Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Fotokopi in Calisma Prensibi

Fotokopi in Calisma Prensibi

Ratings: (0)|Views: 22|Likes:
Published by Onur Kaplan

More info:

Published by: Onur Kaplan on Apr 05, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/05/2011

pdf

text

original

 
Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması
Fotokopi Makinelerinin çeşitli tipleri vardır.Eskiden yeniye doğru boyutlarıküçülürken becerileri artmış kullanımı kolaylaşmıştır.Bugün fotokopi makineleri renkli vesiyah beyaz olmak üzere iki gurupta incelenmektedir.Bizde bu makineleri renkli ve siyah-beyaz olmak üzere iki şekilde inceleyeceğiz.
A.Renkli Fotokopi Makinesinin Çalışma Mekanizması
Bu çeşit fotokopi makineleri 1995 yılından sonra kullanılmaya başlanmıştır.Çalışmadaha çok dijital olup görünüm olarak daha basittir.Çünkü asıl işi elektronik devreler yapmaktadır.
1.Orijinalin Taranması
Orijinalin taranması eski tiplerde elde gezdirilen bir okuyucu, yeni tiplerde isemakinenin içine monte edilmiş bir okuyucu yardımı ile yapılır.Eski tiplerde elle dolaştırılan marketlerdeki barkod okuyucusuna benzer bir aygıtvardır.Bu aygıt kopyalanacak doküman üzerinde dolaştırılarak makineye veri aktarımıyapılmaktadır.Yeni modellerde ise bir orijinalin konulduğu camın altında hareket eden bir okuyuculamba vardır.Taranacak orijinal cama konur ve kapak kapatılır.Bundan sonra camın altındakimekanizma çalışarak kağıdı tarar.
2.Görüntünün Veriye Dönüştürülmesi
Görüntü gözle görülemeyecek kadar küçük pixel denilen parçalara bölünür.Her bir parçadaki renk veritabanındaki kodlarla karşılaştırılarak her pixele bir ascii kod atanır.Buascii kodlar ikilik sistemdeki sekiz basamaklı sayılardan oluşmaktadır.Örneğin kırmızı11001100 iken kırmızının bir açık tonu 11001101 şeklinde bir koda dönüştürülür.
3.Verinin Aktarılması
Görüntü ascii kodlara dönüştürüldükten sonra bunu basım birimine iletmek gerekmektedir.Okuma birimi ile basım birimi arasında veri kabloları yer almaktadır.Bu verikablolarından veri aktarılırken kod içindeki 1 değerleri –1 V,0 değerleri ise 0 V değerinialır.Örneğin kırmızı rengi iletilirken –1, -1,0,0,-1,-1,0,0 V akımları sırayla veri kablosundangeçer. Bu akımların hepsi DC yani doğru akımdır.Çünkü alternatif akım olsaydı sabit bir –1veya 0 değeri elde edilemez eldeki asıl görüntü ile alakası olmayan bir görüntü elde edilirdir.
4.Verinin Kağıda Basımı
Bu veriler basım ünitesine aktarıldıktan sonra yine hummalı bir uğraş başlar.Basımünitesinin en önemli elemanı olan kartuşta üç çeşit renk bulunur.Bunlar ana renkler olankırmızı,sarı ve mavidir.0 ve 1 in sekizli permütasyonu olan 256 renk bu üç rengin belirlioranlarda karışması ile elde edilmektedir.Veri alındıktan sonra ascii kodun karşılığına gelenkarışım hazırlanmaya başlar.Kartuş her piksel için bir gel-git olmak üzere üç kez gel-gityapar.Her hareketinde mavi,kırmızı veya sarı rengini basmaktadır.Kağıdın dikey yöndekihareketi okuyucuya bağlı motorun hareketi ile sağlanır.
5.Basım Bitti
Basım bittikten sonra kağıdın koruması gerekir.Bunun için kimi makinelerde sıcak hava veren bir fan bulunurken kimi makinelerde beklemek gerekir.
Lazerli ve Renkli Fotokopi Makineleri
Bu çeşit makinelerde tarama ve meri aktarımı kısmı aynı olup sadece basım şeklideğişliktir.Basım kağıda yakılarak yapılmaktadır.Bu yüzden son derece kaliteli ve hızlıdır.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->