You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup Sekolah Rendah


Kelas : 5 Dedikasi
Tarikh : 26 April 2011
Masa : 9.00 – 10.00 pagi
Bilangan Pelajar : 33/33
Tajuk : 1.8 Ikan Hiasan
Sub Tajuk : a. Pengenalan
Pengetahuan Sedia : Murid pernah melihat ikan di dalam akuarium dan
Ada mengetahui beberapa jenis ikan hiasan

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran,pelajar dapat :

1. Menamakan tujuh daripada sembilan label bahagian


luar ikan dengan betul

2. Mengenalpasti dan menyusun enam daripada lapan


nama-nama saintifik ikan hiasan tropika dengan tepat.

3. Mengecam dengan baik perbezaan jenis ikan hiasan


tropika yang dibekalkan.

Penerapan Nilai : Kerjasama, Bersih, Bertanggungjawab. Menyayangi haiwan


Murni peliharaan,Tekun, Kreatif dan Kritis

Bahan Bantu : Video, muzik, powerpoint, bekas akuarium, tumbuhan


Mengajar akuatik, ikan hiasan, mounting board ,marker pen,
makanan ikan,hiasan akuarium,kertas warna

Penyerapan Ilmu : Pendidikan Sains dan Biologi


PELAKSANAAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan


Set Induksi Menunjukkan video Guru memaparkan ABM :
(5 minit) ikan dalam video ikan berenang- Video ikan
akuarium.Menunjukkan renang di dalam hiasan.
beberapa keping akuarium selama 3 Gambar ikan
gambar yang berkaitan minit.Kemudian,guru hiasan dan
dengan ikan hiasan memanggil 3 orang gambar
dan akuarium murid dan kelengkapan
menunjukkan beberapa akuarium
keping gambar tentang
ikan hiasan dan
akuarium kepada murid
tadi.

Guru menyuruh murid


yang melihat gambar
tersebut menceritakan
kepada murid-murid
lain tentang apa yang
dilihat di dalam gambar
tersebut

 Guru akan
menyuruh murid
lain teka dan
memberikan
jawapan yag
sesuai.
 Guru
menghubungkait
kan gambar
yang diteka tadi
dengan topik
pengajaran &
pembelajaran

Langkah 1 Pengenalan kepada Murid menyaksikan ABM :


(15 minit) bahagian ikan : persembahan Komputer,LCD
 Sirip Powerpoint untuk KBKK:
 Sisik melihat bahagian Melabel
 Mata badan ikan. Nilai murni:
 Ekor Murid mengenal pasti Teliti
 Insang bahagian-bahagian Strategi :
 Dubur ikan. Kontekstual &
 Kepala Guru secara tidak Perbincangan
 Mulut langsung menerangkan
fungsi bahagian-
bahagian ikan.
Guru memberi edaran
merupakan bahagian
badan ikan hiasan
supaya murid dapat
melabelkan bahagian
badan ikan dengan
tepat.
Penilaian:
Murid dapat
menyatakan sekurang-
kurangnya ENAM
bahagian ikan dan
kegunaannya
Langkah 2 Mengenali ikan hiasan Guru memaparkan ABM
(20 minit) tropika slaid Powerpoint Gambar slaid
 Ikan Emas berkenaan jenis-jenis jenis ikan hiasan
 Ikan Tiger barb ikan hiasan kepada tropika
 Ikan Angel murid-murid serta guru KBKK:
 Ikan Oscar memberi penerangan Menamakan dan
 Ikan Pelaga ciri-ciri ikan. Mengenal Pasti
 Ikan Koi Selepas itu murid- Nilai murni:
murid diminta untuk Memberi
Menamakan ikan mengenalpasti nama perhatian
hiasan tropika tersebut saintifik ikan hiasan kepada guru
kepada nama saintifik tropika tersebut dan Strategi :
menamakannya. Konstruktif dan
perbincangan
Penutup Rumusan Isi Guru menyoal murid Pen, kertas
(15 minit) Pelajaran : secara rambang mahjong
Guru menyatakan dan mengenai sebab dan KBKK : Menjana
sebab dan tujuan tujuan memelihara ikan idea dan
memelihara ikan Guru meminta murid Mendapatkan
hiasan menuliskan Jawapan maklumat
-Nyatakan dalam dalam bentuk peta Nilai murni :
bentuk peta minda minda atau carta tulang Kreatif dan sifat
seperti : ikan di papan putih inkuiri
Strategi :
Sumbang saran
& perbincangan

You might also like