You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru: PN MURNI BT ABDULLAH


Sekolah : SK Taman Maju Jaya Kelas: 3 Cerdas
Tarikh : 3 Julai 2010 Hari : Rabu Masa: 9.10 – 10.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

KUMPULAN A B C
Nama Murid 1. Sukarni bt Taib 1. Burhan b Abu 1. Aisyah bt Alias
2. Wong May Lin 2. Tajol Rosli b Rasdan 2. Zawawi b Bujang
3. Sukata A/P Muniandy 3. Meena Kumari A/P Rajoo 3. Juwita bt Adenan
4. Aminah bt Mustaffa
Tajuk / Tema MELAWAT ZOO NEGARA

Kemahiran: 5. Suku kata KV 14. Perkataan V+KVK 32. Ayat tunggal

Hasil Pembelajaran: 1. Memadankan huruf konsonan dengan 1. Memadan perkataan V+KVK dengan 1. Membina sekurang-kurangnya 3 ayat
Pada akhir vokal sehingga melahirkan bentuk bunyi gambar yang diberikan tunggal dengan betul berdasarkan
pengajaran dan yang betul berdasarkan gambar yang 2. Menulis sekurang-kurangnya 4 daripada gambar tunggal yang diberi .
pembelajaran murid diberi. 5 nama binatang dengan betul 2. Membacakan ayat tunggal yang dibina
dapat: 2. Menulis semula suku kata KV di awal berdasarkan gambar dengan sebutan dan intonasi yang betul
dengan betul
 Telah mengenal perkataan KVK
Pengetahuan Sedia  Telah mengenal huruf konsonan dan  Mengenal perkataan
Ada: vokal

Bahan Bantu Belajar  Kad perkataan  Borang Pengurusan Grafik :  Gambar tunggal ‘ Zoo Negara’
 Kad suku kata Mengkategori  Kad-kad perkataan
 Papan selit  Bola  Kertas mahjong
 Gambar-gambar binatang  3 botol kosong (Botol plastik)  Rakaman bunyi binatang

Nilai Murni 1. Sayangi binatang 2. Hargai ciptaan Tuhan


Kemahiran Berfikir Mengkategorikan: Binatang peliharaan dengan binatang liar

IPG KPM 2011 Page 1


LANGKAH PENGAJARAN

LANGKAH KUMPULAN 1 KUMPULAN 2 KUMPULAN 3

Set Induksi 1. Guru bersoal jawab dengan murid:


5 minit a. Siapakah yang pernah pergi ke Zoo Negara?
b. Sebutkan nama-nama binatang yang anda temui?

2. Murid bercerita pengalaman melawat Zoo Negara dan guru mengaitkan dengan pelajaran hari ini.

LEMBARAN KERJA AKTIVITI PENGUKUHAN INTERAKSI P&P


Langkah 1
20 minit 1. Murid menjawab lembaran kerja 1. Murid bermain bowling (3 botol plastik) yang 1. Guru menampal sekeping gambar di papan
Cth. di dalamnya dimasukkan dengan suku kata V putih. (Gambar Binatang Dalam Zoo)
dan KVK 2. Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan
gambar:
2. Murid menggolekkan bola ke arah botol yang
disusun sebaris dalam jarak 15cm. a. Namakan binatang-binatang dalam
gambar.
3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol b. Selain daripada di zoo, di mana lagi kita
yang terbalik dan membaca arahan boleh jumpa binatang-binatang seperti:
ayam, ikan, badak, harimau dll?
d a arahan yang diterima.
4. Murid melaksanakan c. Apakah perasaan anda apabila melihat
harimau, gajah, kuda, ayam,ulat, ular?
5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.
* Murid menjawab soalan berdasarkan kad-
kad ayat yang telah disediakan oleh guru.

3. Murid membina ayat tunggal secara


berpasangan berpandukan gambar tunggal
yang dipaparkan.

4. Murid membacakan tugasan

s a

IPG KPM 2011 Page 2


AKTIVITI PENGUKUHAN INTERAKSI P&P LEMBARAN KERJA
Langkah 2
15 minit 1. Murid bermain bowling menggunakan 3 botol 1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang: 1. Murid diminta menjawab lembaran kerja
plastik yang di dalamnya dimasukkan dengan ulat, ikan, ular, ayam dan itik di papan putih (Lampiran 3)
huruf konsonan dan vokal.
2. Murid mengajuk nama-nama binatang yang
2. Murid menggolekkan bola ke arah botol yang disebut oleh guru.
disusun sebaris dalam jarak 15cm.
3. Murid mengambil kad perkataan V+KVK dan
3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol menampal pada gambar-gambar yang
yang terbalik dan membaca arahan dipaparkan (ulang aktiviti melibatkan
a. Menggabung konsonan dengan vokal beberapa orang murid.
menjadi sukukata diawal yang sesuai
dengan gambari 4. Murid-murid membacakan perkataan yang
b. Memadankan suku kata dengan terbentuk.
gambar yang diberi
c. Menyalin sukukata yang dibina ke 5. Murid menulis semula perkataan yang
dalam kertas mahjong yang disediakan. terbentuk di papan putih.
Ayat:
4. Murid melaksanakan arahan yang diterima. 6. Murid diminta membaca semua perkataan 1._______________________________
yang ditulis sambil mengeja. 2._______________________________
5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat. 3._______________________________
7. Guru merumuskan isi pelajaran dengan
meminta murid menamakan semua gambar
yang disediakan.

INTERAKSI P&P LEMBARAN KERJA AKTIVITI PENGUKUHAN


Langkah 3 2. Murid menjawab lembaran kerja (lampiran 2)
15 minit 1. Guru menampalkan gambar-gambar binatang: Cth: 1. Murid bermain bowling (3 botol plastik yang
kala, kutu, kuda dan rusa di papan putih di dalamnya dimasukkan dengan kad-kad
perkataan.
2. Murid menyebut nama binatang yang
ditampal. 2. Murid menggolekkan bola ke arah botol yang
disusun sebaris dalam jarak 15cm..
3. Murid mengambil kad suku kata awal dan
menampalkannya disebelah gambar yang 3. Murid mengambil satu kad dari dalam botol
dipaparkan yang terbalik dan membaca arahan

IPG KPM 2011 Page 3


4. Murid membaca suku kata KV di awal yang 4. Murid melaksanakan arahan yang diterima:
terbentuk. a. Mencantum kad perkataan untuk
membina ayat
5. Murid menulis semula suku kata KV di awal b. Menuliskan ayat yang dibina dalam
yang terbentuk . kertas majong yang disediakan

6. Murid membacakan semua perkataan yang 5. Permainan diteruskan sehingga masa tamat.
ditulis sambil mengeja.

7. Guru merumuskan isi pelajaran dengan


meminta murid menamakan semua gambar-
gambar yang terpapar.

Penutup Penutup Kognitif:


5 minit Murid mengkategori:
1. Binatang liar.
2. Binatang peliharaan.

Penutup Sosial
Guru memberi ganjaran kepada murid=murid yang berjaya menjawab soalan

LAMPIRAN 1: Lembaran Kerja Kumpulan A


LAMPIRAN 2: Lembaran Kerja Kumpulan B
LAMPIRAN 3: Lembaran Kerja Kumpulan C
LAMPIRAN 4: Borang Grafik : mengkategorikan

IPG KPM 2011 Page 4

You might also like