Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
45Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
MEMORIZARE proiect didactic Martisor

MEMORIZARE proiect didactic Martisor

Ratings: (0)|Views: 3,277 |Likes:
Published by Rusu Gabriela

More info:

Published by: Rusu Gabriela on Apr 11, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/30/2013

pdf

text

original

 
P
ROIECT
 
DIDACTIC
Data:
3 martie 2011
Grupa:
Mică
Propunător:
Alexandru Petronela
Grădiniţa:
,,Junior”, Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi
Domeniul experenţial:
Limbă şi comunicare
Categoria de activitate:
Educarea limbajului
Tema:
Cine şi cum planifică/organizează o activitate?
Subtema:
Mărţişoare, mărţişoare
Mijloc de realizare:
Memorizare
Tipul activităţii:
Predare şi însuşire de noi cunoştinţe
Obiective de referinţă:
-
recepteze un text care i se citeşte ori povesteşte, înţelegând în mod intiutivcaracteristicileexpresive şi estetice ale acestuia
-
Să înţeleagă şi să transmită mesaje simple.
Obicetive operaţionale:O1:
Să audieze cu atenţie textul poeziei
O2:
Să reţină, pe cât posibil, versurile poeziei
O3:
Să recite corect şi cât mai expresiv poezia, respectând intonaţia, ritmul şi pauzele;
O4:
Să reţină cuvinte şi expresii noi : ,,
se iveşte”, ,,zglobii”
Metode şi procedee:
conversaţia, explicaţia, recitarea model, exerciţiul.
Material didactic:
planşă, mărţisoare, şnur pentru mărţişor 
Bibliografie:
A.Glava, „Introducere în pedagogia preşcolară”, Editura Dacia, Cluj-Napoca,2002 
Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7 ani), 2008
 
Domşa, M., Dezvoltarea vorbirii în grădiniţă, 1996 
NRCRTETAPELEACTIVITĂŢIICONŢINUTUL INSTRUCTIV – EDUCATIV(ACTIVITATEA EDUCATOAREI)STRATEGIIDIDACTICEEVALUARE (INSTRUMENTE ŞIINDICATORI)
1
Momentulorganizatoric
Creearea condţiilor optime stabilirii climatuluiafectiv-educativ al activităţii. Pregătireamaterialelor didactice necesare pentru activitate.Aşezarea copiilor pe scăunele.2
Captarea atenţiei
Se va face printr-o scurtă discuţie despremărţisoare, despre caracteristicile lui.conversaţiaintroductivăCapacitatea de a răspunde corect laîntrebări.3
Anunţareatitlului poeziei şia obiectivelor
Se anunţă titlul peziei ce urmează a fi învăţată.Copiii trebuie sa fie atenţi pentru a putea lasfarşitul activiţii, recite singuri poezia. explicia4
Dirijareaînvăţării
Recitarea model 
Se va face o recitare model a poeziei,respectându-se semnele de punctuaţie, intonaţia şimimica.
,, Martie a venit Zăpada se topeşte.Prin gradini acumIarba se iveşte. Dragii de copii Veseli şi zglobii,Poartă mărţ 
 
işoare
demonstraţia Capacitatea de a asculta cu atenţietextul poeziei.

Activity (45)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Chiriac Ovidiu liked this
Andreea Capruciu liked this
Mary Issabela liked this
Baetu Nuta liked this
Simona Alexandra liked this
Natalie Vdy liked this
COSTINAFERARU liked this
Preda Ana-Maria liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->