Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
24Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

Proiect Didactic Matematica, clasa IIIa

Ratings: (0)|Views: 4,210 |Likes:
Published by refreshments

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: refreshments on Apr 13, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

05/30/2013

pdf

text

original

 
Proiect didacticData:
16 Decembrie 2010
Propunător:
 
Şcoala:
Generala Nr. 1
Clasa:
a III-a A
Arria curriculară:
Matematică şi Ştiinţe
Disciplina:
Matematică
Tema:
Înmulţirea şi împărţirea numerelor naturale– exerciţii şi probleme.
Tipul lecţiei:
Recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor, deprinderilor, priceperilor.
Obiectivul fundamental:
Consolidarea deprinderilor de a efectua înmulţiri şi împărţiri, utilizând numere naturale în concentrul 0-100
Obiective operaţionale:O1
-să utilizeze corect terminologia matematică specifică operaţiei de înmulţire/împărţire, adunare/scădere în rezolvarea exerciţiilor sau a problemelor;
O2
-să aplice corect şi conştient algoritmii de calcul specifici;
O3-
să rezolve corect şi rapid exerciţiile de calcul oral;
O4
-să efectueze corect operaţii de înmulţire şi împărţire, adunare şi scădere utilizând numere naturale în concentrul 0-100;
O5
-să rezolve corect o problemă, parcurgând etapele de rezolvare;
Strategii didactice
-
Metode şi procedee
: conversaţia, exerciţiul, rezolvarea de probleme, problematizarea, algoritmizarea;
-
Mijloace de învăţământ
: tablă, cretă, fişă de lucru;
-
Forme de organizare
: frontală, individuală.
Strategii de evaluare
-
Metode de evaluare:
observarea sistematică, aprecieri verbale;
-
Forme de evaluare
: formativă;
-
Instrumente de evaluare
: proba orală, proba scrisă - fişa de lucru;
Resurse
-
Umane
: 29 de elevi;
-
Temporale
: 45 de minute;
-
Informaţionale
: Matematică, manual pentru clasa a III a, autor Ştefan Păcearcă şi Mariana Mogoş, Editura Aramis, 2005;Matematică, culegere pentru clasa a III a, autor Artur Bălăucă, Editura Taida, 2010;www.didactic.ro.
 
Nr.Crt.Etapele lecţieiOb.Op.Conţinutul informaţional al lecţieiStrategieDidacticăModalităţi deevaluareActivitatea învăţătoareiActivitatea elevilor1.Moment organizatoric1’
Verific dacă toate materialele sunt pretite.Se pregătesc pentru ora dematematică.
2.Anunţarea temei şi aobiectivelor1’
Anunţ titlul lecţiei: astăzi vom continua să lucrămexerciţii cu înmulţiri şi împărţiri şi vom rezolva probleme, după cum aţi obişnuit să lucraţi şi înorele precedente.Ascultă cu atenţie.ConversaţiaFrontal
3.Dirijarea procesului derecapitulare şisistematizare acunoştinţelor.38’
O3O1O2O4O1O2O4O2O4Împart elevilor fişe cu exerciţii şi probleme(Anexa). Îi rog să observe fişa şi să spună cetipuri de exerciţii au observat că vom lucra azi,aducând-le aminte ce trebuie să aibă în vedere înrezolvarea fiecărui exerciţiu.
1
.Calculaţi oral exerciţiile:6x7=… 45:5=…72: 9=… 8x5=…
2
.Calculaţi respectând ordinea efectuăriioperaţilor:9x3-9=… 26+72:8=…25-5+80-2=… 16:4x9:6=… 
3.
Mă gândesc la un număr:a) pe care l-am împărţit la 3 şi am obţinut 9;b) pe care l-am înmulţit cu 5 şi am obţinut 40;d) a cărui şeptime este 9.Scrieţi pe fişă operaţia şi aflaţi numărulnecunoscut. 
4
.Aflaţi numărul necunoscut:10 x 3: a = 6=Ascultă indicaţiile propunătoarei.Primesc fişele, citesc cuatenţie fiecare sarcină, dupăcare încep să rezolveexerciţiile.Calculează mintal exerciţiile şioferă răspunsul oral.Citesc exerciţiile de pe fişăUn elev rezolvă exerciţiul latablă iar ceilalţi vor scrie pefişele primite.Elevii verifică rezultatulobţinut, confruntându-l cu celde la tablă.ConversaţiaFişa de lucruFrontalConversaţia,ExerciţiulAlgoritmizareaFişa de lucruTablă, cretăFrontal, IndividualConversaţiaExerciţiulProblematizareaAlgoritmizareaFia de lucru
- observaresistematicăUrmăresc dacă:- elevii formuleazărăspunsuri corecte.- proba orală- observaresistematicăUrmăresc dacă:- elevii respectăordinea efectuăriioperaţiilor.- elevii efectueazăcorect operaţiiledate.- elevii identificăcorect valoareanumerelor necunoscute.

Activity (24)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
clea1 liked this
Klara Bianca liked this
Buibas Carmen liked this
gurbulea liked this
Adrian Airini liked this
Liviu Turlei liked this

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->