You are on page 1of 12

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA PP LOVRIN
EDUCATOARE:
GRUPA MIJOCIE
ACTIVITATI DE INVATARE:ADP-ALA-ADE
TEMA:
ADP:Intalnirea de dimineata
        Rutine si tranzitii: Ca sa fim copii voinici,Ridichea-cantec, Ridichea uriasa-
        dramatizare
ALA:STIINTE:Cosulete cu 1-5 ridichi;
        BIBLIOTECA:Din jumatati intregul;
        ARTA:Coloram ridichi
ADE:DLC:Ridichea uriasa-povestea educatoarei;
         DPM:Aruncarea si prinderea mingii cu ambele maini la nivelul pieptului;Joc
         dinamic:Prinde ridichea;
FORMA DE REALIZARE:activitate integrata
FORMA DE ORGANIZARE:pe grupuri, frontal;
TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi si deprinderi
MIJLOC DE REALIZARE:lectura educatoarei,exercitii fizice;
DURATA:o zi
LOCUL DESFASURARII: Sala de grupa;
SCOPUL ACTIVITATII:imbogatirea vocabularului,consolidarea cunostintelor despre
        legumele de primavara, formarea si exersarea deprinderilor de prindere si aruncare a
        mingii
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADP: - sa poarte discutii libere pe baza temei alese la in 151g62b talnirea de dimineata;
          - sa recite poezia in timp ce imita miscarile sugerate de textul acesteia;
- sa interpreteze cantecul in grup cu voce naturala;
- sa interpreteze rolurile personajelor din poveste respectand firul desfasurarii actiunii;
ALA: Stiinte: - sa recunoasca si sa denumeasca legume timpurii;
 - sa  numere in limitele 1-5;
 - sa faca corespondenta intre cifra si cantitate;
          Biblioteca: - sa recunoasca legume de primavara;
- sa reconstituie intregul din jumatati;
                - sa desparta in silabe cuvintele ce denumesc legume de primavara;
       Arta: - sa denumeasca ridichea;
- sa foloseasca culori corespunzatoare ca sa coloreze ridichea ;
- sa finalizeze lucrarea;
- sa faca aprecieri asupra propriei lucrari cit si asupra lucrarilor colegilor;
ADE: DLC: - sa asculte cu atentie povestirea educatoarei pentru a sesiza succesiunea
                       momentelor actiunii si mesajul transmis prin textul literar;
                     - sa expuna cu ajutorul imaginilor  si al intrebarilor principalele momente
                       ale povestirii;
                     - sa raspunda la intrebarile adresate de catre educatoare  utilizand
                        propozitii clare si corecte din punct de vedere gramatical;
- sa inteleaga mesajul transmis de textul literar;
- sa  recunoasca personajele povestirii;
          DPM: - sa execute variante de mers si alergare
                     - sa execute exercitii de incalzire a principalelor grupe musculare;
 - sa arunce mingea cu ambele maini de la nivelul pieptului;
 - sa prinda mingea cu ambele maini la nivelul pieptului;
 - sa dovedeasca spirit de competitie si fayr-play in timpul jocului;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE:conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, trierea
asertiunilor,turul galeriei
MATERIAL DIDACTIC:papusa marioneta,ridichi din hartie, cosulete, cifre, creioane colorate, foi
de hartie, lucrare model, jetoane cu legume si fructe, planse din poveste, jucarii de plus,mingi,palete
verzi si rosii,
BIBLIOGRAFIE:
             1. ,, Activitatea integrata din gradinita” , ed. Didactica Publishing House,
                  2008
             2.,, Curriculum pentru educatia timpurie a copiilor , de la 3 la  6/7 ani”,
                   M.E.C.T. – 2008
SCENARIUL ZILEI:
           
        In cadrul intalnirii de dimineata are loc salutul, completarea calendarului naturii, prezenta,
impartasirea de grup unde copiii vor discuta despre tema aleasa cu o zi inainte.La activitatea de
grup vom interpreta poezia”Ca sa fim copii voinici”.Copiii vor imita miscarile sugerate de textul
poeziei.
            Pornind de la o scurta discutie despre sanatate vom ajunge la tema saptamanala Legume de
primavara.In cadrul noutatii zilei se va ivi o fetita care-i va ruga pe copii sa-l ajute pe bunicul ei.
       Ii voi anunta pe copii ca  astazi vom asculta o poveste sa vedem ce anume doreste bunicul
fetitei, ne vom juca cu ridichi, le vom numara, vom colora ridichi, ne vom juca cu mingi si multe
alte jocuri placute si distractive.
             Le voi citi copiilor povestea Ridichea uriasa,le voi prezenta apoi sectoarele de lucru unde
voi explica si demonstra etapele de lucru.
           Trecerea de la DLC la DPM o voi face prin cantecul Ridichea.
Se va realiza tema de la DPM ,jocul dinamic.
 La obtinerea performantei vom juca jocul Adevarat sau fals folosind metoda Trierea asertiunii.
    In incheierea activitatii vom dramatiza povestea Ridichea uriasa.
    
NR CRT. EVENIMENTUL CONTINUTUL STRATEGII EVALUARE
STIINTIFIC DIDACTICE
DIDACTIC

1. Captarea atentiei O voi face inca din cadrul Conversatia Observarea


intalnirii de dimineata comportamentelor
cand va veni in vizita o Explicatia copiilor
fetita(papusa) care ii va
ruga pe copii sa-l ajute pe Papusa marioneta
bunicul ei cu legumele de
primavara.

Fetita a uitat insa cum se


numeste acea leguma si le
da indicatii copiilor despre
forma si  culoarea acesteia
pana cand ei vor ghici ca e
vorba despre ridiche.

2. Comunicarea  Astazi copii vom asculta Explicatia


obiectivelor si a povestea Ridichea uriasa,
temelor activitatii ne vom juca cu ridichi
colorandu-le, numarandu-
le,ii vom arata  fetitei mai
multe legume de
primavara , le vom denumi
astfel incat aceasta sa nu le
mai incurce, ne vom juca
cu mingea invatand s-o
aruncam de la unul la altul
ca si cum am arunca si
prinde ridichi uriase, vom
canta si ne vom juca de-a
personajele din poveste.

3. Dirijarea invatarii   Voi prezenta continutul Expunerea Observarea


prin abordarea povestii clar,coerent si comportamentelor
integrata a expresiv,folosind un ton si Planse din poveste
continutului o mimica adecvata -numara ridichile,
invatarii modelandu-mi vocea Conversatia
pentru a imita personajele, -fac corespondenta
Conversatia intre cifra si cantitate
nuantand astfel expunerea
in functie de starile Planse din poveste -realizeaza intregul
afective pe care le implica din jumatati
povestirea. Explicatia
-denumesc legumele
Cu ajutorul intrebarilor Demonstratia
copiii vor expune -despart cuvintele in
continutul povestirii Turul galeriei silabe
conform planului principal
de idei redate prin imagini. Exercitiul -coloreaza ridichi

1. Primavara, mosul Conversatia -folosesc culorile


sadeste legume. corespunzatoare

2. Mosul gaseste ridichea -realizarea sarcinilor


uriasa, vrea sa o duca
acasa dar nu reuseste sa o
scoata din pamant.

3. Mosul o cheama pe
baba sa il ajute sa scoata
ridichea, dar ei nu reusesc.

4. Baba o cheama pe fata


lor sa ii ajute sa scoata
ridichea, dar nu reusesc.

5. Fata il cheama pe catel


sa ii ajute sa scoata
ridichea, dar nici asa nu
reusesc.

6. Catelul o cheama pe
pisica sa ii ajute, dar
degeaba vine si pisicuta ca
tot nu reusesc sa scoata
ridichea cea uriasa din
pamant.

7. Pisicuta il cheama pe
soricel sa ii ajute sa scoata
ridichea uriasa din pamant
si ca prin minune aceasta
iese.

  Vom purta o scurta


conversatie despre
personajele
povestirii.Copiii le vor
identifica pe planse.

   Voi insista pe mesajul


educativ al povestii
„ Unde-s multi puterea
creste”.

    O vom invita pe fetita sa


ne insoteasca la sectoarele
de activitate.Voi explica si
demonstra pe rand fiecare
sarcina de lucru.

STIINTE:aveti pe masute
ridichi si cosulete pe care
sunt lipite cifre, voi trebuie
sa numarati ridichile si sa
puneti in cosulete atatea
ridichi cate arata cifra de
pe cosulet;

BIBLIOTECA:pe masuta
sunt mai multe cartonase
cu jumatati de legume, voi
trebuie sa cautati
jumatatile potrivite pentru
a forma  intregul, sa
denumiti acea leguma si sa
despartiti cuvantul in
silabe.

ARTA:copii care doresc sa


se joace la acest sector vor
trebui sa denumeasca
legume de pe fisa iar
apoi ,dupa ce vom executa
exercitii de incalzire a
muschilor mici ai mainii,sa
coloreze folosind culorile
corespunzatoare.

    Copiii lucreaza fiecare


la sectorul ales, ma voi
plimba printre ei, voi da
indicatii si voi acorda
ajutor acolo unde este
cazul.Copiii se pot muta si
la alt sector dupa ce au
rezolvat sarcina data.  La
fiecare sector vom alege
un reprezentant .Copiii se
plimba la fiecare sector
,cei care doresc vor pune
intrebari reprezentantilor
grupei despre modul in
care au realizat
lucrarile,vor aprecia
propriile lucrari precum si
pe cele ale colegilor.

Vom interpreta cantecul


Ridichea

-         Vreti sa ne
jucam acum un joc de-
a ridichile uriase?

Vom trece la realizarea


activitatii de educatie
fizica

Partile lectiei Evenimentul Continut Dozare Formatii si indicatii


didactic stiintific metodice

a)Partea pregatitoare Moment Adunarea In linie pe un rand


organizatoric
Alinierea

Verificarea starii
de sanatate si a
echipamentului            

Salutul

Anuntarea temei

Exercitii de front
si de formatii

Pregatirea Variante de mers ½ x10m In coloana cate unul in


organismului si de alergare(pe jurul salii
pentru efort loc si din ½ x 10m
deplasare):
-mers in cadenta 1/3 x 10m
pe loc,din
deplasare 1/3 x 10m

-mers pe varfuri ¼ x 10m


cu bratele sus;
In coloana cate unul
-mers pe calcaie
pe diagonala salii
cu mainile la
spate;

-alternare mers-
alergare-mergi
cum bat;

-alergare usoara;

-alergare cu
genunchii sus;

-alergare cu
pendularea
gambei inapoi

-alergare de
viteza

Influentarea Ex 1 Privim 2x4t Formatie de


selectiva a cerul,privim gimnastica
aparatului pamantul 4x2t
locomotor
PI:stand ,mainile 3x4t
pe solduri
4x2t
T1-T3-aplecarea
capului pe spate, 3x4t
privirea sus
3x4t
T2-T4 -aplecarea
capului 4x2t
inainte,privirea in
pamant 3x4t

Ex2:Palma sus,
palma jos  

PI:stand mainile
intinse lateral

T1:rasucirea  
palmei in sus
T2:rasucirea
palmei in jos

Ex3:Zboara
fluturii

PI:stand 
departat, mainile
pe langa corp

T1-ridicarea
bratelor in sus
lateral

T2- coborarea
bratelor pe langa
corp

Ex 4: Balansoarul

PI: stand
departat, mainile
pe solduri

T1-T2:aplecarea
trunchiului cu
arcuire spre
dreapta

T3-T4: aplecarea
trunchiului cu
arcuire spre
stinga;

Ex 5:Leganam
papusa

PI:stand departat,
bratele indoite la
nivelul pieptului;

T1-T2:rasucirea
trunchiului cu
arcuire spre
dreapta;

T3-T4:rasucirea
trunchiului cu
arcuire spre
stanga;

Ex 6:Culegem
flori

PI:Stand departat

T1-T3:indoirea
trunchiului
inainte cu
ducerea bratelor
jos;

T2-T4:revenire la
PI;

Ex 7:Uriasii si
piticii

PI: Stand

T1:ridicare pe
varfuri cu
ducerea bratelor
sus;

T2:lasare in
ghemuit ,bratele
cuprind
genunchii;

Ex 8: Sari minge
sari

T1-T4:saritura pe
varfuri pe ambele
picioare.

b)Partea fundamentala Formarea si Le voi explica si 2-3x


consolidarea demonstra
deprinderilor copiilor modul in 3x -respectarea regulilor
motrice de baza care arunca jocului
mingea cu 5-6x
ambele maine de
la nivelul 3-4x
pieptului,prin
impingere-bratele
indoite la nivelul
pieptului cu
palmele spre
minge-arunc
mingea prin
impingere spre un
copil.n momentul
in care prind
mingea o astept
cu bratele
inainte,palmele
desfacute,o apuc
si o aduc la
piept.Voi
demonstra de 2-3
ori cu 2-3 copii.

Voi imparti copiii


in doua grupe,
asezate fata in
fata,exercitiul se
va desfasura sub
forma de stafeta
suveica,dupa ce
copilul a aruncat
mingea se va
aseza in spatele
grupei.

Jocul dinamic:

Copiii se vor
aseza in
cerc,mingea va
trece din mana in
mana in timp ce
se vor recita
urmatoarele
versuri:

Un, doi ,trei,

Ridichea uriasa o
vrei?

Patru, cinci, sase,

Mainile noastre-s
voioase,

Sapte, opt, noua,

Tine cu mainile
amandoua,

Si acum zece:

N-o lasa sa
plece !

Copilul in mana
caruia a ramas
mingea la
sfarsitul
poezioarei va
arunca mingea
colegului din
fata,cu ambele
maine de la
nivelul pieptului.

c)Partea de  incheiere Revenirea Mers in coloana 1-2 x 10m


organismului cate unul in jurul
dupa efort salii cu exercitii
de respiratie

Incheierea Alinierea,aprecier
activitatii i si recomandari

4 Obtinerea Le propun Trierea asertiunilor


. performantei copiilor sa  jucam
un joc,Fals sau Palete verzi
adevarat.Copiii
sunt asezati pe Palete rosii
scaunele in
semicerc, fiecare
copil primeste
doua palete una
de culoare verde,
una
rosie.Urmarind
plansele din
poveste copiii vor
trebui sa raspunda
la intrebari
radicand paleta
verde pentru
raspunsul
;adevarat; si cea
rosie pentru
raspunsul ;fals;

-Povestea se
numeste Ridichea
uriasa?

-Mosul a scos
singur ridichea?

-Baba a chemat
catelul in ajutor?

-Catelul a chemat
pisica in ajutor?

-Pisica a chemat
soricelul in
ajutor?

-Mosul,baba,
fetita,catelul,pisic
a si soricelul
strigau Hei-
Rup,Hei-Rup?

5 Asigurarea -Am vazut ca ati Dramatizarea -imitarea


. feed-back-ului fost foarte atenti personajelor din
la poveste si stiti poveste
tot ce s-a
intamplat,nu vreti
sa ne jucam de-a
personajele din
poveste?

Copiii isi vor


alege personajele
pe care vor sa le
interpreteze.Vom
repeta de 2-3 ori .

6 Incheierea Voi face aprecieri conversatia Observarea


. activitatii asupra modului in comportamentelor
care s-a
desfasurat
activitatea.Fetita
va face si ea
aprecieri asupra
activitatii copiilor
si le va imparti
recompense.

You might also like