Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Murathan Mungan in Mensur Eserlerinde Halk Bilimi Unsurlari Folklore Motifs on Murathan Mungan s Prose Works

Murathan Mungan in Mensur Eserlerinde Halk Bilimi Unsurlari Folklore Motifs on Murathan Mungan s Prose Works

Ratings: (0)|Views: 483|Likes:
Published by Gercekh

More info:

Categories:Types, Research, Science
Published by: Gercekh on Apr 22, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/27/2011

pdf

text

original

 
I
ÖZET
“Murathan Mungan’ın Mensur Eserlerinde Halk Bilimi Unsurları” adlı buçalışmada, 2 roman, 3 tiyatro ve 6 hikâye kitabı ve bağımsız olarak Dumrul ileAzrail hikâyesi esas alındı. Bu eserler kronolojik sıra ile şu şekildedir:1.Mahmud ile Yezida,1980 (Tiyatro)2.Taziye,1982 (Tiyatro)3.Son Đstanbul,1985 (Hikâye)4.Cenk Hikâyeleri, 1986 (Hikâye)5.Kırk Oda, 1987 (Hikâye)6.Lâl Masallar, 1989 (Hikâye)7.Geyikler Lanetler, 1992 (Tiyatro)8.Kaf Dağının Önü, 1994 ( Hikâye)9.Üç Aynalı Kırk Oda, 1999 (Hikâye)10.Yedi Mühür, ( Dumrul ile Azrail Hikâyesi) 2002 (Hikâye)11.Yüksek Topuklar, 2002 (Roman)12.Çador, 2004 (Roman)Çalışmanın giriş bölümünde çağdaş edebiyatta halk bilimi öğelerini kullananve çalışmamıza konu olan Murathan Mungan’ın edebi kişiliği ve eserleri hakkındatanıtıcı bilgiler verildi. Ayrıca motif kavramı hakkında yerli ve yabancı bilimadamlarının tespitleri üzerinde duruldu.1.Bölümde; halk edebiyatı unsurlarından masal, halk hikâyesi, destan,efsane, mitolojik unsurlar, kalıp sözler hakkında tanıtıcı bilgiler verdikten sonra, bunların seçkin halk edebiyatı ürünlerinde kullanılış şekillerini tespit edip, MurathanMungan’ın bu unsurları eserlerinde uygulayış biçimi kıyaslama ve yorumlamametotları kullanılarak değerlendirildi.2.Bölümde; yer alan alt başlıkların bazılarında tanıtıcı bilgiler, kıyaslamalar,yorumlamalar yapılırken, bazılarında da sadece Mungan’ın eserlerinde yer alanşekilleri verilerek kısa değerlendirmeler yapıldı.Çalışmamızda iki türlü tablo kullandık: Eser tabloları ve motif tablosu. Eser tablolarında özel olarak her eserde yer alan maddi ve manevi kültür unsurlarını sayfanumaralarıyla birlikte kitap özetinden sonra toplu bir şekilde ortaya koyduk. Her motif maddesinin sonuna eklenen tablolarda ise motiflerin bütün eserlerde yer alışşekilleri tespit edildi.
 
IIBu çalışmada genel olarak ortaya koymaya çalıştığımız durum, halk bilimiunsurlarının çağdaş anlatı metinlerinde hangi ölçülerde yer aldığı, kullanılış şekillerive ortaya çıkan sonuçlarıdır. Burada kültür unsurlarının yerinde kullanılmasınınanlatılara kattığı zenginliğin halk bilimi ve çağdaş edebiyat disiplinleri açısındanönemi ve disiplinlerarası malzeme alış verişinin ortaya koyduğu sonuçlar değerlendirilmiştir.
 
III
ABSTRACT
The two novels, the three theatres, the six tales and also Dumrul and tales of Azrail have been examined indepently on the folks social science parts which areknown as prose works by Murathan Mungan. These work have been given inchronological order:1.
 
Mahmud and Yezida, 1980 (Theatre)2.
 
Taziye, 1982 (Theatre)3.
 
Son Đstanbul, 1985 (Story)4.
 
Cenk Hikâyeleri, 1986 (Story)5.
 
Kırk Oda, 1987 (Story)6.
 
Lal Masallar, 1989 (Story)7.
 
Geyikler Lanetler, 1992 (Theatre)8.
 
Kaf Dağının Önü, 1994 (Story)9.
 
Üç Aynalı Kırk Oda, 1999 (Story)10.
 
Yedi Mühür (The tales of Azrail and Dumrul), 2002 (Story)11.
 
Yüksek Topuklar, 2002 (Novel)12.
 
Çador, 2002 (Novel)In the introduction of the work, the informations about Murathan Munganand his personality related to literature have been given after indicating the authorswho have been using the ways of the folk social science on the contemporarayliterature. Also the ideas of the native and foreign scientists about motif concepthave been considered.In the first section, have determined the usage of them on the Works of thefolk literature I have also considered the usage methods of Murathan Mungan andthey have been examined in using comparing and commenting methods after givingthe introducing knowlwdbws about the samples of the folk literature such as tales,folk stories, epics, legends, myhtological parts and structured words.In the second section, I have indicated the specialities such as comparing andcommenting methods that takes place on the works by Murathan Mungan whilesome determinations about the introducing knowledges have been stated.I have used the two kinds of schemes such as motif and work. I have showedthe spiritual and materialestical cultural approachments especially being in all theworks in giving their pages number totally in the work schemes after abstract the

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->