Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
memhet öz

memhet öz

Ratings: (0)|Views: 19|Likes:
Published by Mert Salta

More info:

Published by: Mert Salta on May 07, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/17/2012

pdf

text

original

 
te Öz¶ün sofrasndan eksik etmedikleri: Zeytinya, semizotu, roka-marul, 1 di sarmsak,her gün 1 muz ve enginar! Bir de sofradan asla tok kalkmamak!
BU REÇETE KAÇMAZ
D
ünyaca ünlü kalp cerrah Mehmet Öz, salkl yaamn püf noktalarn açklad.Mutfanzda bulunduracanz doal gdalarla salkl ve uzun yllar yaamanz mümkün.
 
A
merika¶da yaayan tannm kalp cerrah Prof.
D
r. Mehmet Öz, kalp salnn mutfaktangeçtiini söylüyor. Mehmet Öz¶e göre, buzdolabnzdaki ifal besinler, sizin en önemlikoruma kalkannz. Öz¶e göre, salkl vücut için spor ve salkl gda da art. Mehmet Öz,³Bir vücudu güçlendirmenin tek yolu, salkl besinlerden geçiyor. Bunu yapmak Türkiye¶dedaha kolay. Çünkü burada her eyin doal ve salkl olann bulmak mümkün´ diyor.Mehmet Öz¶ün sofrasndaki en önemli besin zeytinya. Öz, zeytinyal en az bir çeityemein muhakkak sofraya konulmas gerektiini belirtiyor. Öz ³
D
ünyann büyük bir ksmnda böyle salkl yalar yok. Türkiye¶de anslyz çünkü zeytinya kolay bulunuyor ve pahal deil´ diyor ve ekliyor: ³Köydeki zeytinyann içinde çok faydal yalar mevcut ve bunlar fasulye, domates gibi doal besinlerle karnca, vücuda muhteem bir etkisi oluyor.´
Sarmsak tansiyona yararl
 Mehmet Öz¶ün sofradan asla eksik etmedii en önemli besinlerden biri sarmsak. Kötükokusuna ramen günde 1 di sarmsak yiyenlerin tansiyon problemi olmuyor. Kalp CerrahÖz, yüksek tansiyonu olanlar için sarmsan art olduunu belirtiyor ve ekliyor: ³Tansiyonunormal olanlar da bu uyary dikkate alsn. Çünkü ortalama tansiyon olarak bilinen 14/8,aslnda bizim için yüksek bir tansiyondur. Bu nedenle normal tansiyon deerlerine sahipolduunu varsayanlar da günde 1 di sarmsak yemeli.´
E
nginardan vazgeçmeyin
Öz, sofradan asla eksik edilmemesi gereken besinler arasnda enginarn da önemli yer tuttuuna dikkat çekiyor: ³Enginar, karacieri koruyor, içinde bol miktarda B vitamini var.
A
yrca vücut enginar çok kolay hazmediyor. Bütün salkl gdalar için bu geçerli.
D
oalgdalar vücut hemen tanyor ve hazmediyor. Böylece içindeki salkl kimyasal maddeler gidecekleri yere hemen varyor. Beslenme budur.´
 
H
er gün 1 muz yiyin
Mehmet Öz, her gün muhakkak en az 1 muz yenilmesi gerektiini söylüyor. Öz, ³Muzdaki potasyum tansiyonu düürür. Salkl kalp için düük tansiyon art. Bu nedenle ben hergün 1tane muz yiyorum´ diyor.
 
Sofradan tok kalkmayn
Sofradan asla tka basa doymu olarak kalkmayn. Öz, bunun nedenini öyle açklyor:³Midede çok önemli bir hormon var. Mide bu hormonu, doluyken salglayamyor. Bu nedenleyava ve az yiyin. Mide boken salglanan bu madde böylece vücuda gönderilecek, beyninizeulaacak ve daha çabuk doyacaksnz.´
Spor yapn
Ünlü Kalp Cerrah Mehmet Öz¶ün 1 günlük beslenme program ile salkl beslenme, kalpsal için tek bana yeterli deil. Bu nedenle her gün 20 dakika egzersiz ve haftada 1 saatterleten bir spor yapmanz da çok önemli.
Salkl beslenmenin püf noktas: seviyorsan ye
Tannm cerrah, salkl beslenmenin birçok kiiye antipatik gelmesini, sevmedikleriyiyecekleri yemek zorunda kalmalarna balyor. Bu nedenle de salkl beslenmek isteyenlere altn deerinde bir öüt veriyor: ³Salkl gdann püf nokas, µstiyorsan,seviyorsan ye¶ yaklamdr. Yani ben 5 besin sayyorsam, bunlarn hepsini yemek zorundadeilsiniz.
A
ralarndan sevdiklerinizi yeterli miktarda yemeniz yeter.´
Kalbe fndk«
Mehmet Öz, kalp sal için herkese günde 1 avuç fndk yemelerini tavsiye ediyor:³Fndktaki faydal yalar, kalp için bulunmaz nimet. Bu yüzden ben hergün bir avuç fndk yiyorum. Hatta ofisimdeki buzdolabmda bile bulunduruyorum.
A
ncak fndktanholanmyorsanz bunun yerine badem ya da ceviz de yiyebilirsiniz.´
Topraktan çktgibi«
Bir yemein daha salkl olmas için içindeki besinlerin, meyve-sebzelerin topraktan çktgibi olmas gerekiyor. Topraktan çktktan sonraki hali ile sofranzdaki hali arasnda büyük farklar olmamaldr.
Yeillikten uzak durmayn, semizotunu ihmal etmeyin
Öz¶ün sofrasndan yeillik asla eksik olmuyor. ³Mesela roka ile marul, zeytinya ve sirke ilekarnca, çok daha güçlü birer antioksidan oluyor´ diyen ünlü kalp cerrah, özellikle semizotuüzerinde duruyor.
A
tlarn semizotu yiyince arlarnn azaldn söyleyen Öz, semizotunun

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->