You are on page 1of 2

КОНСПЕКТ ВСТУПНОГО УРОКУ З РІДНОЇ (УКРАЇНСЬКОЇ) МОВИ В 5 КЛАСІ

Тема уроку: Значення мови в житті суспільства. Українська мова –


державна мова України.
Мета: забезпечити усвідомлення значення мови як основного засобу
спілкування, формування думки й пізнання, значення державної мови як
невід’ємної складової української державності та згуртування громадян;
сприяти формуванню патріотичних почуттів і любові до рідної мови;
розвивати увагу, пам’ять, логічне й образне мислення, удосконалювати
навички роботи з підручником і таблицею, збагачувати словниковий запас
учнів.
Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу.
Обладнання: видання Конституції України, підручник.

ХІД УРОКУ

І. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчання.

ІІ. Ознайомлення з новим матеріалом, його осмислення.

Робота з підручником.
Усне виконання вправи 1.
Поставити кілька запитань до поданого у вправі тексту.
Орієнтовні запитання до тексту:
- Чи дано людині від народження вміння спілкуватися за допомогою мови?
- Що зумовило виникнення мови?
- Яке основне призначення мови?
- Які ще завдання виконує мова?
Робота в парах. Разом із сусідом по парті дібрати й обговорити заголовок до
поданого в підручнику тексту, досягти згоди в обговоренні. Після цього
кожна пара учнів повідомляє класові результати роботи (називає дібраний
заголовок)
Усне виконання вправи 2 (опрацювання таблиці)

МОВА НЕОБХІДНА, ЩОБ

СПІЛКУВАТИСЯ люди обмінюються думками й


почуттями

ФОРМУВАТИ ДУМКИ думки формуються й виражаються


тільки за допомогою слів

ПІЗНАВАТИ СВІТ людина пізнає світ, здобуває знання


про нього
ОБ’ЄДНУВАТИ ЛЮДЕЙ люди об’єднуються в одну
спільноту (народ, націю, державу)

ІІІ. Виконання вправ на застосування і закріплення знань.

Робота біля дошки.


Записати речення, Пояснити написання виділених слів. Про яку роль мови
йдеться в кожному із записаних речень?

І. 1. Хто має розум, має і слово. 2. Багато знай, та ще питай. 3. Що на


думці, те й на язиці. 4. Читання - найкраще навчання.
ІІ. 1. Мудре слово залізні ворота відчиняє. 2. Розумного послухаєш –
розумним станеш. 3. На те людині дано розум і мову, щоб ділитися своїми
думками з іншими (Народна творчість).

Робота з підручником.
Усне виконання вправ 3, 4.
Ознайомлення із тлумачним словничком, уміщеним у кінці підручника.
Усне виконання вправи 5, письмове виконання вправи 6 (один учень – на
дошці, інші – в зошитах).

Робота біля дошки.


Записати речення, пояснити його зміст.
Рідна мова невіддільна від рідної землі, батьківського дому, материнського
тепла, вітчизни (З Привітання Президента України переможцям П’ятого
міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика)

Робота з підручником.
Виконання вправи 7 (виразне читання вірша, відповіді на запитання за
змістом поезії).

ІV. Домашнє завдання. Вправа 8.

V. Підбиття підсумків уроку.


Бесіда.
 Яка роль мови в житті людей?
 Яка роль рідної мови у долі кожної людини?
 Яка роль державної мови в життєдіяльності держави й житті її
громадян?
 Які мови вивчають у школі? Яке значення для подальшого життя
школярів має знання державної мови? іноземних мов?

You might also like