Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Save to My Library
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Nezaket kuralları

Nezaket kuralları

Ratings: (0)|Views: 144 |Likes:
Published by Ertanca

More info:

Published by: Ertanca on May 13, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

10/20/2012

pdf

text

original

 
İÇİNDEKİLER İLETİŞİMİLETİŞİMDE KUTSAL ALANLAR ANLAMAK MI VE DİNLEMEK Mİ?İLETİŞİMDE ETKİNLİĞİ ENGELLEYENHATALAR İLETİŞİMİ KOPARAN SEKİZ GÜNAHİHTİYACIMIZ OLAN EMPATİGÖRÜŞMEPERFORMANS GÖRÜŞMELERİ BECERİ VEDİKKAT GEREKTİRİR SORULARI YANITLAMATANIŞMA VE TANIŞTIRILMANINİNCELİKLERİNAZİK KONUŞMA İLKELERİKONUŞMALARDA NEZAKET KURALLARIPROTOKOL KURALLARIMERHABA DEMENİN İNCELİKLERİİŞ YERİNİN TÖRELERİİLETİŞİM
İletişimde etkinliği artırmak için ne yapmalı?
 İletişimde etkinliği artırmak için ASLA;
1. İddialaşmayın2. Karşınızdakinin sözünü kesmeyin3. Karşınızdaki konuşurken başka şeyle meşgul olmayın4. Hemen sonuca varmayın5. Karşınızdakinin duygularının etkisinde kalmayın.
 İletişimin temeli DİNLEMEK Etkili bir dinleme için;
1. Tarafsız olarak dinleyin2. Konuya, olaya konsantre olun3. Yargılamayın4. Not alın5. Sözel olmayan iletişimi de dikkate alın6. Fiziksel olarak rahat bir konumda olun7. Savunmaya geçmeyin.
 İş arkadaşlarınız ya da yöneticiniz ile anlaşmazlık durumunda, tartışmalarda genellikle "kazanmasızı"  sağlayacak iki anahtar:
1. Karşı taraf kendi konumunu sizden daha iyidestekliyorsa, siz de değişmeye açık olmalı ve rahatlıkla"bunu bilmiyordum" diyebilmelisiniz.2. Gerçeklerle destekleyemiyorsanız, düşünce belirtmeyiveya tavır almayı sürdürmeyiniz.
İletişim' de Kutsal Alanlar
Şöyle bir düşünün bakalım bir gün içerisinde kaç kişiylegörüşüyor, kaç kişiyle iş ilişkisine giriyor, kaç kişiyle birsorunu halletmek durumunda kalıyor ya da kaç kişiyleyazışıyorsunuz? 5, 10, 30, 50 …? Kuşkusuz bu sorunun
 
cevabı kişiden kişiye değişecektir. Bir çok meslek için ikiliilişkiler ikinci planda kalıyor olabilir ancak sekreterlerişletmelerin, iletişim trafiğinin merkezinde yer alırlar. Bu dameslekte başarı için adeta bir iletişim sihirbazı olmalarınızorunlu kılar. İletişim ustalığına giden yolda ilk durağımızise
yazılı iletişimin görgü kuralları.
Sözlü iletişim ya da beden diline dayanan sözsüz iletişimdebaşarıda eğitimin katkısı büyük olmasına karşın kişininkendi yetenekleri ve kişilik özellikleri de ön plandadır. Oysayazılı iletişim belli kuralların bilinmesini ve bunlarınuygulanmasını gerektirir. Yazılı iletişimde "Adabımuaşeret"olarak adlandırabileceğimiz yazılı iletişimin görgü kurallarısekreterlik mesleğinin "olmazsa olmaz"gerekliliklerindendir. İletişim ustalığına giden yolda ilkdurağımız yazılı iletişimin görgü kuralları.
Kutsal Alanlar 
Sonu –im ile bitenler:
Yazı yazarken temel kural; 'alıcınınisim, ünvan ve adresini doğru yazmaktır. Unutmayın ki ,sonu "-im" ile biten her şey insanlar için kutsaldır… İşim,evim, eşim, çocuğum, ismim… Yaklaşık ya da tahmini birşeyler
ASLA
yazılmamalıdır.Bu konuda hata yapmamak için ayrılacak zaman, boşageçmemiş bir zamandır. (Kartvizite bakmak, rehberebakmak, emin olan birilerini aramak…)
Saygılarımla mı saygılarımızla mı?
Günlük, sıradankonular için "Sayın Yetkili, / Saygılarımızla," kalıbıyla veüçüncü şahıs kullanılarak yazılan yazılar doğrudur fakatdaha spesifik bir şeylere giriliyorsa, mesela bir şikayet veyacevap söz konu ise o zaman "Sayın H….., / Saygılarımla,"kalıbı daha doğru olacaktır. Bu tür yazılar daima birincişahıs kullanılarak yazılmalıdır. "Son kampanyamızla ilgilideğerli görüşlerinizi okudum…"
Selamlar ne zaman kullanılır?
İş tanışıklıkları arttıkça da"saygılarımla,"dan önce "selamlar," gibi daha yakın birhitap kullanmak uygun olacaktır. Buna karşın yabancıülkelerden kişilerle yazışma yaparken, ne kadar samimiolunursa olsun mutlaka "Saygılarımla," bitirme sözükullanılmalıdır. Bunu kullanmazsak , o kişiye veyakuruluşuna karşı bir olumsuz düşünce, bir soğuklukduyduğumuz anlamına gelir.İş arkadaşları arasında, özellikle samimi olanlar birbirlerineyazı yazarken genellikle "Sevgili D…, / Selamlar H...,"kalıbını kullanırlar. Bu tür yazışmalarda hitabın ve selamınel yazısı ile yazılması da bir yakınlık işaretidir.
Anlamak mı , dinlemek mi?
 
Bir insanla ya da bir iş arkadaşınızla nasıl iletişimkurarsınız? Sözlü iletişim deyince hepimizin aklına ilk önce"anlatmak, söylemek istediklerimizi ifade edebilmek" gelir.Oysa iletişim karşılıklı olarak bir mesajın aktarılması vekarşıdan gelen mesajın alınmasıdır. Ve çoğumuzun yaptığıen büyük hata iletişimin en önemli öğesini atlamak; yanikarşımızdakini dinlememektir...İletişimin öğeleriniincelerken, alıcıdansonraki gelişmeyi de gözardı etmemeliyiz. Bu "geribildirim" (feed-back) dir.Her mesaj alış-verişindekaynak, mesajı ilettiktensonra geri bildirimi takipetmek durumundadır. Aksi takdirde mesajın yerine ulaşıpulaşmadığını bilemez.Bu hataya en çok iş hayatında rastlarız. Daha doğrusu buhata iş hayatında büyük problemlere yol açtığı içingerçekten "hata" olarak değerlendirilir.
İletişimi oluşturan vazgeçilmezlerKaynak
İletmek istediği bir bilgi, bir söz, bir mesajı olankişi veya kişiler. Diğer bir ifadeyle mesajın çıktığı yer.
Bilgi
Anlatılmak, iletilmek istenen şey.
Kanal
Kaynaktan çıkan bir bilgi, mutlaka alıcının anlayacağıbir araçla iletilmek zorundadır. (Yazılı, sözlü veya beden dilikullanılarak yapılabilir. Asıl kanal kısaca beş duyu organımızdiyebiliriz.)
Alıcı
Mesajın ulaştığı noktadır.Santral operatörü arkadaşa bir not iletmemiz gerek;"Yöneticim, X Bey ile görüşmek istemiyor, ben bir saatyerimde olmayacağım, X Bey ararsa sen ilgilenir misin?"Burada kaynak biziz. Çünkü iletmek istediğimiz bir mesaj,bir bilgi var. Alıcı ise santral operatörü.Kullandığımız kanal sözlü iletişim. Hatta alıcıya mesajıanlatırken destekleyici beden dili hareketlerini de kullandık.Tamam. İşimiz bitti mi? Hayır, kesinlikle hayır. Yani sadecemesajı ilettik, bu iş tamam demek yanlış. Alıcının (santraloperatörünün) söylediklerimizi anlayıp anlamadığınıöğrenmemiz lazım. Tabi bunun için "anladın mı, hadi tekraret bakalım" gibi bir soru soramayız. Eğer alıcı kişiyi dikkatleincelersek, bizi gerçekten dinleyip dinlemediğini ya daanlayıp anlamadığını beden dili hareketlerindenöğrenebiliriz. Elindeki tüm işleri bırakıp, telefondakileri bir-iki saniye için bekletiyor bize kulak veriyorsa, mesajımızalıcıya ulaşıyor demektir.
Dinleyenin ruh halini göz ardı etmeyin…
Her şeyden önce mesajı verirken alıcının bulunduğu ortamı,hatta ruh halini düşünmemiz gerekli. Yani en uygunzamanda mesaj iletilmeli; santralde bir kaç hat birdençalıyor ve görevli kişi aynı anda hepsine birden cevapvermek durumunda, bir-ikisini bekletirken bir yandan datelefonda kendisine bir şeyler yazdırılıyor not alıyor, buarada başında bir ziyaretçi ona randevusuyla ilgili bilgi veripbir şeyler istiyor....Böyle bir durumda, en uygun başka bir kanalla yani başkabir yöntemle bilgi aktarılmasıdır. Ya o kişinin başınınrahatlayacağı dakika beklenip anlatılmalı ya da sonradanokuyacağı bir not –görebileceği bir yere- bırakılmalıdır.

You're Reading a Free Preview

Download
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->