Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
360 DERECE ÜRÜN FOTOĞRAFLARI

360 DERECE ÜRÜN FOTOĞRAFLARI

Ratings: (0)|Views: 115|Likes:

More info:

Published by: Hamide Şebnem Köken on May 14, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

11/08/2012

pdf

text

original

 
360 DERECE ÜRÜN FOTOĞRAFLARI
Hamide Şebnem Köken www.sebnemkoken.com 
 
Tüm endişelere ve de yaşanmış tüm olumsuz örneklere rağmen ticaretin internetle buluşmasıgecikmedi. Hatalarından ve risklerinden büyük ölçüde arınan e-ticaret, günlük hayatın içindesıradanlaşmaya başladı bile. 2010 yılının ocak ayında sanal POS aracılığıyla yapılan işlemsayısının 6,5 milyonu aşması bunun en büyük kanıtı (Anadolu Ajansı, 2010). Yeni mecra,yeni ihtiyaçları ve yeni çözümleri de beraberinde getirdi. Alışverişin yeni yüzünde, ürünlerintanıtımı için en çok görsellere ihtiyaç duyuluyor.Fotoğrafların kalitesi, ürünün beğenilip alınmasında en büyük etkenlerden biri. Alıcı,dokunup koklayamadığı ürün hakkındaki en önemli ve tarafsız bilgiyi, kendisine sunulanfotoğraflardan elde eder. Ürünün farklı açılardan görünmesini ve yapısının daha rahatanlaşılmasını sağlayan 3 boyutlu fotoğraflar bu açıdan oldukça önemli. Yapılan araştırmalaragöre 3 boyutlu fotoğraflar ürün satışında artış sağlıyor ve ürünü doğru tanıttığı için iadeoranını azaltıyor. Sitelerinde 360 derece fotoğraflara yer vermek isteyen şirket sayısı da buoranda artıyor (Adobe Scene7 2010 Survey).Fotoğrafları 3 boyutlu animasyonlar halinegetirebilmek için temel olarak 2 yöntemkullanılır: Ürünün modellenmesi ve 360derece fotoğraflarının çekilmesi... Nesne modellemelerinin uzmanlık gerektirenyapısı, uzun zaman gerektirmesi vedolayısıyla masraflı olması sebebiyle;modellemeyle kıyaslandığında çok dahakolay, çabuk ve oldukça ucuz olan 360derece ürün çekimleri tercih edilir oluyor.360 derece fotoğraflar, nesnenin bir eksen etrafında döndürülerek fotoğraflarının çekilmesi veçekilen fotoğrafların yazılım desteğiyle bilgisayar ortamına aktarılması ile oluşturuluyor.Fotoğrafların oluşturulması için yapılması gereken işlemler oldukça basit ancak çok sayıdafotoğrafın çekilmesi ve bunların doğru bir şekilde birleştirilmesinin sağlanması çekimin en çok vakit alanaşamalarından.Bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştiren profesyonelsistemler olduğunu hatırlatıp küçük bir setle veelimizdeki ekipmanla 360 derece fotoğrafların nasılçekilebileceğine bir göz atalım.
Ekipman:
- Dijital fotoğrafın olmazsa olmazlarından bilgisayar,360 derece fotoğrafların birleştirilmesinde de aktif rolalıyor. Fotoğraflar çekildikten sonra düzenleme programlarıyla temizlenen ve küçültülenfotoğraflar özel yazılımlarla interaktif hale getiriliyor.- Fotoğraflar çekilirken temiz, çoğu zaman beyaz bir arka plan kullanılıyor ki bunun içinstüdyo ekipmanlarından verimli bir şekilde faydalanmak gerekiyor.
Ortery, 360 derece fotoğraf çekim seti
 
- Fotoğrafı bir eksen etrafında döndürebilmek için rahat hareket ettirilebilen bir platformoldukça önemli. Eğer objeler döndürülürken kaymalar olursa hareketteki devamlılık ortadankalkacaktır.- Fotoğraf kadrajı seçildikten sonra kameranın kesinlikle hareket ettirilmemesi gerekiyor. Busebeple mutlaka bir tripod kullanılmalı. Çekim esnasında titremeleri engellemek içindeklanşör kablosu kullanmak tercih edilebilir. Küçük objeleri çekerken kullanılacak basit bir platformu elimizde bulunanlarla yapmak mümkün. Daha büyük nesneler için profesyonel çözümlere
 
 başvurmak gerekebilir.Fotoğrafları 360 derece çekebilmek amacıyla hazırlanmış setler, belirlenen açılara göre platformu otomatik olarak döndürebiliyor. Çekim esnasında fotoğrafları birleştiren vedoğrudan uygulanabilir olmasını sağlayan sistemler de mevcut.
Işıklandırma:
360 derece ürün fotoğraflarının çekilmesindeki asıl amaç ürünü ön plana çıkarmak ve her açıdan gerçeğe yakın bir görüntü elde etmek olduğu için çekimlerde, fotoğrafların arkasındakifonun dikkat çekmemesine özen gösteriliyor. Yine aynı sebeple dramatik aydınlatma yerinehomojen ve gölgesiz bir aydınlatma tercih ediliyor.Ürünün beyaz arka plan önünde boşluktadurduğu fotoğraflar en çok rastlanan çekimtarzı. Bunu gerçekleştirebilmek için yaygın(difüz) ışığa ihtiyacımız var. Fotoğraf makinesinin 45 derece yanlarına eşit mesafedeve eşit güçte yerleştireceğimiz ışıklar objeüzerinde düşen ışığın homojen olmasını sağlar (Object VR How To Guide,2010).Arka planın tam beyaz olması için fona ışık vermek gerekebilir. Ya da ışık kaynağını uzak  bir mesafeden ve yumuşatılarak, objeninarkasına yerleştirebiliriz. Bu durumda ışığınobjektife kaçmamasına ve ışığın objeyedetayları yok edecek kadar yaklaşmasına dikkatetmek gerekiyor.360 derece fotoğrafları çekerken ışıklandırmaya en üst düzeyde özen göstermek gerekiyor.Çünkü setin aydınlatılmasında yapılacak bir hata 30-60 misli fotoğrafta karşımıza çıkıyor.Çekim sonrasına fazla vaktin kalmadığıdurumlarda siyah bir arka plan kullanılabilir.Siyahı elde etmek, hem ışıklandırma yapılırkenhem de fotoğraflar işlenirken çok daha kolay.Ancak her ürün siyah fonda iyi sonuçlar veremeyebiliyor. Bu sebeple, arka fon ile ilgilikararımızı verirken çekeceğimiz objenin yapısınıve rengini dikkate almak zorundayız.
(Object VR How To Guide, 2010)

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->