You are on page 1of 14

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN: ANSUR MAJU LOMPAT TINGGI

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani Tarikh :13 Mac 2011


Tunjang : Kemahiran Masa :7.45 pg – 8.45 pg (60 minit)
Tajuk : Lompat Tinggi Kelas :6 Bestari
Sub Tajuk : Ansur maju kemahiran lompat tinggi Bil Murid :16 (8L)(8P)

Objektif : Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Psikomotor
Melakukan kemahiran lompat tinggi gaya fosbury 1 daripada 3 percubaan dengan
menggunakan teknik yang betul.

Kognitif
Menyatakan bilangan langkah yang betul semasa membuat larian landas.

Afektif
Memupuk minat serta sikap positif ketika melak ukan aktiviti.
Bertanggungjawab dengan menyimpan semua peralatan setelah digunakan.

Pengalaman lepas : Pernah melihat aksi video lompat tinggi gaya fosbury .

Penerapan nilai : Berusaha

Penggabungjalinan : Matematik

KBKK : Menganalisis otot-otot yang terlibat semasa aktiviti.

ABM : 1. Tilam mendarat 3. Tiang palang 5. Lembaran kerja


2. Getah gelang 4. Skitel
FASA ISI BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
PELAJARAN CATATAN

Set Induksi 1.Memanaskan badan  Demonstratasi guru T T - Guru


( 5 minit ) Pergerakan badan  Murid tiru pergerakan
mengikut muzik guru X X X X X - Murid
( KSSR )05 Track 5.mp3  Berjalan X X X X X
 Berlari = Arah
 Melompat
 Petik jari
T XXXXXXXX
 Tepuk tangan
ABM
XXXXXXXX T  Pemain cd
 cd

 Hayun kaki dan bawa


2.Regangan lokomotor
lutut tinggi paras
 Berjalan lutut tinggi X X X X X  Seronok
pinggang.
 Berlari lutut tinggi
 Langkah kaki lonjak ke X X X X X
 Skip depan  Koordinasi
 Melonjak  Kontek perut kaki dengan
lantai
 Bengkokkan lutut
 Lonjak dengan perut kaki
 Ikut lajak
 Hayun tangan ke atas T
 Mendarat dengan perut
kaki sambil imbangi
badan
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara ansur maju  Lari landas masuk dan ABM
Langkah 1 keluar dari penanda
5 – 7m
 Penanda
( 5 minit ) Lengkungan larian
 Larian bentuk ”8”
Merasakan larian ke
hadapan dan rentak  Lari laju tetapi terkawal
penujuan.
 Tambah kelajuan apabila
memasuki setiap
Lengkungan

 lutut tinggi
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara ansur maju  Langkah kaki lonjak ke ABM


depan  Tilam
Langkah 2
Lengkungan larian mendarat
( 5 minit )
dengan lonjakan  Lari landas  Tiang
 Getah
Belajar melompat  Kontek perut kaki dengan gelang
menegak semasa lantai  Penanda
menghampiri
lengkungan  Bengkokkan lutut

 Tandakan lengkungan  Lonjak dengan perut kaki


dan titik permulaan ▲
 Gunakan 4 atau 6  Ikut lajak X
langkah untuk X
penujuan  Hayun tangan ke atas X
 Tingkatkan kekerapan X
langkah dalam X
 Mendarat dengan perut X
langkah-langkah kaki sambil imbangi badan X
terakhir
 Larian dengan X
melompat sambil
lutut diangkat tinggi

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /


CATATAN
Perkembangan Tunjuk cara ansur maju Penujuan  ABM
1.Lari landas menuju ke  Tiang
Langkah 3
Lompat gunting palang secara bersudut  Palang
( 7 minit )
30 darjah.
Memperbaiki lonjakan
menegak 2. Lari landas 7-9
langkah.
 Kaedah penujuan
secara melengkung 3. Pelompat yang X
melonjak dengan kaki X
 Letakkan kaki yang
kanan akan berlari dari X
melonjak dalam X
garisan penujuan sebelah kiri, memulakan
X
 Tingkatkan ketinggian larian dengan kaki kanan. X
secara berterusan X
 Pendaratan huruf ”L” 4. Pelompat yang X
kaki selari dengan melonjak dengan kaki kiri
palang akan berlari dari sebelah
kanan, memulakan larian
dengan kaki kiri.

Lonjakan
1. Lonjak dengan kaki
luar.

2. Semasa melonjak, kaki


melonjak di depan pinggul
dan pinggul di hadapan
bahu untuk
mencondongkan badan
semasa membuat
lonjakan.

Layangan 
1. Kaki bebas dihayun kuat
ke atas, selari dengan
palang.

2. Bahu berhampiran
palang dikekal tinggi dan
tidak condong ke arah
palang.

3. Kaki lonjak dihayun ke


atas.

Pendaratan 
1. Pelompat melompat di
atas punggung atau
dengan dua belah kaki.
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara ansur maju  Berdiri membelakangkan ABM


tempat mendarat  Tilam
Langkah 4
Deburan berdiri  Lutut fleksi dan lonjak 2 mendarat
( 7 minit )
belah kaki  halangan
Memperbaiki kaedah  Ikut lajak mendarat pada
melepasi palang belakang badan

 Lonjakan ke
belakang dari lantai  Keyakina
 Ketinggian n diri
pendaratan yang
berlainan  Berdiri diatas kotak
 Angkat lutut membelakangkan tempat
semasa melepasi mendarat
palang dan pendaratan  Lutut fleksi dan lonjak 2
 Gunakan halangan belah kaki
 Ikut lajak mendarat pada
belakang badan
 Kaki ”L”

 Berdiri membelakangkan
tempat mendarat
 Lutut fleksi dan lonjak 2
belah kaki
 Ikut lajak mendarat pada
belakang badan
 Kaki ”L”
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara Penujuan ABM


 Lari lurus 4 langkah diikuti  Tilam
Langkah 5
Deburan dari lutut lari melengkung pada mendarat
( 7 minit )
tinggi langlah 5, 6 dan 7.  Tiang
 Getah
Memperbaiki rentak gelang
pada langkah-langkah Lonjakan
akhir  Pacakkan tumit kaki lonjak
 Tandakan lengkungan
pada titik permulaan  Lonjakan badan secara
menegak dan tangan ayun  Keyakina
 Gunakan 5-7 langkah ke atas n
dengan lutut tinggi Diri
ketika penujuan  Kilaskan kaki bebas
melintang badan
 Gunakan kekerapan
langkah yang tinggi

 Jangan rendahkan titik Layangan


tengah jisim dalam
persediaan untuk  Lonjak badan melepasi
melonjak palang

 Ayun tangan ke atas sambil


melentikkan badan

 Dongakkan kepala ke atas

 Bengkokkan dan angkat


lutut melepasi palang

Pendaratan

 Lonjak melepasi palang

 Rapatkan dagu ke
dada

 Luruskan kaki selepas


melepasi palang

 Mendarat dengan
bahagian belakang
badan (skapula)
FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /
CATATAN

Perkembangan Tunjuk cara Penujuan ABM


 Tilam
Langkah 6
Urutan kesuluruhan  Lari lurus 4 langkah diikuti mendarat
( 9 minit )
lari melengkung pada  Tiang
 Tandakan lengkungan langkah 5, 6 dan 7.  Getag
dan titik permulaan gelang

 Mulakan dengan
kaedah penujuan yang Lonjakan
dekat 4-6 langkah
 Pacakkan tumit kaki lonjak  Keyakina
 Tingkatkan jarak dan n
kelajuan permulaan  Lonjakan badan secara
Diri
secara berterusan menegak dan tangan ayun
ke atas

 Kilaskan kaki bebas


melintang badan

Layangan

 Lonjak badan melepasi


palang

 Ayun tangan ke atas sambil


melentikkan badan

 Bengkokkan dan angkat


lutut melepasi palang
Pendaratan

 Lonjak melepasi palang

 Rapatkan dagu ke
dada

 Luruskan kaki selepas


melepasi palang

 Mendarat dengan
bahagian belakang
badan (skapula)

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /


CATATAN

KEMUNCAK Pertandingan  Aplikasi semua teknik ABM


kemahiran yang telah  Tilam
( 10 minit )  Guru membuat dipelajari. mendarat
penilaian individu  Tiang
dengan mengadakan  Getah
pertandingan lompat X gelang
tinggi gaya fosbury X
antara kumpulan. X
X  Penilaian
X individu
 Aplikasi
 Murid berada dalam setiap
barisan kumpulan teknik
masing-masing.  Mencari
bakat
 Setiap murid dalam  Pengawa
kumpulan diberi 1 kali san guru
percubaan.  Keselam
atan
 Murid yang berjaya mendarat
melakukan lompatan
dan melepasi halangan
gaya fosbury dengan  Keyakina
teknik yang betul akan n
mendapat 1 mata bagi Diri
kumpulan.

 Pasukan kumpul mata


terbanyak dikira
pemenang.

FASA ISI PELAJARAN BUTIRAN MENGAJAR ORGANISASI ABM /


CATATAN

PENUTUP Sejukkan badan  Tolak kepala kebawah T ABM


 Kelonggaran dengan jari dan lawan  Pemain
( 5 minit )  Tarik dan hembus arah kiraan 10 X X X X vcd
Nafas  Tolak kepala ke belakang X X X X X  Lembara
 Aktiviti dengan iringan dan lawan arah n kerja/ujian
muzik  Pusing tangan ke depan formatif
perlahan-lahan  Murid berselerak
 Pusing tangan ke belakang depan guru
perlahan-lahan kiraan 10  Ruang diri yang
 Kilas badan ke sisi kanan mencukupi untuk
dan kiri kiraan 10 setiap individu

 Kepentingan mendarat pada  Duduk berselerak


 Ulasan guru
belakang badan depan guru KBKK
 Teguran
 Refleksi  Soalan
 Tujuan keselamatan dan  Guru mengemukakan
 Tunjuk cara kembali soalan dan murid
keseimbangan.
 Pengukuhan jawab Motivasikan
murid
 Demonstrasi semula
Merangsang
jadi atlet

You might also like