Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
KPSS-SARI-KİTAP

KPSS-SARI-KİTAP

Ratings: (0)|Views: 143|Likes:
Published by Onur Kaplan

More info:

Published by: Onur Kaplan on Jun 10, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/12/2011

pdf

text

original

 
KPSS KAMU PERSONELİSEÇME SINAVIEĞİTİM BİLİMLERİDERS NOTLARI
GELİŞİM PSİKOLOJİSİ •ÖĞRENME PSİKOLOJİSİÖĞRETİM İLKE VE YÖNTEMLERİPROGRAM GELİŞTİRME• ÖLÇME VEDEĞERLENDİRME •REHBERLİK
Ğİİ İİ
ÖĞRETİM İİŞİ
 
GelişimPsikolojisİ 
1
Eğitim psikolojisi (gelişim+öğrenme).
Eğitim ortamlarını etkili biçimde düzenlemeyiamaçlar Uygulamabir bilim da
Psikolojinin bulgularını eğitim ortamlarındakullanır.Eğitim psikolojisinin çalışmalayedi temel alanıkapsamaktadır;1.Gelişim
2.
Öğrenme3.Öğretme4.Güdüleme5.Derlendirme6.Kavramlan gelimi7.Problem çözmeyi öğrenmeProblem çözme; en geniş anlamıyla sınamayı(denemeyi) öğrenmedir.Gelişim psikolojisi, bireylerin hayatları boyuncageçirdikleri her türlü değişim ve bireyler arasmdakigelişimsel farklılıkları inceleyen bilimdir Gelişim psikolojisi;
Öğretmene, gelişim süreçleri hakkında bilgiverir 
Davranışlarda meydana gelen değişiklikleriinceler 
İnsan davranışlarındaki biyolojik değişiklikleriinceler m gelim sürlerini içine aÖğretmenler öğrencilerinin değişik yaş dönemlerindedeğişim gelişim özellikleri sergilediklerini bilmeli onagöre eğitim ortamları oluşturmalıdır. Her yaş döneminingelişim özelliği birbirinden farklıdır. Aynı zamanda aynıyaş grubundaki bireylerin gelişimlerinde de bireyselfarklılıklar görülebilmektedir. Öğrencilerin okulbaşarılarını etkileyen birçok gelişim boyutu vardır. Eğer bir kişi, çocuklaıı yetişkinlerin küçültülmüş bir modeliolarak görüyorsa gelişim psikolojisi hakkında çok azbilgisinin olduğu ileri sürülebilir.
GELİŞİMLE İLGİLİ TEMEL KAVRAMLARBüyüme
Vücudun boy, kilo ve hacim olarak artmasıdır.
Gelişme
Bireyin büyüme, olgunlaşma ve öğrenmenin etkileşimiile sürekli ilerleme kaydeden değişmesidir.
Olgunlaşma
Vücut organlarının kendilerinden beklenen fonksiyonuyerine getirebilecek düzeye gelmesi için, öğrenmeyaşantılarından bağımsız olarak, kalıtımın etkisiylegeçirdiği biyolojik bir değişmedir. Öğrenme olmaksızınkalıtsal olarak belirlenmiş büyüme örüntüsüne göredoğal olarak gelişme demektir. En güzel örneği;döllenmiş yumurtanın ana rahminde dokuz ay on güngibi sabit bir sürede düzenli bir sıra izleyerek gelişmesive fetüsün doğuma hazır hale gelmesidir.
1.Gelişimsel ıdan "olgunlaşma" hangi anlamagelmektedir? (2001 KPSS-3)
A)
Toplumsal olayların önyargısız biçimde elealınma becerisinin kazanılmasıB)Kişiliğin gelişmesi ve zenginleşmesiC)Ergenlik döneminde hızlı fiziksel büyümeningözlenmesi
D)
Toplum tarafından kabul gören davranışlarınöğrenilmesiE)Bedensel büyüme ve gelişmenin gereklidavranış değişiklikleriyle tamamlanması2.Bir anne bebeğine dokuz aylıktan itibaren tuvaleteğitimi vermeye başlamış ve onu lazımlığaalıştırmaya çalışmıştır. Ancak bebek bir buçukyaşında lazımlığa oturma alışkanhğı kazanmıştır.
Bebeğin lazımlığa oturma davranışını bir buçukyaşında kazanması, hareket gelişimindeaşağıdakilerden hangisinin önemli olduğunugöstermektedir? (2003 KPSS-81)
A)Davresel tepkiC) Kalıtım
B)
ÇevreD)GeribildirimE) Olgunlaşma
Öğrenme
Bireyin çevresiyle belli bir düzeydeki etkileşimlerisonucunda meydana gelen nispeten kalıcı izli davranışdeğişikliğidir.
Hazırbulunuşluk
Yeni bir öğrenme yaşantısı için kişisel yeterliklerintümüdür. Olgunlaşmanın yanında önceki öğrenmelçri,ilgileri, tutumları, güdülenmişlik düzeyleri, yetenekleri,genel sağlık durumunu kapsayan kavramdır. Diğer bir deyişle bireyin eğitim pazarına getirdiği özelliklerintümüdür.
Kritik
dönemGelişim açısından önemli zaman dilimleridir.Çocukların bazı gelişim dönemlerinde ve yaşlarda bellitür öğrenmelere karşı yüksek duyarlılık göstermeeğiliminde oldukları dönemlerdir. Bu kavramlarınbirbiriyle ilişkilerini değerlendirirsek;Gelişimde önce büyüme ve olgunlaşma sonraöğrenme oluşur.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->