You are on page 1of 5

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Mata Pelajaran Tema Tajuk

: Bahasa Melayu : 4 Afektif : 11 Ogos 2011 : 8.00 pagi 9.00 pagi (60 minit) : 30 orang : Bahasa Melayu : Pendidikan Moral : Kisah Sang Kancil dan Buaya

Hasil Pembelajaran: Fokus Utama 2.1 Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Aras 3 i. Bercerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai.

Fokus Sampingan 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk. Aras 2 i. Melengkapkan ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.

Objektif Pelajaran:

Pada akhir pelajaran ini murid dapat:

i.

Menyampaikan cerita dengan menggunakan sebutan, intonasi yang betul dan gaya penyampaian yang sesuai. .

ii.

Membaca pantas sekurang-kurangnya dengan 80% sebutan dan intonasi yang betul berdasarkan teks yang bertajuk Sang Kancil dengan Buaya.

iii.

Menulis 4 ayat majmuk dengan kata hubung yang sesuai.

Sistem Bahasa:

Tatabahasa : kata hubung, ayat tunggal, ayat majmuk Kosa kata : cerdik, kelakuan, tolong-menolong, kebijaksanaan

Pengisian Kurikulum:

y y y y

Ilmu Nilai

: Kajian Tempatan. Pendidikan Islam : bekerjasama, berterima kasih

Kemahiran Berfikir : mencirikan Belajar Cara Belajar : bacaan secara luncuran, bercerita.

Bahan Bantu Mengajar: y Video Sang kancil dan Buaya

Pengetahuan Sedia Ada:

Murid pernah mendengar cerita tentang Sang Kancil dengan Buaya.

Langkah/Masa Set Induksi (5 minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Cerita kisah haiwan.

Guru bertanya kepada murid kisah-kisah haiwan yang mereka

-Sang Kancil -Arnab dan Kurakura -Si Gagak Langkah 1 (10 minit) Tayangan video pendek Kisah Sang Kancil dan Buaya 

ketahui.

Menayangkan video pendek Kisah Sang Kancil dan Buaya tetapi hanya separuh sahaja yang ditayangkan.

Murid-murid dibahagikan kepada tiga kumpulan besar dan dikehendaki mereka sambungan cerita daripada Kisah Sang Kancil dan Buaya.

Setiap kumpulan dikehendaki menceritakan tentang sambungan Kisah Sang Kancil dan Buaya yang telah mereka bincangkan.

Langkah 2

Merekacipta

Setiap kumpulan

(15 minit)

dialog sambungan Kisah Sang Kancil dan Buaya

dikehendaki mereka dialog sambungan daripada cerita yang telah mereka bentangkan tadi.  Setiap kumpulan diminta merakam dialog yang telah dibina pada laptop guru.

Langkah 3 (15 minit)

Simulasi Pentomin Kisah Sang Kancil dan Buaya

Setiap kumpulan perlu melakonkan pentomin berdasarkan cerita tersebut sambil guru memainkan suara yang telah dirakam (dialog yang telah mereka hasilkan)

langkah 4 (10 minit)

Menulis karangan.

Murid-murid dikehendaki menulis sebuah karangan pendek yang bertajuk Kisah Sang Kancil dan Buaya sebagai pengukuhan.

Penutup (5 minit)

1) Penutup Sosial

Guru bertanya kepada murid-murid tentang nilai-nilai murni yang

2) Penutup Kognitif

mereka dapat daripada simulasi tadi.

You might also like