Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Poradnik Kamera i Media

Poradnik Kamera i Media

Ratings: (0)|Views: 49|Likes:
Published by Sylwia

More info:

Published by: Sylwia on Jul 07, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/07/2011

pdf

text

original

 
CZEGO NIE WIDAĆ, TEGO NIE MA- czyli wszystko co powinieneś wiedziećzanim wystąpisz przed kamerą.
Autor: Tomasz Gładki www.Filmowka.tv, opracowanie cz 2. poradnika coach Mariusz Wróbel
Podstawowe rzeczy, na dobry początek.
a) Sąd kamery jest ostateczny. Gdy kamera ruszy nie ma już odwołania i nie można prosić oautoryzację jak w przypadku tekstów. Jeśli raz w życiu przed kamerą wystąpisz w koszuli w wiosła(bo inne były akurat w praniu), machając ręką - „E tam, to tylko na jeden dzień”, świat nie będzie pamiętał co miałeś do powiedzenia, ale zapamięta Cię jako kajakarza choćbyś w życiu nie widziałwody (a jak wiadomo drugi raz do tej samej rzeki już się nie da wstąpić). b) Każdy dziennikarz uczony jest przede wszystkim, by wyciągnąć z Ciebie to, co on samchce usłyszeć. Nie chodzi mu tylko o to żebyś poparł jakąś gotową tezę, ale byś wypowiedziałsłowa, lub odegrał rolę, która będzie dobrze pasować do materiału, który on przygotowuje. Dlatego potrzebny jest kompromis i współpraca, czyli także minimum czujności z Twojej strony.
c)
 Nie bój się realizować materiałów z osobami zaufanymi. Nawet jeśli się pomylisz, lubwypadniesz z jakiegokolwiek powodu nie najlepiej, realizator zadba, by poprawić lub ukryć Twojesłabsze strony (a każda wypowiedź może się przydać). Nie wypowiadaj się jednak jeśli jesteś zbytzaskoczony, lub w kiepskiej formie emocjonalnej. Wśród dziennikarzy zdarzają się osoby obłudne,które świadomie mogą nadużyć Twojego zaufania.d) Odwrotnością obiektywizmu jest tzw. obiektywizm telewizyjny. W jego imię dwie osobyzostaną uhonorowane formalnie równym czasem i miejscem, nawet jeśli jest to wbrew normalnemu poczuciu sprawiedliwości (np. oszczerca i ofiara). Natomiast osoba nielubiana zawsze zostaniesubtelnie napiętnowana: tonem głosu, drobnym gestem, sposobem zadawania pytań, postawą pytającego... (nie wspominając o technicznych możliwościach jakie daje realizacja i postprodukcja).e) W telewizji bardzo znikome znaczenie ma to, co wiesz, skąd przychodzisz i kim jesteś.Liczy się tylko to, czy umiesz mówić. Dziennikarze występujący w telewizji to osoby, które sameumieją poprawnie i ciekawie mówić, lub są tłumaczami przekładającymi język ludzki, na kodmediów za pomocą obrazów i dźwięków. Większość rzeczy, które mówią dziennikarze są im podpowiadane przez słuchawkę, czytają je z kartki lub z promptera (maszyny, która wyświetlateksty). Dlatego jeśli coś Cię zadziwi w telewizji, nigdy nie pytaj: „Kto to wymyślił?”.
 
PORADNIK cz.1
1.
Jak przeżyć pierwsze chwile przedkamerą?
Ekipa w pośpiechu może nie zwrócić uwagi na detale, które potem w obrazie mogą bardzorzucać się w oczy. Przed rozpoczęciem wywiadu możesz po prostu spytać reportera czy dobrzewyglądasz.a) Nie protestuj jeśli będą chcieli Cię przypudrować. Chodzi o to, żeby skóra nie świeciła się przy mocnym świetle. b) Jeśli rozmowa prowadzona jest na dworze unikaj miejsc, w których wiatr może robić ztwoimi włosami lub ubraniem rzeczy, które dla widza okażą się potem ciekawsze od rozmowy (np.kiedy podczas ważnej uroczystości wiatr robi politykowi na głowie „kogutka” cała powaga i prestiżulatniają się błyskawicznie).c) Jeśli stoisz pod słońce lub świecą na Ciebie tak silną lampą, że musisz mrużyć oczy, poproś żeby Cię ustawili inaczej lub przykręcili światła.d) Nie dotykaj mikrofonów, które trzyma reporter, lub ustawionych przed Tobą na stolekonferencyjnym (każde dotknięcie może nagrać się jako trzask). Nie pochylaj się do nich specjalniei najlepiej nie zwracaj na nie najmniejszej uwagi. 
2.
Jak wyglądasz „w obrazku”?
Reporter powinien ustawić Cię w najlepszym miejscu, ale nie każdy jest doskonały -szczególnie gdy nie ma dużo czasu. Często widać np. gdy osoby filmowane podczas sond ulicznychzaczepiane w wielkim pośpiechu zostają przyszpilone do ściany, dukają coś przerażone i pozbawione drogi ucieczki - jak w scenie łapanki z wojennego filmu.a) Zwróć uwagę, czy proponowane miejsce jest odpowiednie do rodzaju rozmowy -czy nie ustawili Cię na tle śmietnika, wulgarnych napisów na ścianie, logo producenta żarówek,itp... b) Jeśli siedzisz za biurkiem lub w domowym fotelu zwróć uwagę czy na biurku jest porządek, czy nie ma jakiś przypadkowych rzeczy, mocnych wizualnie elementów o jaskrawychkolorach. Jeśli za plecami masz regał i każda książka jest w innym kolorze, to nie szkodzi, ale jeślina którejś półce postawisz zdjęcie ukochanego pieska, to widz nie będzie słuchał co mówisz, tylkozastanawiał się jak twój pupil ma na imię.c) Jeśli prowadzisz konferencję lub wykład, który jest filmowany postaraj się o ilustracje:wykresy, zdjęcia i filmy.d) Osoby próbujące udawać ekspertów w telewizji (szczególnie od biznesu) często trzymająw rękach „jakieś papiery”, których tak naprawdę nie potrzebują. Podobno to działa.
 
3.
Spojrzenie i mowa ciała.
Gestykulacja wzbogaca przekaz, więc wykorzystaj ręce.a) Gestykulując poruszaj rękami, ale nie resztą ciała. Stopy muszą pozostać w jednymmiejscu, nie przestępuj z nogi na nogę, nie poruszaj ramionami – kiwanie wykluczone. b) Zabronione jest krzyżowanie rąk na piersi i chowanie w kieszeniach.c) Patrz na rozmówcę, lub tam gdzie poprosi realizator (w kamerę tylko na jego życzenie).d) Jeśli nagle okaże się, że masz na nogach buty, pokonaj pokusę i nie wpatruj się w nie podczas rozmowy.e) Najgorsza rzecz to błądzenie oczami. Nie musisz cały czas patrzeć rozmówcy prosto woczy, ale nie rozglądaj się podczas rozmowy (jeśli poza kadrem pojawi się dinozaur, to dopóki niezacznie zjadać operatora udawaj, że nic się nie stało).f) Jeżeli czytasz z kartki (np. podczas konferencji lub wykładu) zerkaj na słuchaczy –  postaraj się mieć z nimi kontakt. Możesz wtrącić coś, lub dokończyć zdanie patrząc na salę.
4.
Jeśli coś da się powiedzieć, da się też jasno powiedzieć.
O ile to możliwe powinieneś wcześniej dokładnie wiedzieć co masz do przekazania.Szukanie odpowiednich słów przed kamerą zawsze wygląda bardzo źle. Mów prostymi zdaniami,unikaj żargonu, mów jasno i konkretnie. Nie wdawaj się w skomplikowane dygresje. Postaraj się wnajkrótszym czasie przekazać jak najwięcej zrozumiałej dla każdego informacji. Nigdy niezakładaj, że ludzie muszą znać znać obce języki albo rozumieć skróty. Anegdoty dobrze służąilustracji, ale powinny być krótkie. Pamiętaj, że widz zobaczy tylko to, co dzieje się od chwiliwłączenia kamery, więc nie nawiązuj do wcześniejszych rozmów i nie zaczynaj myśli od połowy.a) Staraj się wypowiadać w miarę szybko i płynnie. Nie próbuj wymawiać słów znienaturalną poprawnością – wymawiaj słowa zwyczajnie (np. jeśli na co dzień mówisz: „naprawdemam wizje”, to nie próbuj tego zmieniać na: „naprawdę mam wizję”). b) Jąkanie i przejęzyczenia mogą w normalnej rozmowie być niezauważalne, ale przedkamerą bardzo rażą. Nie rozciągaj słów, nie cmokaj i nie rób „yyy” między słowami, bo przezwidza odbierane są jako „yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy...”.c) Zabronione są zwroty, które nic nie mówią („jak wcześniej mówiłem”) i zwroty typu„masło maślane” („defensywna obrona”, „akwen wodny”, „cofanie do tyłu”, itp.).d) Jeśli naprawdę musisz powiedzieć coś bardzo trudnego, używaj porównań (jest toszczególnie ważne gdy mówisz o wielkościach i dużych liczbach).e) Jeśli uciekła Ci myśl, pogubiłeś się lub coś zabrzmiało nie tak jakbyś chciał – nie tłumacz

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->