You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU TAHUN BIL.MURID TARIKH MASA TEMA TAJUK : 2 MUSYTARI : 30 ORANG : 9 MAC 2011 : 60 MINIT (8.00-9.00) : BUAH-BUAHAN : JUS BUAH-BUAHAN

FOKUS UTAMA: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan

memahami perkara yang dibaca. Aras 2 (i) Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberi penekaan pada intonasi berdasarkan tanda baca.

FOKUS SAMPINGAN: 9.1 Mengambil imlak teks yang diperdengarkan.

Aras 1 (i) Mengeja dan menulis perkataan dan ayat yang diperdengarkan.

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: 1. membaca teks dialog Khasiat buah-buahan dengan menggunakan nada dan intonasi berdasarkan tanda baca yang betul.

2. mengeja dan menulis nama buah-buahan yang diperdengarkan.

SISTEM BAHASA 1. Tatabahasa : ayat tanya, ayat penyata. 2. Kosa kata : merawat, peredaran. 3. Ejaan : Imlak. PENGISIAN KURIKULUM 1. Ilmu : Sains, Kajian Tempatan. 2. Nilai : Kesyukuran, berani KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH 1. BCB (Perbincangan Kumpulan, kemahiran membaca) 2. Kemahiran berfikir. ALAT BANTU MENGAJAR 1. Gambar buah-buahan 2. Lipatan kertas (soalan) 3. Kotak 4. Komputer (sumber muzik) 5. LCD 6. Video Lagu Buah-buahan

PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid-murid belajar tentang jenis-jenis ayat. Murid boleh menamakan beberapa jenis buah-buahan.

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Tayangan video Lagu Buahbuahan Buah-buahan tempatan.

Set induksi (5 minit) : Murid menonton video Lagu Buah-buahan. Murid menyanyi sambil mencatat Murid bersoal jawab dengan guru tentang buah-buahan kegemaran mereka.

KBT ABM ILMU Sains Video Lagu Lagu Buah-buahan. Komputer LCD Kecerdasan Pelbagai Muzik

Membaca teks dialog Khasiat Jus Buah-buahan.

Langkah 1 (25 minit)

KBT Belajar Cara Belajar (kemahiran membaca) ABM Teks dialog Khasiat Jus Buah-buahan

Murid berbincang dengan guru tentang khasiat jus buahbuahan dan mensyukuri nikmat buah-buahan yang ada dalam negara kita.

Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan dan setiap Nilai kumpulan akan diberikan sebuah teks dialog mengenai Khasiat Buah-buahan. ILMU Kajian Tempatan Kesyukuran Berani

Murid diberikan masa 3 minit untuk membaca dialog secara skimming di dalam kumpulan masing-masing terlebih

dahulu. Beberapa kumpulan diminta untuk membaca dialog secara scanning yang diberikan. Mengambil imlak nama buah-buahan yang diperdengarkan: pisang delima tembikai Langkah 2 (15 minit): Murid melihat gambar buahbuahan yang ditunjukkan oleh guru. Murid mendengar rakaman nama buah-buahan. Beberapa orang murid datang ke hadapan untuk menulis nama buah-buahan yang diperdengarkan di papan tulis. Mengisi jawapan dalam petak kosong yang telah disediakan: Manfaat buah-buahan Langkah 3 (10 minit) Murid-murid bermain permainan bahasa Kotak Beracun. Guru menyediakan soalansoalan mengenai manfaat dan ciri-ciri buah-buahan dan meletakkan lipatan kertas yang mengandungi soalan ke dalam Kotak Beracun. Apabila muzik dimainkan, kotak tersebut akan diedarkan kepada setiap murid. Apabila muzik dihentikan, murid terakhir yang memegang kotak itu perlu membuka kotak tersebut. Murid perlu memilih salah satu lipatan kertas yang mengandungi soalan dan ABM Kotak. Lipatan kertas yang mengandungi soalan. Komputer (sumber muzik) KBT Kemahiran berfikir ABM gambar rakaman

menjawab soalan tersebut. Penutup Membuat rumusan isi pelajaran. Memberi pujian dan motivasi. Permainan diteruskan.

Penutup (5 minit) Guru menyoal murid tentang apa yang telah dipelajari. Guru membuat rumusan tentang isi pelajaran. Murid bertepuk tangan kerana telah berjaya mempelajari isi pelajaran pada hari tersebut.

You might also like