Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
6Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Lahuta e Malcis - At Gjergj Fishta

Lahuta e Malcis - At Gjergj Fishta

Ratings: (0)|Views: 259|Likes:
Published by ghajdar

More info:

Published by: ghajdar on Aug 29, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

01/26/2014

pdf

text

original

 
Parathënje e shkruar nga At Daniel Gjeçaj
 
LAHUTA E MALCÌS
 
Vepra që i emritoi Fishtës mâtë lartin epitet, që nji Komb i ep
 
letrarëve të vet, tue e quejtë «Homerin e Shqipnisë» dhe «Poetin
 
kombëtàr e që çë në kangë të parat ë botueme i suell emnit të tij namë
 
e zâ, lavdime e çmim mbrenda e jashta kufijve, âsht, pa dyshim,
 
LAhuta e Malsisë.
 
Në tê, endè i rí, Fishta nisi të këndojë si mâ i miri rapsod i
 
maleve, edhe pse s’dinte t’i binte lahutës arkaike, trimënitë e Kombit,
 
herojtë e tij dhe luftat që këta, banorë të Jutbinës shqiptare, zhvilluen,
 
o për të grabitë të bijnë e krajlit, as për të çetue në krajlì, por për të
 
librue nga prangat e robnisë shumshekullore vendin e vet, trojet e të
 
Parëve, farefisin me trung e rrajë ilire.
 
Nga ky trung, i cili s’e buer kurr linfën e jetës, ashtu si s’e
 
ndërroi kurr identitetin e vet tejèt të vjetër, as s’pranoi të shortohej me
 
pipa e filiza të huej, Atë Gjergji xuer drunin e Lahutës dhe kësajë,
 
mbasi e pregaditi me dorën e mjeshtrit, ia ngrehi ambël zhargun dhe ia
 
ujdisi mirë qimet, sa mos me e njohtë kush se a ishte vegëla e
 
rapsodëve të Mujës e të Halilit apo strument muzikuer i shkollarit.
 
E këtu – për mue – âsht zhenia e Fishtës dhe origjinaliteti i
 
Lahutës, së cilës vështirë mund t’i gjindet shoqja njeti.
 
Sikursè ai që s’din shqip, s’ka si ta lexojë Lahutën, ashtu ai që
 
s’e njeh shpirtin, psikologjinë, doket dhe
 
VII
 
Persè flamuri kuq e zí,
 
Sod mâ s' pari, bukurí
 
Porsì fleta e Engllit t' Zotit,
 
Po valvitë mbí tokë t' Kastrjotit,
 
Si valviti dikúr motit;
 
E dér m'qiellë ushto brohrija,
 
Kah gerthet fusha e malcija:
 
Per jetë t' jetës rroftë Shqypníja!
 
Edhè kshtû, mbas sa mjerimit
 
Mbas sa gjakut e shemtimit,
 
E p'r inát t' Shkjevet t' Ballkanit
 
Per gazep t' atij Sulltanit:
 
Si premtue kisht' perendija:
 
Prap zojë m' vedi duel Shqypnija.
 
 
mentalitetin e Shqiptarit, s’mundet ta kuptojë e, aq mâ pak, ta shijojë
 
Lahutën fishtjane.
 
Fishtë e Lahutë, Lahutë e Shqiptàr janë posi lahutë e hark, posi
 
zharg e qime, të lidhuna aq imtisht njani me tjetrin sa me përbâ nji gja
 
të vetme.
 
Fishta, çmos kurrnji shkrimtár tjetër i Rilindjes sonë, aq i hini
 
shpirtit shqiptár, që në fund të fundit ishte edhe shpirti i tij, aq gjallë e
 
picak e paraqiti, aq mirë e përshkrou dhe aq me delikatesë ia zbuloi
 
ndjenjat e zemrës, aq besnikisht ia huajiti gjuhën dhe aq me mjeshtrí
 
hetoi afshet e shpirtit, sa fshatari vetë e malsori s’dijti të dallojë se a
 
ishte ai vetë që folte, apo ndokush tjetër që ia zbukuronte fjalën, pa ia
 
ndërrue kuptimin.
 
Lahuta në duer të Fishtës djerset në rreshinë shqiptare dhe
 
Shqiptari në ke¨të rrëshinë fërkon, mâ mirë se çdo çamçakez të blèm,
 
harkun e historisë së vet, për të këndue në ujdì me zemër e shpirt të
 
vet shqiptàr epopenë e fisit.
 
E pëvetën me sherrí Marash Ucin, plakun e Traboinit, mbasi ia
 
lexuen kangët e parat ë Lahutës, që flitshin për tê e për shokë të tij
 
luftëtarë te Ura e Rrzhanicës: « Si të duket, Marash, a janë të vërteta
 
shka ka shkrue Fishta për jú?» E ai me urtinë e maleve, që kur duen të
 
thonë sentenca lapidare shtojnë: « po, na jemi të pa shkollë, more
 
zotnì, e s’dijmë mâ gjatë!» përgjegji lakonisht : « të gjitha janë të
 
vërteta, edhe pse pak të zbukurueme».
 
E njimend, dora e Fratit hartist e me shkollë kishte zbukurue me
 
«lajle» e hijeshue me « shkronja» jo me maje të briskut, si çobâjët, por
 
me mje të pendës Lahutën e Lekëve të Veriut, pa iu ndryshue drunin
 
as pa ia ndërrue formën, pa ia luejtë « magjarin » as
 
VIII
 

Activity (6)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads
Shkelzen Goxhaj liked this
Jeton Fazliu liked this
Mejdi Musliu liked this
landittt liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->