Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
4Activity

Table Of Contents

0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
nuri

nuri

Ratings: (0)|Views: 520|Likes:
Published by fjalaelire

More info:

Published by: fjalaelire on Sep 23, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/07/2012

pdf

text

original

 
Nuri Dragoj
Rreziku ishkombëtarizimit
 
 Autor:
Nuri Dragoj
Titulli i librit:
Rreziku i shkombëtarizimit
Redaktor shkencor:
Prof. dr. Muharrem Dezhgiu
 Recenzent:
Kujtim Mateli
Korrektore letrare:
Meliha Balla
ISBN:
VEPËR E ÇMUAR ARTIDHE ATDHETARIZMI
E nisa me kureshtje, pastaj me kënaqësi të veçantë, librin mëtë ri të publicistit, tanimë të njohur, Nuri Dragoj. Një vepër eshkurtër, me densitet të fuqishëm mendimi, publicistikë dhekronikë, letërsi dhe dramë, me vitalitet brenda saj. Jugu i Atdheutbuzë greminës, si «multietnike», ku e kanë çuar politikanët ezyrtarët e pasdiktaturës, nuk lë mëdyshje për ta parë si rastësi.Vepra pohon mendimin e bukur të publicistit Vangjel Korça, sepër Shqipërinë sot, më shumë se kurrë, është kaq e domosdoshmeshprehja, «ata që flenë duhen zgjuar; ata që mungojnë duhenkrijuar». 20 vjet përkalim (tranzicion), mesa duket është kohë eplanizuar për rraskapitje dhe shpërbërje të vendit, në strategjinëqë Ramiz Alia u la porosi të botuar «bijve» të vet: «Humbëm njëbetejë por jo luftën».Analistët vijnë rreth e rrotull për shpjegimin e gjendjes, dukemos u nisur te burimi - diktatori Alia - çelësi i dramës kombëtare,që për 20 vjet i ka zënë frymën demokracisë dhe Shqipërisë. Dhekëtë, njerëzit, të cilëve u dhimbset Atdheu, nuk mund ta kalojnëmë në heshtje.Nuri Dragoj, unik e dinjitoz në shkrime, e sheh kthjellët në sykëtë të vërtetë tronditëse dhe pasojat i shtron si paralajmërim,

Activity (4)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
Grigor Visi liked this
Euglend Kadisi liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->