You are on page 1of 8

Grupul colar CONSTANTIN BRNCOVEANU Catedra de limba i literatura romn

PROIECT DIDACTIC

Data: 19 martie 2007 Clasa: a IX-a J (SAM) Profesor: Pertea Cristina Adriana Unitatea de nvare: Limb i comunicare Titlul leciei: Stilurile funcionale ale limbii romne. Stilul publicistic (jurnalistic) Tipul leciei: Dobndire de noi cunotine Scopul leciei: Familiarizarea i asimilarea noilor cunotine

COMPETENE GENERALE 1. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n receptarea i n producerea mesajelor n diferite situaii de comunicare. 3. Argumentarea n scris sau oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare.

COMPETENE SPECIFICE 1.1 Utilizarea adecvat a achiziiilor lingvistice n receptarea diverselor texte. 1.2 nelegerea termenilor de specialitate proprii specializrii urmate de elevi i folosirea adecvat a terminologiei de specialitate n situaii de comunicare diverse. 1.4 Redactarea unor texte diverse. 1.5 Utilizarea corect i adecvat a formelor exprimrii orale i scrise n diverse situaii de comunicare. 3.2 Argumentarea unui punct de vedere.

OBIECTIVE OPERAIONALE
1. Obiective cognitive :

S-i nsueasc informaii despre textul publicistic; S identifice un text publicistic; S realizeze un text publicistic.

2. Obiective afective :

S aprecieze noile informaii, integrndu-le n propriul sistem de valori. STRATEGIA DIDACTIC

METODE I PROCEDEE: exerciiul problematizarea expunerea demonstraia nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE NVMNT: - tabla - fie de lucru - manualul FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII ELEVILOR: activitate frontal activitate individual activitate pe echipe
2

METODE DE EVALUARE: observarea sistematic a elevilor aprecierea verbal autoevaluarea

CAPACITI DE EVALUARE: clasa de elevi, grup omogen, ritmuri de nvare apropiate

LOCUL DE DESFURARE A LECIEI: sala de clas

SCENARIUL DESFURRII ACTIVITII DIDACTICE

1. Momentul organizatoric: Notarea absenelor i crearea atmosferei propice desfurrii leciei. 2. Captarea ateniei i asigurarea momentului afectiv: Profesorul incit curiozitatea elevilor, preciznd c astzi vor fi, dei doar pentru cteva minute (mai exact, la sfritul orei), oameni care lucreaz pentru o firm de publicitate. 3. Reactualizarea structurilor anterior nvate: Printr-o conversaie profesor-elev se realizeaz actualizarea informaiilor despre stilurile funcionale ale limbii romne pe care elevii le-au asimilat anterior: stilul beletristic, stilul tiinific i stilul oficial (juridic-administrativ). 4. Anunarea subiectului leciei i enunarea obiectivelor: Profesorul enun obiectivele leciei i scopul, conform proiectului, scriind pe tabl titlul leciei: Stilurile funcionale ale limbii Stilul publicistic (jurnalistic).

5.

Prezentarea sarcinilor de nvare i dirijarea nvrii:

La nceput profesorul le prezint o scurt isorie a stilului publicstic n limba romn: stilul publicistic a nceput s se reinstaleze n limba romn, cu formulele i strategiile sale specifice, folosind mai puin tradiia antebelic (depit ntre timp) i mai mult modelele occidentale contemporane. Primele texte publicistice romneti de dup 1989 ncercau s renvie genul prelund, n condiii grafice precare i uneori prin traduceri neinspirate, tipare strine. Treptat, discursul publicistic romnesc ncepe s-i construiasc modele proprii, adaptate situaiei i mentalitilor locale. ncepnd din 1990, stilul publicistic a evoluat vizibil, odat cu publicul, tot mai dispus s accepte formule complexe i spectaculoase. i cercetarea sa lingvistic este nc la nceput: n monografii tiinifice, ca i n manuale i ghiduri practice, fenomenul publicitar este de obicei privit ca un ntreg (ci de rspndire, cod al imaginii i al sunetului, text), aa c problemelor de limb li se consacr un spaiu limitat. Elevii ascult cu atenie informaiile oferite de profesor, notndu-i n caiete doar informaiile pe care le consider importante. Stilul publicistic se ntlnete n presa scris i audiovizual. Textele sunt foarte variate: articole, tiri, reportaje, editoriale, reclame, interviuri, cronici, relatri etc. n timp ce unele reproduc informaii, altele nsoesc transmiterea informaiei cu un comentariu, ceea ce duce la implicarea autorului n ceea ce a scris. Profesorul scrie pe tabl trsturile stilului jurnalistic (publicistic): - respectarea normelor limbii literare; folosirea unui vocabular bogat i divers; utilizarea termenilor neologici, tiinifici; accesabilitatea (se adreseaz unui public divers, nespecializat); utilizarea unor figuri de stil, a unor construcii expresive (de exemplu: formulri ocante, eliptice, pentru a atrage atenia cititorului in pres) folosirea de mijloace extralingvistice: statistici, fotografii, caricaturi etc.; scopul: informativ, dar i de influenare a opiniei publice. Profesorul prezint apoi caracteristicile stilului publicistic: prin specificul coninutului su, se caracterizeaz prin eclectism (mprumutarea unor trsturi specifice altor stiluri). Datorit diversitii tipurilor de text, ,,literatura publicistic poate fi apropiat fie de stilul beletristic (artistic), fie din contr de stilul tiinific. De la stilul artistic mprumut tendina spre o exprimare

expresiv, dorina de originalitate, de individualizare. De stilul tiinific se apropie prin caracterul obiectiv, concizie, precizie i claritate.

6.

Atingerea performanei i asigurarea feed-back-ului:

Profesorul distibuie elevilor: fie de lucru ce conin texte diverse reprezentative pentru stilul publicistic, iar elevii vor identifica, cu exemple, trsturile acestui stil asimilate (Anexa1) lucru pe echipe de 4-5 elevi; 7. Evaluarea formativ: se cere elevilor s alctuiasc o reclam pentru o firm de construcii lucru n perechi (pe bnci).
-

8.

Asigurarea reteniei:

Se vor comenta rspunsurile elevilor i se vor corecta eventualele erori. 9. Asigurarea transferului:

Se comunic temele pentru acas (difereniate pe niveluri de percepie) (Anexa 2). 10. Evaluarea leciei: Se vor aprecia rspunsurile elevilor prin notare sau verbal.

Anexa 1 Identificai, cu exemple, trsturile stilului publicistic (jurnalistic) n textele urmtoare: 1. ,,Brbaii din Mexic care dau dovad de gelozie extrem ar putea ajunge n faa justiiei, ca urmare a unei noi legi, adoptate recent n acest stat. Mexicanii care i sun soiile la fiecare jumtate de or pentru a le verifica, suspectndu-le mereu de infidelitate, sunt pasibili de pn la cinci ani nchisoare. (articolul Gelozia, pedepsit cu nchisoarea n Mexic, ziarul Libertatea) 2. ,,Reporter: V apas celebritatea? Victor Rebengiuc: Eu sunt un om simplu, merg pe jos i m mbrac modest. Cnd mi se spune maestre m umfl rsul. Ce maestre, domnule? Sunt muncitor n teatru, muncitor cu trupul i cu sufletul. R: Cum reuii, n ciuda attor roluri, numeroase, variate i de succes, s v pstrai firescul i modestia? Nu avei orgolii, angoase, crize de personalitate? (interviu cu Victor Rebengiuc, n revista Dilema veche) 3. ,,Necesitatea adecvrii la situaia de comunicare. Este cunoscut faptul c nu vorbim la fel n toate mprejurrile: ntr-un fel vorbim cu profesorii cnd expunem un subiect, n alt fel vorbim cu prietenii, cu familia etc. principala distincie pe care trebuie s o operm este ntre limbajul oficial i cel neoficial (familiar/familial). (Cristina Clrau, articolul Vocabularul neologic i omul modern, revista Limba i literature romn) 4. ,,Fiul lui Nicolae Ceauescu, Valentin Ceauescu, n baza unui ordin judectoresc i va putea recupera cele 43 de tablouri confiscate la Revoluie. Operele sunt n custodia Muzeului Naional de Art al Romniei care refuz de 17 ani s le restituie, pe motiv c multe dintre el ar face parte din patrimonial statului. n ianuarie Valentin Ceauescu a fost gsit nevinovat de subminarea economiei naionale, iar decizia judectoreasc i-a dat dreptul s-i recupereze bunurile care i-au fost sechestrate. (tire, Antena 3) 5. ,,Doreti ca mesajul tu publicitar s fie cunoscut? Alege Pagini Aurii, ghidul care se adreseaz tuturor: mari companii, ntreprinztori, asociaii familiale, reprezentane, ntreprinderi de stat sau asociaii non-profit. (anun publicitar) 6. ,,Noul Perlan Bonux alegerea cumprtorului iste.
6

,,Noul Prigat , savoarea fructelor nfruct-te! ,,Eti n Pagini Aurii, deci exiti Anexa 2

(reclame)

TEM: Identificai n articolul Descoperindu-l pe Columb de John Noble Wilford (pag. 111manual) trsturi ale stilului publicistic.

TEM: Identificai cel puin dou stiluri funcionale pentru fiecare dintre urmtoarele caracteristici: a) varietate de forme; b) vocabular accesibil; c) respectarea regulilor limbii literare; d) expresivitate; e) coninutul poate fi completat de mijloace extralingvistice; f) scop informativ, dar i persuasiv.

TEM: Examinai cu atenie textele de mai jos i artai crui stil aparine fiecare: a) ,,Tot mai miroase via a tmios i coarn, Mustos a piersici coapte i crud a foi de nuc b) ,,Abonamentul lunar pentru elevi/studeni cu reducere 50% se acord conform legislaiei n vigoare persoanelor ndreptite prin lege s beneficieze de faciliti la cltoria cu metroul. c) ,,Electronegativitatea este o proprietate general a elementelor chimice. Acestora le pot fi atribuite numere care reprezint tendina lor de a atrage electroni (electronegativitatea). Scara electronegativitii se ntinde de la cesiu la francium pn la fluor. d) ,,Art. 98 Msurile privitoare la persoana i bunurile copiilor se iau de ctre prini, de comun acord.

You might also like