You are on page 1of 6

Institutor: Ciolompea Alina coala cu clasele I-IV Strmbeni Comuna: Suseni Judeul Arge PROIECT DE LECIE Clasa Data

Ora Obiectul Unitatea de nvare I 17.03.2011 11.00-11.50 Cunoaterea mediului Primvara a II-a 17.03.2011 11.00-11.50 Abiliti practice Activiti cu materiale sintetice- hrtia Couleul cu flori-lucrare cu materiale sintetice Formare de priceperi i deprinderi Formarea i dezvoltarea deprinderilor de a realiza o compoziie folosind hrtia;cultivarea gustului estetic,a spiritului critic i autocritic O1-s precizeze etapele de lucru dup plana demonstrativ O2-s aplice tehnici de lucru adecvate a III-a 17.03.2011 11.00-11.50 Educaie tehnologic Activiti cu materiale sintetice- hrtia Copacul nflorit-lucrare cu materiale sintetice Formare de priceperi i deprinderi Formarea i dezvoltarea deprinderilor de a realiza o compoziie folosind hrtia;cultivarea gustului estetic,a spiritului critic i autocritic O1-s precizeze etapele de lucru dup plana demonstrativ O2-s aplice tehnici de lucru adecvate O3-s realizeze o lucrare a IV-a 17.03.2011 11.00-11.50 Limba i literatura romn Cnd m gndesc la locul naterii mele... Propoziia.Felurile propoziiei Recapitulare-sistematizare Consolidarea cunotinelor referitoare la clasificarea propoziiilor

Subiectul Tipul leciei Scopul leciei

Pomiorul mixta - Familiarizarea cu termenii specifici tiinelor

Obiective operaionale - O1 -s deseneze un copac; O2 -s denumeasc elementele componente ale

O1 s defineasc propoziia; O2 s clasifice propoziiile dup alctuire, scop, predicat.

plantei; O3 -s prezinte modaliti de ngrijire ale copacilor; O4 -s realizeze ct mai multe asocieri pornind de la cuvintele date; O5 -s-i nsueasc i s respecte etapele plantrii unui pomior; O6 -s contientizeze importana plantrii i ngrijirii pomilor; O7 -s rezolve cerinele fiei; Metode i procedee Mijloace i materiale de nvmnt Conversatia,explicatia, exerciiul,observatia, munca independent -conversaia euristic, explicaia, observaia, munca independent

O3-s realizeze o lucrare original O4-s pstreze acurateea lucrrii O5- s pstreze o poziie corect n banc pe tot parcursul desfurrii orei

original O4-s pstreze acurateea lucrrii O5- s pstreze o poziie corect n banc pe tot parcursul desfurrii orei

O3 s completeze corect fia de munc independent punnd semnele de punctuaie corespunztoare; O4 s identifice felul propoziiilor ntrO5 s alctuiasc propoziii corecte din punct de vedere gramatical respectnd cerine date un text dat;

conversaia, explicaia, exerciiul, munca independent Plana model,foarfece,lipici,hrtie glasat,culori etc

conversaia, exerciiul, explicaia, munca independent Plana model,foarfece,lipici,hrtie glasat,culori etc.

Conversatia, explicatia, exercitiul,munca independent fia de lucru

Bibliografie 1. Matei Coralia, Teju Mariana Claudia, Moiceanu ArgentinaGhid metodologic de educatie plastica pentru invatamantul primar Ed.ARIAL,Bucuresti,2003 2.Curriculum Naional Programe colare revizuite 3.Nuta, Silvia Metodica predrii limbii romne la clasele primare, Ed. Aramis, Bucureti 2000

DESFURAREA LECIEI 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric 1. Moment organizatoric Asigur condiiile necesare pentru Asigur condiiile necesare pentru Asigur condiiile necesare pentru Asigur condiiile necesare pentru buna desfurare a orei de curs. buna desfurare a orei de curs. buna desfurare a orei de curs. buna desfurare a orei de curs. 2.Reactualizarea cunotinelor Activitate independent Elevii vor primi o fi de munc independent pe care o vor rezolva 3. Captarea ateniei: Voi prezenta un mr i i voi ntreba pe elevi: Ce in n mn? Unde a crescut el? 3. Anunarea temei i a Obiectivelor 2Reactualizarea cunotinelor Activitate direct Se va purta o discuie pregtitoare despre anotimpul primvara i caracteristicile lui. 3. Anunarea temei i a Obiectivelor Activitate directa 2.Reactualizarea cunotinelor Activitate direct Se va purta o discuie pregtitoare despre anotimpul primvara i caracteristicile lui. 3. Anunarea temei i a obiectivelor Activitate direct 2.Verificarea temei: Se verific tema cantitativ i calitativ.

3.Reactualizarea cunotinelor Anunarea temei i a obiectivelor

Astzi vom rmne la acceai lecie Propoziia .Felurile propoziiilor pentru ca voi s v Se anun eleva ca azi va efectua o Se anun eleva ca astazi va putei sistematiza i consolida Astazi, copii, o sa invatam despre lucrare cu titlul: Couleul cu flori. pomisori, cum cresc acestia, cum 4. Dirijarea invatarii efectua o lucrare cu titlul: aceste cunotine,astefel nct la sfrsitul acestei lecii toi elevii s trebuie ingrijiti, din ce sunt Activitate direct: poat defini propoziia, s alcatuiti. Se va prezenta plana model i Copacul nflorit impreun vom intui etapele de cunoatei felurile propoziiilor, s realizare a lucrrii. 4. Prezentarea noului coninut al tii s le alctuii, s le identificai . nvrii i s le transformai dup cerine 4. Dirijarea invatarii date. Se va prezenta plana model i Activitate direct impreun vom intui etapele de Pentru a realiza cu succes realizare a lucrrii. obiectivele leciei trebuie s

Ce se intampla cu pomii in fiecare anotimp? Cum arata pomul primavara/vara/toamna/iarna ? Apoi arat copiilor mai indeaproape un pom, mentionand partile componente ale pomului (radacina, tulpina, frunze, flori, fructe eventual) Le spun copiilor ca tulpina pomisorului se numeste trunchi ce este acoperit cu o coaja groasa ce poarta numele de scoarta. Arat copiilor o scoarta. Crengile pot fi subtiri sau groase, frunzele avand forme diferite. Deasemenea, florile au culori si forme diferite, dupa cum pot observa in imagini. Frunzele si crengile formeaza coroana 5. Obinerea performanei mpart elevilor fia de munc independent pe care vor trebui s o rezolve. 6. Asigurarea reteniei i a

participai activ i contient i sa colaborai n grup pentru rezolvarea corect a sarcinilor. Activitate independent Se impart fise de lucru pentru reactualizarea cunostintelor despre propoziie i felurile propoziiei Ce este propoziia ? -De cte feluri pot fi propoziiile dup modul de alctuire? -Cum pot fi propoziiile dup scopul comunicrii?Dar dup aspectul predicatului?

4. Obinerea performanei Voi verifica modul de rezolvare al fiei de munc independent.

transferului Fiecare copil va primi o fisa in centrul careia trebuie sa deseneze un copac, si apoi sa scrie cateva insusiri ale copacului, cu care sa formuleze enunturi (in functie de timpul disponibil).

5. Obinerea performanei Activitate independent

5. Obinerea performanei Activitate independent

5,Tem pentru acas -Alctuii un text cu titlul La coal n care s folosii propoziii diferite ca alctuire, ca scop al comunicrii i ca aspect al predicatului.

Eleva va realiza independent Eleva va realiza independent lucrarea pe care o are de realizat. lucrarea pe care o are de realizat

7. Feed-back-ul Aprecieri asupra participrii la lecie. 6. Feed-back-ul Aprecieri asupra participrii la lecie.

6. Feed-back-ul Aprecieri asupra participrii la lecie.

6. Feed-back-ul Aprecieri asupra participrii la lecie.

You might also like