Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
2Activity

Table Of Contents

0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Küresel Vicdan

Küresel Vicdan

Ratings: (0)|Views: 168|Likes:
Published by Timas Yayin Grubu

More info:

Published by: Timas Yayin Grubu on Nov 03, 2011
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/20/2012

pdf

text

original

 
6. BÖLÜM  Yeni Çağın Alametleri
 
113
Küresel ahlak arayışı, sanayi sonrası toplum ya-pısının oluştuğu günümüzde, insanların birbirleriyleilişkilerini belirten etik kurallarının oluşumuna ilişkinbir arayıştır. Bu arayış şu soruları yanıtlamaya çalışır:Değişen kurallar, şartlar, sosyolojik yapı, insan ilişkile-ri açısından ahlakı üreten şey nedir? Yeni ahlak nasıloluşuyor? Sanayi dönemi ahlakı çökerken sanayi son-rası dönemin ahlakı hangi temeller üzerine gelişecek?Yeni dönemde iktisadın, toplumun, anlayışın ve zihni-yetin yapısı değiştiğine göre ahlakı ne oluşturacak?
Anti-Protestanlık Çağı
Protestan ahlak, esas itibariyle zamanı kullanmabiçimi üzerinden anlaşılabilir. Ortaçağ’da zaman hepgeçmişe yönelik tüketilir ve şekillenirdi. İnsanlar genelanlamda geçmişi yâd ederek yaşarlardı. Modern çağdaise, Protestanlığın zaman algısı ileriye yöneliktir ve bunedenle tasarruf etme öne çıkar. Tasarruf burada sade-ce sermaye birikimi anlamına gelmez; zaman algısınıve zamandaki yaşam biçimini de geleceğe yönlendirir.Bu bakımdan, isteklerin tatmini anında gerçekleşmez.Protestanlık bir kontrat üzerinde temellenir. Ka-pitalizmin, sanayileşmenin işleyişi ve devamlılığı, in-sanların birbirleriyle yaptıkları bir kontrata dayanır.Kontratın her zaman yazılı olmasına da gerek yoktur.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->