Read without ads and support Scribd by becoming a Scribd Premium Reader.
 
PROIECT DE LECŢIE
Scoala :
Şcoala cu clasele I-VIII Bâsca-Chiojdului
Propunător:
prof. CIUCĂ V. CRISTINA
Disciplina:
Limba şi literatura română
Clasa:
a VII-a
Subiectul lecţiei:
Functionarea descrierii in naratiune
Text - suport:
„Amintiri din copilarie” de Ion Creanga
Tipul lecţiei:
transmitere de noi cunoştinţeDEMERSUL DIDACTIC
1.
MOTIVAŢIA:
este o lecţie de transmitere şi fixare a cunoştinţelor, in care se folosescprocedee şi metode de predare activ - participative , care le permit elevilor să devinăconştienţi de propria gândire şi de folosire a limbajului personal.
2.
OBIECTIVUL CADRU
: cultivarea receptivităţii literar – artistice a elevilor, cu referirespecială asupra universului epic al operei
 Amintiri din copilarie
de Ion Creanga
3.
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ
:1.1. să realizeze înlănţuirea corectă a ideilor într-un mesaj oral;1.2. să sesizeze sensul unităţilor lexicale noi în funcţie de context;3.1. să facă dovada citirii textului literar, demonstrând înţelegerea lui;3.2. să deosebească elementele de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;4.2. să utilizeze un lexic diversificat , recurgând la categoriile semantice studiate şi lamijloacele de îmbogăţire a vocabularului.
4.
 
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
a) cognitive:O1 – enunţe mesajul textului parcurs;O2 – să incadreze textul in genul literar caruia ii apartine;O3 – să identifice procedeele de expresivitate artistică şi să arate semnificaţia lor;O4 – sa identifice modurile de expunere folosite in fragmentul din manual;O5 – să evidenţieze sentimentul/ sentimentele dominante ale textului;O6 - să sesizeze relatia autor – narator – personaj;O7 – să identifice caracteristicile operei
 Amintiri din copilarie
de Ion Creanga;
5.
 
CONŢINUTURI VIZATE
:C1
 
 – definiţia genului literar epicC2
 
 – caracteristicile speciei literare
 povestire
si ale genului epic,C3
 
 – sentimentele exprimate de autor,C4 – tema si subiectul fragmentului din manual;C5 –
 
mijloacele de expresivitate artistică si semnificatia lor;C6 – modurile de expunere folosite in fragmentul din manual;C O1O2O3O4O5O6O7C1
****
C2
*****
C3
***
C4
**
C5
**
C6
***
6. CONDIŢII PREALABILE:
* clasă de nivel mediu;* elevii au formate priceperi, deprinderi şi capacitatea de a comenta un text epic;* elevii vor lucra pe grupe ( gândiţi- lucraţi în perechi- comunicaţi).
 
7. EVALUAREA
: elevii completează fişele de muncă individuală.
8. RESURSELE ŞI MANAGEMENTUL TIMPULUI:
* capacităţi normale de învăţare a elevilor;* cunoştinţele lor anterioare;* timpul de învăţare: 50 minute.
9. METODE ŞI PROCEDEE
: conversaţia, spargerea gheţii, brainstormingul, ciorchinele,reflecţia, munca în echipă, explicaţia, descoperirea, gândirea critică
10. BIBLIOGRAFIE
:- Limba şi literatura română, manual pentru clasa a VII-a, Ed. Humanitas;-
 Amintiri din copilarie
de Ion Creanga (diverse editii);
 
Scenariul didactic
Cadrul de învăţareTimpuldelucru
Activitatea profesoruluiActivitatea elevului
Metode dedezvoltare agândirii critice
1.Evocarea5
1. Moment organizatoric:
- organizarea clasei şiasigurarea climatuluinecesar bunei desfăşurăria lecţiei;
2. Captarea atenţiei:
Vom rezolva un rebus.Arătaţi ce cuvânt, cenoţiune nouă veţi obţine peverticala A-B.1. Critic literar, autorul
Istoriei literaturii romane dela origini pana in prezent 
2. Paronimul cuvântului
oral 
.3. sinonimul cuvantuluibasm4.Cămaşă femeiascătradiţională românească.5. Antonimul cuvântului
harnic 
.6. Cărare prin parc.7. Potrivirea ultimelor sunete ale versurilor 8. Unitate metrica formatadintr-o silaba neaccentuatasi una accentuata9. Verbul a fi la indicativimperfect, persoana Isingular Elevii se pregătescpentru oră.Elevii răspund întrebărilor puse şi vor obţine pe axa A- B :ConversaţieSpargerea gheţii( gândireaactivă)2.Realizareasensului2’5’
3. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor 
:Pe axa A –B s-a obţinutcuvântul COPILARIE. Prinurmare, astăzi vom trece laaprofundarea studiuluifragmentului din opera
 Amintiri din copilarie
de IonCreangaNoţiunea de
amintire/povestire
nu văeste străină. În clasele a V-a si a VI-aaţi studiat alte fragmentedin aceasta opera pe carev-am indicat să o cititiintegral in vacanta si sanotati in caiete fragmentelereprezentative pentruintelegerea operei saucare v-au impresionat
4. Reactualizareacunoştinţelor dobânditeprin completareaciorchinelui:
Profesorul a fixat pe unsuport o planşă mare peElevii primesc fişeleindividuale cuciorchinele desenat şisunt invitaţi, ca în urmarăspunsurilor corectesă-l completezecorespunzător.Elevii rezolvă corectGândiţi/Lucraţi/Comunicaţi.(Ciorchinele)
Search History:
Searching...
Result 00 of 00
00 results for result for
  • p.
  • Notes
    Load more