Professional Documents
Culture Documents
2008 Grupa mijlocie : Combinata Educatoare :Trifoi Maria Categoria de activiti : Activitate Practic Tema activitii : ,, Livada nflorit - machet Tipul activitii : Consolidare de priceperi i deprinderi activitate colectiv Scop : Consolidarea deprinderii de a realiza n colectiv o lucrare practic inspirat din natur i dezvoltarea simului practic i estetic.
Obiective operaionale: O1 s identifice corect materialele puse la dispoziie ; O2 s enumere caracteristici ale anotimpului primvara ; O3 s foloseasc corect tehnicile nsuite anterior: rupere, mototolire, lipire, asamblare, colorare ; O4 s dovedeasc existena deprinderilor practice de mnuire, prelucrare i mbinare a materialelor ; O5 s manifeste spirit cooperant n activitile de grup ;
O6 s-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i/sau fa de lucrarea celorlali, motivndu-i prerea. Strategii didactice : Metode i procedee : conversaia, explicaia, observarea, demonstraia, exerciiul. Material didactic : crengue, floricele de porumb, hrtie creponati fise cu garduletul, bee de chibrit, lipici, machet suport din polistiren, CD Anotimpurile , A. Vivaldi. Forme de organizare : frontal, pe niveluri, individual.
Durata activitii : 25-30 minute. BIBLIOGRAFIE: Programa activitatilor instructiveducative in gradinita de copii, Editura V&I Integral, Bucuresti, 2000; Ghidul metodologic si aplicativ al educatoarei, Editura Eurodidact, ClujNapoca.
PROIECT DIDACTIC
Denumirea activitatii:Activitate interdisciplinara Tema:Frumusetile si bucuriile iernii( macheta) Forma de realizare:Cunoasterea mediului,educarea limbajului,activitate matematica,activitate practica,educatie muzicala; Tipul activitatii:Consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi; Obiectiv fundamental:Verificarea cunostintelor copiilor despre fenomenele caracteristice anotimpului iarna si consolidarea deprinderii de a realize in colectiv o lucrare practica inspirata din natura. Obiective de referinta: -sa descrie fenomenele specifice anotimpului iarna;
-sa foloseasca un limbaj adecvat referitor la material,unelte,accesorii; -sa-si autoanlizeze lucrarile respectand criteriile stabilite: acuratete,ordine,finalitate; -sa foloseasca tehnicile insusite anterior:lipire,modelare,decupare,asa mblare; -sa combine materialele potrivit temei; -sa-si coordoneze miscarile oculo-motorii in vederea realizarii temei; -sa lucreze independent si in echipa; - sa recepteze afectiv tema propusa; - sa-si dezvolte gustul estetic;
- sa manifeste independenta si perseverenta in actiune; -sa-si exprime sentimentele de bucurie,satisfactie,multumire,in legatura cu implicarea proprie in activitate; Strategii didactice: b) Metode si procedee:Conversatia,explicatia,de monstratia exercitiul,expunerea; c) Mijloace didactice:Cutii de chibrite ,carton colorat, foarfece,aracet,pensule aluat pentru modelaj,boabe de piper,boabe de cafea etc.
DESFASURAREA ACTIVITATII Mome Continut Strate Evalua ntele stiintific gii re activit esentializat didacti atii ce Mome Se asigura Conver Observ ntul cadru satia area Organ adecvat,se compor izatori pregatesc tament c materialele, ului ImitialCapta Introducerea Surpriz interes rea in activitate a ul atentie se face prin i intermediul unei surprise:
Sosirea unei scrisori de la Mos Craiundeschiderea si citirea in fata copiilor; Intrarea Zanei Iarna,initierea unui scurt dialog pentru a face Legatura Anunt intre zana si area anotimpul Temei iarna. -Cine esti fata frumoasa?
Conver satia
(Sun una Desfas dintre cele urarea patru fiice activit ale batranului ati An) -Carecare dintre cele patru fiice este aceasta fata? -De unde stiti ca este vorba despre iarna? Zana Iarna a venit la noi pentru ca Mos Craciun i-a povestit ca astazi la
gradinita vom vorbi despre anotimpul iarna,despre Conver Frumusetile satia si bucuriile pe care le adduce. Care sunt Verific fenomenele are caracteristice orala si iernii? (afara practic ninge, bate a vantul, viscoleste zapada, se formeaza polei, chiciura, ingeata apele,
zielele sunt scurte iar noptile lungi si geroase, copaci sunt desfrunziti, cu exceptia Analiz bradului, a unele animale model salbatice elor hiberneaza Explic etc.) area si demon Zana Iarna va strare spune: a copiilor tehnici ghicitori i de despre: sanie, lucru zapada, iarna. Se cere
Explic atia Demon stratia Conver satia Verific Exercit are iul orala
Conver satia
copiilor sa spuna cu ce sunet incep aceste cuvinte, sa le desparta in silabe si sa precizeze numarul lor, sa alcatuiasca Execut propozitii cu area ele. temei de Se cere catre copiilor sa-si copii aminteasca un cantec care descrie Conver iarna asa cum satia am vorbit
Evaluar e practic a
despre ea. Se anunta tema, se Exercit motiveaza iul Evaluar obiectivele. e Se cere pe verbala rand fiecarui colectiv sa identifice si sa denumeasca materialele specifice colectivului si materialele comune. A)Carton Apreci verde pentru eri brazi, verbale
foarfece, plastilina. B)Aluat pentru modelarea oamenilor de zapada, boabe piper, boabe cafea, bat de chibrit, coif. C)Cutii de chibrituri, talpi de saniute. D)Crengute de pomisori, aracet, poliestier sfaramat.
Recom pensemedalioan e
Rand pe rand se trece pe la fiecare colectiv si se analizeaza sumar modelul, materialul din care este alcatuit, forma, marimea, culoarea acestuia. Se explica tehnica de lucru. Se executa impreuna
exercitiile: Ploaia,Va ntul,Canta m la pian. Se reactualizeaz a cerintele, privind corectitudine a acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupurile de copii, utilizarea materialelor. Se da
semnalul de inceperea a lucrului. In timpul lucrului copii repeat poezii si cantece despre iarna. Se trece pe la fiecare colectiv, se stimuleaza increderea in fortele proprii, se incurajeaza copii. Se reiau explicatiile daca se
observa ca nu au fost intelese. Se anunta incetarea lucrului. Se evalueaza lucrarile pe colective, urmarind aprecierea critica si autocritica privind acuratetea, corectitudine a, respectarea ordini operatiilor. Impreuna cu
copii se asambleaza macheta. Se cere copiilor sa aranjeze in ordine crescatoare brazii si sa formeze sirul numeric in limitele 1-6 al saniutelor. Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei, se cere copiilor
sa-si exprime opiniile personale fata de lucrare Se apreciaza individual si colectiv participarea copiilor la activitate. Iarna va imparti medalioane reprezentand un fulg, iar copii vor intrepreta cantecul:Ful gul meu de nea.
Eveni mente Coninu didact t tiinific ice Se asigur Mom condiiile ent optime pentru organ desfurarea izator activitii: ic -aerisirea slii de grup
conversa ia
-aranjarea msuelor pe doua grupe (nivelul I ,II), -pregtirea materialului didactic. Se va realiza Capta printr-o scurt rea conversaie ateni despre ei anotimpul primvara. -In ce anotimp ne aflam ? -Care sunt caracteristicile primaverii ? -Ce s-a ntmplat
cu iarba, florile i copacii ? i anun pe copii tema activitii: - Astzi, la activitate practic, vom realiza mpreun tema ,,Livada nflorit. Aici avem o machet suport pe care vom creea un colior din natur, mai precis o livad nforit, apoi o vom expune la
sectorul ,,Art. Desf ura rea activit ii Intuirea materialului didactic. Se cere, pe rnd, fiecrui grup s descopere i s intuiasc materialele primite.
conversa ia, NIVELULII explica crengue (pomi), ia. floricele de porumb, aracet, ervetele umede; -hartie creponata
verde, forfecute. Nivelul I hrtie creponat roie, galben; -gardulet din hartie, creioane colorate. Explicarea tehnicilor de lucru: Nivelul II -0 vor realiza pomii prin lipirea floricelelor de porumb pe crenguele pregtite.
lui
-1 -vor taia fasii inguste de hartie creponata, le vor desface si ele vor reprezenta iarba. NivelulI -2 vor realiza floricele prin ruperea i mototolirea hartiei creponate de culoare galben i rou -3 vor colora garduletul si la final il vor asambla.
/ Demonstrarea individu modului de lucru. al i pe Rnd pe rnd, voi microgr trece pe la fiecare upuri grup n parte i voi analiza mpreun cu copiii modelul, materialele din care este alctuit, forma mrimea, culoarea acestuia. Le demonstrez modul de lucru. Exerciii
caracter stimulat iv. Evaluez corectit udinea, acuratet ea lucraril or, coopera rea intre grupuri
pentru nclzirea muchilor mici ai minii. nainte de a trece la executarea lucrrii, voi cere copiilor s exerseze cteva exerciii de nclzire a muchilor mici ai minii: morica, nchiderea i deschiderea pumnilor,
la
Efectuarea lucrrilor de ctre copii. Se da semnalul de incepere a lucrului. Se lucreaza pe fond muzical. Voi supraveghea modul n care copiii i realizeaz lucrrile, iar dac va fi nevoie voi interveni cu
explicaii individuale. Voi ncuraja pe cei mai puin abili i voi urmri ca toi copiii s-i duc munca la bun sfrit. Voi urmari corectitudinea, acuratetea lucrarilor, cooperarea intre grupuri. Cnd majoritatea copiilor au terminat, voi da preavizul i apoi
de a
Evalu Evaluarea conversa Aprecie area partiala pe ia / ri grupe : frontal verbale. Dupa incetarea Evaluez lucrului se modul evalueaza lucrarile de pe grupe urmarind autoeva aprecierea critica luare al si autocritica copiilor privind acuratetea, corectitudinea si estetica lucrarilor. Asamblarea machetei.
Impreuna cu copiii se asambleaza macheta. Se adaug fluturaii realizati de copii intr-o alta activitate . Evaluarea lucrarii colective : Se evidentiaza efortul colectiv pentru realizarea machetei. Copiii isi exprima opiniile personale fata de lucrare. Se fixeaza tema
activitatii : Livada nflorit nchei erea activit ii n ncheierea frontal activitii se va cnta cntecul ,,nfloresc grdinile .
DESFURAREA ACTIVITII Eveni mentu l didact ic Mome nt organi zatoric Coninutul tiinific Strate Evalu gii area didact ice
activitii, se aeaz copiii la msue. Copii, pentru c suntei foarte cumini i foarte istei, ai rspuns la toate ntrebrile i ai rezolvat toate sarcinile pe care le-a trimis ZCaptarea atenieina Iarn, ai primit cte un om de zapad. Eu m-am gndit
s-i facem i noi o surpriz Znei Iarn. Vrei? Ia privii! -copiii privesc i analizeaz materialul demonstrativ Ce vedei aici ? ( un peisaj de iarn ) Vrei s facei i voi? Anun Eu am tiut c o Conve Obser rsaia varea area s dorii s comp temei lucrai i voi i orta am pregtit mentu nite materiale. lui Ce ai primit pe
msue? (hrtie albastr, verde, lipici, zahr) Azi la activitatea de educaie practic cu aceste materiale vom face cadouri pentru Zna Iarn Tablouri de iarn. Desf Explicarea i urar demonstrarea ea modului de activit lucru iii Tablou de iarn Pe foile pe care leam pregtit vei
realiza un peisaj de iarn. -voi arta copiilor cum se lucreaz (pe cartonul albastru se ntinde lipiciul, apoi se presar zahrul. Surplusul se scutur. Se lipesc brazii: se ncepe cu partea de jos a acestuia, de la coroana cea mai mare) Exerciii pentru
antrenarea i nclzirea muchilor mici ai minilor -se execut cu copiii Executarea temei de ctre copii -voi supraveghea copiii n timp ce lucreaz, voi cere respectarea etapelor de lucru, voi acorda explicaii suplimentare i
ajutor copiilor care ntmpin dificulti; -cnd majoritatea copiilor au ncheiat lucrarea, voi anuna ncetarea lucrului nchei Se apreciaz erea individual i n activit colectiv modul ii de lucru al copiilor, comportament ul lor n timpul activitii ct i rezultatul muncii lor. Se
mpart recompense. Se aranjeaz lucrrile pe un panou pentru a fi uor observate de Zna Iarn cnd trece pe la geamul grupei noastre.