Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
2Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
pfsense firewall

pfsense firewall

Ratings:

5.0

(4)
|Views: 606|Likes:
Published by ozan

More info:

Published by: ozan on Nov 15, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/16/2009

pdf

text

original

 
Ön Söz
Bu belge temel olarak pfSense güvenlik duvarı kurulumunu ele almaktadır.Belge mümkün olduğu kadar kısa ve basit tutulmuş ve en temel şekli ile PfSensekurulumu yaparak incelemeniz, denemeniz için gerekli rehberliği yapacak şekildehazırlanmıştır. Belgenin yeni sürümlerinehttp://www.cehturkiye.comadresindenulaşabilirsiniz.Belge Harun ŞEKER tarafından yazılmıştır ve yazarın ismine sadık kalmakkaydı ile belge izin alınmaksızın her şekilde paylaşılabilir ve dağıtılabilir.
PfSense Nedir?
PfSense, FreeBSD tabanlı bir dağıtım olarak, BSD sağlamlığını taşıyan, sonzamanlarda adından sıkça söz ettiren oldukça gelişmiş ve yetenekli bir güvenlikduvarı dağıtımıdır. BSD lisansı ile dağıtılmaktadır.
İlk Bakış
PfSense başta paket filtreleme ve içerik filtreleme olmak üzere pek çok amacahizmet edebilecek bir yaya sahiptir. Özellikle erik filtreleme ihtiyanbulunduğu ağlarda kullanılabilecek ideal çözümlerden birisi olarak görünmektedir.PfSense oldukça geniş bir yönetim paneline sahiptir. Zaman zaman, içerisindekaybolsanız da yönetim paneli kullanışlı ve kolay bir yapıya sahiptir. Şu an için buyönetim paneline bulunabilecek en büyük kusur Türkçe desteğinin olmaması olarakgörülebilir.
Kurulum İçin Neler Gerekiyor?
Donanım
Kurulum yapmak için; iki ağ arabirimine sahip bir bilgisayara ihtiyacınızolacaktır. PfSense tek ve çok işlemcili bilgisayarlarda çalışabilir.
 
PfSense Kurulum CD’si
PfSesnse kurulumu için ihtiyaç duyacağımız CD imajınıhttp://www.pfsense.org/mirror.php?section=downloads adresinde yer alanyansıların herhangi birinden indirebiliriz.Bu belgenin hazırlandığı sırada pfSense-1.2-LiveCD-Installer.iso isimli 60 MBbüyüklüğündeki pfSense iso dosyası kullanılmıştır.
Kuruluma Başlıyoruz
Iso dosyasını uygun şekilde bir CD’ye yazdıktan sonra kurulum yapacağınızbilgisayara takmanız ve sistemi CD’den boot etmeniz gerekmektedir. Sistemılktan sonra ilk olarak geçerli arabirimlerini sterecek ve bunlardanhangisinin LAN hangisinin WAN tarafına bağlı olduğunu belirlemenizi isteyecektir.Sistemimizde bulunan ağ arabirimleri “Valid interfaces are” başlığı altıda ağarabirimi adı ve MAC adresleri ile gösterilmektedir. Yukarıdaki ekranda le0 ve le1örnek kurulumu yaptığımız sistemde yer alan Ethernet kartlarıdır.“Do you want set up VLANs now [y|n]?” soruya n şeklinde cevap verelim vehemen ardından ağıdaki ekranda olduğu gibi bize sorulan LAN arabirimininismini yazalım.Yukarıdaki ekran görüntüsünde görüldüğü gibi sistemde bulunan le0 isimliEthernet kartının venlik duvan yerel a bağlı bulunan LAN bacağıolduğunu belirttik.
 
Bir sonraki adımda venlik duvan WAN bacağıseçmemizistenecektir.“Enter the WAN interface name or ‘a’ for auto-dedection:” sorusuna WANbacağı olarak le1 olarak isimlendirilen ağ arabirimini girelim. Son olarak ek bir ağarabirimi seçmek isteyip istemediğimizi soran “Enter the Optional 1 interface nameor ‘a’ for auto-detection (or nothing if finished):” sorusuna yalnızca Enter tuşunabasarak geçelim. “Do you want to proceed [y|n]” sorusuna “y” yanıtını verippfSense’in işlem yapmasını bekleyelim.Aşağıdaki pfSense hoş geldiniz ekranını gördüğünüzde pfSense güvenlik duvarınızÇalışan CD olarak hizmetinizdedir. Bu ekranda LAN ve WAN ağ arabirimlerininhangileri olduğu, bu arabirimlerin hangi IP adreslerini ne olduğu görülebilir. Bualanın altında pfSense seçenekleri görüntülenir.

Activity (2)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 thousand reads
1 hundred reads

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->