You are on page 1of 7

PROIECT DIDACTIC

Clasa: IB Institutor:Mitroi Carmen Elena Disciplina : Matematic Aria curricular:Matematic i stiine ale naturii Subiectul : Adunarea numerelor naturale de la 0 la 20,fr trecere peste ordin(ZU+U) Tipul leciei: Recapitulare i sistematizare a cunotinelor

Scopul lectiei:
Consolidarea i sistematizarea cunotinelor dobndite, privind adunarea numerelor naturale n concentrul 0 20 ,fr trecere peste ordin. Consolidarea deprinderii de a aplica operaii aritmetice n rezolvarea corect a problemelor. Dezvoltarea operaiilor gndirii.

Obiective operaionale:
O1-S efectueze exerciii de calcul mintal.Obiectivul se consider realizat dac toi elevii vor efectua corect ,pe baza cunotinelor dobndite. O2-S efectueze operaii de adunare n concentrul 0-20,fr trecere peste ordin.Obiectivul se consider realizat dac toi elevii efectueaz corect, utiliznd algoritmul de rezolvare sau cu ajutorul obiectelor; O3- S descompun numere din concentrul 0-20. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii descompun corect cu sprijin concret n obiecte sau far. O4- S opereze cu terminologia matematic , specific operaiei de adunare. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii folosesc terminologia ,pe baza cunotinelor dobndite. O5-S aplice ,n efectuarea problemelor,operaia studiat,transformnd judecata n plan de rezolvare s-au ntr-o expresie numeric. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii rezolv corect,pe baza explicaiilor primite. O6-S compun probleme simple. Obiectivul se consider realizat dac toi elevii compun probleme ,pe baza unui exerciiu dat.

Strategie didactic:
metode i procedee: jocul, conversaia, explicaia, exerciiul, observaia, problematizarea mijloace de nvmnt: fie de lucru, simboluri de primvar, ghiocei, plane ,fi de evaluare; forme de organizare: frontal, individual; Resurse: a) temporale: 45 min. ; b) spaiale: sala de clas; c) umane: 14 elevi Modaliti de evaluare: continu (formativ) Bibliografie: Curriculum Naional, Programe pentru nvmntul primar, Bucureti , 2003 Mihail Rou , Didactica matematicii n nvmntul primar,Bucureti, 2004

Etapele leciei 1.Moment organizatoric

Ob. Op.

Coninutul activitii Se asigur climatul necesar desfurrii leciei .

Metode i procedee

Forme de organizare

Evaluare

2.Reactualizare O1 a cunotinelor O2

Se verific cantitativ i calitativ tema n timp ce elevii sunt solicitai jocul exerciiul ca n grup s calculeze ,s ordoneze descresctor rezultatele obinute i s descopere codul. Elevii vor descoperi cuvntul ,,Iepuraul Ric. Se prezint elevilor personajul al crui nume l-au descoperit i se precizeaz rolul lui n ora de matematic.Iepurasul va fi ajutat de elevi s gsesc ct mai multe ou i flori,pentru a-i umple cosuleul i a mpodobi copacul primverii.Rezolvnd diverse exerciii,elevii vor fi recompensai. Elevii vor descoperi plane pe care sunt diverse exerciii. Coninutul planelor se va dezvlui treptat, n ordinea cresctoare a cifrelor scrise pe ele. Se anun elevii c vor rezova exerciii de adunare cu numerele 020 pentru a-i nsui mai bine aceste cunotine i pentru a-l ajuta pe iepura. Se noteaz la tabl data i titlul leciei. explicaia Observaia

apreciere verbal n pereche

3.Captarea ateniei

frontal jocul

observarea sistematic

4.Anunarea temei noi i a obiectivelor

frontal

observarea sistematic

O1 5.Dirijarea consolidrii

O2

Drumul iepuraului este prevzut cu obstacolele floricele i conversaia ciupercue pe spatele crora se afl exerciii i probleme de adunare i scdere fr trecere peste ordin cu numerele de la 0 la 20. Obstacolul nr.1: problematizarea S v vd ct de istei suntei: Exerciii de calcul mintal. Ghicitori matematice -La un numr m gndesc. Dect 10 e mai mare ,dect 20 mai mic.Uniti doar 2 are.La ce numr m-am gndit? Zece berze au poposit Din deprtri au venit. Dac vine nc- o barz, Cte-s toate? Calculeaz!

frontal

frontal O4 n grdinia cu flori Au nflorit treisprezece bujori Mai stau gata -mbobocite Cinci lalele rumenite. Cte flori eu voi avea n buchet cnd i-l voi da ? Pe cmpie-s 15 miei. Negrii i cu clopoei. nc doi nscuti n urm Se adaug n turm. Vreau acum s-mi spui i mie: Ci mielui sunt pe cmpie? Obstacolul nr.2: Calculai n scris: 12 + 5 = 1+12 = 13 + 2 = 6+11= exerciiul conversaia evaluare frontal

n grup problematizarea exerciiul

n grup

O2

Obstacolul nr.3: Aflai suma numerelor 12 i 7. problematizarea Obstacolul nr.4: ,,Ajutai-l pe flutura(anexa 1) Obstacolul nr.5: ,,Puculia-Elevii vor trebui sa afle suma de bani pe care o au n puculie trei copii.Exerciiul se va complica adugnd mai muli bani n puculie.(anexa 2) exerciiul Obstacolul nr.6: ,,inta Elevii vor aduna punctele pe care le descoper pe inte.Pentru rspunsurile corecte ei vor primi ou din carton sau flori. conversaia Obstacolul nr.7: ,,La ce se gndete iepuraul?(anexa 3) Obstacolul nr.8: Rezolvare de probleme: Maria are 15 . Ea mai primete nc 4 are Maria n total ? exerciiul . explicaia

individual observarea sistematic

O3

frontal

O5

individual

O6

Cte

Se vor scrie exerciii pe caiet i la tabl. Afl suma numerelor 10 i 5, 4 i 10. Afl numrul cu 5 mai mare dect suma numerelor 10 i 4. Gina are 13 de Ci . Din ou au mai ieit 11 .

O2 6.Obinerea performanei O4 O5

frontal explicaia exerciiul

va avea mama-gin?

7.Asigurarea feedback-ului

O3 04 O6

Elevii sunt solicitai s rezolve fiele de evaluare.(anexa 4) Se explic cerinele. Se precizeaz timpul de lucru. Se discut pe marginea modului n care au rezolvat. Se ofer elevilor un feedback constructiv n legtur cu ceea ce au obinut pe parcursul leciei. Se fac aprecieri referitoare la ntreaga activitate desfurat i vor primi tema pentru acas.

frontal explicaia exerciiul individual evaluare individual

8.Discuii de ncheiere

You might also like