You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 3 Canggih Tarikh : 4 MAC 2012 Masa : 7.45 8.45 pagi Bilangan murid : 28 orang Tajuk : Keluarga Bahagia

Objektif : Pada akhir pelajaran, murid dapat; i. Membaca 90% petikan bertajuk Keluarga Amirul dengan sebutan dan intonasi yang betul tanpa bantuan guru. ii. menulis maklumat yang tersurat atau tersirat dalam petikan dan menbina ayat berdasarkan perkataan penjodoh bilangan yang telah disediakan tanpa bantuan guru. iii. Mengenalpasti 2 daripada 3 penjodoh bilangan yang terdapat dalam petikan dengan betul. iv. Membuat sekeping kad Hari Bapa menggunakan kreativiti sendiri dalam kumpulan tanpa bantuan guru. Fokus utama : 7.1 dan tersirat Aras 3 i) Menghuraikan maksud keseluruhan teks yang dibaca. Membaca dan menerangkan maksud kandungan teks yang tersurat

Fokus sampingan: 10.1 Menghasilkan penulisan pelbagai genre Aras 1 i) Menulis ayat menggunakan perkataan yang sesuai.

Kemahiran bahasa :membaca dan menulis Sistem bahasa : 1. Morfologi : penjodoh bilangan Pengisian Kurikulum : Ilmu Kekeluargaan Nilai murni : hormat-menghormati, bahagia, kasih sayang, bertanggungjawab dan bekerjasama Kemahiran bernilai tambah :Kemahiran berfikir, interpersonal, kreativiti dan kemahiran belajar.

Penekanan konsep 5P: Penggabungjalinan kemahiran: membaca dan menulis Penyerapan: Ilmu ; Pendidikan Seni Visual Pemulihan: Suai padan frasa dengan gambar. Pengayaan : Membina ayat Pengetahuan sedia ada:Berlaku kepada diri sendiri

Bahan Bantu Belajar : kad imbasan ( penjodoh bilangan ) dan tayangan video mengenai keluarga.

LANGKAH & MASA

ISI KANDUNGAN

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN

CATATAN

KBT: Intrapersonal Set induksi ( 7 MINIT ) Sekeping gambar keluarga Guru bertanya kepada murid. Soalan: 1. Adakah kamu mempunyai keluarga? 2. Berapakah bilangan keluarga kamu? 3. Apakah aktiviti yang kamu lakukan bersama keluarga pada hujung minggu? Video mengenai Keluarga Saya. Murid dipaparkan sekeping gambar keluarga Murid diminta mengamati gambar tersebut dan menjawab segala persoalan yang diberikan oleh guru. Media: komputer riba, LCD, tayangan video Nilai : kasih sayang

Murid dipaparkan video. Murid diminta mengamati video tersebut Murid menonton video Keluarga Bahagia dengan teliti. Guru dan murid bersoal jawab tentang keluarga.

Langkah 1 ( 15 minit )

Petikan teks Keluarga Amirul

Murid diedarkan dengan petikan tersebut. Murid diminta membaca secara senyap dan cuba memahami maksud tersurat dan tersirat berdasarkan petikan yang diberikan.

KBT: interpersonal Nilai: tangunggjawab

1. Guru memaparkan petikan teks Keluarga Amirul. 1. Nota edaran Penjodoh Bilangan

Guru dan murid berbincang isi petikan tersebut dan membuat rumusan keseluruhan isi petikan. Secara individu, murid diminta menjawab soalan berdasarkan petikan tersebut.

Media: petikan teks, komputer riba, LCD

Langkah 2 ( 12 minit )

Murid diberi penerangan berdasarkan nota edaran yang telah diberikan. Murid diminta untuk mengenalpasti penjodoh bilangan berdasarkan petikan Keluarga Amirul.

KBT: kemahiran belajar

Media: kad imbasan, lembaran

Aktiviti pengukuhan : 2. Kad imbasan Secara individu, murid diminta menyesuaikan penjodoh bilangan berdasarkan gambar yang terdapat pada kad imbasan. Guru dan murid berbincang jawapan bagi aktiviti tersebut.

nota, petikan teks

Langkah 3 ( 10 minit )

1. Membina kad hari bapa

Murid diagihkan kepada 5 kumpulan kecil Secara berkumpulan murid diminta membina kad hari bapa berdasarkan kreativiti sendiri.

KBT: kreativiti Nilai: bekerjasama

Guru mengagihkan sekeping kad bagi setiap kumpulan

Wakil bagi setiap kumpulan akan membentangkan kad yang telah dihasilkan.

Media: sekeping kad

Langkah 4 ( 10 minit )

1. Suai padan frasa dengan gambar.

Pemulihan: Murid menjawab dengan menyuai padan frasa dengan gambar.

KBT: kemahiran belajar

Guru mengedarkan lembaran kerja bergambar. Pengayaan: Murid membina ayat berdasarkan perkataan yang disediakan.

Media: lembaran kerja

Penutup ( 5 minit )

Merumuskan pengajaran

Murid diminta untuk mendengar rumusan dengan Nilai : prihatin penuh prihatin serta menerapkan nilai-nilai murni. Murid diminta untuk mengaitkan isi pelajaran dengan aktiviti kehidupan harian.

Penjodoh bilangan digunakan sebelum sesuatu kata atau nama yang menunjukkan jumlah atau bilangan. Kadangkala kata bilangan disertai penjodoh bilangan seperti batang, buah, ekor, orang, dan sebagainya. Senarai penjodoh bilangan, penggunaannya, dan contohnya adalah seperti yang berikut:

Penjodoh Bilangan angkatan baris batang bentuk berkas bidang biji Bilah buah

penggunaannya untuk sekumpulan manusia atau benda untuk kedudukan benda/manusia yang berbaris untuk menunjukkan benda-benda yang panjang untuk benda-benda kecil yang berkeluk untuk benda-benda yang diikat bersama-sama untuk benda-benda yang terbentang luas untuk jenis buah, sayur-sayuran, dan benda-benda yang kecil untuk benda-benda yang tajam untuk benda-benda besar dan padu, yang tidak mempunyai bentuk yang tertentu untuk benda-benda yang keadaannya berketul/berbongkah untuk benda-benda yang bulat atau kecil untuk benda-benda yang dikoyakkan untuk benda yang diambil sedikit dengan jari untuk benda-benda yang dicucuk dengan lidi untuk bunyi letupan atau tembakan untuk benda-benda yang tersusun untuk semua jenis binatang untuk benda-benda yang digenggam untuk buah-buah ataupun benda untuk benda-benda yang bergulung untuk benda-benda yang nipis dan lebar untuk benda-benda yang diikat untuk benda-benda yang dipotong kecil-kecil untuk benda-benda yang bertangkai atau berangkai-rangkai untuk benda-benda yang bertangkai untuk kumpulan haiwan untuk sekumpulan manusia, haiwan, dan benda untuk benda-benda yang dikepal dengan tangan untuk benda-benda yang nipis atau pipih untuk bahagian benda-benda yang

Contohnya kapal, tentera, pelukis, penulis orang, kedai, rumah, pokok, tulisan, ayat, meja, kerusi sungai, lilin, galah, tiang, pen, pokok, gigi, tongkat, kapur, jambatan, jarum mata kail, subang, cincin kunci, lidi, kayu tanah, kain, sawah, permaidani, layar, kebun, tikar labu, lobak, kubis, terung, bola, cawan, guli, belon, ketupat, batu, telur, gelas parang, pisau, golok, gunting, sabit, keris kereta, negeri, rumah, buku, kotak, radio, bandar, kampung, piano, komputer, kamera sabun, roti, benang telur, batu, manik, beras, peluru kertas, kain garam, gula, kunyit sate meriam, pistol, senapang bangunan, rumah, kedai, kereta nyamuk, semut, kuda, buaya, musang, gajah, arnab, rama-rama pasir, beras, padi anggur, langsat, kelapa sawit, sawit, kunci filem, permaidani, tikar, dawai, kertas daun, baju, kertas, kain, tuala, rambut, rumput kayu, lidi, tebu, sayur, papan bawang, timun, daging, buahbuahan bunga, kunci payung, cendawan, bungs lembu, kambing, lebah, gajah, merpati burung, awan, pulau, bintang nasi, pulut, tanah roti, papan, kad, gambar, biskut, tanah roti, tiang

buku butir carik/cebis cubit cucuk das deret ekor genggam gugus gulung helai ikat iris jambak kaki kawan kelompok kepal keping kerat

Ketul Kotak kuntum Laras lembar longgok naskhah Orang Papan pasang pangsa pasukan patah potong pucuk puntung rangkap rawan ruas rumpun sikat/sisir tandan tangkai titik tongkol ulas urat utas

dipotong untuk benda-benda yang berketul dan padu untuk benda-benda yang diisikan di dalam kotak untuk bungs untuk senjata api benda-benda yang lurus dan panjang untuk benda-benda yang berada dalam longgokan untuk bahan bacaan yang berjilid untuk manusia untuk benda-benda yang berbentuk kepingan untuk benda dan manusia yang berpasangan untuk bahagian dalam buah untuk sekumpulan orang yang berpakaian seragam untuk kata untuk benda-benda yang sudah dipotong untuk benda-benda yang halus serta tipis dan senjata api untuk sebahagian benda yang masih menyala untuk puisi untuk benda-benda yang halus, labuh, dan bersirat untuk benda yang beruas-ruas untuk tumbuhan yang tumbuh rapatrapat untuk buah pisang untuk buah-buahan yang bertandan untuk buah-buahan, bungabungaan, dan daun yang bertangkai untuk cecair yang menitis untuk buah yang bertongkol untuk isi buah-buahan yang berpangsa untuk benda-benda yang halus dan panjang untuk benda-benda yang panjang

ais, daging, tulang, sabun, roti mancis, pensel, rokok, sabun, ubat nyamuk mawar, melati, anggerik pistol, senapang, meriam kertas, dawai, benang durian, pakaian, tanah, cili surat khabar, risalah, majalah, makalah, buku guru, jururawat, doktor, pekedai, runcit, posmen coklat, petai, mercun pakaian, kasut, subang, suami isteri, anak durian pemain kompang, polis, tentera pengakap perkataan, kata-kata kuih, daging, roti jarum, surat, pistol, meriam, senapang, rebung rokok, bara, kayu api pantun, sajak, syair jala, jaring, pukat tebu, buluh buluh, tebu, serai, pandan, padi pisang pisang, kelapa, pinang, kelapa sawit rambutan, duku, kenanga, padi, daun air, darah, dakwat, embun jagung durian, limau, nangka, cempedak rambut, benang, dawai, tali, dawai, rantai

Baca dan fahami petikan di bawah. Kemudian, lengkapkan ayat-ayat yang berikut.

Hari ini Hari Bapa. Sememangnya hari ini merupakan hari yang dinantinantikan oleh Amirul dan kakaknya, Anim. Mereka hendak meraikan sambutan Hari Bapa ini kerana mereka amat menghargai jasa dan sayang akan bapa mereka, Encik Azhar. Pagi itu, amirul dan Anim mengajak ibu mereka ke Pasar Raya Indah. Mereka hendak membeli hadiah untuk bapa mereka. Setiba di pasar raya itu, amirul dan anim terus ke kedai cenderamata. Di kedai itu, mereka melihat beberapa barang yang sesuai untuk bapa mereka. Akhirnya, Amirul dan Anim bersepakat untuk membeli sehelai kemeja-T berwarna biru, iaitu kesukaan bapa mereka. Sebelum pulang, mereka singgah di sebuah kedai kek. Amirul dan Anim membeli sebiji kek coklat. Ibu mereka turut membeli beberapa jenis kuih kegemaran bapa Amirul dan Anim. Tepat pukul 6.00 petang, bapa Amirul dan Anim pulang. Encik Azhar berasa sungguh terharu dan gembira apabila kedua-dua orang anaknya meraikan sambutan Hari Bapa. Encik Azhar memeluk kedua-dua orang anaknya dengan penuh kasih sayang.

1. Hari ini dinanti-nantikan oleh Amirul dan kakaknya kerana ___________________________________________. 2. Mereka hendak meraikan Hari Bapa kerana_______________________ dan ___________________________ mereka. 3. Mereka bersepakat untuk membeli ______________________________ iaitu, _________________________ bapa mereka. 4. Amirul dan Anim juga membeli ___________________________________ manakala ___________________________ kegemaran bapa Amirul dan Anim. 5. Bapa mereka ___________________________ dan ______________________________ apabila Amirul dan Anim meraikan sambutan Hari Bapa. 6. Bapa mereka ___________________________ dengan penuh ________________________

Padankan penjodoh bilangan dengan gambar yang betul.

orang

buah

batang

biji

ekor

kuntum

helai

BAHAN BANTU MENGAJAR


NAMA: ROSMI AZWIN BT MD ALI KUMPULAN: 5 PISMP RBT 1

You might also like