You are on page 1of 4

Proiect de lectie

Profesor metodist: Conf. Univ. Dr. Vasile MOLAN Invatatoare: Prof. GRUEV Anca Practicanta: BOTOACA Gabriela-Sorina

DATA: 26.03.2012 SCOALA: Nr. 280 Mihail Sebastian CLASA: I C DISCIPLINA: Limba si literatura romana ARIA CURRICULARA: Limba si comunicare SUBIECTUL LECTIEI: Sunetul si litera j mic de mana si de tipar TIPUL LECTIEI: insusire de noi cunostinte OBIECTIVE DE REFERINTA: - s disting cuvintele dintr-o propoziie dat, silabele dintr-un cuvnt i sunetele dintr-o silab; - s formuleze clar i corect enunuri verbale potrivite unor situaii date; - s citeasc n ritm propriu, corect, un text; - s scrie corect litere, silabe, cuvinte, propoziii scurte. OBIECTIVE OPERATIONALE: Pe parcursul si la finalul lectiei elevii vor fi capabili: O1 - s recunoasc poziia sunetului [j] ntr-un cuvnt dat; O2 - s asocieze sunetul [j] cu litera j de tipar i de mn; O3 - s citeasc silabe, cuvinte, propoziii care conin litera nou; O4 - s alctuiasc enunuri cu ajutorul cuvintelor date; O5 - s scrie corect litera j de mn, izolat i n cuvinte, enumernd elementele grafice; O6 - s copieze, transcrie sau scrie dup dictare cuvinte i propoziii; STRATEGII DIDACTICE METODE SI PROCEDEE: conversatie, exercitiul, explicatia, lucrul cu manualul, metoda fonetica, analitico-sintetica; MIJLOACE: plan cu litera ,,j mic de tipar, abecedar, fisa, stimulente; FORMA DE ORGANIZARE: frontala, individuala.

DURATA: 40

MOMENTELE LECTIEI
1. MOMENT ORGANIZATORIC 2. VERIFICAREA TEMEI

STRATEGII OB. OP. CONTINUT


Asigurarea conditiilor pentru buna desfasurare a lectiei si aranjarea materialului didactic. Se verifica calitativ si cantitativ tema pe care elevii au avuto de efectuat Copiilor li se citeste o ghicitoare: Conversatia Frontala Individuala METODE MIJLOACE

EVALUARE

3. CAPTAREA ATENTIEI

Mainue, ppuele, Trenulee, mingi zglobii, Toate sunt, ntr-un cuvnt, Nite .. (jucarii) Pentru a ajunge la anuntarea temei si a obiectivelor,

Conversatia

4. ANUNTAREA TEMEI SI A OBIECTIVELOR

elevii sunt intrebati daca exista vreo litera care formeaza cuvantul jucarii pe care nu au invatat-o. Se comunica elevilor subiectul leciei i performanele ateptate de la ei. Vor nva sunetul i litera j mic de tipar si de mana pentru ca ei s-l poat identifica n cuvinte,s citeasc i s scrie silabe, cuvinte i propoziii ce conin litera ce urmeaza a fi invatata. Se citesc imaginile din manual, ce reprez inta Conversatia Explicatia

5. DESFASURAREA LECTIEI O1 O2

obiecte a caror denumire contine litera j. Copiii sunt rugati sa se gandeasca la alte cuvinte in care sunetul j sa se afle la inceput, in interior sau la finalul cuvantului, solicitand mai multe raspunsuri la fiecare intrebare. Practicanta distribuie fiecarui elev cate o fisa cu un scurt text alcatuit din cuvinte ce contin litera

Conversatia Explicatia Demonstratia Exercitiul Frontala Individuala

Manulalul

O5

j, elevii avand sarcina sa depisteze, sa sublinieze si sa precizeze de cate ori litera j apare in text. Se intuiete apoi litera j m i c d e m n i s e f a c comparaii cu alte litere nvate anterior. - se precizeaz modul de pronunie cu difereniere de sunetul ; - se descriu elementele grafice componente:carlig, bucla mare sub rnd i punctul deasupra rndului; - se scrie litera j cu mna n aer i cu degetul pe banc, repetnd elementele grafice; - se fac exerciii de micare, de nclzire amuchilor minilor i a degetelor; - se scriu n caiete 3 rnduri cu litera j mic de mn; -se transcriu cateva cuvinte ce contin litera

Fisa

O3 O4 6. CONEXIUNEA INVERSA SI OBTINEREA PERFORMANTEI 7. INCHEIREA LECTIEI O6

nou invatata. Studenta propune un exercitiu care consta in inlocuirea anumitor litere dintr-un cuvant cu litera j in vederea formarii de cuvinte noi: Ex: car > jar, loc > joc, curat > curaj. Cuvintele nou formate sunt scrise pe tabla de catre elevi. Se incheie prin realizarea de aprecieri frontale si individuale si prin distribuirea de recompense fiecarui copil. Conversatia Stimulente Conversatia Frontala Individuala

You might also like