You are on page 1of 5

UNIT 1 1.4.

1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


Tarikh/ Hari: 3 hb.Oktober 2011 Isnin Kelas M/ Pel Tajuk : : : 3 Anggerik Bahasa Melayu Sekolahku Indah Bil. Pelajar : 28 orang Masa : 8.20 9.20

Objektif :

Pada akhir pembelajaran murid akan dapat: 1. Menggunakan ayat yang sesuai bagi menyatakan permintaan daripada ibu bapa untuk menyertai aktiviti. 2. Menyenaraikan ayat permintaan. 3. Membina 5 ayat menggunakan kata kerja berdasarkan bahan grafik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah merasai kehidupan di sekolah.

Konsep : Sayangi sekolah dan percakapan bertatasusila. 1. Dialog Perbualan di sekolah. 2. Gambar gotong royong di sekolah. 3. Kad kata kerja. 4. Lembaran kerja Nilai : 1. Bekerjasama dalam setiap tugas yang diamanahkan. 3. Murid menggunakan bahasa sopan dalam perbualan. 4. Cintai sekolah dan alam sekitar. 5. Mengutamakan kebersihan

Bahan :

Kemahiran : 1. Menyenaraikan ayat permintaan dalam teks. 2. Membina 5 ayat kata kerja berpandukan bahan grafik.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Aktiviti Guru Aktiviti Murid 1. Murid berdiri dan menyanyikan lagu sekolah dengan bersemangat. 2. Murid memberi respon terhadap 2. Mencungkil idea murid dengan menyoal berpandukan lirik lagu yang dinyanyikan. 3. Murid berasa seronok dengan pengetahuan sedia ada mereka mengenai sekolah. soalan yang diberikan oleh guru.

Catatan

Set Induksi

Lagu sekolah

1. Guru mengarahkan

Teknik: Penyoalan secara kelas tentang lagu sekolah

Lirik lagu sekolah

murid-murid berdiri dan menyanyikan lagu sekolah.

Contoh: 1. Apakag perasaan kamu terhadap sekolah ?

Lisan: Perkembangan 1 (15 minit) Perbualan 2 orang murid tentang memohon kebenaaran ibu bapa menyertai aktiviti. Kata-kata bertatasusila -maafkan saya. -izinkan saya. -bolehkah saya. -terima kasih.

1. Guru menunjukkan dialog di kelas dalam buku teks. 2. Guru meminta 2 orang murid ke depan untuk mengucapkan dialog yang terdapat dalam teks. 3. Guru memilih 2 orang murid melakonkan cara memohon kebenaran ibu bapa menyertai gotongroyong di sekolah.

1. Murid membaca petikan secara senyap. 2. 2 orang murid mengucapkan dialog. 3. 2 orang murid melakonkan cara memohon kebenaran ibu bapa menyertai gotongroyong di sekolah di hadapan kelas. Nilai murni: -hormati ibu bapa -bersopansantun. -rajin. -bekerjasama. Strategi / Teknik: - Lakonan - Simulasi anak dan ibu bapa.

Dialog Perkembangan 2 ( 15 minit ) Gotong-royong membersih sekolah -menyenarai ayat permintaan. 1.Guru menunjukkan dialog Gotongroyong membersih sekolah dalam buku teks. 2. guru memilih 3 orang murid untuk mengucapkan dialag 3.Guru mengagihkan murid kepada 5 kumpulan dan menyenaraikan ayat permintaan dalam teks. 4. Guru membuat penambahan ayat yang tertinggal dan membuat peneguhan 1.Murid membaca petikan secara senyap. 2. 3 orang murid membaca dialog dengan nada dan intonasi yang betul. 3. Dalam kumpulan murid menyenaraikan ayat permintaan dari teks. 4. Wakil murid membentangkan hasil perbincangan. Strategi -pengucapan dialog. -perbincangan dan pembentangan hasil perbincangan.

Perkembangan 3 (20 minit)

1. Memahami bahan grafik

1. Guru menunjukkan gambar bergotong- royong membersih sekolah dalam buku teks. 2. murid menyenaraikan kata kerja dan membina 5 ayat gramatis 3.Beberapa orang murid dipilih untuk membaca ayat. Debriefing. -Murid yang menguasai terus membina ayat. -murid lemah dipandu oleh guru.

1. Murid meneliti bahan grafik. 2.Murid menyenaraikan 5 kata kerja dan seterusnya membina ayat gramatis.

3.Murid membaca ayat yang dibina.

Aktiviti pemulihan -lemah dipandi membina ayat.

Penutup ( 5 minit )

1.Kerja-kerja semasa bergotong royong

1.Guru mengarahkan murid menyenaraikan 10 kerja semasa bergotong royong

1.murid menyebut 10 kerja semasa aktiviti gotongroyong di sekolah.

2.murid 2.Guru mengarahkan murid menyanyikan lagu sekolah semula. menyanyikan lagu sekolah.

1.5.1 SET BAHAN PENILAIAN


UNIT 1 Lampiran 1

Gambar di atas ialah situasi bergotong royong membersih kawasan sekolah. Senaraikan 5 Kata kerja dan bina ayat setiap satunya.

________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________

You might also like