You are on page 1of 5

RENCANA PELAKSANAAN PEMBELAJARAN

Sekolah Mata Pelajaran Kelas/Semester Alokasi Waktu

: SMP N 8 YOGYAKARTA : Bahasa Jawa : IX/1 : 2 X 40 ( 1 pertemuan)

A. Standar Kompetensi Mengungkapkan pikiran, pendapat, gagasan dan perasaan secara lisan melalui kemampuan memuji,mengkritik, berpidato/ berceramah, dan berdiskusi menggunaan bahasa krama.

B. Kompetensi Dasar Berpidato/ ceramah

C. Indikator 1. Siswa dapat berpidato menggunakan bahasa jawa krama dengan intonasi, artikulasi dan volume suara yang jelas. 2. Siswa dapat membuat teks pidato dengan tujuan, susunan dan urutan yang tepat. 3. Siswa dapat mengidentifikasi sebuah wacana pidato

D. Tujuan Pembelajaran 1. Mampu berpidato menggunakan bahasa jawa krama dengan intonasi, artikulasi dan volume suara yang jelas. 2. Mampu membuat teks pidato dengan tujuan, susunan dan urutan yang tepat 3. Mampu mengidentifikasi sebuah wacana pidato

E. Materi Pembelajaran Apa iku sesorah? Sesorah inggih menika pidato utawi medharake (ngandharake) gagasan kanthi lisan wonten sakngajengipun tiyang kathah

Menapa kemawon ancasipun sesorah? Kangge ngaturi/ paring pangertosan. Kangge paring pitutur. Kangge ngajak para pamiarsa supados nindakaken satunggaling bab kados ingkang dipunsuwun dening pamedhar pangandikan.

Apa wae sing perlu digatekake wong sesorah? Basa Basa sing digunakake kudu laras karo sapa sing diadhepi lan swasanane. Basa krama menawa sing diadhepi para sesepuh. Ngoko menawa bocah- bocah. Isi isine sing mentes. Trep karo kahanan wektu iku, bisa diwedhar nganggo ukara, gegurin utawi tembang kanthi mangkene sesorah dadi apik. Nggatekake 4-W -Wicara -Wiraga -Wirama -Wirasa

Urutane Sesorah. Salam Pambuka (Atur pakurmatan) Pamuji (atur syukur) Wosing gati/ Isi/ wigatining sesorah Pangajeng-ajeng/ pangarep- arep

(nyuwun donga pangestu) Wasana/ panutup (nyuwun pangapura menawa ana kekurangan lan kaluputan)

Tuladha sesorah:

Assalamualaikum wr. Wb

Bapak Kepala Sekolah SMP N 8 Yogyakarta ingkang satuhu kinurmatan, Bapak ibu guru saha karyawan ingkang kula kurmati, sarta para kanca ingkang tansah bagya mulya.

Kanthi rahmat saha barokahipun Gusti Ingkang Maha Agung, katiliking wekdal menika kita sedaya saged manunggal pepanggihan ing papan menika kanthi rahayu wilujeng nir ing sambekala.

Keparenga kula ingkang piniji minangka wakil saking para siswa, ngaturaken sugeng riyadi, nyuwun pangapunten sedaya kalepatankula sakanca dhateng Bapak/ Ibu guru saha karyawan SMP N 8 Yogyakarta. Mugi Gusti Ingkang Maha Welas saha Asih nampi pangapunten kula lumantar panjenengan sedaya. Mugi-mugi ugi katampi amal ibadah kita, tansah kaluberaken ing karahayon, kabagyan, lan keslametan dhateng kita sedaya, Amin............

Kula nggadhahi pangajab mugiya acara menika dados sarana nglebur dosa antawisipun sesami, ingkang rumaoslepatboten kaambali malih ing wekdal candhakipun. Awit kalepatan, dosa, lan khilaf menika sandhanging tiyang gesang. Sumangga kita sedaya tepa sliro, amrih tiyang gesang kita tansah bagya mulya.

Cekap semanten atur ssaking kula, menawi wonten kaduking wicara saha solah bawa ingkang boten ndadosaken rena ing penggalih Bapak Ibuk guru, karyawan sarta para kanca, kula nyuwun agunging pangaksama.....Nuwunn,,

Wassalamualaikum wr. wb.

F. Metode Pembelajaran 1. Ceramah 2. Penugasan 3. Tanya jawab 4. Demonstrasi 5. PAKEM (Pembelajaran Aktif, Kreatif, dan Menyenangkan)

G. Langkah-langkah Kegiatan Pembelajaran

TUGAS PRT 1 1.1 KEGIATAN PEMBELAJARAN KEGIATAN AWAL Mengkondisikan kelas, memberikan motivasi, WAKTU 10 INDV KEL

menyampaikan tujuan KD, mengadakan apersepsi. 1.2 KEGIATAN INTI

1.2.1 Siswa mendengarkan penjelasan guru mengenai pidato, tujuan pidato, urut-urutan pidato dan sikap saat berpidato. 1.2.2 Siswa melihat contoh orang berpidato Basa Jawa dengan media power piont 1.2.3 Siswa mengidentifikasi teks wacana pidato 1.2.4 Siswa berpidato di depan sikap, kelas dengan dan

30

5 20

memperhatikan penjiwaan. 1.2.5 Tanya jawab lisan

intonasi,

pelafalan

1.3 KEGIATAN AKHIR Guru dan siswa menyimpulkan hasil belajar. 5

A.S A e

H. Sumber dan Media Pembelajaran 1. Sumber: a. Buku Kaloka Basa 3, halaman: 9-10 dan 27-28 (Warih Jati Rahayu, dkk) b. Kamus Baoesastra Djawa 2. Media Pembelajaran: Power point, Kaloka Basa, LCD

I. Penilaian a. Tehnik b. Bentuk c. Soal /Instrumen : Non Tes : Observasi dan produk :

Lembar pengamatan untuk proses pembelajaran : Kegiatan Intonasi Sikap Pelafalan Penjiwaan Baik Cukup Kurang

Memeriksa dan menyetujui Guru Pembimbing

Yogyakarta, Agustus 2009 Mahasiswa

Dra. Sri Subarsidah NIP. 19650711 199203 2 007

Andra Dadang P NIM 06205244088

You might also like