Welcome to Scribd. Sign in or start your free trial to enjoy unlimited e-books, audiobooks & documents.Find out more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword or section
Like this
5Activity
P. 1
Temel İngilizce Öğrenim Materyali

Temel İngilizce Öğrenim Materyali

Ratings:

4.83

(1)
|Views: 1,581|Likes:
Published by Mehmet

More info:

Published by: Mehmet on Dec 11, 2008
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PDF or read online from Scribd
See more
See less

05/09/2014

 
BASIC ENGLISH
İngilizce öğrenebilmek her şeyden önce kendinize güven ve insan aklının başaramayacağıhiç bir şeyin olamayacağına kendinizi inandırmanızla başlar. Geçmişteki yersiz ve boşkorkularınızdan kurtulmanız İngilizce eğitiminde atacağınız ilk adım olacaktır.Unutmayın İngilizce öyle kolay bir lisandır ki ezberlemediğiniz sürece öğrenmemek içinözel çaba sarf etmeniz gerekir.İddia ediyorum yeterli Türkçe altyapısı olan herkes 5 ay içinde makale yazabilecekdüzeyde İngilizce öğrenir.İngilizce’de istisnai durumlar dışında hiç bir şart ve konumda cümle yapısında oynamayapamazsınız. Yani cümle içinde kelimelerin yerlerini Türkçe’de olduğu gibi değiştirerekdevrik cümleler elde edemezsiniz. Bu da İngilizce öğrenenler için inanılmaz kolaylıklarsağlayarak her şeyin matematik mantığı içinde kalmasına yol açar.İngilizce bir cümle yapılırken;
ÖZNE + YÜKLEM + NESNE + BELİRTEÇ + YER + ZAMAN 
sıralaması uygulanır
 
Örneğin; Tom bahçede masayı bir fırça ile saatlerce temizledi
cümlesi
Tom temizledi masayı bir fırça ile bahçede saatlerce
mantığı ile yapılır
 
Ö Y N B Y Z temizliyor temizleyecek 
 Tom
 temizliyordu
 
masayı bir fırça ile bahçede saatlerce
 temizleyebilir temizlemeli
 Yukarıdaki örneğe dikkat edilirse cümlenin yüklemi değişmesine rağmen malzeme olarakadlandıracağımız cümlenin sabitleri değişmemektedir. Yani cümle standardı her konumdaaynıdır ve tek formüle göre yapılır.İngilizce’yi kısa sürede öğrenebilmenin gerek ve yeter koşulu iyi Türkçe altyapısına sahipolmaktır. Kullandığı malzemenin Türkçe gramerindeki karşılığını bilmeyen bir insanınİngilizce öğrenebilmesindeki başarı ne derece gerçekçidir.Bir ikinci nokta da İngilizce’de Türkçe’de olduğu gibi kelimelerin sonuna gelen ekleryoktur. Başka bir ifade ile kelimeler daima yalın haldedir.
baba-cığım
 
gide-cegini
 
sev-diğimi
 
hastaolduğumuzu
Biz bu takıları Türkçe’ye çevirirken dolgu malzemesi olarak kulağa hoş geldiği şekildekendimiz ekleriz.
SİSTEM BİLGİSİ
1
 
Bizler bebekler gibi önce kelimelerin anlamlarını bilmeden kulak dolgunluğu ileezberlemek daha sonrada aralarında zamanla anlam ilişkisi kurarak bütüne ermek gibi birolayı bu yaşlarda yapamayacağımıza göre uygulanacak tek yöntem o dili gramerkurallarına göre öğrenmek olacaktır.
S
istem önce Türkçe dilbilgisi kurallarına genel bakış ile başlayan daha sonra İngilizcedilbilgisindeki kullanacağımız tüm malzemeyi irdeleyip olayın mutfak aşamasıyla ilgilenenbütün bunların cümlelerin hangi aşamalarında karşımıza çıktığını Türkçe kıyaslamaları ileformülde yerine oturtan ve sırasıyla başlangıçtan itibaren İngilizce dilbilgisindeki tümcümle yapılarına hayattaki kullanım mantığına göre uygulanan bir yöntemdir.Unutmayın ki iyi gramer bilgisi olan herkes iyi düzeyde yazıp konuşur. Bazen şucümleyi çok sık duyarız. 
“Benim gramerim iyi ama konuşamıyorum.“
Bu sadeceinsanın kendini kandırmasından ibarettir. Gramer bilgisinden kastedilen onunformülünü bilmek değil hayatta bir olay yaşanırken hemen o gramerin adını telaffuzedebilmektir. Sadece formül bilmek okullarda sınav geçmek için geçerlidir gerçekhayatla bir ilgisi yoktur.
NEDEN 5 AY 
Elbette ki İngilizce eğitimi öyle aylara sığacak bir olgu değildir ama temel ve taktiği ileuygulanabilecek doğru bir metot başarının altın anahtarıdır.Haftalık ortalama 5-6 saatlik derslerle geçirilecek 5 ay belki eldeolmayan aksaklıklarla uzayabilecek 6 ay İngilizce için harcanacak maksimum zamandır.Bu sistem içinde uygulanan tarz ezberciliği ortadan kaldırdığından harcanan bütünsüre mutlak öğrenmeye gitmektedir.Bu metotla İngilizce öğrenebilmek insan aklının alamayacağı kadar kolay olmasınarağmen
Türkçe alt yapısı zayıf, her gün 1 saat evde kendi başına tekraryapmayan, sistemi uygulamayan, birisi gelse de bütün her şeyi ben uyurkenbeynime aktarsa zihniyetinde 
olan kişilerin başarıya ulaşmaları hemen hemenimkansızdır. Eğitim sürecinden sonra kişi sıkça okuyarak kendince yazılar yazarak ve sistemin birparçası olan notları tekrar ederek kendini geliştirecektir.
SEVİYE DÜZEYİ
5 ay sonunda aklınıza ne geliyorsa söyleyip yazabileceksiniz. Tabi kiCNN anlayamayacak Wall Street okuyamayacaksınız onlar belli bir kelime sürecininsonunda gelecek olaylardır. Fakat sözlük yardımı ile Wall Street içindeki anlayamadığınızcümlelerin sayısı gittikçe azalacak yada deyimlerde sıkıntılar çekeceksiniz.Bu sistem içinde yaklaşık kişiye bağlı olarak 3 ile 5 bin arasında kelime öğrenilecek bukelimeler sayesinde her cümle kolaylıkla yapılabilecektir. İngilizce dilbilgisinde 100 bininüzerinde kelime vardır ama bütün bunları öğrenmek uzun yıllar alan bir süreçtir, bizimhedefimiz yazı ve konuşmada oldukça fazla sayılabilecek bu kelimeler ile profesyonelcümleleri ortaya çıkarmaktır.Sizi biraz daha aydınlatabilmek için yaklaşık
 
4 veya 5
 
haftalık 
 
bir eğitim sonucugeleceğimiz birinci kitabımızın sonunda aşağıdaki gibi yazı örneklerini çok rahatlıkla yazarve konuşur olacaksınız.
2
 
Kilyos’ taki evimiz geceleri çok ıssız olduğundan arkadaşlarımızın bizi ziyaretetmeleri zordur. O akşam evde yalnızdık ve soygundan sonra katil bahçedeolduğundan karanlıkta kendimizden bile korkuyorduk. Polisi aramamız kablo kesik olduğu için imkansızdı.
It is difficult for our friends to visit us because our house in Kilyos is very quite at night. Wewere alone at home that night and we were afraid of even ourselves in the dark because thekiller was in the garden after the robbery. It was impossible for us to call the police because thecable was cut.
Biz Türkiye’de uluslararası bir ithalat şirketiyiz. İlanınızdan bütün dünyada yenipazarlara ihtiyacınızın olduğu anlıyoruz. Karşılıklı menfaatlerimiz doğrultusundasizinle uzun süreli bir iş birliğine hazırız. Eğer konu ile ilgilenirseniz, lütfen bizeşirketiniz ve ürün yelpazeniz hakkında daha ayrıntılı bilgi gönderin.
We are an international import company in Turkiye. We understand that you are in need of newmarkets all over the world. We are ready to make a long term cooperation with you on ourmutually benefit. If you are interested in the subject, please, send us further information aboutyour company and product range.
 Yukarıdaki örneklerin seviyesi yaklaşık 4 ile 5 haftadır. Sakın bu cümleleriezberleyeceğiniz izlenimine kapılmayın virgülüne kadar anlayarak sindirerek ve tümbenzerlerini yapabilecek bilgiye sahip olarak onları çok kolaylıkla halledeceksiniz.
Hepsi tek bir formüle göre ve asla kelimelerin yerleri değiştirilmeden yapılır.
TURKÇE BİLGİSİ
 
İngilizce öğrenmek isteyenlerin önündeki en büyük problemlerden bir tanesi yeterince Türkçe dilbilgisi bilmemektir. Çünkü insanlar belli bir yaştan sonra bebekler gibi yaşayarakİngilizce öğrenemeyecekleri için öğrenmenin en kalıcı ve temel kısmı yabancı dilikurallarına göre öğrenmektir. Bu da o dilin kendi ana dilinizle benzer ve farklı taraflarınıalgılamanızla olur. Tabi ki bunu yapabilmek içinde iyi Türkçe altyapısına ihtiyaç vardır. Türkçe temel gramer yapıları ve özellikleri bilinmeden İngilizce öğrenilemeyeceğiunutulmamalıdır. İlk olarak Türkçe dilbilgisini oluşturan temel kelime yapıları üzerindeduracağız. Bu yapıların çok iyi bilinmesi İngilizce’yi daha şimdiden büyük ölçüdehalletmeniz anlamına gelecektir. Sakın bunları bildiğiniz ve gereksiz oldukları izleniminekapılmayın. İleride yapacağınız hataların büyük kısmını buradaki bilgiler oluşturacaktır. Buyüzden bu konuları mutlak surette çok iyi bilmek zorundasınız.
Nesne
Doğada var olduğunu bildiğimiz, görememekte varlığını algıladığımız her türlü şey birnesnedir. Kısaca tabiatın kendisi bir nesnedir.kuşsuhavakalemmasaokulsırakoltuk Yukarıdaki kelimeler incelendiğinde var olan her şeyin nesne olduğu kolayca anlaşılır.
İsim
İnsanlar aralarında konuşurken var olan bu nesneleri birbirlerine anlatabilmek için bazıkelimelere ihtiyaç duyarlar. Bu kelimeler nesnelerin adlarıdır. Yukarıda yazdığımız
3

Activity (5)

You've already reviewed this. Edit your review.
1 hundred reads
1 thousand reads
wasilis liked this
Frustration Frs liked this
Coderturk Turk liked this

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->