Professional Documents
Culture Documents
19
1. Contribution margin ratio
= ($570,000 - $388,000)/$570,000
= 0.3193
Break-even sales dollars
= Total fixed cost/contribution margin ratio
= $54,600/0.3193
= $171,000
Exercise 4.19
2.
Head-First Company
Contribution Margin Income Statement
At Break-Even Sales Dollars
Total
Sales..................................................................... $171,000
Total variable expense ($170,999 0.6807)........... 116,400
Total contribution margin...................................... $ 54,600
Total fixed expense................................................... 54,600
Operating income........................................................... $ 0
Exercise 4.27
1. Contribution margin ratio
= Contribution margin/Sales
= $18,000/$90,000 = 0.20, or 20%
Variable cost ratio = $72,000/$90,000
= 0.80, or 80%
OR Variable cost ratio = 1 Contribution margin
ratio = 1.00 0.20 = 0.80
2. Break-even revenue = Fixed cost/contribution
margin ratio = $6,900/0.2 = $34,500
Exercise 4.28
1.
Break-even units
= ($231,650 + $315,390)($6.28 $3.65)- = 208,000
2.
3.
Exercise 4.29
1. Break-even units = ($131,650 + $18,350)/($2.45 $1.65)
= $150,000/$0.8 = 187,500
2. Unit variable cost includes all variable costs on a
unit basis:
Direct materials.............................................. $0.27
Direct labor...................................................... 0.58
Variable overhead............................................ 0.63
Variable selling................................................. 0.17
Unit variable cost........................................... $1.65
Exercise 4.38
Exercise 4.39
Problem 4.40
Problem 4.41
1. Break-even units
= Fixed cost/(Price - Unit variable cost)
= $96,000($10 - $5) = 19,200 units
2. Break-even units
= ($96,000 - $13,500)/($10 - $5)
= 16,500 units
3. The reduction in fixed costs reduces the break-even
point because less con-tribution margin is needed to
cover the new, lower fixed costs. Operating in-come
goes up, and the margin of safety also goes up.
Problem 4.42
1. Sales mix:
Squares: $300,000/$30 = 10,000 units
Circles: $2,500,000/$50 = 50,000 units
2.
Problem 4.44
1. Contribution margin ratio
= $302,616/$560,400 = 0.54, or 54%
2. Revenue = $150,000/0.54 = $277,778
3. $560,400 110% = $616,440
$257,784 110% = 283,562
$332,878
Contribution Margin Ratio = $332,878/$616,440 =
0.54. The contribution margin ratio remains at
0.54.
Problem 4.45
Problem 4.46
Problem 4.47
Problem 4.50