Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
Kurre Bosh

Kurre Bosh

Ratings: (0)|Views: 6|Likes:
Published by indeenike
Predikim, 2011 - Kisha Rilindja
Predikim, 2011 - Kisha Rilindja

More info:

Categories:Types, Speeches
Published by: indeenike on Jun 01, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

08/13/2014

pdf

text

original

 
Kurre bosh!
(Luka 11:24-26)
 Momentet e clirimit nga Perendia jane te bukura, por shpeshhere ne e gjejme vetenne te njejten situate te keqe prej se ciles u cliruam, madje shpesh edhe me keq.Cila eshte arsyeja? Dhe si mund te bejme qe te mos vijme ne te njejten situate tekeqe? Ne jemi cliruar nga Jezus Krishti – dhe perseri e gjejme veten ne te njejten jete Ne kemi marre clirim nga nje mekat – dhe perseri ndodhemi ne lufte me te njejtinmekat  Ne kemi marre clirim nga nje semundje – dhe perseri prekemi nga e njejta semundje Ne kemi marre bekime financiare – dhe perseri jemi ne te njejten ngushtice financiare
Shihni Pentekostin. Ishte nje bekim i mrekullueshem qe kisha e hershme e mori, por qe zgjati vetem pak.Ose shihni periudhen e Reformimit, kur pati nje rizgjim te madh ne gjithe Evropen, por qe ne pak vite teologet, duke u bere shume liberale, e asgjesuan fare fuqine eungjillit.Shihni edhe rizgjimin e madh ne Angli gjate shekullit te 19-te me Xhon Ueslin aporizgjimin ne Amerike me Carls Fini, Duajt Mudi etj. Kur ata vdiqen, vdiq edherizgjimi.Ose shpesh ne kujtojme “kohet e arta” me Perendine, ate qe shpesh i referohemi si“dashuria e pare”. Duket sikur ajo kohe nuk do te kthehet me dhe eshte vetem pjese e se kaluares.
PSE vijne keto pranga serish ne te njejtat duar qe u cliruanprej tyre:
4
 
1. Pas nje clirimi, fryma e lige do te vije serish te ty dhe ti nukduhet te jesh neglizhent, te kesh mbetur ne te njejten gjendje qeishe kur u clirove. (v24)Djalli do perpiqet te te sulmoje serish. Sulmet e tij nuk leneimunitet. Por ato lene pervojen dhe mesimin se duhet qendruargjithmone zgjuar ne lutje.
1 Pjetrit 5:8
Jini të përmbajtur,
rrini zgjuar
; sepse kundërshtari juaj, djalli, silletrreth e qark si një luan vrumbullues, duke kërkuar cilin mund të përpijë.
Mateu 26:40-41
Pastaj u kthye te dishepujt dhe i gjeti që flinin, dhe i tha Pjetrit:``Po si, nuk mundët të vigjëloni me mua të paktën për një orë?
Rrini zgjuar dhe lutuni
, që të mos bini në tundim; sepse fryma është gati, por 
mishi është i dobët
''.
 Jezusi i ftoi dishepujt te ishin vigjilente ndaj nje tjeter sulmi tedjallit, nje tjetre tentative per arrestimin e tyre.2. Nese ne shtepine tende nuk banon dikush, pas clirimit tend,mund te vije serish fryma e lige me disa te tjere (v.25-26) +MATEU 12:43-45Shtepia ishte e bukur, por askush nuk banonte aty.
(Mt 12:44)
Ligji II i Termodinamikes apo Ligji i Entropise, thote se ne njesistem te hapur, nese nuk nderhyhet, atehere sistemi gradualishtshkon drejt shperberjes.P.sh.: nje shtepi e cila ka mbetur pa te zotet e shtepise, te ciletkane ikur me pushime, do te mbulohet nga pluhuri.Shtepia jone, trupi yne eshte quajtur tempulli i Frymes. A banonFryma te ne (1 Kor 3:16-17, 6:17) apo shtepia jone thjesht kambetur ashtu sic eshte qe nga momenti qe pranuam Krishtin?
Galatasit 3:1-3
…shume kane nisur ne Fryme dhe kaneperfunduar ne mish…Ne kete shtepi a ka nje Bibel qe lexohet:-Biblat tona shpesh i ze pluhuri
4
 
(meqe ra fjala, BIBLAT E PLUHUROSURA COJNE NE JETE TE PISTA)A po jetoni me rezervat e Fjales se Zotit, vargje dhe predikime tese kaluares apo jeni duke u ushqyer cdo dite me qumeshtin eFjales?Ne kete shtepi a ka nje dhome ku ne kalojme kohe personale mePerendine (Mt. 6:6):-Lutjet tona jane kujtime te bukuraPerendia ka mbetur nje super-hero qe shfaqet ndonjehere dhebene buje)
Kjo eshte arsyeja qe shume nga ne i lene lutjet, sepsemendojne “funksionoi vetem per pak kohe; ja, une u gjendaserish ne te njejten situate”Por nuk eshte problemi te fuqia e lutjes dhe as te emri i Jezusit. Problemi eshte sepse ne nuk kemi banuar se bashkume Jezusin.
Cila eshte ZGJIDHJA:
Dikush duhet te banoje ne shtepine tone – Jezusi.Ne v.21-22, po te kapitulli 11, Ai eshte “personi me i forte” qe kaardhur dhe i ka marre armet “te fortit”. Ka te forte, por ka edheme te forte – emri i Tij eshte Jezus.-
 Ai mundi djallin
1 Gjonit 3:8
…prandaj është shfaqur Biri i Perëndisë: për të
shkatërruar
veprat edjallit.
-
Gjithashtu Jezusi i neutralizoi armet, ne te cilat djalli kishteshprese te na demtonte.
Lexoni premtimin e mrekullueshem te
Isaia 54:17
 
Asnjë
armë e sajuar kundër teje
nuk 
do të ketë sukses, dhe çdo gjuhë që do tëngrihet të gjykojë kundër teje, ti
do ta dënosh
.
4

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->