Welcome to Scribd, the world's digital library. Read, publish, and share books and documents. See more
Download
Standard view
Full view
of .
Look up keyword
Like this
1Activity
0 of .
Results for:
No results containing your search query
P. 1
e TicaretGuvenligi

e TicaretGuvenligi

Ratings: (0)|Views: 38|Likes:
Published by aykutovski
A Turkish text about e-commerce for academic use.
A Turkish text about e-commerce for academic use.

More info:

Published by: aykutovski on Jun 27, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOC, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

06/27/2012

pdf

text

original

 
1. ELEKTRONİK TİCARET (E-TİCARET) NEDİR?
Bilindiği gibi
ticaret 
ifadesi kavramsal olarak
mal veya hizmetin satınalınması ve satılma
işlemlerini kapsamaktadır. Bu sürecin elektronik ortamda, Internet üzerindeyapılmaE-Ticaret kavramıortaya çıkarmıştır. E Ticaret, mevcut işinizin elektronik ortama aktarılmasıdır. Bu bakımdan E-Ticaretin ana hedefi, ticari işlemlerin elektronik ortamda en basit, hızlı, verimli ve güvenli şekilde yapılmasıdır.Ürünlerin ve hizmetlerin e-kataloglarda düzenli bir şekilde müşteriye sunulması, siparişin basit bir şekilde alınması, satın alma işleminin kolaylıkla ve güvenlik içindegerçekleştirilmesi, ve ürün ya da hizmetin en hızlı şekilde müşteriye ulaştırılması E Ticaretinana hatlarını oluşturur. Kısacası e-ticaret, bir şirketin iş yapma olanaklarını 24 saat-365 gündevamlılığı içinde bütün dünyaya sunmasıdır.E-ticaretin amaci mal ve hizmet maliyetlerini düsürmek ve müsteriye hizmet zamanlamasi vekalitesini iyilestirmektir. Yeni ekonomide, bilgi çaginda elektronik ticaretin bu ilk adimlari büyük bir is stratejisi olarak ortaya çikmaktadir. Bilgisayar teknolojilerindeki vetelekomünikasyon sistemlerindeki gelismeler isin yapilma seklini degistiren yeni uygulamalarakapilari açmistir. Bir çok degisik büyüklükteki firmalar elektronik ticaret stratejisini ya baslatmis durumdalar ya da çok yakin bir gelecekte bunu planlamaktadirlar.Müşteri beklentilerindeki mal ve hizmet arzındaki artış, dünyasındaki rekabeti küreselölçekte zorlaştırmaktadır. İşadamları buna uyum sağlamak için organizasyonlarını ve çalışmatarzlarını değiştirmekte, firma-müşteri-tedarikçi arasıdaki bariyerleri İnternet ve E-Ticaret ilekaldırmaktadır.Elektronik ticaret son yillarda dikkatleri üzerine çekmesine ragmen, 20 yildan beri çesitlisekillerde varligini sürdürmektedir. EDI (Elektronik Data Intercharge) ve EFT (Elektronik Funds Transfer) teknolojileri 1970’li yillarin sonlarinda kullanilmaya baslanmistir. Kredi kartikullaniminin artmasi, ATM (Automated Teller Machines) makinalarinin yayginlasmasi vetelefon bankaciliginin gelismesi 1980’lerde elektronik ticarete yön vermistir. Telefon, faks,televizyon, elektronik fon transferi (EFT), elektronik veri iletişimi (EDI) gibi araçlar, halen
 
ticari uygulamalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Örnek olarak, telefonla sipariş vererek,kredi kartı ile ödemede bulunmak da tanımı gereği bir e-ticaret uygulamasıdır.EDI (Electronic Data Interchange) gibi E-Ticaret teknolojilerinin uygulanması ile şirketinizinölçülebilir bir şekilde ne kazanç sağladığını ve şirketinize ne yararlar getirdiğini belirlemenizeyardımcı olacaktır.
 
EDI sistemi, elektronik iletişim sisteminde satıcı ve müşteri arasında kağıt ve iş gücüne dayalıilişkiyi tümüyle değiştirmektedir.
EDI yalnız başına ticari bilgi alışverişini standart halegetiren bir metod'dur
.Fakat bu gelismelerden hiçbirisi tek basina Internet kadar elektronik ticaretin gelismesinde büyük bir rol oynamamistir.Internet teknolojisi, hizmetler sektöründe global ticaret üzerinde derin bir etkiye sahiptir.Bilgisayar yazilimi, eglenceye dönük ürünler (Filmler, videolar, oyunlar, müzik ses kayitlari),enformasyon hizmetleri (Veri tabanlari, online gazeteler), teknik enformasyon, ürün lisanslari,finansal ve profesyonel hizmetler (Is ve teknik danismanlik, muhasebe, mimari tasarim, hukukidanismanlik, seyahat hizmetleri vs.) elektronik ortamda yapilmaktadir. Bu ticari islemlerde artideger online olarak gerçeklesmektedir. Global enformasyon altyapisi, yeni ticari islemsekillerini kolaylastirip, maliyetlerde dramatik düsüslere yol açarak, hizmetlerde ve diger alanlarda, ticareti kökten degistirmek potansiyeline sahiptir.E-Ticaret ile daha esnek yapıya kavuşan, tedarikçileri ile daha yakın çalışan,müşterilerinin beklenti ve ihtiyaçlarına daha hızlı cevap veren firmalar da, globalölçekte değişim yaşamaktadır. E-Ticaret, firmalara en iyi tedarikçiyi seçme ve tümdünyaya satış yapma imkanı sunmaktadır.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->