Start Reading

Parkinson's Treatment Turkish Edition: 10 Secrets to a Happier Life Parkinson Hastalığıyla Daha Mutlu Bir Yaşam İçin Bilinmeyen 10 Sır

Ratings:
143 pages1 hour

Summary

Parkinson hastalığı için öngörülen son tahminler şaşırtıcıdır. Eğer doğruysa, rakamlar ortaya çıkmakta olan bir salgının doruk noktasında olduğumuzu fark etmemiz ve uyanmamız için bir aciliyet göstermektedir. Dünyanın en kalabalık ülkelerinde, Parkinson hastalarının sayısının 2030 yılına kadar neredeyse 30 milyona çıkacağını düşünmek korkutucudur. Bu artan istatistikler inanılmaz gibi görünse de gerçektir ve yaşlanmakta olan nüfus tarafından beslenmektedir. Yaş Parkinson hastalığının ortaya çıkmasını etkileyen kaçınılmaz ve inkâr edilemez bir risk faktörüdür. Yaşam süresi arttıkça, bu hastalıktan muzdarip olanların sayısı da aynı şekilde artmaktadır. Başka bir deyişle herkes 100 yaşına kadar yaşarsa, Parkinson hastalığı ile çok daha fazla uğraşmak zorunda kalacağız ve bu da dünya çapında bir krize neden olacaktır.

Ulusal Parkinson Vakfı için Ulusal Medikal Direktör olarak dünyayı gezdiğimde on binlerce Parkinson hastası, onların aile üyesi ve arkadaşıyla tanıştım. Akıllarındaki en sık sorulardan biri, “ Hayatımı ve çevremdeki hayatları daha iyi yapmak için ne yapabilirim?”dir. Bu kitabı, dünya çapındaki Parkinson hastaları ve aileleri tarafından paylaşılan bu susuzluğu gidermede yardımcı olması amacıyla yazdım. Parkinson hastalığıyla daha mutlu bir yaşama ve umuda dair olan sırları paylaşmak amacıyla eski dostlarımın ve meslektaşlarımın da yardımıyla, bu kitabı mümkün olduğunca pek çok dile çevirmenin mutluluğu içerisindeyiz.

"There isn't any joking with Dr. Okun about the 10 Secrets for a Happier Life in Parkinson's disease. This book is a critical resource for Parkinson's disease patients and families from around the world who speak different languages, but suffer from very similar and often disabling symptoms." –Muhammad Ali

Each chapter of this book reveals an important secret, and with each secret I will explain the insight, the rationale, the empiricism, and the science behind it. In each chapter I will also try to reveal a little more about myself, and a lot more about the patients and talented clinicians who gifted the Parkinson's secrets. These patients planted the seed of faith. They learned to grow hope, and they discovered the core values necessary to achieve happiness despite the chronic illness of Parkinson's disease.

Read on the Scribd mobile app

Download the free Scribd mobile app to read anytime, anywhere.