Enjoy this title right now, plus millions more, with a free trial

Only $9.99/month after trial. Cancel anytime.

UnavailableMy Wonderful New Home: "Would You Like to Buy Your Own House?”
Currently unavailable on Scribd

My Wonderful New Home: "Would You Like to Buy Your Own House?”

Continue browsing

Currently unavailable on Scribd

My Wonderful New Home: "Would You Like to Buy Your Own House?”

Length:
239 pages
1 hour
Publisher:
Released:
Aug 29, 2014
ISBN:
9781312232808
Format:
Book

Description

The book, MY WONDERFUL NEW HOME is prepared so that everybody can BUY or SELL his house/workplace easily. Everybody who wants to QUICKLY BUY OR SELL his house/workplace must renew himself considering the below subjects:
** ENERGIES: The energy in your own house explained in FENG-SHUI and the energy in your body known as CHAKRAS are extremely important.
** SUBCONSCIOUS MIND: You have to release the old negative patterns, fears, the feeling of being insignificant that are placed in the SUBCONSCIOUS.
** CONSCIOUS MIND: You must change the negative sentences that you repeat in your mind with “SUCCESS, HAPPINESS and REACHING THE TARGET” sentences.
**ECONOMY: With this book, the ones who have difficulties ECONOMICALLY in finding the ideal house according to their budgets, will definitely succeed at buying a house with a new perspective.

The references are the psychology, economy, eastern philosophy and self development lessons Gizel Hazan accumulated 40 years of her life.
Publisher:
Released:
Aug 29, 2014
ISBN:
9781312232808
Format:
Book

About the author

Gizel Hazan (Ender) TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniver-sitesi ilk bilgisayar programcılığı mezunlarındandır. O yıllarda merak sardığı Yoga konusunu yıllar içinde devamlı geliştirmiştir. İzmir’de evlendikten sonra çalışma hayatında bankacılık ve bil-gisayar öğretmenliğinin yanı sıra, çocuk psikolojisi konusunda da, Holistic (Bütünsel) çocuk psikologu diplomaları almış, Uzakdoğu bilgilerini de sürekli geliştirmiş, Reiki Master olduktan sonra, yaşam onun önüne, yıllarca korkudan yaklaşamadığı sokak hayvanlarını çıkartmış, uzun yıllar onların yaşam hakları için mücadele vermiştir. İyi bir aile yaşamına da önem veren Gizel Hazan, Ziraat doktoru eşine, İzmir’de yazılan ilk mesleki bilgisayar programlarında destek olmuştur. New York’da psikoloji doktorası yapan kızı ve Oxford Üniversitesi mezunu oğlunu da, zorlu okul yıllarında ruh ve beden sağlığı dengeli gençler olarak yetişmelerine gayret etmiştir. Kendi çocuklarının yanı sıra, bilgisayar öğrencilerinin pek çoğuna “kişisel gelişim” dersleri vermeyi ihmal etmemiş, mutlu, sağlıklı, neşeli kişiler olarak yaşam yolunda ilerlemeleri için elinden geleni yapmıştır. Gizel Hazan, betonlarla kaplanan şehirlerimizde insanların be-den ve ruh sağlığının bozulduğuna inandıktan sonra, İzmir’e yakın Urla ilçesine eşi, “iki ayak” ve “dört ayak” çocukları (kedi-köpekleriyle) yerleşmiştir. Urla’da, diğer insanların da güzel ha-vadan yararlanması için “GAYRİMENKUL OFİSİ” açmıştır. Bu kitaptaki bilgiler, 1 yıl süresince, emlak dükkanına gelen müşterilerden oluşan bir demet örnek konudur. Hepsi yaşanmış durumlardır ve pek çok ailede de yaşanmaya devam etmektedir. Herkesin kendi evinde mutlu, sağlıklı bir yaşam sürmesi dileğiyle.. Author of "YENİ EVİM HARİKA", Gizel Hazan 2014


Related to My Wonderful New Home

Related Books

Related Articles


Reviews

What people think about My Wonderful New Home

0
0 ratings / 0 Reviews
What did you think?
Rating: 0 out of 5 stars

Reader reviews