Enjoy millions of ebooks, audiobooks, magazines, and more

Only $11.99/month after trial. Cancel anytime.

Derslerim Harika

Derslerim Harika

Read preview

Derslerim Harika

ratings:
5/5 (1 rating)
Length:
309 pages
2 hours
Publisher:
Released:
Jul 13, 2015
ISBN:
9781310797729
Format:
Book

Description

Derslerim Harika kitabım, hem okul öğrencilerinin okul ve yaşam başarılarını, mutlu olma sanatını elden bırakmadan elde edebilmeleri, hem de her yaşta kendini eğitmesi ve geliştirmesi gereken herkes için hazırlanmıştır. Sadece okul notlarını, karneleri, akademik dersleri merkeze almayıp, yaşamı tümüyle düşünerek, KENDİMİZİ merkeze almayı öğrenebilirsek ve yaşamda kendi iç kuvvetimizle ilerlersek, hem mutluluğu, hem de başarıyı elde edebiliriz.

Gerçek yaşam başarısı, yaşam boyu eğitim, mutluluk ve sağlığı bir arada götürebilmektir. Gerçek karnemiz, kendi kendimize vereceğimiz karnedir.

Herkese tüm yaşam boyu, sağlık, mutluluk ve okul - iş hayatı başarısı konulu derslerde çok iyi notlarla dolu karneler diliyorum.

ÖNSÖZ

Derslerim Harika kitabımı, her yaş öğrencinin okul ve ders başarısını arttırması, daha mutlu, neşeli, eğitimli kişiler olabilmeleri için hazırladım.
Kitabımın içeriği, 25 yıllık öğretmenlik ve 40 yıllık üniversite sonrası yaşamımda, kendimi geliştirmek adına okuduğum kitapların özetlerinden oluşmaktadır. Her bireyin, okul ve yaşam başarısında, sağlıklı ve mutlu olarak en üst seviyede bulunması için, kitabımda belirttiğim pratik bilgilerin çok yararlı olacağına inanıyorum.

Hepimizin yaşam yolu, yepyeni bilgi ve başarılarla, açık ve aydınlık olsun. Gizel Hazan (Ender)

Publisher:
Released:
Jul 13, 2015
ISBN:
9781310797729
Format:
Book

About the author

Gizel Hazan (Ender) TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniver-sitesi ilk bilgisayar programcılığı mezunlarındandır. O yıllarda merak sardığı Yoga konusunu yıllar içinde devamlı geliştirmiştir. İzmir’de evlendikten sonra çalışma hayatında bankacılık ve bil-gisayar öğretmenliğinin yanı sıra, çocuk psikolojisi konusunda da, Holistic (Bütünsel) çocuk psikologu diplomaları almış, Uzakdoğu bilgilerini de sürekli geliştirmiş, Reiki Master olduktan sonra, yaşam onun önüne, yıllarca korkudan yaklaşamadığı sokak hayvanlarını çıkartmış, uzun yıllar onların yaşam hakları için mücadele vermiştir. İyi bir aile yaşamına da önem veren Gizel Hazan, Ziraat doktoru eşine, İzmir’de yazılan ilk mesleki bilgisayar programlarında destek olmuştur. New York’da psikoloji doktorası yapan kızı ve Oxford Üniversitesi mezunu oğlunu da, zorlu okul yıllarında ruh ve beden sağlığı dengeli gençler olarak yetişmelerine gayret etmiştir. Kendi çocuklarının yanı sıra, bilgisayar öğrencilerinin pek çoğuna “kişisel gelişim” dersleri vermeyi ihmal etmemiş, mutlu, sağlıklı, neşeli kişiler olarak yaşam yolunda ilerlemeleri için elinden geleni yapmıştır. Gizel Hazan, betonlarla kaplanan şehirlerimizde insanların be-den ve ruh sağlığının bozulduğuna inandıktan sonra, İzmir’e yakın Urla ilçesine eşi, “iki ayak” ve “dört ayak” çocukları (kedi-köpekleriyle) yerleşmiştir. Urla’da, diğer insanların da güzel ha-vadan yararlanması için “GAYRİMENKUL OFİSİ” açmıştır. Bu kitaptaki bilgiler, 1 yıl süresince, emlak dükkanına gelen müşterilerden oluşan bir demet örnek konudur. Hepsi yaşanmış durumlardır ve pek çok ailede de yaşanmaya devam etmektedir. Herkesin kendi evinde mutlu, sağlıklı bir yaşam sürmesi dileğiyle.. Author of "YENİ EVİM HARİKA", Gizel Hazan 2014


Related to Derslerim Harika

Related Books

Book Preview

Derslerim Harika - Gizel Hazan

Gizel Hazan (Ender) TED Ankara Koleji ve Boğaziçi Üniversitesi ilk bilgisayar programcılığı mezunlarındandır. İzmir’de uzun yıllar bilgisayar programcısı ve bilgisayar öğretmeni olarak görev almıştır. Emekli olduktan sonra bütünsel (holistik) çocuk psikolojisi lisans ve yüksek lisans tamamlamıştır. Seramik ve mozaik sanatıyla ilgilenmektedir.

Öğretmenlik yıllarında öğrencilerinin bilgisayar bilgisi kadar, kişisel gelişimine de önem vermiş, her dersinden 5-10 dakikasını, çok tanınmış psikologların kişisel gelişim kitaplarına ayırmıştır.

Gizel Hazan, betonlarla kaplanan şehirlerimizde insanların beden ve ruh sağlığının bozulduğuna inandıktan sonra, İzmir’e yakın Urla ilçesine eşi ve çocuklarıyla (kedi-köpekleri de dahil) yerleşmiştir. Kendisinin ve çevresindeki dostlarının, ilerleyen yaşlarla sağlıklı yaşamaları için Sağlığım Harika kitabını, gençlerin uzun yıllar mutlu evlilik yürütebilmeleri için Evliliğim Harika, herkesin kendi evini satın alabilmesi için de Yeni Evim Harika kitabını yayınlamıştır.

Gizel Hazan, çocuklara çok önem vererek, dünyamızı onlardan ödünç aldığımıza inanmaktadır. Bu nedenle, çocuk eğitimi konusunda kendini eğitmeye ve kitaplar yazmaya devam etmektedir. Özellikle yeni nesil çocuklara daha iyi yol gösterici olabilmek için 2014 yılında New York’tan yaşam koçluğu sertifikası almıştır. Yeni kitabını da bu konuda hazırlamaktadır.

* * *

İÇİNDEKİLER

YAZAR HAKKINDA

ÖNSÖZ

TEŞEKKÜR

1 – KENDİMİZİ MERKEZE ALIYORUZ

2 - SOSYOLOJİK AÇIDAN DERSLERİM:

3 - DÜŞÜNCE GÜCÜ İLE DERSLERİM

BEN VE BAŞARIM - DERS 1

BEN VE BAŞARIM – DERS 2

BEN VE BAŞARIM – DERS 3

BEN VE BAŞARIM – DERS 4

BEN VE BAŞARIM – DERS 5

BEN VE BAŞARIM – DERS 6

BEN VE BAŞARIM – DERS 7

BEN VE BAŞARIM – DERS 8

BEN VE BAŞARIM – DERS 9

BEN VE BAŞARIM – DERS 10

Başarıya götüren anahtar 1

Başarıya götüren anahtar 2

Başarıya götüren anahtar 3

Başarıya götüren anahtar 4

Başarıya götüren anahtar 5

Başarıya götüren anahtar 6

Başarıya götüren anahtar 7

Başarıya götüren anahtar 8

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 1

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 2

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 3

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 4

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 5

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 6

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 7

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 8

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 9

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 10

BAŞARILI, AKILLI VE YETENEKLİYİM. DERS 11

4 - PSİKOLOJİK AÇIDAN DERSLERİM

BİLİNÇALTIMIZ YAŞAMIMIZI ETKİLİYOR:

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 1

E.Q =DUYGUSAL ZEKA – DERS 2

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 3

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 4

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 5

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 6

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA - DERS 7

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 8

E.Q.=DUYGUSAL ZEKA – DERS 9

İYİMSERLİK–DERS 1

İYİMSERLİK – DERS 2

İYİMSERLİK – DERS 3

İYİMSERLİK – DERS 4

İYİMSERLİK – DERS 5

İYİMSERLİK – DERS 6

İYİMSERLİK – DERS 7

İYİMSERLİK – DERS 8

İYİMSERLİK – DERS 9

İYİMSERLİK – DERS 10

İYİMSERLİK – DERS 11

5 - FİZYOLOJİK AÇILARDAN DERSLERİM:

BEDEN HAREKETLERİ

NEFES İLE YAPILACAK ÇALIŞMALAR:

AYURVEDA

DOSHALAR:

REFLEKSOLOJİ:

LOUİSE L. HAY - SAĞLIK VE MUTLULUK ZİHNİMİZDE BAŞLAR

6 - BEDENİMİZDEKİ ENERJİLER:

BEDENDEKİ ENERJİ NOKTALARI: ÇAKRALAR:

FENG - SHUI : Uzakdoğu dekorasyon sanatı

7 – SINAV STRESİNİ YENMEK:

SINAV STRESİNİ YENME DERSİ (1)

SINAV STRESİNİ YENME DERSİ (2)

SINAV STRESİNİ YENME DERSİ (3)

SINAV STRESİNİ YENME DERSİ (4)

DÜŞÜNCE ŞEKLİMİZLE YARATIYORUZ:

HEDEF VE ÇÖZÜM ODAKLI DÜŞÜNME:

İnsan İlişkileri ve İçimizdeki Biz – Doğan Cüceloğlu

IF = EĞER ŞİİRİ – Rudyard Kipling

SADIK DOSTLARIMA TEŞEKKÜR

ÖNSÖZ

Derslerim Harika kitabımı, her yaş öğrencinin okul ve ders başarısını arttırması, daha mutlu, neşeli, eğitimli kişiler olabilmeleri için hazırladım.

Kitabımın içeriği, 25 yıllık öğretmenlik ve 40 yıllık üniversite sonrası yaşamımda, kendimi geliştirmek adına okuduğum kitapların özetlerinden oluşmaktadır. Her bireyin, okul ve yaşam başarısında, sağlıklı ve mutlu olarak en üst seviyede bulunması için, kitabımda belirttiğim pratik bilgilerin çok yararlı olacağına inanıyorum.

Hepimizin yaşam yolu, yepyeni bilgi ve başarılarla, açık ve aydınlık olsun. Gizel Hazan (Ender)

TEŞEKKÜR

Kitaplarımı yayına vermeden önce, bilgi birikimi ve fikirlerine çok değer verdiğim, pırlanta kalbi ve çalışkanlığıyla çok değer verdiğim genç uzman psikolog Gözde Emik Aksoy’a (İzmir) çok teşekkür ediyorum.

Gözde Emik Aksoy

***

1 – KENDİMİZİ MERKEZE ALIYORUZ

Başarılı bir öğrenci olmanın ilk kuralı, ailesinin ve öğretmenlerinin takdirini kazanmak, karne notlarının yüksek olması, sınıfını geçerek yaşam yoluna devam edebilmektir. Bize notlarımızı başkaları verir, değerimizi başkalarından öğreniriz. Bu nedenle başkalarına değer veririz, severiz, önemseriz. Kendi değerimizi, başarımızı anlamamız için, başkalarına ihtiyacımız vardır.

Hep başkaları için ders çalışmak bizi mutlu ediyor mu acaba? Eğitim sistemi olarak, kendimiz YOKUZ, hep BAŞKALARI önceliklidir. Zannediyoruz ki, başkalarını önemseyerek, onları hoş tutarak başarılı olabiliriz. Ancak bilmeyiz ki, o başkaları gidince, yanımızda olmayınca, birden sudan çıkmış balığa dönüyoruz.

Acaba kendimize ve çocuklarımıza, kendimizi sevmeyi, kendimize değer vermeyi öğretiyor muyuz? Eğitim sistemlerimizde, önce başkasını sevme ve değer verme öğretilir. Okul müfredatlarında, yaşam derslerinde, kendisine değer vermek, kendisini sevmek öğretilmez. Mutluluk başkalarına bağımlı bir durum gibi öğretilir. Aile ve okul yaşamımızda, önce anne-baba, kardeş, büyükler, öğretmenler, sınıf arkadaşları derken, kendimizi sevmeyi ve kendimizle mutlu olmayı çok uzun yıllar öğrenemiyoruz.

Halbuki kendisine değer veren, kendisini seven bir insanın mutluluğu hiç bozulmaz. Zira başkasından beklediği birşey yoktur. Kendisini sevip, kendine değer veren, iç huzurunu bulmayı bilen insan, fırtınalarda devrilmeyen bir çınar ağacı gibidir. Güçlüdür, kuvvetlidir, hem de başarılı ve mutludur.

Kendimize değer vermeyi öğrenmemiz için, önceden içimize giren BAŞKALARI daha değerlidir kalıplarımızı değiştirmemiz gerekir. Geçmişte bize öğretilen başkaları daha önemlidir kalıplarımızı, yapıcı olumlama cümleleri ile değiştirebiliriz.

**Ben çok değerli, sevgi dolu bir varlığım.

**Kendi hayatımın sahibiyim.

**Kendimi sevmeyi ve değer vermeyi öğreniyorum.

**Kendimi sevdikçe, derslerimi kendim için öğrendiğimi anlıyorum

**Eğitim bir yaşam boyu sürmelidir. BEN merkezde olunca, kendim için ders çalıştığımı anlıyorum.

**BEN ÇOK DEĞERLİYİM.

Sabah uyandığımız zaman, aynanın karşısına geçerek, kendimize değer verdiğimizi, kendimizi SEVDİĞİMİZİ tekrarlamamız çok önemlidir. Önce başkasına değer ver, sen en son gelirsin fikrini beynimize küçük yaştan işleyen aile ve okul düzeninin aksine, BAŞARININ ilk şartı;

"KENDİMİZİ SEVMEK VE DEĞER VERMEKTİR".

Sabah uyanınca, aynanın karşısına geçerek, "Kendimi seviyorum, kendime değer veriyorum, kendim için en değerli bilgileri öğreniyorum, derslerimi en güzel şekilde çalışıyorum. Öğrendiğim bilgiler ileride kendime yarayacaktır" gibi cümleler tekrar etmek gerekir.

2 - SOSYOLOJİK AÇIDAN DERSLERİM:

Aile, okul, toplum bizleri yönlendiren faktörlerdir. Toplum, bizleri çok etkiler. Sanki sırf başkaları için yaşamaya başlarız. Günlük gazetelerde veya facebook gibi

You've reached the end of this preview. Sign up to read more!
Page 1 of 1

Reviews

What people think about Derslerim Harika

5.0
1 ratings / 0 Reviews
What did you think?
Rating: 0 out of 5 stars

Reader reviews