You are on page 1of 27

GRAMMATICA I

ART- SUBST

RUMANTSCH GRISCHUN PER RUMANTSCHS

GRAMMATICA I

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ART- SUBST

D. GRAMMATICA I 1. LARTITGEL DEFINIT


singular masculin il mat il scolar feminin la matta la scolara masculin ils mats ils scolars ils amis ils acturs ils hoteliers ils harems plural feminin las mattas las scolaras las amias las acturas las hotelieras las hallas

avant consonants

avant vocals

lami lactur

lamia lactura

avant h

lhotelier il harem

lhoteliera la halla

Lartitgel definit cun preposiziuns:

a a da da

+ + + +

il ils il ils

= = = =

al als dal dals

ma: a la, a l era: a las da la, da l da las indicativ preschent sun es essan essas n

cun il, cun ils, cun la, cun las, cun l en il, en ils, en la, en las, en l per il, per ils, per la, per las, per l sin il, sin ils, sin la, sin las, sin l etc. pronom persunal AVAIR: jau ti el/ella nus vus els/ellas pp.: g indicativ preschent hai has ha avain avais han

pronom persunal ESSER: jau ti el/ella nus vus els/ellas pp.:

st / stada stads / stadas

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ART-SUBST

2. LARTITGEL INDEFINIT

singular masculin in mat in scolar in ami in actur in hotelier in harem feminin ina matta ina scolara inamia inactura inhoteliera ina halla masculin mats scolars amis acturs hoteliers harems

plural feminin mattas scolaras amias acturas hotelieras hallas

avant consonants

avant vocals

avant h mit avant h pronunzi

IR jau ti el/ella nus vus els/ellas vom vas va giain giais van

VEGNIR jau ti el/ella nus vus els/ellas vegn vegns vegn vegnin vegnis vegnan

pp.: / ida ids / idas

pp.: vegn / vegnida vegnids / vegnidas

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ART-SUBST

3. IL SUBSTANTIV
masculin cas normal singular il frar lami il cas il nas lerox il piz il raz plural ils frars ils amis ils cas ils nas ils eroxs ils pizs ils razs singular la sor(a) lamia la blais la buis feminin plural las sor(a)s las amias las blais las buis

plural = singular + s singular sin -s > plural = inv. singular sin -x e -z > plural sin -xs e -zs amplificaziun dal tschep singular sin - > plural sin -els singular sin - > plural sin -ads singular sin - > plural sin -ids cas spezials

il chap lutsch il pr il deput il vestg limped lum

ils chapels ils utschels ils prads ils deputads ils vestgids ils impedids ils umens

ma:

caf clisch

> >

cafs clischs

collectiv: la prada

collectiv: la vestgadira

la dunna la matta

las dunnauns las mattauns pli frequent: dunnas mattas

plural collectiv plural collectiv = singular + a il bratsch il mail il grip ils bratschs ils mails ils grips la bratscha la maila la grippa

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ADJECTIV

4. LADJECTIV
masculin singular cas normal grond nair nov avert cotschen pitschen flaivel liber plural gronds nairs novs averts cotschens pitschens flaivels libers singular gronda naira nova averta cotschna pitschna flaivla libra feminin plural grondas nairas novas avertas cotschnas pitschnas flaivlas libras

cas spezials

graduaziun cun: pli, il pli pleds differents grond bun mal nausch pli grond meglier (pli bun), meglra pir (pli mal), pira mender (pli nausch), mendra il pli grond il meglier (il pli bun), la meglra il pir (il pli mal), la pira il mender (il pli nausch), la mendra

Pussaivlas n era las furmas cun il suffix -ischem (bunischem, grondischem, euv.). STAR jau ti el/ella nus vus els/ellas stun stas stat stain stais stattan DAR jau ti el/ella nus vus els/ellas dun das dat dain dais dattan

pp.: st / stada stads / stadas

pp.: d / dada dads / dadas

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA II

ADJECTIV

4. LADJECTIV (supplement 1)
Sper ils cas spezials dal tip cotschen/cotschna, pitschen/pitschna, flaivel/flaivla, liber/libra, bunmartg/bunmartgada, defin/definida na datti en rg nagins midaments dal tschep tar la furmaziun dal genus da ladjectiv. Damai: avert/averta [S: aviert/aviarta] nov/nova [S: niev/nova], bel/bella [S: bi/biala], bun/buna [S: bien/buna], etc.

En rg na datti era nagins midaments dal tschep tranter ladjectiv attributiv e ladjectiv predicativ sco en S, pia: Il tschiel blau Il tschiel blau [S: Il tschiel ei blaus] In bun bab [S: In bien bab] Il bab bun [S: Il bab ei buns] In bel hotel [S: In bi hotel] Lhotel bel [S: Igl hotel ei bials] In vestg nov [In vestgiu niev] Il vestg nov [Il vestgiu ei novs] etc.

Il -s tar ladjectiv masculin en posiziun predicativa dal sursilvan (- s predicativ) croda pia en rg!

Attenziun S: Adjectivs sin - ont > - ant (suandant, impurtant, etc.)

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA II

ADJECTIV

4. L'ADJECTIV (supplement 2) La furmaziun dal feminin


Cas normal: adj. masculin grond nair etc. ma era: avert bel bun bler cuntent nov quant sontg stretg tant terz lom nar + -a gronda naira

averta bella buna blera cuntenta nova quanta sontga stretga tanta terza loma narra

Cas spezials: - adj. sin -el nunaccentu flaivel ventiraivel stanchel flaivla ventiraivla stancla

- adj. sin -al nunaccentu viscal viscla

- adj. sin -en nunaccentu giuven cotschen orfen pitschen giuvna cotschna orfna pitschna

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA II

ADJECTIV

- adj. sin -er nunaccentu liber meglier mender pauper pover cas particulars agen biling lartg legher mez atgna bilingua largia legra mesa libra meglra mendra paupra povra

cun duplicaziun dal consonant final bel fiac scrit solen stip plat rut bella fiacca scritta solenna stippa platta rutta

(ed era: gross/grossa, (s)fess/(s)fessa, etc.) per: vis

visa

auters particips perfects duvrads sco adj. - marid bunmartg - nasch defin -ada maridada bunmartgada -ida naschida definida

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ADJECTIV

La cumparaziun
cun ladjectiv pli La giacca naira usch main eleganta bella chara che sco che la verda

cun ladverb pli El lavura usch main mal bain spert che sco che ella

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ADJECTIV

Ladiever da usch ed uschia

Adverb da la moda e maniera (adverb modal) usch vegn duvr en cumbinaziun cun in adjectiv u cun in adverb: usch bel, usch trid, usch grond usch mal, usch spert, usch dalunsch vegn duvr sulettamain absolut (a lentschatta ed a la fin da la frasa) uschia na pos ti betg lavurar, quai uschia

uschia

Adverb da cumparaziun usch ... sco Ella usch curaschusa sco sia sora El scriva usch bain sco ses frar

Conjuncziun consecutiva uschia che Jau terminesch la lavur questa saira, uschia che jau poss partir damaun.

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ADVERB

5. L'ADVERB
Furmaziun: adverb = adjectiv feminin + -main

adjectiv masculin

adjectiv feminin

adverb

cas normal curt liber probabel profund relativ curta libra probabla profunda relativa curtamain libramain probablamain profundamain relativamain

cas spezials Furmaziun: adverb = adjectiv masc. + -main concerna: adjectivs da pli dina silba cun suffix -al, -ar accentu e cun suffix -il cordial final regular gentil facil ma: char mal rar cordiala finala regulara gentila facila chara mala rara cordialmain finalmain regularmain gentilmain facilmain charamain malamain raramain (darar, rar) bain mal mal(amain) ferm(amain) franc(amain) segir(amain) spert(amain) quiet(amain) immediat(amain) svelt tard

differents tscheps

bun nausch mal ferm franc segir spert quiet immediat svelt tard

buna nauscha mala ferma franca segira sperta quieta immediata svelta tard

adjectivs cun funcziun dadverb

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

ADVERB

graduaziun da ladverb

positiv cas normal cun: pli, il pli cas spezials regularmain libramain

cumparativ pli regularmain pli libramain

superlativ il pli regularmain il pli libramain

bain mal bler pauc

meglier, pli bain pir, pli mal dapli, pli bler main, pli pauc

il meglier, il pli bain il pir, il pli mal il pli bler il pli pauc

Pussaivlas n era las furmas cun il suffix -ischem: bainischem, malischem, nauschischem, blerischem, pauchischem.

SAVAIR jau ti el/ella nus vus els/ellas pp.: sav sai sas sa savain savais san

PUDAIR jau ti el/ella nus vus els/ellas pp.: pud poss pos po pudain pudais pon

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

PRONOMS

7. ILS PRONOMS
7.1. Il pronom persunal 1. pronoms subjects jau ti el ella i (igl avant voc.) es ins man Vus posiziun proclitica (davant il verb) posiziun enclitica (davos il verb) "lingua discurrida" oz gid jau oz gidas ti oz gida el oz gida ella oz gida i oz gida ins oz gidain nus oz gidais vus oz gidan els oz gidan ellas oz gida oz gidas oz gidal oz gidla oz gidi oz gidins oz gidainsa oz gidais oz gidani oz gidani nus vus els ellas i (m./f.)

furma da curtaschia: 2. pronoms enclitics

jau gid ti gidas el gida ella gida i gida ins gida nus gidain vus gidais els gidan ellas gidan

3. pronoms objects

pronoms objects accentuads mai tai el ella nus vus els ellas

pronoms objects nunaccentuads


(dativ + accusativ)

ma (m avant voc.) ta (t avant voc.) al la (l avant voc.)


[al, la; als, las = per dat. + acc.]

ans as als las

exempel: el gida mai el gida tai el gida el el gida ella el gida nus el gida vus el gida els el gida ellas 13

exempel: el ma gida el ta gida el al gida el la gida el ans gida el as gida el als gida el las gida

el mha gid el tha gid el al ha gid el lha gid el ans ha gid el as ha gid el als ha gid el las ha gid

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

PRONOMS

7.2. Il pronom reflexiv pronoms reflexivs nunaccentuads ma (m avant voc.) ta (t avant voc.) sa (s avant voc.) ans as sa (s avant voc.) mai tai sai nus vus sai jau ma lav ti ta lavas el/ella sa lava nus ans lavain vus as lavais els/ellas sa lavan jau lavur per mai/per mamez ti lavuras per tai/per tatez ella lavura per sai/per sasezza nus lavurain per nus/per nus sezs vus lavurais per vus/per vus sezs ellas lavuran per sai/per sasezzas

pronoms reflexivs accentuads

7.3. Il pronom possessiv sco adjectiv en posiziun attributiva e predicativa sg.m. mes tes ses noss voss lur exempel: mes chap quest chap mes il mieu il tieu il sieu il noss il voss il lur exempel: quai il mieu 7.4. Il pronom demonstrativ
CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

pl.m. mes tes ses noss voss lur exempel: mes chapels quests chapels n mes ils mes ils tes ils ses ils noss ils voss ils lur exempel: quai n ils mes

sg.f. mia tia sia nossa vossa lur exempel: mia chasa questa chasa mia la mia la tia la sia la nossa la vossa la lur exempel: quai la mia

pl.f mias tias sias nossas vossas lur exempel: mias chasas questas chasas n mias las mias las tias las sias las nossas las vossas las lur exempel: quai n las mias

attributiv: predicativ:

substantiv

14

GRAMMATICA I

PRONOMS

Furmas

quest(s), questa(s) quel(s), quel(la) lez(s), lezza(s) tschel(s), tschella(s) tal(s), tala(s) medem(s), medema(s) sez(s), sezza(s) quai gliez tschai

Adiever (absolut e sco adjectiv attributiv) sco en ils singuls idioms!


Attenziun S: [ quai cudesch!] rg: quest cudesch [ tschai um!] rg: tschel um

quai vair(a) gliez sa mintgin quai e tschai pronom object mamez (mamezza) tatez (tatezza) el sez ella sezza nus sezs (sezzas) vus sezs (sezzas) els sezs ellas sezzas

Il pronom sez

pronom subject jau mez (mezza) ti tez (tezza) el sez ella sezza nus sezs (sezzas) vus sezs (sezzas) els sezs ellas sezzas exempels: jau mez hai ditg quai nus sezs savain quai ellas sezzas fan quai

exempel: jau lavur per mamez (per mai) guarda per tatez (per tai) i dependa dad els sezs/ellas sezzas Schil prn. obj. sa referescha al subject, vegn la furma da la 3. sg. e pl. remplazzada da sasez: - cun sasez el pli sever - els guardan per sasezs - ellas lavuran per sasezzas

7.5. Il pronom relativ relativ ordinari a) dal nominativ b) da laccusativ en cumbinaziun cun preposiziuns

che che il qual ils quals la quala las qualas

Luffant che va a chasa. La chasa che ti vesas. Lum, al qual jau hai scrit. Ils uffants, cun ils quals el gioga. La dunna, da la quala el discurra. Las chasas, en las qualas nus abitain.

7.6. Il pronom interrogativ 15

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA I

PRONOMS

Furmas ed adiever

tgi? tge? qual(s)? quala(s)? tgenin(s)? tgenina(s)?

tgi vegn cun mai? tgi clomas? tgi che ha egls vesa tge quai? tge fas ti qua? jau sai tge che ti vuls qual il tieu? prenda quala che ti vuls qualas vulais vus prender? tgenin has ti cumpr? prenda tgenin che ti vuls tge cudeschs legiais vus? vuls ti propi savair tgenins?

7.7. Il pronom indefinit

pronoms indefinits invariabels i (igl avant voc.) ins insatgi insatge nagut mintga

pronoms indefinits variabels inqualin(a) mintgin(a) tschertin(a)s auter(s), autra(s) insaquant(a)s varsaquant(a)s intgin(a)s inqual(a)s nagin(a)s pauc(a)s plir(a)s scadin(a) tschert(a)s tut(s), tutta(s) tut il(s), tut la(s)

FAR jau ti el/ella nus vus els/ellas fatsch fas fa faschain faschais fan

LASCHAR jau ti el/ella nus vus els/ellas lasch laschas lascha laschain laschais laschan

pp.: fatg / fatga fatgs / fatgas

pp.: lasch / laschada laschads / laschadas

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

16

GRAMMATICA II

PRONOMS S

7. ILS PRONOMS 7.4. Il pronom demonstrativ (supplement S)


Il diever dals pronoms demonstrativs quai, gliez e tschai La furmas quai, gliez e tschai pon vegnir duvradas en rg unicamain absolut, pia: quai vair, quai basta! quai sumeglia tai, co savess ins far quai? uschia quai ozendi, discurrer da quai e da tschai, gliez na crai jau betg, gliez sa mintgin, gliez na fa betg senn tschai pos tegnair per tai, quai e tschai, sur da tschai pudain nus discurrer pli tard Quellas furmas na pon damai betg pli star avant in substantiv (sco adjectiv attributiv): (* quai um) > quel um (* prenda quai rispli!) > prenda quel rispli! (*en quei mument) > en quel mument (*gliez di) > lez di (* dapi gliez onn) > dapi lez onn (* tschai cudesch) > tschel cudesch (* tschai enviern) > tschel enviern

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

17

GRAMMATICA II

PRONOMS

7. ILS PRONOMS 7.1. Il pronom persunal (supplement)


La posiziun dal pronom object nunaccentu Il pronom object nunaccentu sintercala per regla tranter il pronom subject e la furma finita (furma conjugada) dal verb: El ma salida. Ella ta scriva. Quai vala er per las furmas cumponidas cun ils verbs auxiliars avair, esser e vegnir. El mha envid (-ada)*. El tha envid (-ada)*. El al ha envid. etc. El ma vegn a gidar. *Accord facultativ!

Cun verbs modals: Ils verbs modals laschar e far pretendan la medema posiziun dal pronom object nunaccentu sco ils verbs auxiliars, damai avant il verb conjug: Ella ta lascha purtar quest cudesch. Ella ans fa emprender matematica. Tar ils auters verbs modals (pudair, stuair, vulair, etc.) pussaivla tant la posiziun avant sco suenter il verb conjug: El ma vul dar in cudesch. Nus las stuain emprender. Vus ma pudais crair. u: El vul ma dar in cudesch. u: Nus stuain las emprender. u: Vus pudais ma crair.

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

18

GRAMMATICA I

NEGAZIUN

8.1. LA NEGAZIUN
avant consonant: negaziun simpla negaziun dubla avant vocal: negaziun simpla negaziun dubla negaziun cumposta nun n... betg na/n... + gnanc + mai + nagin + nagut El nun a chasa. El n betg a chasa. El nha gnanc pens a tai. Ti nes mai vegn. Nus na vesain nagin. Vus na savais nagut. (na) fima betg! (na) trametta betg! (n) hajas betg tema! betg fimar, per plaschair! betg trametter! furma negativa el na ma scriva (betg) ti na ta lavas (betg) ella na vul (betg) ma gidar na na ... betg Jau na lavur a Turitg. Jau na lavur betg a Turitg.

imperativ negativ (cas normal) imperativ negativ cun in infinitiv


cf. fegl separ

(na) ... betg! (n) ... betg! betg + infinitiv

furma affirmativa posiziun da las particlas da negaziun en cumbinaziun cun pronoms objects nunaccentuads
cf. fegl separ

el ma scriva ti ta lavas ella vul ma gidar

PRENDER jau ti el/ella nus vus els/ellas prend prendas prenda prendain prendais prendan

PIGLIAR jau ti el/ella nus vus els/ellas pigl piglias piglia pigliain pigliais piglian

pp.: prend / prendida prendids / prendidas 19

pp.: pigli / pigliada pigliads / pigliadas

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

GRAMMATICA II

NEGAZIUN

8. LA NEGAZIUN (recapitulaziun)
na na, grazia! dir na, dir da na na e madin! mai e pli mai! nagin(a) naginolma, nagin auter che ti, nagin passagi! nagin na dumonda suenter nagliur Jau na vuless star nagliur auter. nagut na dir nagut, na savair nagut navair? navaira? u betg? betg? Ti es da Domat, navair(a)? Ella da Basilea, u betg? navidas Jau vom navidas davent.

Posiziun da las particlas da negaziun Cun furmas verbalas: na ................... na ................... betg n .................... betg nun ................. (avant cons.) (avant cons.) (avant voc. e h mit) (avant voc. e h mit)

il betg facultativ! il betg obligatori! senza il betg!

Cun furmas verbalas analiticas: El nha betg salid Ella n betg vegnida El nun ha salid Ella nun vegnida Ti navessas betg accept mia proposta Vus neras betg a chasa

Cun pronoms reflexivs:


CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

20

GRAMMATICA II

NEGAZIUN

Jau na ma lav (betg) Ella na sallegra (betg) dir en vacanzas Ti na ta sentas (betg) bain Vus nas vesais betg adina Nus nans telefonain betg Cun pronom object nunaccentu: Schil pronom object nunaccentu preceda la furma finita (il verb auxiliar), stat lemprima part da la negaziun (na, n, nun) immediat avant il pronom, la segunda part (betg) direct suenter la furma verbala finita: El na ma salida (betg) Ella na mha (betg) salid/(salidada) Ella na ma vegn (betg) a gidar Vus nans avais betg communitg voss arriv Nus nas dain betg quellinfurmaziun Els nun as scrivan El na ta lascha (betg) far quai Ella nans fa betg emprender datas Ella na ma vul (betg) dar il cudesch Vus na ma stuais (betg) telefonar Schil pronom object nunaccentu suonda la furma finita, stat lemprima particla da negaziun avant la furma finita, la segunda suenter la furma finita: Ella na vul (betg) ma dar il cudesch Vus na stuais (betg) ma telefonar

Limperativ negativ: (na) ....... betg (na) parta betg! (na) fima betg! (na) ma scriva betg! (n)as lavai betg!

cun linfinitiv:
CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

21

GRAMMATICA II

NEGAZIUN

betg fimar per plaschair! betg trametter! betg telefonar! La negaziun dubla ni ........... ni ...... na

nera ...... betg na .......... (betg) pli na .......... gnanc na .......... mai na .......... nagin na .......... nagut

[ni in ni lauter n vegn] [ni laur ni la pussanza na rendan ventiraivel] [ni jau ni ti na savain quai] ma: el u ella sto ir [Vas ti a kino? Na. Jau nera betg] [El na va (betg) pli cun skis] [Jau na sun gnanc vegnida a pled] [Ella na va mai en vacanzas] [Nus navain scuntr nagin] [El na vesa nagut]

nunnunpajabel, nunpussaivel, nunexistenza in- (im-) incredibel, inuffizial, impussibel, inexistenza betg betg social, betg sportiv, betg uman, betg uffizial naNa-Grischun, Na-Grischuna Na-Rumantsch, Na-Rumantscha

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

22

GRAMMATICA I

VERB

9. IL VERB1
1. conjugaziun inf. prs. ind. jau ti el/ella nus vus els/ellas gidar 2. conjugaziun temair 3. conjugaziun vender 4. conjugaziun partir

gid gidas gida gidain gidais gidan gidava gidavas gidava gidavan gidavas gidavan vegn a gidar vegns a gidar vegn a gidar vegnin a gidar vegnis a gidar vegnan a gidar gid/-ada hai gid has gid ha gid avain gid avais gid han gid aveva gid

tem temas tema temain temais teman temeva temevas temeva temevan temevas temevan vegn a temair vegns a temair vegn a temair vegnin a temair vegnis a temair vegnan a temair tem/-ida hai tem has tem ha tem avain tem avais tem han tem aveva tem

vend vendas venda vendain vendais vendan vendeva vendevas vendeva vendevan vendevas vendevan vegn a vender vegns a vender vegn a vender vegnin a vender vegnis a vender vegnan a vender vend/-ida hai vend has vend ha vend avain vend avais vend han vend aveva vend

part partas parta partin partis partan partiva partivas partiva partivan partivas partivan vegn a partir vegns a partir vegn a partir vegnin a partir vegnis a partir vegnan a partir part/-ida sun part/-ida es part/-ida part/-ida essan partids/-idas essas partids/-idas n partids/-idas era part/-ida

ipf.

fut.

pp. pft.

plqpft. conj. prs. che jau che ti chel che nus che vus chels cund.

gidia gidias gidia gidian gidias gidian gidass gidassas gidass gidassan gidassas gidassan gida! gidai! (na) gida betg! gidond

temia temias temia temian temias temian temess temessas temess temessan temessas temessan tema! temai! (na) tema betg! temend

vendia vendias vendia vendian vendias vendian vendess vendessas vendess vendessan vendessas vendessan venda! vendai! (na) venda betg! vendend

partia partias partia partian partias partian partiss partissas partiss partissan partissas partissan parta! parti! (na) parta betg! partind

ipv.

grd.

Las conjugaziuns da tut ils verbs rg n integradas en il Pledari grond, la banca da datas linguisticas da la LR.

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

23

GRAMMATICA I

VERB

AVAIR jau ti el/ella ins igl nus vus els/ellas hai has ha ha ha avain avais han

ESSER jau ti el/ella ins igl nus vus els/ellas sun es essan essas n

ipf.: fut.: pp.: conj. prs.: cund.: ipv.: grd.:

jau aveva, ti avevas, el/ella aveva, ins aveva, igl aveva, nus avevan, vus avevas, els/ellas avevan jau vegn ad avair, ti vegns ad avair, el/ella vegn ad avair, ins vegn ad avair, i vegn ad avair, nus vegnin ad avair, vus vegnis ad avair, els/ellas vegnan ad avair g che jau haja, che ti hajas, chel/ella haja, chins haja, chigl haja, che nus hajan, che vus hajas, chels/ellas hajan jau avess, ti avessas, el/ella avess, ins avess, igl avess, nus avessan, vus avessas, els/ellas avessan hajas! hajas! avend

ipf.: fut.: pp.: conj. prs.: cund.: ipv.: grd.:

jau era, ti eras, el/ella era, ins era, igl era, nus eran, vus eras, els/ellas eran jau vegn ad esser, ti vegns ad esser, el/ella vegn ad esser, ins vegn ad esser, i vegn ad esser, nus vegnin ad esser, vus vegnis ad esser, els/ellas vegnan ad esser st/stada che jau saja, che ti sajas, chel/ella saja, chins saja, chi saja, che nus sajan, che vus sajas, chels/ellas sajan jau fiss, ti fissas, el/ella fiss, ins fiss, i fiss, nus fissan, vus fissas, els/ellas fissan sajas! sajas! essend/siond

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

24

GRAMMATICA I

VERB

9.1. La furmaziun da la 1. sg. indicativ preschent

La 1. persuna singular da lindicativ preschent nha per regla nagina desinenza en rumantsch grischun: jau gid, jau tem, jau vend, jau part, euv.

Verbs cun ina consonanza dubla termineschan a la 1. sg. per regla cun in consonant simpel, pia: buffar jau buf, controllar jau control (u: controllesch), zuppar jau zup, currer jau cur, metter jau met, stizzar jau stiz, etc. In'excepziun fan ils verbs cun ss-. Quels mantegnan era a la 1. sg. il s dubel, damai: incassar jau incass (u: incassesch), mussar jau muss, passar jau pass, etc. cf. era la 1. sg. dals dus verbs irregulars pudair jau poss, stuair jau stoss (per: ti pos, ti stos).

Adiever da la desinenza -el A. Facultativ A la 1. persuna singular da lindicativ preschent cumparan a la fin dal pled per part suns e gruppas da suns nunusitads en quella posiziun (consonant + l / r) : jau contempl, jau cumpr, jau dovr, jau suffl, euv. En quels cas pon ins duvrar era las furmas cun la desinenza -el. Damai: avrir contemplar cumprar duvrar numnar sgriflar sufflar suffrir euv. jau avr jau contempl jau cumpr jau dovr jau numn jau sgrifl jau suffl jau suffr u u u u u u u u jau avrel jau contemplel jau cumprel jau dovrel jau numnel jau sgriflel jau sufflel jau suffrel era: jau contemplesch

jau suffresch

offrir: jau offr u jau offresch

B. Obligatori
CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

25

GRAMMATICA I

VERB

Adina la desinenza -el han las furmas suandantas: Pleds dina silba che fineschan cun in vocal survegnan la desinenza -el per facilitar la chapientscha.

cuar liar nuar scuar suar

jau cuel jau liel jau nuel jau scuel jau suel

era: colliar

jau colliel u

jau colliesch

ma: schliar jau schliel luar jau lieu

la 1. persuna singular indicativ preschent dals verbs cun in [g lom] a la fin dal tschep: battegiar chargiar mangiar sagiar studegiar zambregiar curreger diriger leger fugir (s)bragir euv. jau battegel jau chargel jau mangel jau sagel jau studegel jau zambregel jau curregel jau dirigel jau legel jau fugel jau (s)bragel ma: plegar jau pleg [g] segar jau seg [g]

Ils verbs sin -ziar e -miar:

annunziar denunziar engraziar pronunziar renunziar lumiar siemiar sgiamiar stgamiar euv.

jau annunziel jau denunziel jau engraziel jau pronunziel jau renunziel jau lomiel jau siemiel jau sgiomiel jau stgomiel

Attenziun: Blers verbs sin -ziar han a la 1. sg. ind. prs. la furma sin -esch: jau appreziesch, differenziesch, distanziesch, finanziesch, iniziesch, negoziesch, sentenziesch, euv.

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

26

GRAMMATICA I

VERB

Ils verbs

distinguer extinguer giaschair plaschair

jau distinguel jau extinguel jau giaschel jau plaschel

CURS DA RUMANTSCH GRISCHUN

27