P. 1
Energy Consumption of a Desktop Computer

# Energy Consumption of a Desktop Computer

|Views: 2|Likes:
This document discusses power consumption of a desktop computer under various scenarios.
This document discusses power consumption of a desktop computer under various scenarios.

Categories:Types, Research, Science

See more
See less

05/13/2014

pdf

text

original

# Share

Report Abuse

Next Blog»

Create Blog

Towards a Carbon Neutral Sri Lanka
This blog gives you some tips about how to reduce your carbon footprint at home/work place. Please share your thoughts here for others to know. We can make Sri Lanka a safer and greener place to live.

MONDA Y , JULY 30, 2012

Energy Consumption of a Desktop Computer
Some people have the habit of keeping the computer switch on for days, specially at the working place. Let's analyse the energy consumption of a desktop computer under various scenarios.
TOTAL PAGEV IEW S

1,454
SEARCH THIS BLOG

Below calculations are based on the computer I use at work place. It consumes ~70W when in operation. LCD monitor contributes 25W to it. Assume your team size is 5 (each member has his/her own computer). Average work hours per day = 11hrs (worst case) Work hours per week per member = 11hrs * 5 = 55hrs Total energy requirement per week per member = 55hrs * 70W = 3,850 Wh Total energy requirement of all the members = 3850Wh * 5 = 19,250Wh Scenario 1: Member "A" keeps his/her computer switch on for consecutive 2 days. (from [day1] 8AM to [day2] 5PM) A's consumption = (33hrs + 11hrs * 3) * 70W = 4,620Wh Energy consumption of other members = 3,850Wh * 4 = 15,400Wh Total consumption of all the members = 4,620Wh + 15,400Wh = 20,020Wh Energy wastage = 20,020 - 19,250 = 770Wh (4%) Scenario 2: Member "A" keeps his/her computer switch on for consecutive 3 days. (from [day1] 8AM to [day3] 5PM) A's consumption = (57hrs + 11hrs * 3) * 70W = 6,300Wh Energy consumption of other members = 3,850Wh * 4 = 15,400Wh Total consumption of all the members = 6,300Wh + 15,400Wh = 21,700Wh Energy wastage = 21,700 - 19,250 = 2,450Wh (13%) Scenario 3: Members "A", "B" keep his/her computer switch on for consecutive 3 days. (from [day1] 8AM to [day3] 5PM) (A+B)'s consumption = 2 * (57hrs + 11hrs * 3) * 70W = 12,600Wh Energy consumption of other members = 3,850Wh * 3 = 11,550Wh Total consumption of all the members = 12,600Wh + 11,550Wh = 24,150Wh Energy wastage = 24,150 - 19,250 = 4,900Wh (25%)

Search

BLOG ARCHIV E

▼ 2012 (3) ▼ ▼ July (1) ▼ Energy Consumption of a Desktop Computer ► M ay (2) ► ► 2011 (3) ► ► 2010 (6) ►

LABELS
computer (1)

electricity (10)

fan (1) general (4) health (1) ironing (2)

lighting (2) water (1)

SUBSCRIBE TO