You are on page 1of 4

Revista zyrtare javore e komunitetit m t madh shqiptar t AC Milan 28 gusht 2012 E mart, Nr.

1 Publikuar nga ACMilan-Shqip Group

Thiago Silva: Un gjithmon do t jem nj Rossoner. f.2

Deschamps: Nuk di nse Mexes do qndroj n Milan f. 3

Shpresa e fundit 31 gushti


Mllefit t tifozve pr tregun e varfr t ardhjeve pasi ekonomikisht Milani fitoi n maksimum mund t themi, dje iu shtua edhe mllefi pr lojn e mrzitshme dhe pa ndonj rast t krijuar. Pas nj goli t pranuar m leht se q duhej t pranohej, Milani provoi t ngjallte lojn me disa aksione individuale q shpesh prfundonin me gjuajtje t pasakta drejt ports kryesisht nga Robinjo dhe Boateng. Derisa pr Robinjon ishim t msuar q nga viti i kaluar me huqjet e tij, Boateng ka rn disa nivele m posht n kt fillim t sezonit. Nuk sht lideri pr t cilin kemi nevoj, s paku jo deri tani, por shpresa mbetet gjall. Nj dshtim tjetr total ishte edhe mbrojtja me Boneran i cili pos fajit tek goli, krijoi edhe disa raste pr mysafirt. Jepes n shum raste ishte edhe sulmuesi m i mir pr Milanin dhe ndoshta m i angazhuar n fush. Montolivo dukej shum larg ports, Flamini nuk do t duhej t kishte pun n sulm, e Noerino ishte i fjetur. N gjum edhe m t thell ishte El Sharavi. De Siglio pati nj loj shum t mir n krahasim me t tjert, derisa Antonini ishte fajtor pr kornerin q rezultoi me gol. Abiati ka filluar t plaket dhe dita dits m shum po i ngjan Dids n sezonet e fundit. Pankarta e tifozve shprehte edhe shpresn e fundit pr ne 31 gushtin. Deri ather shpresojm q t kemi dika m konkrete dhe ndonj transferim q mund t na ngjall shpresat pr nj sezon t mir.

Harrojeni 22shin!!!
Pas transferimit t Niang para mediave Galliani u deklarua edhe pr shtjen Kaka. Probleme fiskale? E vrtet, tratativa ka prfunduar pasi kan ardhur detajet e fundit nga financier spanjoll. sht tepr e rrezikshme, deklaroi ai duke mbyllur dern pr Kakan.

Braida: Cassano nuk kishte arsye per largim

Niang q do t luaj pr skuadrn e par,

Braida ne intervisten e tij tregoj rastin e largimit te Cassanos duke treguar se lojtari nuk kishte motiv per loje dhe se kishte kerkuar largimin disa here. Pse Cassano u largua? Nese ka ndonje motivim, ju duhet ta pysni at. Une jam takuar me te dhe nuk e kam kuptuar arsyen e vertet pse donte te shkonte, nuk me ka treguar. Mendoj se ne duhet te shikojme te kaluaren per te pare se cfare ka mund te Merkato e mbyllur? Do t ndodh. Ne te kaluaren disa gjera Ne te kaluaren disa gjera qe mund ti shohim, ndrsa tani kemi kemi harruar, jane thene. Ne jete, mund te kemi shume probleme, nganjehere ato mund te regullohen, dhe (vazhdon n ACMilan-Shqip)

ACMilan-Shqip Red and Black Nation

Flesh Lajme
Zyrtare Mbaye Babacar Niang lojtar i Milanit

Mbaye Niang i lindur me 19.02.1994 ne Meulan, ka luajtur per Caen nje klub francez ne ligen e 2 te Frances. Debutimi i tij i pare ka qene ne moshen 16 vjeqare kunder Toulouse, ku kishte fituar lojen 4-0, Shpresojme qe edhe ne kulbin milanez te jete i tille.

Silva: Milan gjithmon n zemren time!


Thiago Silva, ish mbrojtsi i Milan, sot n nj intervist tregon periudhen e transferimit t tij dhe shprehet se ishte shum e veshtir t largohej nga Milan, sepse kishte kaluar vite te mrekullueshme. Poashtu, Silva shprehet i quditur se Cassano as shpejt kaloj tek ekipi rival. Negociatat ne mes Milan dhe PSG ishin t gjata dhe t vshtira, por n fund isha i lumtur q erdha ktu. Duhet t them se do her jam trajtuar mir n Milan, dhe atje kam kaluar tri vite t shkelqyeshme. Kam japur t gjitha pr Milanin n kto 3 vjet sa isha atje. Duhet ta bj t qart se vendimin pr largimin tim nga Milan u arrit n pajtim n mes nesh, meje dhe ekipit. Isha i mrzitur sepse po largohesha nga Milan dhe tifozt. Milan do qndroj gjithmon n zemren time, ju dshiroj m t mirn. Cassano? Isha i zhgnjyer kur dgjova lajmin. Nuk mendoja se do jet kaq leht pr at t kaloj n ekipin rival. Kto gjra ndodhin n futboll dhe i dshiroj fat Cassanos shprehet Thiago Silva

kndin e majt t ports. Asistimi nga Fernando Tissone me nj harkim pas kornerit. 56' Zvndsim, Milan. Giampaolo Pazzini zvndson M posht mund t gjeni n detaje t gjith ndeshjen Stephan El Shaarawy. ndrmjet Milanit dhe Sampdorias. sht nj komentim i 52' Tentim i gabuar. Marcelo Estigarribia (Sampdoria) shkruar n detaje. Sidomos pr ata q nuk kan pasur gjuan me t majt nga jasht zons. Asistimi nga Eder. mundsi t shohin ndeshjen. 51' Tentim i mbrojtur. Robinho (Milan) gjuan me t djathtn n kndin e poshtm t djatht t ports. 90' Prfundon ndeshja Milan 0, Sampdoria 1. Asistimi nga Kevin-Prince Boateng. 90' Tentim i gabuar. Urby Emanuelson (Milan) gjuan me 48' Tentim i gabuar. Robinho (Milan) me t djathtn t majtn lart mbi port. nga jasht zons lart mbi port. 90' Tentim i bllokuar. Mathieu Flamini (Milan) gjuan me 46' Tentim i gabuar. Robinho (Milan) me t djathtn t majtn dhe bllokohet nga mbrojtja. Asistimi nga nga jasht zons q prfundon lart n ann e djatht Mario Yepes. t ports. Asistimi nga Kevin-Prince Boateng. 90' Tentim i mbrojtur. Gjuajtje me kok nga KevinPrince Boateng (Milan) mbrohet n kndin e majt t 45' Nis pjesa e dyt Milan 0, Sampdoria 0. ports. Asistimi nga Mattia De Sciglio pas nj harkimi. 45' Prfundon pjesa e par, Milan 0, Sampdoria 0. 90' Zverdhet Daniele Bonera (Milan). 45' Tentim i mbrojtur. Eder (Sampdoria) me t djathtn 90' Tentim i bllokuar. Mathieu Flamini (Milan) gjuan me n kndin e poshtm t majt, mbrojtje nga Abbiati. t majtn, por bllokohet. Asistimi nga Mario Yepes. 42' Daniele Gastaldello (Sampdoria) ndshkohet me 90' Kevin-Prince Boateng (Milan) godet shtylln e karton t verdh. djatht pas nj goditje t devijuar nga jasht zons. 41' Tentim i bllokuar. Marcelo Estigarribia (Sampdoria) Asistimi nga Giampaolo Pazzini. me t majtn jasht zone, bllokohet. Asistimi nga 87' Tentim i gabuar. Kevin-Prince Boateng (Milan) gjuan Gaetano Berardi. me t djathtn nga nj knd i vshtir. 36' Tentim i gabuar. Pedro Mba Obiang (Sampdoria) 86' Tentim i mbrojtur. Kevin Constant (Milan) gjuan me me t majtn jasht zone, lart mbi port. t majtn nga ana e majt e ports, gjuajtje q mbro30' Lndohet Eder (Sampdoria), ndrprerje e shkurtr. het nga portjeri kundrshtar. Asistimi nga Mario Yepes. 28' Tentim i gabuar. Mario Yepes (Milan) gjuan me 82' Sergio Romero (Sampdoria) ndshkohet me karton kok n zon. Asistimi nga Robinho. t verdh. 24' Tentim i bllokuar. Kevin-Prince Boateng (Milan) me 81' Zvndsim, Sampdoria. Gianni Munari zvndson t djathtn nga jasht zons. Andrea Poli. 22' Lndim i leht i Pedro Mba Obiang (Sampdoria) q 79' Tentim i mbrojtur. Kevin-Prince Boateng (Milan) shkakton ndrprerje t shkurtr. gjuan me t majtn nga jasht zone. Asistimi nga Kevin 18' Korner pr Milanin. Constant. 17' Tentim i bllokuar. Stephan El Shaarawy (Milan) me 79' Fernando Tissone (Sampdoria) ndshkohet me kar- t majtn nga jasht zone. Asistimi nga Robinho. ton t verdh. 16' Nenad Krsticic (Sampdoria) ndshkohet me karton 76' Zvndsim, Sampdoria. Roberto Soriano t verdh pr faull t vrazhdt. zvndson Eder. 14' Tentim i mbrojtur. Robinho (Milan) me t djathtn 75' Zvndsim, Milan. Kevin Constant zvndson An- nga jasht zone n kndin e poshtm t djatht. Asistitonio Nocerino. mi nga Antonio Nocerino. 75' Tentim i gabuar. Riccardo Montolivo (Milan) gjuan 12' Tentim i gabuar. Tentim i gabuar. Pedro Mba me t djathtn, por huq portn. Asistimi nga Luca AnObiang (Sampdoria) gjuan lart me t djathtn. Asistimi tonini. nga Gaetano Berardi. 74' Zvndsim, Sampdoria. Maxi Lpez zvndson 10' Tentim i bllokuar. Tentim i bllokuar. Eder Marcelo Estigarribia. (Sampdoria) tenton me t majtn dhe bllokohet. Asisti73' Tentim i gabuar. Daniele Bonera (Milangjuan me t mi nga Marcelo Estigarribia. djathtn brenda n zon. Asistimi nga Mattia De Sciglio 7' Tentim i gabuar. Kevin-Prince Boateng (Milan) gjuan me harkim pas kornerit. me t majtn jasht zone dhe topi prfundon lart n 72' Tentim i gabuar. Pedro Mba Obiang (Sampdoria) ann e djatht t ports. Asistimi nga Mattia De Sciglio. gjuan me kok, por huq portn. Asistimi nga Andrea 2' Mario Yepes (Milan) fiton goditje t lir n gjysmfuPoli pas nj harkimi. shn e Sampdorias. 70' Tentim i gabuar. Mathieu Flamini (Milan) gjuan me 1 Fillon pjesa e pare. t djathtn. Asistimi nga Urby Emanuelson me nj Statistikat harkim pas kornerit. AC Milan Sampdoria 67' Kevin-Prince Boateng (Milan) ndshkohet me kar0 Gola 1 ton t verdh. 23(7) Gjuajtje (n port) 10(3) 64' Tentim i mbrojtur. Mario Yepes (Milan) gjuan me 16 Faulla 11 kok n qendr t ports q mbrohet nga portjeri. Asistimi nga Mattia De Sciglio pas nj harkimi 7 Kornera 2 62' Tentim i gabuar. Mario Yepes (Milan) gjuan me 2 Ofsajda 3 kok lart mbi port. 60% Posedimi 40% 59' Zvndsim, Milan. Urby Emanuelson zvndson 2 Kartona t verdh 5 Robinho pr shkak t lndimit. 0 Kartona t kuq 0 58' Gol! Milan 0, Sampdoria 1. Andrea Costa 2 Mbrojtje 7 (Sampdoria) gjuan me kok nga qendra e zons n

N detaje: MilanSampdoria 0-1

Faliminderit per asgje katundari i Barit

Deschamps: Nuk di nse Mexes do qndroj n Milan

Tashme eshte zyrtare edhe Cassano eshte nje lojtar i Interit dhe fjalet e para si Interiste jane: Me ne fund pas nje jete te tere kam ardhur tek ekipi per te cilin kam bere tifo gjithmone. Per mua eshte e rendesishme te jem ketu sepse te vija tek ekipi qe kam qene tifoz qe 2-3 vjec eshte dicka jashtzakonisht e bukur. Me eshte kthyer buzeqeshja, jam shume i lumtur. Deshiroj te kem numrin 99 jam shume i lidhur me kete numer dhe kete gje i kam thene edhe Brances dhe Ausilios. Ndihem njeriu me i lumtur ne bote!. Te gjithve u kujtohet parulla e tifozeve te Interit kur talleshin me zemren e Cassanos. Cassano tek Milani erdhi kur askush nuk interesohej per te, Milani e morri si nje deshtak te trash e beri njeri dhe e ja kthej buzeqeshjen e mbeshte ti ne momentin me te veshtire te karrieres pas operacionit ne zemer duke e siguruar qe ata do e prisnin te kthehej, pastaj fale Milanit ai fitoj edhe kombetaren. Por katundari ne zemer mbetet pergjithmone katundar Ju kujtojme edhe fjalet e para te tij kur erdhi tek Milani: Vij ne skuadren me te madhe ne bote me shume se Milani eshte vetem qielli dhe nuk do te tradhtoj ata qe besuan ne mua dhe me ndihmuan nese i tradhtoj dhe iki qe ketej atehere duhet te jem mendur dhe duhet te me mbyllni ne nje MENDINE dhe ja tashme eshte mbyllur ne nje mendine qe quhet Inter. Per fund duhet thene qe Cassano asnjehere tek Milani nuk ishte lojtari titullar kryesore ai ishte nje rezerviste i mire por asnjehere nuk u bo lojtari kryesore per ata titulli eshte faliminderit per asgje katundari i Barit.

Trajneri i Frances, Deschamps, n nj konferenc pr media foli m shum pr situat e kombtar s Francs dhe gjendjen e lojtarve t tij. Pr lojtarin e Milan, Phelipe Mexes, Dechamps u shpreh: Mexes sht n nj situat t veant me klubin, nuk e di nse ai do qndroj aty. Kjo deklarat e Deschamps jep t kuptoj se Mexes nuk sht duke menduar qndrimin

Pazzini lojtar i Milanit


Giampaolo Pazzini tashme eshte ne zyrt e Milanit per ta nenshkruar kontraten e tij me Milanin, pasi gjithqka ka perfunduar mes palve MilanInter-Pazzini e njejta gje po ndodh edhe me katundarin e Barit, qe eshte duke kryer vizitat mjeksore ne nje klinik ne Pavia (tifozet e Interit kane dyshime ne zemren e Cassanos, ju kujtohet parulla ne Derby?). Pazzini gjate dites se sotme ishte ne Milanello dhe fjalet e tij te para si kuqezi jane: Jam shume i lumtur, kuptova gjithqka gjate dites se djeshme dhe jam i lumtur gjate pytjes se ai mund te jete Inzaghi i ri, Pazzo pergjigjet Do te shohim me qetesi ndersa fjalet e fundit qe beri Pazzo jane: Tani do bejme vizitat mjeksore dhe me pas te shohim, megjithate jam shume shume i lumtur.

Deklaratat pas ndeshjes


Massimiliano Allegri: Ne e dinim se do kemi veshtersi ne pjesen e pare sepse nuk kishim nje pike reference ne sulm por akoma nuk deshiroja te rezikoja duke startuar me Pazzini sepse ai nuk ka startuar nje ndeshje per nje kohe te gjate. Ne pjesen e dyte dukej sikur akulli u shkri dhe ekipi luante m me kurajo. Nuk duhet te dekurajohemi, duhet te permirsohemi dhe pak nga pak do e bejme. Ne te gjithe kemi tempo te mire per te bere mire keshtu qe nuk duhet te dekuroajohemi dhe te heqim dore. E di qe nuk ka shume besim rreth ketij ekipo por ekipi ka nevoj per entuziazem qe te ndjehet i mbeshtetur. Ne kishim nevoj per rezultat pozitiv sot por nuk e morrem. Do te bisedoj me klubin per ate se cfare mund te bejme dhe cfare klubi eshte i pergaditur te bej. Jam i zhgenjyer sepse lojtaret nuk merituan te humbisnin. Robinho vinte pas nje lendimi te vogel dhe Nocerino ishte ndrrim teknik. Urby Emanuelson: Deshironim te fillonim sezonen me nje kembe ndryshe. Mendoj se sot kemi humbur nje mundesi te mire. Pazzini ka nevoj per krosime dhe doja te i jipja atij krosime. Ne provuam ta fitonim ndeshjen por nuk kishim fat. Pazzini eshte nje lojtar i mire, nje sulmues i mire. Jasht ne Bologna te Dielen, eshte shume me rendesishme te fitojme sepse ne humbem sot dhe kjo eshte ajo cfare do mundohemi ta bejme. Riccardo Montolivo: Prisja rezultat ndryshe nga ndeshja e pare e sezonit. Jemi te zhgenjyer sepse ne krijuam shume ne pjesen e dyte por na mungoj paksa fati. Ka shume pune per te u bere dhe ne akoma duhet ta kerkojme balancin. Ka shume vend per permirsim, mund te kuptoj pakenaqesin e tifozeve dhe ne jemi te zhgenjyer dhe te nervozuar gjithashtu, por ne po llogarisim ne mbeshtetje te Dielen. Ne pjesen e dyte ne reaguam mire dhe mund te kishim merituar nje rezultat tjeter. Antonio Nocerino: Eshte zhgenjim kur humbet por nuk duhet te fillojme te qajme, eshte ndeshja e pare e sezonit. Do shikojme ku kemi rene gjate javes dhe do punojme shume qe te permirsojme por nuk duhet te dorzohemi sepse kjo eshte vetem loja e pare. Na mungoj paksa fati ne pergjithesi, por nuk duhet te gjejme arsyetime, duhet te punojme me shume dhe te jemi te fokusuar. Te gjithe duhet ti pervjelim menget, ulim kokat dhe te punojme. Kemi startuar ngadale vitin e kaluar dhe pastaj morrem veten. Une akoma besoj ne kete ekip sepse do marrim fatin tone dhe do bejme me mire ne pjesen e fitnesit dhe do marrim me shume shanse. Tifozet nuk duhet te na tregojne asgje sepse ne e dijme dashurine per klubin dhe ekipin. Milan eshte akoma Milan, ne duhet te mbeshtetemi sikur ekipi me i rendesishem, si ekipi qe ka fituar me se shumti.