You are on page 1of 28

Volume 4, Issue 35

Gusht 27 , 2012

Our Words Weekly Issue


N E W L I F E J E T A E R E

S P EC I A L P O I N T S O F I N TE RE S T: Political sin need to be punished with votes!! No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

Mkatari politik duhet t dnohet me vot Teuta Kamberi-Llalla (fq.28)


Mkatari politik duhet t dnohet me vot Teuta Kamberi-Llalla Qllimi i do regjimi totalitar sht dorzimin i shumics prmes mohimit t dijes dhe t shprehjes s fjals s lir. N kt kuadr, superioriteti mbetet pron e nj Elite q kontrollohet nga strukturat e diktaturs s djeshme dhe t asaj q po instalohet dal ngadal sot. Masat e gjera duhet t jen t privuar nga mjetet e shprehjes s fjals s lir dhe arsimi t jen rreptsisht i kontrolluar nga institucionet sterile shtetrore. Pr kt arsye do lvizje progresive tradicionale shqiptare kishte krkesn e saj kye pr zhvillimin e arsimit, jo pr t holla, por e drejta pr lvizjen e lir t dijes. Nga kjo pikpamje shqiptart e Maqedonis kmbngulnin q t kishin shkollat e ulta, t mesme dhe universitetin n gjuhn shqipe, kt t fundit e themeluan me sakrifica dhe gjak m 1994 dhe zyrtarisht u njoh n fillim t viteve 2000. N Ish-Jugosllavi dhe n veanti n Maqedoni arsimimi n gjuhn amtare ka qen gjithmon n shnjestr t pushteteve pr arsye t veant sepse edukimi n gjuhn shqipe onte n vetdije kombtare. Por sot jemi dshmitar q arsimi po degradon duke e ulur cilsin e saj dhe na ushqyer me injoranc dhe mediokritet. Shtresat e ulta sociale shkollohen me modesti duke br t mundur q hendeku midis klass shoqrore t lart dhe t ult t ket nj hapsir ndarje t pakapshme. Si pasoj t ktyre problemeve npr institucionet shtetrore punsohen militant partiak t cilt i prkasin shtress s ult t shoqris dhe q mund t kontrollohen lehtsisht nga sistemi shtetror diktatorial dhe jo individ t pavarur me shkollim t kualifikuar profesionalisht q mund ti ofrojn zhvillim vendit dhe shoqris. Me ngjarjet e viteve t fundit sht kristalizuar drafti i plot i gjrave t rendit t ri diktatorial q po instalohet n vendin ton. Plani i qeverisjes s keqe sht q t shkatrroj shtyllat kurrizore t shoqris son t cilt jan klasa e mesme, arsimi dhe blerjen e do gjje nga grupacionet politike mafioze. do gj q dikur njihej si pron rrethuar. Qllimi ktyre veprimeve nga ana e qeveris sht i qart: Dobsia e t shprehurit t mendimit dhe varfria e skajshme krijon qytetarin ideal t regjimit t ri diktatorial. Ne, ende vazhdojn t jetojm n nj vend t mjerueshm ku ndrrojm prej vitesh antarsimin n BE dhe NATO, por pushtetart tan kan zgjedhur rrugn e varfrimit t skajshm t votuesve t tyre duke br q dita dits t falimentojn bizneset e vogla dhe t mesme. Jemi dshmitar t mbylljeve t qindra dyqaneve t cilat kan punuar prej vitesh me sukses. Ky fenomen ka br q qytetari t jetoj me ankth dhe frik pr t ardhmen se nse do t ket mundsi t siguroj t holla pr jetesn e tij, pr t paguar ujin, rrymn, qeran dhe shkollimin e fmijve. Shumica e npunsve shtetror jan mbytur n fyt me kredi t vogla dhe t mdha. Vjen nj dit, q bankat do krkojn rikthimin e kredive dhe rregullimi ekonomik do prfshij Maqedonin. T mos harrojm q Maqedonia sht nj shtet q nuk eksporton prodhiTeuta Kamberi met e saj si para dhjet viteve, ka rnie n shitjen e prodhimeve vendase n tregun e shtetrore dhe i prkiste t gjith brendshm dhe t jashtm. Viteve t fundit qytetarve n Maqedoni sht privatizuar buxheti shtetror po mbahet me kredit e n mjegull dhe sigurisht ndodhet n duart huaja. Kto nuk jan sinjale t mira pr e kompanive t mdha t huaja dhe t ekonomin e brisht t Maqedonis e cila vasalsve vendas. mbahet n prgjithsi me eurot q sjellin n Politika nacionaliste q po ndjek kjo ver mrgimtart e prkohshm. qeveri n shtetin multietnik ka pr qllim Prej shum vitesh n vendin ton po instalondrtimin e nj perandorie t vogl duke i het lloji i Kapitalizmit i ngjashm me sismbizotruar popujt e tjer. Mbyllja e disa temin e Komunizmit q kemi jetuar deri n medieve t pavarura, izolimi total i organi- vitin 1990. T dy kto sisteme n Maqedoni zatave joqeveritare, vzhgimi rreptsisht i jan themeluar nga t njjtit njerz pr t zrit t intelektualit t pavarur ka br q arritur t njjtat qllime. N komunizm qytetart t jetojn n nj demokraci t shtetit e kthente pronn private n asgj,

I N S I D E T H I S I S S U E :

Mekatari politik Nene Tereza Faik Krasniqi, Arben Llalla, Xhelal Zeneli, Vasil Tabaku, Agim Raimonda Moisiu, Silvana Berki, Vullnet Mato,

Faqe 1-28 Faqe 1-7 Faqe 2-3, 4-5 7-9 Faqe 5-7 9, 12

TE JESH DISHEPULL I NN TEREZS, DO T THOT T JESH DISHEPULL I DASHURIS Nga ELIDA BUPAPAJ (FQ. 7)
TE JESH DISHEPULL I NN TEREZS, DO T THOT T JESH DISHEPULL I DASHURIS Nga ELIDA BUPAPAJ NE NDERIM TE 103 VJETORIT TE LINDJES Nn Tereza, figura m e shklqyer e shekullit XX dhe XXI, sht shqiptare. Ajo nuk i takon asnj partie politike, ajo nuk i takon asnj grupacioni politik apo ideologjik, ajo i takon Zotit dhe njerzimit. Nse ndokush krkon q t gjej nj pik afrimi dhe reference pr t kuptuar afrsin e Zotit dhe pranin e tij, mjafton q t njihet me figurn e Nn Terezs, e cila ndrkoh simbolizon ngrohtsin q duhet t ket shteti pr qytetarin e tij. Nn Tereza ia prfaqson vlerat Perndimit, por rrezatimi i humanizmit t saj nuk i njeh kufizimet dhe nuk ia ndryjn dot kufijt. India krkon ta ket t vetn, Maqedonia po ashtu, por ajo, duke qen shqiptare i takon gjith bots. Nn Tereza sht ikon pr qytetrimin Perndimor, jo m kot asaj iu akurdua mimi Nobel pr Paqen m 1979, ndrkoh sht ikon pr do shpirt njeriu, t cilit Zoti i ka falur jetn si dhurat, pa marr parasysh se cils rac, etni apo feje i takon. Vetm regjimi diktatorial komunist n Shqipri, nga m kriminalt n bot, e ndaloi Nn Terezn t vinte kmb n atdheun e saj

Skender Braka , Mimoza Rexhvelaj, Vasil Tabaku, Koco Danaj, Jesika Leon

Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 28

P a g e

O u r

W o r d s

Nnshkruesit e Aktit t Pavarsis nga Struga e Ohri (vazhdon)


Pas izolimit t plot t Qeveris s Prkohshme t Vlors dhe dorheqjes s detyruar t Ismail Qemalit, m 22 janar t vitit 1914, Hamdi bej Ohri, u trhoq trsisht nga jeta politike. Vdiq n Tiran m 24 nntor t vitit 1938. N fjalimin q e mbajti mbi varrin e tij atdhetari Xhafer Zelka, mes tjerash ka thn: U bashkua me t vdekurit ton t pavdekshm, mbas nj lufte t gjat pr triumfin e idealit kombtar (shkruan gazeta Drita nr.334 e dats 1 dhjetor 1938). Mustafa Barotiu N vitin 1912 u prfshi n kryengritjen Mustafa Barotiu lindi n vitin 1876 n antiosmane dhe u drgua nga hasan PrishtStarov, n nj familje me tradita ina dhe Nexhip Draga n mission n kombtare. Msimet e para i kreu n Ohr, Malsin e Kurbinit pr t ndrlidhur ku ishte vendosur n ndrkoh edhe veprimet me kryengritsit e ksaj Malsie. familja e tij, n lagjen Salaj male, ndrsa shkolln e mesme e vazhdoi n N gjysmn e dyt t vjeshts s tret / Shkup. N vitet 1905-1907, punoi n administratn osmane n Manastir. Pas Kongresit t manastirit 14-22 nntor t vitit 1908, bhet nj nga veprimtart e Klubit Bashkimi. Bashkpunoi ngusht me Hamdi bej Ohrin, Zydi bej Ohrin, Murat Sojliun, Abdulla Rushitin dhe Fehmi Zavallanin. N vitin 1909 ishte prfaqsues n Kongresin e Dibrs. Ai ka dhn nj kontribut t muar dhe ndihmesn e tij pr hapjen e shkollave n gjuhn shqipe , duke hyr n mardhnie me Klubin e Stambollit dhe shoqrit patriotike t Bukureshtit. nntor/ t vitit 1912, Mustafa Barotiu u zgjodhe delegate i Strugs, Ohrit dhe Starovs n Kuvendin historic t Vlors. M 21 nntor t vitit 1912, pas takimeve q u zhvilluan me parin dhe atdhetart e Ohrit dhe Strugs, Mustafa Barotiu dhe patriott e ksaj zone i drguan telegram Bashksis s Vlors dhe Ismail Qemalit me kt prmbajtje:Net nnshkruemit shqiptar t Ohrit, marrim pjes me mburrje n veorimet e bashkimit kombtar pr me shptua Atdheun ton nga gremina e rrezikut n t ciln ka rn si dhe n vendimet q do t jepen pr kt pun (Lef Nosi n dokumente historike nr.1 faqe 8, Elbasan, mars 1924). N dokumentet e ktij Kuvendi shnohet se Erdhi nj telegram nga z. hamdi bej Ohri dhe Mustafa Efendiu me t cilin thot se po vijn edhe ata delegat t Ohrit dhe Strugs (Lef Nosi n dokumente historike nr.1 faqe 120, Elbasan, mars 1924). Pas ktij telegrami t drguar prej tyre, nga Elbasani, n rrugtim e sipr, Kuvendi i Vlors njofton n mbledhjen e dats 7 dhjetor 1912 se midis delegatve kishin mbrritur edhe Mustafa Barotiu Nuri Sojliu (Bakalli) Nuri Sojliu ka lindur rreth vitit 1872 n Strug, n familjen e njohur t Murat Sojliut (Bakallit), e njohur pr veprimtari kombtare n kt trev dhe vlla i Dr.Ibrahim Temos. Msimet e para i kreu n vendlindje, ndrsa t mesmen pr financa e vijoi n Stamboll. Q n rinin e hershme u prfshi n Lvizjen Kombtare. U lidh me Dervish Himn, me t vllan-Dr.Ibrahim Temon, Hamdi bej Ohrin e Nexhip Dragn me t cilt u brumos me ndjenjt e larta atdhetare. N vitin 1905, u emrua npuns n administratn osmane(turke) n Shkup e m pas n

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague
Arben Imamis sister gets assassinated!! Police rule it a suicide! Why did she get killed??

Rripi duke u shtrenguar drejt qafava te kryesise Shqiptare!!

Why are the guns not being directed toward the government killersin Albania?

Kryefallcifikatori dhe Sakati ne godinen e presidences Shqiptare

So far the White house is not recognizing the falsely elected So called Pres. Of Albania!! Someone should notify the US Tirana Embassy!!!

A do ti djegi qeveritaret kriminel ky zjarr???

Besa shptoi hebrenjt nga vdekja e sigurt" (vijon)


Albert Einstein me pasaport shqiptare Besa shptoi hebrenjt nga vdekja e sigurt" Para disa muajve publicistja dhe intelektualja e njohur Brunilda TrnovaAmbrogio pr t njoftuar lexuesin italian me vepra shqiptare, pat prkthyer n italishte nj artikull, ku thuhej se Einsteini kishte shptuar jetn me nj pasaport shqiptare. M u duk e pabesueshme dhe kjo ishte arsyeja pse bra disa krkime. Gjeta nj artikull tek gazeta e madhe gjermane Die Welt. Nj artikull nga Stefanie Bolzen t publikuar m 27.01.2011. Zonja Brunilda Trnova kishte t drejt, ja arsyet: Titulli origjinalit sht: BESA SHPTOI HEBRENJT NGA VDEKJA E SIGURT me dy nntituj: Gjat pushtimit gjerman myslimant shqiptar fshehn gati 2000 hebrenj, kodi i nderit i detyronte ata t ndrmerrnin nj hap t till dhe Shqiptart nuk i dorzuan hebrenj as ndihms- xhelatve t Musolinit, e as nazistve dhe kshtu rrezikuan jetn e tyre N artikull bhet fjal pr dramn e hebrenjve dhe rrfen nj plak gati 89 vjeare me emrin Scarlett Epstein (ather quhej Trude Grnwald), e cila falnderon polict shqiptar pr shptimin e jets. Ajo ishte e re kur u desh t arratiset. Trude nuk kishte imagjinuar se nj dit, gjat ikjes, do t prfundonte n Shqipri dhe pikrisht atje, do t mbijetonte. Autorja thot se n Shqipri qen fshehur gati 2000 hebrenj tek familjet shqiptare myslimane dhe gati t gjith i shptuan gjahut nazist. Besa quhet fjala pr kt shptim, sepse Besa sht pjes e kodit t strlasht t nderit tek shqiptart. Kur dikush dikujt i ofron ndihm dhe e merr n shtpin e vet, ai duhet edhe ta mbaj premtimin pr mbrojtje: Shtpia e shqiptarit sht e Zotit dhe e mikut, vazhdon autorja. Tre dit para se t niste drama e tyre, Hitleri kishte shpallur bashkimi e Austris me Gjermanin dhe ishte kthyer n atdheun e vet pr t njoftuar vendin se i ishte bashkangjitur Rajhut Gjerman. Edhe Trude kishte dal jasht dhe

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

KRIZA LINDORE DHE LVIZJA SHQIPTARE (vazhdon)


memorandum, drejtuar m 20 qershor 1878 ministrave t Jashtm t Fuqive t Mdha nga nj grup personalitetesh shqiptare q banonin n kryeqytetin e Perandoris Osmane, midis t cilve bnin pjes edhe disa antar t Komitetit t Stambollit (Pashko Vasa, Sami Frashri, Ali Danish Prishtina, Sermedi Seid Toptani dhe Abedin bej Dino), pasi protestohej n emr t popullit shqiptar kundr coptimit territorial t atdheut, shtrohej krkesa pr ti dhn Shqipris nj rregullim t veant administrativ, sipas nj projekti t hartuar prej nj komisioni t prbr nga shqiptar dhe t miratuar nga Porta e Lart. Paralelisht me rritjen e lvizjes masive n t mir t platforms kombtare, prfunduan edhe prgatitjet pr mbledhjen e Kuvendit t Prgjithshm. N fund t qershorit n Prizren arritn delegatt e pothuajse t gjitha krahinave shqiptare. N t njjtn koh u kthye nga Berlini edhe delegacioni shqiptar, i kryesuar nga Abdyl Frashri, q kishte shkuar atje pr tu paraqitur Fuqive t Mdha t mbledhura n Kongres, Peticionin me krkesat e Kuvendit t Lidhjes s Prizrenit. Shumica drrmuese e delegatve ishte edhe m e vendosur pr ta mbrojtur deri n fund programin politik kombtar t Lidhjes. Madje disa delegat, si pr shembull ata t Shkodrs, kishin porosi nga popullsia e tyre q t mos pranonin asgj q mund t interpretohej si forcim i fryms islamike dhe po t vinin re se Lidhja po i shmangej rrugs kombtare pr t hyr n rrugn thjesht fetare, t largoheshin prej saj. Kuvendi i Prgjithshm u mblodh n Prizren m 1 korrik 1878. Nga 300 delegatt q, sipas disa dshmive, kishin ardhur n Prizren, njihen t paktn 140 emra, nga t cilt 96 nga Kosova, 26 nga Shkodra dhe 20 nga vilajeti i Janins. Pas dy dit diskutimesh Kuvendi i Prgjithshm miratoi, m 2 korrik 1878, nj Rezolut ose Kanun t ri pr Lidhjen e Prizrenit, me t cilin u bn hapa t rndsishm n prpunimin e mtejshm t programit t Lidhjes. Kanuni i ri e shpalli botrisht organizatn e formuar n Prizren si Lidhje Shqiptare dhe organin e saj qendror e quajti Komitet Kombtar. Statuti i ri ishte pastruar nga ndonj formulim me karakter fetar islamik dhe nga ideja e besnikris ndaj Perandoris Osmane, q kishin pasur vend n Kararname. N tekstin e Kanunit thuhej shprehimisht se Lidhja do t luftonte pr t drejtat kombtare t Shqipris dhe se veprimtarin e saj do ta shtrinte vetm n trojet shqiptare. Ai i jepte t drejt Komitetit Kombtar t formonte nnkomitete t Lidhjes n qendrat e sanxhakve t Shqipris, t organizonte nj ushtri t armatosur pr t mbrojtur trojet shqiptare, t shpallte mobilizimin ushtarak t t gjith burrave t aft pr arm, t vilte, pr nevojat e veta buxhetore, nj sr taksash t ndryshme dhe t jepte dnime penale kundr dezertorve nga Lidhja Shqiptare. Kuvendi mori edhe masat e nevojshme pr ant organizative t Lidhjes. N nj mbledhje t fsheht, q u zhvillua natn n shtpin e atdhetarit prizrenas Shuaip Spahiu, u zgjodhn antart e Kshillit t Prgjithshm, q vishej me funksione legjislative dhe, t Komitetit Kombtar, q do t ushtronte funksione ekzekutive. N Kshillin e Prgjithshm u zgjodhn 56 antar nga krahinat shqiptare t t katr vilajeteve, t cilt ishin nga t gjitha besimet fetare dhe prfaqsonin forcat atdhetare t vendit. Midis tyre ishin: Iljaz pash Dibra, Ali pash Gucia, Sheh Mustafa Tetova, Abdyl Frashri, Ymer Prizreni, Sulejman Vokshi, Haxhi Zeka, Ahmet Koronica, Haxhi Shabani, Binak Alia, Ali Ibra, Ali pash Draga, Ali bej Tirana, Qazim bej Gjirokastra etj. Si kryetar i Kshillit mbeti prsri Iljaz pash Dibra. Tri komisionet e Komitetit, t pajisura me funksione dikasteriale, mbetn si ishin, nn kryesin e Abdyl Frashrit, t Haxhi Shabanit e t Sulejman Vokshit. Kanuni, i miratuar m 2 korrik 1878, shnonte fitoren e plot t Lvizjes Kombtare Shqiptare n gjirin e Lidhjes s Prizrenit. Kjo fitore ishte e dyfisht. Nga njra an, detyra pr t mbrojtur vetm trojet shqiptare, me t ciln e ngarkoi ky kanun, e ktheu prfundimisht Lidhjen e Prizrenit n nj organizat politike kombtare dhe i dha t drejtn pr ta prfaqsuar Shqiprin e robruar n arenn ndrkombtare. Nga ana tjetr, t drejtat q i dha po ai kanun pr t pasur administrat, ushtri, buxhet dhe gjyqe t veanta, e pajisn Lidhjen e Prizrenit me funksione pushtetore t veuara nga ato t shtetit centralist osman. N t vrtet, me kto t drejta, q u sanksionuan n kanunin e 2 korrikut 1878, Lidhja e Prizrenit fitoi bazn ligjore pr t ngritur shkall-shkall nj shtet autonom shqiptar brenda shtetit perandorak osman. n seanca t veanta t Kongresit krkesat e tyre politike e territoriale. Edhe shqiptart, sidomos organizmat e Lidhjes s Prizrenit, i parashtruan Kongresit t Berlinit krkesat e tyre. N dhjetra peticione e memorandume t drguara gjat muajve qershor-korrik 3. MBROJTJA E TROJEVE 1878, prve protestave kundr lakmive SHQIPTARE pushtuese t shteteve fqinje, q cenonin Shqipria dhe Kongresi i Berlinit trsin territoriale t Shqipris, pa(13 qershor-13 korrik 1878) rashtrohej edhe krkesa pr ti dhn Kongresi i Berlinit u hap m 13 Shqipris disa t drejta autonomiste. qershor 1878, me rend dite Kt krkes ia prcolli me ann e Abdyl rishikimin e Traktatit t ShnFrashrit Kongresit t Berlinit edhe Stefanit. N t morn pjes 6 Lidhja e Prizrenit me peticionin q Fuqit e Mdha t Evrops: miratoi m 15 qershor. Gjermania, Anglia, Franca, Megjithse kjo platform e autonomis Rusia, Austro-Hungaria dhe ishte pranuar nga shumica e qarqeve Italia. Sipas procedurs s venpatriotike shqiptare, nuk munguan tu dosur paraprakisht, vendimet do paraqiten Fuqive t Mdha edhe krkesa t merreshin njzri. Punimet e t tjera, q parashikonin formimin e nj Kongresit t Berlinit i drejtoi shteti t pavarur shqiptar. Kshtu, n kancelari gjerman, Otto Bismemorandumin, q nj grup atdhetarsh mark. shkodran i drguan m 13 qershor 1878 N punimet e Kongresit t lordit Bikonsfild, kryetar i delegacionit Berlinit mori pjes edhe nj anglez n Kongresin e Berlinit, pasi flitej delegacion qeveritar i Peranhollsisht pr rrezikun q i kanosej doris Osmane, i kryesuar nga trsis territoriale t Shqipris nga ministri i saj i Jashtm, Kara shtetet fqinje, parashtrohej si zgjidhja m Theodhor Pasha, me ndihms t e prshtatshme pr shtjen shqiptare, n par Mehmet Ali Pashn, nj kushtet n t cilat ndodhej Evropa Jumareshal turk me origjin glindore, formimi i nj shteti shqiptar t gjermane. Por delegacioni turk pavarur. Krijimi i shtetit t pavarur nuk kishte t drejta t barabarta shqiptar do ta lironte popullin shqiptar me ato t Fuqive t Mdha. Ai nga zgjedha shekullore osmane, do t mund t diskutonte pr do krijonte n Ballkan nj mburoj kundr shtje t rendit t dits, por nuk pansllavizmit rus dhe do t shrbente si kishte t drejt t votonte pr nj element ekuilibri n lindje. vendimet e Kongresit. Megjithat, Fuqit e Mdha, t Me ftesn e Fuqive t Mdha, mbledhura n Kongresin e Berlinit, nuk i shtetet ballkanike (Serbia, morn parasysh kto krkesa t shqipGreqia, Bullgaria, Rumania, tarve. Edhe pse n Berlin luhej fati i Mali i Zi) drguan n Berlin popullit shqiptar, Fuqit e Mdha e delegacionet e tyre qeveritare, t injoruan qenien e tij. Madje, delegacioni cilat parashtruan dhe mbrojtn shqiptar, i ngarkuar nga Lidhja e Prizre-

Skandali Rradhes I F. balliut


Thellohet dhe m tej skandali i ishfonde publike t qeveris. qeveris ministrit t Transportit dhe Punve Rruga Levan- Vlor, e fituar nga filiali shqiptaropr Publike, Lulzim Basha, i cili ka vn serb i kompanis Alpine Bau, kushtonte fillimisht bizneset n lvizje qeverin shqiptare prmes 42 milion euro, dhe u financua nga BERZH. Kre- e tij , dhe nj VKM-je n shtator t vitit 2007, pr dia pr financim u miratua nga parlamenti shqiptar nuk ka t paguar nj shoqri ndrtimi me n dhjetor 2007. Por, Lulzim Basha vuri n lvizje ende nj vlern 4.2 milion euro, q prbnte qeverin shqiptare q t paguante dhjet pr qind t hetim dhjet prqind t vlers s projektit t ktij projekti qysh n shtator 2007, ende pa u lidhur penal pr rrugs Levan- Vlor. kontrata me financuesin. Kjo shkelje e rnd ligjore, t. Blegina Agolli, (kunata e Fahri Balliut, pr t ciln Kontrolli i Shtetit bn prgjegjs Lulzim e cila ishte administrate e kompanis Bashn, vazhdon me nj shkelje tjetr t rnd, q Alpine Bau, nj filial i bashkdrejtuar ka t bj me Blegina Agollin, e cila n kohn kur me shtetasin serb Slobodan Markovi), sht paguar nga qeveria si administratore e Alpine ka qen n t njjtn koh dhe Bau n Tiran me 4.2 milion euro, ka qen dhe Sekretare e Prgjithshme e Ministris Sekretare e Prgjithshme e Ministris s Turizmit, s Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Kulturs, Rinis dhe Sporteve. Sporteve prej vitit 2005 deri n vitin E njjta situat sht dhe me segmentin tjetr Te2008, kur u detyrua t jap dorheqje. pelen- Fratar, ku ajo ka marr fonde publike nga Pra, n vitin 2007, Agolli sht paguar qeveria, ndrkoh q ishte zyrtare e lart e saj. edhe si Sekretare e Prgjithshme e Ky sht rasti m flagrant se si nj zyrtar i lart i ministris, edhe si biznesmene me shtetit shqiptar paguhet me miliona euro prej

P a g e

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu


paksa zrin, bashkoi at me zrin e tij. Ai e afroi m pran vetes. Syt e bukur, buzt e tejhapura nga buzqeshja, e Era mbylli syt. brisht, lozonjare ajo vallzonte Mbshteti kokn leht si fllad pranveror q n shpatulln e tij, prtrin qelizat e trupit dhe ai mrmriste edhe m shum se kaq lviste pas ajo tingujt e hapave t saj dhe shijonte nurin serenats. Ndjente e bukuris s saj. Era qeshi. Po ritmin e kshtu edhe ai. Ia mbante dorn frymmarrjes t e majt t saj lart shtrnguar n Robertit ti ngroh- t tijn, dhe dorn e djath e te qafn dhe kishte n shpatulln e saj. knaqej teksa vallzonte me t. Ai ishte i Ndjehej e leht pend sikur shndetshm, i pashm, fisnikria e tij kmbt nuk i preknin n binte n sy dhe vallzonte shum bukur. dysheme. Kur mbaruan s Vazhdonte t kndonte leht npr buz. knduari serenatn, ajo ishte Hapi syt, i buzqeshi atij dhe ngriti pafrym. E prflakur, e lumtur Do kujtojm dashurin. ajo i buzeqshi Robertit dhe i erdhi keq q serenata mbaroi. Syt e tij shdrritn dhe ai nguli ato n t sajat. Ai vetm i buzqeshte. Mbylli syt prsri dhe kredhi gjoksin n t tijin. Ndjehu barkun ti prekte orn e xhepit, ngrohtsin e trupit dhe aromn mashkullore przier me at t kolonjs. . Kofsht e saj prekn t tijat dhe ata filluan t mrmrisnin serenatn dhe vallzonin prsri. Ajo ishte aty ku ajo dshironte, aty ku i prkiste e kishte br zgjedhjen e saj. Nuk kishte rndsi mosha e Robertit. Pr momentin ajo kishte gjetur dicka, kishte gjetur at q kishte ndrruar, pjes e dshirs dhe q vrtet ekzistonte n jet. Ajo kishte gjetur veten e t vrtetn n mirsin e shpirtit t tij. Era,- i mrmriti ai emrin rrz veshit. Kishte dicka intime n at pshprim q e bri ti kalonte val e nxeht n tr trupin deri n thonjt e kmbve. Po, - i tha ajo duke zmbrapsur disi kokn dhe i buzqeshi. Ja hodhi krahun rrotull qafs dhe me gishtat i prdridhte flokt. Syt e tij prshknditn, ai afroi kokn shum pran t sajs. Roberti mbylli syt dhe e puthi at. Ajo u kredh e tra n at puthje. Kishte provuar edhe m par puthje nga i dashuri i saj, q ishte

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone elses land??

Rrnj , o rrnj! N krkim t identitetit nga Namik Selmani


vendi qoft edhe t vendit ton q krkon kaher nj identitet t spikatur, t pavrar, kujtoni! (Lexo: t mos harroni rrnjt) t paplaguar nga shekujt e firmtar t apo edhe t mbar nj kombi q ti i panumruar. Ato asnjher nuk mund t prket. Ose pr t kujtuar at urim t japin at shpirt q nj dit ka br rrnjzimadhrishm: Tr trashgoheni! (Mos min e ditve q kemi jetuar, t ditve q mbarofshin rrnjt e fisit tuaj!) ndrrojm pr veten e pr ata q nuk Duket se Rrnja ka hyr edhe n kukan lindur n kt tok. finjt e zemrs njerzore shqiptare kur Do t doja q motivin e rrnjs ta kisha nj njeri ka thn Gjuha e ka rrnjn pazgjishmrisht dhe prjetsisht Kryefjal n zemr Dbime masive t amve t ktij vllimi publicistik ku, n radh rri dhe t kosovarve n shekullin e kaluar edhe tregimi edhe skica. Pr ta par librin tek ne kan marr nj shprehje t si ni buqet ku t t mbetet n sy, n spikatur u shkuln me rrnj e me shpirt apo edhe n duart (jo si t zonjs deg ndrsa ata q kan shkuar t dinake Makbeth) nj cop rrnj shqiptare. dbuar nga trojet e tyre strgjyshore Me dramat e fitoret e saj. Nj rrnjzim kan qen pr njeriun e menur shqip- shqiptar q ka qen shpesh edhe nj lloj tar Rrnjshkulur . Le t hapen muze testamenti i pashkruar dhe i shkruar i nj t panumrta n t gjith skajet e nj brezi pr nj tjetr. Edhe pse mungesa e Rrnj , o rrnj! shkronjzimit nuk e ka lejuar q t sfid familjet e mdha evropiane pr t krijuar kudo e me saktsi degt e nj fisi t caktuar. Nuk sht vshtir q t shohsh Kur nism q t lexonin shkronjat e para nganjher na binin n duar disa libra t veant, t stolisur ne lule, t mbushura dng me shifra, histori, emra tregtarsh, emra pajtimtarsh, shtetarsh, diktatorsh dhe tribunsh, arkeologsh dhe shkrimtarsh q quheshin ENCIKLOPEDI . Von, shum von, bm edhe ne t tilla. Pak m hert i madhi Sami Frashri kt gj do ta bnte n gjuhn turke dhe do t shnohej n nismtart e ktij sihariqi kulturor n histori . Dhe po at koh do t bhej baevani m i paprtuar dhe m i menur i s ardhmes shqipe kur do t krkonte rrnjt dhe do t mbillte ide deri n nj projekt kryeqyteti. Diku, n Dumren liqenore, n nj vend q quhej BELSH. Ndrkoh q msuesi i tij, ndr m t mdhenjt e m t mdhenjve Hasan Tahsini do t ishte nismtari i t parit Universitet n at vend. Her t brishta, her t vogla n numrin e faqeve, jo edhe aq shum t lakmuara pr tiu prkdhelur ballinat e tyre, ne u gazmuan sinqerisht me ENCIKLOPEDIT tona se n to ne pam RRNJT tona. Ato rrnj q kishin nisur q ather ku edhe kombe m t mdha nuk e kishin nisur qytetrimin e tyre. N muret e shtpive tona nuk sht e rrall q t shohsh disa Pem t mdha t Fiseve. Nj t till e kam par kaq madhshtore n ULQIN . E kam par n Tetov e n Tiran. N Amerikn e largt e n Italin fqinj. Bma, njerz t vdekur e t gjall,shifra, qytete q lindin e q nj dit vdesin si njerzit, trmete q rrafshojn

MUNDSIA E LASHTSIS S SHQIPTARVE Q NGA ATLANTIDA LEGJENDARE?! (vijon)


shtrihej ndrmjet kontinentit t Ameriks s sotme dhe brigjeve perndimore t Evrops de Afriks, por ajo ishte nj pracivilizim mbi t gjitha civilizimet ekzistuese q dihen gjer m tani. N materialet q kam grumbulluar, do t gjenden skica, shnime dhe dshmi tjera q shpijn n zbulimin definitiv t Atlantids. Ai q do ta vazhdon veprn time t pakryer, s pari duhet ti shfrytzoj t gjitha aftsit e veta q disponon dhe, s dyti, do ta ket si obligim q ta publikoj t vrtetn se un kam qen iniciator i vrtet i ktij aksioni. Banka franceze disponon n trezorin e vet mjete t konsiderueshme financiare q do ti vihen n dispozicion atij q vendos ta prfundoj kt iniciativ, e ato mjete simbas mendimit tim duhet t jen t mjaftueshme pr mbulimin e t gjitha shpenzimeve t ktij aksioni. Zoti i madh dhe i gjithfuqishm le ta bekoj kt mision t lavdishm! Henri Shliman,d.v. Po ashtu nj dorshkrim tjetr iu gjyshit tim ka qen i formuluar kshtu: N vitin 1873, gjat gjurmimeve t mia n grmadhat e Trojs q shtrihej n rrafshnaltn e Hisarlikut (Turqi) , kur arrita tek shtresa e dyt e toks dhe zbulova visarin e njohur t PRIJAMIT, nga sendet e shumta t vlefshme, gjeta edhe nj vazo bronzi me nj form specifike. N brendin e ksaj vazoje gjeta do copa nga argjila, t holla nga metali, copa t ndryshme eshtrash dhe nj mbishkrim tejet t rndsishm: PREJ MBRETIT T ATLANTIDS KRONOSIT. Kjo Nuk ishte e tra. N zarfin e njjt gjeta edhe nj dorshkrim t shifruar me shkronja B.E. E hapa dhe e lexova: N vitin 1883, n Muzeun e Luvrit (Paris) kam hasur n ekzemplar t shumt t sendeve t zbuluara nga grmadhat e qytetit t vjetr TIAKUNAKA (Amerika Qendrore) . nga shum sende aty m ran n sy disa grimca t vazove t argjilat, para nga metali, si dhe eshtra t ngurosura, plotsisht t njjta si ato t zbuluara nga rrafshnalta e Hisarlikut (Trojs). Ngjashmria e sendeve t njjta m shtyn q t gjitha kto grimca tia nnshtroj analizave mikroskopike dhe laboratorike, kshtu q arrita n prfundim se ato sende e kan kohn dhe burimin e njjt dhe se materiali i ndrtimit t tyre nuk mund t gjendet as n Hisarlik dhe as n Amerikn Qendrore. Analizat edhe m detale t disa sendeve t metalta tregojn se ato ishin t bra prej nj legure t przierjes s platins, bakrit dhe aluminit, legur e cila edhe sot e ksaj dite mbete e panjohur. Prandaj, kam ardhur n prfundim se t gjitha kto sende q jan t zbuluara n t dy ant e kundrta t bots jan br nga materiali i njjt dhe se me siguri kan edhe prejardhje t njjt. Poashtu ishte e rndsishme edhe fakti se, sendet e cekura nuk kishin prejardhje fenikase, mikene dhe as amerikane T kujt kan qen pra? ka duhej menduar n kt moment? Shkrimi q zbulova nga sendet e Hisalikut, n grmadhat e Trojs, bindshm orientojn kah burimi i tyre i vrtet ATLANTIDA. Herri Shlimani, ky arkeolog legjendar gjerman, edhe para zbulimit t Trojs, dispononte me fakte bindse pr ekzistimin e saj dhe pr kto teza t veta ka qen i prqeshur nga kolegt e athershm. Por, Troja legjendare nga epi i Homerit, sht zbuluar pikrisht nga ai vet. S paku kjo sht ende e pranuar botrisht, q mu n at vend shtrihet Troja e epit t Homerit. (edhe prpos hipotezave t reja q shfaqen kohn e fundit, sikur ajo e Prajsit) Edhe disa dshmi logjike mbi mundsin e prejardhjes s shqiptarve nga Atlantida

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

Grdalla kancerogjene turke Nga Lavdosh Ferruni Nga Tema


Ripushtimi i Shqipris n 100 vjetorin gjithashtu. e Pavarsis s saj (PJESA E DYTE) Ndr ndotsit q gjenerojn nga prpunimi i skrapit jan oksidet e sulfurit (SOx), oksidet e azotit (NOx), milion ton CO2 ose rreth 10 % e gjith monoksid i karbonit (CO), grimcat e imta (PM) si CO2 t emetuar n Shqipri, e cila n dhe dioksinat e furanet, t provuar shkencrisht si referenc t burss s karbonit ekuiva- substance kancerogjene. lentohet n mbi 20 milion euro t Emesionet nga prpunimi i skrapit ndodhin n t humbura n vit pr Shqiprin, n gjitha fazat e procesit, q nga shkarkimi, ruajtja, formn e prjashtimit t nj investimi prcjellja, coptimi, bluarja, przierjet me prbrs t mundshm t gjelbr. Emesionet e teknologjik, shkrirja, djegia e karburantit, rafinimi e lndve t rrezikshme q nuk kapen deri tek produkti i gatshm. edhe nga filtrat m t mir jan prezent Pse fiton Kurum Albania me importin e skrapit nga Serbia e m gjer? Ka vetm nj prgjigje. Ndotja e pakthyeshme e mjedisit n Shqipri gjeneron t ardhura pr t. Kompania amerikane US steel-Serbia, pronare e kombinatit analog me Kurumin ia shiti kombinatin shtetit serb me 1 dollar n kt fillim viti. Ky kombinat i paguante shtetit serb taks pr ndotjen e mjedisit do vit 2.6 milion USD, pasi kishte investuar edhe 60 milion USD pr mjedisin n kombinat, mbshtetur n krkesn e Ministrit t Mjedisit t Serbis. Kurumi nuk paguan asnj lek pr ndotjen e madhe q prodhon. Kur flasim pr ndotje, flasim pr ndotjen sipas standardit, q si rrjedhoj e sasis s madhe t importuar n vler absolute sht shum e madhe. Por ka dhe nj ndotje t fsheht tepr t rrezikshme, q asnj nuk mund t thot se nuk ndodh n Kurum, teksa ndodh dhe n Amerik e gjetk, sidomos n rastet e skrapit t importuar, ku sipas vrojtimeve ndodh n shumicn e rasteve. Mund t prmendet ktu ndotja me merkur e skrapit, ndotja me bojrat e rrezikshme dhe

Dergime nga Cezar Ndreu

Perpara Syve te Europes (vijon)


GJERESISHT PARA SYVE TE EUROPES DEBIMI MASAKRIMI ,VRASJET DHUNIMET DHE JA SE SI ESHTE PRGATITUR KY DEBIM LEXO NE VAZHDIM PER KET DEBIM TE TMERSHEM TE SERBISE DBIMI I SHQIPTARVE ... Prof. Dr. Vasa ubrilovi t'i pastrojm ato nga shqiptart.Gjat ripopullimit duhet t mbajm mend kto q vijon:N radh t par, ripopullimi duhet t filloj n fshatra dhe pastaj n qytete. Duke qen m kompakt, fshatrat jan edhe m t rrezikshm. Pastaj gabimi i shprnguljes s varfanjakve vetm do t shmanget: shtresat e mesme dhe t pasura prbjn shtylln kurrizore t do kombi, prandaj ato duhen persekutuar dhe duhen pastruar. Duke mos pasur mbshtetjen e bashkpatriotve q jan t pavarur ekonomikisht, do mim. Rajonet e brendshme si varfanjakt nnshtrohen m leht. Kjo shtje ka nj Kaaniku, Gjilani, Nerodimja, Graani- rndsi t madhe dhe po e theksoj kt pr arsye se ca, Llapi, Vuiterni etj, mundsisht nj nga shkaqet kryesore q kemi pak sukses n duhet t dobsohen, sidomos rajonet e kolonizimin ton t jugut sht se t varfrit u Kaanikut dhe t Llapit, ndrsa t tjert dbuan, ndrsa t pasurit mbetn, kshtu q ne nuk duhet t kolonizohen gradualisht dhe bm prpara, sepse fituam fare pak tok pr vensistematikisht n nj periudh prej dosjen e kolonistve tan. Gjat krijimit t dhjetra vjetsh.Mjetet e prmendura mendsis pr shprnguljen, duhet t bhet do gj m lart do t prdoren n radh t par e mundur pr t shprngulur fshatra t tr ose t n rajonet kufitare, n rast se ne duhet paktn familje t tra. Nj gjendje e till, n t ciln nj pjes e familjes largohet kurse pjesa tjetr mbetet duhet t mnjanohet me do kusht. Shteti yn nuk ka ndrmend t shpenzoj miliona pr ta br jetn m t leht pr shqiptart, por t heq qafe sa t jet e mundur m shum prej tyre. Pr kt arsye blerja e tokave t shqiptarve q shprngulen nga ata q mbeten prapa duhet t ndalohet n mnyr absolute. Largimi i individve dhe i fshatrave t tr mund t lidhet edhe me pyetjen nse ata duan ta ken m t leht procesin e shprnguljes.Me t dhn plqimin pr shprngulje, atyre u duhet dhn e gjith ndihma e duhur. Procedura administrative do t thjeshtzohet, prona e tyre do t paguhet n vend, dokumentat e udhtimit do t lshohen pa asnj formalitet, dhe atyre do t'u jepet ndihm pr t shkuar n stacionin m t afrt t trenit. Trenat do t jen gati pr t'i drguar deri n Selanik, nga ku ata do t hipin menjher n anije pr n Azi. Ka shum rndsi q udhtimi i tyre t jet i leht, i rehatshm dhe i lir. Mundsisht udhtimi me tren t jet pa para dhe ata t ndihmohen me ushqime, sepse nga kjo do t varet shum nse do t shprngulen masa t mdha njerzish apo jo. Frika e vshtirsive t udhtimit do t jet pengesa kryesore n lvizjen e tyre. Prandaj ajo mund t kaprcehet duke zgjidhur t gjitha problemet e lidhura me udhtimin shpejt dhe energjikisht. Nj kujdes i veant duhet t bhet pr t siguruar se ata do t ken sa m pak vshtirsi n udhtim, sepse njerzit e thjesht orientohen me vshtirsi. Prandaj do t jet e kshillueshme t studjohet sistemi i transportit nga agjenci t mdha udhtimi dhe t prdoret ky studim. Prsoni i shprngulur duhet t kaloj nga dora n dor pa e ndjer barrn e ksaj vendosjeje. Vetm n kt mnyr sht e mundur t

P a g e

O u r

W o r d s

Leter e Hapur nga Mark Nika (vijon)


Mark Nika, xhaxhai i Aleks Nikes-opozitarit qe u vra ne 21 Janar ne bulevardin Deshmoret e Kombit, pergjigje te menjehershme Sali Berishes! Por, Mark Nika pasqyra ku opozita duhet te shikoj veten e te skuqet! Mark Nika : Mirsevjen tek gjaku i Aleksit, Sali Berisha! Dgjova nga goja e kryeministrit t Shqipris, se pas marrjes nn kontroll t SHISH dhe institucionit t Presidentit, qeveria do t hetoj dhe do t zbuloj ata q uan para kryeministris t vrart e 21 Janarit. Shum njerz mund ta dgjojn me neveri kt njeri, duke mos pasur durimin as t dgjojn se far thot. T tjer mund ta dgjojn me frik, duke menduar se dika sht duke br kundr opozitarve. Ka t tjer t smur q mund ta dgjojn dhe me admirim, si pjes e pushtetit t tij, pasi here- her shprthimet e tij aluinante u heqin frikn nga prgjegjsia q kan pr krimet e bra. Por, ne, familjet e viktimave t 21 Janarit, kemi arsye t forta ta dgjojm kt njeri, si nj vrass q kthehet vet n vendin e krimit. Kam shkruar disa her publikisht pr zvar-

Shkrime nga NAFI EGRANI


kurr nuk u kthyen m. N Frontin e Sremit nga egrani morn pjes n luft shum shqiptar, n mesin e tyre edhe babai im. N betejat e prgjakshme, t zhgnjyer nga idealet pr t cilat luftonin, disa dhan jetn ndrsa disa nuk u kthyen fare n shtpi, as sot nuk u dihen varret. Xha Rushani me pushk dhe dyfek n krah ishte me grupet e armatosura guerile shqiptare t Ballit Kombtar t ktyre Revijen e martuar n egran (nna e anve, dhe luftuan pr kauzn Alushit dhe Hazbiut Lushe) dhe Shefkmbtare,por fare pak ose aspak nuk di iken, e martuar n fshatin Debresh ku ose nuk ka shkruar historia dhe historiant ka tre djem dhe katr vajza: Aqifin, tan, ve dokumenteve t cilat kan Xhezn, Nazmiun, Paqn, mbetur n dengje n arkivat sekrete t Minyren,Lutfien dhe Malsoren ).Pas UDB-s dhe KOS-it jugosllav... vdekjes s plaks, strgjyshi im, solli Kujtimet e mia nga fmijria e hershme n shtpi gruan e dyt, andej nga jan si nj imazh i do fmije tjetr, disi malsia e Reks. Thon se kjo grua e q duket nga larg, si n mjegull, por me mbshtjell me nj shall t lyer me mesazh t qart dhe t iltr, i prthyer me vajra aromatike q haxhi Sul Muja ia rreze drite e drite t nj dinjiteti t iltrt. kishte sjellur nga Qabeja e largt, nga E shoh veten si voglush, duke lodruar e Meka e Medina.... Tokat, t cilat nj vrapuar livadheve dhe rrzave t bjeshks pjes i trashgonin haxhi Ismaili dhe prball..... N kujtes m ka mbetur haxhi Selimi shtriheshin n nj ane, shtpia e gurt, e madhe, n t ciln u lind gjersa arat e mbjellura t Sul Mujs babai im. Ajo u shemb dhe nuk ekziston zgjroheshinheshin nga rrza e maleve m.Por andej sulen kujtimet e mia t deri n fushat pjellore q i prshkonin bukura prej fmije. Si n mjegull m duket ujrat e Vardarit,duke prfshir ktu hija e gjyshit dhe e nns sime n ball t edhe nj parcel t madhe livadhesh t oxhakut. Ende e ndiej ngrohtsin e dors kositura, t quajtura Livadhet e begut. s nns duke m ledhatuar kokn dhe Q kndej, ka edhe mjaft ara e tok t flokt. Si n ndrr i dgjoj fjalt e saj: Ti but pr mbjellje grunjerash dhe misr, je ylli im m i bukur.... deri atje posht ku gurgurrojn (Ata vdiqn nga e keqja gjersa isha un n prrockat dhe burrimet e egranit. burgje!) Mandej, nga ana tjetr kah lindja, ... Si fmij i kam dashur shum kuajt. zgjrohet rudina, andej jan t ndrtuNga tufa e tyre m shum m plqente nj ara shtpit njra pran tjetrs, me kal i bardh si bora. N shpinn e tij oborret, n mesin e t cilave ngrihej nj kalroja npr livadhe t blerta. Ndalesha xhami dhe godina e shkolls s buz maleve dhe mblidhja dredhza t vjetr.Rruga e ndan fshatin m dysh. egra bjeshke. Pastaj, si nj lodrak vrapoja Nga shtpia e gurt, aty ku lindi im at, kmbzbathur npr gurishte, shkelja e m von edhe un, shihet mali ngjyr prroskat, zallinat dhe lavrat e buta..... gri dhe i kuqrrmt i errt, kurse nga Qielli i fmijris sime sht si nata me perndimi si n prralla lartohen majat yje e hn dritplot.... Fshati im i ngjan e bukura ngjyr barri t kositur t nj oaze t madhe, n mesin e s cils Sharrit plak... Edhe ktej dielli lindi sht shtpia e ngroht familjare, prball prsri, dielli q e din rrnjn dhe qndron krenare shkolla ku msova rrugn e vet! shkronjat e para, pylli, pemishtja, lumi, Mijra duar t bashkfshatarve t mi mali dhe kodrinat e blerta, shtrihen m tej me shekuj u regjn nga puna dhe si n vargjet e Naimit....Kur perndon kohra prplot peripeci. Pararendsit dielli, fshati duket si nj topth i purpurt... tan ishin malsor t vuajtur, por Nna m shikonte mbl dhe pohonte at krenar.... Nj pjes e tyre, pr shkak t q thosha, ndrsa gjyshi m lmonte flokt rrethanave t ndryshme, lshuan malet e m jepte kuraj me zrin e tij t trash dhe zbritn npr fushat e blerta t prej malsori: O bir i gjyshit! Ti je trim e Pollogut. Ktu, derisa u vendosn, ata shkuar trimave......U ngjan t parve tan hiqnin t zit e ullirit. Asqert osman, q luftuan pr kt vatan.... m von edhe xhandart sllav, i Prnjher mu kujtua babai me uniform lidhnin me pranga, i thernin me thik, e plis t bardh n kok, njher me dhe i hidhnin n lum. Vardari rridhte lufttart e liris, e pastaj i mobilizuar. pr dekada t tra n ngjyrn e gjakut. Kur qe kthyer nga fronti, kishte vajtur me Me shekuj shqiptart i kan dbuar nga xha Shukriun n Tiran, atje kan punuar vatra, duke i drguar edhe n Misir e n nj fur buke.Pas prplasjeve t Anadoll, n Krushev edhe n Tivar, Shqipris me Jugosllavin titiste, babai edhe n Srem...dhe shumica e tyre im, sipas sugjerimit t Mehmet Shehut, sht kthyer pran familjes.Kshtu m rrfente ai. E nna m thoshte, se kur babai erdhi nga Tirana maleve t Sharrit, paska mbajtur nj vjesht e von dhe e ftoht acari me stuhi e ngrica, na paska marr n prqafim dhe m paska thn se qenkam rritur dhe do t bheshkam trim si trimat e nns Shqipri. - Ti je biri im Bju trim si Azem Bejta, si Gjergj Elez Alia!- ka thn ai duke m mbajtur n krahKy moment mua nuk m kujtohet,por nna ime, e cila gjat m rrfente pr jetn,brengn,hallet e telashet,gzimet dhe rrjedhat e jets t atyre viteve t rnuara, sigurisht q ka ndje mall e dashuri, duke qndruar aq krenare.Po, ashtu do t ket qn. Ende m kumbon zri i babait i cili m kallzonte pr luftrat dhe trimrit e shqiptarve kreshnik sypatrembur... E dgjoja me kureshtje por n fund t rrfimeve t tij sikur shihej nj zhgnjim, pr shkuarjen e shqiptarve n Frontin e Sremit, sepse do gj ishte shkatrruar, ishte djegur e ishte br shkrumb e hi, prkundr idealeve t tij dhe t mijra e mijra shqiptarve. E mbante vetm nj shpres - rritja e fmijve nga frutat q i siguronte Fusha e Pollogut n t ciln shtriheshin dy qytete si zana t bardha mali: Gostivari dhe Tetova. Koha kalonte e, n rritje e sipr, dshiroja ta kapja horizontin me dua, hnn kur ndrionte n qiell ntt e kthjellta t vers. Nna m tregonte pr t zezat e ullirit q kishte hequr babai im. Nuk e di prse sa her q m fliste pr babain ajo qante dhe shprehej me nj dashuri e respekt t veant se e donte shum. Nga vuajtja pr t m dukej se po vyshkej. Rinin, - m thoshte ajo, babai yt e kaloi n Tiran e Beograd, pr nj kafshat goje. E dua nga zemra mu pse u angazhua aq shum pr familjen. E respektoj, e nderoj si njeri t ndershm, trim dhe fisnik. Babait tim un i kam kushtuar edhe poezi, sepse ai ishte msuesi im m i mir. M msoi ti njoh njerzit e vendit, temperamentin e tyre, traditat dhe virtytet e veset, folklorin,kngt kreshnike t shqipes dhe historin ton. Mirpo gjenerata nga gjenerata ndryshojn, pr mua jeta e nj njeriu normal sht mendja e shndosh dhe pjekuria e tij q t evitoj t gjitha pengesat q i dalin prpara dhe t vendos lidhje t reja me njerzit n nj koh dhe hapsir t caktuar,kur sht fjala pr interesin dhe idealin e popullit dhe kombit q i takoj. N fmijri kam pasur raste gzimi dhe hidhrimi. Edhe sot m kujtohet oda e madhe e gjyshit n t ciln bisedohej n nett e gjata t dimrit, komentoheshin ngjarjet dhe ndodhit nga e kaluara, nga pleqt e fshatit tim, t cilt, kur vinin mysafir, tuboheshin pr muhabet.Kurse Beqir Loku, daj Nakil Baka,Baki Loku, Sef Pei, Emrlla Sallaku, Xhezmi Komja e shum t tjer ia nisnin kngve t gjata kreshnike dhe historike, duke knduar Duke Kapedanin, pr trimrit e Sknderbeun, pr Mujn e Halilin, pr Ajkunn e Omerin,pr Bilall Bajraktarin, pr Shtat kraljat e Budimit, e kshtu me rradh. M kujtohet veanrisht rasti kur duke dgjuar rrfimet kreshnike m zinte gjumi dhe nna m rehatonte buz shtrojave t gjyshit. Aty flija si qengj. M kujtohet edhe shtitja e par me vllezrit, me Syln dhe Irfanin, n pyllin e afrm n Kojri. Ishte shtitja e par q zgjati deri natn von. At dit e prjetova cicrimin e zogjve q fluturonin lugjeve, shijova aromn e luleve, luhatjen e degve t trasha t ahut, bukurin e shtigjeve dredharake, freskin joshse t livadheve, q nga sukat e deri n Linisht ku kishim stanet e bagtive. (T gjitha kto mbetn n shpirtin tim si motive t thukta pr vargjet dhe poezit e mia n t ardhmen). *** ...Dhe, duke sjell ktu toj-toj ndjenjat dhe mendimet e mia t thella t nj dashurie t madhe pr vatrn time dhe mmdheun, si thot poeti yn i madh, ku kam qeshur ku kam qar... ku kam mm e ku kam at, ku m njeh dhe guri i that! Aq dhe un jam i prmalluar pr kt tok kuqaloshe e baritore, prplot ahishte e kreshta, plot pellgje, vreshta, ara t mbjella me t bardha, livadhe t gjera t kositura, n t'ban burojn prroska t ftohta malesh, m andej sukave t buta dgjohet fyelli i bariut dhe blegrima e qengjave, cicrima e bilbilit lajkatar q ia thot kngs m t bukur n jet dhe vdes nj her...! Dhe e gjith kjo sht nj vazhdimsi n rrugt e jets e kurorzuar prore me dafina bukurie dhe dinjiteti, tradite dhe bese, t nj fatlumi tragjik dhe nj historie t madhe dhe t bujshme t shqiptarit, ngrthyer me baticat dhe zbaticat e kohrave n shekuj, si nj toj kujtimi n vargun e kngve kreshnike t prcjell me melodin e tingujve t bukur nga lahuta apo sharkia e rapsodit kur i kndon flamurit me shqiponjn dykrenare q valvitet me stint e motmoteve q nga kohrat e Sknderbeut po t 28 Nntorit t vitit 1443 i ngritur mbi Kshtjelln e Krujs historike... Ky sht flamuri i kombit m t lasht n shtigjet e Ballkanit mbar q quhet Ilirid dhe Iliri, Arbanasi dhe Arbria, q nga kohrat e mbretreshs Teut dhe Pirroja, q nga Mic Sokoli e Ali Pash Tepelena i Janins, q nga De Rada dhe Dara i Riu, q nga kreshnikt Muja dhe Halili, Oso Kuka e Ali Binaku,Nga Frang Bardhi e Muhamet ami me Ervehen nga Veqilharxhi e Luarasi, Gjolekt dhe Hodt, q nga Spahijt e Lums dhe Mirdits, nga Ismail Qemali e Isa Boletini, Hasan Prishtina e Bajram Curri, Idriz Seferi e Sulejman Delvina, Xhem Simnica - Gostivari e Shaban Polluzha, Haxhi Lleshi e Xhafer Kodra dhe deri tek brezat m t rinj t Adem Jasharit, Zair Pajazitit e t tjer, emrat e t cilve bn histori dhe mbetn t skalitura n altarin hyjnor t kombit ton... ... Me Plav e Guci, Hot e Grud, me Sanxhak e Kosov gjer n amri, nga Moreja e Peloponezi me xhelozi ruhet vargu dhe i thuhet kngs s Ilirids, kngs Oj More, o Arbri q quhet Etnikum Shqipri. Ndr shekuj e dekada, fuqit e mdha botrore dhe Europa plak, na kan n qaf, na ndan dhe pran, edhe n historin m t re, Shqiprin e coptuan q

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

Shkrime nga Vullnet Mato


FURIA E TRURIT Eh, sikur kt lloj shqiptimi, fare t leht e pa mundim, ta din mir, faji dhe krimi, n do rast, qysh n fillim !... NUK HA BLEGRIMA Skam pasur e nuk kam fiksime vegjetariansh, por nuk ha blegrima qingji dhe as oreksi smi pranon. Sdua t prtyp gjakderdhjen e thikave t kasaphans, dhe t bhem shije-ngrns i pafajsis s njom. Mishin e but q qingjit ia dhuron bujarisht trfili, mund ta ha t pagjakosur Sdua t ha mish qingji as n tradicionalet festa, t ndjej pastaj n shpirt vajtimet e nnave dele, q shkundin ret e dhimbjes, nga shpinat e leshta, kur turfullojn me gjinj t papir npr mjelje. Nse duhet ndonj vajtojc kafshrore t qaj, nga lpjetat n livadhe, ta marr nga spinaqi, radhiqet, nga do njomishte prilli, me t gjitha llojet e kalorive dhe t kriprave minerale. m mir rrall her le t pllas nna lop. Se mish vii njeriu sht i detyruar t haj, kur t gjitha barishtet i ka kaprdir dimri ciklop. Kurse deleve, dua tu fal nj vath me blegrima qingjash dhe ti dhuroj kujtess sime ca vjet kthjelltsi pa skleroz. Q t mos e ftoj vdekjen, mikesh n arteriet e mia, me kolisterolin q e bn zemrn t ngjiret si bretkos GJARPRI I SHTPIS Gjarpri i shtpis bashkjeton me njerzit dhe i ka frik ata, m shum nga sa e kan. Por nuk i pickon kur si prekin brezin, q zgjat natn t gllabroj minj n ndonj an. Koht tregojn se edhe njerzve t shtpis, u fle brenda vetes kutulla nj gjarpr i zi. Ndryshe nuk shpjegohet kur n familje apo n fis, dikujt i zgjohet gjarpri t vras njeriun e tij? E tmerrshme t mendosh se nna rrit gjarpr n gji dhe vllai puth e prqafon gjarprin e vet binjak. Ska humner m t thell e m t errt, ku bie ai njeri, q bhet gjarpr, pasi ka dal nga i njjti bark !... GJELI ME PULN E TIJ Kur kam qen gjeli i par n qymez, kndoja me lafshn ngritur prpjet. Pula ime binte kllok prmbi vez dhe thosh: -Kndo sa t vej zri te ret!

N at koh ajo kishte vetm nj merak, t mos shkoja t shkelja pula t tjera

'E njoha Shqiprin t mbytur n gjak' Nj popull "nobel" (vijon)


'E njoha Shqiprin t mbytur n gjak' Nj popull "nobel" pr ti fyer n nder. Kjo sht nj praktik e prjashtuar, sepse po i fyeve do t prballosh n George F. Williams 1852 - 1932 mnyr t detyruar larjen Trimria e shqiptarve nuk njeh e hesapeve me gjak. kufi. Ata e prballojn vdekjen dhe Bajroni i ka br homazhe torturn pa asnj hezitim. Fjala e ksaj race shqiptare pse e tyre nj her e dhn sht m e njohu personalisht dhe shenjt se betimi i dhn te popujt e jetoi midis ktij populli. qytetruar. Mikpritja e tyre ska t Respekti pr moshn sht krahasuar. Ajo nuk pushon deri sa nj nga karakteristikat e t mos ngel gj pr t ndar e pr shqiptarve. Ata jan t dhn. korrekt, t dashur kundrejt tjetrit dhe Shqiptart trashgojn pamundsin reciprokisht t sjellshm. N momentet m t rnda ata jan plot respekt pr superiort e tyre. Ata zbatojn urdhrin e tyre me saktsin m t madhe. Fjalt e tyre dhe sjellja e tyre shoqrohen nga dinjiteti. Si kemi thn m prpara, nj fyerje ndaj tyre riparohet n mnyr shum t tmerrshme. Nuk lejojn servilizmin, lajkatarin ose mosobligimin n nj pun q jepet fjala. Mikpritja gjen shprehjen m kuptimplot n Shqipri. Nj fyerje q i bhet nj mysafiri kap jo vetm t zotin e shtpis, por gjith fisin. Ai q vret mysafirin dnohet nga fisi dhe vdekja e tij sht e paevitueshme. Shqiptart jan t fuqishm. Gegt e Veriut jan m t lart n trup se sa toskt e Jugut. Ata jan gjithashtu m t rnd, m kokfort dhe m kmbnguls. Nj shkrimtar kur flet pr malsort shqiptar i krahason ata me drert e malit q hipin n shkmbinjt m t thepisur dhe ecin npr ta, pa pasur frikn e rnies npr humnerat m t llahtarshme dhe asnj i gjall smund t futet atje pa ekspozuar humbjen e jets. Besa ose fjala e nderit pr shqiptarin sht institucion i shenjt. Nj fjal e dhn, pa e detyruar tjetrin, e shoqruar me bes, duhet t respektohet me do kusht dhe smerret parasysh asnj rrethan. Nj udhtar i pajisur me bes gzon mbrojtjen e t gjithve, ai sht i shenjtruar. ***** Virtytet e femrs shqiptare

TE JESH DISHEPULL I NN TEREZS, DO T THOT T JESH DISHEPULL I DASHURIS Nga ELIDA BUPAPAJ (nga fq.1)
pr t'u takuar ksaj jete me nnn dhe motrn e saj, por ky regjim nuk do t arrinte kurr t ndalte Nn Terezn t krenohej se ishte shqiptare dhe t'i jepte bekimin shqiptarve. do t doja t kisha n Shqipri, patjetr n Kam pasur fatin t takohem disa her me Kosov dhe 12 Nn Terezn. S pari kur isha korret tjera, do komb i qytetruar Perndimor do ta spondente e Zrit t Ameriks, n vizitn e t luteshin deshte ta kishte Nnn Terezn prfasaj t par tek Presidenti i Shqipris, Nn Tereza tregoi se do njeri prbn n murgeshat e qsuese t identitetit t vet kombtar; do z.Sali Berisha, pas zgjedhjeve t 22 Marsit vetvete nj potencial t madh, t cilin Zoti mia qytetar n Perndim do t deshte q n 1992. Ajo do t shoqronte edhe Shenia ka dhn pr t ndihmuar dhe br mir, pr t larguar gjakun e vet t kishte ADN-n e Nn jtrin e Tij, Papa Vojtiln, n pranvern e si rruga e vetme dhe e sigurt pr t luft keqen Terezs, si figur e humanizmit kristian dhe 1993, kur n Aeroportin e Tirans do t'i tuar t keqen dhe qoftlargun. Nn Tere- nga atdheu im. humanizmit botror, njkohsisht, nn tregoja se nj pjes t kngve dhe lutjeve za po ashtu i rrfeu njerzimit se Vokaciosermonin se t gjith banort e ktij rruzulli, t saj i kisha prkthyer n shqip dhe i ni i saj ishte dashuria. T jesh dishepull i Dua t kthepa dallim feje, ideje, ngjyre dhe race jan t kisha botuar tek Zri i Rinis. Ajo do t Nn Terezs, do t thot t jesh dishepull hem n barabart midis tyre. Ky sht sermon i knaqej pa mas, do t m lmonte flokt i dashuris prej s cils ka lindur njeriu, Shqipri Zotit dhe liris, vlers m t madhe t e do t m bekonte dhe lus Zotin q njerzimi dhe do mrekulli e ksaj bote. t'u shrbej Perndimit. bekimi i saj t m ndjek gjith jetn, mua m t varfrve t t varfrve t gjakut tim familjen time dhe pasardhsit e mi, brez (Ky Opinion u botua tek Bota Sot) Dhe n nderim Nn Tereza nuk kishte fmij, ndrkoh pas brezi. t kujtimit t prindrve dua t kthehem, ajo ishte Nna e t gjith fmijve t bots, pran tyre t mbyll syt. pr t cilt ajo i lutej Zotit, si t'i kishte Por bekimet e saj ajo ua blatonte m s fmijt e vet. Nn Tereza ishte mishrimi i shumti atyre q ishin n nevoj dhe n KNG N FORM LUTJE Ta dim, Shn Maris dhe Fatimes njkohsisht, por mjerim. Sot bota sht e armatosur gjer n seicili nga ne sht krijuar pr t br vepra t mdha. ajo ishte dika m shum se aq, pasi ishte dhmb me armatime nga m t sofistiNGA NN TEREZA bija e Zotit. Ajo lindi virgjresh, jetoi kuarat, t cilat kan destinacion shuarjen e (26 Gusht 1910 - 5 Shtator 1997) (27 Gusht 1997) virgjresh dhe vdiq virgjresh, ajo nuk jets, ndrsa Nn Tereza ishte e armatomkoi me gjirin e saj fmijt e vet, sur me armn m t fuqishme t ksaj (Kng e Nn Terezs n form Lutje q ndrkoh ajo ishte nna nna ime, nna e bote, q sht dashuria, pasi tek dashuria e shqiptoi vetm disa dit prpara se t nns time, nna e gjyshes dhe strgjyshes dhe dhembshuria ajo shihte ilain m vdiste) time, dhe do t jet nna e strnipave dhe mrekulli dhe udibrs. strmbesave t mi, edhe kur ishim pagan, Si shum po vepron qoftlargu n ant edhe kur u kristianizuam dhe tash q jemi Si qndrim atavik nga diktatura dhe tona ! mysliman. Feja sht shprehje e besimit, regjimet pushtuese, sht nj qark an12 misione me figura shenjtsh ndrsa Zoti shpreh gjith Universin, dhe Nn Tereza ishte bij e Zotit dhe gjith Universit. tishqiptar, tepr i kufizuar, q prpiqet t'i jap Nn Terezs konotacion fetar, ndrkoh q jeta dhe vepra e Nn Terezs i ka tejkaluar t gjitha barrierat q e kufizojn lirin e njeriut dhe ka qen n shrbim t humanizmit.

P a g e

O u r

W o r d s

Bej te Ze po te merr Era nga Namik Selmani (Vijon)


4. U kthye n nj ndrr shqiptarie baca Drvish Nga Namik Selmani Tiran, 17 prill 2011 Dritarja e Lotit 1. Bekoje lotin e gurit t rrugics Me ca kupza mjaltore n Prmbajtja e librit Beratin thinjbardh! Bekoje pragun Q t dha urim nne, gjaBaca. kosje gjuri e prkdhelje! e shitoret n Malmoen si magji. Kur t shkoje larg, Po baca Drvish Nn ca araf puplor t kish mall pr ugarin e barjakun qiellit t paan. q ia mbuloi t lisnajtin shtat do dit Nj mall Kosove t t dukej DITLINDJE kur vraponte pas fluturave dhe malli e trokitje e mbl rudinave me at ndrr sydlir zemre. E n dasmn e mbess Shqipe si Bac Dardanie prcillte 2. miqt atje. larg, n Sllapuzhan. Lott e tu Mbrujtn bukn e tryezs e njomn Osumin gjarpror. Me nj rreze dielli Ardhur nga Tomori mateshin pafajsisht. Dangronin kmbanat E prqafoheshin me tingujt e ezaneve mbrmsor Berati Ta puthte ndrrn e liris pa prangat e qelive, pa zinxhir. 3. E loti shkrinte plumbat e nxeht mbi gjoksin e Martirit* t mir E dritaret mangalemase Kthehej n beden, sofr a n portik qndrese Kshtu mbete, Edhe kur puthje jele dallgsh n Triesten agimmagjie Edhe kur ndaje kafshatn Si t ndaje n 1000 cop nj diell zemre. 4. Lum dita Q ta pa syrin-det, shtizuar nga hapa rrzllimi. Tek prisje E lumturuar fitoren e pritshme me NATN. Ulur kmbkryq N nj kuvend ku t ngjllonte nj gjuhmbl Naimi Me gjunj t palodhur N ditt e thikta n hone e theqafje Mandatn 5 .Dhe prap Ylberet mbi Mangalem ta hapnin Dritaren e Lotit Dhe prap Knga e mundte gurrn q gurronte vrullshm prej mali. T hapen dritaret! T vij edhe shqiptari m anonim i globit! Pr strnipin e palindur T lidh n zemrn fmijrore nj kordele t re gazi.! 6. Tregona rebusin e lotit Si nj prrua pikblert q vadit shpirtin n flet. Ngrej nj Shatrvan T njom Shkrettirn e Besimit pr jet pafundsisht e etur. E dallg e gazit T na fundos t tr si aviont mes reve N Dritaren e Lotit T pasqyrosim t nesrmen me ndrrn filizpadjegur. 7. Dritarja e lotit T na kthehet n nj lndin t pagardhuar. Nn semafor modern T mos shuhen dritzat q burojn nga palc e gurit Balada e Mbijetess T na bhet shkoll me shkronjn e dritzuar E kurr, kurr T mos na gjej t verbruar tek ecim drejt flamurit 1.Flakron Flak e Janarit Flakron Flak e Janarit Flak na sjell n shpirtrat tan. Prushon fjala, prushon zjarri Zgjon heronjt ndr lapidar. E zgjojn fjaln, pushkn, ndrrn Flakrin npr kujtime Prijatar q drejton kngn Hedhin ballit fllad lirie. Hedhim hapin pas parmends Hedhim farn plis m plis O, kjo fjal q ndritka zemrn Po vrullon mes madhshtis.

Gresa Pirana, Grigor Jovani, Xhesika Vula, Vladimir bizhga, Skender Braka, Naim Frasheri
Vladimir Bizhga TA KAM FALUR DJELLIN...... Me kapelen dhe djellin, Me lamtumiren dixhitale, Une jam i ikur, Ne gjografin e mos kthimit, Si nje uliks i verbuar, Prek qiellin nga nje dritare, Dhe shtryth tufa resh, Si ne tabllot e dalis, Nuk i zberthej, Heroglifet e dashuris, Ne mbishkrime, Ne harta dhimbjesh , Ne kenge pa kuptim, Ne fantazit e trupit, Ne buzet e tua, Aty ku fjalet dridhen, Si shigjeta harku, Ne enderrimet e trupit, Dashuri e cartur, E papritur, Ne moshen e puthjes, Ne kripen e loteve, Ne teatrin e heshtjes, Une s, pres godon, Duke grisur gazeta, Duke shkelur, Me kembe, Lajme... Dhe emra presidentesh, Reformat zgjedhore, Dhe masturbimet e partive, Te gjitha,,te gjitha Nuk vlejen, Jo..jo. nuk vleine Sa buzet e tua, Sa gjeografia e trupit tend, Sa ty moj dashuri e cartur, Qe e flaka djellin Dhe kapelen, e flaka Tek ty, te vij.... Tek ty Xhesika Vula gjak pllazgu, je Dardan q nga pellazgt dhe ilirt me t prpjetat e historis tre mij vjet e ca m par tokn ton e bn far. Npr luftra dhe beteja, si n fusha e n bri me gjak tonin ty t lam gzohu liri, qeshu liri . me gjak zemre ty t rritm duart dhe mendja t fituan q nga pellazgt dhe ilirt mendje duar i bashkuam ty liri sa shum t duam. n prag t atyre moteve t liga n prag t moteve t zymta n fushn e pastrt t mllenjave ballkant e bn luften me tym musallaret t asaj kohe aq ditn dhe thikat me gjak mbytn . Europa duke vra me marrveshje e plagt i mbetn kosovs t mos ndrroj sulltan t tjer n qiell na e zun nj der nj maje u dogjen, u tretn sa shum u vran e sa mbeten. Na takoj, e vram Muratin as sulltan, as nam n der kancelarit e plakura, na coptuan pr ti trajtuar fqinjt e mjer. shkruar nga jessika leonn vula drejt shkrimi mali mrasor paprekshmrin e kararakvs... Npr sy i rridhnin t terit. fresktat rryma t jets. Ty e divorcuara, ty e Prej luftrash t vjetra ish mbetura m e prgojosura, Nuk jam dhe kaq i padjallzuar. tkurrur e ngurosur. ende zemra t rreh nn Di t mendoj, t abstragohem.... Tani llahtari i nj ndrre prplitjet e mallkimit. Ndrsa nuk shquhem pr kujtesn, befas e kish zgjuar. Ty shnjtri, q asnj pr ato q shpirti do, Makthi dhe trishtimi i grim dheu, prej dheut kujtohem... diteve tona t nuk je mundimshme, nj shnjtri nn INSOMNIA Nse dikur duhet t shtirem, me koh trubullirash dhe shkrumbzimet e padenja ta bj pak veten si naiv, Sa her q nata akrept e prmbyrjesh t mdha, t dnimit. kjo ndodh se dua t zbulohesh, ors i puth m duket se me koh dhimbjesh, ku ashtu si mbi nj flet t bardh, bota ndal fjala kthehet n grmadh, Minervn se kisha par rishfaqet lapsi kopjativ. orvatem si npr labirinte ku heshtja prej heshtjesh kurr t prlotur. me mendimet e mija, bhet m e rnd se Ndaj t prita,t shkonim Kshtu dhe ashtu, e kemi nisur, tek prpiqem ty t t gjej vdekja bashk deri tek t imtat lojn q quajtm dashuri. insomnia,m tundhe thashethemnajat lulevjollce. Prandaj t l t ngresh kshtjella, don,qndron s'm lejon kthehen n gryksira t Si ngjashmria q t n at breg prej rre, q qepallet un ti mbyll,dhe prbindshme. pangjashmen pret e ku ti rri. pr pak ast t'iki diku larg prcjell npr terr. atje ku realiteti i pikturuar M shmbllen statuja me Shkelur djerrinave t me ca nuanca ngjyrash ndrrat e mia t frikskllafvris , ku prehet e Gresa Pirana. S'T THEM T MOS QASH sht shme. liga, e ndyra. Se tregim i shkurtr ish Nn kmbt t ndjejm Aterojn ditt e tua n agimet e Vall edhe sa koh i ulur e pasqyra e thyer e viteve t rnkimet e fateve tona t bardha si avionet aeroporteve rehatuar do jesh n mia. vidhisura. buza n gaz fillon fytyrn ty t t'a mendimet e mia Si gongola me Dhimbjet e vesh si ajo fur e pikturs a thua i prjetshm do m mbingarkesen e parajss shkrumbruara dhe kur rrjedhn vet jesh, tnde t humbur. prvlimin e puthjeve n zemra t gufon jasht si nj gdhendje n gurr,apo Ne lidhur prej fatit shkoneter. njlloj si tigani kur me ujin e si nj prmendore e vjetr im bashk e dashur gjer valuar mbi stuf vlon lerm t marr frym,lerm atje, M thoshin se ish dora e syt e tij t pasqyrojn vet jetn q t jetoj, ku rrinte duke pritur zotit q shkroi paragrafet se ata s'jan asgj nj ne,m nuk ka, vdekjen, vdekja ime, e e mkatit : pos asti yt magjik q ylberin t'a n rrugt e bots pr njri vdekura. Ti e divorcuar vizaton tjetrin jemi askush Atje ku psikozat e lashta Un i mallkuar prej fatit mos u prpoq q t m mes tabuve t helmta Mos fli moj femr,zgjohu kthesh,ti ka koh q m ke ishin tretur naim frasheri mos u udhhiq nga ndjenja humbur dhe gojt e vrerosura Bagti e Bujqsi vallzo me mendjen tnde se madje edhe natyra e thot, jargoseshin nn kalbzime zemra... mali i ar n dysh nj t hekurta. O malet' e Shqipris e ju ah ajo sht vetm nj eksperte bashkim s'e krijon, o lisat' e gjat! q t vendos presjet aty ku duhet e as nj zemr e thyer n nj A sish gjith jeta jote nj Fushat e gjra me lule, q'u vetm nj pik dashuri keqardhje e pangushllkam ndr mnt dit' e nat! m nuk beson,m at nuk e uar? Ju bregore bukuroshe e ju Buzqeshu pa nj motiv, dshiron. A se dije ti se nn rrogoze lumenjt' e kulluar! mos u lidh me zingjir,ti je bota t lagsht flinite e uka, kodra, brinja, vet poshtra? grxhe dhe pylle t Skender Braka guxo sfido ditn, Pas ndrrs s MinerPrej jets e lnduar, nn gjelbruar! Grigor Jovani KESHTJELLA PREJ RERE kjo jet t prket ty,dhe vetm ty, syt e tu s't them t mos i lash n lot pr vetm nj arsye q ti... vigjilencn, po at t'a kesh prher pran.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

Namik Selmani Brigjeve t Lumbardhit Reportazh nga Prizreni Nga Namik Selmani
nga tavolinat e fjalurtve prizrenas nisi biseda urtake. Pak po flitej pr luftn. Bashkjetesa mes serbve dhe shqiptarve u b palca kryesore e biseds. Murat Gashi na tregonte pasionin e tij t leximit dhe poezit q kishte shkruar. Gzohej se i kishte shkolluar fmijt, edhe pse me shum sakrifica. Mirvetja po na tregonte dorshkrimet e vllimit t dyt poetik mes shum ndjenj. N takimet q po bnim njri pas tjetrit n kto brigje t nj lumi me nj emr t veant si Lumbardhi, duket se po bheshim edhe ne pjes e riprtritjes s jets n kt qytet, ashtu si edhe n mbar Kosovn. Ktv radh mu rishfaq srish jo vetm Bekimi i hirzuar dhe i varrosur n ujrat e lumit, por edhe Asim Lokaj me skulpturn e tij Beslidhja, t bustit t Nn Terzs. Dy duart t nj trupi bashkohen fort, bukurisht me dshirn q jo vetm t luftosh, por edhe t punosh shum n at detyrim q ke ndaj atyre q nuk kan lindur. T atij detyrimi pr t ruajtur edhe identitetin e kombit tnd. Pa i hyr n hak kombeve t tjer, po edhe pa lejuar q dikush t t errsoj dritn e shpirtit tend. Dy dit m pare, nj grup i madh nga Prizreni, Gjakova, Peja, Prishtina e nga shum vende t tjera t Kosovs kishin vn gurt e par n Shtpin Muze t veprimtarit t shquar t shtjes kombtare Ukshin Hoti. Edhe Ukshini sht pa varr dhe sht br frym lirie dhe bashkimi pr kombin ton. Do t doja q t citoja fjalt e Ambasadorit t Shqipris n Kosov zotit Islam Lauka: Ukshin Hoti sht nga ata njerz q ka dat t lindjes, por pr shkak t madhshtis dhe veantis ai nuk ka varr, sepse varret e tyre i kan patur frik diktatort dhe kundrshtart tan. Edhe ne ishim br n ato dit LUM. Ishim br Drin i Bardh e Drin i Zi. Ishim br Erenik Gjakove. Ishim br Valbon Tropoje. Ibr Mitrovice,. Ishim br Shkumbin, Vjos, Devoll. Osum,Ishim bere Kalama amerie N kto lumenj q flen rreth vetes kishim dhe kemi hisen hirit t t parve tan, lojrat, ndrrat e tyre t prgjakura, dhimbjet, dashurit q kan lindur kaher n brigjet e lumenjve. N brigjet e Lumenjve t vetvetes son po vinin dallg nderimi pr ata q solln lirin, q bn luftn pr shkronjn shqipe, por edhe pr ata q ndrtojn mure m t forta pr t ardhmen. N brigje t till t lumit t vetvetes son ne kemi nevoj ende t bjm m t mirn, m t bukurn, m t dobishmen. T zgjasim kraht e paqes, kraht e bashkimit.

Si u kthyen Kishat Katolike ne Kosove ne Kisha Ortodokse


Si u kthyen Kishat Katolike ne Kosove ne Kisha Ortodokse Shkruan: Dr. sc. Enver Rexha Duke pasur parasysh se territori i sotm i Kosovs sht nj vend i banuar qysh nga koht e lashta, q nga iliro-arbrit-shqiptart, vend n t cilin npr koh jan zhvilluar ngjarje t rndsishme historike, kuptohet vetvetiu se, pothuajse do kultur e lasht q ka kaluar npr kt trev, prve kulturs vendse, ka ln edhe gjurmt e saj. Gjat rrugs s tij t zhvillimit historik, populli shqiptar ka krijuar monumente t shumta dhe t qndrueshme arkitekturale, artistike, historike, etnografike etj. Me gjith hulumtimet nga ekspertt q jan br edhe kohve t fundit n kt drejtim, t cilat dihen dhe n mas edhe t publikuara, mendoj se jan t pakta dhe ende jo t plota. Rezultatet e deritanishme n kt drejtim, njoftojn se, nj numr i monumenteve t trashgimis kulturore t Kosovs q nga koht e lashta t ekzistencs s tyre q jan zbuluar nuk do t ken vetm rndsi kombtare shqiptare, por ato n shum aspekte i kaprcejn edhe kufijt, me rast hyjn n historin e kulturs botrore. Kosova, sot paraqet nj burim t begatshm t trashgimis materiale dhe shpirtrore t periudhave t ndryshme historike, duke filluar q nga parahistoria e deri n ditt tona t cilat veohen pr nga vlerat, cilsit dhe rndsia historike e tyre. Nj hert, ato tregojn pr rrjedhn dhe vazhdimsin e jets njerzore, formacioneve kulturore, qytetrimeve etj., t popullats s ktij vendi. N fondin e ktyre veprave t trashgimis bjn pjes edhe objektet sakrale, t kultit, t realizuara npr periudha kohore. Ne n kt punim do t fokusohemi kryesisht n monumentet e kultit, n kishat dhe manastiret katolike e ortodokse, n zhvillimin e tyre gjat periudhs mesjetare dhe m pas. Po ashtu, do t prqendrohemi kryesisht n propagandn e Akademis s Shkencave dhe historiografis serbe t cilat duke u nisur q nga shekulli XIX-XX e n vazhdim deri n ditt e sotme, nuk zgjedhin mjete q n punimet e tyre shkencore t shumta t paraqesin qndrimet, tendencat pr prvetsimin e monumenteve t kultit t krishter kishave dhe manastireve ortodokse q ekzistojn sot n Kosov, duke u prononcuar se jan t tyre. Pr m tepr, qndrimet pseudoshkencore e propagandistike t historiografis serbe paraqiten me tezat se: do gj n aspektin e monumenteve dhe t trashgimis kulturore sot n Kosov sht kinse trashgimi serbe ose kultur serbe; shqiptart nuk kan asnj gjurm t trashgimis kulturore, prve Kullave, t cilat kinse i ndrtuan pas ardhjes dhe vendosjes s tyre n trevat e Kosovs gjat shek. XVIII-XIX; shqiptart prjashtohen nga do e drejt mbi tokn e shenjt serbe t Kosovs ku gjinden qindra monumente shpirtrore t shtetit mesjetar serb, e plot qndrime t afrta me kto, na shtyn q t merremi me kt studim. T dhnat historike tregojn se, trevat ilire (shqiptare) kan hyr n literaturn sakrale pikrisht q nga koha e Apostolit Shn Pali (shek. I), nga i cili kemi dshmin: Kshtu prej Jerusalemit rreth e prqark deri n Ilirik e kam kryer plotsisht detyrn time t prhapjes s lajmit t gzueshm mbi Krishtin. Me zyrtarizmin e krishterimit, sipas Ediktit t Milanos m 313, kur organizimi kishtar u legalizua

87 vjet nga lindja e Martin Camaj


87 vjet nga lindja e Martin Camaj Martin Camaj lindi n Temal t Dukagjinit m 21 korrik t vitit 1925 dhe vdiq m 12 mars t vitit 1992 n Mynih. Ai mori edukat klasike n Kolegjin Ksaverian t Shkodrs, t drejtuar nga etrit jezuit. Mbas pak kohsh, pr shkak t vendosjes s regjimit komunist n Shqipri, Camaj do t arratisej nga vendi pr n Jugosllavi, ku arrin t regjistrohej si student n Universitetin e Beogradit. Atje studioi pr italianistik, romanistik, teori letrsie, gjuh klasike dhe sllavistik, nj bot e re kjo pr nj intelektual si ai, t edukuar n Shkodr. Largohet nga Jugosllavia n vern e vitit 1956. Shkon n Rom, ku studioi srish, madje mbrojti dhe doktorat. N Rom ndoqi rrethet letrare t ktij qyteti, ku u njoh edhe me autort emigrant nga vende t ndryshme lindore: rus, rumun dhe sidomos me poet baltik. Ishin t gjith antar t nj PENklubi me qendr n Londr. Atje nn kujdesin e Koliqit u b kryeredaktor i revists Shejzat (1957-1975) dhe studioi s afrmi botn arbreshe. M 1961 u transferua n Mynih (Gjermani), ku u specializua prfundimisht n gjuhsin shqipe, duke mos u shkputur nga letrsia. Camaj u b profesor i gjuhs dhe i letrsis shqiptare n Universitetin e Mynihut dhe mbeti atje gjith jetn, deri sa vdiq, m 1992. Kontakti me kulturat e ndryshme perndimore, njohja e poezis moderne t poetve m t njohur botror (Camaj ishte njohs i shum gjuhve t huaja), ndikuan n formimin e tij kulturor, ndrsa vepra e tij, qoft n proz apo n poezi, mbshtetet trsisht n gjuhn shqipe dhe si prmbajtje i ka rrnjt n kulturn shqiptare, sidomos n mitin e trashguar. Prandaj nuk sht e rastit q Camaj zgjodhi pr t banuar nj vend t shklqyer, me atmosfer disi t paqme e t virgjr shtpiake, si alpet e Bavaris, q do ast i kujtonin malet e thepisura t vendlindjes, ku nuk mund t kthehej kurr, shkruan studiuesi i njohur Robert Elsie. N t njjtn koh, Camaj sht edhe nj ndr albanologt m t shquar, kryesisht me punimet e tij mbi gjuhn shqipe, historin dhe t sotmen e saj. Ndr studimet kryesore mund t prmenden: Meshari i Gjon Buzukut, Rom 1960; Tekst msimor i gjuhs shqipe, Viesbaden 1969; E folmja shqipe n provincn e Avelinos, Firence 1971; Gramatika shqipe, Viesbaden 1984; si dhe antologjia Kng shqiptare, Dyseldorf 1974.

Xhufi, Po riciklohen hipopotamt e politiks s dshtuar shqiptare (vijon)


e gjith bota demokratike t bashkohen me forc n nj aksion ndihm e solidariteti me Greqin, n mnyr q ajo t kaloj kt moment t vshtir t historis s saj. Do t jet mir pr Greqin, pr Europn e sigurisht edhe pr Shqiprin. Ndrkoh, urojm q qeveria shqiptare ta trajtoj me seriozitetin e duhur kt faz t marrdhnieve shqiptaro-greke: shkujdesjet dhe gabimet e s shkuars mund t jen fatale. Si e konsideroni organizimin e festimeve nga qeveria n kuadr t 100-vjetorit t Pavarsis? far sht pr tu prgzuar dhe ku mund t bhej m shum? Deri tani nuk shoh asnj gj entuziaste. Kemi dgjuar nj sr deklaratash t Kryeministrit prpara ministrave- vuv, mbi rishikimin e historis, mbi nisma e festa pa fund prgjat ktij viti. Kemi dgjuar t ket shpallur nj list me emra, q ai pretendon se jan protagonistt e vrtet t Pavarsis e t historis s shtetit shqiptar. Ajo q bie n sy sht se n listn e Kryeministrit nuk figurojn m emrat e Abdyl Frashrit, Pashko Vass, Ismail Qemalit, Fan Nolit, dom Nikoll Kaorrit e Luigj Gurakuqit. Jo, n listn e tij jan nj tuf bejlersh e pashallarsh analfabet e turkoshak, q as nuk e ndjen, as nuk e krkuan, por vetm se e shfrytzuan dhe e tradhtuan pafundsisht shtetin shqiptar. Nga ana tjetr, thuhet se po duan t bjn nj monument modern pr 100-vjetorin e Pavarsis, nj lloj mbivendosje pllakash, prmbajtjen e t cilit vetm prartjet e Zigmund Frojdit mund ta zbrthejn. Thuhet se do bhet nj konferenc shkencore madhshtore n Tiran, me pjesmarrjen e albanologve m t mdhenj t kohs. Por nuk di t jet lvizur gj as n kt drejtim, nuk jan caktuar pjesmarrsit, nuk jan caktuar temat dhe, m n fund, nuk jan hedhur as ato pak

Intervista t duhej t vinin n pushtet, qoft edhe me zgjedhje t lira, forca ekstremiste e nacionaliste. Urojm me gjith shpirt q nj gj e till t mos ngjas, urojm q vendet e BE-s, SHBA

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

Qeverisja e 20 vjetve, po aq kriminale sa ajo e Enver Hoxhs


TemA krijojn besim, por s pari duhet t mendojn rregullin e t nesrmes dhe jo astin. Berishn e hoqn n 97, si t keqen e madhe, por u erdhi prap pr shkak t aleancave inekzistente q prun po qeveri inekzistente. Ky gabim nuk lejohet t bhet m pr rregullin e s nesrmes, e jo se duhet larguar ai, sado q aleancat edhe kur jan ineficiente kan efekte psikologjike. Prandaj e kam prkrahur iden e Rams pr peshim, sepse besoj q duhet s pari pr vendin dhe jo pr fituesit.. Un mendoj q m 2013, problemet i ka e djathta dhe jo e majta. Nse Berisha rri me Metn ky i fundit duhet ti harroj votat ultra t majta t 2009. Pra Berisha duhet ti jap vota nga t tijat, t mbaj Metn, po jo partin e tij. Akoma nse Meta rri djathtas, PDIU mund t krkoj koalicion majtas si parti e dyt, ka e favorizon sistemi zgjedhor, apo t shkoj n Qendr me partin e Topit etj. Duket nj strategji e sakt e PS, e cila problemet i ka t nj natyre tjetr. Duhet t punoj pr Strategjin Kombtare, stafe kreative dhe t shkoj afr fshatit. Kjo sht sfida reale e saj dhe e opozits. Dy forca t reja politike kan marr prsipr t thyejn pesimizmin q rrethon do nism t re q shfaqet n panoramn politike shqiptare. A do t ket sukses Bamir Topi dhe Kreshnik Spahiu? Besoj se Presidenti duhet t shkoj drejt nj krijimit t nj Poli Qendre ku dhe mund t ket sukses. M qart akoma t prcaktoj plotsisht kt qndrim pasi t shoh rreshtimin e palve majtas dhe djathtas. Besoj te inteligjenca apo dinakria e tij politike. AK-s do ti duhet shum pr tu besuar. Ka gjetur kohn e duhur pr t marshuar, por a krijon dot batalione t rregullta, apo do mbetet e forms partizane kt nuk e di. Duhet t pozoj platforma e jo fjalime. Me far po merreni tani? far vendi zn fizika, librat dhe shahu n kohn tuaj momentalisht? Librat jan thelbi i jets sime. Pr shahun jam i lumtur krijuan pr t mos vdekur. se megjithse nuk luaj m, shoh live turnet m t mdha t bots n ekran. Pr fizikn, pas nj pune mbi gjysmn e jets, pres gjykimin mbi nj ide timen muajin tjetr n Itali, nga nj grup shkencor italian dhe rus. Nse do t duhet t bnit nj parashikim pr vitin e ardhshm n tre fjali, cili do t qe ai? Si do e gjej 2013-a Shqiprin? T pafuqishme, t rrnuar ekonomikisht, por shpresoj e besoj se do ti thrres shpirtit t t parve, q e

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

WOODHOUSE DHE E VERTETA E ROLIT TE BRITANIKEVE NE GJENOCIDIN CAM NGA AGRON


WOODHOUSE DHE E VERTETA E ROLIT TE BRITANIKEVE NE GJENOCIDIN CAM angazhuar kundr pushtueseve nazi-fashist. N kt drejtim nuk mund t mohohet ndihma e rndsishme materiale dhe monetare q iu prcoll NGA AGRON ALIBALI atyre. Studiues n Universitetin e Nga ana tjetr, misionet Masausetsit. Ai po shkruan ushtarake britanike u nj liber pr shtjen ame dhe gjendn edhe n pozit t aspekte t s drejts humanivshtir n Shqipri pr tare ndrkombtare t lidhura arsyet e mposhtme, disa me t. prej t cilave jan shtjelluar n librin e gazetarit shqiptaro-amerikan Peter Lucas Debatet e kohve t fundit pr [OSS n Shqiprin e LII rolin e misioneve ushtarake Botrore, Tiran, 2010]. britanike n Shqipri gjat -rreth viteve 1943-1944 roli Lufts II Botrore sjellin n i dyshimt i qeveris s vmendje nevojn e vlersimit rillit pr knaqjen e objektiv t veprimtaris s tyre. orekseve shoviniste greke Nga largesia mse 70 vjeare n jug ngjalli dyshim dhe kjo pun ndihmohet jo vetm shqetsim n mbar opinme hapjen e pashembullt t ionin publik shqiptar, arkivave, por edhe pr faktin pavarsisht nga ansia tejet pozitiv q sot Britania e ideologjike. Kjo e dmtoi s Madhe dhe Shqipria jan teprmi rolin dhe prestigjin vende mike dhe aleate t e ushtarakve britanik t ngushta n NATO. atashuar pran lufttarve Dihet se pjestart e misioneve shqiptar; ushtarake britanike n Shqipri - me ardhjen n malet e luajtn rol t rndsishm n Shqipris t Misionit mobilizimin dhe asistencn Ushtarak Amerikan jo rrall ndaj lufttarve shqiptar t u vrejtn frkime midis dy misioneve, q lidheshin kryesisht me prirjet dominuese britanike ndaj kolegve t tyre amerikan, por edhe me prdorimin e asistencs kryesisht amerikane n ndihma financiare dhe ushtarake pa u dhn kredia e duhur - pr avancimin e agjends britanike n Shqipri; -pr m tepr, krert e rezistenca shqiptare filluan t vrenin edhe njfar sjelljeje nnmuese t britanikve ndaj vendasve n Shqipri, ka cnoi s teprmi frymn e besimit midis dy forcave aleate; -s fundi, aksionet ushtarake angleze n Shqipri, qoft nprmjet ajrit dhe qoft t nxitura n terren, jo gjithmon morn parasysh apo shmangn efektete kolaterale ose mundsin e raprezaljeve gjermane ndaj popullsis civile. Mirpo edhe m problematik del sot roli i Misionit Ushtarak Britanik gjat Lufts II Botrore n Epir ose amri. Misioni Britanik Ushtarak n Greqi u lshua n vjeshtn e vitit 1942 pr ndrmarrjen e akteve t sabotimit n prapavijat greke me qllim dmtimin e rrugve t komunikimit dhe furnizimit t trupave gjermane n Afrikn Veriore. Aksioni m i rndsishm ishte pa dyshim shkatrrimi i urs n Gorgopotamo me 25 nntor 1942. Mirpo mandej ky Mision, fillimisht i prkohshm, u kthye n mision t prhershm dhe qndroi n malet e Greqis Veriore deri n fund t Lufts. N krye t tij n fund t vitit 1943 u vendos koloneli Christopher Montague Woodhouse. Zvends i tij ishte Nicholas Hammond. N mbarim t lufts q t dy kta u rrethuan nga nj brerore gati mitike respekti dhe lavdie. T shquar kahershm pr filohelenizmin dhe antimajtizmin e tyre t theksuar, q t dy u shquan m tej n qarqet akademike dhe politike britanike, madje duke arritur n nivelet n majat m t larta. Hammondi madje mbahet sot ndr autoritetet botrore pr studimet e lashtsis sa i takon Epirit dhe Maqedonis. Debati profesional asokohe u dominua nga librat me kujtime t tyre, dhe u ndikua jasht mase nga ngjarjet e Lufts Civile Greke dhe nga Lufta e ftoht. Filli i rrfimit apo narrativs s induktuar historike ishte se Misioni Ushtarak Britanik kishte luajtur rol themelor n shptimin e Greqis nga pushtimi gjerman dhe nga rreziku komunist dhe kjo ishte arritur nprmjet mbshtetjes thelbsore t dhn shefit t EDES-it, Napolon Zervs, n luftn e tij ndaj gjermanve. Mirpo gradualisht, me kalimin e kohs, dhe me hapjen e arkivave, u shfaqn krisjet e para ndaj ktyre t vrtetave. U pa qart se roli i Woodhouse-it dhe i Hammond-it kishte qen shum m kompleks se sa dihej dhe se miti i krijuar pr rolin e tyre n malet e Greqis ishte tejet larg realitetit. Grvishtja e par q filloi ti nxjerr kallajin historive t Woodhouse-it dhe Hammond-it erdhi fill pas lufte, kur edhe pjestar t Parlamentit britanik ngritn pyetje shqetsuese lidhur me rolin e vrtet t Zervs n rezistencn antigjermane, ka implikonte indirekt edhe misionart britanik. Ktyre zrave koloneli Woodhouse iu prgjigj me kundrargumente shpotitse, duke hedhur posht do insinuate pr lidhjet e Zervs me gjeneralin gjerman Hubert Lanz n Janin [Shih librin e C. Woodhouse Molla e Sherrit, Londr, 1946]. Mirpo paqsimi i Greqis dhe fryma rishikuese e ngjarjeve t Lufts Civile, sidomos n vitet 1960-1970, si dhe dalja n sken e historianve objektive gjerman, q kishin qasje t plot n arkivat e Wermachtit, e pasuroi debatin me t dhna t tjera q vrtetonin n mnyr t

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku


shumqka. Srish i shte dgjuar zri i mbl i sugarshes ,,flutura ime laroshe eja, eja mos ke frik,un t dua, un i dua edhe gjith shoqet tua laroshe. Sa shum shoqe ke ti . Do te doja edhe une t kisha po aq shum shoqe sa ti, por un ktu n qytet nuk kam shum shoqe, fshati sht FLUTURA E MADHE ndryshe.Un i kam par veres n fshat te gjyshja DHE SUGARESHA gjith shoqet e tua, t qe voglushja e saj tashma e bardha t vrdha t kafta kishte nj vizitore t vogl m e t un ju dua te gjithave. ciln mund t bisedonte Sepse t gjitha keni bukuri.,,mami me ka thn se ju kt bukuri e keni marr nga lulet,, kjo m duket edhe mua kshtu sepse krihet tuaj jan tamam si gjethet e lulve. E flutura fluturoi edhe pak pastaj vrejti drtaren e hapur dhe doli. Sugaresha u afrua buz dritars dhe e dshpruar e thirri fluturen qe t kthehej. Por flutura sikur t ishte lodhur nga biseda m evoglushen fluturoi per t mos u kthyer. Sugaresha e dshpruar qndroj buz dritares derisa i iku nga shikimi flutura e madhe, pastaj me shpirt t thye zbriti tek e ema e cila akoma ishte duke lexuar,, mami, mami i tha m ka mrzitur flutura sepse iku. Iku pa me prshndetur. Atehere e ma iu kthye e bukura ime jo flutur prap do t vij tek ti sepse ti e ke pritur mir.Ndersa vogushja e piklluar i u kthye se mes,, po ajo iku pa m prshndet, kjo do te thot se sht merzitur nga un,, e ema iu kthye po ku e di ti se sht merzitur nga ti? Po ,po mami sht merzitur nga un sepse i fola shum, kt e kam msuar npr filmat vizatimor se kur flasim shum t tjeret merziten nga ne,, E ma qeshi- mori m pran ia prkdheli floket e saj t shkurter dhe i tha ,,jo e bukura ime ,jo, ti nuk e ke merzitur aspak ,ti i ke treguar pr dashurin q ke ndaj saj, dhe gjith fluturave t tjera. Ndaj luleve, i ke treguar pr dashurin q ndaj librit, prandaj,edhe ajo nuk ka ikur nga ti prgjithmon, por ka shkuar te fluturat e vogla t t ju sjell ushqim edh e prap nser do te vij sepse ajo ty te ka shoqe t mir. Athere kur e ema ia prmendi fluturat e vogla, Sugareshes iu largua loti nga syri dhe ju kujtuan plot e prplot flutura qe kishte par n fshat t gjyshja . I besoj fjals se nns dhe shpejt iu largua dshprimi nga fytyra pr mikn e saj laroshe. Pak me von ra nata. Sugaresha i uroj nns dhe gjith t tjerve natn e mir dhe shkoi n shtratin e saj. N nderr kishte par fluturn e madhe, e cila, i kishte krkuar falje qe kishte ikur ashtu me nxitim tek t voglat e saj. Kur u ngrit n mngjs disi ndjehej me e lehtsuar dhe i tregoj t mes pr ndrrn e bukur. E ma u

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it.

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Sllavizimi i toponimeve arbane (shqiptare) n rajonin e Nishit me rrethin (vijon)


Sllavizimi i toponimeve arbane (shqiptare) n rajonin e Nishit me rrethin sllave i kishte prkthyer n gjuhn e vet, si: Bardus me emrin tjetr sllav Belosh, Bardin- Davidovc, Kastrat- Kostrce, Kodra- Kodretin, Malishte- Malolishte po ashtu n rajonin Nish-Prokupe. Disa toponime- vendbanime shqiptare n krisobulat serbe t shek. XIV kan qen t regjistruara vetm me emrtimet dhe format sllave, ndrsa n burimet osmane- turke t shek. XV -XVI shum vendbanime i gjejm me nga dy emrtime: shqip dhe sllavisht, ka do t thot se administrata mesjetare sllave nuk i ka shnuar emrtimet e vendbanimeve burimore-popullore t gjuhs shqipe, por vetm emrtimet q i ka ndryshuar, kalkuar dhe prkthyer administrata mesjetare sllave. Kto burime historike t proveniencs osmane- turke mohojn krejtsisht teorin dhe tezn e historiografis sllave dhe asaj serbe kinse n trevat e Kosovs, Maqedonis s sotme dhe n arealin e Nishit, Vrajs, Kumanovs dhe Shtipit nuk ka pasur vendbanime dhe popullsi shqiptare deri n fund t shekullit XVII dhe fillimit t shekullit XVIII. Ndr t part q lancuan dhe falsifikuan kt tez, se n hapsirn e ish-Dardanis nuk kishte popullsi shqiptare para shek. XVII, ishin J. Cviji, Vladan Djordjevi, Stojan Proti, Branislav Nushi, e shum t tjer. DISA DSHMI Q DEMANTOJN TEZN DHE MENDIMIN E ORIENTALISTVE SERB SE DERI N SHEKXVII. N HAPSIRN E ISH DARDANIS NUK KISHTE POPULLSI SHQIPTARE SI DHE Q DSHMOJN SE ISHIN SLLAVIZUAR TOPONIMET E

Ikja nga e tashmja nga Xhelal NEZIRI (vazhdon)


N kt realitet t mjer, nn hijen e ktyre shifrave, sot po na servohet krenaria e 100 -vjetorit t flamurit kombtar, kurse na paralajmrohet se gjuha shqipe do t jet zyrtare n mandatin e ardhshm t partis shqiptare n pushtet. U tha se ksaj radhe sinqerisht do t bhet pas katr mandateve t fituara nga BDI-ja n zgjedhjet parlamentare. Pra, i pesti i vrteti. Tingllon disi pa rim sepse thuhet i treti, i vrteti, po nejse. Xhelal NEZIRI familjar dhe baba t dy fmijve. Kishte pasur nj doz frike ta Kto dit dgjova nj pyes n mos i ka ngjar dika e storje vrtet rrqethse. keqe pasi n vend t buzqeshjes Nj burr i t dyzetave dhe prshndetjes kishte par nj nga nj fshat i Tetovs fytyr aq t trishtuar saq i ishte futur n nj dyqan n kishte ln prshtypje se bhej lagjen e tij, por ksaj fjal pr ndonj vrass t radhe nuk ishte prshnde- mundshm, e jo pr blersin e tur fare me shitsin. ndershm dhe t sjellshm. N Fytyra e tij kishte qen e munges t guximit pr t tjetrsuar, e egrsuar dhe e msuar problemin e blersit, gatshme pr t br shitsi kishte vendosur ta vzhrrmuj nse dikush do ti goj sjelljen e tij brenda n kishte dal prpara. dyqan. Myshteriu ishte drejtuar Shitsi ishte habitur nga kah frigoriferi pr t marr dy pamja trishtuese q kishte litra qumsht, kurse n dalje nn marr blersi i tij i rregsqetull kishte futur edhe nj ullt, t cilin e njihte qmo- buk. Kishte dal ashtu si ishte ti si njeri t ndershm, futur me fytyr t vrejtur, pa prshndetje dhe pa e br pagesn. I habitur nga kjo sjellje, shitsi kishte vendosur q t jet nj vzhgues i heshtur i gjith ksaj grabitjeje t dyqanit t tij. Nuk pati reaguar as q kishte tentuar ta ndalte pr tia krkuar ta bnte pagesn. T nesrmen myshteriu kishte shkuar ti krkonte falje shitsit. I kishte thn se nj dit m par nuk ka pasur asnj qindark pr dy fmijt e njom t tij q i kishin krkuar qumsht. Ky rast vrtet t bn t mendosh se aq shum kemi ikur nga e tashmja saq flasim vetm pr t kaluarn dhe t ardhmen. Foljet jan ose n kohn e kaluar t kryer ose n t ardhmen e prparme. Mburremi me t shkuarn ton kolektive dhe flasim pr t ardhmen e ndritshme. Festojm 100-vjetorin e flamurit dhe shtetit shqiptar dhe hedhim iden e bashkimit kombtar q do t realizohet n kuadr t Evrops s bashkuar dhe pa kufij. Topi i pingpongut hidhet her n historin e lavdishme, her n t ardhmen e begat. Ndrkoh, njerzit si myshteriu q ishte detyruar t grabis dyqanin pr tu siguruar qumsht qndrojn n dimensionet e s tashmes s trisht, pa sens as pr t shkuarn e as pr t ardhmen. Pa shpresa e pa krekosje, ata bjn luftn e mbijetess. T dhnat e fundit t Entit Shtetror t Statistiks treguan se do i treti banor n Maqedoni jeton n varfri t thell. Nse analizohen shifrat n baz t prkatsis etnike ather rezulton se papunsia dhe varfria t shqiptart sht alarmante dhe kap 40 prqindshin e popullats.

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

TREGIM PR BABAN TIM Nga ALI PODRIMJA


i kishte rn n vesh edhe Stevanit, i cili ishte vn n gjurm si langua. Por ardhacakun nj nat e gjetn t vrar pran nj vije uji. Me arm t tij dikush e kishte qlluar. Mbet kjo enigm, megjithse pushteti ishte egrsuar dhe i ngjante nj kafshe t plagosur. Pr burrat e malit kur me fliste babai, asgj nuk i besoja. Mendoja se e kishin lodhur punt e dits ose ishte zn me perndit e prrallave. Qeshja me t kur niste t m fliste pr ato gjra q ende asnj libr nuk i kishte shnuar e una ia pritja: "Moti kjo ka ndodhur, or baba". Kishin kaluar vite kur i zvarur trhiqja hapat asfaltit t zi, q ishte lar nga gjaku i demonstrantve. Ndonj kpuc, xhemper, krah setre ose kmish; ndonj trup pa jet, ant nxnsi e take t thyera kishin mbetur t derdhura. Her pas here degjoheshin sirenat. N drejtim t hotelit, puntort lanin me t madhe gjakun. Pa thn nj fjal njerzit mbylleshin npr shtpia. Ishte shfaqur nj polic para meje. M kishte shar n gjuhn e vet. Ia kisha par dorn e tij kur e drejtoi kah arma. Ora policore ende nuk ishte. N midis t xhads nga kapelja e tij ylli iu kutulis duke cingruar disa her. Por ky ishte m i zbeht dhe kishte nj form tjetr. N shtpi sapo arrita Dreni ma solli nj got uj dhe m tregoi se kishte ngjar n Ulpian. E shikova gjat dhe tek i mbylla syt i thash: "Ti je i vogl, or bir. Do t msosh edhe shumka, por ather kushedi se ku do t jem". Pas nj jave shkova n Gjakov. N breg t Erenikut krkoja varrin e babs. M shoqronte dhe nj shok i fmijris, i cili papritmas m tha: "tu desht ta thrrassh n emr baban mes kaq varreve?" E shikova si n gjum. Asgj nuk i thash. Vura buzn n gaz. Babai ishte gjall pr mua dhe un nj

fmij i keq. M tingllonin ende fjalt e tij pr kokardn etnike n kapeln partizane

t Stevanit. Dhe m bhej se aty diku i shihja syt e zgurdulluar t babait tim...

Kuvendi i Vlors, pjesmarrsit n t dhe firmtart e Aktit t Pavarsis Nga Aleksandr Meksi
Dhimitr Beratti dhe ribotimin pas tij nga Lef Nosi n fletoret e tij Dokumenta Historike nr. 1(1924)-nr. 12(1925). T dy kta burra t shquar kan qen pjesmarrs t Kuvendit qysh nga dita e par dhe njherazi dhe firmtar t Aktit t Pavarsis. M von, jan t shumt studiuesit q u muarrn me Kuvendi i Vlors, Shpalljen e Pavarsis dhe pjesmarrsit n t dhe aspektet e shumta t asaj firmtart e Aktit t Pavarsis ngjarje madhore pr hisNga Aleksandr Meksi torin e popullit shqiptar. Ndr ta do t veonim Kuvendi i Vlors dhe Shpallja punimin monografik t e Pavarsis s Shqipris kan Bardhosh Gaes Ata q trhequr gjithnj vmendjen e shpalln Pavarsin studiuesve por edhe t publikut Kombtare n vitin 2002, t gjer, pr rndsin dhe ku jepen procesverbalet e prmbajtjen historike, si Kuvendit, jetshkrimet e mbledhja q hodhi themelet e pjesmarrsve si dhe krijimit t shtetit shqiptar, t kujtimet e shum prej Shqipris s mosvarme, si figurave t shquara t e thot vet Akti Shpalljes s kohs. Kuptohet q ajo Pavarsis. ngjarje ka zn vend Jasht do dyshimi; jan kryer prher n studimet me studime dhe publikime t tem historin e asaj shumta pr kto dit historike, periudhe, Po kshtu, duhet Kuvendi i mbajtur nga 28 prmendur nisma pr hunntori deri n 7 dhjetor 1912 lumtimin dhe botimin e njihet nga botimi i procesdokumentacionit historik q verbaleve t shtat ditve t tij ndodhet n arkivat e huaja. n gazetn Prlindja e Kjo do t ndihmoj pr t Shqipris (numrat 6-11, janar kuptuar m mir dhe me -shkurt 1914) drejtuar nga saktsi ato ndodhi, n aspektet e tyre politike e sociale. Ka pasur vazhdimisht n dhjetvjeart fundit vrejtje, mospranime t pranis s personave t veant n at Kuvend si firmtar apo pjesmarrs, me mjaft gjas, si pasoj e paragjykimeve politike. Po kshtu, ka dhe botime t plota t listave t firmtarve me foto dhe jetshkrime t shkurtra nga Niko Kotherja dhe Admirina Pei, si dhe shpjegime pr ngjarjen. I prfshir n nj punim kolektiv, q lidhet dhe me kt ndodhi, menduam ta shohim me vmendje gjith dokumentacionin e ruajtur pr Kuvendin, punimet e tij, pjesmarrsit, Aktin e Shpalljes s Pavarsis dhe firmtart e tij si dhe vendimet e marra, t nisur nga dshira pr t qen t sakt. Ishte e nevojshme q mbi materialin dokumentar dhe kujtimet e pjesmarrsve e bashkkohsve, t studiohet n mnyr t plot ky akt historik, tepr i rndsishm pr kdo q sht krenar se sht shqiptar, dhe 100 vjetori sht nj rast i till. Nntori i viti 1912 i gjeti trojet e shqiptarve si fush lufte; nga Veriu sulmuan trupat serbomalazeze dhe rezistenca e ushtris s rregullt turke, rezervistve e bashk me ta dhe vullnetart shqiptar, nuk arritn tu bnin ball. N Jug n territoret e prefekturs s Janins po luftohej me ushtrin greke, ndrsa n lindje trupat bullgare. N kurriz t shqiptarve t gjith prpiqeshin t coptonin at q kishte mbetur nga Turqia e xhonturqve. N t tilla rrethana atdhetart nuk qndruan duar kryq e t bnin sehir por u lidhn me njeritjetrin, kudo q ishin dhe vendosn ti dilnin zot atdheut t tyre. N kujtimet e tij Ismail Qemali jep nj tablo t shkurtr t veprimtarive t atdhetarve pr mbrojtjen e atdheut. Ai tregon, se duke par veprimet e Turqve t Rinj shqiptart u ngritn n kmb n Kryengritjen e prgjithsime q triumfoi me hyrjen e tyre n Shkup. Por fillimi Lufts Ballkanike i bindi shqiptart, si vren Ismail Qemali, q t marrin masa t rrepta pr shptimin ton. Ai nuk pranoi propozimin q t bnte pjes n qeverin e re turke dhe u nis nga Stambolli pr n Bukuresht ku u takua me shqiptart e shquar t kolonis dhe s bashku vendosn t kthehen h Shqipri pr t mbajtur nj mbledhje t prgjithshme e t shpallnin Pavarsin. Prej andej Ismail Qemali me shok shkuan n Vien e Budapest ku pati takime n nivel t lart me ministrin e Punve t Jashtme t AustroHungaris Berthtold dhe siguroi prkrahje pr Shqiprin e pavarur. Ismail Qemali nga Viena m dat 9 nntor njofton me telegram se sht nisur pr n Shqipri me t parin vapor. Ai bn t qart se E ardhmja e Shqipris sht e sigurt. M dat 18 nntor Paria e Vlors merr nj telegram nga Ismail Qemali i cili ju thot se prpara s premtes jam atje. E mbledhmja e prfaqsuesve n Durrs apo n Vlon sht krejt e nevojshme. I thirni t gjith. Gjer sa t mbrrij un, mbani qetsien e bashkimin. ashtja jon politike u sigurua fare. Ky njoftim, me nj telegram t firmosur Nemr t gjithve nga Xhemil Bej Vlora, Elmas Kanina e Leonidha Bezhani, ju drgohet : Kryetarve t bashkive e t Klubeve, Parsis dhe Popullit t ndershm t Janins, Gjirokastrs, Filatit, Reshadies, Tepelens, Delvins, Prmetit, Marglliit, Leskovikut, Kolonjs, Kors, Dibrs, Manastirit, Resnies, Kosturit, Strugs, Ohrit, Beratit, Pogonit, Skraparit, Lushnjs, Elbasanit, Kavajs, Durrsit, Tirans, Krus, Matit, Shkodrs, Peqinit, Fierit. N at njoftim ata ju thon .Lutemi pr shptim t atdheut, q prfaqsuesit n fjal tyke e bam natn dit t gjinden n mbledhjet t Prgjithshme Kombtare q do t bahet ktu n Vlon.. N botimin e Lef Nosit jepen shkmbimet e shumta telegrafike pr prgatitjet, drgesn e mjeteve t transportit n Durrs, njoftimet pr emrat e prfaqsuesve nga gjith viset shqiptare, ku ve atyre t krahinave q u prmendn

SHQIPTAR,RUAJUNI SPIUNIT SERB BAHTIR HAMZA, JEVGUT Q FLET SHQIP!!!...


SHQIPTAR,RUAJUNI SPIUNIT SERB BAHTIR HAMZA, JEVGUT Q FLET SHQIP!!!... Isa mulaj etj. Dhe pr qudi ndonjri nga kta edhe i ka shkruar dhe botuar edhe vepra letrare por me emrin e tij. Kjo le tu mbetet n ndrgjegjen e tyre damk e pashlyer. 3. Ky njeri,i quajtur Bahtir Hamza,jevgu q flet shqipen,vazhdon pandalshm q t njollos mjaft personalitete letrare,duke i fyer dhe duke hedhur balt mbi emrat dhe biografit e tyre,dhe kjo jo pr tjetr por ngase ai po vazhdon misonin e tij pr t kryer detyrat e si agjnet serb pr t njollosur figurat e dijes dhe t shkencs e prgjithsisht t bots shqiptare.Ai prmes atyre valve te radios q sht misterioze se ku funksionn dhe si funksion ai radiostacion dhe si i lejohet ashtu fare pa asnj kriter q t shpif e t njollos pr merat e mirnjohur t bots shqiptare,duke atakuar rnd punn dhe biografit e tyre, her duke i quajtur ato personalitete tradhtar e ato t gjinis femrore duke i quajtur kurva shqiptare kamos tjetr. 4. Duke qen n njohuri t gjith ktyre viteve q ai nuk ndalon n kt drejtim veprimtarin e tij edhe publike,e kur atakon sidomos heronjt e kombit, vllezrit Grvalla dhe Kadri Zekn si spiuj t Serbis, mos vall ky i gjor mund t ket dor n vrasjen e tyre, dhe kto i bn pr t mbuluar gjurm apo n mos e ka rrokur paranoja e mkatit q bn ai duke i njollosur kto figura t ndritura t kombit 5. Dhe, krejt n fund them se sht koha q ktij monstrumi antishqiptar ti thuhet njher prgjithmon Stopduke ia dhn gjykimin e merituar, (fatkeqsisht sht gabel e nuk sht shqiptar edhe pse thirret se sht) dhe smund e quaj tradhtar, por duhet mbyllur goja apo duhet gjetur format e prgjegjshme dhe t mundhshme, qoft edhe prmes mekanizmave shtetror, q ai t prballet me drejtsin, pr t gjitha kto q ka br dhe vazhdon t bj i papenguar

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

1 3

Libri: GEGNISHTJA, KUSHTRIM HYJNISH (vazhdon)


Libri: GEGNISHTJA, KUSHTRIM HYJNISH... ME KA MUND TKRAHASOHET? njerzt per mi shperbly, me ate qi ska tpaguem, dashunin e tij per jet... SHPERBLIM NOBELI... Ia dola tflak kompleksin qi jeten ma pat nxi, me urrejtje ve tuj ushqye, ket temen mbrendi, mpat qit ntroha tdreqit, e vetmja nji deshir, gjith ata qi minjoruen, mi ba tma ken lakmi... Si plumb i panxjerr, qi ntrup kam marr dikur, nenmimi nshpirt rri ngul, e lshon helmn e tij, tshtyen si zhug e keqe, qi tkruhesh neper lkur, e nvend se me mkalue, mperhapet edhe ma zi... I vetmi bar kur punen, miqt tma ken lavdue, bar qi tbajka veten, bashk me boten tadhuroj. Hak per fjalt tlumt penda, e paska me jetue, e mrreh zemra ti thue, se mim Nobeli po fitoj... FATI MA PREU RRUGEN... Njiher ve luta eren, qi tia percjellte i porosi, se letra e shumpritun, shum gat besa mvonoi, zani jem nvesh tInges, ti shkoi bashk me puhi, besn e dhan para ndamjes, edhe i her qi tia kujtoi, e ti thot se fundi botes, nuk asht njaj vend i saj, por edhe noft en fund, si shpend un do tfluturoj, e sa tem rreh kjo zemer, premtimin do ta mbaj, e gjith malet skandinave, me i hap do ti kaloj, masi mtradhtoi era, nvend zanin sma pat que, zemra perpara mpriu, per ne mtha nuk ka kufi, pip en kamb u ngrita, e spat kush me mndalue, pos fatit qi mtheu qafen, gjat rruges me i fatkeqsi... MOS NA PSHTYENI NSHPIRT... Gjith tdeknit prej vorri, i dit kan mu ngrit, e me rend tan neve ve kur tna mallkojn: Tdeshtume far pjelle, ne kshtu paskem rrit, tkeqen vetit tmjert, kaq fort qi po ia dojn? Numri jon si tvdekun, shumfish ma i madh, se numri juej per sgjalli tash qi pasket mbet, vend mbi tok ska mbet, oft koder oft livadh, ku sgjen eshtnat tona, kot qi nu paskan tret... mos na pshtyeni n shpirt, nkofshi gjak i jon, se nboten tash ku jemi, ne vdekja vet sna qoi, ket pun e bani hasmi, ne tuj na vra gjithmon, e tash me tmir vjen juve, flokt qe tju lmoi... AH MOJ SHTRIGA E VJETER!... Ah moj shtriga vjeter, sa borgj ke me na la! mishin nhell me pjekun, qymyr ne tu kem ba, her na fryen der tskuqem, kur tke ndoj gosti, e masi tpiqet mishi, fytyres ti na hjedh hi... Vese prushi mbluem, mund dhe me shpethy, njani me i hjedh plumba, tjert mbesin pa sy, me zjarr pra mos luaj, se mund tdigjesh vet, dy her nuk tmjaftuen, qi tash tkruhet apet? DAM E VERTET... Dam nuk tbajn flokt, qi tunden si val deti, as vetllat tua t holla, si shtiz Erosi qi tgodasin, as syni i yt magjik qi shkelqen si rreze dielli, as buzt all te kuqe, prej gjaku qi ve spelcasin... Ve fjala jote e amel, per shpirti qi tshkon ty, dhe zani yt i qet si ma e kandeshmja simfoni, aura jote kosmike qi mrrenqeth fynd e kry, jan arma e jote dame, qi mperkulin me dashuni... FAL KUJT NE JEM TUJ RRNU? Oh tmjert ne tmjert, po taft qi paskem ken, hyzmet per mi ba hasmit, si nder ne kund sgjen... Pse per tmbrapsht a thue, kaq mir punojm me tru, e sdojm ta pvesim vetin, fal kujt ne jem tuj rrnu? Po pse shap njata sy, e tshofish ve njiher,

A FLASIN SERBT SHQIP? PO SHQIPTART SERBISHT? nga Velija


A FLASIN SERBT SHQIP? PO SHQIPTART SERBISHT? nga Velija A FLASIN SERBT SHQIP? PO SHQIPTART SERBISHT? Sipas Kushtetuts, gjuha shqipe dhe serbe jan gjuh zyrtare n mbar Kosovn. Por far mendojn pr gjuhn serbe t rinjt shqiptar dhe far ata serb pr gjuhn shqipe? far duhet br pr t mnjanuar barrierat? do t lajmrohesha nse do t organizohej ndonj kurs pr msimin e gjuhs shqipe. N T rinjt serb n jug t Ibrit kt mnyr s pari un do t prparoja si nga dita n dit jan gjithnj person dhe s dyti, kjo do t ishte e m pragmatik. Ata po e shum e rndsishme pr punn n t kuptojn se njohja e gjuhs ardhmen . Kjo pr faktin se nse shqipe sht prparsi por aktualisht ju e dini serbishten, edhe domosdoshmri pr t anglishten dhe shqipen ather punn mbijetuar, br tregti apo pr e keni 95 pr qind e garantuar", thot t gjetur nj vend pune n Stoilkoviq. institucionet kosovare. Damir Nevoja pr kurse t gjuhs shqipe Stoilkoviq, student i vitit t Ngjashm mendon edhe Dejan tret t historis n Universi- Vlajkoviq, nj puntor i komuns s tetin e Mitrovics nuk e di sapoformuar t Kllokotit. Njohurit e gjuhn shqipe por do t kishte tij gjuhsore por edhe t shumics s dshir ta msonte at: "Un qytetarve shqiptar nuk jan t mjaftueshme "as pr komunikim elementar". Nga ana tjetr: "Shqiptart jan shum m t interesuar pr t msuar gjuhn serbe dhe flasin shum m mir se sa ne q flasim shqip. Me sa di un nuk ka pasur kurse pr msimin e gjuhs shqipe. Nuk ka ndonj interes t veant pr kurse t tilla. Edhe ata njerz q e njohin gjuhn shqipe e kan arritur kt vetm fal gatishmris s tyre q ta msojn at", thot Vlajkoviq. Spasa Andrejeviq ishte n mesin e t kthyerve t par n Novak afr Prizrenit. Ai sht i punsuar n zyrn komunale pr komunitete. "Un mendoj se e di shum mir gjuhn shqipe dhe jam krenar q e di at. Un vazhdoj ta msoj dhe ta prmirsoj edhe m shum sepse ajo sht e nevojshme. Jo vetm

Nj popull Nobel GEORGE FRED WILLIAMS


Nj popull Nobel GEORGE FRED WILLIAMS N gazetn Shqip ish nj dyfaqsh kushtuar ishdiplomatit amerikan George Fred Williams, i cili e ka vizituar Shqiprin dhe ka mbetur i goditur pr mir nga ethosi i shqiptarve. Po publikojm n faqen ton nj shkrim t tij t vitit 1915. sht shum interesant. M.N. Trimria e shqiptarve nuk njeh kufi. Ata e prballojn vdekjen dhe torturn pa asnj hezitim. Fjala e tyre nj her e dhn sht m e shenjt se betimi i dhn te popujt e qytetruar. Mikpritja e tyre ska t krahasuar. Ajo nuk pushon deri sa t mos ngel gj pr t ndar e pr t dhn. Shqiptart trashgojn pamundsin pr ti fyer n nder. Kjo sht nj praktik e prjashtuar, sepse po i fyeve do t prballosh n mnyr t detyruar larjen e hesapeve me gjak. Bajroni i ka br homazhe ksaj race shqiptare pse e njohu personalisht dhe jetoi midis ktij populli. Respekti pr moshn sht nj nga karakteristikat e shqiptarve. Ata jan korrekt, t dashur kundrejt tjetrit dhe reciprokisht t sjellshm. N momentet m t rnda ata jan plot respekt pr superiort e tyre. Ata zbatojn urdhrin e tyre me saktsin m t madhe. Fjalt e tyre dhe sjellja e tyre shoqrohen nga dinjiteti. Si kemi thn m prpara, nj fyerje ndaj tyre riparohet n mnyr shum t tmerrshme. Nuk lejojn servilizmin, lajkatarin ose mosobligimin n nj pun q

jepet fjala. Mikpritja gjen shprehjen m kuptimplot n

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Albanians running for Public Office in USA

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

1 5

Shkrime nga James Wm. Pandeli

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te .

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

Perse vetem 2 Vjet heqje Lirie u kerkua kur te tjere kane marre me shume per me pak korrupsion? NJe hetues I mire do ti kishte keto kriminele cdo 2 dite gati tu duke dhene llogari.

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha

The leader of Opposition in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that hes so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences?

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PDs ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret.

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Henris Balliu Guilty as part of Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

2 3

Lidhja VokshiXheka -Spahiu-klani Berisha

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari cfare kane keto te tre te perbashket/? Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!!

Azem Hajdari I vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te larte te Europes...

Kryengritje nga njerez me arme per parate e vjedhura ne kohen piramidale & ate qe vijoi me pas me fatosin ne krye...gjykoni vete njerez.

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi , kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse?

Familja Berisha & Podesta group 1 Albanian Americans 2


The Albanian Mafia Lobbies against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues.. Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise.zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha... Mr. Countryman shell shocked when the opposition and the government of Albania sit down to vote some laws.Question Did they really sit down together? Yes and you are welcome... Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

2 5

Kazaja - Prefektura e Follorins, qyteti i Follorins - Florina Leri ARBEN LLALLA


m 1971, Himadhi ishte nj fshat i braktisur. 4-. BELL-KAMEN, pas vitit 1928 quajt Dhrosopigi. Nga ky fshat sht, njri nga lufttart e shtjes shqiptare, Spiro Bellkameni (1885-1912). Ai luftoj me etn e tij kundr ushtris osmane, kundr kishs greke dhe Fanarit. Prjashtoi forcat ushtarake greke nga Ballkameni e Negovani. M 18 Maj 1901, duke luftuar me forca t drguara nga kisha greke n Follorin, u plagos rnd. Spiro Bellkameni u priu etave q hyn n Korn e liruar, t cilt n kok mbanin ksula t bardha ku shkruheshin fjalt: Liri a Vdekje! U vra n pabesi n tetor 1912, vetm pak dit para se t shpallej Pavarsia e Shqipris. Spiro Bellkameni ka thn Gjer sot punova pr botn, pasktaj do punoj pr kombin tim. Revista Ylli i Mngjesit i vitit 1918 shkruan pr Spiro Bellkamenin:Tradhtia dinake dhe e poshtr rrmbeu nj nga trimat t shquar. Veprat e tij jan t gjalla, Jeta, veprat atdhetare t Spiro Ballkamenit jan t ditura prej do shqiptari Bellkameni (Dhrosopigi) dhe Negovan (Flamburo) ende ruajn traditat shqiptare sidomos n dasmat e tyre. Nj studim rreth martesave tradicionale shqiptare n kto dy fshatra ka botuar vite m par n revistn BESA q e botonte Lidhja e Arvanitasve t Greqis shkrimtari Harallambu Stiliadhi. 5-. ELEOV, sht nj fshat q rreth vitit 1878 i prkiste Kazas s Kosturit dhe n fund t shek.XIX i takoj Kazas s Follorins. Qeverit greke duke par rndsin antike t Eleovs ja ndrruan emrin n Lakkia dhe m von Levaja (). Sot i prket bashkis Filota dhe ka rreth 826 banor. sht vend me interesa arkeologjike. Nj studim t Lena Jankovski dhe Alex Bakratcheff pr ndryshimin e emrave sllav t 804 fshatrave n Greqin e Veriut n emra grek, shkruajn se Eleova i prkiste Kosturit dhe me emrin Lakia. Pra, Lakia ose Lakkia q tej mori emrin Levaia kemi t bjm me Eleovn dhe jo me Elevis si shkruan studiuesi grek Dhimitri Lithoksu. Ne e kundrshtojm kt n baz t burimeve shkencore q Eleovo sht quajtur Lakkia dhe m von Levaia. Herodoti shkruan: Tani pasardhsi i shat i ktij Aleksandrit ishte Perdiccas i cili s pari u b despot i maqedonasve, dhe q ktu vijon:- Nga Argos kan ikur pr te ilirt tre vllezrit pasardhsit e Temenos, Gauanes, Aeropos dhe Perdikas, duke kaluar nga ilirt n pjest e siprme t Maqedonis, ata erdhn n qytetin e Lebaia. 6-. ELOVO, m 1928, u emrtua n Ellatia. Rreth vitit 1878 i prkiste Kazas s Kosturit, por pas disa vitesh u regjistrua si fshat q i takoj Kazas s Follorins. Ndodhet n perndim t Bellkamenit dhe ka qen i banuar q n koht e lashta ku n kishn e dmtuar e Shn Gjergjit gjendet varre t vjetra. N hartat e vjetra t kohs s Bizantit fshati emrohet Elovo. N vitin 1937, mbi rrnojat e kishs dhe me gurt e varreve u ndrtua nj shkoll pr fmijt e fshatit. Ky fshat ka qen i vogl ku jetonin vetm shqiptar ortodoks t cilt e braktisn at. N kt fshat t vogl ka pasur nj kish dhe nj shkoll fetare. Pas vitit 1950 nuk ekziston n hartn e fshatrave n Greqi. 7-. GERMAN, m 1926, ju ndrrua emri n Agjios Germanos. Agjios Germanos (Shn Gjermanos) sht nj fshat malor q dikur i prkiste prefekturs s Presps, ndrsa sot i takon asaj t Follorin. Gjendet n kufirin midis Greqis dhe Maqedonis. Ky fshat ndodhet 48 km nga Follorina dhe 54 km nga Kosturi. M 1912 jetonin 1.450 sllavo-maqedonas t krishter dhe 130 shqiptar mysliman t cilt m 1924 i braktisn shtpit e tyre. Ndrsa maqedonasit e braktisn prfundimisht fshatin n prfundim t lufts qytetare m 1949. Ata emigruan n ish-Jugosllavin dhe n vendet e Europs Lindore. N vend t tyre qeveria greke vendosi refugjat nga Azia e Vogl dhe vlleh nga Epiri. Para lufts qytetare greke fshati numronte 3.500 banor dhe u shkatrrua trsisht. Sot banojn rreth 250 njerz t cilt merren kryesisht me pun bujqsore, blegtori dhe turizm. 8-. KLESHTINO GORNO (Kleshtino e Eprme) m 1926, u emrtua Ano Klines. M 1912 jetonin 850 shqiptar mysliman t cilt e braktisn fshatin pas vitit 1924. N vend t tyre u vendosn grek nga Thraka, Azia e Vogl dhe 100 maqedonas. Shqiptart mysliman ju ndalua tua shisnin shtpit dhe tokat grekve t ardhur nga Thraka Lindore kshtu ata morn me vete pak gjra n ikjen me nxitim nga frika e vrasjeve nga ana e grekve. M 1926 refugjatt e ardhur filluan punimet pr ndrtimin e kishs s par e cila prfundoj m 1927. Ky fshat ndodhet vetm 8 km larg qytetit t Follorins. 9-. KLESHTINO DOLNO, (Kleshtino e Poshtme) m 1926 u quajt Kato Klines. N vitin 1912 jetonin afrsisht 450 maqedonas t krishter dhe 350 shqiptar mysliman. M 1924 shqiptart mysliman e braktisn fshatin dhe n vend t tyre u vendosn nga qeveria greke refugjat nga Kaukazi. M 1928 n kt fshat jetonin 500 maqedonas dhe 300 refugjat. Maqedonasit pas disa vitesh e braktisn fshatin duke u vendosur n ish-Jugosllavi dhe n vendet e Europs Lindore. 10-. KLABUISTA, m 1926 ju ndrrua emri n Poliplatano. N vitin 1912 banonin, 550 maqedonas t krishter dhe 150 shqiptar mysliman. Shqiptart mysliman e braktisn fshatin n vitin 1924, dhe n vend t tyre qeveria greke vendosi refugjat nga Azia e Vogl q njihen me emrin Pondio. 11-. KOTORI GORNO (Kotori i Eprm), m 1928 u quajt Ano Ydhrusa. M 1912 jeton n kt fshat 220 maqedonas t krishter dhe 40 shqiptar ortodoks. Disa familje shqiptare quheshin Petro Kaura, Stravro Kaura, Ilia Kristo pr t cilt Stefos Grigoriu thot se jan familje shqipfolse me ndrgjegje greke. 12-. KOTORI DOLNO, m 1927 ju ndrrua emri n Kato Ydhrusa (Idhrusa e Poshtme). sht nj fshat i vogl ku jetojn shqiptar t krishter dhe maqedonas t krishter. M 1912

26 MARSI I VITIT 1981 E TUTJE PRANVERA STUDENTORE E VITIT 1981 nga Syl Mujaj, Lugano
Ramadan Pllana. Lvizje t frytshme ishte vet qendra e studentve, qendr pr mbar Kosovn, aty ku u takuan dhe u njohn n mes veti ish familjet e t prsekutuarve, u njoftuan m afr edhe me masakrimin n burgun e Prishtins s martirve Fazli Grejqevci e Shaban Shala. Ndikim kishin edhe kontaktimi me organizatort e ish demonstratave t vitit 1968s. U b n vitin 1979 edhe prvjetori i Lidhjes se Prizrenit n krye me Pajazit Nushin e t tjer atdhetar. N kt vit nga rinia studentore u b dhe injorimi i ardhjes se Marshall Titos q u shfaq edhe me protestim konkret, (si shenj proteste u zun afro 15 qen e kur mbrriti Marshalli me eskortn e tij n afrsi t qendrs s studentve, para e mbrapa u lshuan qent, ku nga t dy ant e pritjes ata nuk kishin nga tia mbanin, pos rrugs kah duhej t kalonte Marshall Tita). Filluan npr Kosov grupet folklorike t burojn si krpudhat, aq vrullshm, n do cep t Kosovs, sa nuk mundnin as krejt LKJ-ja e Jugosllavis ti ndalte m. dhe pa dshirn e komunistve t Kosovs, gjuha shqipe ishte n vendin e saj t natyrshm. do grup kndonte n gjuhn shqipe, filloi aty-ktu edhe t bojkotohet gjuha serbe q ishte e detyruar deri ather. Filluan aty-ktu edhe incidentet me grupe ushtarake, si ishte rasti i Prishtins n garnizonin e ushtris, kur ushtart e padisiplinuar i ngacmonin vajzat shqiptare. Aty ndodhi nj rrahje grupore deri n prgjakje, ku dihen edhe emrat e studentve t Fakultetit t bujqsis apo organizatori i ksaj ngjarje q sot e keni ktu n mesin tuaj, Riza Demaj, Ibrahim Nikqi (sot dshmor), Abdullah Tahiri (sot dshmor), Syl Mujaj, etj, etj. Nga Shqipria filluan t vinin pr t ligjruar edhe grupet e para t profesorve, si ishte profesori i muar Rexhep Mejdani, sot e kemi mes nesh, ktu n kt prvjetor t shenjt shqiptar. Kto grupe profesorsh e thyen at marrveshje t shteteve Shqipri-Jugosllavi q t bhen vizita npr mbar republikat e asaj kohe. Mbas profesorsh nga Shqipria, filluan t shfaqnin kioncerte edhe grupet e njohura t muziks shqiptare. Edhe kjo ardhje u dha nj goditje vet strategjis serbo pobratimsh shqiptar, duke menduar se grupet jugosllave do t priteshin m mir se sa grupet shqiptare, si ishte rasti i grupit t artistve shqiptar n krye me muzikantt e shquar Gaqo ako, Agim Hoxha, Ema Qazimi, Ibrahim Tukiqi, Bik Ndoja, t cilt patn aq simpatizant, sa iu desh spiunve dhe policis s Kosovs t intervenonin. Apo, n ann tjetr, ndodhn incidentet n lidhje me grupet muzikore jugosllave, si me ato t Zdravko Qoliqit, Yu Grupa, Bjello Dugme, Lepa Brena, e t cilt, edhe pse kishin organizator t mir duke u ndihmuar nga pobratima shqiptar, nuk u pritn mir. Prandaj, edhe ktu duhej t intervenonte policia e agjent t UDB-s n Kosov. Materialet e librat shqip ve e kishin mbuluar Kosovn, e ato nuk mundnin ti ndalnin m as LKJ-ja as kshillat e zonave t LKJ-s. Filloi pr nj koh t shkurtr edhe pagzimi i fmijve me emra n gjuhn shqipe, q deri m tani emra shqip kishin vetm shtazt, si emri i lopve: kuqesha, bajuka, bardhuk, gala, e t qeneve: si sharani, bardhoshi, murrashi, etj, etj. Pikrisht n vitet e 7080-ta, t thuash n mbar spitalet e Kosovs, lindnin fmij shqiptar, q prindrit i pagzonin me emra shqip, si Ilir, Sokol, Luli, Shqiponje, Drit, Agim, Ves, Fjoll, Bli, Dredhza, etj. etj. Kjo ndodhte para syve t vet rojeve t asaj ishJugosllavie. Pra, t pak serbve q ishin n Kosov, por kishte mjaft t punsuar e vullnetar shqiptar si UDB-ash, spiun t t gjitha llojeve dhe q i prgjigjeshin LKJ -s. Kurse punn vullnetare m s shumti e bnin pobratimt e devotshm t Serbis. Rasti m i paprgjegjshm ishte ai i Miniers Trepa, kur minatort e revoltuar lypnin paga e ushqime t nevojshme, e aty u del ai ish krimineli i popullit ton q quhej Sinan Hasani me librin e tij, q prmes LKJ-s, vet i mbylli minatort t thuash pr afro 9 vite. Pra, proserbt apo projugosllavt bnin punn e tyre, e n ann tjetr, edhe rinia shqiptare e kryente misionin pr mrekulli. Kjo rini do dit po rritej si nga numri ashtu edhe nga cilsia kombtare. Kjo shihej npr lvizjet e saj npr mbar Kosovn, si n shkolla t mesme e npr fakultete. Shpesh kishte edhe lloj-lloj protestimi, si ndodhi me rastin e ardhjes s Titos n Kosov, apo me rastin e Stafets s rinis dhe shum e shum raste tjera. Grupet n kto vite filluan t marrin edhe formn m t prsosur e me bashkkohore t qllimit kombtar. Njri ndr to ishim edhe grupi i Rugovs n krye me Riza Demajn, Ibahim Nikqin dhe n krye t tij isha edhe un Syl Mujaj. Shpesh me n edhe npr organizime t ndryshme, ishin edhe Ali Muriqi, Xufe e Gjyle Kelmendi, Abdullah Tahiri, Njazi Idrizi, me ne ishte her pas here edhe arbreshi Demitrio Patitucci dhe arvanitasi Kostandin Mizo /Koqo Mizo/, e shum t tjer si Haki Iberdemaj, Syl Kukaj. Mbas burgosjes s msuesit ton, n burg tashm ne ishim t koordinuar me Zymer Nezirin, n mnyr q punt t shkonin ashtu qysh na, porositi i madhi Isa Demaj. Puna jon ishte dhe mbetej e disiplinuar dhe e koordinuar n qendrn e studentve, qendr q kishte nj simpati t veant me rritjen dhe aktivitetin ton, karshi ans tjetr t pushtuesit dhe bashkpuntorsh fanatik n krye me Fadil Hoxhn, Mahmut Bakallin, t cilt kishin vetm misionin e tyre q sa m shum kosovar t dilnin jasht, sepse e shihnin dhe e ndienin situatn q Kosova po u dilte nga duart e tyre. Kt mision t tyre e transmetonin pa ndrpre radiot e televizionet, e kto mesazhe vinin nga nnkryetari i asaj Jugosllavie Fadil Hoxha, i cili u krcnohej edhe studentve e shkollarve me fjalt; bira e minit 500 grosh do t ju kushtoj atyre q e prishin kt far Jugosllavie. Marsi i vitit 1981 po e mblidhte vetn dhe, si thot atdhetari Kadri Rexha, deti i vuajtjeve t nj populli t robruar shprtheu. Ve brenda dy vitesh u burgosn afro 2000 veta pr aktivitete politike, e kur publikisht Mahmut Bakalli thoshte, se jan n burg vetm 50 veta. Kto fjal her mbas here i kumtonte gazeta Politika e Beogradit. Ishte koha kur Tito ishte para vdekjes, e n ann tjetr t asaj Jugosllavie ve trumbetonin se u nda Jugosllavia Sisak Dubrovnik, sipas marrveshjesh t fshehta n shprbrjen e ishrepublikave dhe kur Kosova do ti bashkohej Shqipris. Ishe koha kur prpliteshin kto

P a g e

2 6

O u r

W o r d s

A Study on Albania and its Politics from 1944-1960 Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

3 5

P a g e

2 7

A Study on Albania and its Politics from 1944-1960 Declassified pg2

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

N E W

L I F E

J E T A

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

Mkatari politik duhet t dnohet me vot Teuta Kamberi-Llalla (nga FQ.1)


ndrsa kapitalizmi i sotm i ndrtuar po nga familjet ish-komuniste e merr pronn private nprmjet kurtheve t Bankave. N prfundim rezultatet jan t njjta n t dyja sistemet, varfrimi i qytetarve t saj deri n pikn e fundit. Pra, kthimi i popullsis n proletarizm, domethn njerz pa pron. Kam frik se po krcnohemi pr tu kthyer n nj bot feudale n t ciln gjithka do ti takojn nj njeriu t fuqishm dhe bashkpuntorve t tij t ngusht, ndrsa populli do t jet bujkrobrit e tyre modern. Pyetja sht nse ka rrugzgjidhje pr t ndalur kto veprime t qeveris s keqe? Zgjidhja mund t gjendet vetm duke e dnuar mkatarin politik q na ka uar n rrnim totalitar me an t vots demokratike n zgjedhjet e ardhshme.

Perfundime
Nj kull shqiptare n malin e shenjt Athos t Greqis t mbiquajtur Zografi , krijimtaria e t cilve shtrihet nga 1741-1783, n afresket e tyre, kan ruajtur karakterin krahinor t veshjeve.Esht pr tu prmendur, Grigor Zdruli (vdiq n 1906), prift, q profesionin e zografit e morri n Malin e Shenjt. Atje, formoi dhe atelien e tij, ku i msoi zanatin t rinjve shqiptare si Grigor Zdruli (i riu), Spiridhon Dunka, Dhimitr Papaveshi e t tjer. Anton Zengo, prift, i cili ka ushtruar krijimtarin e tij n gjysmn e par t shekullit te XIX-t e deri n fund t po ktij shekulli ; ka punuar n malin Athos.N kt republik murgjrish, ku si shprehen dhe ata vet, do lvizje prshkruhet brnda dhe jasht nesh (B.Bojovic), grshetohen mitikja me realen : sipas mitologjis greke, Athos, n betej me Posejdonin, e qllon me nj cop shkmbi at, por nuk arrin ta zer ; shkmbi bie mbi det n form piramide, duke krijuar kshtu, Malin Athos. Historia e tabllos, zaparozhasit I shkruajn leter sulltanit nga VLADIMIR BIZHGA vdekjen. Te gjith pane dhe shohin dhe sot ne ate tabllo ,popullin e vertet ata qe sfidon kohen dhe mbreterit, perandorit dhe i kthen ato ne dordolec. Kjo eshte fuqia pegjithsuese e artit dhe e artistit te madh KUSH DHE PSE E DENIGROJNE DED GJO LULIN? t gjith burrat e kombit t kohs s re t mblidheshin n nj kuvend, do t`i lshonin kryevendin Ded Gjo Lulit. Ismail Qemali doli nga zyra dhe e priti n rrug Ded Gjo Lulin kur ky shkoi n Vlor. E pyetn kush sht ky malsor trupvogl q po t bn t dalsh nga zyra e ta pressh n rrug, Ismail Qemali u tha: "Ded Gjo Luli sht pushk e ngrehun pr Shqiprin". Nse tr jeta e tij do t duhej t prshkruhej n dy rrjeshta do t thosha: Ded Gjo Luli nuk luftoi pr vete dhe nuk e mori lirin n varr, por e la ktu pr Shqiprin e shqiptart, pr brezat q vijn bashk me nj msim t madh, q pr lirin ia vlen do sakrific. Firmtari Hajredin Cakrani zbulon postn sekrete t Pavarsis lipsej, sido q isha veshur ushtarak nuk luajta vndit, po kafeja m vajti n kurriz, ama. Pa m t vogln frik i derdhn mu n mes t sheshit t pazarit dhe i vun flakn me nj ilimi t vogl. At ast i hodhn t gjith librat e abetaret, si t kishin marr urdhr duke frshllyer. U ula pastaj m mir dhe kafen tjatr e porosita t mbl. Sabriu qeshte e spushonte, se pr vete porositi sherbet. Ti e bke gostin me kafe, kjo sht pun q pam. Dhe vrtet ajo ngjarje na mbeti n mndje kaq vjet. Planin e Ban Ki Munit n Veri t vendit po e realizon BE-ja prmes bisedimeve t Kosovs me Serbin nga Xhesika Vula Shqipri n Sanxhak dhe n Bosnje, ashtu sikur Evropa dikur, e cila edhe e kishte krijuar Jugosllavin e Versajs n vitin 1918, si nj union t shteteve sllave, n trojet, t cilat konsideroheshin si ish-territoret e Perandoris Otomane, me qllim t zhdukjes dhe shfarosjes graduale e sistematike t myslimanve t Ballkanit, edhe pse ata n radh t par ishin dhe jan evropian n baz t prkatsis s tyre kombtare. Faktet q dshmojn kto konstatime gjenden n t gjitha faqet e historis s Ballkanit gjat tr shekullit 20. Kjo sht arsyeja, prse Evropa e mban Serbin n Bosnje, n Kosov, n Sanxhak, n Kosovn Lindore por edhe n Shqipri, ku Greqia s bashku me Serbin tashm e kan shtrir ndikimin e tyre ekonomik, kulturor e fetar, n emr t prmbushjes s standardeve, pr sikur thuhet, integrim n strukturat e Bashkimit Evropian. Kshtu u ndodh shqiptarve n trojet e tyre n Ballkan, sepse krert aktual politik jan krejtsisht t zhveshur nga interesi kombtar gjithshqiptar, por jan t veshur me pushtet, me qllim t prfitimeve, pasurimit dhe lufts ideologjike e politike kundr njri tjetrit, kuptohet, jo n dobi t ardhmris s shqiptarve. Dhe pr ta ilustruar kt zezon mjafton s sjellim n kujtes qndrimin e kryeministrit Sali Berisha, i cili Aleancn Kuqezi, q ka n program integrimin paqsor bren-