You are on page 1of 7

FIT FITON VENDIN E 3-TE NE FE F FESTIVALIN E OHRIT

WWW.SHQIPTARJA.COM

ZANFINA ISMAJLI

AKTORI PROTAGONIST NE NJE SERIAL TURK

NIK XHELILAJ

THASH& THEM
NR. 29 E shtun, 25-08-2012
E-mail: thashethem@shqiptarja.com qiptarja.com

Suplementi i s shtuns te SHQIPTARJA.com

EKSKLUZIVE FOTOT E MODERATORES

PUSHIME ENDRRASH NE SARDENJA

ERLA MEHILLI

MARSELA IBUKnAJ j
Dua t jem noti kampione

GERDI & ENADA


Pushojn n Turqi bashk me t birin

E TOT E GAZETAR ZBULOHEN FO

LESHON ENIA S`E DET KAPIT EDHE RNBEE BANJO MONIN AS S ME R O TI


Fmij t tjer? Jan dhurat nga Zoti

ILVA TARE

FREDERIK NDOCI

ERA RUSI VJEN M E NXEHT SE KURR

KLIPI ME I RI

ZANI AUSHI I BURGOSURI


ME AKSES NE FACEBOOK?

ERMALI, VEDATI DHE FLORI MUMAJESI FESTOJNE

DITELINDJET VIP

14

E shtun, 25 gusht 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

ILVA TARE

N foto: Ilva Tare prezantuese e Tonight Ilva Tare gjat pushimeve t saj

Kapitenia nuk e lshon timonin as n TV e as n det


Zbulohen fotot e gazetares me rrobe banjo
XHULIA KARAVELLA
lva Tare po shijon ditt e fundit t push imeve. Si gjithmon gazetarja e njohur nuk ja beson askujt timonin, madje edhe kapeln e kapitenit e ka vn n kok. Gjith-

faqet e suplementeve. Megjithat ne t THASH&THEM i morm dhe nuk i rezistuam dot joshjes pr t publikuar fotot e saj. Duket sikur gazetarja e emisionit politik Tonight Ilva Tare po bn provat e fundit pr drejtimin e anijes, s saj (tonightilvatare). Kapitenia e nj prej emisioneve m t ndjekura n treg sht duke br nxehjen e fundit vetm pak dit para shtatorit kur nis edhe udhtimi i ri i nj sezoni, i cili duket se do t jet i mbushur plot me ngjarje, t cilat gazetarja do ti trajtoj me profesionalizmin dhe stilin e saj unik. FAR DO T SJELL T RE GAZETARJA ILVA TARE N KT SEZON? N faqen e saj zyrtare n Facebook premtohet nj risi, pr t ciln do t duhet t presim muajin shtator. Deri ather lundrim t kndshm kapitene dhe kujdes timonin!

ashtu bien n sy edhe rrobe banjot e gazetares t cilat jan t forms trupore dhe q nxjerrin n pah linjat e saj t kuruara.Ka marr nj ngjyr cokollat dhe vazhdon t ruaj at buzqeshjen e saj sikur t ishte ende nj vajz e vogl. Ndoshta ju do t pyesni sa vje sht Ilva? Por a ja vlen t pyessh pr-

para ktyre fotove q dshmojn at q duket dhe ajo q sht. Fotot i kemi zbuluar n facebook-un e miqve t saj t cilt i hodhn fotot online pr disa minuta dhe m pas ato u fshin. Ndoshta do t ket qen krkes e vet gazetares pr t ciln thon se nuk ka shum dshir t dal n

Vedati, Flori dhe Ermali festojn ditlindjet

KENGETARET
J

ava q lam pas ka qen e mbushur me ditlindje t personazheve Vip. Tre nga emrat m t dgjuar t skens dhe muziks shqiptare jan rritur dhe nj vit m shum nga mosha e tyre, Vedat Ademi, Florian Mumajesi dhe Ermal Fejzullahu. Ktyre dy t fundit u kan rastisur ditlindjet n t njjtn dit. Ndrsa kngtari kosovar Vedat Ademi, ka postuar n faqen e tij n Facebook nj foto ku shfaqej s bashku me nnn e tij duke e falenderuar pr sakrificat dhe mundimet pr ta rritur. Gjithashtu ai ka publikuar edhe nj foto me bashkshorten e tij, e cila sht shtatzan.

N kt foto ifti Ademi shfaqet duke mbajtur tortn e ditlindjes s tij, n t ciln shkruhej: Nj rroker i vogl si ty sht duke ardhur. Ky dedikim i referohej fmijs s par q Vedati dhe bashkshortja e tij do t ken s shpejti. Edhe THASH&THEM dshiron tu uroj tre artistve shqiptar jet sa m t gjat dhe t na dhurojn gjithnj hite t paharrueshme.

THASH& THEM

WWW.SHQIPTARJA.COM

E shtun, 25 gusht 2012

15

Protagonist n

L NIK XHEnLIseAaJl turk j ri

Vendi i tret n Festivalin Ndrkombtar t Ohrit


ngtarja e njohur Zanfina Ismajli, e cila ka qen e przgjedhur pr t prfaqsuar Shqiprin n Festivalin Ndrkombtar t Ohrit, sht vlersuar me vendin e tret nga ky kompeticion. Ajo ka dhuruar nj performanc mjaft t bukur pr t gjith fansat e saj dhe jo vetm. N intervistn e javs t kaluar pr TH&TH, Ismajli sht shprehur mjaft e nderuar q do t prfaqsonte Shqiprin n kt eveniment. U gzova shum kur m treguan sepse sht nder i

ZANFINA ISMAJLI
K

n transmetohet tografik do t ej hme turke t k Kanal D. Pr erialet e ndrys televizionin tur i ka ur t transme aktori Xhelilaj cilat kan nis - disa kohsh e e sh televizione en av e sh qip tar r tohen n shum t mu ng ua r sk t shfaqet p rezultuar mjaft sa duket do qiptare, kan jekura. N me nd rsonazhi i cili ai eshme dhe t blikun turk. Pe pu suks Ka dir duhej t pyesnim do t int erp ret oj qu he t qoft se do t n, fmijt e si Ezel, Ejsha njri nga pes pr personazh n, dhe sht shum et apo Sulejma q prjeton Gymysh, Mehm t nji hte dh e e nj familje ec i. I uro jm do ma dh e pe rip d o sh qip tar e karakter- dra t ket sa m shum suktyr te historin e k rilave turke Nikut din hta t s se tetin turk, ndos eve. Por fams tr ses n sh n venhe nj lajm tje ka pasur edhe i bashkohet ed , Nik njjtin q tori shqiptar interesant. Ak i i din ton. jet protagonist Xhelilaj do t tilluar Kayp t nj seriali turk, dh im i ri kin em e hir . Ky pro

veant t prfaqsoj Shqiprin n mes t shteteve ballkanike, si dhe ti kujtoj edhe nj her se shqiptart kan muzikn m t bukur n Ballkan, pa dyshim. Gjithashtu ky festival, i cili ka shum vite q mbahet n Ohr, do t transmetohet nga t gjitha shtetet pjesmarrse, gjithashtu do jet edhe Italia, Greqia etj,sht shprehur kngtarja. Zanfina Ismajli ka publikuar vetm pak koh m par kngn t shoqruar me klip 2 minuta, e cila e bri fituese t ktij mimi.

T ket edhe Zani aushi Facebook?!

I BURGOSURI
Z
ani aushi sht nj nga ish-kapo bandat e Vlors dhe aktualisht gjendet n burg. Megjithat, faqe t ndryshme n emr t tij jan hapur n rr-

jetin social Facebook. Por midis shum faqesh t tilla ajo q bie n sy sht nj fan page me rreth 3,804 plqime. N kt faqe e cila

prditsohet, publikohen foto t ndryshme si dhe barsaleta kundra kryeministrit Berisha. Zra thon q ky profil administrohet nga vet aushi. Por t jet e mundur q ai t jet vrtet administrator i ksaj faqeje duke qen se sht i burgosur?

Era Rusi vjen m e nxeht se kurr

KLIPI I RI

BALERINT
D

Gerdi dhe Enada pushojn n Turqi

y balerint m n z t momentit Gerd Vaso dhe Enada Hoxha, kan zgjedhur Turqin si destinacionin pr t kaluar pushimet e tyre. N kto foto ata shfaqen n form mjaft t mir si dhe t lumtur s bashku me djalin e tyre. Ata jan relaksuar n hotelin Ali Bei n Turqi dhe Eneda duket n form t mrekullueshme fizike.

rej vetm pak ditsh sht publikuar klipi i kngs m t r nga Era Rusi, i cili titullohet Feeling. Vetm pask koh m par n nj intervist pr suplementin THASH&THEM, Rusi u shpreh se knga dhe klipi do t ishin mjaft veror e t nxeht. Knga q do t publikoj s shpejti titullohet Feeling, ka nj super ritm veror, sa hot aq edhe cool. Jam e sigurt se do t plqehet,sht shprehur artistja. E mesa duket ajo e ka mbajtur fjaln. Knga, e cila vjen si nj realizim nga Alexander, me muzik nga Ardian Hila dhe tekst nga Olti Curri, sht me t vrtet e nxeht. Gjithashtu n klip shfaqen disa skena provokuese t cilat i shtojn veanti videos.Rusi sht kujdesur q edhe pamja e saj t ishte e kuruar n detaj duke u shfaqur kshtu mjaft sensuale dhe provokuese.

Pushime ndrrash n Sardenja

ERLA MEHILLI
mjaft t mir fizike si dhe duke shijuar nj kafe n ajrin e freskt t vendit. Megjitht zdhnsja nuk ka ln pas dore as brigjet e mrekullueshme shqiptare ku ka kaluar disa dit n jug t vendit. Ajo gjithashtu ka vendosur nj pal syze t errta si dhe na ka dhuruar nj buzqeshje mjaft t bukur.

dhnsja e Kryem inistrit, Erla Mhilli duket se ka shijuar pushime prrallor n Sardenja t Italis. Ndrkoh q Kryeministri dhe mbledhjet e qeveris vazhdojn me intensitet, zdhnsja bukuroshe duket mjaft e relak-

suar teksa shijon bukurit e mrekullueshme t Sardenjas. N kto foto e shohim Mhillin n form

16

E shtun, 25 gusht 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

Q n shtatznin e par nga q nuk dshironim t dinim pr seksin e fmijs, pr kt arsye kishim prgatitur dy emra, pikrisht kta q ju njihni tashm XHULIA KARAVELLA
j nga artistt shqiptar, i cili ka ditur q me artin dhe karizmn e tij, t jet nj nga m t preferuarit edhe n ditt e sotme. Kngtari dhe aktori i njohur Frederik Ndoci vjen n nj rrfim special pr suplementin THASH&THEM ku tregon pr lindjen e djalit t tij Nikolo, marrdhnies me vajzat e tij n SHBA dhe familjen e re t konsoliduar tashm. Gjithashtu ai l t hapur mundsin pr t shtuar familjen e tij edhe me fmij t tjer prve Marilus dhe Nikolos s vogl. Ndoci nuk l pa treguar dashurin e tij t pafundme pr artin dhe muzikn si dhe rikthimin e tij n skenat shqiptare. Prej pak kohsh jeni br babai i nj djali, far mund t na thoni n lidhje me lindjen e tij dhe pr javt e para t ardhjes n jet? E vrtet sht q para 4-javsh Zoti m gzoi pr t katrtn her si baba, ksaj radhe duke i shtuar motrave nj vlla, t cilin e pagzuam me emrin Nikolo. Sigurisht q do ift sht i mbushur me emocione, sidomos kur nuk ke qejf t marrsh vesh gjinin e bebit q n bark t nns. Kt gj e kemi aplikuar edhe me shtatznin e Marilus, por kt her ishim m t impenjuar me shndetin e mamas s bebit, pasi shtatznia ishte me pak komplikacione sidomos nj gjumsi e Aliss deri n shqetsim, por q mjekt pasi i nj sy analizave t shpeshta m qetsonin se nuk ndodhte asgj e jashtzakonshme, pra gjithka ishte n rregull. E kshtu ditt vijonin njra- tjetrn, derisa me dat 24 vendosm q t ishte ditlindja e bebit. Si do baba shqiptar edhe ju e kishit t rndsishme lindjen e nj djali? Un shqiptar jam, por jam njeri shqiptar n atdhedashurin t ciln e kam n ekstrem, prsa i prket qnies njerzore q vjen n jet sht nj dhurat q ta bn i Madhi Zot, kshtu q zbehet pak miti shqiptar q na duhen meshkuj. Kam disa falenderime q me duart drejt qiellit dhe syt e prlotur i drejtohem atij q ma bri kt dhurat,n radh t par falenderoj Zotin q shkoi do gj mir, djali erdhi i shndetshm dhe Alisa shptoi, pastaj falenderoj q ishte djal. N fakt babai im Kola, u gzua m shum se duhet, pra ai vazhdon n mentalitetin e t qenit shqiptar t llojit q ju ma bt pyetjen. (qesh) Kush e przgjodhi emrin e djalit dhe far domethnie ka? Q n shtatznin e par nga q nuk dshironim t dinim pr seksin e fmijs, pr kt arsye kishim prgatitur dy emra, pikrisht kta q ju njihni tashm. Ndrsa para se t lindte Nikolo prgatitm edhe nj

FREDERIK NDOCI:

Fmij t tjer? Pse jo jan dhurat nga Zoti


Kngtari rrfen dashurin pr artin si dhe astet e
emr bebi femr, pasi ndoshta Marilu mund t bhej me motr, pasi femra e ka t domosdoshme. Emri i Marilu-s sht bashkimi i dy emrave Maria , e cila sht nna ime dhe Luiza q ishte tezja e Aliss, e cila bri gjithka q ajo t mbaronte fakultetin n periudhn m t vshtir n vitet 1991-1995. Ndrsa Nik ishte babai i Aliss, i ndjeri Besniku t cilin t gjith e thrrisnin Nik iu shtua edhe emri i babait tim Kol dhe kshtu erdhi Nikolo. Besoj se sht nj ndr emrat m t vjetr shqiptar, rreth 1700 vjear. Po prsa i prket vajzs suaj t vogl, Marilu, sht br ndopak xheloze pr vllain mqe prkujdesjet tashm jan m t shumta pr t? Q n fillim t shtatznis, i pari shqetsim pr ne ishte q dalngadal tia bnim t ditur Marilus pr ardhjen pak t prshpejtuar t nj bebi, vshtirsia ishte se nuk ia thonim dot nse ishte vlla apo motr. Kshtu do dit sapo zgjohej, Marilu puthte barkun e Aliss duke thn topi e beba. do lodr q i blinim bnim sikur ia kishte drguar nga larg bebi q s shpejti do t vinte. Ditn kur Nikolo erdhi n jet e drgova n maternitet dhe kurioziteti i saj ishte bebi dhe jo t shihte mamin, e cila kishte vetm disa or q mungonte. E pam se si u b n fytyr pasi bebi ishte n nj krevat me xham i rrethuar nga prkujdesje t shumta, e sigurisht n zemrn e vogl t saj dika trokiti, ndoshta edhe me sens negativ, por q papritur m tha babi dua t shkoj n shtpi, krkes q ia plotsova pas 10 minutash.Kur bebi erdhi n shtpi, e para ishte vajza q e preku tek pragu i ders. Kishte dit q dika m shum krkonte nga ne, ndoshta nj dopio prkushtim, dhe ne ia plotsuam t gjitha krkesat derisa tani sht e para q e puth n mngjes, dhe jo nj puthje por disa, dhe sapo djali lviz ajo rend si nj aktore n rolin e lajmtarit dhe m shum seriozitet dramatik na thot: Babi, mami, Nitolo api syt, -apo: -Nitolo po qan, etj. Pra tani jam i sigurt q edhe ajo e ndjen pranin e nj qnie tjetr n mesin ton dhe e kupton se sht edhe pjes e saj. Sa e ndihmoni bashkshorten tuaj n kujdesin e fmijve? N 2012-n nuk besoj se ka akoma njerz t qytetruar, q kur ke n shtpi nj fmij t sapo lindur, nj grua t sapo br operacion , dhe nj fmij q akoma nuk i ka mbushur dy vje, t mos bj sikur edhe sadopak dika pr ti ardhur n ndihm situats dhe familjes. Ndrsa n rastin ton, t ndodhur vetm ne t katr, nuk mohojm edhe ndihmn e njerzve q na rrethuan dhe q sinqerisht na u gjendn. Iu prvesha puns duke prfituar edhe nga fakti q nuk kisha br asnj kontrat pr koncerte q n 10 ditshin e fundit t korrikut e gjer n javn e par t gushtit. Pra, isha i prkushtuar kok e kmb pr t mos ndjer as Marilu mungesn e mamit, as Nikolo, as mami mos ta ndjente veten t dshpruar pasi fizikisht sht e pamundur t prballosh situata t tilla. Mendoni t keni fmij t tjer n t ardhmen? Plane pr fmij zakonisht bjn vetm paganet. Njerzit q besojn n Zot zakonisht thon faleminderit Zot pr gjithka q sjell. Nuk e patm n plan ta fillonim Nikolon, por sinqerisht erdhi tamam si nj Dhurat e Zotit. Nse prap ndodh edhe 100 her ne nuk jemi vrass as un e as Alisa, kshtu q sofra le t mbushet m ngjj. Motoja e ime sht: Fmijt i bn Zoti, por m ndihmn ton sigurisht. Si sht marrdhnia juaj

THASH& THEM

WWW.SHQIPTARJA.COM

E shtun, 25 gusht 2012

17

me vajzat tuaja m t mdha? E si mund t jet marrdhnia mes fmijve me prindr t ndar? Un kam zgjedhur largimin pas divorcit q erdhi si shkak i krkesave pak esktravagant n kuptimin e liris individuale n kushtet e nj botkuptimi t caktuar nse i referohesh nga vjen dhe i nj zgjedhjeje moderne nga ke vendosur t shkosh. Pra ekzistenca ime pran qytetit shtetit ku gruaja, pr nj pal dokumenta pr leje qndrim n USA, pretendonte se ish-burri i saj ishte nj serial killer,mos harro se ishte viti 1997 dhe lajmet n USA ishin se shqiptart do dit vriteshin me dhjetra n dit nga zbrazja e depove t armatimit ose e ashtuquajtur nga kodi civil, armbajtja pa leje. Pr autoritetet amerikane ishte m e leht t besonin fjalt e do gruaje se sa ndershmrin e vrtetsin e fakteve. Pra, u detyrova t l perndimin e USA-s, California-n dhe t shprngulesha n lindje n New York. Me vajzat fillimisht lidhja ishte mjaft e vshtir, pasi nuk kisha t drejt as ti shqetsoja n telefon. Un asnjher nuk zgjodha mnyrn pr t br t ditur shkakun e vrtet t ndarjes son, mendoj se nj dit ata do ta kuptojn dhe do ta marrin vesh t vrtetn. Tani me Klean komunikoj m shum se me Flodian, pasi ajo ka ndrtuar familjen e saj. Si do ift i ri ka nevoj pr relaks. dhe qetsi, ndrsa Klea sht e pavarur jeton vetm n San Diego dhe merret me art, kng dhe aktrim. sht m e mundshme pr tu lidhur me t. Le t rikthehemi tek muzika. sht n planet tuaja t afrta ndonj projekt i ri muzikor? Un do dit nuk rresht s punuari me krijimtarin time, sapo mbarova nj kng pr artistin Pjetr Gaci, po prgatitem pr festivalin e kngs popullore qytetare n RTSH , sigurisht q m kap vrulli prap pr t marr pjes n aktivitete t tjera kompetitive. Megjithat, pavarsisht se sht nj popull i tr q m do dhe m respekton pa dallim krahine moshe, ekziston edhe reaksioni anti Frederik . Si e shihni evolimin e muziks n Shqipri, duke pasur parasysh q edhe numri i kngtarve sht shumfishuar. Mendoni se kjo e ndihmon apo e pengon zhvillimin e muziks n vend? M prpara sasia sillte edhe cilsi n nj far mnyre, por tani ka ardhur koha e t kuptuarit t profesionalizmit dhe aftsis, pra dallimi mes madhsis s gurve dhe t kokrrizave t rrs. Ky sht edhe dallimi mes artistve t vrtet dhe atyre krejt amator. Nuk ka se si t zhvillohet muzika n nj vend si Shqipria, ku kemi nj vend fqinj si Greqia, ku kishte m shum kngtar se popull disa vite par. Pse duhej q n nj buzuk kngtari t paguhej m shum se nj kngtar profesionist n Franc, Spanj apo Itali? Pra kngtar t prodhuar vetm pr vendas ose e shumta edhe pr refugjatt e shkret shqiptar, q po tu shohsh kronikn e artit n Facebook e tyre kan fans disa kngtar dhe artist grek q as vet grekt nuk i njohin, pr shkak se sasia zvoglon informacionin.Kshtu q vrtet sot kushdo q hyn n studio mund t realizoj studioja nj kng, por harron se ai ose ajo kngtare ka pr t knduar ndonjher edhe live. Po prsa i prket kompeticioneve t ndryshme t realizuara n Shqipri, mendoni se vlersimet e tyre jan t drejta? Ngaq rinia nuk sht e denj t ket informacion t gjer, knaqet me far u serviret. Mjafton q n nj emision televiziv konferencieri t thot se kngtari apo kngtarja paraqitet nj vokal nga m t prkryerit qiellor apo disa terma si kto dhe rinia i merr pr t mirqna. M pas

Plane pr fmij zakonisht bjn vetm paganet. Njerzit q besojn n Zot zakonisht thon faleminderit Zot pr gjithka q sjell. Nuk e patm n plan ta fillonim Nikolon, por sinqerisht erdhi tamam si nj Dhurat e Zotit

njjtt, pasi tema e filmit tashm sht shum e ezauruar ose e prsritur ather interesantja sht t shohim sa sht plakur x apo y aktor. Mbetem gjithnj n mendimin se sht arti q e kam thn fjaln time por perciptazi, ndoshta me figura t krijuara me zhdrvjelltsin time pr t sjell nj njeri q nuk e di si e ka t ardhmen, kshtu ishin n prgjithsi rolet e mia n t gjitha 6 filmat pothuajse. Mbetem gjithnj n t njjtin stacion pritjeje pr nj rol t mundshm q ndonjher mund t m ofrohet. N fakt ka qen aktrimi nj fush ku do t dshironit t zhvilloheshit m shum? Sigurisht q ka qn aktrimi, por meq kam edhe shum pak videoklipe, e kta m shum i kam realizuar jasht Shqiprie n Itali e Spanj kryesisht, ather kur artistt tan t mdhenj si dhe ishin pr t mbaruar xhiron e pr tu br gati pr Shqipri, pr t konsoliduar me t drejt apo pa t drejt pozicionet e tyre si korifenj t artit t periudhs s tranzicionit dhe e lvizjeve t mdha pas viteve 90`, ku nuk mbeti njeri pa u br artist, bile 2 milion ushtart e regjimit monist u kthyen n 2 milion artist dhe kngtar n demokracin e re. Sa besoni n mrekulli? Verbrisht pa asnj dyshim... Iu kemi par q jeni mjaft i dhn pas fes, sa vend z ajo n jetn tuaj? Aq sa duhet t zr vend n jetn e do krijese n kt rruzull.Un shpesh i sillem qiellit duke fshir lott e mirnjohjes pr t mirat q nj nga nj po mi sjell tani n vitet e rndess gri. Shpesh duke e mos e kursyer pyetjen far t mire paskam br o Zot q po mi sjell gjith kto dhurata? Cili sht ndonj pasion i fsheht i juaji pr t cilin publiku nuk sht n dijeni? Shahu dhe tenisi, proza, biografia e jets sime n detaj. Ku i keni kaluar pushimet kt vit? N pritje t Nikolo-s. N shtpi shumicn e kohs. Pushimet nuk kalohen vetm n muajt qershor, korrik, gusht, n bot jan 1 muaj, mjafton q ke koh dhe para dhe pushimet jan aty. Sa t veanta ishin ato? M solln Nikolon shndosh e mir dhe Alisa pa asnj komplikacion.

N foto: Nikolo, djali i porsalindur i kngtarit Frederik Ndoci

mund t mos kisha as kohn e galaktikave pr tiu prgjigjur. Arti n trsin e vet pr mua sht jo vetm adrenalina, jeta, frymzimi, arsyeja prse jetoj, frymmarrja,lott, lutjet, dashurit, lindjet dhe vdekjet, dita dhe nata do gj pr mua sht e krijuar me art jeton artistikisht. Arti sht vetm nj vazhdimsi e prsosmris s ekzistencs s materjes deri n shndrrimin n apokalips t saj. Keni nostalgji pr aktrimin? Aktrimi sht nj ndr dhembjet e nj rrnje dhmballe t mbetur n imagjinat, dikur kinoprovat pr nj rol t vetm, bheshin me disa aktor, ndrsa tani krejt filmi bhet me disa aktor, ku pjesrisht jan t

sht po vet ajo rini q tradhtohet nga aftsia e munguar e kngtarit q zgjedhin. Kompeticionet jan br shumica pr t grumbulluar t ardhura nga injoranca e atyre q besojn se jan shum t famshm dhe q mund t bhen t famshm n tr dheun, ndrrat e tyre mbarojn me t mbaruar kompeticioni, m thuaj nj aktivitet ku vrtet mimi u dha n mnyr t drejt. Knga e Rons ishte mjaft interesante dhe me merit, por knga e renditur e dyta nuk ishte pr tu renditur aty ku e renditn apo e treta e me radh. Po kshtu edhe n Knga Magjike po ashtu edhe n Top Fest apo n The Voice e XFactor e me radh n t gjitha pothuajse. Sa hapsir z arti aktualisht n jetn tuaj? sht nj pyetje q pafundsisht

do t premte Lounge Bar, me mime 200L Lounge Drink, do t shtune Karaoke Night me Kelly, Blerina dhe Graciela do dit nj menu e pasur me gatime shtepie dhe Italiane. do dit Menu ofert 500Lku sht e prfshir nj pjat e par, pjat mishi ose gatime shtpie, dhe nj pije. Catering t shpejt n shtpin tuaj

Do t keni ndonj projekt artistik n bashkpunim me motrat tuaja? Gjithnj prespektiv e hapur, por konkretisht kur, sht e vshtir t prcaktohet. Kur do t shohim nj rikthim t afrt t Frederik Ndocit n skenat shqiptare? do muaj, do jav kam qen q n janar t ktij viti dhe kshtu do jet sa t kem frym e sa njerzit t m duan dhe respektojn.

Cel. 0696070651

RRUGA "MUSTAFA MATOHITI", PRBALL PALLATIT ME BIRRILA

18

E shtun, 25 gusht 2012

WWW.SHQIPTARJA.COM

THASH& THEM

Dua t jem nj kampione noti


XHULIA KARAVELLA
donse sezoni i par i The Voice of Al bania, kompeticioni i cili e bri t njohur, ka prfunduar, Marsela ibukaj ende vazhdon t jet nj nga kngtaret m t krkuara e t preferuara t ktij edicioni. Ajo ishte e aft t dhuronte mjaft emocione jo vetm n kt gar, por edhe n pjesmarrjen e saj n edicionin e nnt t Top Fest ku performoi edhe n natn finale. Spontane dhe e qeshur Marsela tregon pr THASH&THEM, t rejat m t fundit q vijn prej saj. S shpejti pritet t publikohet knga e saj m e re nga Universal, e cila do t transmetohet n vende t ndryshme t Europs. Aktualisht kngtarja gjendet n Itali ku po vazhdon performancat live me bandn e saj. Marsela si ka qen kjo periudh pr ju n fushn profesionale pas prfundimit t The Voice? Ka qen plot me aktivitete duke filluar q nga intervistat , prezencat televizive , prezantimi i kngs s par n gjuhn shqipe n Top Fest 9, e cila arriti deri n fazn finale, pjesmarrja si pjes e stafit t Top Show , koncerte live jo vetm n Tiran por shum qytete shqiptare. Mendoni t vini me ndonj projekt t ri muzikor ndoshta t shoqruar edhe me ndonj klip? Kjo sht dshira dhe idea q shpresoj s shpejti t realizohet , mbi t ciln ka ende pun n vazhdim. N nj intervist pr suplementin ton, jeni shprehur se muzika ishte prioriteti juaj e n fakt sa e keni realizuar kt pohim? Muzika sht prioriteti im dhe do mbetet i till pr shum gjat, mendoj deri n ditn kur t ngrihem nga gjumi dhe gjja e par q do bj t mos jet t kndoj. Them se vet ky fakt sht nj realizim. Aktualisht ndodheni n Itali do t qndroni gjat apo keni ndrmend t riktheheni? Po aktualisht ndodhem n Itali. Po shijoj disa koh me familjen q prej afrsisht nj viti nuk e kisha m afr , miqt dhe muzikn me t ciln jam rritur. Do t kthehem n Shqipri n fillim t shtatorit. Javs tjetr do jem n Paris pr disa leksione jazz-i , dhe be-pop improvisation . Po merreni me muzik n Itali? Me siguri q gjat qndrimit n Itali nuk mundesha ti shmangesha skens ku kam msuar shum dhe q m ka dhn a b c-n n muzik. Me grupin tim kemi zhvilluar disa koncerte live n Rom dhe qytetet rreth saj. Prve ksaj bashk me kitaristin tim jemi n fazn e rregjistrimit t projektit, t cilin e kishim nisur prpara dhe ln prgjysm pr shkak t ardhjes time n The Voice, me kng t shkruajtura dhe kompozuara nga un. Prsa i prket studimeve si keni ecur me to? Mungojn provimet e fundit n Fakultetin e Juridikut , shpresoj q ti prfundoj ato brenda nj viti . Megjithat varet nga impenjimet me muzikn, q sht gjja m e rndsishme pr mua n kt moment. T rikthehemi pak tek The Voice, ashtu si finalistve t tjer

MARSELA IBUKAJ

S shpejti klipi i ri nga Universal dhe rrfen pasionet prve muziks

kujtimin e njerzve . Ndiej shum dashuri dhe prkrahje rreth e rrotull meje si nga njerzit q m shkruajn n Facebook , Fan Page ose YouTube, ashtu dhe nga njerzit q m ndjekin npr koncerte ose q m takojn n rrug . Sa ndryshoi jeta juaj pas The Voice? Ka ndryshuar me siguri prsa i prket pritshmrive, ritmit t jets, dhe projektet pr t ardhmen, por nuk ka ndryshuar n mnyrn sesi un e prballoj at . Gjithmon me thjeshtsi dhe natyralitet . Sa i prket Top Fest 9, arritt t ishit n mbrmjen finale por nuk fituat nj mim. U zhgnjyet nga ky fakt? Absolutisht jo , Top Fest sht nj vitrin shum e mir pr k merret me muzik , pr mua ishte nj arritje t kndoja kngn time n natn finale, ishte nj mundsi m shum, pavarsisht nga mimet. Mendoj q arti sht art dhe nuk ka kritetere objektive pr ta vlersuar . Pastaj fundja fundit un tashm jam msuar me finalet e konkurrimeve (qesh). Do t merrni srish pjes n kt kompeticion? Pse jo, nuk i dihet. Un kompeticionet i jetoj thjesht si eksperienc artistike dhe personale jo si qllimin e jets sime . Cilat jan pr ju vlerat m t rndsishme ? Me siguri vlerat m t rndsishme pr mua jan dashuria dhe respekti pr familjen dhe pr miqsin , sinqeriteti , zemrgjersia dhe thjeshtsia . far vendi z dashuria pr ju? Vendin e par, pa dashuri un nuk do jetoja dot. Pa dashuri brenda dhe jasht qenies time arti dhe muzika nuk do kishte lindur tek mua. sht dikush special n jetn e Marsels? Hmm, preferoj t mos jem e drejtprdrejt n kt prgjigje. Mund t them q jam e lumtur . (qesh) Ku i keni kaluar pushimet kt vit? Kt vit kam kaluar muajt qershor-korrik n Shqipri duke knduar live n shum qytete sidomos n jug dhe kam prfituar pr t br edhe pak plazh. Jam shum e lumtur q zbulova Shqiprin me vendet e saj magjepse . Gushtin po e kaloj n Rom, ku bashk me shoqrin lvizim gjat fundjavave n ishuj ktu afr ose n plazhe me t vrtet fantastik. Javs q vjen do jem n Paris ku kam shoqen time t ngusht . Sa t veanta ishin ato? Si ato n Shqipri dhe ato n Itali m dhuruan shum emocione dhe do t ln me siguri kujtime t bukura. Cilat jan planet tuaja kur t ktheheni n Tiran? Plani i par sht q t vazhdoj t kndoj dhe t jem prezente n skenn shqiptare. T shohim angazhimet se si dhe sa do jen . Si pritet t jet ky shtator pr Marseln? Horoskopi thot q do t jet shum i mir sidomos nga ana profesionale, t shohim nse ka t drejt , shpresojm mir ather.

N foto: Marsela ibukaj

edhe ju iu ishte premtuar nj kng nga shtpia diskografike Universal, e kani realizuar at? Knga sht n faz realizimi , s shpejti do lanohet n tregun e muziks jo vetm shqiptare por edhe europiane. Knga sht n gjuhn angleze e shoqruar me videoklip. Shpresoj t ket fat dhe t plqehet. I keni ruajtur kontaktet me mentorin tuaj Elton Dedn? Sigurisht q po. Eltoni ishte kompozitori i kngs Sipar, finaliste n Top Fest 9 dhe pavarsisht nga distanca m ka dhn shum kurajo dhe kshilla t mira mbi muzikn q jan t rndsishme n udhtimin tim. Mendoj q do t jet i mundur s shpejti edhe nj bashkpunim prsa i prket live-ve.

Po prsa i prket konkurrentve t The Voice me cilt prej tyre keni miqsi m t ngusht? Un jam natyr e iltr dhe kjo m ndihmon t krijoj miqsi kudo q shkoj me shum thjeshtsi , kshtu q edhe n The Voice krijova miqsi pothuajse me t gjith. Me shum prej tyre kam ruajtur vetm nj miqsi virtuale kjo pr shkak t distancave, si konkurrentt q vinin nga Kosova, ndrsa me disa t tjer takohemi pr kafe n bllok dhe flasim mbi t ardhmen . Ju kemi par n performancat tuaja n Top Show. Do t jeni pjes e tij edhe n kt sezon televiziv apo do t nisni ndonj projekt t ri televiziv? Nuk e di, do m plqente, pse jo ? Top Show sht nj ambient shum mikprits, me orkestrn, me n krye maestro Genti Rrushi, me t cilin kam nj raport shum spontan, plus q n Top Show kam dhe dy nga miqt e mi m t mir muzikant, Gent Bushpepn dhe Kamela Islamaj t cilt i vlersoj shum. Sa ngjajn dhe sa ndryshojn n mnyrn e jetess kto dy shtete? Mendoj q kan shum diferenca nga njratjetra . Jan kultura q sado t afrta gjeografikisht me njra tjetrn, jan ndryshe njkohsisht. Konceptohet ndryshe idea e familjes e miqesis, argtimit, puns, dashuris apo edhe e mnyrs se si kalohet apo jetohet dita . far plqen t bj n kohn e lir Marsela? M prpara n kohn e lir nga studimet ose puna ishte muzika, tani n kohn e lir nga muzika sht prap muzika (qesh) . Notat , disqet , mikrofonat dhe pentagramet jan kudo n dhomn time dhe n jetn time . Gjithsesi kur grindem me muzikn m plqen shum t lexoj, kam kuriozitet t pafund sidomos pr autobiografit e personazheve t muziks botrore . M plqen shum t notoj, mendoj q n nj tjetr jet dua t bhem ose t jem nj kampione e art noti . M plqen t udhtoj , udhtimet jan oksigjen dhe kreativitet pr mendjen time. Mendoni se vazhdoni t keni t njjtin popullaritet si n ditt e The Voice? Me siguri q impakti i par pas finales t The Voice ishte shum i fort dhe i pakrahasueshm. Mund t them q n rastin tim vazhdon t jet akoma i fort dhe prezent n

THASH& THEM

WWW.SHQIPTARJA.COM

E shtun, 25 gusht 2012

19

Sa e prdorin vipat shqiptar rrjetin social?


Personazhet e famshm q e shfrytzojn at
XHULIA KARAVELLA

FACEBOOK

rjetet sociale jan mnyra m e thjesht dhe m e shpejt e komunikimit mes personave q duan t ruajn lidhjet midis tyre, ndonse n disa raste vlefshmria humbet pr shkak t mbiprdorimit. Ksaj vorbulle pr t dhn dhe marr sa m shum informacion, duket se nuk i shptojn as personazhet e famshm, t cilt e ndjejn gjithnj e m shum nevojn pr t freskuar faqet e tyre me informacione t reja pr shkak t fams q duhet t menaxhojn. Disa personazhe t famshm kalojn nj pjes t mir t kohs s tyre n Facebook, duke publikuar gjithka q ka lidhje me ta. Nj prdoruese e rregullt e rrjeteve sociale sht kngtarja kosovare, Linda Halimi. Mes publikimeve t shumta t saj gjen foto me ndryshime t herpasshershme t pamjes apo edhe aktivitetet q ndjek gjat dits. Kngtarja nuk l pa prmendur dhe promovuar biznesin e saj, i cili lidhet m qendrat e dobsimit. Nj tjetr kngtare e cila plqen t publikoj n Facebook sht edhe Enca Haxhia. Bukuroshen e shohim shpesh duke postuar dhe n t njjtn koh promovuar kngt e saj m t reja. Gjithashtu, nuk mbeten pas as fotot, komentet, dhe preferencat q ajo ndan me miqt dhe fansat e saj. Ndrkoh kngtarja Rosela Gjylbegu, n nj prononcim pr suplementin ton sht shprehur: Jam aktive n Facebook. Prpiqem tu jem

afr e t falenderoj nga zemra gjith ata q m mbshtesin. sht nj mnyr e mir komunikimi q t bn m t afrt me publikun,ka theksuar Gjylbegu. Edhe Rezarta Shkurta nuk mbetet pas sa i prket prdorimit t Facebooku-t. Madje kjo kngtare e njeh publikun dhe fansat e saj edhe me preferencat muzikore, duke i dhn mundsin t njihen me shijet e saj muzikore. Megjithat, nuk jan vetm vipat t cilt merren me rrjetet sociale si Facebook pr t promovuar edhe m shum veten. Edhe fansat jan mjaft t dhn, pasi do dit hapin profile t reja t personazheve t tyre t dashur, duke publikuar do foto, video, lajm q mund t qarkulloj pr ta. Pr do artist jan t hapura fan page t shumt, n t cilat edhe mund t diskutohet pr ta. Por nuk mungojn as faqet ku nj artist apo nj tjetr nuk plqehet. Jo rrall her Facebooku u ka hapur probleme personazheve vip. Kujtojm pak koh m par kngtaren Vesa Luma, Facebooku-n e s cils e kishin vjedhur. Kjo e detyroi at t hap nj adres t re me emr tjetr. Sa shum mu paska dasht q me kuptu se skom nevoj me pas afr vetit njerz q skom muhabet t madh perveq naj interesi reciprok q munet mu kry edhe permes telefonit athere kur duhet ..kshtu q ..lezet ma t madh se me pas veq 20 firends/familje n FB spaska :D,-sht shprehur Vesa n profilin e saj t ri. Por ka dhe disa personazhe t famshm t cilt nuk i prdorin rrjetet sociale prvese kur sht me t vrtet e nevojshme. Megjithat, ndones Facebooku apo Twitteri

jan mjete komunikimi shpesh abuzohet me to duke cnuar ndonjher privatsin e personave q nuk kan dshir q t bjn t ditur fakte n lidhje me jetn tyre. Ka dhe disa personazhe t famshm t cilt nuk i prdorin rrjetet sociale prvese kur sht me t vrtet e nevojshme. Megjithat padyshim q Facebook, sht kthyer n nj mats efikas t fams apo plqyeshmris t vipave mbi publikun e mesa duket personazhet e famshm e kan kuptuar mjaft mir kt.