You are on page 1of 24

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun 1 Shtator 2012 Nr: 231 (6447) E prditshme e pavarur Viti i XXII i botimit www.kohajone.com mimi 30 Lek

Botues: Aleksandr Frangaj - Kryeredaktor: Edison Kurani E-mail: edisonkurani@kohajone.com

Konferenca e Kryetarve miraton programin e shtatorit, vendos t diskutoj ndryshimet kushtetuese t propozuara nga opozita

Ndryshime n Kushtetut, Kuvendi shqyrton krkesn e PS


Kshilli i Legjislacionit do t marr n shqyrtim krkesat e deputetve t majt, lidhen kryesisht me emrimet n gjykata dhe prokurori. Xhafa i PS: Vota pr imunitetin kalon prmes pakets son. PD: Rama, taktik bllokuese, pr ndaljen e integrimit
FAQE 2-3

OPINION

Ngazllimi legjitim
Nga Bujar Nishani
President i Republiks

Faqe 11-19

OT FOT

Njqindvjetori i Shtetit Shqiptar prbn nj ngjarje t shnuar n jetn e kombit Shqiptar. Ne vijm t gjith s bashku me solemnitetin q meriton nj eveniment si ky. Gzimi dhe ngazllimi legjitim q na jep nj moment i till nuk na errson arsyen dhe nuk... FAQE 22

Vritet pronari i lokalit, plagosen 2klient,dyshohen sherre droge Pranga Niks, pr vrasjen e biznesmenit dhe plagosjen e djalit
ARRESTIMI SHKODR

SARAND

FAQE 9

Superseksi Anxhela Martini

Shkuma party, tundohet djali i Presidentit Nishani


Bleona mbulon hiret me shqiponjn

HALIMI:

Administrativja, godina gati n nntor


N fund t muajit nntor do t prfundoj Gjykata Administrative, ndrsa n fillim t vitit 2013 do t filloj t funksionoj. Ministri i Drejtsis, Eduard Halimi, ka inspektuar punimet e ksaj gjykate, ndrtimi i s cils kap nj shifr prej 500 mij dollarsh. "Shpresoj q opozita do t ngrihet ... FAQE 5

INTERVISTA

FAQE 8

Motrat Istrefi, foto seksi "m keq" se Kardashian

Pasionet e fshehura t Ledrit


Festina e X-Factor, vjen me nj duet surpriz

Gruaja i jep fund jets, burri nn akuz pr shtytje n flijim

FAQE 7

DEPUTETI

TIRANE

ZHURMAT

Majko: Kthimi i pronave, krim kolektiv PD-PS


Ish-kryeministri dhe deputeti i Partis Socialiste, Pandeli Majko, ka cilsuar shtjen e kthimit t kompensimit t pronave n vend, si nj krim kolektiv t politiks gjat 20 viteve t fundit. N nj shkrim pr kt shtje, n faqen e tij zyrtare n rrjetin social "Facebook", Majko shprehet... FAQE 4

Basha mban Ku zhvendosen fjaln, el lojrat e fatit, linja t reja dhe taksat autobussh e reja q n kryeqytet aplikohen
FAQE 20-21

Akti normativ pr muzikn n lokale kthehet n ligj, shtyhet orari


FAQE 6

Kontakti i redaksis: redakskj@kohajone.com. Pr reklama dhe njoftime n Koha Jon: +35542347805 ext 161; +355682035105 Email: reklama@kohajone.com - Financa: +35542347808 ext 161 Shprndarja: 0692021602

E hn, 27 GUSHT 2012

NGJARJE DITE

Reagimi i mazhorancs: Bllokimi i imunitetit, ndrr e Rams q sdo realizohet kurr

PD: Kushtet pr imunitetin Rama mbron pasurit ilegale


REAGIMI

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

"Prsri ai sot (dje) deklaroi se nuk sht kundr heqjes s imunitetit, por nuk e voton at, sepse, sipas tij, heqja e imunitetit nuk paska lidhje me luftn kundr korrupsionit, madje zoti Rama deklaroi se referendumi popullor, pra verdikti i qytetarve pr heqjen e tij dhe zhbllokimin e statusit t vendit kandidat sht 'nj loj pa top e Sali Berishs'", - tha Mhilli.
nitetit, - u shpreh dje Mhilli. Zdhnsja e Kryeministrit komentoi dhe qndrimin e kreut t PS-s n lidhje hetimin e ngjarjes s 21 janarit. Ajo u shpreh se hetimi i ksaj ngjarje sht detyr parsore e institucioneve. I tronditur nga vendosmria pr hetimin e 21 janarit, zoti Rama mori prsipr t bj Ramn tjetr. Me kt rast i rikujtojm se shamia e prplasur n fytyrn e tij nga familjart e njrit prej viktimave do ta ndjek at si dshmi dhe akt akuz n tr jetn e tij. Hetimi i 21 janarit n t tra aspektet e tij sht detyr e dors s par e institucioneve t shtetit ligjor, duan apo sduan Rama apo topi q i ka mbetur n portn e tij, - u shpreh Mhilli.

Deklaratat e bra dje nga kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, pr imunitetin, kan sjell dhe reagimin e mazhorancs. Zdhnsja e Kryeministrit, Erla Mhilli, u shpreh n nj deklarat pr mediat, se bllokimi i heqjes s imunitetit sht nj ndrr e kryesocialistit q nuk do t realizohet kurr. Lidhur me kto deklarata, dua t theksoj se kushtzimi q i bn zoti Rama votimit pr heqjen e imunitetit me instalimin e Kushtetuts s sundimit t pakics, sht ndrra e tij e keqe q sdo t realizohet kurr ndonjher, - u shpreh Mhilli. Zdhnsja e Kryeministrit shtoi se Rama ka frik nga heqja e imunitetit, pr shkak t mbrojtjes q iu bn pasurive t paligjshme t miliarderve n Partin Socialiste. Pretendimi i zotit Rama se bllokimi i heqjes se imunitetit nuk sht penges pr luftn kundr korrupsionit sht qesharak dhe fund e krye nj mashtrim. Ai prdor kt argument, sepse pr t sht fatale pyetja e qytetarve t thjesht socialist, por edhe e atyre pa parti. far e detyron kt opozit t mbroj imunitetin e qeveritarve dhe zyrtarve n pushtet? E vrteta sht se ai mbron me imunitet pasurit e paligjshme t klubit miliarder t Partis Socialiste, - u shpreh dje Mhilli. Ajo shtoi se, nse kreu i PS-s sht penduar pr mosvotimin e imunitetit n datn 6 gusht, duhet t lejoj deputett e tij q t firmosin krkesn pr referendum. Pr nj votim konsensual pr heqjen e imunitetit, zotit Rama ju bn t gjitha lshimet dhe, fatkeqsisht, m dat 6 gusht, ai bllokoi votimin e draftit t PS, ndaj dhe sot zgjidhja e vetme sht referendumi popullor. N rast se zoti Rama sht penduar pr bllokimin q i bri m 6 gusht votimit t heqjes s imunitetit dhe statusit t vendit kandidat, le t mos i pengoj deputett e tij pr t firmosur krkesn pr referendum popullor pr heqjen e imu-

Parlamenti i Shqipris

Kreu i LSI-s, apel politik pr heqjen e imunitetit dhe realizimin e reformave

Meta: T mos shprdorojm kohn, t marrim statusin kandidat


Qamil Xhani
qamilxhani@kohajone.com

ryetari i Lvizjes Social iste pr Integrim, Ilir Meta, deklaroi dje se klasa politike nuk ka m koh pr t humbur pr integrimin e vendit. Sipas tij, forcat politike duhet t mos shprdorojn kohn, por duhet t mundsojn marrjen e statusit n 100-vjetorin e shpalljes s Pavarsis. "Ne kemi br gjithka q mund t bj nj forc e prgjegjshme pr t nxitur reformat dhe konsensusin q i prshpejton ato n vendin ton. Gjejm rastin prsri t'i ftojm aktort politik, t mos e shprdorojn kohn q sht tepr e muar n ditt q po kalojn, n javt q po vin pr t'i dhn Shqipris statusin pr 100-vjetorin e Pavarsis dhe t krijimit t shtetit ton", - tha kreu i LSI-s. Deklarata e kreut t LSI-s u bn n hapjen e Kampingut t Lvizjes

Kryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim, Ilir Meta

Rinore pr Integrim n Jal, ku po pushojn 600 t rinj nga LRI-ja e qarkut t Fierit. Duke folur pr situatn m t fundit politike q sht heqja e imunitetit pr deputett dhe zyrtart e lart, Meta u shpreh se sht pr nj zgjidhje prfundimtare t ksaj shtje. "Ne kemi qen prej vitesh pr heqjen e imunitetit pr politikant dhe pr t gjith zyrtart e lart q ata at barazohen m t gjith qytetart e tjer. Prsri t theksojm se kjo sht e domosdoshme, kjo sht nj krkes jo

vetm e partnerve ndrkombtar, por edhe qytetarve shqiptar, pr t ciln ata mund t shprehen e dhe me referendum, por sht rruga m e mir, m e shpejt m efikase q t realizohet prmes nj konsensusi parlamentar gjat 2-3 javve t ardhshme", - u shpreh Meta. M tej, n fjaln e tij, Meta sht ndalur n funksionin e LSI-s duke theksuar se n konventn e ardhshme kombtare do t vendoset pr prgatitjen e ksaj force pr zgjedhjet e ardhshme parlamentare t

vitit 2013. Meta shprehu dhe njher bindjen se, ne t gjith s bashku do t japim nj kontribut t domosdoshm dhe t pazvendsueshm pr progresin e Shqipris. "Ne kemi dhn nj kontribut t jashtzakonshm pr stabilitetin e vendit, kemi dhn nj kontribut tepr t muar dhe konkret pr liberalizimin e vizave, kjo ka qen nj nga premtimet tona kryesore n vitin 2009", - theksoi Meta. Ai u shpreh se riorganizimi i strukturave politike t LRI-s dhe LSI-s t kryera tashm, dhe q do t finalizohen n Konventn Kombtare Zgjedhore q do t zhvillohet n fund t shtatorit, do t jet nj "motor" i fuqishm q do t na oj drejt suksesit n zgjedhjet parlamentare t 2013-s. "N zgjedhjet e vitit 2013, ne t gjith s bashku me mbshtetjen tuaj, t pamuar, do t nnshkruajm nj faqe t re, e cila do t jet n interes t integrimit europian t Shqipris, t reformave, t ndryshimeve q krijojn nj perspektiv t re m t sigurt, m t qndrueshme pr t gjith shqiptart, n mnyr t veant pr t rinjt.

E hn, 27 GUSHT 2012

NGJARJE DITE
Kreu i PS: Nuk na duhet referendum. Marrveshjen me Greqin s'e njohim, nse nuk sht sipas Kushtetuts

Rama: Imuniteti votohet pas krkesave t PS pr reformat


Qamil Xhani
qamilxhani@kohajone.com

K
ANALIZA E ISH-KRYEMINISTRIT PANDELI MAJKO

Majko: N 2013 do t kemi zgjedhjet m t paskrupullta


I
sh-kryeministri dhe depute ti i Partis Socialiste Pandeli Majko shpreh shqetsimin pr situatn politike, n t ciln pritet t hyj vendi gjat vitit elektoral. N nj koment n faqen e tij zyrtare n rrjetin social "Facebook", Majko shprehet se zgjedhjet e vitit 2013 do t jen t paskrupullta pr shkak t vet ngarkess politike n vend. "Shqipria po vrapon drejt zgjedhjeve t 2013-s. sht e kot t prpiqesh t'i analizosh pritshmrit. Ato do t jen zgjedhjet m t paskrupullta q pritet t ken par syt e publikut shqiptar pas viteve '90-t. Konteksti i tyre ka filluar n nj shoqri, e cila ndjen peshn e krimit dhe vrasjes s do lloji n Shqipri. Modeli i 't fortit' i eksportuar nga politika po zhvillohet si nj deformim social", - shkruan Majko. Deputeti i PSs thekson se debati pr imunitetin tashm sht diskutim i lodhur. "Nj histori me humor t hidhur ka risjell diskutimin e lodhur pr imunitetin! N 6 gusht, u 'lodhm' duke dgjuar

pse duhet votuar me nxitim dhe jo n shtator. Arsyeja ishte integrimi europian. Tani, del q shtatori sht hert, koha nuk sht problemi dhe referendumi sht zgjidhja Imuniteti i politikanve ka arritur nivelin e batuts. Jemi n mes nj barbarie q guxojm ta quajm 'situat rendi', por q mungesa e paqartsis dhe shpesh e guximit na shtyn n shpjegime pa fund t 'pse'-ve ditore", - shprehet Majko. M tej, Majko shton se "mosbesimi ndaj politiks aktualisht sht n kuota maksimale. Antipolitika edhe si 'ves' intelektual po nxit refuzimin ndaj politiks dhe politikanve. Ky fenomen shum shpejt do t prodhoj protagonistt e vet publik".

ryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, deklaroi dje se Partia Socialiste sht gati t votoj heqjen e imunitetit, pasi t kt prfunduar diskutimi i ndryshimeve t tjera n Kushtetut, gj q krkon opozita. N nj deklarat dhn dje pr media, Rama ka caktuar muajin shtator pr kto diskutime, duke mos ndryshuar qndrimin e mparshm t PS-s, n lidhje me propozimet pr reformn n drejtsi. "N dritn e diellit duhet t bhet menjher, brenda shtatorit, edhe diskutimi pr t gjitha ndryshimet kushtetuese q ne kemi propozuar. Vetm kshtu i hapet rrug votimit n parlament edhe pr kufizimin e imunitetit brenda muajit shtator. Jemi gati ta votojm sapo t mbyllet diskutimi edhe pr ndryshimet e tjera kushtetuese t propozuara prej nesh", - u shpreh Rama. Ai shtoi se kto qndrime t PS-s nuk jan kushte, por vizioni i s majts pr funksionimin e drejtsis. Sipas tij, deklaratat e Kryeministrit pr korrupsionin n opozit jan t pabaza. Rama shtoi se propozimet "s'jan aspak kushte pr t votuar ose jo imunitetin, po jan nj vizion i yni pr forcimin e sistemit t drejtsis prmes nj reforme kushtetuese. Sa m shum e dgjoj Saliun t flas pr imunitetin, sinqerisht aq m shum mendoj se duhet t jesh shum budalla pr ta besuar prralln e tij. Kush njeri me mend n kok mund t besoj se qeveria punon e ndrton, kurse opozita vjedh e bn korrupsion?", - u shpreh Rama. Ai ka folur dhe pr shtjen e referendumit. Sipas tij, kto jan deklarata q krkojn trheqjen e vmendjes s publikut. "E vrte-

Kryetari i Partis Socialiste, Edi Rama,

ta sht se fajsimi i opozits sht e vetmja rrug q i ka mbetur Kryeministrit pr t justifikuar dshtimin me integrimin. Dhe kjo e referendumit sht nj loj pa top, sht njsoj si ai noti me kmb n tok q bn Saliu do ver duke thyer rekorde. sht loj pa top pr t hutuar publikun me referendumin pr imunitetin sikur, medemek, Kryeministrit dhe ministrave po i digjet shpirti pr t luftuar korrupsioni", - tha Rama. Kreu i PS shtoi se, "Nuk ka 'duhet hi nj referendum pr nj shtje ku palt jan dakord dhe ku s'ka asnj pal q kundrshton". Ai ka shtuar se deri n tetor, koh kur do t jepet dhe vendimi pr statusin e vendit kandidat, sht e pamundur t bhet referendum. Kreu i PS-s ka folur dhe pr marrveshjen pr ndarjen e

ujrave detare me Greqin. Sipas tij, PS nuk do t njoh asnj marrveshje q sht n kundrshtim me vendimin e Gjykats Kushtetuese pr kt shtje. Lidhur me imunitetin, Rama u shpreh se opozita sht dakord pr heqjen e tij; "mjaft q n tri javt q vijn t kryejm t gjith diskutimin e nevojshm pr ndryshimet kushtetuese q ne kemi propozuar dhe pastaj t votojm. E prsris q vota jon sht PRO kufizimit t imunitetit". Kreu i PS-s ka folur dhe pr ngjarjen e 21 janarit, ku ka theksuar se mazhoranca sht prgjegjse pr ngjarjen dhe jo opozita. Kreu i PS-s ka folur dhe pr marrveshjet ekonomike dhe investimet, duke shprehur dhe nj her qndrimin se PS do t rishikoj ato marrveshje q jan br n kundrshtim me ligjin.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

POLITIKE

Qamil Xhani
qamilxhani@kohajone.com

sh-kryeministri dhe deputeti i Partis Socialiste, Pandeli Majko, ka cilsuar shtjen e kthimit t kompensimit t pronave n vend, si nj krim kolektiv t politiks gjat 20 viteve t fundit. N nj shkrim pr kt shtje, n faqen e tij zyrtare n rrjetin social Facebook, Majko shprehet se keqtrajtimi i shtetit ndaj qytetarve nis nga prona. N Shqipri, ai sht nj krim kolektiv i politikanve pr vota dhe pushtet... Shumica e tyre ishin mirkuptues dhe me nj inerci kulturore q vinte nga komunizmi. Makutt dihen! Koha q jetojm sht efekt ansor i fuqis s tyre, - shkruan Majko. N komentin e tij pr kt shtje, Majko sjell nj pasqyr t asaj far sht br n kt drejtim gjat 20 viteve t fundit. Duke e cilsuar si nj plag sociale, Majko shprehet se vetm nga konfliktet pr pronat kan humbur jetn rreth 8 mij qytetar. N Shqipri, konflikti pr pronn ka shkaktuar mbi 8 mij vrasje n 20 vitet e fundit. Shifrat zyrtare dhe t shoqats s pronarve, pr konfliktet pr pronn dhe tokn n Shqipri, jan 4 979 raste n fshatra dhe 3 163 raste n qytete. Ky sht nj bilanc

Majko: Kthimi i pronave, krim kolektiv i politiks


Konflikti pr pronn ka shkaktuar mbi 8 mij vrasje n 20 vitet e fundit. Shifrat zyrtare dhe t shoqats s pronarve, pr konfliktet pr pronn dhe tokn n Shqipri, jan 4 979 raste n fshatra dhe 3 163 raste n qytete
lufte, - shprehet Majko. Deputeti i PS-s thekson se me Kushtetutn e vitit 1998, zgjidhja e shtjes s pronave sht nj q duhet t kishte marr prgjigjen e duhur. Ndrsa u referohet t dhnave t OSBE dhe t Banks Botrore, Majko t pronarve. (shifrat lvizin deri n 20 miliard euro!), - shprehet Majko. Po ashtu, Majko shpreh rezerva dhe pr nisjen e kompensimit fizik n vitin 2014. A do t filloj kompensimi fizik i pronave n vitin 2014? Prgjigja pohuese sht tallje me veten! Prgjigja negative sht para syve t t gjith publikut. sht e qart se qeveria aktuale me vetdije po e dshton kt proces, - shprehet ai. Ai ka theksuar se dhe objektet e hapsirat e vendosura pr kompensimin fizik jan t pamjaftueshme. N kt ballo postkomuniste, Shqipria ka aktualisht mbi 8 institucione q veprojn mbi t drejtat e pronsis n varsi t ministrive t ndryshme. Sipas analizs q ka br vet Ministria e Drejtsis, kto institucione trajtojn n mnyr t fragmentarizuar shtjen e fitimit t pronsis dhe t regjistrimit t titujve t pronsis. N kt xhungl agjencish shtetrore ka funksionuar nj mafie e mirfillt tokash, - shprehet Majko.

Deputeti i Partis Socialiste, Pandeli Majko: shtja e pronave, postkomuniste

Deputeti i PS, Pandeli Majko

shton se qeveria nuk ka arritur t zgjidh as problemin e kompensimit fizik dhe as at financiar. Kompensimi financiar sht nj ndrr e bukur pr tu besuar. Deri m sot, shteti shqiptar ka prdorur pr kompensimin financiar

nj fond minimal vjetor. Qeveria quan sukses q fondi pr kompensim financiar nga 2005 deri n 2011 sht rreth 37 milion dollar. Kjo sht nj shifr qesharake krahasuar me detyrimin prej shum miliard eurosh t kompensimit

Kreu i PS-s, n takimin e s majts n Afrikn e Jugut

AMBASADORI

LETRA

Integrimi, Rama krkon mbshtetjen e Internacionales


ryetari i Partis Socialiste, Edi Rama, ka krkuar nga antart e vendeve t Bashkimit Europian n Internacionalen Socialiste integrimin e Shqipris n Bashkimin Europian. N takimet e zhvilluara me drejtues t partive t majta europiane, Rama ka prsritur qndrimin e opozits shqiptare pr proceset integruese t vendit. Takimet e kreut t PS-s u zhvilluan n kongresin e Internacionales Socialiste n Afrikn e Jugut, ku mori pjes s bashku me deputetin e PSs, Taulant Balla. Gjat qndrimit t tij n Cape Town, lideri i opozits shqiptare zhvilloi takime me kryeministrin belg, Elio di Rupo, kryeministrin rumun, Victor Ponda, dhe drejtuesit e Partis Socialdemokrate gjermane dhe Socialiste franceze. Rama diskutoi mbi t ardhmen europiane t Shqipris dhe krkoi mbshtetjen e plot t vendeve prkatse pr procesin integrues t Shqipris, - njofton zyra e shtypit e PS. Nj takim t veant, lideri socialist pati edhe me Phil Angelides, Kryetar i Komitetit pr hetimin e krizs financiare n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, emruar nga Presidenti Obama me miratimin unanim t Kongresit. Gjat ktij takimi, biseda mes Rams dhe Angelides u prqendrua n situatn ekonomike q po kalon Shqipria dhe sfidat, me t cilat

Holanda, e gatshme pr asistenc teknike pr BE

mbasadori Holandez n Shqipri, Martin de la Beij, ka deklaruar dje gjat takimit me ministrin e Jashtm, Edmond Panariti, se Holanda sht e gatshme t asistoj Shqiprin n procesin e integrimit t vendit n Bashkimin Europian. Gjat takimit, ambasadori holandez vlersoi arritjet e Shqipris n kt drejtim dhe u shpreh se Holanda mbshtet perspektivn e integrimit europian t Shqipris dhe t gjitha vendeve t rajonit. Ministri Panariti, pasi i uroi Ambasadorit suksese n misionin e tij, e informoi at mbi progresin e br n vend pr prmbushjen e mass kritike t reformave t nevojshme pr marrjen e statusit t vendit kandidat n BE, n vjesht t ktij viti. Lidhur me bashkpunimin dypalsh, ambasadori De la Beij tha se Holanda mbetet e angazhuar t mbshtes Shqiprin duke vijuar, nprmjet programeve t saj, me projekte n fusha t ndryshme me interes, si dhe sht e gatshme q, n bashkpunim me paln shqiptare, t hartoj projekte t reja, duke zgjeruar fushat e bashkpunimit.

Tahiri: Berisha, interpelanc pr Bulqizn

nkryetari i grupit parlamentar t PS-s, Saimir Tahiri, ka krkuar dje nga Kryeministri Sali Berisha dhe nga ministri i Ekonomis dhnien e informacionit pr situatn e miniers s Bulqizs. Duke iu referuar ngjarjeve t muajve t fundit, ku kan humbur jetn n mnyr aksidentale dhe jan plagosur disa minator, Tahiri ka theksuar se institucionet duhet ti japin prgjigje Kuvendit pr situatn e krijuar. N nj letr drejtuar Kryeministrit Berisha, nnkryetari i grupit t PS-s, Sajmir Tahiri, thekson se ai nuk po prmbush detyrimin Kushtetues pr t dhn informacion. Grupi Parlamentar i PS ju ka krkuar t paraqiteni 2 her n interpelanc urgjente pr shtjen e Bulqizs. Me krkesn e dt. 07.05.2012 dhe krkesn tjetr dt. 10.07.2012, kemi krkuar q Ju si Kryeministr i vendit t jepni shpjegime para parlamentit rreth puns suaj pr t ndalur rrethanat kriminale dhe pasojat tragjike me minatort dhe mineralin, shprehet Tahiri n letrn e tij.

Rama me Phil Angelides, Kryetar i Komitetit pr hetimin e krizs financiare n SHBA

prballet vendi yn. Nj tem e rndsishme q u diskutua ishte edhe programi i Partis Socialiste Pr nj Rilindje Shqiptare, duke u prqendruar n shtjet m delikate, si punsimi dhe taksimi i ndershm. N kongresin e Internacionales Socialiste u rizgjodhn n detyrn e Presidentit t Internacionales zoti Jorgo Papandreu dhe n detyrn e Sekretarit t Prgjithshm zoti Luis Ajala. N prfundim t seancs zgjedhore, lideri socialist Edi Rama zhvilloi takime me t dy drejtuesit m t lart t internacionales, t cilt i prgzoi pr detyrn e re.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

POLITIKE
INVESTIMET

Gjykata Administrative, godina gati n nntor


Eva Gjura
evagjura@kohajone.com

Halimi: Ligji pr Gjykatn e Lart, kusht pr Gjykatn Administrative

Ministria e Drejtsis me nj fond prej rreth 500 mij eurosh, n fund t muajit nntor do t prfundoj rikonstruksionin e godins s Gjykats Administrative pr Tirann. Nse muajin e ardhshm, Parlamenti do t kaloj ligjin e Gjykats s Lart, ather 6 Gjykata Administrative t shkalls s par dhe 1 gjykat Apeli do t nisin funksionimin m 1 janar 2013.

fund t muajit nntor do t prfundoj Gjykata Ad ministrative, ndrsa n fillim t vitit 2013 do t filloj t funksionoj. Ministri i Drejtsis, Eduard Halimi, ka inspektuar punimet e ksaj gjykate, ndrtimi i s cils kap nj shifr prej 500 mij dollarsh. "Shpresoj q opozita do t ngrihet n prgjegjshmrin e saj politike pr t miratuar kt ligj dhe m pas n muajt n vijim do t fillojm me procedurat, s bashku me KLD-n, t hapjes s vendeve pr gjyqtar n Gjykatn Administrative, procedurat e konkurrimit, n mnyr q krahas infrastrukturs t prfundoj dhe miratimi i numrit t gjyqtarve q do t punojn n kto institucione", - deklaroi ministri i Drejtsis. Gjykata Administrative do t jet nj godin n rrugn "Don Bosko" deri sa t pr-

Ministri i Drejtsis, Eduard Halimi

fundoj ndrtimi i pallatit t drejtsis, ku do t jen t gjitha gjykatat e Tirans, t cilat, sipas ministrit t Drejtsis, do t duhet rreth 4 vite pr t prfunduar, kjo gjykat do t shrbej si Gjykat Administrative deri n

prfundim t Pallatit t Drejtsis", - ndrkoh theksoi se Gjykata Administrative do t jet trsisht funksionale n vitin 2013. Ministri Halimi po ashtu foli pr punimet n gjykatn e Apelit t kryeqytetit, ku vlersoi se

punimet po ecin me shpejtsi dhe cilsi. Duke u ndalur tek ligji pr Gjykatn e Lart, ministri Halimi tha se mosmiratimi i tij po mban peng edhe funksionimin e Gjykats Administrative. Ministri i Drejtsis, Eduard Halimi,

krkoi konsensusin e opozits pr t kaluar n sesionin e ardhshm draftin pr Gjykatn e Lart, i cili do t'i hap rrug eljes m 1 janar 2013 t 6 Gjykatave Administrative n t gjith vendin. "Shpresoj q pas ksaj prmbushjeje t kushteve q po bn qeveria, pr krijimin e infrastrukturs s nevojshme pr krijimin e Gjykats Administrative, n muajin shtator, n sesionin e ri parlamentar q fillon javn e ardhshme, opozita t pranoj fillimin e shqyrtimit t ligjit pr Gjykatn e Lart, t jap konsensusin pr miratimin e ligjit t Gjykats s Lart, n mnyr q n 1 janarin e vitit t ardhshm t kemi funksionimin e Gjykats Administrative, pasi, si e dini, n ligjin pr Gjykatn Administrative sht kusht kalimi i ligjit pr Gjykatn e Lart, pra, krijimi i kolegjit administrativ n Gjykatn e Lart. Un shpresoj se opozita do t ngrihet n prgjegjshmrin e saj politike pr ta miratuar kt ligj", - u shpreh ministri i Drejtsis, Halimi.

Berisha inauguron sot rrugn e Hamallajt


ryeministri Berisha do t marr pjes sot n inaugurimin e rikonstruksionit t rrugsArmath-Hamallaj-Hidrovor. Rruga me gjatsi 5,1 kilometra dhe gjersi 6 metra, e rikonstruktuar n prputhje me t gjitha standardet bashkkohore infrastrukturore prbn nj investim prej 174.594.700 lek, financuar nga qeveria shqiptare, BERZH dhe BEI. Ajo fillon n aksin e Rrugs Nacionale Maminas Shenpjeter, pran fshatit Armath, prshkon fshatin Hamallaj dhe prfundon n bregdet pran Hidrovorit. Rruga, nga e cila prfitojn 6500 banor, prshkon territorin administrativ t Bashkis Manz dhe Sukth, t cilat i lidh me bregdetin e Hamallajt. Nprmjet ktij segmenti rrugor, banort e zons dhe pushuesit mund t frekuentojn bregdetin e Hamallajt, t lvizin n qendrat shndetsore, administrative dhe ato t edukimit. Gjithashtu, kjo rrug u vjen n ndihm dhe fermerve, pasi n t dy ant e saj ndodhen toka bujqsore, duke u br kshtu nj shtys pr zhvillimin e ekonomis lokale.

Zdhnsja Erla Mhilli: Vendimi i hap rrugn pronsis mbi pronn dhjetra familjeve

Oborret shtetrore, Berisha firmos vendimin, i hapet rruga pronsimit


ryeministri Berisha ka fir mosur dje vendimin "Pr prcaktimin e procedurs s kalimit n pronsi t oborreve n prdorim" q Kshilli i Ministrave miratoi n mbledhjen e fundit t tij. Kjo sht br e ditur nga zdhnsja e Kryeministrit, Erla Mhilli, e cila ka theksuar se, me kt vendim, qeveria shqiptare i jep fund absurdit q e ka zanafilln n vitet e errta t diktaturs, ku lirit dhe t drejtat mbi pronn private dhe individuale, mohoheshin krejtsisht, dhe i hapet rruga e pronsis s plot mbi pronn e tyre dhjetra-mijra familjeve shqiptare. N deklarat thuhet m tej se, objekt i ktij vendimi sht prcaktimi i procedurs s kalimit n pronsi t siprfaqeve pr t gjith qytetart e Republiks s Shqipris, t cilt kan t shnuar n

Zdhnsja e Kryeministrit, Erla Mhilli

dokumentet e pronsis s tyre cilsimin "oborr n prdorim". Gjithashtu, ky vendim parashikon edhe regjistrimin e ktyre pasurive n regjistrin publik t pasurive t paluajtshme. Duke sqaruar disa detaje t vendimit t miratuar nga

qeveria, zdhnsja e Kryeministrit, Mehilli, ka br t ditur se, "autoriteti shtetror i ngarkuar pr kalimin e pronsis s "oborreve n prdorim" n baz t ktij vendimi sht Agjencia e Kthimit dhe Kompensimit t Pronave, e cila do t

realizoj procesin n afate t shkurtuara dhe vetm n nj zyr". Gjithashtu, ajo ka theksuar se, AKKP-ja, brenda 30 (tridhjet) ditve nga data e paraqitjes s krkess dhe e dokumentacionit nga krkuesi, jep konfirmimin pran Zyrave Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme pr t kryer regjistrimin e prons. Pr kalimin e pronsis, qytetarit i duhet thjesht t paraqes pran AKKP-s krkes-formularin, drejtprdrejt ose nprmjet posts rekomande. Mhilli tha se ky vendim sht shum i rndsishm pr dhjetra-mijra familje, pasurit e t cilve do t zotrohen prfundimisht prej tyre. N kt mnyr, qytetart shqiptar do t fitojn t drejtn e mohuar deri m sot, pr t zhvilluar pronat q i trashgonin, i takonin ose u prkisnin.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

SOCIALE

Sonila Isaku
sonilaisaku@kohajone.com

ashm nuk do t jet vetm periudha e vers kur do t kryhen kontrolle n bare dhe restorante pr nivelin e zhurmave q gjenerojn, sidomos gjat fundjavs, por prgjat 12 muajve t vitit inspektort do t jen n terren pr kontrolle. Ky sht vendimi q ka marr Komisioni Parlamentar i Veprimtarive Prodhuese, i cili mori n shqyrtim aktin normativ t qeveris, pr krijimin e taskforcs, pr marrjen e masave ndaj subjekteve q gjenerojn zhurm n qendrat urbane dhe zonat bregdetare. Taskforca do ta kryej aktivitetin e saj do dit t javs, duke ndaluar ushtrimin pas orarit t lejuar t veprimtaris s subjekteve fizike e juridike, t cilat jan burim zhurme. Pr mjediset e hapura, orari lejimit t veprimtaris pr ditn e premte dhe t shtun t jet nga ora 19:00 deri n

T ndaluara me ligj, zhurmat e lokaleve deri n mesnat


24:00
Foto ilustruese

Gati projektligji me masat ndshkimore pr subjektet private

Do t jet ora kur t gjitha subjektet e hapura do t lejohen pr t gjeneruar zhurm gjat dits s premte dhe t shtun n zonat e banuara, ky sht afati q parashikon ligji i ri.

orn 24:00 ndrsa pr ditt e tjera t javs t jet nga ora 19: 00 deri n orn 23:30 sipas normave t lejuara t zhurms. Ndrsa pr mjediset e mbyllura, veprimtaria lejo-

het duke respektuar nivelin e lejuar t zhurms, - thuhet n projektligjin e miratuar gjat dits s djeshme nga deputett e Komisionit Parlamentar t Veprimtarive

Prodhuese. Po kshtu, projektligji shpjegon edhe si do t veprohet me ato subjekte, t cilat kan leje ushtrimi aktiviteti 24orshe. Ilir Bala, kryeinspe-

ktor pr Mjedisin n Ministrin e Brendshme, sqaroi se pavarsisht t tilla subjekteve me leje 24-orshe nuk jan prfshir n aktin normativ, ato jan t barabarta

prpara ligjit n zbatimin e propozimeve t aktit pr sa i prket zhurmave. N rastet se subjektet do t gjenerojn zhurm pas orarit t prcaktuar, ather ndaj tyre do t ket masa administrative. Gjobat variojn nga 30 deri n 50 mij lek, grumbullimi i t cilave duhet t bhet nga prmbarimi shtetror apo privat. Nisma e qeveris e marr muaj m par ka gjetur mbshtetjen e qytetarve dhe jo vetm t familjarve, por edhe t t rinjve. Problemi i zhurmave n zonn e ish-Bllokut n kryeqytet sht nj nga shqetsimet m t mdha pr banort e ksaj zone, por edhe pr turistt ditor t Bllokut. Projektligji kaloi pr votim n Parlament vetm me votat e mazhorancs, ndrsa kryetari i ktij Komisioni, Jemin Gjana, shprehu nevojn e miratimit q n seancn e par parlamentare t sesionit t ri, me qllim shndrrimin n ligj t ktij akti normativ t qeveris.

Personeli mjeksor nuk iu sht prgjigjur telefonatave t qytetarve

Sonila Isaku
sonilaisaku@kohajone.com

argime nga puna, parala jmrime, masa administra tive dhe ulje n detyr kan qen disa nga masat e marra nga Ministra e Shndetsis pr mjekt dhe drejtuesit e Urgjencs s Tirans, t cilt kan neglizhuar n punn e tyre. Ndrsa qytetart kan telefonuar n numri falas 127, si dhe n numrat e tjer fiks t vn n dispozicion, asnj nga punonjsit nuk i sht prgjigjur thirrjeve telefonike duke detyruar qytetart q t bjn transportin e t aksidentuarve drejt spitaleve n mnyr private. Gjat dits s djeshme, nj prej punonjsve i nj prej televizioneve private n vend sht aksidentuar n pun, ku sht nevojitur transporti me an t autoambulancs dhe mjekimi i menjhershm pr shkak t goditjes s marr. Por mosreagimi i punonjsve t urgjencs ka detyruar Ministrin e Shndetsis n marrjen e menjhershme t masave ndshkimore pr shefin e Urgjencs, kryeinfermieren dhe mjekun e turnit. Sipas Ministris s Shndetsis, kryeinfermierja Sarie Dada sht pushuar nga puna, mjeku Dritan Kociaj sht parala-

Neglizhuan n pun, shkarkime n Urgjencn e Tirans


jmruar pr shkarkim, ndrsa shefi i Urgjencs Dashamir Krasniqi ka marr gjithashtu vrejtje. Ministri Vangjel Tavo bri t ditur se nuk do t ket asnj tolerim ndaj

do rasti kur vrehet parregullsi dhe neglizhenc. Kt fakt, ai e ka br t ditur edhe pak koh m par kur u emrua n krye t Shndetsis shqiptare. Kshtu vetm nj muaj m par, Ministri i Shndetsis gjat nj takimi me drejtues t urgjencave u ka krkuar atyre gatishmri t plot, respektim t orarit t puns, sidomos pr bluzat e bardha q shrbejn n ort e pasdites. Nj porosi t veant sht shtja e respektimit t orarit t shrbimit shndetsor, sidomos t orarit t turnit t dyt dhe dua tju them q ka jo pak raste q ka ankesa qytetarsh, t cilt referojn pr munges t personelit shndetsor n turnin e dyt, - sht shprehur Tavo. Ky i fundit u ka trhequr vmendjen bluzave t bardha pr sa i prket etiks dhe gjuhs q prdorin me pacientt, pasi jan konstatuar ankesa nga qytetart.

UNIVERSITETET
Urgjenca e Tirans

Studimet jasht shtetit, aplikojn 5 mij maturant

reth 5000 maturant kan plotsuar formulart pr t studiuar n uni versitetet jasht vendit. Autoritetet e Agjencis Kombtare t Provimeve thon se, nse do t mbeten vende bosh nga ikja e ktyre t rinjve jasht, kto kuota do t shpallen vakante dhe do t jen nj mundsi e mir pr ata q nuk kan fituar dhe duan t studiojn n nj nga universitetet publike n vend. Sipas statistikave t grumbulluara, pjesa m e madhe e maturantve q duan t studiojn n nj nga universitetet europiane jan nga Tirana. Ne po raportojm shifrat q kan krkuar me an t formularit A1 ose A1Z t studiojn jasht shtetit. Kta kan qen rreth 5 mij. Nj pjes e tyre nuk aplikojn me an t formularit A2 pr studime n universitetet tona. Nj pjes aplikojn edhe n universitetet tona, pavarsisht se kan br aplikime n universitete jasht. N rastet kur shpallen fitues sht momenti i regjistrimit q ata vendosin t mos marrin pjes dhe kto jan kuota bosh, - thot drejtori i Agjencis Kombtare t Provimeve, Alfons Harizaj. Pr sa u prket fituesve n universitete, emrat e tyre do t shpallen me dat 13 shtator. Javn q vjen pritet t prfundojn konkurset dhe m pas do t filloj prllogaritja e pikve.

E shtun, 1 SHTATOR 2012 GJIROKASTR-DURRS/Marijuan dhe hashash Lazarati, dy n pranga

AKTUALITET
DURRS

y ngarkesa droge me destinacion Greqin dhe Italin u sekuestruan gjat 24 orve t fundit n Gjirokastr dhe n portin e Durrsit. Aksionet kan qen t mvetsishme, ndrsa lnda narkotike dyshohet se ka origjin fshatin e Lazaratit. Dy korriert u arrestuan, njri prej t cilve shofer dhe tjetri i njohur pr precedent n trafikun e klandestinve n Greqi, i dnuar me 5 vite burgim. Goditja e par u krye rreth ors 01:30 t mngjesit nn kodimin "Pacarela" n

Dy ngarkesa pr Itali-Greqi, bllokohen 225 kg drog D


Gjirokastr, ku u bllokuan 75,4 kg marijuan q kishte dal nga fshati Lazarat me destinacion vendin fqinj, nprmjet aksit Gjirokastr-KlcyrPrmet. Droga do kalohej nga kodrat e fshatit Hormov dhe m pas prtej postbllokut t Ujit t Ftoht. Agjentt dalluan dy persona me dy anta t mdha sportive me drog, q do zbrisnin n Lekl. Gjat ndjekjes, njri sht kapur n flagranc dhe tjetri u arratis duke braktisur drogn, teksa prfitoi nga errsira dhe u hodh n lumin Drino. Policia bllokoi 60 pako, me pesh t ndryshme, kurse n pranga u vu Landi Zoi, 43 vje, banues n Frakull e Madhe t Fierit, i dnuar m par me 5 vite burg n shtetin grek. Policia tha se ka edhe dy

bashkpuntor t tjer t dyshuar n kt trafik q u shpalln n krkim, po nga qyteti i Fierit. Me ngarkesn e djeshme, sasia e kapur n tre ditt e fundit shkon n 700 kilogram marijuan. Policia Kufitare, n bashkpunim me blut e Antidrogs, bllokoi n ort e para t mngjesit t djeshm n portin e Durrsit, rreth 150 kg kanabis sativa, e fshehur n nj kamion, n pritje pr t'u nisur me tragetin e linjs Durrs-Bari, drejt vendit fqinj, Itali. Bashk me lndn narkotike, n pranga u vu edhe drejtuesi i automjetit, nj 38-vjear nga fshati Llakatund i Vlors, teksa ky i fundit priste t udhtonte me traget. Burime zyrtare nga policia bn t ditur se lnda narkotike, e ndar n 164 pako.

j sherr banal n ambientet e bingos, ort e vona t s enjtes, prfundoi n sulmin fizik ndaj truprojs s subjektit privat. Policia e Durrsit njoftoi se nisi procedimin penal n ngarkim t Erton Krasniqit, banues n lagjen nr. 14, me akuzn "plagosje e leht me dashje", pasi n lagjen nr. 4, tek "Bingo Roma", dyshohet se ka goditur pr motive t dobta me grushte, n pjesn e fytyrs, Nue Prronin, 46 vje, me arsim t mesm, i cili punon roje sigurie tek kjo bingo. Pas shoqrimit, Krasniqi sht ln pr hetim n gjendje t lir.

Sherr n bingo, godet truprojn

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

FUSH-KRUJ - Flijimi i nj 42-vjeareje katr dit m par n Fush-Kruj ka zbuluar se shkak pr kt akt sht br dhuna barbare fizike q ushtronte bashkshorti pas sherreve n familje. Ekspertt e Mjeksis Ligjore arritn t konstatonin pas autopsis n trupin e t ndjers Vjollca Doku, nga Thumana, por e martuar n Fush-Kruj, se kishte t nxira dhe hematoma t shkaktuara nga goditje t dhunshme fizike, kryesisht me grushte. Pas marrjes n pyetje t t afrmve dhe familjarve t tjer, u konkludua se bhej fjal pr dhun n familje, q ishte pasuar menjher me vethelmimin e 42-vjeares n gjendje depresive me fostoksin. Doku ndrroi jet disa or m pas n spitalin "Nn Tereza" t Tirans, duke mos mbijetuar. Por policia vendore njoftoi dje se ka prangosur bashkshortin e t ndjers, Ferid Doku, 46 vje, banues n fshatin Larushk, me akuzn e "shkaktimit t vetvrasjes". "Gjat hetimeve t para, lidhur me ngjarjen e dats 28 gusht, ku ka gjetur vdekjen pasi sht vethelmuar Vjollca Doku, banuese n fshatin Larushk, rezulton se Ferid Doku, i cili sht bashkshorti i saj, ka ushtruar dhun psikike dhe fizike, dhe si pasoj e ksaj dhune

Dhunoi gruan para flijimit, arrestohet


BALLSH

Vjollca Doku u vethelmua, ekspertt gjetn shenja dhune. Akuz Ferid Dokut

KRUJ

Dy sherre me arm, nj i plagosur

Sulmuan nnstacionin elektrik, 5 banor merren nn akuz

Policia e Fush-Krujs

es banor t fshatrave prreth Ballshit u morn nn akuz pr sulmin ndaj nnstacionit elektrik dhe zyrave t CEZ-it duke br dhe tubim t paligjshm. Policia e Fierit bri me dije se nisi procedimin penal n gjendje t lir ndaj Pllumb Kapllanaj, Flamur Ribaj, Fetah Sulaj, Perian Fejzaj dhe Besnik Ymeraj, banues n fshatrat Lapulec, Drenov dhe Ngracie. Ata akuzohen se n bashkpunim, jan organizator t tubimit t paligjshm t ndodhur dy dit me radh n nnstacionin elektrik t qytetit t Ballshit. Ndaj tyre u ngritn akuzat "organizimi dhe pjesmarrja n grumbullime t paligjshme", ndrsa hetimet po i ndjek prokuroria vendore. bashkshorti i arrestuar. Megjithse 46-vjeari nuk e pranoi akuzn e "shkaktimit t vetvrasjes", ai u paraburgos deri n pritje t mass s siguris dhe dosja i kaloi pr veprime t mtejshme prokuroris.

y sherre banale prfunduan me nj t plagosur dhe nj tjetr t kanosur n zonn e Krujs. Skloraldo Mua, 42 vje, banues n Thuman, u mor nn akuz se ka goditur me mjet mprehs, grshr hardhish, n parakrahun e dors s majt, duke i shkaktuar dmtime, E. Rama, 17 vje, banues po n kt fshat. Ndaj tij u ngrit akuza e "plagosjes s leht". Kurse Shklqim Tupi, 31 vje, banues n Kruj, ka br kallzim se te lokali i tij "Tupi", pr shkak t nj borxhi, sht kanosur me arm nga Denis Daci, 25 vje, dhe Arjan Mavriqi, q qlluan n ajr me arm zjarri gjat arratisjes.

FIER

Kapet n arrati, dyshohet pr plagosje

sht prekur rnd dinjiteti i saj dhe m pas sht flijuar duke prdorur helm", njoftoi dje policia vendore rreth dosjes penale q po heton grupi i ekspertve. Megjithse familjart q e gjetn n situat kritike Dokun rreth ors 16:00 t pasdites e nisn pr n spitalin e kryeqytetit, situata shndetsore ishte kritike, pasi fostoksina kishte vepruar n sistemin imunitar, duke i shkaktuar vdekjen. Por zyrtar t policis shpjeguan se gjat kqyrjes s kufoms, ka rezultuar se viktima kishte shenja t dhuns

n trup, n kohn q ka qen gjall dhe sipas deklarimeve t marra nga hetuesit, kjo dhun sht ushtruar nga

Gjirokastr, zbulohet pylli me hashash n Zagori

yjet e Zagoris shrbejn si nj mundsi e mir pr t mbjell dhe kultivuar hashash. Policia e Gjirokastrs ka zbuluar parceln me 147 bim narkotike kanabis sativa, e hapur rishtazi n pyllin Konde t fshatit Zhej. N pranga u vun n flagranc teksa kujdeseshin pr drogn, dy t dyshuarit, njri prej t cilve ishte n krkim prej vitit 2010 pr kultivimin e 170 bimve narkotike n fshatin Hoshtev,

krim q ishte pa autor. Operacioni u krye rreth ors 04:00 t mngjesit t djeshm, ndrsa droga nuk kishte pak jav q ishte mbjell. T dyshuarit kan par policin t afrohet dhe u prpoqn t arratiseshin, por gjat ndjekjes u ndaluan. Ata jan Kostandin Kasneci, 22 vje dhe Sotir Kristani, 28 vje, banues t komuns Zagorie. Bima e mbjell shkonte n gjatsit nga 180-240 centimetra, ndrsa u asgjsua me zjarr.

j i dyshuar pr plagosje u kap n krkim nga policia e Fierit, kurse nj tjetr mbante me vete pistolet. Gentjan Dalipaj, 29 vje, banues n lagjen "16 Prilli", akuzohet pr "plagosje t leht me dashje", pasi dyshohet se m 29 gusht t ktij viti, ka goditur t riun F. M., duke i shkaktuar dmtime t lehta. Pas shoqrimit, Dalipaj u la pr hetim n gjendje t lir. Kurse Ardian Driza, 23 vje, banues n fshatin Kallm, u kap me nj arm zjarri tip pistolet, me mbishkrim "BRUNI MOD 92", pa fishek dhe ndaj tij u ngritn akuzat "kanosje" e "prodhim dhe mbajtje pa leje t armve".

E shtun, 1 SHTATOR 2012

AKTUALITET

52 8

SHKODR/ Pranga Leonard Niks, 3 n krkim. Krimi pr nj ngacmim

Vrasja e biznesmenit, kapet nj nga t dyshuarit


Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

uk ka zgjatur m shum se 24 or arratia e nj prej katr t dyshuarve pr atentatin n mes t qytetit t Shkodrs, q i kushtoi jetn biznesmenit Frederik Markut dhe u plagos rnd djali i tij, Jurgen Marku (Brunga). Konflikti i nisur n malsin e Thethit pr shkak t ngacmimit nga nj grup t rinjsh pushuesish ndaj vajzs s viktims, degjeneroi jo vetm n prleshje e kanosje, por edhe n pritn fatale rreth ors 17:00 t s enjtes, prball spitalit t qytetit verior, n rrugn "Sknderbeg". Madje, dy palt prfunduan n komisariat pr verifikim dhe hetim, por nga kontrolli nuk u gjetn arm zjarri. M tej, policia i la pr hetim n gjendje t lir me akuzn e "kanosjes", por pak or m pas ka ardhur dhe atentati vdekjeprurs. Pr kt ngjarje, policia vendore tha se ka zbardhur motivet dhe katr autort, teksa njri prej tyre, Leonard Nika, 25 vje, banues n lagjen "Tre Heronjt" n Shkodr u arrestua rreth ors 14:00 t dits s djeshme. Grupi hetimor tha se ka n krkim edhe tre t njohurit e Niks, mes tyre edhe t afrm t tij si bashkpuntor n krim. Por emrat e tyre nuk u publikuan pr shkaqe hetimore, ndrsa po ushtrohen kontrolle t shumta banesash, tek t njohur, t afrm dhe n pikat kufitare. Gjithashtu, bhet me dije se sht zbardhur plotsisht dinamika e krimit t ndodhur, shkaqet dhe motivet. Frederik Marku (Brunga), 46 vje, posedonte nj han turistik n malsin e Shkodrs, pikrisht n Theth. Aty kishte edhe t afrmit e tij, ndrsa banonte dhe n Tiran. Prej disa muajsh ushtronte aktivitetin n Theth ku vinin pushues dhe turist t shumt. Ka qen bashk me familjen dhe t birin, Jurgen Marku, ky nj person i procedu-

Policia beson se krimi ka motivin e hakmarrjes, pasi autort nuk mbanin maska gjat atentatit dhe jan identifikuar leht n arrati e sipr. Dyshohet se dy prej tyre kan qen aktiv n t shtnat me arm, ndrsa jan organizuar n ndjekjen e bab e bir pas daljes Deputeti i PS-s, Damian Gjiknuri nga policia.
ar disa her pr konflikte t ndryshme. Pikrisht n nj nga lokalet e zons ka lindur dhe sherri i radhs mes 22-vjearit dhe grupit tjetr. Dyshohet se shkak sht br nj ngacmim i motrs s Jurgenit dhe vajzs s Frederikut. M tej, situata ka de-

MOTIVI

Familja Marku kishte ngritur nj bujtin n malsin e Thethit pr turizm, ndrsa jetonte n Tiran. Por policia tha se i plagosuri Jurgen Marku, 22 vje, ka qen dy her m par i ndaluar pr konflikte dhe ky ishte sherri i radhs, q prfundoi me vrasjen e babait dhe plagosjen e vet atij.
gjeneruar deri n kanosje dhe prleshje. T rinjt, q kan qen pes persona, mes tyre dhe Nika, kan akuzuar familjen Marku se i kan kanosur pr t'i vrar me pistolet. Policia i shoqroi dhe mori n pyetje palt, por nuk gjeti arm. Konfirmohet se sherri ka

KONFLIKTET

Makina dhe viktima Frederik Marku

ndodhur m 29 gusht, pra nj dit para atentatit. Pasi jan liruar, duket se t rinjt kan ndjekur bab e bir q lviznin me fuoristrad, duke u ngritur kurth afr spitalit. Autort lviznin me motoikleta dhe kan qlluar me pistoleta dhe arm gjahu.

Mjeti me targa TR3413T sht prplasur me makina t tjera, ku 46-vjeari vdiq n vend dhe u plagos rnd djali 22-vjear. Fillimisht Jurgeni u mendua i vdekur, por dha shenja jete n reanimacion, ku po mbahet ende.

ATHIN/ Atentati mafioz, dyshohen bandat ruse pr kontrollin e trafiqeve

Larja e hesapeve, ekzekutohet shqiptari, plagoset vajza ukrainase


j 40-vjear shqiptar u ekzekutua gjat orve t para t mngjesit t djeshm n lagjen "Kalithea" t Athins. Krimi mafioz ndodhi n rrugn "Perikleus", rreth ors 03:30 t mngjesit, teksa viktima qarkullonte me makin. Viktima, emra i t cilit nuk u publikua nga mediat dhe policia, ndodhej nn shoqrin e nj mikeshe t tij 30vjeare, ukrainase, n momentin kur dy persona t panjohur, u afruan n bordin e nj motoiklete dhe hapn zjarr me automatik "Kallashnikov". Prej plumbave, 40-vjeari, i cili ishte dhe objektivi i ekzekutorve, gjeti vdekjen e menjhershme, ndrsa partnerja e tij ukrainase u drgua n spital, me plag t rnda n trup. Forcat e rendit kan nisur menjher nj hetim mbi ngjarjen, por pa dhn detaje t hollsishme mbi viktimn dhe autort. Pr t hedhur drit mbi rrethanat e krimit, pritet dshmia e 30-vjeares, e cila do t intervistohet prej agjentve, sapo

INTERPOLI

Italia ekstradon t dnuarin pr grabitje

talia sjell n pranga n Rinas t krkuarin pr grabitje me arm. Agjentt e Interpol Tirans realizuan mbrmjen e djeshme ekstradimin nga Milano t Dorian Kaaj, 29 vje, nga Durrsi. Gjykata e Rrethit e ka dnuar n munges m 22 shkurt 2010, me 7 vjet burg, pr vjedhje me arm n bashkpunim, e mbetur n tentativ. Ngjarja ka ndodhur me dat 21 korrik 2004, ku Kaaj, bashk me Vasil dhe Sokrat Xhangolli, kan tentuar t vjedhin me arm nj dyqan n Durrs. Arrestimi i tij u b m 7 nntor n Piaenca t Italis. gjendja e saj shndetsore t prmirsohet. Policia dyshon paraprakisht se bhet fjal pr larje hesapesh midis bandave t nats q veprojn n Athin, kryesisht prplasje mes grupeve shqiptaro-ruse. Prej kohsh,

Dorian Kaaj

ato jan n luft pr kontrollin e klubeve t nats n pjesn bregdetare t kryeqytetit helen, ku do nat qarkullohen miliona euro prej trafikut t narkotikve, alkoolit dhe prostitucionit.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

AKTUALITET

53 9

Viktima Ardian Beqiraj, dyshohet hakmarrja pr sherret e drogs. Autort djegin makinn

Vritet pronari i lokalit, plagosen 2 klientt

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

Krimi n Stan-Karbunar, i plagosuri rnd

Sherri pr kullotat, Trimi ther Mitrin

Policia e Lushnjes

LUSHNJ-Konfliktet e pronsisdheatoprkullotat duket se po kthehen n tragjike n rrethin e Lushnjs. Disa dit pasi nj bari u vra me thik pr kullotat n Grabjan, n nj tjetr fshat ka ndodhur prleshje me t njjtin motiv dhe me pasoj nj t plagosur rnd. Nj 30-vjear sht duke luftuar pr jetn n spitalin e Lushnjs, pasi u plagos me thik mngjesin e djeshm n fshatin Karbunar,ngabashkfshatari i tij, pas znks banale n fshatin Stan-Karbunar. Sokol Mitri, u qllua me thik nga Ylli Trimi, i arrestuardisaminutampas

nga forcat e rendit. Msohet se 30-vjeari u transportua me urgjenc n spitalin e qytetit, ku raportohet se sht n gjendje t rnd pr jetn. Mjekt kan rekomanduar drgimin e t plagosurit drejt Spitalit Ushtarak t Tirans. Nj jav m par, n nj ngjarje t ngjashme n fshatin Grabian t Lushnjs, 35-vjeari Servet Snalla u vra me thik nga bashkfshatari i tij Nezir Mehmeti, pasi bagtit e viktims kishin hyr n parceln e mbjell me jonxh t vrassit t dyshuar, q u prangos nga policia.

SARAND- Pronari i nj lokali n Qaf-Gjasht t Sarands sht vrar me arm zjarri pas nj grindje brenda ambienteve t biznesit t tij, kurse dy persona t tjer, q mendohet se jan klient, mbetn t plagosur nga plumbat. Ngjarja e rnd ndodhi pasditen e djeshme rreth ors 16:00, ndrsa nga hetimet paraprake bhet fjal pr nj prplasje mes dy grupesh pr konflikte t vjetra droge. Por grupihetimornukprjashton dhe sherrin pr motive banale, pasi pak minuta para vrasjesn lokal mesviktims, nipit t tij dhe nj personi, ka pasur debate dhe prplasje fizike. Policia tha se viktima sht Ardian Beqiraj, 42 vje, banues n fshatin Qaf-Gjasht dhe me precedent t mparshm penal n fushn e drogs. Kurse t plagosurit q ishinulurnnjtjetrtavolin, jan Alfred Xhanxho, 31 vje, dhe Orest Zylfo, 21 vje, banues n Sarand, pr t cilt po kryhen verifikime dhe ruhen n spital me polic, pasi t sqarohet dhe pozicioni i tyre n ngjarje. Sipas hetimeve t kryera, rezulton se autort kan qen m shum se dy persona dhe lviznin me nj makin. Pikrisht nj mjet i till u gjet pak kilometra nga vendngjarja gjat kontrolleve policore, teksa po digjej. Oficert mendojn se makina n flak u prket autorve t krimit, q e kan djegur pr t humbur gjurmt. Por informacionet e komisariatit t Sarands jan t rezervuara, pr shkak se forca t shumta jan vn n ndjekje t autorve, me qllim kapjen dhe zbardhjen e krimit t trefisht. Policia tha se dyshohet q autort t jen nj grup kundrshtar i Ardian Beqirajt, emri i t cilit sht i skeduar n dosjet penale. Por nj

Policia e Sarands

ATENT TENTA I VRAR N ATENTAT: T PLAGOSURIT AGOSURIT: PL AGOSURIT:

Beqiraj, Ardian Beqiraj 42 vje, Qaf-Gjasht Xhanxho, Alfred Xhanxho 31 vje, Sarand Zylfo, Orest Zylfo 21 vje, Sarand Vrasje me paramendim Vrasje e mbetur n tentativ Armmbajtje pa leje

AT A K U Z AT:

tjetr pist, prve hakmarrjes, sht edhe ajo e sherrit t astit, pr shkak t gjaknxehtsis q shfaqte 42-vjeari. Msohet se viktima sht baba i tre fmijve. Ndrkoh q t plagosurit, Alfred

XhanxhodheOrestZylfo,jan drguarmenjhernspitalin e qytetit t Sarands pr mjekim, pasi kan disa plag plumbash. Sipas shefit t rendit Sarand, Leonard Muka, dyshohet se n ngjarje kan

marr pjes tre autor dhe se policia pak m larg vendit t ngjarjes ka gjetur nj makin t djegur, q dyshohet t jet e tyre, dhe q i sht vn flaka pr t fshehur gjurmt. Gjithashtu, grupi hetimor po verifikon disa dshmi, sipas t cilave, para breshrive t armve, nj tjetr person ka hyr me thik n dordheshtkonfliktuarme pronarin e lokalit. Pas largimit t tij ka ndodhur edhe atentati me arm, q i mori jetn babait t tre fmijve. Policia ka ngritur akuzat e vrasjes me paramendim, vrasjes s mbetur n tentativ dhe armmbajtjes pa leje.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

AKTUALITET

10

ELBASAN

Foto ilustruese

rabitet me arm shoferi n mesnat, autort i marrin makinn dhe arratisen. Ngjarja ka ndodhur t enjten, n lagjen 28 Nntori t qytetit t Elbasanit, kur dy persona pa maska dhe me pistoleta n duar, kan ndaluar mjetin tip Ford Fiesta, me targa TR4992N, n pronsi t Xh. K., 26 vje, banues n lagjen Haxhias. Pasi e kan krcnuar me jet me arm te koka e detyruan q t zbriste nga makina dhe m tej jan larguar me gjith mjetin. Vet i dmtuari denoncoi menjher ngjarjen duke dhn prshkrimin e autorve, ndrsa ndjekja prej Patrullave t Prgjithshme ka zgjatur deri n ort e para t mngjesit.

Grabitet me arm tek koka 26-vjeari, i marrin makinn


Pas disa orsh, agjentt e Zyrs Kundr Vjedhjeve me Arm e Dhun zbuluan identitetet e tyre dhe arritn ti arrestonin. T dyshuarit jan Mentor Xhezairi, 22 vje dhe Sulltan Mehmeti, 19 vje, banues n lagjen ku u krye sulmi me arm. Policia e Elbasanit njoftoi gjithashtu se, pas kapjes s dy t rinjve, bri t mundur dhe gjetjen e automjetit, n vendin e quajtur Rruga e re e Trenit, duke e bllokuar si prov materiale, pr t marr gjurmt e mundshme si prova pr hetimin. Si prova u sekuestruan edhe arma e zjarrit tip pistolet dhe 4 telefona celular, ndrsa po verifikohet pr krime t tjera n koh t ndryshme.

Shtohen forcat n Kor, lokalizohet vatra. Qindra hektar pyje t shkrumbuar

Ushtria rrethon Bozdovecin, probleme n Kuks dhe Puk

MUAJI GUSHT

Brigada e Emergjencave, 30 operacione me 800 forca

1 shtator, Brigada e Emergjencave Civile mbush 25 vjet nga krijimi i njsis, ku prgjat 2012 numrohen 207 operacione gjat emergjencs nga izolimi nga dbora dhe 20 operacione pr shuarjen e flakve prgjat vers. Komandanti i brigads s mbshtetjes rajonale, gjeneral brigade Abaz Lleshi, renditi operacionet e fundit t kryera nga kjo njsi. Vetm gjat ktij viti, brigada n muajin gusht ka kryer rreth 30 operacione pr shuarjen e zjarreve me pjesmarrjen e 800 forcave dhe t disa mjeteve. Vlejm t prmendim angazhimin n aksionin kombtar pr pastrimin e mbetjeve urbane, - tha ai. N prfundim t ceremonis, Shefi i Shtabit t Prgjithshm i dorzoi medaljen pr shrbime t veanta, ish-komandantit t ksaj njsie, si dhe kolonelve n rezerve. Njsia e par e emergjencave civile dhe operacioneve humanitare u krijua n vitin 1987.

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

egjithse numri i vatrave t zjarreve n vend ka rn ndjeshm dhe sht prgjysmuar, prsri situata mbetet tepr kritike n zonat malore, ku ndodhen kurorat e pyjeve n Kuks, Puk apo Kor. Pasditen e djeshme forcat e ushtris t dislokuara nga Ministria e Mbrojtjes n Bozdovec, bn t mundur lokalizimin e nj pjese t mir t zjarrit, pasi helikopteri turk nuk mundet t ndrhyj pr shkak t tymit dhe rrezikut. Prpjekjet kan vazhduar n pyjet e Puks dhe Kuksit, ku llogariten qindra hektar t shkrumbuar. Ndrkoh q n terren vijojn t veprojn 1200 forca ushtrie t reparteve t ndryshme dhe mbi 60 mjete, mes tyre edhe helikopter dhe zjarrfikse. Grupeve t

operacionit dje u jan shtuar dhe forca t rendit nga disa komisariate. Prqendrim ka edhe n pyjet e Prisks n Tiran, ku zjarri ende nuk sht shuar plotsisht dhe kan mbetur dy vatra. KUKS Temperaturat e larta, por edhe errat e forta, kan favorizuar

prhapjen e mtejshme t flakve, duke zgjeruar edhe hartn e pyjeve t prfshira. Prefekti i qarkut t Kuksit, tha pr mediat se ka disa vatra aktive, por q jan vn nn kontroll dhe po punohet pr shuarjen e tyre, n bashkpunim me forcat e ushtris dhe ato vendore. N Kuks numrohen mbi 250 hek-

tar me pyje e kullota t djegura nga zjarret kt sezon dhe sipas prefektit Mai, dmet jan m t mdha se vjet. Hetimet tregojn se t gjitha zjarret kan rezultuar t jen t qllimshme. Sipas policis s Kuksit, deri tani procedimi penal ka nisur ndaj 4 personave, t cilt akuzohen pr zjarrvnie t

qllimshme n masivet pyjore t qarkut t Kuksit. OLLI Zdhnsi i Ministris s Brendshme Leonard Olli, deklaroi dje se situata m problematike mbetet n zonat e Puks, Kuksit, Lurs dhe n parkun e Bozdovecit, n Kor, ndrsa shtoi se n t gjith territorin e vendit jan ende 16 vatra aktive. Sipas Ollit, situat e vshtir paraqitet n Parkun Kombtar t Lurs, ku vazhdojn t digjen drurt e prer n mnyr abuzive, ndrsa mbetet e pamundur ndrhyrja si pasoj e terrenit mjaft t vshtir. Gjithashtu n parkun kombtar t Bozdovecit n Kor jan 300 forca t ushtris, t cilat po operojn me shum efikasitet pr shuarjen e vatrave t zjarrit. Dje pasdite vatra sht izoluar dhe po punohet pr shuarjen e plot t saj. Ndrkoh nj situat e prmirsuar paraqitet n Prisk dhe n Malin e Dajtit. Sipas Ollit, rreth 200 efektiv t Forcave t Armatosura ndodhen ende n terren dhe si pasoj e ndrhyrjes s tyre situate n kt zon sht prmirsuar ndjeshm.

Forcat e Armatosura, Gjunkshi flet n 25-vjetorin e Emergjencave Civile

Ushtria prballoi me sukses zjarret, dborn e prmbytjet


F
orcat e Armatosura do t jen n gatish mri t plot dhe n mbrojte t komunitetit, sidomos n rastet e emergjencs. Kshtu deklaroi dje Shefi i Shtabit t Prgjithshm t Ushtris, gjeneral Xhemal Gjunkshi, gjat nj takimi n kuadrin e 25-vjetorit t ngritjes s Emergjencave Civile. Ai shtoi se gjendja e gatishmris do t jet deri n kohn kur vendi t dal nga situata e zjarreve. Por msohet se nuk ka nevoj pr t shpallur gjendjen e jashtzakonshme, megjithse n disa zona situata mbetet kritike. Gjunkshi vlersoi forcat ushtarake n betejn q po bjn me zjarret, duke thn se FA-t, n 25 vjet kan qen n mbrojtje t komunitetit dhe prballuan me sukses kto vitet e fundit prmbytjet, izolimin nga dbora dhe zjarret. M pas, efektivat e ksaj brigade kan demonstruar pr t pranishmit duke nxjerr n pah aftsit e tyre, sidomos n rastet e emergjencave. Nj struktur moderne, e organizuar dhe e pajisur n prputhje me vendet e NATO-s. E aft pr t siguruar kapacitete t mjaftueshme pr kryerjen e operacioneve t shumllojshme n mbshtetje t popullsis, n rast t fatkeqsive natyrore apo krizave humanitare, - tha Gjunkshi.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

1 Shtator 2012 Suplementi i s shtuns

11

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

12

GOSSIP

Fest me shkum, tundohet pinjolli i familjes presidenciale

estave t mendura me shkum "foam party" t mbajtura gjat ktij sezoni n bregdetin e Jugut nuk i ka shptuar as pinjolli presidencial Ersi Nishani, i cili gjat ktij fund-gushti ka festuar nn shoqrin e miqve shqiptar e t huaj n "beach-clubet" e Dhrmiut. Kto jan fotot q, Erisi djali i vetm i Presidentit t vendit, Bujar Nisahni, ka br publike n faqen e tij personale n "Facebook", ku mesa shihet edhe Ersi si t gjith t rinjt e tjer ka festuar me muzik gjat dits, pasi natn clubet e Jugut kan respektuar orarin e mbylljes s muziks n orn 24:00.

Genc Prelvukaj: Publiku shqiptar nuk di 'muzik dgjon

Pasionet e fshehta t Ledrit


P

ideri i grupit hip-hop nga Kosova "Etnon", Genc Prelvukaj, s fundmi ka reaguar me nerva n lidhje me preferencat e muziks verore plot ritme nga dgjuesit shqiptar. Reperi, i cili sht njherazi edhe kshilltar pran ministrit t Kulturs n Kosov, Memli Krasniqi (gjithashtu ishreper), ka postuar n profilin e tij n "Facebook" nj mesazh, n t cilin shkruan se nuk mundet t'i kuptoj njerzit q dgjojn disa nga kto kng, si vijon. "Un seriozisht s'mund t'i kuptoj njerzit q dgjojn ca kng si p.sh., 'Chica loca', 'Dalinda' e t tjera t ngjashme. Wtf", - shkruan Genci, i cili sht edhe producenti e menaxheri i kngtares Dafina Rexhepi. Ky postim ka marr shum "like" e shum komente. Shumica e komenteve kan qen pro Gencit, por ka pasur ndonj aty-ktu edhe kundr.

S fundmi, djemt e grupit "Etnon", q dikur sht quajtur "Etno Engjujt" morn pjes n koncertin e Bleona Qeretit n qytetin e Vlors.

a asnj mdyshje Ledri Vulaj sht mashkulli m "in" i ksaj vere. Edhe pse i njohur prej vitesh si reper, apo edhe m hert i njohur si i dashuri dhe pastaj ish i dashuri i kngtares nga Shkupi Tuna Sejdiu, Ledri Vulaj nuk e kishte prekur kurr famn e ktij viti. Qysh n momentin q ai u shfaq krah Dafina Zeqirit vmendja drejt tij u 100 fishua... Dhe ja, ai sht sot i pranishm n do faqe shtypi dhe do e re prej tij kthehet n nj lajm. Por ndrsa t gjith i njohin pjesn e muziks Ledrit, cilat jan pasionet e tjera t tij. Prmes ktij albumi fotografik, ju sjellim Ledrin me preferencat e tij. Sigurisht si do mashkull, ai sht i tunduar nga sportet, ku basketbolli sht i preferuari i tij. E po kaq sht edhe noti. Por si nj djalosh q sht diplomuar pr Regji Televizive justifikohet plotsisht prezenca e tij si regjisor n sheshxhirimin e nj spoti. Me nj marrdhnie t mir me alkoolin, po aq sa me vajzat, Ledri dokumenton do moment t prditshmris s tij, prmes fotografive. (Pasion ky q lidhet edhe me studimet e tij.) Momente kto q pasqyrohen edhe n murin e profilit t tij n "Facebook", e q na zbulojn edhe at an t panjohur t djaloshit simpatik, q ka br pr vete mijra vajza.

Rita Ora shndrit me "gold"

ita Ora mund t jet e njohur pr pozi cionimin e saj n krye t klasifikimeve muzikore, por jo n listat atletike. Megjithat, ajo sht e gatshme pr t prqafuar ethet sportive, ndrsa kt her shfaqet e gjitha ngjyr ari. Kshtu sht prshkrimi q i bn stafi i saj pr kt dalje t fundit artistes botrore tashm n web-sitin informativ t Rits, i cili sjell do t re t saj. M tej shkruhet: "Vajza e momentit" e rritur n veri t Londrs, vjen sot me nj fustan t kompletuar me mng t gjata dhe aksesor q i shkojn pr shtat. Ajo dukej do centimetr si Princesh (duke ln mnjan ktu Kate Middleton). Flokt e kngtares ngacmohen nga nj val, stuku i Fawcett Farrah, ku nnshkrimi i Ors jan buzt e kuqe!

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

13

GOSSIP

Bleona stilon shqiponjn n t brendshme

lamurin shqiptar e kemi par t dizajnuar nga stil ist profesionist n versione nga m interesantet, por tek t brendshmet nuk e kishim par kurr m par. E n fakt kt e ka br kngtarja Bleona Qereti, e cila ka zgjedhur ta celebroj edhe me veshje 100-vjetorin e Pavarsis. E pranishme t enjten n qytetin e babait t saj n Shkodr, Bleona ka prjetuar edhe njher emocionet e publikut shqiptar, i cili e ka mirpritur kngtaren e njohur, q prve kngve t reja n anglisht, ka sjell edhe disa nga hitet e njohura t saj, ashtu sikurse edhe kng popullore. Nj program i ndar n tre pjes ky i koncertit t Bleons q pati t ftuar edhe muzikantt e huaj, dy DJ zyrtar t Timbaland, Dj Free Style dhe Brasco.

rotesta e saj sht prmes kngs, prmes nj albumi q ashtu si rrall ndodh n vend, ka nj fabul q lidh gjith kngt e tij, ka tituj t veant, tekste t goditura q prekin problematikat sociale e ndjenjat njerzore... q festojn e gzojn pr 100vjetorin e Pavarsis, por q kritikojn, e dalin kundr varsis. Ky ka qen mesazhi i muziks s artistes Inida Gjata - Zhaku, n prezantimin publik t albumit t saj "Shakull", i cili vjen nn produksionet artistike t muzikantit t njohur gjerman Dakar, njhersh edhe i dashur i Zhakut. Koncerti, jo pa qllim, u mbajt prpara Piramids, ndrsa publiku i shumt, prve knaqsis q ka prjetuar "live", ka verifikuar kt knaqsi edhe prmes komenteve dhe komplimenteve

Zhaku "proteston" me muzik n Piramid

q i kan br Zhakut n faqen e saj n "Facebook". Gjithashtu, gjat koncertit, Zhaku prezantoi edhe iniciativn e saj t re, at t nj projekti pr zhvillimin profesional t njerzve me aftsi t kufizuara (shurdhmemecve dhe t verbrve).

D
Artan Imami, fans i Bleons
M
es publikut t kngtares Bleona Qereti kemi par edhe aktorin Artan Imami, i cili duket m shum se sa fans, sht mik i kngtares. Kt e dshmon edhe diitura e ksaj fotoje "Familja ime amerikane me Tanin", vendosur nga Bleona n profilin e saj n "Facebook". Jan pikrisht DJ Free Style dhe Brasco. Nuk dim nse Imami ka shkuar ekskluzivisht n qytetin e Shkodrs pr koncertin e Bleons, por gjithsesi prezenca e tij aty ka qen nj suport i madh pr kngtaren n kt rikthim t saj mes publikut shqiptar.

Motrat Istrefi, si motrat Kardashian

itt e fundit pr shkak se Era, motra e vogl e familjes Istrefi, lanoi n audio nj kng n gjuhn angleze, ato u komentu an shum. Nora, Nita dhe Era Istrefi tashm duken n kt foto se konkurrojn bindshm tri motrat t famshme amerikane Kardashian, pasi vijn me bikini dhe shum seksi. N fillim u reklamua motra Nita, q e shoqronte kngtaren e njohur Nora Istrefi, tashm ashtu si ishte parashikuar n sken doli edhe motra tjetr, Era. Ndrsa n kt foto na tregojn se lidhja e tyre si motra shkon pr mrekulli. A do t arrijn ato famn n Kosov e Shqipri si at t motrave Kardashian...? Kjo foto sht sinjali i par... T tjerat... Duhet t'i presim n vijim.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

14

NEWS

jeshtri i Madh" Timo Flloko sht nj nga ak tort m t mir t kinematografis shqiptare. Prve impenjimeve t tij n Akademin e Artit si pedagog, ai sht shfaqur s fundmi n Teatrin Kombtar, ku suksesi m i fundit sht drama "Shtrigat e Salemit". E kemi takuar n qytetin e Durrsit, aty ku ndodhet do fund gushti pr t prezantuar Festivalin Ndrkombtar t Filmit, i cili kt vit jubile festonte 5-vjetorin e tij. Nj

arsye e fort kjo, pr t ndryshuar ditn e kthimit t bilets s avionit e pr t'u kthyer nga Los Angeles prpara afatit q kishte parashikuar. Sigurisht, ai sht kthyer n nj imazh t ktij Festivali, dhe prezantimi i tij i fuqishm, shpotits plot batuta dhe dinamik sht par edhe n natn finale t Festivalit, ku Flloko bisedoi "live" prmes nj lidhjeje me skype me regjisorin e mimeve Oscar, Milos Forman. Por fotoja q ju sjellim e shfaq at me nj tjetr

Gjuha q "lidh" Timo Fllokon dhe Ristovskin


personalitet t aktrimit. Llazar Ristovski sht sinonimi i Fllokos n Serbi, i cili ka pasur fatin t prek famn ndrkombtare prmes filmit "Underground", apo edhe nj roli n "Casino Royale". I preferuari i regjisorit Emir Kosturica ishte prezent kto dit n qytetin e Durrsit, n Festivalin Ndrkombtar t Filmit, ku konkurroi me filmin "White Lions", n t cilin prvese protagonist ishte edhe regjisor. Film q u vlersua n fund t festivalit me mimin e Kritiks FIPRESC, si "Filmi m i mir ballkanik". Timo dhe Llazar, dy kolegt e famshm, e kan gjetur menjher urn e komunikimit mes tyre, jo vetm pr tematikat dhe interesat artistike q i bashkojn, por edhe pr lehtsin e gjuhs, me t ciln komunikonin, pikrisht serbisht. Timo deri n moshn 8-vjeare jo vetm ka jetuar n Pej (Kosov), por gjuha e tij e par ka qen serbisht. Kshtu q pr t dy miqt ka qen m se knaqsi t komunikonin dhe ndanin opinionet n gjuhn e tyre mm.

T hnn nis "Pasditja" e Rudins


Prezantuesja n form dhe me risi n kt fillim sezon
direkt, por se ajo si autore e programit ka jo pak prgjegjsi pr do detaj t tij. Kshtu q ajo, prve tematikave q do t sjell, ka vendosur t vij me pak ndryshime n disa element t programit, pa cenuar aspak fizionomin q ka krijuar n kto tre vite transmetim; informim dhe edukim t publikut. Arsye kto q i kan dhan jo vetm vlersimin e shikuesve besnik t ktij programi, por edhe mimin si "Programi m i mir i pasdites n vend" pr sezonin 2011-2012. Gjithka mbetet pr t'u msuar kt t hn, ndrsa ne i urojm Rudins: Nj sezon edhe m t suksesshm se ai q lam pas!

Filmi bashkon politikn


a m t voglin dyshim pika ku jo vetm takohen, por mendojn sinkron dy kundrshtart politik, ministri i Turizmit, Kulturs, Rinis dhe Sporteve, Aldo Bumi dhe kryetari i bashkis s Durrsit, Vangjush Dako, sht filmi, dhe n kt rast edicioni i pest i Festivalit Ndrkombtar t Filmit n Durrs. Evenimenti kinematografik, i cili mbshtetet nga bashkia e qytetit, nn kujdesin e Ministris s Kulturs, takon n do ceremoni dy personazhet e prmendur, t cilt shfaqin simpati ndaj njri-tjetrit n kt foto... Do t thoni s sht fasad... Ju sigurojm pr t kundrtn. Kt

jat vers, ajo erdhi n shtpit e sh qiptarve prmes programit "Lalala", me nj mori suksesesh t Televizionit Klan ndr vite, pjes e t cilit sht qysh kur ky ekran u krijua. Rudina Magjistari, prezantuesja e mbl dhe dashur nga gjith brezat, starton programin e saj "Takimi i pasdites" n Televizionin Klan kt t hn. E kemi par kto dit ende t nxehta n ambientet e televizionit t tonifikuar dhe relaksuar nga pushimet, e tejet n form pr t nisur nj sezon televiziv tepr t impenjuar. Kjo jo vetm pr faktin se Rudina sht 5 dit t javs n transmetim

jo vetm duke u nisur nga ky takim i przemrt, por edhe nga komunikimi q kan pasur Bumi dhe Dako gjat gjith nats Gala t ndarjes s mimeve. E pr kt ju sjellim dshmin ton.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

15

se pr t gjith gushti sht muaj pushimi, pr regjisorin e jashtzakonshm shqiptar Kujtim ashku sht nj nga periudhat m intensive. N nj an qndrojn provimet e studentve n shkolln e tij, t Kinemas dhe Multimedias "Marubi", e nga ana tjetr jan prgatitjet pr Festivalin e t Drejtave t Njeriut, edicioni i shat i t cilit do t mbahet gjat ktij muaji. Megjithat, si nj njeri q sht mjaft koherent me do produksion t ri q ndodh n Hollivud dhe Europ, ai prve bashkpunimit dhe mbshtetjes q i jep Festivalit Ndrkombtar t Filmit n Durrs, ndoqi vet do shfaqje t filmave n konkurrim. Si edhe duket n kt foto, mes publikut artdashs me bashkshorten e tij, pianisten e mirnjohur Nora ashku.

ashku, shembulli i kineastit t vrtet

NEWS

Jonida, Victoria Beckham shqiptare


A
jo sht jo thjesht e kujdesshme, por nj maniake e stilit, ten dencs dhe elegancs. Kt aspekt m se t njohur tashm t saj, ajo e dshmon jo vetm n sken, por edhe n prditshmrin e saj, ku thuajse nuk gabon kurr. Kngtarja Jonida Malqi shfaqet kt her n faqet tona me kto foto duke dal nga nj dyqan parfumerie. E veshur me ngjyrat e ktij sezoni, kpuc portokalli, fund me vija jeshile dhe t zeza, me nj bluz t zez Jonida duket mjaft chic. Sigurisht, nuk mungojn edhe aksesort, duke filluar nga syzet e tek nj varse tejet interesante, ka e bjn at me siguri t identifikohet si nj Victoria Beckham shqiptare! Kngtarja, nn e nj djali t vogl 8 muajsh, pritet t'i rikthehet muziks me nj kng t re.

"Vajza e keqe", Linda Halimi


P
rej kohsh i sht larguar pamjes s vajzs "s mir", pr t shfaqur nj pjes tjetr t natyrs s saj. Linda Halimi, fituese e festivalit "Top Fest", i cili e bri edhe t njohur. Por q nga ajo ngjarje, Linda duket se nuk ngjan aspak m me veten e saj. Ktu nuk i referohemi vetm kilogramve tashm, q duken si nj koh e shkuar pr t, por edhe prezantimit t saj npr kng. Tejet agresive shfaqet edhe n kt pun t saj t fundit, ku prmes nj fotoje t klipit t saj "I just wanna", mund t kuptojm jo pak... Linda shfaqet mes dy vajzave, ndrsa komenton se n kt moment vajzat jan "akoma t veshura"... ka ngacmon gjith kureshtart se far do t ndodh me figurantet deri n fund t klipit. Kurioziteti do t zbulohet javs tjetr, koh kur edhe do t lanohet kjo kng.

Luiza Xhuvani, elegante dhe e pandar nga Kio


A
ktorja Luiza Xhuvani jo vetm q sht protagonistja e shfaqjeve t regjisorit Kio Londo, por ajo sht edhe nj mikesh e pandar e tij. T dy shihen s bashku n kafen e mngjesit, n aktivitete artistike-kulturore etj. S bashku jan shfaqur edhe n Festivalin Ndrkombtar t Filmit n Durrs, besnik t s cilit jan qysh 5 vjet m par, kur edhe nisi kjo tradit artistike n qytetin bregdetar.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

16

GOSSIP

Superseksi Anxhela Martini

Festina Mejzini, duet surpriz me artistin norvegjez


G
jithnj e veant dhe shum origjinale. Konsiderohet e suksesshme, pasi arriti t hyj n pesshen e "X-Factor", edhe pse nuk e fitoi mimin kryesor. Madje, edhe kur u eliminua, u tregua shum e qet. Reagoi n at mnyr, sepse me siguri e kishte t qart se ka fituar zemrat e publikut! Sa her q kndonte, publikun "e ndizte". Tashm ndodhet n Norvegji, ku nga atje do t kthehet s bashku me nj kng... Festina Mejzini, vajza nga Gjakova q u b e njohur nga "X-Factor", tashm ndodhet n Norvegji me ftes t nj kngtari norvegjez pr t punuar nj kng. Se cili sht emri i kngtarit, Festina ka preferuar q t jet befasi pr admiruesit q ajo ka fituar. "Me ftes t nj kngtari nga Norvegjia, momentalisht gjendem n Norvegji n prgatitje t nj materiali t ri muzikor", - sht re n at drejtim. "Sapo t ka t reja sa i prket kngs me Albanin, do t'ju informoj", - ka shtuar Festina. Ajo q n fmijri ka knduar npr programet shkollore, ka pasur gjithmon dashuri pr muzikn, ngase rrjedh nga nj familje muzikantsh. Talentin pr t knduar si duket e ka trashguar nga gjyshi i saj, i cili ka qen kngtar dhe kompozitor. "Me muzik jam rritur, pasi rrjedh nga nj familje muzikantsh, gjyshi im ka qen Mazllom Mejzini - kngtar, instrumentist dhe kompozitor i m shum se 80 kngve popullore, kjo ishte edhe piknisja kur dashuria pr muzikn m sht kultivuar q n fmijri. N sken pr her t par kam dal n programet e shkolls fillore", - thot gjakovarja. Arritja m e madhe e saj sht pjesmarrja n "X-Factor". Aktualisht, prve muziks, Festina po merret edhe me msime! "Pr momentin m duhet t prgatitem, t'i rishtrohem provimit t maturs, pasi pr udi nuk gjeta prkrahje nga disa arsimtar, edhe pse gjat gjith kohs kam pas sukses t shklqyeshm n shkoll", - thot ajo. Si duket shkolla dhe muzika jan prioritetet e saj, sepse Festina ende nuk ka t dashur e as simpati. Dshiron t studioj pr marketing dhe paralelisht me studimet t vazhdoj me muzik, duke tentuar t sjell shum kng pr admiruesit e saj. Ndryshe, ajo sht cilsuar si njra prej kngtareve m t veanta t edicionit t par t "X-Factor", fal origjinalitetit q ajo ka. Secila prformanc e saj pati marr shum klikime npr rrjetet sociale. Pas nj gare shum t fort, ajo u eliminua dy jav para prfundimit t spektaklit. Performancat e saj jan vlersuar si t jashtzakonshme.

igurisht q prezantimi m i mir i veshjeve t brendshme t linjs s saj, "Angela Martini Bikinis" sht vet ajo. Dhe fotoja q ju sjellim kt her sht nj dshmi e vrtet e sensualitetit dhe seksualitetit t Anxhels, q jo vetm e mbizotron, por e paraqet jashtzakonisht bukur n kt foto q ju sjellim n faqet roz t gazets "Koha Jon. Modelja shqiptare duket se po ecn mjaft mir edhe me kt ndryshim kursi t karriers s saj, pasi ajo sht komentuar dhe vlersuar nga gazeta dhe revista t njohura, jo vetm n Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku Anxhela jeton prej disa vitesh, por edhe n Europ. Si kemi dgjuar, shum shpejt Anxhela do t vij pr nj projekt n Shqipri, q do ta shfaq at si modele.

Kaltrina shijon martesn, "hert pr t'u br nn"!

shprehur ajo pr mediat kosovare. Ndrkoh, Alban Skenderaj, pikrisht ai q eliminoi gjakovaren nga gara, i pati premtuar se do t kndonin nj kng s bashku, por si duket ende nuk ka asgj t

altrina Selimi, krijuesja e hitit "Hot" dhe disa hiteve t tjera, e cila n fund t dimrit i dha fund beqaris duke u martuar me Dritonin, ka treguar se pavarsisht se sht martuar pas nj lidhje dashurie disavjeare, ende sht hert pr fmij. "sht dika q e pres me dshirn m t madhe, por sigurisht ai sht nj vendim q nuk merret leht, besoj q njher duhet prgatitur dhe ta ndjej veten q jam e gatshme pr nj hap t till", - ka thn ajo pr mediat kosovare. S fundmi, Kaltrina ka realizuar kngn me titull "Gjithmon me ty", s cils i ka bashkngjitur edhe nj videoklip. Knga sht punuar nga kompozitori nga Shqipria, Elvis Duro. Kaltrina ka ngelur e knaqur me realizimin, ndrsa i ka ln publikut t vlersojn kngn. "Knga ishte pothuajse si nj dhurat pr mua, sepse kompozitori Elvis Duro m ka kontaktuar dhe m ka propozuar kngn dhe q n fillim m ka plqyer shum, prndryshe Elvis Duro sht kompozitor nga Shqipria dhe sht bashkpunimi im i par m t dhe e falnderoj q ka punuar me shum prkushtim pr kngn, si n aranzhim, po ashtu n do detaj q kemi krkuar edhe ne... Kemi punuar shum rreth ksaj knge bashk me kompozitorin dhe shpresoj t kemi sjell dika t mir pr publikun". I suksesshm konsiderohet t jet edhe dueti i saj me kngtarin Shpat Kasapi, n kngn "A je ti". Pr kt kng, Kaltrina thot se para Shpatit ka pasur edhe ftesa nga shum kngtar, por nuk kishte mundur q t'u prgjigjet t gjithave. "Paraprakisht, gjithmon kam krkuar q me kngtarin q do ta realizoj duetin t jemi t prshtatshm edhe n stilin e kngve. Pas ktij bashkpunimi, njher pr njher nuk kam menduar n kt aspekt, besoj q do t vij koha kur t kem dhe nj tjetr duet prderisa njher sht akoma hert", - thot kngtarja. Kur pyetet se a do t kishte pasur dshir q t bashkpunoj me ndonj kngtar ndrkombtar, kngtarja thot se kush nuk do t kishte dashur nj bashkpunim t ktill. "Kush nuk do t dshironte t ket nj bashkpunim me ndonj kngtare apo kngtar me fam botrore. Meqense kjo sht e parealizueshme, asnjher nuk m ka shkuar n mendje se me k do t kisha dshir ta kem nj duet", - thot kngtarja. Kt ver Kaltrina ka qen shum e angazhuar me mbrmje t ndryshme muzikore n Kosov e Maqedoni.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

17

INTERVISTA

Zanfina Ismaili: Sjam ende gati pr martes


Pas mimit n Festivalin e Ohrit, kngtarja e njohur tregon pr punn, vern dhe dashurin
Ilda Lumani

jo sht prezente n faqet e shtypit, qoft edhe me ndonj foto t re, e jo m kur sjell projekte t reja muzikore, apo merr edhe vlersime pr t. Kjo, pasi fardo gjje q bn Zanfina Ismajli sht lajm. Kngtarja seksi, pak dit m par u vlersua n Festivalin e Ohrit me mimin e tret pr hitin e saj veror 2 Minuta. Megjithat, me mjaft modesti dhe vrtetsi n kt bised mjaft interesante, - pr suplementin Summer Time, n gazetn Koha Jon, - Zanfina tregon se m tepr vler ka fakti nse kthehet n hit sesa nj mim. Me nj axhend t ngjeshur koncertesh, e preferuar n gjith shtetet ku ka shqiptar, Zanfina tregon gjithashtu se sht gati pr t sjell nj kng t re, xhirimet e t cils do t nisin kt jav. Por n kt intervist do t msoni edhe disa detaje personale q kan t bjn sa me natyrn e saj n dashuri, aq edhe me qndrimin e saj pr martesn... A sht gati ta ndrmarr kt hap Zanfina? Le ta msojm m posht...!

Zanfina, si do ta prkufizonit vern tuaj n kt intervist? Si shum t angazhuar, prenotuar me hert, dhe me shum-shum udhtime. Dhe mund tju them se vern m s shumti kt her e kam kaluar n makin (Qesh). Tani bj shaka duke thne se kam br pushime n makin duke udhtuar n qytete t ndryshme ku kisha koncerte. Jeni vlersuar me mimin e tret n Festivalin e Ohrit. mund t na tregoni pr t? far emocioni ndjet? Kisha pak emocione, por jo aq sa mendova se do t kisha, sepse sishte as paraqitja e par n ndonj festival e as mimi i par i fituar (n karrier). Ka koh q i kam kaluar ethet e tilla. Festivali i Ohrit sht tradicional dhe ka shum vite q mbahet. Mua m ftuan t merrja pjes, sepse isha przgjedhur nga bordi i Festivalit ta prfaqsoja Shqiprin. Kishte shum shtete pjesmarrse, nga tr Ballkani, si dhe ishte Azerbajxhani, Greqia, Turqia etj. far vlere kan pr ju mimet? Kan nj vler t caktuar aq sa nj dit tju tregoj fmijve t mi rreth eksperiencave t ndryshme t prjetuara n kto pjesmarrje, si dhe nj mim m shum i fituar shtohet n biografin time artistike. M shum ndihmojn mimet apo suksesi n koncerte pr karriern e nj kngtari, sipas jush? sht n kohn e shkuar kjo kur ndihmonte nj mim i fituar n karrier, tani ndihmon nj hit, nj kng q plqehet shum, sidomos nga rinia, si dhe puna e pa ndalur. Knga 2 minuta i ka arritur pritshmrit tuaja? Po, deri n nj mas po, por duke pasur parasysh q jam kritike e madhe ndaj vetes, ather un gjithmon pres t bj m shum se hern e kaluar dhe rrall ndonj her q mund t them se jam e knaqur me punn q kam br.

Kt ver duket sikur nuk keni qeni prezent n Shqipri...? Kam qen prezente me koncerte n Shqipri, por un nuk jam aq prezente n emisione t ndryshme atje edhe pse tr kohn m ftojn q t jem. Edhe pse n kng vini me ultimatume, si n rastin e kngs 2 minuta, a jeni e till n jetn private? Jam nganjher, kur nervozohem deri n at gjendje q t bj limite, por jo aq t shkurtra, sepse nuk mendoj se 2 minuta mjaftojn q dikush t vendos pr ndonj gj aq t rndsishme. A ka ardhur koha ta avanconi marrdhnien tuaj t dashu-

ris? Varet se a ndjen njeriu veten t gatshm pr hapa madhor. Por un se ndjej veten t gatshme. far natyre jeni n dashuri, tolerante... Si do ta prshkruanit veten? Jam ashtu q sht paksa e vshtir t prshkruhet, por do t tentoj: nse n ndonj sfer t jets jam m s paku tolerante, ather kjo padyshim sht dashuria, por di t bj edhe kompromis n mnyr q t rregullohen gjrat. Cili sht projekti juaj i radhs? Nj kng, t ciln mendoj se do ti filloj punimet javn e ardhshme.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

18

GOSSIP

Cristiano Ronaldo "harron" mimin prkrah bukuroshes Irina Shayk


C
ristiano Ronaldo gjat cere monis s mbajtur pr mim in e Futbollit Europian t Vitit, pas hedhjes s shortit t grupeve t Champions League ishte tepr i qeshur dhe aspak i mrzitur pr kt trofe. Arsyeja ishte e qart, Irina Shayk, e cila shklqeu prkrah madrilenit, ndrsa mimi i lakmuar i shkoi katalanasit Andres Iniesta. Portugezi u pa gjat ceremonis duke qeshur dhe bashkbiseduar me z t ult me supermodelen ruse gjat t gjith kohs, i pashqetsuar pr far po ndodhte prreth tij. Ajo q ra n sy dhe u fokusua nga mediat ishte ekspozimi i hireve t saj me fines. Kjo u vu re gjat ceremonin s shpalljes s lojtarit m t mir t Europs, ku ajo shoqronte t dashurin e saj, Cristiano Ronaldo. Irina ishte veshur me nj kostum t bardh, ndrsa posht xhakets, dukej qart q ajo nuk kishte reipeta. Pr kt arsye, modelja ruse ka qen ylli i vrtet i mbrmjes, n nj ceremo-

Britney kujdeset pr fansat, tregon se sht n form


op-ylli Britney Spears ka postuar nj foto n "Twitter" me nj pal syze q m mir mos t'i kishte vn, por nuk ka shum rndsi, sepse fansat e saj do t jen t knaqur q kngtarja ka pozuar vetm me bikini. Ashtu si gjith t tjert, edhe Britney sht e shqetsuar pr faktin se vera po ikn. "Duke br qejf n diell nuk dua q vera t mbaroj", - shkroi Britney n komentin shoqrues t fotos. Gjat viteve t fundit forma e saj fizike dhe shndeti mendor kan qen n fokus t mediave roz, por duket se m n fund 30-vjearja sht mir n t dyja aspektet dhe me kt foto mundohet t tregoj se sht n form t mir.

ni t mbizotruar nga njerz t bots s futbollit. Top-modelja ruse, Irina Shayk, konsiderohet si nj prej fem-

Sharapova i rikthehet jets, ndahet nga basketbollisti Vujai

rave m t bukura n planet, dhe s'kishte si t fajsosh 26-vjearin pr shprqendrimin e tij.

Rihanna dshiron nj rol n versionin e ri t "Scarface"

ngtarja Rihanna, e cilsuar disa her si kontraverse, ka dhn s fundmi nj deklarat, n t ciln thoshte se dshiron nj rol n versionin e ri t filmit "Scarface". Filmi klasik i Al Paciono-s sht nj prej filmave t preferuar t bukuroshes nga Barbadosi. Rihanna do t ishte m se e lumtur po qe se do t'i ofrohej nj mundsi pr t personalizuar rolin e Elvira Hancock, e cila luhej nga Michele Pfeiffer dhe paraqiste nj vajz q e donte shum jetn e nats. "Rihanna e dashuron filmin 'Scarface'. Disa nga klipet e saj jan t bazuara n karakterin e Michelle-s. Ajo di seciln fjal t ktij filmi, madje edhe ecjen e bn perfekt origjinal", - tha nj burim pr "The Sun". "Universal Pictures" jan duke punuar n rikrijimin e filmit t vitit 1983. Ksaj here ngjarja do t bazohet n stilin e dilerit t drogs Tony Montana, por e lidhur edhe me kohn moderne.

aria Sharapova i sht rikthyer jets beqare pas dy vitesh me basketbollistin slloven, Sasha Vujai. Lajmin e konfirmoi ditn e premte vet 28-vjeari, i cili sht duke u prgatitur n Itali pr sezonin e ri n radht e klubit turk t Anadolu Efesit. Vujai, nj ishbasketbollist i Los Anxhelos Lakers dhe Nju Xhersi Nets n NBA, i tregoi miqve t tij se tashm marrdhnia me numrin nj t tenisit femr ka prfunduar prej tre muajsh. Pr shkak t prparsive t karriers dhe largsis, ifti kishte tashm disa koh q kishte konflikte midis tyre.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

19

GOSSIP

Adelina Ismajli, pas turit veror gjen koh pr pushime


D
iva e muziks shqiptare Adelina Ismajli, pas suksesit q arriti me kngn "Ku ma ke", duket sikur sht e lumtur pr arritjet q pati n Shqipri. Pas 10 vitesh munges n skenat shqiptare, ajo zgjodhi sezonin veror pr t br dhe turin q prej kohsh iu kishte premtuar fansave. Pas angazhimeve t shumta npr trojet shqipfolse, Adelina duket sikur ka gjetur pak qetsi. Sipas rrjetit social "Facebook", pas angazhimeve verore, Adelina ka gjetur pak koh pr t pushuar dhe kt gj e tregon edhe fotoja e ambienti ku ajo ka pozuar. Me nj veshje krejt sport, e thjesht dhe plot hijeshi shfaqet diva e muziks shqiptare Adelina Ismajli.

E prbashkta e Blerim Destanit dhe Robert Berishs


T dy jan personazhe q i do sho-bizi dhe plqehen shum nga femrat, ndrsa njri sht publikisht i lidhur me nj kngtare t njohur. Si po i shihni n foto, fjala sht pr muzikantin simpatik Robert Berisha dhe aktorin bukurosh Blerim Destani, t cilt zbuluam se ata kan nj t prbashkt: t fotografojn veten para pasqyrs. Blerimi, si duket, ka qen n fitnes, ndrsa Roberti para pasqyrs n shtpi. Por djemt e njohur shihet q jan ndikuar nga femrat e bukura prreth, t cilat gati do dit postojn nga nj foto duke par veten n pasqyr. Megjithat, si thoni vajza, bukur duken djemt para pasqyrs!

Valton Krasniqi shkon "larg" n Monako


P
as kngs "Mister Superfly", kngtari Valton Krasniqi tregon pr "Kosova sot" se ka gati videoklipin e radhs, q do t vij n tregun muzikor shqiptar s shpejti. Knga do t mbaj titullin "Larg", ndrsa Valtoni ka pasur koh kt vit q, prve angazhimeve, t bj edhe pushim. Kngtari, i cili ka provuar t jet i suksesshm edhe n kanalet muzikore t huaja, tashm tregon se klipi i radhs thuhet se do t jet bashkpunim me nj produksion zviceran dhe pamjet jan xhiruar n qytetin ekstravagant dhe vende luksoze n Monako dhe Monte Karlo. Videoklipi pritet t lanohet nga mesi i shtatorit ku do t promovohet n fillim n kanalin e tij zyrtar n "Youtube" dhe n "Itunes" dhe m pas npr mediet shqiptare.

RISIA

Telefoni inteligjent Vodafone Smart II mbrrin kt fundjav n tregun shqiptar


alizuar foto cilsore prmes telefonit, Vodafone Smart II sjell nj kamera cilsore 3. 2 Megapixels me flash t bardh LED. Telefoni vjen m nj kart memorie t jashtme prej 2GB, ndrsa ka nj memorie t brendshme prej 512MB. Vodafone Smart II mundson prdorimin e shpejt dhe shum t leht n rrjetet sociale si Facebookdhe Twitter Pr t prezantuar kt telefon dhe veorit e shumta q ai prmban, Vodafone Albania do t ofroj pr abonentt Vodafone me parapages q blejn kt telefon, 500 MB internet t vlefshme pr nj muaj. Abonentt Vodafone me kontrat do t prfitojn nga 500 MB n muaj pr tre muaj rresht.

odafone Smart II, telefoni in teligjent i prezantuar n tregjet europiane vetm pak muaj m par, kt fundjav pritet t jet prezent n t gjitha dyqanet Vodafone n Shqipri. Burime nga Vodafone Albania konfirmojn se telefoni do t ofrohet pr shitje me mimin promocional surpriz prej 9000 leksh (me TVSH). Telefoni ofron lundrim t shpejtsis s lart n internet prmes rrjetit 3G tashm i ofruar nga Vodafone thuajse n t gjith territorin e vendit. Prve lidhjes me rrjetin e internetit t shpejtsis s lart 3G, telefoni mundson dhe lidhjen n internet prmes WiFi. Gjithashtu, telefoni ofron prdorim t GPS t teknologjis (AGPS). Telefoni inteligjent Vodafone Smart II oper-

on me sistemin Android 2. 3 Gingerbrea, ka ekran me prekje HVGA TFT me prmas diagonale 3.2 dhe rezolucion 320 x 480 pixels, si dhe prmban nj procesor me kapacitet 832MHz. Pr t re-

E shtun, 1 SHTATOR 2012

SOCIALE

20 46

Detajet e funksionimit t linjave t reja q nisin aktivitetin nga 16 shtatori

Linja t reja autobussh, prcaktohen itineraret


Luljeta Ndoka
luljetandoka@kohajone.com

injat e reja t auto busve, t cilat do t miratohen n mbledhjen e Kshillit Bashkiak m 6 shtator, pritet t'u vijn n dobi qindra e mijra qytetarve, si studentve, por edhe kategorive t tjera t popullsis s kryeqytetit. Kshtu, n relacionet e prgatitura nga Kshilli Bashkiak prcaktohet se Linja m numr 13 i prket linjs "Qendr-Qyteti Studenti", dhe sht prcaktuar kryesisht pr t'u ardhur n ndihm studentve q banojn n bujtinat e Ndrmarrjes nr 1 t Trajtimit t Studentve. Por, prve linjs s "Qytetit Studenti", futet dhe nj linj tjetr, "Qendr - Qendra Kristal - Qendr". Kjo linj e fillon funksionimin n afrsi t lulishtes tek Banka e Shqipris, kalon n rrugn "Ibrahim Rugova" deri n kryqzimin me bulevardin "Gjergj Fishta" dhe vazhdon n rrugn "Sami Frashri" deri n kryqzimin me rrugn "Sulejman Delvina", vazhdon prgjat ksaj rruge deri n kryqzimin me rrugn "Medar Shtylla" dhe ndalon tek "Qendra Kristal" n rrugn "Prokop Mima" (stacioni i fundit). Kthimi sht n rrugn "Prokop Mima", kthehet n rrugn "Medar Shtylla", vazhdon n rrugn "Komuna e Parisit" deri n kryqzimin me bulevardin "Bajram Curri", kthehet n rrugn "Sami Frashri" deri n kryqzimin me rrugn "Myslym Shyri", vazhdon deri n kryqzimin me bulevardin "Dshmort e Kombit", vazhdon prgjat bulevardit "Zog I" deri tek kryqzimi i tij me rrugn "Ded Gjo Luli" duke u pozicionuar n stacionin e nisjes. Gjithashtu, do t ket nj ndryshim n emrtim dhe n itinerarin e Linjs nr.10 "Parku i Madh Kombtar - Qendr". Nga ky emrtim, linja merr emrin "Qendr- Kopshti Zoologjik (pran parkut tek Liqeni

Foto arkiv

Artificial) - Qendr". Kjo linj e re,fillon n Qendr n afrsi t lulishtes tek Banka e Shqipris (stacioni i nisjes), kalon n rrugn "Ibrahim Rugova" deri n kryqzimin me bulevardin "Gjergj Fishta" dhe vazhdon n rrugn "Sami Frashri", kalon tek Drejtoria e Prgjiths-

hme e Rrugve, deri tek Kopshti Zoologjik. Kthimi sht parashikuar n t njjtn gjurm deri n kryqzimin me bulevardin "Bajram Curri", vazhdon deri n kryqzimin me bulevardin "Dshmort e Kombit", vazhdon prgjat bulevardit "Zog I" deri tek kryqzimi i tij me

rrugn "Ded Gjo Luli", duke u pozicionuar n stacionin e nisjes. Pr do linj, n periudhn prill - tetor, orari i shrbimit do t jet nga ora 05:00 deri n orn 23:00, ndrsa n periudhn nntor mars, orari shrbimit do t jet nga ora 05:30 deri n orn 23:00.

N fotot: Gjat konferKshilli encs s djeshme t Bashkiak raporterve t KiE

PROJEKTI

Qendr - Qendra Kristal - Qendr Qendr-Qyteti Studenti-Qendr Qendr-Kopshti Zoologjik-Qendr Kushtet q duhet t plotsoj secili autobus i linjs: Pr automjetet e reja nuk sht kusht q t jen t prodhuara n vendet e BE

100% e mjeteve t inventarit do t jen t pajisura me kondicionim. Estetika e jashtme e mjeteve do t jet 100 pr qind. Estetika e brendshme e mjeteve do t jet 100 pr qind. T gjitha mjetet, t pajisura me pajisje t veanta pr invalidt.

LINJAT E REJA:

Banesat shtetrore, shans i ri pr privatizim

PROPOZIMI

Kshilli Bashkiak: Tre monumentet e reja n Tiran

j ndr projektvendimet q pritet t marr dritn e miratimit sht ai pr "Miratimin e prfundimit t procedurave t privatizimit t banesave, t cilat kan mbetur pa u regjistruar n Zyrn e Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme pr lidhjen e kontratave para noterit". Kshtu, baskia ka propozuar pr qytetart q nuk kan mundur t'i privatizojn kto banesa q t prfundohen procedurat e privatizimit t apartamenteve, prkatsisht lidhja e kontratave t shitblerjes para noterit, banesat e t cilve kan mbetur pa u regjistruar pran Zyrs s Regjistrimit t Pasurive t Paluajtshme. Vendimi ngarkon kryetarin e Bashkis s Tirans ose personin e autorizuar prej tij pr lidhjen e kontrats s privatizimit.

ZGJIDHJA

vigjilje t 100-vjetorit t Pavarsis, Bashkia e Tirans ka vendosur t'i propozoj Kshillit Bashkiak vendosjen e tre monumenteve t reja n Tiran. Bhet fjal pr "Monumentin e Pavarsis", "Shtatoren e Ismail Qemalit", dhe "Shtatoren e Ahmet Zogut". Monumenti i Pavarsis do t vendoset n parkun Rinia me pamje nga Bulevardi "Dshmort e Kombit", n krah t Ministris s Mbrojtjes. Shtatorja e Ismail Qemalit do t vendoset n vendpushimin n lulishten e kryqzimit t Bulevardi "Dshmort e Kombit" me rrugn "Ismail Qemali". Ndrsa Shtatorja e Ahmet Zogut sht parashikuar t vendoset n sheshpushimin n fund t Bulevardit "Zogu i I", pran "Stacionit t Trenit". Pasi

sht mbledhur komisioni i posam, ka przgjedhur disa nga figurat q kan kontribuar m shum pr shpalljen e Pavarsis, si dhe konsolidimin e funksionimit t shtetit t par shqiptar. Przgjedhja e figurave t Ismail Qemalit, Ahmet Zogut dhe Hasan Prishtins, sht br pr kontributin e tyre t jashtzakonshm, por dhe pr faktin se n qytetin e Tirans mungonin shtatoret n kujtim t ktyre personaliteteve t mdha kombtare. Kjo sht edhe n vazhdimsi t nisms s Bashkis s Tirans pr t vendosur n sheshet kryesore t qytetit personalitete historike, t cilt kan kontribuar n ngritjen dhe zhvillimin e qytetit t Tirans dhe t shtetit kombtar.

Kopshti nr 22, tani jo m n mshir t fatit

ashkia e Tirans ka propozuar korrigjimin e nj gabimi administrativ n lidhje me kopshtin me numr 22, i cili ka pasur probleme pr shkak t kompetencave t paqartsuara. Ky kopsht sht listuar gabimisht si emrtes e shkollave dhe kopshteve n juridiksion t Njsis Bashkiake Nr. 4, vendndodhja e ktij kopshti gjendet n territorin e Njsis Bashkiake Nr. 3. Ky gabim ka sjell pasoja n likuidimin e pagesave t faturave t ujit dhe energjis elektrike, gj q ka sjell pasoja n furnizimin me uj dhe energji. Njsia Bashkiake Nr. 4 ka krkuar disa her korrigjimin e ktij gabimi. Kshtu, bashkia krkon q kopshti 22 t mos jet m nn juridiksionin e Njsis 4, por t asaj me numr 3.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

SOCIALE

21 47

Bashkia: Kazinot t zhvendosen n Shkoz, afatet pr t prfituar rimbursim t plot

Taks e re pr lojrat e fatit, prfitohet dhe rimbursim


Luljeta Ndoka
luljetandoka@kohajone.com

Propozimi i Bashkis s Tirans

Taksa e ndikimit n infrastruktur, vendimi pr objektet e reja


K
shilli Bashkiak pritet t miratoj nj rikompozim t vlers s takss s ndikimit n infrastruktur, duke br nj ndarje t re zonave dhe prqindjen prkatse t ksaj takse sipas kategorive dhe nnkategorive n seciln zon. Gjithashtu, n zbatim t prcaktimeve t kuadrit ligjor mbi planifikimin e territorit, lind e nevojshme t bhen ndryshime edhe n procedurn dhe afatet e vjeljes s ksaj takse. Sa i prket tabels s kategorive dhe nnkategorive, ajo ka ndryshuar vetm si pasoj e ndryshimit t numrit t zonave sipas harts, s cils i referohet tashm vendimi pr ndarjen e zonave sht harta kadastrale e prdorur nga ZRPP-ja dhe Enti Kombtar i Banesave e ndrtuar mbi bazn e mimeve t tregut t lir t apartamenteve dhe trojeve n ato territore. N kt mnyr, llogaritja e takss i afrohet shum vlers s territoreve, mbi t cilat do t ndrtohet. Afatet pr kryerjen e pagesave n lidhje me kt tarif jan vendosur duke mbajtur parasysh detyrimin q pagesa e ksaj takse t bhet prpara pajisjes s subjektit me formularin e lejes. sht prcaktuar afati 5-ditor pr pagesn, ndrsa afati i dyt 30 ditor, brenda t cilit llogaritet edhe kamat vonesa, sht afati nga dita e marrjes s lejes, e deri n afatin minimal, brenda t cilit subjekti duhet t filloj punimet. Vlera e tarifs llogaritet mbi bazn e siprfaqes s ndrtimit, pr t ciln prgatitet krkesa pr zhvillim. N zbatim t ksaj dispozite sht propozuar nj tarif pr shqyrtimin e krkess pr leje pr punime n vlern 1% t vlers s investimit, tarif e cila depozitohet pr t mundsuar financimin e instrumenteve vendor t planifikimit dhe kontrollit t zhvillimit t territorit n Bashkin e Tirans. Kjo vler prej 1% (prqindje) sht vendosur n analogji me tarifn e aplikuar m par mbi bazn e prcaktimeve t ligjit pr Urbanistikn.

gjitha lojrat e fatit q gjenden n Tiran do t grumbullohen n zonn e njohur si ish-Uzina e Autotraktorve n Shkoz. sht pikrisht ky vendi q Bashkia e Tirans e ka konsideruar si m t prshtatshmin pr kt kategori biznesi, ndrsa n relacionin drejtuar Kshillit Bashkiak t Tirans jan parashikuar edhe vlerat e taksave. Sipas propozimit t Bashkis, takss s prkohshme t lojrave t fatit i nnshtrohen t gjith personat fizik ose juridik, vendas ose t huaj t licencuar pr kryerjen e aktivitetit pr lojra fati, n territorin e Bashkis s Tirans. Taksa e prkohshme e lojrave t fatit, aplikohet pr do sall ku zhvillon veprimtarin organizatori. Niveli i takss s prkohshme t lojrave t fatit, aplikohet i diferencuar, sipas ndarjes zonale t harts s qytetit t Tirans. Kshtu, pr kazinot dhe kazinot elektronike, niveli i takss deri n datn 31.03.2013 sht vendosur t jet nga 500 lek/m2 n 1000 lek/m2. M konkretisht, pr subjektet e zons A, niveli i takss sht 1.000 lek/ m2, pr subjektet e zons B, niveli i takss sht 700 lek/m2 dhe pr subjektet e zons C, niveli i takss sht 500 lek/m2. pas dats 31 mars t vitit 2013, niveli i takss dhjetfishohet kshtu, pr kazinot dhe kazinot elektronike, niveli i takss pas dats 31.03.2013 sht: Pr zonn A, 10.000 lek/ m2, pr zonn B, 7.000 lek/ m2 dhe pr subjektet e zons C, niveli i takss sht 5.000 lek/m2. Por, n projektvendim sanksionohet se, pr t gjith subjektet q do t ushtrojn aktivitetin e tyre n territorin e Uzins s Ndrrimit t Automjeteve (ishuzina e Autotraktorve n Shkoz), nuk do t aplikohet taksa e prkohshme e lojrave t fatit. Subjektet e kategoris s lojrave t fatit,

Foto arkiv

Niveli i takss sipas zonave deri m 31 mars 2013:


Pr subjektet e zons A, niveli i takss sht 1.000 lek/m2; Pr subjektet e zons B, niveli i takss sht 700 lek/m2; Pr subjektet e zons C, niveli i takss sht 500 lek/m2;

Niveli i takss sipas zonave pas dats 31 mars 2013:


Pr subjektet e zons A, niveli i takss sht 10.000 lek/m2; Pr subjektet e zons B, niveli i takss sht 7.000 lek/m2; Pr subjektet e zons C, niveli i takss sht 5.000 lek/m2; Shnim: Pr baste sportive, baste pr gara n pist, lotari kombtare, bingo tradicionale dhe bingo televizive, niveli i takss sht 5000 lek/muaj

Rimbursimi i takss nga Bashkia:


Pr zhvendosjen brenda dats 31 dhjetor 2012, rimbursohen n vlern 100% t pagess s kryer nga hyrja n fuqi e ksaj takse Pr zhvendosjen brenda dats 31 mars 2013, rimbursohen n vlern 50% t pagess s kryer nga hyrja n fuqi e ksaj takse
kazino dhe kazino elektronike q zhvendosin aktivitetin e tyre n territorin e prcaktuar n Shkoz, prfitojn rimbursim t pagesave t kryera t ksaj takse, sipas periudhs s zhvendosjes. Kshtu, pr zhvendosjen brenda dats 31 dhjetor 2012, rimbursohen n vlern 100% t pagess s kryer nga hyrja n fuqi e ksaj takse, ndrsa pr zhvendosjen brenda dats 31 mars 2013, rimbursohen n vlern 50 pr qind t pagess s kryer nga hyrja n fuqi e ksaj takse. Pr lojrat e tjera t fatit si, baste sportive, baste pr gara n pist, lotari kombtare, bingo tradicionale dhe bingo televizive, niveli i takss sht 5000 lek/muaj. Pas miratimit n Kshillin Bashkiak, ky vendim hyn n fuqi m datn 1 tetor 2012. Aktualisht, sipas Njsis s Mbikqyrjes s Lojrave t Fatit, n Bashkin e Tirans ushtrojn aktivitet 20 kazino elektronike t licencuara, me 81 salla me kompjuter dhe makina elektronike, 7 subjekte t licencuara pr baste sportive, me 801 pika shitjeje, si dhe 10 bingo. Sipas Bashkis s Tirans, prdorimi i lojrave t fatit shoqrohet me probabilitetin e lart t humbjes s mjeteve financiare, q n shumicn e rasteve merren nga buxhetet familjare. Problematika shoqrore vijon m tej me grindjet brenda familjes, t cilat ojn n dhun, shpenzime t paautorizuara, vjedhje brenda familjes dhe brenda bllokut t banimit.

E shtun, 1 SHTATOR 2012

FORUM

22

Ngazllimi legjitim
Nga Bujar Nishani
President i Republiks e jetojm n epokn e teknologjis s informacionit dhe arritjeve t mdha shkencore n t gjitha fushat, ndrsa festojm 100 vjetorin e krijimit t shtetit t par Shqiptar. Ne Shqiptart kemi luftuar pa reshtur kundr pushtuesve shekullor pr gjuhn dhe arsimin kombtar dhe e kemi fituar me sakrifica t mdha. Nuk ka komb tjetr n bot, q t ket n altarin e tij t historis kaq shum dshmor n mbrojtje t arsimit kombtar sa shqiptart. Dhe nuk ka komb binjak me shqiptart, kur bhet fjal pr sakrificat prindrore dedikuar arsimimit t fmijve. Me arm dhe pen rilindsit tan bn prpjekje titanike pr ringjalljen kombtare, e cila oi n formimin e shtetit t par shqiptar njqind vite t shkuara. Jetojm n nj koh globale dhe sht e domosdoshme q t kapim kohn globale t dijes. Pr kt arsye, ne duhet, q bazuar n arsimin e tradits t formojm arsimin me standarde evropiane, madje globale, i cili do t na pajis me dijet dhe njohurit e nevojshme pr t qen kompetitiv n botn globale t dijes. Ju, t dashur student dhe t nderuar akademik, q jeni n kontakt t prditshm me botn e dijes dhe t shkencs, jeni m t vetdijshm se kushdo tjetr pr sfidat q arsimi dhe shkenca shqiptare duhet t prballojn n rritjen sasiore dhe cilsore pr t prgatitur brezat e shkenctarve dhe msuesve q do ta bjn Kosovn, Shqiprin dhe mbar shqiptart konkurrues dhe antar t familjes s kombeve t zhvilluara. Nismat private, t ndrmarra me seriozitet dhe t bazuara n profesionalizm, prbjn nj instrument shum t rndsishm q pasuron dhe rrit cilsin e tregut t dijes. Institucioni juaj arsimor sht nj dshmi e gjall. Bashkpunimi n nivel shtetror dhe privat, n t gjitha fushat dhe sektort prbn nj kusht t nevojshm pr unifikimin e tregut mbarshqiptar, si pjes e qensishme e integrimit ndrshqiptar n rajon, Bashkimin Evropian dhe botn globale. M shum se kufijt gjeografik, t cilt po humbasin kuptimin dhe efektin e tyre tradicional gjithnj e m shum, na duhet dhe po kaprcejm me shpejtsi kufirin e krijuar gjat nj periudhe t gjat izolimi dhe ndarje nga sistemi totalitar. Ne kemi ndrtuar tashm nj infrastruktur moderne komunikimi ndrshqiptare dhe nj infrastruktur ligjore, q mbshtet bashkpunimin ndrmjet dy vendeve tona me popullsi shqiptare. Kjo infrastruktur lehtson dhe nxit lvizjen e lir t njerzve dhe mallrave, si edhe bjn t mundur bashkpunimin intensiv n t gjitha fushat. Vepra, si Rruga e Kombit kan unifikuar tregun nprmjet rritjes mbi njmbdhjet her t qarkullimit t njerzve dhe mbi pes her t qarkullimit t mallrave. Ajo i ka dhn gjithashtu nj impakt zhvillimit ekonomik dhe ka shumfishuar vlern e pasurive t patundshme n t gjitha zonat ku kalon. Tashm Kosova sht shum pran detit. Konsiderojm se ka ende shum vend pr rritjen, zgjerimin dhe intensifikimin e shkmbimeve ekonomiko-tregtare, investimeve n infrastruktur, turizm, krijimin e nj tregu unik energjetik, unifikimin e teksteve shkollore, shfrytzimin e ujrave, mbrojtjen e ambientit, etj. Shkmbimi tregtar prej 140 milion euro n vit sht ende i ult, gjeografia e studimit t studentve shqiptar n shtete t tjera me shumic apo prezenc t konsiderueshme shqiptare sht ende e varfr, investimet nga Shqipria n Kosov dhe anasjelltas jan ende n nivele jo t larta. Ne po prpiqemi t bjm m t mirn, por ju, me siguri, do t bni m shum dhe m mire se ne. Ne shqiptart kemi humbur shum koh dhe po prpiqemi ta fitojm at, ndrsa brezi juaj do ta fitoj kohn e humbur me siguri. Forcimi i

Njqindvjetori i Shtetit Shqiptar prbn nj ngjarje t shnuar n jetn e kombit Shqiptar. Ne vijm t gjith s bashku me solemnitetin q meriton nj eveniment si ky. Gzimi dhe ngazllimi legjitim q na jep nj moment i till nuk na errson arsyen dhe nuk na bn euforik sa t mos analizojm at far kemi br mir apo jo mir, me vshtrimin tek e ardhmja, e cila sht e prbashkt pr t gjith shqiptart, popujt e rajonit dhe m gjer, antarsimi n familjen evropiane
faktorit shqiptar nuk ka si qllim t drejtohet kundr askujt dhe, si i till, ai (faktori shqiptar) nuk krcnon asknd. Realiteti i tanishm ka treguar qart se nj faktor shqiptar i fuqishm prbn nj garanci pr paqen dhe sigurin n rajon. Ne kemi provuar me fakte historikisht se dim t jetojm n harmoni dhe se dim t bashkpunojm me fqinjt, madje se edhe mund t kaprcejm mrit dhe dhimbjet e shkaktuara nga padrejtsit historike, prej provokimeve dhe agresioneve t fqinjve tan pr hir t s ardhmes son t prbashkt. Kombi q lindi Nn Terezn nuk mund t jet ndryshe. Shqiptart, t shprndar n disa shtete, do t jen t bashkuar n Bashkimin Europian. Ne jetojm nj rajon, i cili vjen nga nj periudh konfliktesh, baza e t cilave jan lufta pr territore, mosbesimi reciprok dhe mrit etnike. Por, pa harruar t shkuarn, duke falur, ne shohim drejt s ardhmes, duke pasur si objektiv t prbashkt antarsimin n NATO dhe integrimin evropian. Duke respektuar dhimbjet e s shkuars, ne duhet t shohim drejt s ardhmes. Dhe rruga e vetme, pa alternativ jan bashkpunimi edhe me fqinjt, me t cilt na ndan e shkuara por na bashkon e ardhmja. Ky bashkpunim fillon me zgjidhjen e problemeve t trashguara nga e shkuara, q mund t bhet vetm me dialog. Dialogu mbetet arma m e fuqishme pr t luftuar pr t ardhmen. Kosova e pavarur sht tashm nj realitet i pakthyeshm i njohur nga 91 vende Ajo sht shndrruar tashm n nj faktor paqeje dhe stabiliteti n Ballkan. Kosova ka vendosur marrdhnie diplomatike me t gjitha vendet fqinje, prve Serbis dhe Bosnj-Hercegovins. Drejtuesit e shtetit t Kosovs priten zyrtarisht n kancelarit m t rndsishme t bots. Prfaqsuesit legjitim t Republiks s Kosovs marrin pjes n forume rajonale e m gjer. shtja e statusit t Kosovs dhe kufijve t saj sht nj shtje e mbyllur. Shqipria mbshtet plotsisht trsin territoriale t Kosovs n kufijt e saj aktual t njohur ndrkombtarisht. do tentativ pr rihapjen e tyre nuk bn gj tjetr, por kthen kohn mbrapa dhe cenon t ardhmen. Vendimi i fundit t Grupit Drejtues Ndrkombtar pr Kosovn, q i dha fund pavarsis s mbikqyrur, hapi kapitullin e ri t funksionimit t Republiks s Kosovs si shtet plotsisht sovran e i pavarur. Ai prbn nj licencim t institucioneve kosovare dhe shton njkohsisht prgjegjsit e institucioneve, shoqris civile, bots akademike dhe gjith qytetarve t saj. Bujaria e faktorit ndrkombtar, me n krye SHBA dhe BE, nuk duhet shprdoruar, por duhet prdorur me kujdes, sepse sht nj kapital me shum vler q duhet investuar me kujdes. Nuk duhen ln jasht vmendjes edhe hapat e Kosovs n drejtim t BE si marrja e udhrrfyesit pr liberalizimin e vizave pr qytetart e Kosovs dhe fillimi s shpejti i studimit t fizibilitetit pr MSA, duke e vlersuar kt si nj etap t re n marrdhniet e saj me Bashkimin Evropian. Kemi ofruar dhe do t vazhdojm t ofrojm prvojn ton n proceset integruese. Por, mund t msohet edhe duke par me syrin kritik, n mnyr q t bhet m mir ajo q ne kemi br. Shqipria ka t gjith gatishmrin n ofrimin e ekspertizs konkrete n transferimin e njohurive dhe eksperiencs, lidhur me kuadrin ligjor n fuqi, procedurat dhe strukturat e ngritura, ofrimin e ekspertve m t mir shqiptar pr fushn apo n rritjen e intensitetit t aktiviteteve t prbashkta n kuadr t procesit t integrimit evropian. Ne vijm nga nj sistem, ku t flisje pr konceptin institucion i pavarur prbnte nj shkelje ligjore, madje dnohej si veprimtari armiqsore. Pavarsia e institucioneve kye kushtetuese dhe ndarja e pushteteve prbjn bazn e funksionimit t shtetit ligjor dhe demokracis. Jo rrall e shkuara ngatrrohet me t sotmen n mnyrn e mendimit dhe veprimit. Kjo situat bhet edhe m komplekse po ti shtojm implikimin e interesave ditore, pr prfitime ekonomike dhe pushtet politik. Ja, pse beteja pr drejtsin mbetet nga sfidat m t forta, por edhe ajo m vitale, q ne duhet dhe do ta fitojm me do kusht. Npunsi i shtetit n demokraci sht shrbtor i popullit. Shteti dhe institucionet e tij jan n shrbim t qytetarve dhe, pr pasoj, duhet t dgjojn zrin e prditshm t qytetarve. N kt kontekst, shoqria civile sht nj promovuese e vlerave t demokracis dhe nj vzhguese e kujdesshme e veprimtaris s institucioneve dhe zyrtarve q veprojn brenda tyre. Forcimi i shoqris civile dhe zgjerimi i hapsirs n t ciln ajo vepron sht, n nj far mnyre, mats i funksionimit t demokracis dhe i pjekuris s saj. Shqipria luan nj rol aktiv pr t br t mundur prfaqsimin gjithmon n rritje t Kosovs n forumet, nismat, qendrat e organizatat rajonale, ku po gjen nj prkrahje n rritje nga vendet e rajonit. Lobimi pr shtimin e njohjeve t Kosovs sht nj nga pjest m aktive t agjends s diplomacis shqiptare n kuadrin dypalsh dhe veanrisht n at shumpalsh. Kam deklaruar para Kuvendit t Republiks s Kosovs dhe po prsris para jush angazhimin tim se Kosova do t jet kryefjala e aktivitetit tim, n prpjekjet pr lobim n shtimin e njohjeve ndrkombtare, pjesmarrjen n nismat dhe forumet rajonale, mbshtetjen e saj n rrugn e integrimit euroatlantik. Njqindvjetori i Shtetit Shqiptar prbn nj ngjarje t shnuar n jetn e kombit Shqiptar. Ne vijm t gjith s bashku me solemnitetin q meriton nj eveniment si ky. Gzimi dhe ngazllimi legjitim q na jep nj moment i till nuk na errson arsyen dhe nuk na bn euforik sa t mos analizojm at far kemi br mir apo jo mir, me vshtrimin tek e ardhmja, e cila sht e prbashkt pr t gjith shqiptart, popujt e rajonit dhe m gjer, antarsimi n familjen evropiane. Burrat e menur t ktij kombi, ditn ta drejtojn timonin e anijes shqiptare drejt Perndimit. Luhatjet e prkohshme, ndonse me pasoja t rnda, nuk na shprqendruan, por ne vazhduam ta mbajm timonin n drejtimin e duhur, drejt Perndimit. Ju, student t dashur, do merrni n dor Kosovn me orientim perndimor dhe do ta bni at nj zonj t nderuar. Kjo krkon dashurin pr kombin, dashurin pr dijen, mendjen e shndosh, q ju po e ushqeni me dije nga profesort tuaj t talentuar dhe t prkushtuar. Me ju e ardhmja e ktij vendi sht e sigurt. * Fjalimi i mbajtur dje tek Akademia e Arteve t Bukura, Kosov

Dita e dyt e vizits

Presidenti Nishani takohet me zyrtar t lart t Kosovs


D
ita e dyt e vizits n Kosov t Presi dentit Shqiptar Bujar Nishani ka qen e mbushur me takime dhe vizita t rndsishme. Presidenti Nishani i shoqruar edhe nga bashkshortja e tij ka vizituar dje Kompleksin Adem Jashari n Prekaz ku u prit nga vllai i t ndjerit dhe antar t tjer t familjes. N Kompleksin Memorial Adem Jashari n Prekaz u vendos nj kuror me lule n emr t Kryetarit t Shtetit shqiptar i cili ka vlersuar veprn heroike dhe sakrificn sublime t Komandatit legjendar Adem Jashari dhe familjarve t tij. M pas, gjat vizits shtetrore n Kosov, Presidenti i Republiks dhe delegacioni q e shoqron, mori pjes n takimin e zhvilluar n qytetin e Pejs me drejtues t Komuns si dhe me prfaqsues t biznesit t Kosovs. Gjithashtu Presidenti Nishani, i shoqruar nga Ministri i Arsimit dhe i Shkencs, Myqerem Tafaj si Bukura. Po dje Presidnti Nishani ka zhvilluar nj takim edhe me Zv/Kryeministrin e Kosovs dhe Ministrin e Ministris s Administrimit t Pushtetit Lokal, Sllobodan Petrovi. Pjes e axhends s kreut t shtetit shqiptar ka qen edhe takimi me drejtuesit e AAK-s dhe t Lvizjes Vetvendosje, Albin Kurti. Po dje n Prishtin Kreu i Shtetit shqiptar zhvilloi takime t veanta me nj delegacion t zgjeruar shqiptarsh nga Lugina e Preshevs si me drejtuesit e partis Aleanca Kosova e Re, m saktsisht me nnkryetarin e saj, Ministrin e Diaspors Ibrahim Makolli. Ndrsa n takimin me drejtuesit e AKR-s, Presidenti Nishani vlersoi punn intensive t institucioneve t Kosovs pr prballimin e sfidave pr ndrtimin dhe konsolidimin e institucioneve demokratike t Kosovs, bisedimet me Serbin dhe integrimin euroatlantik.

dhe nga Ministri i Arsimit, Shkencs dhe Teknologjis s Kosovs, Ram Buja, zhvilloi nj vizit n Institucionin e Arsimit Universitar AAB, Akademia e Arteve t

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

EKONOMI

23

E totalit sht niveli aktual mesatar i eksporteve "Made in Albania" drejt Kosovs, duke e renditur at ndr vendet e para t rajonit pr kt tregues, referuar Doganave, por edhe INSTAT-it

7% 1-3% 8.545 2.680 0%


E totalit sht niveli aktual mesatar i importeve t Kosovs, drejt vendit ton, referuar Doganave, por edhe INSTAT-it, t cilat e konsiderojn kt si nj nivel modest pr rajonin Milion lek ka rezultuar n fund t muajit korrik 2012, niveli i eksporteve shqiptare drejt Kosovs, krahasuar me nivelin prej vetm 7.049 milion lek t s njjts periudh nj vit m par Milion lek ka rezultuar n fund t muajit korrik 2012, niveli i importeve kosovare drejt Shqipris, krahasuar me nivelin prej vetm 2.621 milion lek t s njjts periudh nj vit m par

sht taksa doganore q aplikohet koht e fundit mes Shqipris dhe Kosovs pr disa produkte, parashikuar kjo n kuadrin e marrveshjes rajonale pr tregti t lir, CEFTA

Dy ministrat respektiv t Ekonomis, diskutojn shtimin e nivelit t tyre

Shqipri-Kosov, shkmbimet tregtare trend pozitiv n rritje

PRIORITETI

T krijohet nj treg unik energjetik mes dy vendeve

rijimi i nj tregu unik energjetik, dhe n trsi, integrimi i sistemeve energjetike t Shqipris dhe Kosovs, prbjn prioritetet e bashkpunimit ekonomik dypalsh mes vendeve tona. Kjo ide u diskutua dje mes t tjerash, n takimin Haxhinasto-Beqaj. Duke shtuar n nj prioritet i till duhet bazuar n shfrytzimin e potencialeve energjetike ujore t Shqipris, si dhe t rezervave t qymyrit q ka Kosova. Nga ana tjetr, t dy homologt vlersuan gjithashtu, edhe se nj fush shum e rndsishme bashkpunimi sht zhvillimi i sektorit dhe tregut t gazit natyror mes dy vendeve tona. Spanjs, me vlern totale prej 8.456 milion leksh. Krahasuar me 7.048 t tilla q rezultuan vjet, duke zn prkatsisht nivelin prej 6%, apo 5.265 milion lek me nivelin prej 5.5%, n vitin pararends, 2010. Nga anatjetr,tdhnatdoganoretregojn se 3.4% e importeve, pra mallrave t zhdoganuara gjysmn e par kt vit, kanardhurngaKosova,nsasintotale prej 74.687 tonsh, krahasuar me 78.118 ton n vitin 2011, apo 72.141 ton n vitin 2010 dhe 222.569 ton, q rezultoinivelimaksimalityrenvitin 2009. T tilla shifra, faktojn edhe njherdukurinseshkmbimettregtare t Shqipris me Kosovn kan ardhur gjithmon duke u forcuar n vitet e fundit. Pr t cilat duket se ka ndikuar para s gjithash ndrtimi i rrugsDurrs-Kuks,porntnjjtn koh edhe embargoja e vendosur prkohsisht ndaj Serbis.

Eglantina Nasi
eglantinanasi@kohajone.com

hkmbimet ekonomiko-treg tare mes Shqipris dhe Kos ovs, po njohin nj trend pozitiv n rritje. Nj fakt i till u b i ditur dje gjat takimit t prbashkt q ministri i Ekonomis, Tregtis dhe Energjetiks, Edmond Haxhinasto, zhvilloi dje me ministrin kosovar t Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj. Ndrsa kan vlersuar edhe karakterin strategjik t marrdhnieve mes dy vendeve tona, t cilat, sipas tyre, synojn t shndrrohen n marrdhnie model n rajon. Gjithsesi,

Ministri i Ekonomis, Edmond Haxhinasto, dje me Ministrin kosovar t Zhvillimit Ekonomik, Besim Beqaj

ata theksuan se ka ende vend pr rritjen, zgjerimin dhe intensifikimin e ktyre shkmbimeve ekonomikotregtare mes Shqipris dhe Kosovs. Sikundr nj gj e till sipas tyre, mund t thuhet edhe pr investimet n infrastruktur apo turizm. "Ka ardhur koha q vullneti dhe gatishmria politike t institucionalizohet menjmarrveshjedypalshe prbashkpuniminekonomiko-tregtar", - theksuan palt. N kuadr t ksaj,ataprmendnedhembledhjen e sesionit t par t Komisionit t PrbashktEkonomikShqipri-Kosov, q parashikohet t mbahet brenda ktij viti. Ndrkaq, nse iu referohemi t dhnave t Drejtoris s Prgjithshme t Doganave pr gjashtmujorin e par t vitit 2012, mallrat tonateksportuaradrejtKosovsllogariten n 7% t totalit, duke u renditur n vendin e tret pas Italis dhe

ECURIA

PROCESI

INSTAT: Eksportet me Kosovn, rritje 1.5 miliard lek n korrik


ritjen e shkmbimeve tregtare mes Shqipris dhe Kosovs e fak tojn edhe t dhnat m t fundit t publikuara nga Instituti i Statistikave pr tregtin e jashtme, gjat muajit korrik 2012. Sipas tyre, eksportet shqiptare drejt Kosovs, kt periudh kan rezultuar n total, n vlern e 8.545 milion lekve. Krahasuar kjo, me nivelin prej vetm 7.049 milion lek q kan figuruar eksportet me kt vend fqinj, n t njjtn periudh t nj viti m par. Ndrsa ndryshimi nga mujor ka rezultuar prkatsisht me diferencn mes 1.418 milion lekve t siguruara nga eksportet me Kosovn kt korrik, dhe atyre prej 1.417 milion lekve korrikun e kaluar. Ndrsa referuar importeve, sipas INSTAT-it, ato kan rezultuar n vlern e 2.680 milion lekve n muajin korrik t ktij viti, krahasuar me 2.621 milion lek pr t njjtn periudh t nj viti m par.

Riorientimi i tregtis me Kosovn, dhe n kuadrin e paktit t CEFTA-s

iorientimi i tregtis s Shqipris me Kosovn, sht nj dukuri, e cila duket se ka ndodhur s fundmi, edhe n kuadrin e zbatimit t pikave t marrveshjes rajonale t tregtis s lir. E njohur si CEFTA, ajo prmban n vetvete heqjen e tarifave doganore me vendet e rajonit, ku prfshihet edhe Kosova, gj e cilat duket se ka rritur ndjeshm shkmbimet tregtare t vendit ton kundrejt saj. Konkretisht, gjat viteve 2010-2011, kjo dukuri sht vn re m e theksuar se sa gjat viteve t mparshme, ku eksportet "Made in Albania" drejt Kosovs, zun 7.4% t totalit t eksporteve t Shqipris. Kujtojm ktu, se thjeshtimi i procedurave doganore n shkmbimet tregtare mes vendeve t rajonit do t realizohet deri n vitin 2015, si nj nga prioritetet e CEFTA-s. Kto procedura do t prfshijn liberalizimin e mtejshm t tregtis pr produktet bujqsore me Kosovn, Maqedonin, Malin e Zi, Serbin, Bosnjn, Kroacin dhe Moldavin.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtun, 1 SHTATOR 2012

SPECIALE

24

Londr 2012, Haki Doku parakalon me flamurin shqiptar


Lojrat Paraolimpike t Londrs, nj tjetr ceremoni e jashtzakonshme

Stadiumin Olimpik n Londr sht zhvilluar plot solemnitet, ceremonia e hapjes s Lojrave Paraolimpike 2012, n t cilat Shqipria merr pjes pr her t par n historin e saj t lvizjes Paraolimpike. Pr her t par, flamuri shqiptar parakaloi n duart e iklistit paraolimpik Haki Doku, i cili do t prfaqsoj Shqiprin n kt kompeticion ndrkombtar. Ceremonia e hapjes u cilsua si shum e veant dhe mbreslnse dhe u prshndet edhe nga Mbretresha Elizabet, e cila deklaroi t hapura Lojrat Paraolimpike 2012. Pas ngritjes s flamurit dhe himnit Paraolimpik, n mnyr spektakolare nga qielli arriti n Stadiumin

Olimpik pishtari me flakn paraolimpike, e cila do t qndroj e ndezur deri n prfundim t Lojrave Paraolimpike me dat 9 shtator. Lojrat Paraolimpike jan nj tradit shumvjeare ndrkombtare, t cilat zhvillohen menjher pas Lojrave Olimpike. Kto lojra synojn ndrgjegjsimin publik pr krijimin e kushteve t barabarta pr pjesmarrjen aktive n jetn shoqrore t gjith personave, pavarsisht kufizimeve fizike apo speciale. Me mbshtetjen e Fondacionit Vodafone Albania, Kshillit Britanik dhe KOKSH, Shqipria organizoi Lojwrat e para Paraolimpike Kombtare n qershor 2012, ku mes t shumtve dallohej dhe Hakiu.

Haki Doku do t garoj me dat 5 dhe 7 shtator me shpresn dhe prkushtimin pr nj prfaqsim sa m t mir dhe dinjitoz. Pr sportin shqiptar, ky sht nj eveniment historik q do t mbahet mend gjat

dhe do t sjell nj motivacion dhe vullnet t paprshkrueshm tek t gjith ata sportist me aftsi speciale q talenti dhe dshira e madhe pr t garuar i ka br t kaprcejn do barrier.