CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë 15 Shtator 2012 Nr: 245 (6461) E përditshme e pavarur Viti i XXII i botimit www.kohajone.com Çmimi 30 Lekë

TIRANË, DURRËS, GOLEM, KAVAJË TANI DHE NË ELBASAN

Botues: Aleksandër Frangaj - Kryeredaktor: Edison Kurani E-mail: edisonkurani@kohajone.com

Maratonë diskutimesh në Kuvend për reformë në drejtësi. Konstitucionalistët dhe ekspertët, skeptikë ndaj nismës së PS

OSBE-EURALIUS: Të shtyhet nisma e PS, votoni imunitetin
Misionet ndërkombëtare, kërkesë opozitës, të mos lidhë kufizimin e imunitetit me ndryshimet kushtetuese. Këshilli i Legjislacionit rrëzon nismën. Relatorja Hoti: Draft antikushtetues që cenon barazinë e votës
FAQE 2-3

FORUM

Të çmendur në këtë botë të vogël
Nga Frrok Çupi
Pasditen e së enjtes, vranë Adem Tahiraj, komisar i Policisë së Shijakut; baba i tre fëmijëve, në moshën më të bukur (vetëm 41). Komisari i Policisë ndodhej në krye të detyrës, vrasësit qëlluan bash për këtë arsye (të detyrës) me armë... FAQE 6-8

Faqe 11-18

Xhoi lë “Top Channel” vjen në “Klan” Përrallat që i beson vetëm Rovena Stefa

Sherri për divorcin, vret vëllanë dhe gjyshin e gruas
SHKODER

POGRADEC

FAQE 5

INTERVISTA

Rama: Pse e përdor Twitter-in
Kryetari i Partisë Socialiste Edi Rama ka shpjeguar dje detajet e programit politik të opozitës për zgjedhjet e ardhshme. Ai ka theksuar se opozita do të synoj të sjellë një mentalitet të ri dhe të largojë frikën që kanë sot votuesit. Kreu i PS-së ka komentuardhemotivetpërpërdorimin e rrjeteve sociale. Ai ka theksuar se Twitter është një rrejt... FAQE 19

dhe

Rikthehet Ardit Gjebrea, ja emrat “Big” te Kënga Magjike

Verbon me sprajt kambistin, i grabit 2 milionë lekë por kapet
HADRIANOPOL

FAQE 8

Zëdhënësja e Kryeministrit Sali Berisha dhe prefekti i Tiranës konsolidojnë historinë e dashurisë në bashkëjetesë

Arie dhe pjesë nga veprat e Kadaresë në teatrin antik

FAQE 12

FLET TAVO

Mjek në shkollë? Nxënësit as që e dinë
“Shumica e fëmijëve në shkolla nuk njohin mjekun e tyre, nuk janë adresuar ndonjëherë tek ai, madje nuk ishin në dijeni nëse kishin një të tillë. Gjithashtu, u vu re motivimi i cekët i mjekëve, ku shumica e tyre nuk ishin në dijeni të ekzistencës së rregullores së funksionimit të këtij shërbimi qe ofrohej... FAQE 11

Vendimi për Ilir Emrat e 5 mijë Xhaken në gjykatën qytetarëve që duhet e Durrësit, 19 të regjistrojnë muaj i pazbardhur pasuritë në Tiranë
FAQE 2-3 FAQE 19-22

SKANDALI

LISTA E RE

Kontakti i redaksisë: redakskj@kohajone.com. Për reklama dhe njoftime në “Koha Jonë”: +35542347805 ext 161; +355682035105 Email: reklama@kohajone.com - Financa: +35542347808 ext 161 Shpërndarja: 0692021602

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

POLITIKË

2 4

"Lamtumirë kryekomisar! Vepra jote s'do vdesë kurrë"
Klodiana Kotorri
klodianakotorri @kohajone.com

Kolegë dhe personalitete të vendit nderojnë Adem Tahirajn, prehet në Varrezat e Dëshmorëve

M

es lotëve të familjarëve dhe në nderim të per sonaliteteve të larta të vendit, kryekomisari Adem Tahiraj u përcoll për në banesën e fundit. Për të nderuar shefin e komisariatit të Shijakut të ekzekutuar pasditen e së enjtes në krye të detyrës, u zhvilluan homazhe për rreth 1 orë e gjysmë. Rreth orës 14:30 të ditës së djeshme, arkivoli me trupin e pajetë të kryekomisariat Adem Tahiraj u vendos në sallën e Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë në Tiranë. "Lamtumirë kryekomisar! Vepra jote nuk do të vdesë kurrë", - ishin fjalë që kolegët e Adem Tahirajt thanë mbi arkivolin ku shtrihej trupi i tij. Nën muzikën funebër, kolegë, miq dhe personalitete të rëndësishme të vendit përkulën kokën mbi arkivolin e kryekomisarit, ndërsa shtrënguan duart dhe ngushëlluan familjarët e tij. Qindra njerëz kanë marrë pjesë në homazhet e zhvilluara për nder të shefit të komisariatit të Shijakut, i cili u shpall Dëshmor i Kombit nga Komisioni Shtetëror për Dëshmorët. "Ishte një polic i nderuar, profesionit dhe i respektueshëm. Ngjarja na ka tronditur të gjithëve", - shprehet një koleg i Tahirajt. Në oborrin e Shtëpisë Qendrore të Ushtrisë parakalonin qindra njerëz, të cilët hynin në sallën ku ndodhej arkivoli me trupin e pajetë të kryekomisarit. Pas homazheve dhe ngushëllimit të familjarëve të 49vjeçarit, kolegë, miq dhe qytetarë largoheshin me lot në sy. Ashtu siç ishte parashikuar nga organizuesit e ceremonisë mortore të "Dëshmorit të Kombit" në orën 16:00 arkivoli me trupin e pajetë të kryekomisarit u nis drejt varrezave të Dëshmorëve të Kombit. Kolegët e Adem Tahirajt mbajtën fjalën e lamtumirës. "Kjo është dita e lamtumirës për mikun tonë, janë momentet e një dhimbje të thellë, pasi një ditë më parë dora e krimit këputi në mes jetën e komisar Ademit. Me humbjen e tij, policia humbi një punonjës të

aftë me vlera të larta, kolegët një mik të mirë. Gjatë karrierës së tij

26-vjeçare, ai nuk u tremb asnjëherë, madje dha dhe jetën në përballje me krimin", - u shpreh një nga kolegët në fjalën e lamtumirës. Pas fjalimit të tij u mbajtën edhe 2 minuta heshtje në nderim të figurës së tij. "Kujtimi yt do jetë gjithmonë i pranishëm në zemrat tona", - u theksua në ceremoni. Djali i kryekomisarit mbante të përqafuar nënën e tij, ndërsa familjarët e tjerë të kryekomisarit vajtonin për humbjen e tij. Pas dhënies se lamtumirës, kolegët vijuan me vizita tek familjarët e punonjësit të policisë së rënë në krye të detyrës kryekomisar Adem Tahiraj.

Gjatë homazheve të djeshme në nder të kryekomisar Adem Tahiraj

Vendimi për Xhakën në Gjykatën e Durrësit, 19 muaj i pazbardhur
K
ëshilli i Lartë i Drejtësisë dhe Ministria e Drejtësisë urdhëruan dje nisjen e një inspektimi në të gjitha shkallët e gjykatave për procesin në ngarkim të Ilir Xhakjas. Institucioni konfirmoi dje për mediat se "vëmendja do të përqendrohet në vendimin e fundit të pafajësisë së dhënë nga Gjykata e Durrësit, për të verifikuar plotësisht procesin". Kjo pasi vendimi i 9 shkurtit 2011 në Gjykatën e Durrësit, që shpallte të pafajshëm Ilir Xhakjen, nuk është zbardhur, duke penguar më tej ankimimin në Apel, edhe pse prokuroria e kundërshtoi këtë vendim. Moszbardhja solli edhe lirimin e Xhakjas pas tejkalimit të afateve. Ka qenë Gjykata e Durrësit, e cila ka vendosur ta zhveshë nga të gjithë akuzat në fillim të vitit 2011, dukë rrëzuar pretendimin e Prokurorisë, e cila nëpërmjet përfaqësuesit të saj Vladimir Mara, ka kërkuar që të dënohet me 24 vite burg për akuzën e "vrasjes në bashkëpunim", të Qerim Malokut, ngnjë viti, Gjykata e Durrësit nuk e ka zbardhur vendimin e pafajësisë dhe prokuroria vendore ka bërë apelim, pavarësisht këtij fakti pa arsye. Gjykata e Apelit konfirmoi gjithashtu dje se për Xhakjan nuk kishte shkuar vendim i zbardhur vitin e kaluar. Xhakja u arrestua më 6 korrik 2007 në derdhjen e lumit Erzen bashkë me 5 të tjerë, po për këtë vendim me akuzën e vrasjes. Vendimi është dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda Tiranë dhe Apeli i Krimeve të Rënda, për të cilën dhe u arrestua. Por Xhakja e çoi çështjen në Gjykatën e Lartë dhe kjo e fundit në vitin 2009 e rikthehu në gjykim në Shkallën e Parë Durrës, pasi, sipas një klasifikimi të veprave penale të vitit 2004 në Kodin Penal, nuk duhej gjykuar nga Krimet e Rënda. Dhe pikërisht më 9 shkurt 2011 Gjykata e Durrësit e shpalli të pafajshëm për vrasje, duke e liruar Xhakjan në sallën e gjyqit, meqenëse vendimi nuk u zbardh sipas afateve.

SKANDALI/ KLD nis inspektimin. U pengua që çështja të shkonte në Apel, edhe pse u ankimua nga prokuroria

Ilir Xhakja gjatë arrestimit në vitin 1998

jarje e ndodhur në korrik të vitit 1998 në Katundin e Ri në Sukth dhe armëmbajtjes pa leje. Trupi gjykues i kryesuar nga Neritan Tabaku, i ka quajtur të pamjaftueshme provat dhe më 9 shkurt 2011, ka vendosur të deklarojë të pafajshëm të pandehurin Ilir Xhak-

ja. Pavarësisht kësaj, prokuroria e ka çuar çështjen në Apel për të rrëzuar pafajësinë e gjykatës, duke kërkuar të deklarohet fajtor i pandehuri Ilir Xhakja për dy akuza. Zëdhënësi i Prokurorisë së Përgjithshme, Plator Nesturi, i tha mediave dje se prej më shumë se

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

POLITIKË

3 5

Në pranga Xhakja, thotë se nuk e njihte kryekomisarin
Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com SHIJAK-Kapobanda e Shijakut arrestohet pas 9 orësh operacioni dhe rrethimi, i dorëzuar së bashku me armën që ekzekutoi në krye të detyrës, kryekomisarin Adem Tahiraj. Forcat speciale të RENEA-s, të mbështetur dhe nga policia e Durrësit, zbarkuan në fshatin Shëna-Vlash gjatë mesnatës, ku kapën edhe të shumëkërkuarin nga policia, Ilir Xhakja, por janë ende në kërkim të nipit të tij bashkëpunëtor, Ledio Krasnaj. Burime policore thanë se një telefonatë i ka çuar ata drejt një prej banesave të braktisura të fshatit, duke e rrethuar diku rreth orës 02:00 të mëngjesit. Madje, me 38-vjeçarin janë bërë edhe negociata, teksa u paralajmërua që të mos reagonte me forcë. Pasi hezitoi për minuta të tëra, duke parë se gjendej nën rrethim të rreptë policor me të paktën 200 forca, mes tyre dhe specialet e RENEA e FNSH-ve, Ilir Xhakja ka hedhur "flamurin e bardhë", duke pranuar vetëdorëzimin. Kurse kreu i Policisë së Shtetit, Hysni Burgaj, konfirmoi se bashkë me të dyshuarin "u kap edhe arma e krimit". Kjo deklaratë u dha pak orë pas arrestimit dhe mendohet se akti i ekspertimit balistik i pistoletës tip "Glock" të sekuestruar, përputhet me gëzhojat në vendngjarje dhe predhat në trupin e kryekomisarit. Por në banesë nuk u gjet nipi i të dyshuarit, bashkëpunëtor në krim, Ledio Krasnaj, 18 vjeç, i cili është ende në kërkim policor. Gjatë dëshmisë së parë të shkurtër që ka dhënë për grupin hetimor, ku marrin pjesë edhe prokurorë të Krimeve të Rënda, mësohet se Ilir Xhakja është mbrojtur duke thënë se nuk e njihte kryekomisarin Adem Tahiraj, edhe pse ky prej një viti ishte emëruar shef komisariati në Shijak, zonë ku banonte edhe i dyshuari. "Kam vepruar në gjaknxehtësi dhe jo PROVAT E SEKUESTRUARA NGA POLICIA:

RENEA e rrethon pas 9 orësh në Shëna-Vlash, dorëzohet bashkë me armën e krimit "Glock". Pranon krimin, në kërkim nipi i të fortit. Sekuestrohen makina të blinduara, armë e dylbi

Pistoleta "Glock" austriake me 12 fishekë në krehër 2 automjete, me të cilët autorët janë larguar nga vendngjarja 2 automjete të blinduara, një tip "BMW" dhe një furgon Një tjetër mjet fuoristradë Një armë automatike me 170 fishekë të llojeve të ndryshme Një palë dylbi snajperi Disa targa automjetesh, të cilat janë dërguar për ekzaminime 60 fishekë në banesën e Ledio Krasnaj

Familja e kryekomisarit dje gjatë ceremonisë

HOMAZHET

Politikanët përkulen mbi trupin e kryekomisarit: Autorët para ligjit
N
ëndertëkujtimittëkryekomisaritzhvilluanhomazhepersonalitete të rëndësishme të vendit. SALI BERISHA: KryekomisariAdemTahirajranëkryetëdetyrësnë përpjekje për të garantuar rendin dhe qetësinë në Bashkinë e Shijakut. AdemTahirikaqenënjëoficer,kryekomisarshembullor,trimivendosur dhe me sakrificën e tij sublime u faktoi kolegëve të tij dhe mbarë shqiptarëveseciliishtekuptimiilartëidetyrëspërtë.Kjoështënjëhumbje emadhepërfamiljen,dhemekëtërastishprehngushëllimetmëtësinqerta, ngushëlloj forcat rendit, efektivat e policisë, për humbjen e kolegut të tyre,porisigurojatopërmbështetjenmëtëplotëtëqeverisë.Igarantojse meforcëneligjitdotëndëshkojmëkriminelëtatykundodhen. BUJAR NISHANI: Shprehbindjenethellësepavarësishtegërsisëdhe pabesisë që mund të shfaqin krimi dhe kriminelët, nuk do të munden ta thyejnë forcën e shtetit dhe ligjit, nuk do të munden ta përkulin kurajën dhetrimërinëepunonjësvetëPolicisësëShtetit,s’dotëmundent`ishpëtojnëndëshkimittëdrejtësisë. JOZEFINA TOPALLI: Një akt jashtëzakonisht i rëndë, tmerrësisht i dhimbshëm. Adem Tahiraj ishte një djalë trim, i ndershëm, që i bënte nderpolicisësështetitshqiptar.Drejtësiadotëgjejëfajtorëtdhedënimido tëjetëjashtëzakonishtirëndë. EDI RAMA: Vrasja e Adem Tahirajt, alarm buçitës për epërsinë që ka marrëkrimimbishtetindhepasigurinëekudondodhurnëgjithëterritorin e vendit. Adem Tahirajn e kam njohur dhe ishte një djalë nga ata që i quajmë"zotni"!NgushëllimetmëtëndjerapërfamiljenemiqtënëTropojë ekudo. FLAMUR NOKA: RënianëdetyrëeAdemitështënjëhumbjeemadhe për bashkëshorten, familjen dhe të afërmit. Policia e Shtetit humbi një kuadërtëçmuardheautorëtdotëvihenpërparadrejtësisë.

Kryeministri Sali Berisha

Homazhet e djeshme

me paramendim. Nuk e njihja kush ishte dhe duke qenë se isha person me probleme, u frikësova mos kërkonte të më bënte keq. Më tej, edhe kemi debatuar, ndërsa më ka sharë. Nuk e dija se ishte shefi i komisariatit dhe e qëllova", - mësohet të jetë shprehur Xhakja gjatë dëshmisë, sipas burimeve të grupit hetimor. Gjithsesi, një tjetër dëshmi që pritet me interes është ajo që do të japë 38-vjeçari gjatë masës së sigurisë në gjykatë. Policia tha se janë kryer më se 9 orë operacion intensiv në të gjithë zonën rurale, drejt së cilës u largua i dyshuari pas krimit. Xhakja dhe nipi i tij Krasnaj tashmë akuzohen për "vrasje me dashje për shkak të cilësive të veçanta në bashkëpunim", "armëmbajtje pa leje", "fshehje dhe përkrahje e autorit të krimit". Ngjarja ndodhi rreth

orës 18:00 të së enjtes në katund-Sukth, teksa kryekomisari ishte në operacion policor ndaj kontingjentëve të krimit. Akti i ekspertimit zbuloi se Tahiraj ishte qëlluar me 5 Ilir Xhakja plumba të një pistolete tip "Glock" austriake, që iu kap të dyshuarit si provë materiale. Në krehrin e saj u gjetën edhe 12 fishekë të tjerë. Dëshmitarët konfirmuan se në rrugë ka pasur debat të ashpër mes personave për kontrollin e mjetit dhe më tej u dëgjuan të shtënat. "Gjatë kontrolleve u sekuestruan katër automjete, nga të cilët dy të krimit dhe dy të blinduara. Një automatik i kalibrit 56 mm, dy karikatorë, 170 fishekë, tre targa makine të huaja, si dhe një palë dylbi snajperi. Ndërsa në banesën e Ledio Krasnajt u gjetën 60 fishekë", - tha kryepolici Burgaj për provat e gjetura.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

FORUM

4

Nga Frrok Çupi

P

asditen e së enjtes, vranë Adem Ta hiraj, komisar i Policisë së Shi jakut; baba i tre fëmijëve, në moshën më të bukur (vetëm 41). Komisari i Policisë ndodhej në krye të detyrës, vrasësit qëlluan bash për këtë arsye (të detyrës) me armë automatike. Çmenduri. Vetëm të çmendur mund të jenë, sado gjakatarë; as gjakatarë të paçmendur, të paktën. Para dy ditësh, disa të tjerë po kaq të çmendur, në një qytet të Libisë vranë barbarisht ambasadorin e Shteteve të Bashkuara dhe tre anëtarë të tjerë të stafit. Ngjarja ndodhi në Benghazi, port buzë detit të Mesdheut, por u duk se ndodhi shumë afër. Çmenduria kudo që të jetë në këtë botë, në fakt ndodhet shumë afër kujtdo. Bota është e vogël, sepse jemi shumë afër njëri tjetrit në kohë krimi të çmendur; por edhe krimi është më i vogël sepse është me gjysmë jetë. Shikoni çfarë ndodh me fluturimin e krimit: Një njeri 24 vjeçar, në Colorado të Shteteve të Bashkuara, tronditi botën: Vrau 12 vetë dhe plagosi 59, sa hap e mbyll sytë. Vrasësit norvegjez Breivik, pasi vrau 79, tani kërkon që pasioni t’i quhet sëmundje mendore. Në Itali, televizionet kryesore vazhdojnë pa pushim të sjellin në vëmendje tre vajzat e vrara ose të zhdukura, ku akuzohen sa njerëz të afërt aq edhe shkaqe më të largëta.

Tëçmendur në këtë botë të vogël
Ngado vijnë shpesh lajme çmendurie... Në Shijak a në Tiranë nuk i dihet cili është i çmendur e cili ndryshe. Këtu nuk ka as testim, as klinika, as vendime gjyqësore për t’u mbyllur në klinikë. Çmenduria këtu është se në klinika mbyllen fatkeqët e tjerë, ndërsa të çmendurit bëhen bosë, ose shfaqen në diskutimin për imunitetin dhe mbajnë fjalime në vend të pyetjeve, ose nuk lejojnë vendin të anëtarësohet në Bashkimin Europian. Të çmendurit përgjithësisht ndërtojnë lidhje me politikën; sa herë politika “nxen hekurat” krimi merr krahë dhe vret o shefin e komisariatit, o qëllon mbi institucionet publike, o kërcënon tjetrin për vdekje... Mbrëmë vrasësit e komisarit të Policisë u larguan nga vendi ku kryen krimin dhe u fshehën në fshatrat e Sukthit. Në qoftë se janë dy a tre të çmendur që kryen vrasjen, ka të tjerë që nuk lejojnë pendesën e të çmendurve. Edhe një monstër si Jozef Frits, monsteri austriak që mbylli në qeli të bijën për 24 vjet dhe lindi shtatë fëmijë me të, ka shprehur pendesë. Edhe pse, më në fund, ky tha se ndihet i penduar, ligji e mbylli përjetësisht që të mos rrezikojë të tjerët. Pak kohë më parë, vetë ish- presidenti i Izraelit, Katsav, u dënua në Gjykatë nën akuzën për përdhunim dhe agresion seksual. Ngjarja kishte ndodhur në vitin 1996-99, kur ai ishte Ministër i Kulturës, por krimi doli mbi ujë mbasi autori u bë president i shtetit. Në një familje në Gjermani, thuajse siç ndodhi në Shëngjin të Lezhës, babi vrau fëmijën dhe të shoqen e pastaj veten. ..Sot, që pa gdhirë, me siguri, lajme të tjera çmendurie do të jenë përhapur nëpër botë. Çfarë po e trondit botën, kështu? Është shtuar çmenduria apo bota është bërë më e vogël? Bota është bërë kaq e vogël, falë informacionit dhe globalizmit, sa secilit i duket se e mban rruzullin në dorë; por

kjo nuk është e vetmja arsye pse na vijnë kaq shumë lajme të këqija. Çmenduria po zhvillohet si çmenduri dhe si moral i lartë, njëkohësisht. Ku është çmenduria, si sëmundje? Shoqëritë e përparuara kanë shpallur rrezikun e sëmundjes. Europa Perëndimore dhe Shtetet e Bashkuara po studiojnë efektet psikike dhe sociale të krizës financiare, duke paralajmëruar rrezik social. Nga njëra ditë në tjetrën, qytetërimi perëndimor mund të ndodhet para rrezikut. Në Gjermani po ringjallet dëshira e të rinjve për t’iu shtuar radhëve të naziskinëve. Grupet anarkiste po zgjerojnë radhët në vende të Bashkimit Europian, duke shpresuar për një “pushtim” të jetës së qytetarëve të pakënaqur. Regjimi komunist po shikohet si një rrezik për manipulim të mendjeve të turbulluara për shkak të krizës. Kujtesa po sjell në skenë vitet ’30 të shekullit të kaluar, kur për shkak të “depresionit të madh”, njerëzimit i erdhën rreziqet e depresionit social: Mafia, Fashizmi, Nazizmi dhe Komunizmi. Ku është çmenduria, atribut? Kam frikë se këtu, dhe në ndonjë shoqëri tjetër të dobët, çmenduria po konsiderohet atribut. Jo “pa-mençuria”, por “çmenduria”; këto janë dy gjëra të ndryshme. Pa-mençuria, prej kohësh është shpallur një herezi, ose një armik.. .. Këta që nuk e duan mençurinë (por çmendurinë) po tentojnë Parlamentin, atje lart. Atëherë, të tjerët le të rrinë poshtë po të quhet sëmundja një atribut.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

AKTUALITET

5

Çelnik Meleqi pranon krimin, thotë se ishte i dehur. Jep dhe versionin e borxhit

Vrasja e Fatjonës, i dyshuari: Kërkonte para
POGRADEC - I dyshuari që u arrestua nga policia për vrasjen e Fatjona Sulës, kufoma e të cilës u gjet e masakruar me gurë poshtë një ure në Qafë-Thanë, mbrëmjen e së mërkurës, ndryshon dëshminë gjatë marrjes në pyetje nga grupi hetimor. Çelnik Meleqi, 27 vjeç, banues në fshatin Rrajcë, i martuar, por njëkohësisht i dashuri i viktimës, ka dëshmuar fillimisht se e kishte kryer krimin për motive xhelozie, se dyshonte që 24-vjeçarja e tradhtonte me të tjerë. Por më tej, kur është pyetur nga Prokuroria e Pogradecit, Meleqi është shprehur se e ka bërë

atjona Sula banonte në fshatin Orenjë, së bashku me familjen, prindërit invalidë, dy fëmijët e saj dhe dy motrat më të vogla. Mësohet se 24vjeçarja që jetonte me familjen në kushte të vështira ekonomike, me pension invaliditeti dhe vështirësi për punësim, ishte martuar në moshë të vogël, 18 vjeçe, me një djalë po nga fshatrat e Librazhdit, me të cilin solli në jetë dy fëmijët, 2 dhe 4 vjeç. Dy vjet më parë është divorcuar dhe ishbashkëshorti është martuar dhe jeton aktualisht në Kosovë. Fatjona është përpjekur të krijojë një tjetër lidhje serioze, por pa mundur dhe në vështirësi për të mbijetuar ka punuar kameriere, deri ditën që u gjet e masakruar poshtë një ure.

F

Nëna e dy fëmijëve jetonte në varfëri me familjen

Fatjona me dy motrat dhe fëmijën e saj

vrasjen pasi nëna e dy fëmijëve, e divorcuar, i kërkonte shpesh para dhe i bënte presion, ndërsa nuk i kthente dhe një borxh të vjetër prej 100 mijë lekësh. Në këtë mënyrë, sipas burimeve policore, 27-vjeçari

që nuk e mohoi krimin makabër, ka shtuar edhe faktin e dehjes me alkool dhe se nuk mbante mend shumë detaje. Por ai këmbëngul në faktin se kishte pasur raporte intime me Fatjonën, madje edhe

natën e krimit, por ajo këmbëngulte që ai ta paguante. "Nuk e durova dot më dhe nën ndikimin e alkoolit mbaj mend se e kam goditur dhe ika me vrap. Por nuk e dija se e kisha vrarë", - ka thënë Meleqi. Policia dyshon se ai e ka bërë deklaratën për të mbrojtur veten, pasi 24-vjeçarja u gjet e zhveshur, e përçudnuar dhe braktisur në shkurre. Falë dëshmive dhe provave u identifikua dhe arrestua i dyshuari për këtë krim, që pret dhe daljen në gjykatë. Familja e viktimës kërkon drejtësi dhe ndëshkim të autorit. "Dua nga drejtësia që autori të kapet dhe dënohet. Fatjona punonte për bukën e gojës, nuk i bënte keq njeriu. E pashë të shqetësuar atë mbrëmje, por nuk më tregoi gjë",

- rrëfeu e motra Leolida Sula, pasi identifikoi kufomën në morg. E ndjera kishte punuar si kameriere edhe në Maqedoni, ndërsa aktualisht punonte në një lokal në Prrenjas. I dyshuari Meleqi ka pranuar se prej kohësh kishte raporte intime me Fatjonën dhe se i kishte dhënë vazhdimisht para. Madje, ai ka pretenduar se një pjesë të tyre ia kishte marrë si borxh dhe nuk ia kthente. Gjithsesi, policia dhe prokuroria po vijojnë hetimet e mëtejshme, duke parë se dëshmitë e 27vjeçarit janë kontradiktore. Do pyeten familjarët, personat që kanë dijeni, punëdhë-nësit dhe shoqëria, për të mësuar më shumë për raportet e çiftit. Artur Qoraj

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

POGRADEC - Krimi në familje trondit qytetin e Pogradecit. Një 25vjeçar rom ka bërë vrasje të dyfishtë në gjendje të dehur, duke i marrë jetën vëllait të tij dhe pak minuta më pas gjyshit të gruas me të cilën ishte në proces divorci. Pikërisht sherret në familjet rome dhe ndarja e pritshme e kurorës, dyshohen se kanë qenë motivi i ngjarjes tronditëse që ndodhi pasdite në lagjen nr. 1 të qytetit liqenor. Policia ndaloi të dyshuarin Romeo Myrtezai dhe sekuestroi armën e krimit, një automatik "Kallashnikov". Por më e çuditshme ka qenë skena e krimit, pasi policia ka menduar se viktima ishte vetëm një, pikërisht 65vjeçari Fatmir Muhaxhiri, por gjatë kontrollit të banesës të të dyshuarit, kanë gjetur të ekzekutuar edhe trupin e Dritan Myrtezai, 38 vjeç, vëllai i të dyshuarit. Policia po verifikon rrethanat, nëse pas kthimit në banesë 25-vjeçari ka vrarë dhe të vëllanë, apo më parë, ndërkohë që nga dëshmitë e të afërmve dhe familjeve përkatëse, mësohet se prej disa muajsh krushqit ishin në konflikte të forta familjare. Romeo Myrtezai, anëtar i komunitetit rom, kishte mosmarrëveshje me bashkëshorten e tij. Mësohet se çifti ishte dhe në proces divorci, ku gruaja po bëhej gati për t'u martuar me një tjetër person. Kaq ka mjaftuar që sipas policisë, tensionet mes familjeve të rriten ndjeshëm dhe të përfundojnë në

Sherri për divorcin, vret vëllanë dhe gjyshin e gruas

Krim i dyfishtë në familjet rome, Romeo Myrtezai u kap në gjendje të dehur

Durrsaku korrier, kapet me 20 kg hashash drejt Malit të Zi

T

entonte Malin e Zi me 20 ki logramë hashash në makinë, arrestohet në kufi korrieri i drogës. Operacioni është kryer mesnatën e së enjtes, duke zbardhur dita e djeshme, në Pikën Kufitare MuriqanSukobinë, në dalje të Shqipërisë. Policia ka identifikuar dhe ndaluar për kontroll të detajuar mjetin e drejtuar nga Ervis Deti, 27 vjeç, banues në Durrës, që udhëtonte me një "Peugeot 307", me targë AA322EN. Gjatë kontrollit në doganë, bashkë me efektivët malazezë, u gjetën 103 pako, me rreth 20 kg, me lëndë të dyshuar kanabis sativa. Pakot me lëndë narkotike u gjetën të fshehura në pjesë të ndryshme të mjetit. Destinacion dyshohet se ka qenë Mali i Zi dhe më pas Italia, ndërsa po hetohet për rrjetin e trafikut dhe bashkëpunëtorët e tjerë.

Pallati dhe vendi Ilustruese ku ndodhi krimi

krim. Por e paqartë është arsyeja pse Romeo ka vrarë edhe të vëllanë, ndaj pritet që grupi hetimor të zbardhë plotësisht rrethanat dhe motivet e ngjarjes. Dëshmitarët i thanë grupit hetimor se rreth orës 16:30 të pasdites së djeshme, Romeo

ka pasur një debat të ashpër me Fatmir Muhaxhirin. I moshuari është dhe gjyshi i gruas së 25-vjeçarit. Pas debatit, Romeo ka hyrë në shtëpi dhe ka marrë armën automatike, duke dalë për të vrarë Muhaxhirin. Dhe me një breshëri të automatikut

e ka lënë të vdekur në vend dhe është kthyer me vrap për në banesë. Banorët thanë se dëgjuan disa të shtëna armë të shkëputura nga njëra-tjetra. Policia tha se ndaloi të dyshuarin vetëm pak minuta pas krismave dhe se u njoftua për

vrasjen e një personi. Por kontrolli i banesës së familjes Myrtezai, në një bllok pallatesh ku jetojnë familje rome, u gjet në një nga dhomat edhe trupi i tejshpuar nga plumbat i Dritan Myrtezait. Ekspertiza balistike do zbardhë nëse arma e krimit është e njëjtë, megjithëse 25vjeçari pranoi krimin e kryer në gjendje të dehur nga alkooli.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

NGJARJE DITE

6 2

Këshilli i Legjislacionit rrëzon nismën e PS për ndryshimet kushtetuese
Rozeta Rapushi
rozetarapushi@kohajone.com

Vendimi, me 16 vota kundër dhe 11 pro nismës, pas 10 orë debatesh

U

deshën më shumë se dh jetë orë që Këshilli i Legjislacionit dhe Komisioni i Ligjeve, të rrëzonin paketën e propozimeve të Partisë Socialiste për ndryshimet në Kushtetutë. Me 16 vota kundër dhe 11 vota pro, në mbrëmje, pas një seance maratonë, ligjvënësit rrëzuan në parim nismën e PS-së, për t'ia kaluar më pas vendimin përfundimtar seancës plenare. Para arritjes në këtë vendim, mazhoranca kërkoi nga opozita që ta tërhiqte paketën për ndryshimet kushtetuese për emërimet në Gjykatën Kushtetuese, atë të Lartë, në Këshillin e Drejtësisë dhe të Prokurorit të Përgjithshëm. Por socialistët nuk e pranuan këtë kërkesë, çka bëri që propozimet të kalojnë për shqyrtim në seancën parlamentare. Për orë të tëra, deputetët socialistë, pasi dëgjuan mendimet e ekspertëve kërkuan që vendimi të merret pas konsultimeve me to, por pa rezultat. "Patëm një seancë të gjatë, kemi nevojë t'i hedhim një sy më mirë informacioneve që morëm dhe të zhvillojmë një diskutim të frytshëm, në grupin parlamentar të PS. Ishte një diskutim profesional", - kërkoi relatori i opozitës, Pandeli Majko. Por sipas Ilir Rusmalit, për hir të punës dhe afateve të ndërkombëtarëve, duhet të arrihet një vendimmarrje. "Ta bëjmë natën ditë, sepse shqiptarët, Komisioni Evropian, Bashkimi Evropian presin vendimmarrje", - tha Rusmali. Kjo ndarje bëri që tonet mes palëve të rriten edhe më tej. "Historitë me 'kurrë nuk bëhet', hiqini. Erdhëm në pozitë të vështirë në këtë mbledhje, sepse e dinim që nuk do të pranonit gjë. Nuk po i kërkojmë për zgjedhje të parakohshme, apo fenomene të tjera ndryshimet kushtetuese, por për sistemin e drejtësisë", - tha Majko. "Të bëni

tërë këtë strategji për humbjen e zgjedhjeve në 2013, e kuptoj. Por nëse Berisha fiton me 3/5 çdo të bëni?", - ironizoi demokrati Strazimiri. Por, sipas socialistit Fatmir Xhafaj, mazhoranca nuk pranon të miratojë një nismë të tillë, pasi i intereson vetëm dhuna e kartonëve të saj. "Doni ta ruani këtë gjë, të keni kartonët. Nuk është logjikë e shëndetshme. Kjo është në interes të pushtetit tuaj, por jo të reformave. Ne duam të bëjmë hapa përpara dhe i qëndrojmë nismës deri në fund", - vijoi debatet Xhafaj. Ndërsa mazhoranca, përmendi faktin se jo vetëm ajo, por edhe ekspertët dhe konstitucionalistët e kundërshtuan

nismën si bllokuese. "Asnjë nuk iu afrua nismës së PS dhe propozimeve tuaja, përjashtuar zotin Jaho. Por kur e keni dhënë ju konsensusin, qoftë edhe për një rast, për një gjyqtar që do ta bëni në të ardhmen. Nisma të tilla janë vetëm bllokuese", - u shpreh demokrati Dashnor Sula. Demokratët e cilësuan kërkesën për votimin me 3/5 të zgjedhjes së krerëve të institucioneve dhe personaliteteve të drejtësisë jo si mundësi për zgjidhje, por si spirale krize. "Si rastin moldav, ku presidenti nuk u zgjodh sipas detyrimit me 3/5 dhe vazhdon të jetë në detyrë, sepse Gjykata Kushtetuese e la vendimin në fuqi", - përmendi Rusmali.

Gjatë mbledhjes së djeshme të Këshillit të Legjislacionit

Hoti: Projekti është antikushtetues, cenon barazinë e votës dhe ul legjitimitetin e rendit kushtetues

artia Demokratike i vlerë son propozimet e opozitës për ndryshimet kushtetuese, si antikushtetuese, se cenojnë barazinë e votës dhe se ulin legjitimitetin e rendit kushtetues në vend. Relatorja e Partisë Demokratike, Paulina Hoti, paraqiti dje në Këshillin e Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve, të gjitha argumentet se pse mazhoranca është kundër këtyre ndryshimeve. Ndërsa në fund të tyre paralajmëron nismëtarët ose të tërheqin nismën ose PD do të votojë parimisht kundër. Më në detaje, në një analizë parimore, në emër të mazhorancës, ajo shprehet se amendamentet kushtetuese të paraqitura janë në kundërshtim të plotë me frymën e Kushtetutës dhe të jurisprudencës së vendosur ndër vite nga Gjykata Kushtetuese. "Projekt-amendamentet e propozuara prishin sistemin e 'check and balance' të vendosur dhe të konsoliduar në këto vite nga Kushtetuta shqiptare dhe jurisprudenca e Gjykatës Kushtetuese. Nëpërmjet tyre synohet të vendoset një sistem abuziv i 'kapjes' së veprimtarisë sh-

Relacioni i PD: Të gjitha arsyet pse propozimet e opozitës nuk vlejnë P
ARSYET E PD PËR RRËZIMIN E NDRYSHIMEVE NË KUSHTETUTE
Projekt-amendamentet e mësipërme, abuzivisht cenojnë barazinë e votës në Kuvend; Abuzivisht deformojnë parimin e "check and balance" të mirëpërcak tuar në Kushtetutë; Përqendrojnë pushtet politik dhe vendimmarrës në duart e një numri të vogël deputetësh, jashtë peshës që ju ka dhënë zgjedhësit me votë; Ofrojnë bllokim institucional të organizimit kushtetues dhe shtetëror të vendit; Dalin haptazi kundër kulturës dhe traditës kushtetuese të Shqipërisë; Ndryshe nga sa pretendohet, cenojnë procedurat demokratike në Kuvend, dobësojnë rolin e opozitës sepse krijojnë mundësi "paza resh" politike në kurriz të legjitimitetit demokratik të institucioneve; Ulin legjitimitetin e rendit kushtetues në Shqipëri.

tetërore kolegjiale, ndërkohë që vetë sistemi, ashtu siç është i parashikuar, karakterizohet nga ruajtja dhe balanca e kërkuar, sistem i certifikuar si demokratik ndër vite në nivelet më optimale", - thuhet në relacion. Sipas mazhorancës, jashtë çdo logjike sistemi, projekt-amendamentet e propozuara kërkojnë të faktorizojnë me peshë të pamasë politike pushtetin, jo të minorancës në Ku-

vend, por të një numri të vogël deputetësh. Nga ana tjetër, nisma e PS-së kritikohet, amendamentet e propozuara duhet t'i vendoste në kontekstin politik shqiptar dhe veçanërisht me bilancin negativ të jetës politike parlamentare. "Mjafton të rikujtohen këtu shembujt e vonesës së zgjedhjes së Avokatit të Popullit dhe zgjedhjen e Presidentit të Republikës në vitin 2007, bojkotin në vijimësi të institucion-

it të Kuvendit, të votimeve që bëhen në Kuvend etj.", - përmendet në relacionin e PD-së. Sipas mazhorancës, shumica e cilësuar që propozohet nuk është sistem demokratik, por dhunë e minorancës, madje edhe më keq se kaq, dhunë e minorancave brenda minorancës parlamentare. "Amendamentet kërkojnë të instalojnë një super tirani të minorancës duke shkelur parimin kushtetues të shumicës parlamentare. Imponimi i mazhorancave të cilësuara në këtë drejtim paraqitet si një gjë e huaj në to, unike në llojin e vet dhe absolutisht pa asnjë mbështetje në doktrinë dhe në modele kushtetutash të vendeve me demokraci të konsoliduar", - theksohet në relacion. Madje, PD thekson se ndryshe nga sa pretendohet nga opozita, propozimet për ndryshimet në Kushtetutë, cenojnë procedurat demokratike në Kuvend, dobësojnë rolin e opozitës, sepse krijojnë mundësi "pazaresh' politike në kurriz të legjitimitetit demokratik të institucioneve dhe ulin legjitimitetin e rendit kushtetues në Shqipëri. R. Rapushi

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

NGJARJE DITE

3 7

Misionet e huaja, apel PS të mos lidhë kufizimin e imunitetit me ndryshimet kushtetuese

OSBE -EURALIUS: Nisma e PS do kohë, hiqni imunitetet
ërfaqësuesja e OSBE-së, Fiorentina Azizi, tha dje në mbledhjen e Këshillit për Legjislacionin dhe Komisionit të Ligjeve se një gjyqësor i pavarur dhe synimi i shtetit të së drejtës janë idealet më të larta. Sipas saj, edhe për demokracitë më të zhvilluara, arritja e tyre përbën një sfidë. Ndaj, për të, modelet e ndryshme për reformimin e sistemit gjyqësor mund të jenë njësoj të vlefshme. "Në këtë kontekst, sado që të flasim për pavarësinë e madhe të gjyqësorit dhe konceptit të shtetit të së drejtës, nuk mund ta ekzagjerojmë. Ato janë thelbësore për krijimin dhe garantimin e besimit të publikut tek sistemi i drejtësisë dhe si rrjedhojë tek shteti", - u shpreh Azizi.

Rozeta Rapushi
rozetarapushi@kohajone.com

M

Institucionet e pavarura, pro dhe kundër ndryshimeve kushtetuese

Kryetarja e Kuvendit Jozefina Topalli

S

eanca dëgjimore me grupet e interesit për ndry shimet në Kushtetutë, të propozuara nga PS, nisi ditën e djeshme me dëgjimin e përfaqësuesve të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, të Gjykatës së Lartë dhe Gjykatës Kushtetuese. Që në fillim të mbledhjes, numri dy i KLD-së, Elvis Cefa, tha se është kundër ndryshimeve në Kushtetutë për zgjedhjen e tre anëtarëve nga Kuvendi për në KLD. Kjo, sipas tij, një ndryshim i tillë do të sillte ngërçin politik dhe do të bllokonte punën e Këshillit të Lartë të Drejtësisë. Ndërsa Gjykata e Lartë e përfaqësuar nga këshilltari i Shpresa Beçajt, u shpreh dakord për ndryshimet e kërkuara. Abstenim bëri Gjykata Kushtetuese. Në një shkresë zyrtare dorëzuar në Këshillin e Legjislacionit dhe Komisionin e Ligjeve, kjo gjykatë refuzon të japë opinionin e saj rreth nismës ligjore të PS-së. "Kjo gjykatë e ka të nevojshme të ruajë anësinë dhe maturinë e saj në dhënien e mendimeve paraprake në çështje të tilla që mund të kenë implikime në vendimmarrjen e saj të ardhshme. Ndaj, ajo nuk mund të japë një mendim paraprak lidhur me propozimin e një grupi deputetësh", - thuhet përkatësisht në shkresën zyrtare që Gjykata Kushtetuese i ka përcjellë Këshillit të Legjislacionit.

isioni i Bashkimit Europian që asis ton drejtësinë shqiptare, EURALIUS dhe OSBE propozuan dje më shumë kohë për shqyrtimin e nismës së Partisë Socialiste për ndryshimet kushtetuese dhe apeluan që politika të miratojë kufizimin e imuniteteve. Thirrja u bë dje në mbledhjen e Këshillit të Legjislacionit dhe Komisionit të Ligjeve, ku ekspertët ishin thirrur të jepnin mendimin e tyre për paketën e opozitës, me të cilën PS kushtëzon dhënien e votave për kufizimin e imuniteteve. Të njohur me këtë fakt, si EURALIUS edhe OSBE, theksuan faktin se çështja e kufizimit të imuniteteve, është një çështje e veçantë nga ndryshimet kushtetuese për reformën në drejtësi. "Çështjet mund të shihen si pikënisje e rëndësishme. Ato janë thelbësore për besimin e publikut tek sistemi i drejtësisë dhe shteti. Procedurat për votimin e gjykatësve të Gjykatës së Lartë dhe Prokurorisë janë të rëndësishme. Ndryshimet e propozuara mund të konsiderohen si një pikënisje. OSBE është gati të ofrojë ekspertizën e saj në të ardhmen gjatë këtij diskutimi. Për këtë arsye, këto ndryshime duhet të shihen të shkëputura, nga çështje të tjera të rëndësishme, që janë në proces", - u shpreh shefja e departamentit të shtetit të së drejtës dhe të drejtave të njeriut në OSBE, Fiorentina Azizi. Në të njëjtën linjë edhe përfaqësuesi i EURALIUS, Joaquin Urias duke komentuar nismën e PS-së për ndryshimet kushtetuese, theksoi faktin se duhet më shumë kohë dhe se duhet të ndahen nga reforma të tjera si ajo për kufizimin e imuniteteve. "Diskutimi është një hap i mirë drejt reformës. Por ndryshime të tilla kërkojnë kohë dhe ndoshta pjesëmar-

P

Vlerësimi i OSBE

Përfaqësuesja e OSBE, Fiorentina Azizi

Vlerësimi: Zgjedhja me shumicë të cilësuar, rrezik bllokimi

Konstitucionalistët dhe ekspertët, skeptikë ndaj paketës së PS-së
S
keptikë ndaj nismës së Partisë Social iste për ndryshimet kushtetuese për reformën në drejtësi, u shprehën dje edhe konstitucionalistët dhe ekspertë të fushës. Një prej tyre, eksperti Rustem Gjata, tha se është e pakuptueshme se si politika propozon të zgjedhë anëtarët e gjykatave me shumicë të cilësuar të votave, në një kohë kur Presidentin e Republikës e zgjedh me shumicë të thjeshtë. "Unë vlerësoj se është një hap i madh, që kreu i shtetit zgjidhet me shumicë të thjeshtë votash, sepse shmang bllokimin dhe unë ndaj e shoh pozitiv këtë fakt. Nuk mund të kërkohet që gjyqtarët të zgjidhen me shumicë të cilësuar", - u shpreh Gjata. Po kështu, edhe juristi i njohur Gent Ibrahimi, tha se nuk e sheh si të arsyeshme që gjyqtarët, rje më të madhe me grupe më të mëdha interesi, qofshin këto edhe qytetarët. Ne jemi të gatshëm që në të ardhmen të japim ekspertizën teknike kur kërkohet në këtë proces të gjatë. Dua të theksoj se sipas nesh, diskutimi për reformën kushtetuese të modelit të drejtësisë, duhet të ndahet nga çështje të tjera që janë lënë pezull. Në veçanti do të doja të theksoja reformën e sistemit të imunitetit për anëtarët e Këshillit të Lartë të Drejtësisë të zgjidhen me shumicë të cilësuar të votave, pra me 84 në Kuvend. "Nuk mund të përcaktohet që Parlamenti shpërndahet nëse nuk zgjidhen gjyqtarët", - theksoi Ibrahimi, i cili shtoi se mund të shihet e arsyeshme që anëtarët e Gjykatës Kushtetuese, të zgjidhen me shumicë të cilësuar. Pati edhe nga ata, si eksperti i fushës Njazi Jaho, që u shpreh pozitivisht se ndryshime të tilla që propozohen në nismën e PS-së, i shërbejnë pavarësisë së gjyqësorit. "Projekti nuk ka asnjë mospërputhje me Kushtetutën. Votimi i cilësuar, nënkupton konsensus. Është shkallë emancipimi demokratik të çdo vendi nëse ka konsensus", - tha Jaho. Vlerësime pozitive për draftin dha edhe konstitucionalistja Aurela Anastasi. europiane, eksperti u shpreh se mund të gjenden shumë modele në përputhje me standardet e BE për këtë reformë. Por theksoi faktin se një vendim i tillë i takon politikës. Eksperti tha se nga qëllimet kryesore të kësaj reforme duhet të jetë garantimi i reformës gjyqësore dhe ulja e politizimit, siç thuhet në raportprogresin e KE. Por, sfida kryesore mbetet në zbatim, sipas tij.

nëpunësit shtetërorë, e cila është një çështje e diskutuar për një kohë të gjatë me pjesëmarrjen e aktorëve të ndryshëm, përfshirë edhe EURALIUS-in. Kështu që sipas nesh çështja e imunitetit është një gjë që duhet të miratohet sa më shpejt që të jetë e mundur. Siç e kemi informuar parlamentin, s’jemi të gatshëm të ofrojmë asistencë teknike.", - bëri të qartë Urias. Duke përmendur përvojën

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

POLITIKË

8

Kreu i PS-së, Edi Rama, flet për programin e PS dhe koalicionin me Topin e Spahiun

Edi Rama: P se përdor "Twitter"-in
Përse përdorni "Twitter"? Ka pasur kritika nga mazhoranca? "Twitter"-i s'është gjë tjetër veçse një media e re, përmes së cilës kushdo mund të shprehë një mendim dhe në një kohë shumë të shpejtë. Përmes "Twitter"-it, unë kam mundësi që të shpreh një opinion, një informacion, gjë që nuk e arrin kurrë, as në një konferencë për shtyp dhe as në një deklaratë të shkruar. Për sa i përket të shkuarës nuk ka sesi të konceptohet mjet komunikimi. Gjithë liderët e vendeve perëndimore e shikojnë "Twitter"in si mjet të lirë komunikimi, kurse sivëllezërit e Gaddafit vazhdojnë e rrinë me orë të tëra në ekranet e televizionit publik dhe në ekranet e televizioneve që kontrollojnë vetë duke i folur njerëzve për "mrekullinë" që ndodh. A ka ngjashmëri fushata e sotme me atë të 2009-s? Mund të ketë ngjashmëri, dialogu me njerëzit, komunitetin, është gjithmonë dialog. Ne vazhdojmë t'u tregojmë shqiptarëve se përse është e domosdoshme që gjithsesi të marrë përgjegjësinë kryetari dhe duke marrë pjesë në votime të largojë këtë qeveri. Do të jetë një betejë fokusuar tek alternativa e rilindjes shqiptare. Fushata nuk ka nisur akoma, por sapo folëm për gjërat kryesore. Çdo të thotë Shqipëria është grua? Është zgjedhja e një slogani që organizatorët e procesit të rindërtimit të Forumit të Gruas kanë bërë. Po diskriminoni meshkujt? S'është diskriminuese të thuash Shqipëria është grua, përkundrazi është diskriminuese të thuash Shqipëria i ka të gjitha të mirat. Sa kompakte është PS? Nuk shoh ndasi brenda PS, shoh një PS përditë më të fokusuar dhe të motivuar tek qëllimi i përbashkët. Një qëllim që duam ta ndajmë me çdo qytetar të këtij vendi. Kush janë bashkëpunëtorët tuaj? Unë nuk kam bashkëpunëtorë të ngushtë dhe të gjerë, unë kam bashkëpunëtorë të gjithë deputetët e PS, të gjithë të zgjedhurit në kryesinë e saj, të gjithë kryetarët në rrethe dhe njësitë vendore, në bashki dhe komuna që i ka kandiduar PS dhe i ka votuar populli në komunitet dhe çdo socialist që përpiqet për qëllimin e përbashkët. Sa do të ndikojë ndryshimi i koniunkturës së medias? Ne sot kemi një gjendje kur kemi një botë mediatike mjaft të deformuar. Kemi një TVSH që paguhet me paratë e çdo shqiptari, që është pas-

K

ryetari i PS, Edi Rama, ka shpjeguar dje detajet e programit politik të opozitës për zgjedhjet e ardhshme. Ai ka theksuar se opozita do të synojë të sjellë një mentalitet të ri dhe të largojë frikën që kanë sot votuesit. Kreu i PS-së ka komentuar dhe motivet për përdorimin e rrjeteve sociale. Ai ka theksuar se "Twitter" është një rrejt social dhe në media e re, me anë të së cilës jep informacione në kohë shumë më të shpejtë sesa në një konferencë për mediat apo në një deklaratë për shtyp. Në një intervistë dhënë në emisionin "Tonight Ilva Tare", Rama ka theksuar se ekonomia është një nga sfidat dhe çështjet kryesore, ku opozita do të përqendrojë fushatën dhe programin e saj. Kreu i PS-së ka folur dhe për ndërtimin e koalicionit të majtë. I pyetur për qëndrimin e LSI-së, Rama u shpreh se PS nuk do të bëjë asnjë aleancë më forca që janë në qeveri. Ndërsa në lidhje për një koalicion të mundshëm me ish-presidentin Bamir Topi dhe Kreshnik Spahiu, Rama u shpreh se pozicioni i tyre është i paqartë. Ai u shpreh se, "Topi duhet të dalë nga qypi dhe të flasë qartë", pasi nuk mund të jetë edhe kundër PD dhe kundër PS.
Nuk mendoj se është kjo. Unë mendoj se biznesit të madh do t'i heqim nga zverku dhunën dhe kusarinë e shtetit. Do t'i heqim taksën e korrupsionit dhe do t'i japim lirinë të operojnë me dinjitet. Nëse kemi rënie të fuqisë blerëse, kemi rënie të shtresës së mesme, atëherë kush do t'i blejë ato që prodhon shtresa e biznesit të lartë. Z. Rama do ta hiqni TVSH e bukës? Patjetër, kjo është e deklaruar. Ne do të merremi me çmimet si ky kryetari i Bashkisë që tha; më votoni mua se do të ul çmimin e bukës. Ne do të vendosim lirinë në themel, duke u dhënë mundësi njerëzve që të gjenerojnë energjie pozitive. Njerëzit ndjehen të rrezikuar me bukën e gojës. Ka turp më të madh sot në 100-vjetorin e Pavarësisë që njerëzit kërcënohen me bukën e gojës. Ta lëmë propagandën... Juve ju duket propagandë. Ndërsa mua më duket vetja i paaftë për të shprehur atë që ndodh në vërtet. Pse duhet t'ju votojnë ju? E majta është forca që pa asnjë dyshim garanton lirinë e tregut dhe lirinë e konkurrencës dhe të gjitha ato arsye që tregu nuk i garanton. Për këtë arsye, qytetarët do të na votojnë ne dhe jo këta, që s'janë të djathtë, por të djathtë arkaikë. Qytetarët kanë nevojë për çerdhe, spitale, infrastrukturë dhe këto nuk i bën tregu. Cili është qëndrimi për privatizimin e "Albpetrol"? Kemi qenë që në fillim kundër skemës së privatizimit të "Albpetrol", e cila e zhvesh shtetin nga e vetmja pasuri që ka Shqipëria, që është nafta. Si ka mundësi të privatizohet ajo që është ekskluzivitet i gërmimeve në det. Ajo që quhet zonë ekskluzive ekonomike i jepet një

Kryetari i PS, Edi Rama

qyrua e shëmtuar e mungesës së lirisë së çdo informacioni, në funksion të himnizimit të Kryeministrit, ministrave etj. Dhe kemi median private që në pjesën më të madhe është e molepsur nga fijet e interesit që e lidhin me barkun e pushtetit. Ne jemi opozita dhe media nuk ka çfarë interesash të ndajë me ne, veç informimit në mënyrë sa më transparente. Ç’nënkupton "Rilindja Shqiptare"? Rilindja nënkupton shkuljen e frikës nga shqiptarët, që shqiptarët të flasin lirisht, të mendojnë lirisht... Keni premtuar se do të hiqni taksat e biznesit të vogël? Kemi premtuar se do të heqim taksën e biznesit të vogël, të cilën biznesi i vogël e paguante në masën 3% të xhiros deri para pak vitesh. Iu premtua përgjysmim i saj dhe iu shtua 10% njësoj si korporatat dhe u bë subjekt i TVSH-së. Nëse më dëgjojnë ata që votuan Sali Berishën për taksat, si tregtarët dhe si biznesmenë të vegjël e dinë sot se premtimin e Berishës e kanë sot dy deri tre herë më shumë në barrë taksash. Ne do të vendosim një sistem taksimi të ndershëm. Jo ai që shet bukë të paguajë njësoj si ai që fiton miliona dhe miliarda. Kjo është e patolerueshme ideologjikisht dhe e patolerueshme në kushtet tona. Taksim i ndershëm do të thotë që të paguhet aq sa fiton. Sot pastruesja e kryeministrisë paguan më shumë taksa se Sali Berisha. Unë kryeministri i Shqipërisë dhe deputetët e shumicës do të biem dakord që të jemi njerëzit më të taksuar ndër ata që paguhen me paratë e shtetit. Kemi ekspertë vendas dhe të huaj që po na asistojnë dhe do të bëjnë që të jetë një skemë më drejtë e ndarjes së barrës fiskale. Do t'ia shtoni taksat biznesit të madh?

firme dhe privatizohet dhe e ardhmja. Sepse e ardhmja e energjisë së Shqipërisë kalon në duart e privatit. Unë nuk po flas pse po privatizohet, por si po privatizohet. Pse privatizon një qeveri, për më shumë efeciencë dhe të ardhura, dhe merr përsipër që në vend të mbajë në kurriz humbjet, të ndajë fitimet. Në rastin konkret privatizohet e drejta e shtetit që nuk e ka bërë asnjë vend tjetër. Do ta anuloni kur të vini në pushtet? Ne do ta ndjekim deri në fund dhe ka edhe disa elementë, për të cilët jemi ende jo plotësisht të informuar për vetë ofertën. Ne nuk e dimë se çfarë përmbajnë këto oferta që është në të vërtetë më e ulët se vlera e kësaj pakete. Kush ka marrë para në kurriz të publikut, do t'ia kthejë ato publikut, kush ka fituar para me djersen e tij, do t'i gëzojë ato dhe do ta vendosim në piedestal. Do të ndryshojnë modelet e bizneseve klienteliste, apo do jetë i njëjti stil kur të jeni në pushtet? Ndryshimi i vitit të ardhshëm nuk do të jetë ndryshimi i një njeriu që do të ulet në karrigen e Kryeministrit, as që do të ikin disa ministra dhe çdo vijnë disa të tjerë. Ndryshimi do të jetë radikal në përmbajtjen e të qeverisurit dhe në marrëdhëniet e qeverisë me publikut, në marrëdhëniet e shtetit me qytetarët, sepse përndryshe nuk mund të ketë asnjë shans për një rilindje shqiptare. Si do ta mbroni votën? Ashtu si kundër vota u mbrojt me sukses në disa bashki shumë të të vështira ku ne fituam në 2012 dhe ashtu sikundër provoi dhe eksperienca e hidhur e Tiranës, ne duhet dhe do të përgatitemi për çdo qendër votimi, që jo vetëm ta mbrojmë si në ato bashki ku u fitua, por edhe të nxjerrim në votim aq shumë qytetarë që, hajduti që qimen e ndërron po zakonin se ndërron kurrë, të mos mund të fusë duart. Sot nuk jemi të bindur që Rama do të vijë në pushtet? Unë di që sot e gjithë ditën Berisha nuk qeveris, sepse ka fituar, edhe pse ka vjedhur, sikundër nuk qeverisi në 2005, sepse fitoi, por qeveris, sepse ka në qeveri një pjesë, e cila iu bashkëngjit dhe i dha shumicën. Sikundër në 2005, nuk e mbrojti votën popullore, por shfrytëzoi çarjen e kampit. Berisha nuk ka qenë asnjë herë shumicë në këtë vend, në kuptimin e votave. Do të bashkëpunoni me LSI-në

në zgjedhje? Ne nuk do të bashkëpunojmë me asnjë parti që është në qeveri. Si mund të bashkëpunojmë me parti që janë në qeveri? Do të bashkëpunojmë me çdo parti që do të bashkohet në fronin për bashkimin e madh. A ka marrëveshje mes jush dhe Metës? Si mund të ketë marrëveshje kur LSI është në qeveri. Po nëse del? Nuk është me nëse. Kemi një shprehje në shqip kur bëhet fjalë për "nëse"...Në vitin 2007 me LSI fituam me 300 vota, në 2011 me 3 mijë vota dhe kështu më radhë në shumë qytete. Sigurisht që ne jemi të gatshëm të bashkëpunojmë me çdo forcë që vendoset në kampin opozitar. E në rast se LSI do të bënte këtë, ne nuk do t'i përplasnim derën në fytyrë, nëse do të largohet, por fitorja e zgjedhjeve të ardhshme nuk varet nga çfarë do bëjë LSI, por nga çfarë do të bëjmë ne, jo vetëm në aleancë me partitë, por në aleancë me ata qytetarë që s'kanë më fuqi të sigurojnë jetesën. Pra, më kë do të hyni në koalicion? Me çdo parti që do të shprehet prerazi dhe qartazi për largimin e Berishës dhe kësaj kaste. A është Nano faktor? Unë preferoj të mos i përgjigjem kësaj pyetje, sepse duhet të flas për një lëvizje që s'i, ku është. Po me Topin do të bëni koalicion? Bamir Topi duhet të dalë nga qypi dhe të mos flasë si miza në qyp dhe të kuptojë se çfarë mund të bëjë. Topi është i djathë dhe partia e tij është e djathtë. Duhet ta ndajë, nëse është një lojë, që do të thotë të marrë votat e të djathtëve për të shkuar me Saliun, apo janë alternativë e qartë kundër pushtetit të sotëm. Problemi është që nga ky pozicioni kundër qeverisë dhe kundër opozitës kanë lindur paterica të qeverisë. Historia na ka mësuar se kur dikush bëhet kundër qeverive dhe kundër opozitës, në fund kthehet në patericë e qeverisë pas zgjedhjeve. Këtë Topi duhet t'ua garantojë njerëzve. Po me AK-në e Spahiut? Është e njëjta gjë duhet të ndajë pozicionin e tyre për njerëzit. Unë nuk kuptoj dot si mund të jesh në opozitë me Saliun dhe të bësh opozitën e opozitës. Kush është sot në opozitë me Saliun nuk mund të jetë në karrigen e Saliut, por me një kapitull të vendit. Jemi në kushtet kur ndodhemi para një regjimi dhe nuk mund të ketë qëndrime as mish dhe as peshk.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

AKTUALITET
SHKODËR

9

Ngjarja në Peqin, udhëtonin drejt Ohrit për t'i paraprirë vizitës së Presidentit
PEQIN - Një efektiv i Gardës së Republikës, pjesë e truprojës së Presidentit Bujar Nishani, humbi jetën tragjikisht në aksident në krye të detyrës, kurse një tjetër u plagosrëndë.Ngjarjaushënuanë orët e para të mëngjesit të djeshëm në Peqin, pranë fshatit Lolaj, teksa dy efektivët që udhëtonin me një fuoristradë të Gardës, po udhëtonin me destinacion Ohrin në Maqedoni, ku dhe kreu i shtetit do të zhvillonte një vizitë gjatë pasdites së djeshme me homologun e tij maqedonas, Ivanov. Burime zyrtare të policisë së Elbasanit që hetuan këtë ngjarje, konfirmuan se automjeti i Gardës, tip fuoristradë me targa TR4234K, me ngjyrë të zezë, ka dalë nga rruga pranë fshatit Lolaj në Peqin. Si pasojë e aksidentit ka

Vdes në aksident efektivi i Gardës, plagoset kolegu
Burime zyrtare nga njësia rajonale e qarkullimit rrugor në Elbasan, bënë me dije se makina ishte pjesë e eskortës që shoqëronte presidentin Nishani për në Ohër. Mësohet se Zhuzhi dhe Tabaku ishin nisur para për në Maqedoni sipas planit operacional të hartuar, me qëllim marrjen e masave.

DETYRA

gjetur vdekjen drejtuesi i mjetit Arben Zhuzhi, 37 vjeç, kurse i plagosur u gjet pasagjeri Vilson Tabaku, 33 vjeç, edhe ky efektiv i Gardës. Menjëherë i dëmtuari u dërgua për mjekim në spital ku mbahet nën kujdes mjekësor, kurse i ndjeri u nis

drejt morgut. Mjeti kishte pësuar dëmtime të rënda pas daljes nga rruga dhe përplasjes me bordurat pranë një ure, kurse shkaku i ngjarjes sipas ekspertëve ka qenë lagështia në rrugë, pasi po binte shi, dhe shpejtësia.

Nga aksidenti në Peqin

jë shpërthim i fuqishëm eksplozivi është dëgjuar rreth orës 05:30 të mëngjesit të djeshëm në fshatin "Bardhaj", komuna Rrethina në Shkodër. Persona ende të paidentifikuar mësohet se kanë hedhur një sasi të vogël tritoli pranë një lokali privat, në pronësi të S. Ndreu, banues në këtë fshat. Në vendngjarje kanë mbërritur shërbimet policore, së bashku me grupin hetimor, ku nga veprimet e para hetimore, u konstatua se si pasojë e shpërthimit janë dëmtuar xhamat e dyerve dhe të dritareve të lokalit, por dëmtime në njerëz nuk ka. Paraprakisht dyshohet për konflikte pronësie, ose sherre banale.

N

Tritol lokalit, nuk ka të lënduar

Ngjarja te "Dollari", kapet në flagrancë Alban Perlikaj. Dautovi, në spital

FIER

Artur Qoraj
arturqoraj@kohajone.com

SHKODËR- Verbon me sprajt kambistin dhe i grabit çantën me 2 milionë lekë, por nuk arrin të bëjë as 500 metra me vrap, pasi është lokalizuar dhe arrestuar nga patrullat e Përgjithshme. Ngjarja ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në qytetin e Shkodrës, tek vendi ku qëndrojnë personat që shkëmbejnë valutë në mënyrë ilegale dhe pa licencë. Policia tha se i dëmtuari është kambisti Fatmir Dautovi, i cili po merr mjekimin në spital për kurimin e syve, pasi lënda kimike që i ka hedhur i dyshuari i ka paralizuar shikimin pjesërisht. Kurse autori i dyshuar në pranga është 22-vjeçari Alban Perlikaj, banues në këtë qytet, për të cilin po verifikohet nëse ka marrë pjesë në krime të tjera. I riu mendohet se ka studiuar mirë lëvizjet e 50-vjeçarit dhe ka vepruar pikërisht më momentin që Dautovi ishte i vetëm dhe sapo ka nisur punën. Lëvizjet kanë qenë të pakta dhe në çast i dyshuari Perlikaj i ka kërkuar të dijë kursin e këmbimit të valutës. Kur po përpiqej t'i jepte përgjigje, Perlikaj ka nxjerrë nga xhepi një kuti ku mbante sprajtin, duke e verbuar. Kambisti nuk ka pasur mundësi reagimi dhe i dyshuari përfitoi t'i shkëpuste me dhunë çantën nga dora, duke u larguar me

Verbon me sprajt kambistin, i grabit dy milionë lekë
VLORË

P

Dy hajdutë serialë kapen në arrati

Sherr për parkimin, i ngul thikën inspektorit të Tatim-Taksave

P

Foto ilustruese

lagoset pas një sherri për parkimin, inspektori i Tatim-Taksave në Vlorë, Ardi Selimi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur paraditen e djeshme, në një parkim në qytetin bregdetar, ku Selimi është qëlluar me thikë pas një sherri banal me një tjetër person. Sipas informacioneve të marra nga policia vendore, inspektori ka debatuar me autorin për një vend parkimi, debat i cili ka degjeneruar në fyerje, kërcënime dhe përleshje fizike, deri në përdorimin e armës së ftohtë. Mësohet se autori, identiteti i të cilit nuk bëhet i ditur, e ka qëlluar me thikë Selimin, i cili është dërguar me urgjencë në spitalin e Vlorës, ku po merr edhe ndihmën mjekësore, teksa gjendet jashtë rrezikut për jetën. Policia identifikoi të dyshuarin dhe bëri shpalljen e tij në kërkim për akuzën "vrasje e mbetur në tentativë" dhe "armëmbajtje pa leje".

olicia e Fierit ndaloi brenda ditës së djeshme dy të dyshuar për vjedhje dhe që njihen si kontingjentë në këtë fushë. Bledar Selmani, 30 vjeç, banues në Vlorë, i dënuar më parë për vjedhje, u arrestua pasi një muaj më parë ka denoncuar Gj. T., për vjedhje të banesës së tij në lagjen "Mbrostar Ferko", ku janë marrë 40 mijë lekë, materiale dhe një unazë e orë dore. Nga verifikimet e kryera rezultoi se dy javë më parë Selmani është identifikuar dhe nga policia e Tiranës në një tjetër krim. Po dje u kap dhe i kërkuari A. T., 18 vjeç, pasi ka tentuar të vjedh një banesë në fshatin Bishan.

KORÇË

N

I djeg magazinën me ushqime fqinjit

vrap. Ulërimat e 50-vjeçarit kanë sensibilizuar kolegët e tij dhe kalimtarët, që thirrën menjëherë për ndihmë policinë. Perlikaj është përpjekur të futet nëpër rrugica duke bërë vrap, por sapo ka lënë vendin e quajtur "Dollari", është rrethuar nga makinat e policisë që ishin shumë pranë vendngjarjes. Burime zyrtare të komisariatit konfirmuan se bashkë me arrestimin e Perlikajt bënë të mundur sekuestrimin e çantës ku kambisti i dhunuar mbante paratë dhe valutën. Nga inventari dhe verifikimi i kryer rezu-

ltoi se në çantë gjendeshin 2 milionë lekë, që Dautovi i mbante për aktivitetin ditor të kambizmit. I plagosuri

u dërgua në spitalin rajonal të Shkodrës, ku dhe po merr mjekimin e specializuar, pasi ka dëmtime në sy. Lën-

da kimike ka vepruar menjëherë, duke i krijuar paralizë të pjesshme, që po kurohet prej bluzave të bardha.

Çifti kapet 30 kg hashash në Muriqan

P

olicia Kufitare e Muriqanit finalizoi mbrëmë një tjetër operacion antidrogë pas atij të mesnatës së enjte, ku u bllokuan 20 kg hashash dhe u ndalua korrieri. Rreth orës 18:00 u finalizua aksioni i koduar "Dërgesa e fundit", ndërsa janë sekuestruar 50 pako të presuara me peshë 30 kilogram hashash. Droga u gjet në veturën "Mercedes" me targë AA096EC, me destinacion në nga shte-

tet e Perëndimit dhe që do kalonte nga Mali i Zi. Në pranga ranë dy personat që gjendeshin në makinë, Met Gjabri, 34 vjeç, banues në Bathore të Tiranës dhe D. Leka, 25 vjeç, banuese në Tiranë. Policia tha se bëhet fjalë për një rrjet të trafikimit të narkotikëve nga Shqipëria për në vendet perëndimore. Më parë kjo polici ka sekuestruar dërgesa me 4 kg heroinë, 20 kg hashash dhe 9 pistoleta.

jë 24-vjeçar nuk ia ka zgjatur shumë fqinjit të tij sherrin banal. Dy ditë më parë, ndërsa ka rënë nata, ka shkuar dhe i ka vënë flakën magazinës ushqimore, duke e shkrumbuar. Ngjarja ndodhi në fshatin Vreshtas, kurse policia identifikoi si të dyshuar dhe po ndjek në gjendje të lirë pas shoqërimit, E. C., 24 vjeç, banues në këtë fshat të Korçës. Kallëzimi penal u bë nga i dëmtuari A. B., 25 vjeç, fqinj i të dyshuarit. Nga verifikimi i kryer rezulton se i ka djegur 100 dëngje me bazë ushqimore për bagëtinë, ndërsa akuza e ngritur është "shkatërrimi i pronës me zjarr".

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

EKONOMI

10

Munguan ofertat, nuk shiten 4 HEC-e
REAGIMI-PS:

METE: Ka investitorë të interesuar, por kanë disa kërkesa

Eglantina Nasi
eglantinanasi@kohajone.com

“4 HEC-et të dalin nga privatizimi”
'i nxjerrim menjëherë nga shitja, me qëllim që këto pasuri kombëtare të mos shiten me çmime fare të ulëta dhe mbi të gjitha, të mos shiten për të rënduar edhe më situatën e Korporatës Elektroenergjetike Shqiptare". Kjo ka qenë deklarata e bërë nga dje nga deputeti Erjon Braçe, lidhur me privatizimin e 4 HEC-eve, duke shprehur në këtë mënyrë qëndrimin e PS-së rreth këtij procesi. Sipas tij, "në të tilla kushte, të nxjerrësh nga i gjithë sistemi elektroenergjetik shqiptar 4 hidrocentrale që të gjitha bashkë japin deri në 20 milionë dollarë fitim në vit, ndërkohë që për to janë marrë kredi dhe janë shfrytëzuar para për t'i kthyer në gjendjen më të mirë të mundshme dhe janë pothuajse të reja të rikonstruktuara totalisht, dhe kjo natyrisht që është plaçkitje dhe nuk është më privatizim".

T

N

uk është mundësuar dot as në tenderin e djeshëm, shitja e aksioneve të katër hidrocentraleve Bistrica 1, Bistrica 2, Ulëz dhe Shkopet. Dhe kjo, pasi siç bëri me dije publikisht vetë zv.ministri i Ekonomisë, Sokol Dervishaj, pranë Komisionit të Vlerësimit të Ofertave nuk është paraqitur asnjë ofertë për blerjen e tyre. Duke shtuar ndërkaq, edhe faktin se nuk mungon aspak interesi i investitorëve për t'i privatizuar ato, porse sipas tij, ata kanë paraqitur disa kërkesa shtesë para palës shqiptare, në lidhje me mirëfunksionimin e tenderit. "Kompanitë e interesuara kanë dorëzuar kërkesa për përmirësimin e

procesit të tenderimit dhe mirëfunksionimit të tregut energjetik në Shqipëri", - bëri me dije konkretisht Dervishaj. Ndërsa vetë ministria e Ekonomisë, në njoftimin e saj rreth këtij eventi, ka saktësuar se "investitorë të njohur ndërkombëtarë kanë shprehur interesin e tyre për të vazhduar pjesëmarrjen në procesin e

shitjes së aksioneve të shoqërive "HEC Bistrica 1 dhe Bistrica 2" dhe shoqërisë "HEC Ulëz-Shkopet", duke kërkuar kohë shtesë për të përgatitur ofertat e tyre". Çka do të thotë në terma konkretë, se ky dikaster duket i interesuar për ta zhvilluar garën e privatizimit të këtyre objekteve me rëndësi për energjetikën shqiptare, edhe pse

ka dështuar për të dytën herë, tenderi për ta realizuar një gjë të tillë. Kjo edhe sepse sigurimi i një fondi të caktuar nga ky proces privatizimi bën pjesë në objektivat e qeverisë për sigurimin e të ardhurave të caktuara në buxhetin 2012, të cilat pa realizimin e këtij zëri, i bie të jenë nën parashikimin vjetor të tyre. Konkretisht, ekspertët e Financave kanë planifikuar që nga privatizimi i 4 hidrocentraleve të lartpërmendura, të sigurohet një fond total të ardhurash prej rreth 300 milionë eurosh, shumë e përafërt kjo me parashikimin që nga ana tjetër, ata kanë bërë për të ardhurat që pritet të sigurohen nga privatizimi i kompanisë shtetërore të naftës, "Alb-

petrol". "METE do të vazhdojë të bashkëpunojë me investitorët potencialë dhe me konsulentin ndërkombëtar IFC, me qëllim arritjen e rezultatit më të mirë të mundshëm të procesit të privatizimit për këto shoqëri", thuhet lidhur me një fakt të tillë në njoftimin zyrtar të ministrisë së Ekonomisë. Duke konfirmuar më tej, se ky institucion do t'i konsiderojë seriozisht kërkesat e paraqitura nga investitorët për tenderin në fjalë, respektivisht, "nevojën për të zgjidhur çështjet që lidhen me financimin e privatizimit nga institucionet kryesore financiare evropiane", si dhe "një numër pyetjesh që kanë të bëjnë me tregun shqiptar të energjisë elektrike".

Flet drejtori i Mirëmbajtjes dhe Operacioneve pranë kompanisë "CEZ”
Eglantina Nasi
eglantinanasi@kohajone.com

onsumatori shqiptar duhet të kuptojë se ka blerë një mall, i cili duhet paguar. E pikërisht, ndryshimi i mendësisë, do të sjellë një konsum më të përgjegjshëm të energjisë elektrike nga ana e tij, si dhe pagesa të rregullta të faturave. Bazuar mbi një koncept të tillë, i argumenton fushatat e nisura për ndërprerjen e energjisë ndaj debitorëve dhe shkëputjen e lidhjeve të paligjshme, drejtori i Mirëmbajtjes dhe Operacioneve, pranë kompanisë "CEZ Shpërndarje", Ardian Luarasi. I cili ka vënë në dukje se në të vërtetë, pas të tilla aksioneve, konsumatorët kanë filluar të reagojnë duke kryer pagesa. "Mund të përmend zona të tëra ku kanë filluar të kryhen pagesa, si për shembull, zonat Elbasan, Berat, Korçë ku është paguar rreth 50 deri 60 % të debisë", - ka deklaruar ai, duke i cilësuar këto si zona që kanë reaguar pozitivisht. Sikundër dhe disa të tjera, si ato informale në Tiranë ku është paguar deri në 90%. "Por ka zona të tjera, të cilat janë më të vështira në shlyerjen detyrimeve. Aty kemi arritur jo më shumë se 10% arkëtime. Gjithsesi, është e rëndësishme që nëpërmjet këtyre aksioneve të arrijmë të ndryshojmë mendësinë e konsumatorit sh-

K

Ndërprerjet e energjisë, "CEZ": Po nisin pagesat
DEKLARATA
"E vetmja rrugë për t'i bërë klientët të paguajnë energjinë elektrike është ajo e ndërprerjes së furnizimit. Energjia elektrike është një mall. Këtë mall ata e kanë marrë dhe për rrjedhojë duhet ta paguajnë. Duke u edukuar me këtë marrëdhënie, ata do të fillojnë të kursejnë energjinë elektrike. Klientët që nuk paguajnë, kanë edhe konsum më të madh, duke qenë se janë të bindur që nuk do ta paguajnë energjinë që konsumojnë".
qiptar", - ka shtuar Luarasi. Ndërsa i pyetur mbi detajet e një fushate të tillë të ndërmarrë nga "CEZ Shpërndarje", drejtori i Mirëmbajtjes dhe Operacioneve, pranë kësaj kompanie, ka bërë me dije se "kanë filluar ndërprerjet e energjisë në të gjitha zonat ku ka debitorë, por në disa raste, kur ndërpritet një kabinë që është 100% debitore, ka ndodhur që ajo të rilidhet në mënyrë të paligjshme nga vetë klientët". "Në momentin kur kryhet një ndërhyrje e tillë e paligjshme, e cila është jashtë kushteve teknike, fideri që del nga nënstacioni stakohet au-

ë raste të tilla, nuk bëhet ndërprerja e kabinës. Në to, janë dy departamente të veçanta: ai i Humbjeve Joteknike dhe ai i Matjes, të cilët shkojnë shtëpi më shtëpi për të bërë ndërprerjen individuale të furnizimit për debitorët. Ndërkohë, në rastet kur ka pasur protesta, e gjithë zona ka qenë debitore. Për shembull, në Domje ka pasur tri kabina debitore, të cilave u është ndërprerë furnizimi; në Laknas që ndodhet afër Domjes, ka pasur 7 kabina debitore etj. "CEZ Shpërndarje e ka filluar përllogaritjen e debisë gjithmonë nga viti 2007, sepse kjo kompani, mbledh borxhin nga viti 2007 e në vazhdim. Kabina quhet debitore kur secili klient i cili lidhet me këtë kabinë është debitor. Një klient i caktuar mund të ketë paguar vitin 2007, por i mbetet një pjesë tjetër e faturave pa paguar për vitet në vazhdim".

N

Si bëhet ndërprerja, me kabinë pjesërisht debitore?

Ilustruese

tomatikisht dhe ne nuk mund ta rilidhim", ka sqaruar ai. Pa harruar të përmendë, as dukurinë se punonjësit e "CEZ Shpërndarje", kanë hasur në disa raste edhe në rezistencën e banorëve të cilët nuk i lënë të afrohen. "Pavarësisht vështirësive, ata gjenden atje për të shkëputur kabi-

nat debitore dhe për t'u dhënë energji atyre klientëve të cilët janë pagues të rregullt. Në këtë mënyrë, ne duam të sensibilizojmë opinionin publik duke u thënë: energjinë që ju konsumoni, duhet ta paguani!", - përfundoi Luarasi, sqarimin e tij lidhur me këto dukuri.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

SOCIALE

11

A

LBtelecom dhe Eagle Mobile përu rojnë dyqanin e ri dhe modern në qytetin e Himarës. Dyqani i ri është i vendosur në një nga zonat kryesore të qytetit të Himarës dhe do të ofrojë shërbime cilësore dhe moderne të telefonisë fikse, mobile dhe shërbimin e internetit. Të pranishëm në ceremoninë e inaugurimit ishin nënkryetari i Bashkisë së Himarës, Irakli Glicali, Zëvendësdrejtori i Përgjithshëm, njëkohësisht dhe Drejtor i Grupit të Shitjeve në ALBtelecom dhe Eagle Mobile, Aleksandër Kadiqi si dhe drejtues të tjerë të kompanive. Të pranishëm në ceremoninë e inaugurimit ishin dhe qytetarë e banorë të Himarës. Dyqani më i ri i ALBtelecom dhe Eagle Mobile është vendosur në një nga zonat kryesore të qytetit të Himarës, duke u mundësuar banorëve të kësaj zone të përfitojnë nga shërbimet cilësore dhe moderne të ofruara nga të dyja kompanitë. Ndërkohë, përmes këtij investimi, por edhe investimeve të tjera

Albtelecom dhe Eagle Mobile çelin dyqanin e ri në Himarë
rritje. Përmes këtij dyqani, klientët tanë do të përfitojnë shërbime më cilësore, duke filluar që nga abonimet e ndryshme, pagesat e të gjitha faturave të telefonisë fikse dhe mobile, përfitimin e shërbimeve nga të dyja kompanitë, apo dhe të kenë të tyren pajisjet më të fundit të teknologjisë", u shpreh Kadiqi. Përmes investimeve të vazhdueshme dhe moderne, të dy kompanitë kanë shtuar kapacitetet e mbulimit me shërbim cilësor të zonës së Himarës dhe Bregut. Përmes investimeve të vazhdueshme, ALBtelecom dhe Eagle Mobile kanë shtuar kapacitetet e mbulimit për të gjithë zonën e Himarës dhe Bregut, pavarësisht terrenit të vështirë malor. Përveç internetit me linjë fikse të ofruar nga ALBtelecom, Eagle Mobile ofron lidhje të shpejtë të internetit në celular.

RISIA

M

Gjuha Shqipe në fakultete, nga tetori hyn si lëndë e re

qytetin e Himarës, do të ofrojnë shërbim të shpejtë, cilësor dhe të dedikuar për të gjithë banorët, bizneset dhe institucionet publike. "Aktualisht, ALBtelecom është i vetmi operator, i cili ofron shërbimin e telefonisë fikse dhe internetit në zonën e Bregut dhe numri është në

në të ardhmen, dy kompanitë do t'u ofrojnë qytetarëve të kësaj zone dhe të gjithë zonës së Bregut më të mirën e tyre përmes një shërbimi cilësor dhe të shpejtë. Kadiqi u shpreh për median se të dy kompanitë tashmë, edhe nëpërmjet dyqanit të ri dhe modern të hapur në

Nxënësit s'e dinë që kanë mjek në shkolla: Tavo: Riorganizim shërbimit
Sonila Isaku
sonilaisaku@kohajone.com

Riorganizimi i Shërbimit Shëndetësor në Shkolla, Tavo takon mjekët e Tiranës

P

jesa më e madhe e fëmijëve, nxënës në shkollat publike të vendit, nuk ia kanë idenë që ekziston një mjek për çdo shkollë, i cili paguhet me fondet e shtetit, dhe jo më të ketë kryer ndonjë vizitë apo mjekim tek ai. Fakti u bë i ditur dje nga ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, gjatë një takimi me mjekë të shkollave. Z.Tavo iu referua një studimi mbi mjekët që shërbejnë në shkolla. "Shumica e fëmijëve nuk ishin në njohje të mjekut të tyre të shkollës, nuk ishin adresuar ndonjëherë, madje nuk ishin në dijeni nëse kishin një mjek. Gjithashtu, motivimi i mjekëve është i cekët dhe shumica e tyre nuk ishin në dijeni të ekzistencës së rregullores së funksionimit të këtij shërbimi që ofrohej, apo që ta njihnin atë. Asnjë prej tyre nuk ishte trajnuar ndonjëherë apo kishte kryer ndonjë edukim të vazhdueshëm rreth këtij shërbimi", - evidentoi z.Tavo, duke

Ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo

shtuar se ky fenomen ishte i hasur më shumë në shkollat e fshatit. Më tej ministri foli për një vizion të ri në shërbimin shëndetësor për nxënësit në shkollat publike. "Për herë të parë këtë vit, ne prezantohemi me një vizion të ri të shërbimit shëndetësor në shkolla, ku ndërthuren elementët bazë të politikave shëndetësore, të cilat do të ndikojnë drejtpërdrejtë në përcak-

timin dhe ndjekjen e standardeve në dhënien e kujdesit, dhe do të luajnë një rol në performancën dhe në rritjen e cilësisë së shërbimit ndaj fëmijëve", - tha Tavo. Ai vlerësoi se objektivi i punës së shërbimit shëndetësor në shkolla duhet të jetë puna edukative mes bisedave individuale, në grup, leksioneve, mësimeve të hapura, konkurseve, spektakleve, aktiviteteve masive, ekspozita pik-

ture dhe krijime letrare. "Dokumentet orientuese në punën tuaj janë, paketa promovuese me 12 çështje, kalendari i promocionit të shëndetit, materiale të përgatitura nga shërbimi i Edukimit dhe Promocionit të Shëndetit, duke u fokusuar në parandalimin e sëmundshmërisë nëpërmjet stimulit dhe adaptimit të sjelljeve të shëndetshme te fëmijët, nxënësit, adoleshentët dhe komuniteti i shkollës në përgjithësi. Aktivitetet duhet të jenë gjithëpërfshirëse dhe masive. Të funksionojë mirë bashkëpunimi me psikologët, drejtuesit e shkollave dhe stafin pedagogjik." u shpreh z. Vangjel Tavo. Ministri i Shëndetësisë inkurajoi mjekët e shkollave për të garantuar kujdesin e fëmijëve në shkolla, duke punuar me profesionalizëm për një të ardhme më të shëndetshme dhe më të mirë. "Kujdesi për fëmijët mbetet një prioritet i Ministrisë së Shëndetësisë", theksoi Tavo. Kryeqyteti ka një shërbim shëndetësor të organizuar dhe funksional. Shërbimi shëndetësor përbëhet nga 46 mjekë të përgjithshëm, 77 mjekë stomatologë, 46 ndihmës mjekë të përgjithshëm, 7 ndihmës stomatologë që mbulojnë 74 shkolla të kryeqytetit dhe 8 shkolla në fshat.

e nisjen e vitit të ri aka demik më 8 tetor, në të gjitha fakultet e vendit hyn për herë të parë si lëndë shtesë edhe Gjuha Shqipe. Kjo risi vjen, pas kërkesave të shumta të drejtuesve të fakulteteve të ndryshme, duke parë se njohuritë për gjuhën po zhduken. Drejtuesit e fakultetit të HistoriFilologjisë e përkrahin këtë nismë, por thonë se Gjuha Shqipe duhet të jetë e detyruar për të gjitha fakultetet. Vetëm kështu mund të rritet interesi për ta njohur këtë gjuhë në të gjitha format e saj. "Është futur si një lëndë e rëndësishme me kredite të caktuara për të gjitha fakultetet. Tani për tani është me zgjedhje dhe në të ardhmen ne do të synojmë, mbase, që të jetë dhe një lëndë detyruese dhe që do të japë një formim të pranueshëm. Tani në tetor, që hyn dhe ky vit i ri akademik, krahas lëndëve të tjera, do të jetë dhe gjuha shqipe", - tha Ymer Çiraku, zv.dekan i Histori-Filologjisë. Edhe kurrikulat duhet të pësojnë ndryshime, thonë pedagogët. Por natyrisht që ato duhet të mbështeten mbi tekstet e vjetra. Kështu do të ndodhë këtë vit akademik, për tekstet e Gjuhës Shqipe, me të cilat do të studiojnë të rinjtë.

S

Të dhënat e studimit

humica e fëmijëve në sh kolla nuk njohin mjekun e tyre, nuk janë adresuar ndonjëherë tek ai, madje nuk ishin në dijeni nëse kishin një të tillë. Gjithashtu, u vu re motivimi i cekët i mjekëve, ku shumica e tyre nuk ishin në dijeni të ekzistencës së rregullores së funksionimit të këtij shërbimi qe ofrohej, apo që ta njihnin atë. Dhe, anjëri prej tyre nuk ishte trajnuar ndonjëherë apo kishte kryer ndonjë edukimi të vazhdueshëm rreth këtij shërbimi”, tha Tavo, duke shtuar se ky fenomen ishte i hasur më shumë në shkollat e fshatit.

Malësi e N Madhe, kryefamiljaret gjejnë mbështetje konkrete

jë aktivitet me fokus 30 gra kryefamiljare në Malësine e Madhe u mbajt të premten në mjediset e komunës Kastrat me rastin e hapjes zyrtare të projektit "Të mbështesim gratë kryefamiljare të ndihmojnë veten e tyre" financuar nga kompania Vodafone Albania nëpërmjet fondacionit të saj në Shqipëri dhe zbatuar nga organizata e mirënjohur jofitimprurese ACA, "Asistencë për Komunitetin në Shqiperi" në partneritet të shkëlqyer me Komunën Kastrat dhe Shkrel. Kjo iniciativë e rëndësishme e Fondacionit Vodafone Albania vjen në vazhdën e dhjeta projekteve të financuara në vend që prekin shtresat më në nevojë të shoqërisë shqiptare. Konkretisht, ky projekt ka si objektiv përmirësimin e jetës së 30 grave kryefamiljare në Rrethin e Malësisë së Mad-

he duke u mësuar atyre rrobaqepësi e qëndistari si për veshje moderne ashtu edhe tradicionale gjatë një kursi 4 mujor. Ato do të marrin njohuri mbi sipërmarrjen private, informacione bashkëkohore të kujdesit për tokën dhe kafshët si dhe njohuri për aftësimin në jetë gjatë një kursi 2 mujor dhe në fund do të përfitojnë një makinë qepëse shumëfunksionale, me qëllim rritjen e të ardhurave të tyre dhe krijimin e një jete më të mirë për veten dhe familjen. Kohëzgjatja e projektit është 12 muaj, gjatë periudhës Korrik 2012-Qershor 2013. Aktiviteti u hap nga Viktor Popaj, kryetar i Komunës Kastrat si një nga personat që kontribuoi direkt në nisjen me sukses dhe mbarëvajtjen e projektit. Albi Greva, Drejtor i Fondacionit Vodafone Albania, ritheksoi angazhimin e ko-

mpanisë Vodafone për të ndihmuar komunitetet vulnerabël në Shqipëri. Aktorja e njohur Rajmonda Bulku, e cila prej kohësh mbështet me jetën e saj politike të drejtat e grave, përshëndeti iniciativën e cila rrit aftësimin e grave për tregun e punës. Holta Koci, Drejtore e ACA, falënderoi donatorët dhe partnerët që mundësojnë zbatimin e projektit. Një nga përfitueset e projektit, Zj. Gjelina Markaj, pasi falënderoi Fondacionin Vodafone Albania dhe organizatën ACA për iniciativën, tregoi se kjo mundësi do t'i hapë rrugën asaj dhe familjes për një jetë më të mirë. Një tjetër përfituese Eglantina u tha të pranishmëve se me anën e kësaj mundësie do mund të mësoj traditën e veshjeve më të bukura të krahinës së saj, traditë te cilën do ta trashëgoi brez pas brezi.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

SOCIALE
APLIKIMI

12

IN MEMORIAM/ Kujtohet Mitrush Kuteli në 105-vjetorin e lindjes në Pogradec

Pasko, e bija e Kutelit: Gati botimi me dorëshkrime
himitër Pasko, i njohur me pseudonimin letrar Mitrush Kuteli, është përkujtuar mbrëmjen e djeshme në Pogradec me rastin e 105-vjetorit të lindjes. Kuteli është njëri prej prozatorëve më të shquar të letërsisë sonë, ushqyer që në fëmijëri me legjendat dhe baladat e Jugut, sidomos me ato të malësisë së Pogradecit, qytetit të lindjes së tij. Duke njohur thellë edhe letërsinë botërore, ai arriti të krijojë një prozë realiste origjinale, të fuqishme, me një fantazi të jashtëzakonshme. Përmes një ceremonie nga bashkia e qytetit të Pogradecit, në 105-vjetorin e lindjes, të afërm, miq dhe bashkëqytetarë të Dhimitër Paskos kanë kujtuar shkrimtarin, ekonomistin dhe përkthyesin e mirënjohur, Mitrush Kuteli, ashtu siç njihet në letërsi. E pranishme në ceremoninë përkujtimore, vajza e Mitrush Kuteli shkrimtarit Atalanta Pasko pas në Pogradec shpalosjes së kujtimeve për të

"DokuFest" fton artistët për edicionin e 12-të të tij
F
estivali Ndërkombëtar i Filmit Dokumentar dhe të Shkurtër "DokuFest" fton të gjithë autorët e dokumentarëve, filmave të shkurtër dhe animacioneve të paraqesin filmat e tyre për edicionin e 12-të festivalit, i cili do të mbahet nga data 17 deri më 25 gusht 2013 në Prizren, Kosovë. Afati i fundit për aplikim është e premte, 15 Shkurt, 2013. Për të aplikuar duhet të shfrytëzohet forma e aplikimt online, e cila gjendet në ueb faqen e "DokuFest" dhe e cila mund të qaset në linkun: www.dokufest.com. "Ne jemi në kërkim të veprave të reja, të cilat eksplorojnë kufijtë, e sfidojnë publikun, eksperimentojnë me stil dhe teknikë apo frymëzojnë me kreativitet. Ne i konsiderojmë të gjitha zhanret, gjatësitë, stilet dhe formatet, duke përfshirë 16mm, 35mm, super-8mm video dhe HD video". Për edicionin e 11-të të festivalit 2011, festivali ka pranuar mbi 2.000 aplikime nga e gjithë bota, ndërkohë pritet që sivjet të ketë një shifër rekord të aplikimit të filmave.

D

atin, bëri apel për të mos i lënë në harresë figurat e shquara të artit dhe kulturës shqiptare. Sipas saj, një vepër e Kutelit, e mbetur në dorëshkrim, do të botohet shumë shpejt nga familjarët e tij. "I pari që janë fragmente të romanit shpresoj që do të dali brenda një muaji. Ne jemi regjistruar si shtëpi botuese dhe i kemi botuar deri tani me shpenzimet tona, e shtëpisë botuese vetë të ardhurat që sjellin librat bëhen burim për librat e tjerë. Përveç një libri që pjesërisht na e ka financuar ministria në 100-vjetorin e lindjes së Kutelit", - thotë Atalanta Pasko, vajza e Mitrushit. Piktori i mirënjohur pogradecar Anastas Kostandini çeli për të pranishmit një ekspozitë me ilustrime të librave të Mitrush Kutelit. Përkujtimi i poetëve pogradecarë, fatkeqësisht nuk është kthyer në traditë, por i kanë mbetur spontanitetit dhe nismave personale.

TEATRI

Drama e autorit kosovar Neziraj përkthehet në turqisht
rama "You Madeleine You" e autorit kosovar Jeton Neziraj është përkthyer dhe botuar këto ditë në turqisht nga shtëpia botuese turke "Mitos Boyut Yaynlari". Drama në gjuhën turke është përkthyer nga Senem Cevher. Për botimin turqisht, botuesi ka përdorur emrin e parë të kësaj drame "Qyteti po rritet" (Sehir Büyüyor), por duke shënuar edhe nëntitullin "Yue Madeleine Yue". Kjo është drama e dytë e Nezirajt që botohet në turqisht. Më herët, sivjet, është botuar edhe drama për fëmijë "Ura". Përveç përkthimit në turqisht, kjo dramë është përkthyer edhe në anglisht, gjermanisht, e kroatisht. Në qendër të kësaj tragjikomedie të absurdit është një familje rome e kthyer me forcë nga Gjermania në Kosovë. Të ndodhur në një realitet të ri, atyre tani u duhet të ballafaqohen me sfidat e shtetit të sapolindur. Kjo është një dramë politike për pasluftën kaotike në Kosovë, por, para së gjithash, është një dramë për romët e padëshiruar në Europë.

D

Arie dhe pjesë të veprave të Kadaresë në Hadrianopol
Izaura Ndoj
izaurandoj@kohajone.com

AKTIVITETI/ "Në gjurmët e Adrianit 2012", mbledh artistët në teatrin antik

brëmja muzikore, me titull "Në gjurmët e Adrianit 2012? e shoqatës "Arena Sferisterio" do të mbledhë sonte artistët shqiptarë dhe italianë në teatrin antik ku prej shtatë vitesh punon një mision arkeologjik i Universitetit të Macerata-s drejtuar nga Profesor Roberto Perna. Krahas arieve të njohura të operave; "Bohem", "Karmen", "Dasma e Figaros", "Don Xhovani", "Turandot",

M

do të interpretohen edhe pjesë të njohura shqiptare si "Lule Borë", "Për ty Atdhe" nga baritoni Gëzim Myshketa dhe nga sopranoja Aurora Tirotta. Kuarteti i Harqeve të RTSH-së do të shoqërojë muzikantët italianë dhe do të luajë pjesët "Bilbili" dhe "Fjalët e qiririt". Pas muzikës do të vijohet me leximin e dy pjesëve nga veprat e Ismail Kadaresë, "Kronikë në gur" dhe "Dantja i pashmangshëm", si një homazh ndaj qytetit të Gjirokastrës dhe poetit më të famshëm italian. Regjisor i kësaj shfaqjeje do të jetë Francesco Micheli, drejtor artistik i grupit Sferisterio të Macerata-s, i cili, i prekur nga bukuria e këtij vendi, ka dashur

shumë të realizojë këtu një nga veprat e tij. "Në gjurmët e Adrianit 2012? do të kthejë sonte muzikën dhe vallet në skenën e magjishme të teatrit të qytetit antik të Hadrianopolit, ku do të mund të vihen në pah rezultatet e gërmimeve të fundit, si dhe restaurimet e teatrit, realizuar falë Projektit REBED financuar nga Rajoni Marche dhe bashkërenduar nga Universiteti i Macerata-s, me pjesëmarrjen e Institutit të Monumenteve të Kulturës në Tiranë dhe në Gjirokastër. Në vitin 2010, Shoqata - një ndër Institucionet lirike italiane nga më të famshmet dhe prestigjiozet - vuri në skenë baletin kushtuar Perandorit

Nga aktiviteti në Gjirokastër

Adrian me dëshirën për të ringjallur e për t'i dhuruar sërish komunitetit shqiptar teatrin e krijuar nga vetë Perandori Adrian. Falë suksesit të kësaj veprimtarie, Shoqata Arena Sferisterio vendosi që për nder të 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, të përsërisë nismën edhe në vitin 2012. Në këtë aktivitet pritet të marrin pjesë ministri i Kulturës i Shqipërisë, Aldo Bumçi, këshilltari për Kulturën pranë Kryeministrit Neritan Ceka, drejtori i Institutit të Monument-

eve të Kulturës, Apollon Baçe, ambasadori i Italisë në Tiranë, Massimo Gaiani, drejtoresha e Institutit Italian të Kulturës, Fulvia Veneziani, si dhe arkeologët italianë të përfshirë në misionet e Hadrianopolit dhe Finiqit. Aktivitetit do t'i paraprijë një vizitë në Parkun e Butrintit dhe Finiqit gjatë ditës së nesërme për të shkuar në datën 15 në Parkun e Antigonesë dhe Hadrianopolit. Fundjava "arkeologjike" do të përmbyllet të dielën më 16 shtator, me ndalesën në Bylis.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

SOCIALE

11

Redaktore përgjegjëse: Ilda Lumani/ Designer: Xhorxh Malo

Vëllezërit Laço dhe Ad Hila sjellin 100 vjet këngë

Xhoi lë “Top Channel” vjen në “Klan”

Ardit Gjebrea nis “Të dielën e shqiptarëve”
Ja emrat “BIG” të Festivalit “Kënga Magjike”

Blendi Fevziu vs Blendi Gonxhe

dhe
Jorida dhe Majlinda bëjnë xing Përrallat e Rovena Përrallat e Rovena Stefës, të cilat vetë Stefës, të cilat vetë ii krijon dhe vetë ii beson krijon dhe vetë beson
Zëdhënësja e Kryeministrit Sali Berisha dhe prefekti i Tiranës konsolidojnë historinë e dashurisë në bashkëjetesë
“Shakohoxha i pakrahasueshëm si komentator, në prezantim konkurrojmë”

“Takimi i Pasdites” sjell ngjarjet më të komentuara
Vedati drejt Amerikës, rrëfimi i motrave Gaçe

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

MEDIA

14

GOSSIP

ë Blendi Fevziu ishte mashkulli i veshur më bukur në natën e tij, festën e 15-vje torit të emisionit të tij “Opinion”, ne nuk patëm as dyshimin më të vogël, kjo jo vetëm sepse ai shquhet si një njeri me shije dhe klas, por sepse vërtetë atë natë kishte goditur në shenjë me zgjedhjen e tij, një kostum blu i kombinuar me gusto me një kollare me pika lejla dhe të bardha. Por për të mos imponuar mendimin tonë dhe për të mos lënë vend për keqkuptime, realizuam një sondazh, i cili u publikua në një faqe “Facebook”-

Q

Blendi Fevziu vs Blendi Gonxhe
u për 24 orë. Rezultatet treguan se mes 10 personazheve të zgjedhur, ai ishte në krye të klasifikimit, ndërsa pasohej nga lideri i Partisë Socialiste, Edi Rama. Por ajo që u vu re është se në cepin tjetër të këtij klasifikimi, pra në fund të tij qëndronte një nga personazhet më simpatikë të viteve ‘90 Blendi Gonxhe, i cili me kalimin e viteve, jo vetëm që ka shtuar mjaft kilogramë, por edhe ka harruar kodin e veshjes. Blendi, pra Gonxhja, mbërriti në festë me një bluzë sportive, aspak të duhur për rastin.

N

Vajzat seksi, Adelina dhe Aurela
delina Tahiri, këngëtarja 21vjeçare nga Maqedonia është nga ato personazhe të reja të botës së muzikës që po hyn vrullshëm në jetën e show-bizz-it shqiptar. E qartë se çdo lajm, apo scoop tërheq vëmendje ajo nuk e ka kursyer veten për të treguar, komentuar apo edhe përgënjeshtruar ngjarje që kanë të bëjnë direkt ose indirekt me jetën e saj. Pavarësisht këngëve të saj jo fort të komentuara, ajo ka qenë pjesë e faqeve rozë për lidhjen e saj me yllin e Kombëtares shqiptare, Lorik Cana, e këtë verë na surprizoi me një flirt me protagonistin e serialit turk, Ezel. Gjithsesi, nuk duhet të anashkalohet fakti se ajo është një vajzë mjaft simpatike dhe seksi. Ajo tërheq si në

A

plazh, ashtu si edhe në një event, kur përmes një kostumi të bardhë seksi mund të dallosh edhe ndonjë detaj intim të saj. Suksesi është i garantuar dhe vëmendja gjithmonë në maksimum. Krahas saj duket se nuk mbetet as modelja, drejtuese e një reviste të përmuajshme në vend, Aurela Hoxha. Ajo ka rënë në sy sapo ka mbërritur në festën e 15-vjetorit të Opinion, ku si gjithmonë shoqërohej nga miku i saj, fotografi Endrit Mërtiri. Në këtë mbrëmje, dy vajzat seksi kanë gjetur njëra-tjetrën dhe përveçse kanë bërë shoqëri gjatë mbrëmjes, kanë tërhequr sytë e çdo të ftuari në festë. Në fund të fundit, peizazhi që ofronin çlodhte çdo sy mashkullor!

ë mesin e kësaj vere të nxe htë që po lëmë pas, Nora Gega, drejtoresha e prodhimit në Televizionin Klan, bashkëshorte e deputetit të Partisë Socialiste, Blendi Klosi, solli në jetë fëmijën e saj të dytë, një vajzë që është pagëzuar me emrin e veçantë Ambla. Kjo ishte dhe arsyeja që gjatë kësaj kohe Norën, nënë edhe e vogëlushit Aron, nuk e kishim parë në ambientet e televizionit. Por ja që Nora nuk kishte si të mungonte në përvjetorin e 15-të të emisionit “Opinion”. Ja tek shfaqet në këtë foto krah bashkëshortit të saj Blendi, - si edhe të drejtueses së revistës “Anabel”, Dalina Buzi, - dhe duket vërtetë mirë. Me buzëqeshjen e pazëvendësueshme në portretin e saj, Nora është një

Nora Gega shfaqet pas lindjes së vajzës Ambla

nga personazhet më të dashur në botën e televizionit, gjë që nuk e thonë vetëm miqtë e saj të afërt,

por të gjithë ata që e njohin. Ëmbëlsia e saj është më se e dukshme edhe në këtë foto.

Çifti sportiv Çani!
K
ëtë të premte, Arian Çani i dha start emisionit “Zonë e lirë”, i cili që prej vitit të kaluar rishfaqet nën logon e Televizionit Klan. Me një audiencë besnike dhe të garantuar, Çani iu është rikthyer debateve, scoop-eve dhe promovimit të çdo ngjarjeje që ndodh në vend. E njëjta gjë ndodhi edhe në natën e parë të këtij show që nisi dje në mbrëmje e që si gjithmonë zgjati deri në orët e para të mëngjesit. Por, këtë herë, Çani vjen në fokusin tonë përmes kësaj fotoje, ku shfaqet me bashkëshorten e tij Eni. Mjaft të çlirët, të veshur sportiv, ata duket se e vënë edhe qëndrimin e tyre fizik në varësi të look-ut. Për më tepër shihni me kujdes foton.

Ilva i bën ftesë për në emisionin e saj Bashës
F

estat dhe aktivitetet janë një rast i mirë për t’u takuar dhe parë njerëz që nuk i sheh në përditshmërinë tënde. Apo edhe për të kryer ndonjë punë si në këtë rast, ku gazetarja Ilva Tare autore dhe drejtuese e emisionit “Tonight Ilva Tare” ka përfituar nga takimi me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Lulëzim Basha, për t’i bërë një ftesë për në emisionin e saj. Deri më tani, Basha nuk ka qenë asnjëherë në studion e Ilvës, e ndoshta ka ardhur momenti i duhur që ai të jetë atje.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

REKLAME

15

Fotoja e parë e çiftit të selisë blu
Zëdhënësja e Kryeministrit Sali Berisha dhe prefekti i Tiranës konsolidojnë historinë e dashurisë në bashkëjetesë
Keltis Krujës, prefekt i Tiranës ekziston një histori dashurie e nisur prej disa vitesh. Më herët këtë vit, Erla në një intervistë për revistën “Jeta” bëri publike lidhjen e saj të gjatë me prefektin e Tiranës, Keltis Kruja. Por ndryshe nga sa ka ndodhur më parë, ku çiftet fokusoheshin nga fotografët dhe më tej personazhet në fjalë pohonin ekzistencën e një historie ose jo, këtë herë ka ndodhur krejt e kundërta. Edhe pse shumëkush e di këtë lidhje, tashmë të konsoliduar në bashkëjetesë, çifti Kruja-Mëhilli nuk është fiksuar nga objektivat e aparateve fotografike kurrë më parë. Erla pat pranuar se ndërsa lidhja e tyre dihej dhe ata nuk i shmangeshin ambienteve publike në çift, që të dy nuk e kishin pasur synim që të ishin në fokus të bliceve. Edhe eventi më i fundit mondan, 15-vjetori i “Opinion” nuk i fiksoi dot të dy në celuloid. Por ja ku krejt rastësisht objektivi ka kapur çiftin simpatik pak ditë më parë tek shohin bashkë të njëjtën gjë në distancë duke buzëqeshur. Objektiv i përbashkët? Me siguri të tilla duhet të kenë plot tashmë...

Erla dhe Keltisi

GOSSIP

N

ë ambientet e politikës shqiptare prej kohësh është mësuar për një histori dashurie të lindur në kampin blu, e pastaj edhe në media nisi të qarkullojë një lajm që asnjëherë nuk u artikulua i qartë, për shkak të mungesës së fakteve. Derisa vetë personazhet në fjalë vendosën ta pohonin, se mes Erla Mëhillit, zëdhënëses së Kryeministrit Sali Berisha dhe

Jorida dhe Majlinda bëjnë xing

Ema Andrea shijon jetën e natës
A
ktorja Ema Andrea është një nga njerëzit që e shi jon dhe jeton jetën pa kurrfarë droje dhe pendese. Më se e lirë dhe pa e vrarë mendjen nga gjykimet, ajo ka provuar çdo gjë që ngacmuar intuitën e saj. Kjo si në jetën private, ashtu edhe në atë profesionale. Rasti i fundit ishte testimi i vetes si prezantuese në një emision të përditshëm. E pas kësaj sprove, ajo e ka braktisur… kushedi për të provuar të tjera terrene të panjohura për të… Në këtë fund sezoni veror, Ema nuk i ka thënë jo daljes orëve të vona për ndonjë gotë në klub. Aq më tepër kur vjeshta vjen me mjaft impenjime si në universitetin e Arteve, ku Ema është pedagoge, ashtu edhe me ndonjë projekt të ri që do ta shfaqë atë ndoshta në profesionin, për të cilin e duan të gjithë, atë të aktrimit.

D

eri më dje, ato punonin në të njëjtin institu cion dhe përveç çështjeve të integrimit dhe politikës, natyrisht si femra ndanin mendime edhe për modën, stilin dhe veshjen. E në këto çështje duket se ministrja e Integrimit, Majlinda Bregu, dhe ish-zëvendësja e saj, sot nënkryetare e Bashkisë së Tiranës, Jorida Tabaku, duket se ju përputhen më shumë se kudo men-

dimet dhe shijet. Aq sa edhe pse tashmë i ndajnë institucionet, ato kanë të njëjtën nuhatje dhe ndjekin të njëjtat tendenca, saqë ndonjëherë pa dashje bëhen të ngjashme më shumë se sa duhet. Këtë herë, të dyja shfaqen si zakonisht me flokët me onde, ashtu si edhe tek veshjet me këmisha dhe fund, ngjyrat e të cilave janë brenda të njëjtave nuanca duke bërë xing.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

16

GOSSIP

Xhoi lë “Top Channel” për “Klanin”
Ad Vëllezërit Laço dhe ëngë a sjellin 100 vjet k Hil
përkushtim edhe përgjegjshmëri do të vijnë edhe në këtë sezon të ri, ku spektakli mban emrin “100 vjet muzikë” dhe që shkon sinkron me festimet e 100-vjetorit të Pavarësisë së vendit. Puna ka nisur qysh në ditët e nxehta të gushtit dhe tashmë struktura, skena, këngëtarët, të ftuarit dhe çdo gjë duket se është gati. Emra të mëdhenj të muzikës i shohim çdo ditë të vijnë në zyrën e spektaklit “100 vjet muzikë”, për të ndarë materialet muzikore, që do të jenë vërtetë speciale. Pa dashur të zbulojmë shumë nga elementët dhe këngëtarët dhe artistët që do të mirëpresë këtë vit skena muzikore e këtij eventi, kemi parë një personazh të ri në ambientet e Televizionit Klan. Kur themi personazh të ri nuk e kemi fjalën tek eksperienca, të cilën e ka më se mjaftueshëm, por tek fakti se është personazh i ri për Klanin, pasi deri më dje ka qenë një nga zërat unik të Televizionit Top Channel dhe veçanërisht të programit të përnatshëm në këtë ekran “Top Show”. Bëhet fjalë për këngëtaren Xhoana Plaku, të njohur prej të gjithëve si Xhoi, e cila është larguar nga Televizioni “Top Channel” për t’u bërë pjesë e programit “100 vjet muzikë” e bashkëpunëtorja më e re e grupit Laço, Hila. Ndërkaq, të tjerë personazhe të këtij projekti do t’i zbulojmë në ditët në vijim. Surpriza të mëdha na presin. “100 vjet muzikë” ka plot të tilla.

ezoni i ri në Televizionin Klan ka hapur siparin e programeve të kon soliduara tashmë që nga “Aldo Morning Show”, “Takimi i pasdites”, “Champion Klan”, “Opinion”, “Zonë e lirë”, ndërsa fundi i muajit do të jetë koha e spektakleve. Mes të cilëve padyshim është ai hit, që mban vulën e dy vëllezërve Laço, Bledi dhe Pandi, e kompozitorit Adi Hila. Të suksesshëm në vite, treshja e artistëve kanë sjellë megaspektakle “Këngët e shekullit” (disa edicione”), apo edhe “Maratona e Këngës Popullore” me një audiencë të gjerë, që ka konkurruar çdo program tjetër. Në vijimësi, por me mjaft impenjim,

S

“Takimi i Pasdites” sjell ngjarjet më të komentuara
N

Ardit Gjebrea nis “Të dielën e shqiptarëve”

jë nga programet e pandarë tashmë të audiencës shqiptare është padyshim “Takimi i Pasdites”, me autore dhe prezantuese Rudina Magjistari. Mjaft i suksesshëm në edicionet e kaluara, si edhe me çmimin si “Programi më i mirë i pasdites për informim, edukim dhe argëtim”, Rudina ndihet edhe më e motivuar dhe e predispozuar për të vijuar një rrugë që mbushet çdo ditë e më tepër me emocione. Siç janë ato të ngjarjeve më të bukura që u ndodhin personazheve të skenës dhe ekranit, të cilët vijnë për t’i ndarë së bashku me Rudinën.

Kush do të jenë emrat “BIG” të Festivalit “Kënga Magjike”

K

Vedati drejt Amerikës, fëmija i parë do të lindë në “Tokën e Premtuar”
a vetëm pak javë që qarkullon lajmi se këngë tari i suksesshëm Vedat Ademi do të bëhet baba. Dhe ja Rudina Magjistari këtë javë solli atmosferën e një çifti të lumtur që presin të bëhen prindër. Dorela, bashkëshortja e Vedatit, në muajin e gjashtë të shtatzënisë rrëfeu emocionet që po i sjell kjo fazë në jetën e saj, ndërsa sytë e Vedatit u dukën më të gëzuar se kurrë. Çifti i ndau këto emocione në “Takimi i Pasdites” për t’u nisur më pas drejt Amerikës, vend ku do të lind bebja e vogël.

K

Rrëfimi i motrave Gaçe, Aurela dhe Blerta

E

inspiruar nga një karrierë gati 20-vjeçare e motrës së saj, Aurela Gaçe, Blerta ka realizuar këngën e saj të parë të prezantuar gjatë kësaj vere në kanalet muzikore shqiptare. Një ballafaqim i dy motrave artiste, në mikrofonin e “Takimit të Pasdites” ka mbyllur ciklin e kësaj jave të programit, që sjell çdo ditë histori dhe rrëfime ekskluzive, po aq edhe ngjarje aktuale, të pohuara nga vetë personazhet e njohur. I tillë ka nisur ky sezon, që pritet të jetë mjaft intensiv dhe interesant.

ëtë të diel të rritur dhe fëmijë, adoleshentë dhe pleq, gjithë familja shqiptare do të bashkohet për të festuar të dielën me programin më të ndjekur “E diela shqiptare” që zë fill me sezonin e pestë të tij. Stafi është gati, drejtuesi dhe producenti Ardit Gjebrea, së bashku me regjisorin “Mjeshtër i Madh”, Pali Kuke, janë përgatitur për të sjellë një sezon më të gjerë, më pranë njerëzve, më argëtues e informues. Sigurisht, eksperienca e viteve dhe suksesi janë shtysë për të kërkuar të tjerë terrene e për të eksploruar në të tjera ide. I pyetur nga gazeta, Gjebrea nuk ka dashur të zbulojë asnjë gjë, duke qenë sa superticioz aq edhe i ngarkuar paralelisht me projektin e madh muzikor të vendit, atë “Kënga Magjike”. Prezantimi i të cilit nis si çdo vit me sezonin e “E diela shqiptare”, ku pjesa e fundit e emisionit ju dedikohet pikërisht prezantimit të këngëve të Festivalit, por edhe njohjes më të gjerë të artistëve përmes lojërave dhe surprizave që Gjebrea dhe stafi i tij organizon. Por, pavarësisht këmbënguljes së producentit Gjebrea për të qenë hermetik ndaj atyre që do të jenë shtyllat e këtij edicioni të festivalit “Kënga Magjike”, ne kemi mësuar se këtë vit do të shohim në konkurrim mjaft emra “BIG” të muzikës, mes të cilëve dihet tashmë rikthimi i këngëtares Juliana Pasha, e cila fitoi këtë festival dy vjet më parë, si dhe pjesëmarrjen për herë të parë në këtë eveniment muzikor të Alban Skënderajt. Risi kjo si për karrierën e artistit të kompletuar Skënderaj ashtu edhe për vetë Festivalin. Të tjerë emra po i lëmë surprizë për të ruajtur edhe surprizat e festivalit që duket se këtë herë do të jetë vërtet befasues.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

17

INTERVISTA

Reis Çiço:
Drejtimi i “Champion Klan” risia e , sezonit tim

Ilda Lumani

N

ë sezonin e ri vij më me energji, më i karikuar, rifillimi i sezonit është një premierë për mua, të cilin e trajtoj të tillë dhe më duket sikur, në fakt, dal për herë të parë, po komunikoj për herë të parë”, - kështu e përshkruan këtë fillesë të re spikeri i njohur i lajmeve Reis Çiço. Prej më se dy dekadash, ai na flet nga studio e lajmeve duke u bërë një nga figurat kryesore në vend në këtë drejtim. Pasioni i tij për futbollin, si ish-lojtar i “Tiranës” dhe jo vetëm është bërë i dukshëm në emisionin “Champion Klan”, ku këtë sezon do të jetë autor dhe drejtues i tij. Në këtë intervistë për “Summer Time”, Risi na tregon më tej se... Zoti Çico, këtë sezon të ri në Televizionin Klan, nisni “Champion Klan” jo më si i ftuar, por si autor dhe drejtues i tij. Si ndiheni? Ky është në fakt edhe ndryshimi. “Në Champion Klan” një nga emisionet më të ndjekura, që padyshim e bën të tillë futbolli, që është një sport magjik, ndryshimi është se nuk jam i ftuar, por drejtoj, ideoj dhe bëj skenarin e “Champion”. Skema është e njëjtë, kemi përsëri dy të ftuar, dhe për rreth një vit kjo është e reja që më ka ndodhur mua në këtë televizion dhe në këtë emision. Dhe si është të kalosh nga një pozicion në tjetrin, jo më i ftuar, por me më shumë impenjim? Ndoshta një njeriu pa një eksperiencë televizive i bën përshtypje, nuk është një hov cilësor, është një kalim që lë gjurmët e veta, ndërsa mua nuk më ka bërë ndonjë përshtypje të veçantë, pasi unë gjatë karrierës sime televizive kam bërë emisione sportive, kam qenë i ftuar, kam drejtuar kështu që e quaj një kalim organik. Kjo edhe për faktin se ju e dashuroni futbollin, jeni një tifoz i zjarrtë...? Kjo sigurisht ka të bëjë me pasionin, por edhe me faktin që brezi i ri ndoshta nuk e di që unë kam luajtur futboll me “Tiranën”, kështu që lidhja ime me futbollin është shumë organike. Unë e kam luajtur, e ndjek, ndjek shtypin, ndjek analizat, ndjek ngjarjet, unë jam brenda futbollit dhe futbolli është brenda meje.

“Shakohoxha i pakrahasueshëm si komentator, në prezantim konkurrojmë”
zëri dhe më dridhet nga emocionet. Sigurisht më prekin vrasjet, që fatkeqësisht i shohim që ndodhin çdo dy ditë. Por më besoni, lajmet e rënda nuk do të doja kurrë t’i lexoja, por ja që jeta është e tillë. Gjithashtu, në edicionin e fundit të lajmeve lexoni edhe titujt kryesorë të gazetës “Koha Jonë”, mes të cilëve edhe ata të suplementit “Summer Time”. Shpesh ju kemi parë që bëni komente dhe nuk e fshihni habinë që tregoni kur lexoni këta tituj. Cili është reagimi, ndjeshmëria juaj ndaj faqeve rozë të shtypit? Ndjesia është nga më të ndryshmet. Për shembull, po ju tregoj rastin e fundit kur lexova në suplementin “Summer Time”, që Enkel Demi do të niste punë si DJ, më plasi e qeshura direkt në “live”, mirëpo edhe unë e ndjeva, dhe ma thanë edhe të tjerët që ishte gjë kaq e bukur, pasi unë vërtet u çudita kur lexova titullin dhe i kërkova regjisë që ta shfaqte edhe njëherë gazetën se ndoshta bëra ndonjë gabim. Dhe verifikova që Enkel Demi ishte DJ. Pra, lajmet e kësaj natyre, apo rozë, siç quhen, ndikojnë edhe emocionalisht tek unë, pasi edhe unë befasohem, pasi në atë

Beson se do ta konkurrosh Shakohoxhën me emisionin e tij? Shakohoxha është i pakonkurrueshëm në talentin e tij si komentator. Po si drejtues? Atëherë beson se do ta sfidosh? Jo, nuk është aty problemi. Përtej humorit, secili ka individualitetin e tij. Po lidhjen tuaj me studion e lajmeve si do ta komentonit? Sigurisht, studioja e lajmeve është nisja e karrierës sime televizive dhe aty do të mbarojë, por kalimi në dhoma të tjera, - nëse do t’i quanim kështu emisionet televizive, në këtë rast atë sportive, për mua është një akt shumë natyral, i ndjerë kështu që më jep një relaks dhe një kënaqësi të madhe. Cila është ndjeshmëria juaj ndaj lajmeve, a ka nga ata që ju ndikojnë dhe lëndojnë emocionalisht? Apo i përballon lehtësisht ato? Jo, natyrisht që edhe unë jam natyrë njerëzore me ndjeshmëri të lartë. Më prekin fëmijët kur përdhunohen, më prekin vajzat që trafikohen, janë lajme që ndonjëherë më duket se më ikën

Dëshmia e Enkel Demit si DJ Përrallat e Rovena Stefës, të cilat vetë i krijon dhe vetë i beson S
iç ju treguam një javë më parë në suplementin “Summer Time”, gazetari Enkel Demi ka nisur në fundjavë punë si DJ, në club-in më shik të Tiranës “Vila Mercedes”. Pikërisht të premtes që shkoi, ai bëri të parin test në këtë profesion sa interesant aq edhe qejfi dhe duket se ia ka dalë më së miri. Përveç shoqërisë së tij që e mbështeti në këtë iniciative gati “të çmendur”, apo edhe klientelës së zakonshme të club-it nuk munguan në këtë natë edhe të tjerë personazhe të njohur të botës së televizionit, por edhe artit. Sigurisht lajmi i bërë publik përmes edhe billboard-eve rrugëve të kryeqytetit ishin një ftesë që joshi shumë kënd për të parë gazetarin në një version të ri. Dhe vërtet Keli ia ka dalë… E fillimi i mbarë është gjysma e punës, çka do të thotë se mjaft të premte të nxehta e presin Kelin si DJ dhe klientelën e këtij club-i.

moment i lexoj për herë të parë. Cili është veprimi që bëtë më pas, morët në telefon Enkelin? Sigurisht, pastaj nisin telefonatat, fillon komunikimi, fillon humori, por është vërtet gjë e bukur nëse u jep një informacion të parë gjithë lexuesve të gazetës “Koha Jonë” me titujt kryesorë që ofron ajo.

D

itët e fundit në një nga sitet e lajmeve rozë në internet, këngëtarja Rovena Stefa publikoi një lajm, që jo na shokoi, por na la pa fjalë. Pikërisht një këngë e saj, të cilën deri para këtij lajmi nuk i kishim dëgjuar as mallin, rezultonte se kishte jo pak, por 16.3 milionë klikime në “Youtube”, duke u bërë videoja më e klikuar shqiptare. Me siguri tani që po e lexoni po çuditeni edhe ju lexues. Për të mos tepruar lajmi tregonte: “Videoja më e klikuar shqiptare në Internet është e Rovena Stefës me këngën “Malli” ka treguar se është artiste e vërtetë dhe që ka thyer shumë tabu me këtë paraqitje të mrekullueshme të saj. Teksa dikujt mund t’i duket i ekzagjeruar ky numër, ne ju themi se është më se e vërtetë, pasi për një arsye apo tjetër, kjo këngë ka marrë dhenë dhe është shpërndarë në rrjetet sociale spanjolle, arabe, turke e indiane. Si, qysh, tek? Pyesni të zonjën, por hallall i qoftë!”, - thotë lajmi. Që normalisht përpara se të ishte kaq i klikuar në këto site të huaja, duhet të ishte paraprirë me ndonjë lajm që e njoftonte shpërndarjen e madhe të kësaj videoje që çuditërisht nuk dëgjohet në Ballkan (le të themi Kosovë, Mal i Zi e Maqedoni, ku ka shqiptarë, se nuk mendojmë se ndonjë tjetër e njeh Rovenën), por pikërisht në Spanjë, Turqi e më tej në vende Indiane e Arabe… Sa larg paske shkuar moj Rovenë… A nuk do të ishte më i besueshëm ky lajm nëse, së pari, kënga jote të ishte e njohur në Shqipëri, pastaj të kthehej në një hit dhe pastaj të pretendoje për këtë famë kaq të madhe që paska kapërcyer edhe kontinentet… Në mënyrë që t’i besonim këto shifrat e tua tejet të ekzagjeruara e aspak të vërteta.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

SHENDETESI

18

INTERVISTA
Nis edicioni i dytë i “X Factor Albania”
S
pektakli dhe gara që bën ëndrrat e çdo njeriu për muzikën realitet po afron në sezonin e tij të dytë. “X Factor Albania” do të nisë edicionin e tij të dytë. Çdokush dëshiron të ndryshojë jetën… çdo njëri do të jetë i suksesshëm dhe të mos jetë më një njeri i zakonshëm. 16 finalistët e edicionit të parë të këtij megaproduksioni janë dëshmia e gjallë se ëndrrat janë të mundura. Ata nuk janë më të parët, nuk kanë më jetën që kishin. Ata tashmë janë artistët e rinj të muzikës, ndërsa fituesja Sheila Haxhiraj është pranë sfidës së dëshiruar prej të gjithëve. Atë të lançimit në tregun botëror. Kënga e saj realizuar nga “Berman Brothers” është gati dhe shumë shpejt do të mësojmë të rejat e saj. Ndërsa tani është koha për të tjerë të talentuar. Konkurrentët kanë bërë audicionet e producentëve, ndërsa një shans i fundit iu është dhënë të gjithë atyre që nuk kanë pasur mundësi të konkurrojnë më parë. Kështu në datat 20, 21 dhe 22 shtator në Pallatin e Sportit “Asllan Rusi” do të mbahen audicionet e fundit për të mos privuar askënd që do të prekë skenën e madhe të “X Factor”.

Festinae“XFactor”:
Kënga ime anglisht, në stilin Soul & Hip-Hop
Ilda Lumani

F

estina Mejzini, një nga zërat më interesantë të edicion it të parë të “X Factor Albania”, e duartrokitur, e pëlqyer, e votuar që nga qyteti i saj, Gjakova, e mbarë Kosova e Shqipëria nuk ka hequr dorë nga ëndrra e saj. Përkundrazi. Falë mbështetjes së madhe që ka gjetur tek audienca, ajo dëshiron jo vetëm të vazhdojë rrugën e muzikës, por që këngët e saj të kthehen në hite. Sapo i ka dhënë jetë të parës këngë, një bashkëpunim me artistin norvegjez KAS, këngë që do të publikohet këtë muaj dhe që i përket rrymës Soul & Hip-Hop, dhe do të vijë në anglisht. Në këtë intervistë për suplementin “Summer Time” të gazetës “Koha Jonë”, Festina tregon për planet e saj dhe emocionet e pakrahasueshme që i ka dhënë gara e “X Factor Albania”. Festina si ka qenë kjo periudhë për ty? Kalova çaste të bukura dhe më shoqërinë e vjetër. Tani jam duke punuar intensivisht në përgatitjen e këngës së parë, e cila do të lançohet këtë muaj dhe shpresoj të pritet mirë nga publiku në mbarë viset shqiptare. Mund të na tregosh diçka më tepër rreth këngës? Po, kënga i takon stilit Soul & Hip-Hop është e realizuar në gjuhën angleze dhe është regjistruar në një studio këtu në Norvegji, së shpejti mendohet që të përgatitet edhe një videoklip për të. Si lindi bashkëpunimi me artistin nga Norvegjia dhe ç’mund të na tregosh rreth tij? Këngëtari nga Norvegjia me prejardhje shqiptare njihet me emrin KAS, më ka bërë një ftesë për bashkëpunim duke më dërguar bazën e këngës, e cila më ka pëlqyer dhe kështu lindi ideja që ne të dy të bëjmë një këngë së bashku. Klipi është xhiruar, çfarë fabule do të ketë? Klipi nuk është xhiruar akoma. Ekziston vetëm ideja të shohim njëherë. Festina, çfarë ka ndryshuar tek jeta jote që kur ke dalë në “X Factor”? Po tani më asgjë nuk është si më parë. Kam kërkesa të shumta nga adhuruesit e mi që të dal me një këngë të re dhe këtë siç e thashë më lart do ta bëj së shpejti. Përgjegjësia është e madhe, dua ta vazhdoj paraqitjen time me sukses dhe shpresoj që kënga ime të bëhet një hit. Po tek ty vetë si kanë ndryshuar pritshmëritë? Nuk e di, disi pas një punë intensive në “X Factor” ndjen një lloj zbrazëtire, por pastaj bindesh që loja ka mbaruar dhe duhesh të përgatitesh për lojën e ardhshme në mënyrë që të kënaqësh publikun, i cili të adhuron. Ke pasur aktivitete festive që kur ke dalë nga “X Factor”? Kam pasur mjaft ftesa për pjesëmarrje, mund të përmend ftesën

në koncertin “Shkelzën Doli & Friends” për nder të 100-vjetorit të Shqipërisë, në Gjakovë. Ishte një manifestim madhështor e posaçërisht kur ftohesh nga një njeri i madh si Shkëlzen Doli Ambasador i Kulturës Shqiptare. Pastaj kam pasur edhe disa pjesëmarrje të tjera, gjithashtu edhe këtu në Norvegji më kanë pritur, jam ftuar të performoj në disa “party” shqiptarët që jetojnë këtu, kam performuar edhe në një “party” tek një norvegjeze. Beson se e ke arritur famën e një këngëtari profesionist tashmë? Nuk mund të them që kam arritur profesionizëm, por kam bërë një eksperiencë të re. Mendon të marrësh pjesë në festivalet shqiptare? Varësisht nga kënga, nëse më

përshtatet. Si e ke planifikuar të ardhmen tënde? Të vazhdoj shkollimin dhe të mos lë anash dhe muzikën. Me kë nga konkurrentët mban ende marrëdhënie shoqërie? Me të gjithë mbaj kontakte. Kush të mungon më shumë? Më mungojnë këngët e përbashkëta që kemi bërë të gjithë. Cila është gjëja më e veçantë që kujton nga “X Factor”? Gjëja më e veçantë për mua ka qenë udhëtimi në Venecia, ku u realizua episodi në “Vilat e jurisë”. Tani që po nis edicioni i dytë, çfarë emocioni ndjen? Më kujtohet dita e parë e audicionit që ka qenë një ndër ditët më emocionuese për mua.

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

EKONOMI

19

Lista e pronarëve qe ftohen të verifikojnë pasuritë në Laprakë, Zona Kadastrale Nr. 8310
yra Qendrore e Regjistrimit të Pasurive të Palu ajtshme (ZQRPP) ka nisur afishimin publik të regjistrimit fillestar të pasurive të paluajtshme për Zonën Kadastrale Nr. 8310, të Tiranës. Ky afishim bëhet respektivisht në territorin e Zonës Kadastrale Nr. 8310, saktësisht në adresën, Rruga, “Koli Bano”, Pallati Nr. 28, te ish-Farmacia e vjetër, Laprakë, Tiranë. Periudha e Afishimit Publik do të vazhdojë 45 ditë kalendarike. Të gjitha subjektet private dhe shtetërore që kanë të drejta pronësie, ose të drejta të tjera reale mbi pasuritë e paluajtshme në Zonën Kadastrale Nr. 8310, janë të ftuar të verifikojnë Regjistrimin Fillestar të pasurive të tyre. “Koha Jonë” publikon listën e plotë të qytetarëve që duhet të verifikojnë pasuritë. Emrat që janë më shumë se një herë në listë nuk janë përfshirë, gjithashtu as kompanitë private dhe ente shtetërore. Në këtë fazë të këtij procesi, është e rëndësishme bashkëpunimi

Z

Tapitë, 5 mijë emra të rinj për Tiranën
tjera mbi pasurinë, duhet të bëjë plotësimet e nevojshme dhe t’i paraqesë vetë ato, brenda afatit të afishimit publik, në ambientin e afishimit, pranë specialistëve të ngarkuar me këtë detyrë te Zyra Vendore e Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme

i ngushtë i të gjithë personave, që kanë të drejtë mbi pasurinë, me ekspertët, duke verifikuar të dhënat në listat e afishuara. Në rast se gjatë kësaj faze konstatohen mangësi në informacionin e afishuar, atëherë pronari, si dhe personat që kanë interesa të

Tiranë. Të gjitha pretendimet do të shqyrtohen dhe do të paraqiten në listat e afishuara brenda periudhës së Afishimit Publik. Procesi i Regjistrimit Fillestar është falas për të gjithë pronarët dhe personat që kanë të drejta mbi pasuritë e paluajtshme.

EMRAT E PRONAREVE QE U JEPET LEJA E LEGALIZIMIT PËR 12 QARQET E VENDIT
NR. EMER ATESI MBIEMER
Emri i Pronarit MIMOZA XHEMAL MUSAI AIRIZA SKENDER MAJA ABAS SEJFULLA KALARI ABAZ DEDA ABAZ HAXHI FEZA ABAZ NAZIF SERANI ABDULLA DAUT BICAKU ABDYL ZENEL DEMIRI ABEDIN LILA ABEDIN SEFER HYSENAGOLLI ABEDIN XHELAL SHKURTA ADA LUAN MALAJ ADELINA BAJRAM KRAJA ADELINA BASHKIM HOXHA ADELINA BESIM HOXHA ADELINA HEKURAN MEROLLI ADELINA MAHMUT KONDI ADELINA SELIM SHENA ADELINA SHYQYRI KALLARI ADEM RAHMAN DODA ADEM RAHMAN DODA ADIJE XHEMAL KAÇI ADJENA EDMOND BURNAZI ADMIR DURAJ ADMIR FADIL PIPERKU ADMIR NEFAIL SALIASI ADMIR SINAN ALIMERKO ADMIRANT HETEM CERRI ADNAND HAMDI LLAGAMI ADNAND MURAT KALLUGJERI ADRIAN DOCI ADRIAN DOÇI ADRIAN DULAKU ADRIAN DULAKU ADRIAN ADEM ZAJA ADRIAN KAMBER POKA ADRIAN MUHARREM MALOKU ADRIAN NIKO DULAKU ADRIAN NIKO DULAKU ADRIAN NIKO DULAKU ADRIAN NIKO DULAKU ADRIAN SHEFQET MERDANI ADRIAN SKENDER DOÇI ADRIAN THOMA NOTE ADRIAN THOMA NOTE ADRIANA SHPUZA ADRIANA MIHAL PAPA ADRIANA MYZAFER BEJLERI ADRIANA NAMIK ALLTARI ADRIANA NDON ALIAJ ADRIATIK KAPAJ ADRIATIK AGRON BRAÇE ADRIATIK DASHAMIR MAKRI ADRIATIK NDOC NDOJ ADRIATIK NDREC NDOJ ADRIATIK NDREC NDOJ ADRIATIK NDREC NDOJ ADRIATIK NDREC NDOJ ADRIATIK SELIM AGOLLI ADUSH BAKA ADVIJE RASIM BRAHO AFERDITA BAJO AFERDITA BERBERI AFERDITA KARAJ AFERDITA SHEHU AFERDITA ALI KALAJ AFERDITA ALI MUÇA AFERDITA ASIM MUÇA AFERDITA DOLE HOXHA AFERDITA ENVER BOTKA AFERDITA HITO CAKO AFERDITA HITO CAKO AFERDITA REXHEP KURTI AFERDITA RIFAT SHEGA AFERDITA SAMI SHEHU AFERDITA SEFER RAMOBANAJ AFIZE NURI MANE AFRIM KORRA AFRIM TAHIRAJ AFRIM BAFTJAR ÇENGA AFRIM BAFTJAR CENSA AFRIM BESNIK BAJRAMI AFRIM ENVER BAJRAKTARI AFRIM HAJRUDHA XHAFA AFRIM IDRIZ RECI AFRIM IDRIZ REÇI AFRIM RASIM MATI AFRIM RASIM MATI AFRIM SAFET PASMAÇI AFRIM SEFULLA KASO AFRIM SHUAIP SHAHINI AFRIM SULEJMAN BACI AGE DED MIRASHI AGE DEDE MIRASHI AGE MARK NIKOLLI AGIM DERVISHI AGIM LAZE AGIM RAMA AGIM SPIRO AGIM TAFA AGIM AHMET RAMA AGIM ALI VESHI AGIM AVNI BUXHELI AGIM CERCIZ SELIMI AGIM DEMIR NURCE AGIM DEMIR NURCJA AGIM DUK DUKA AGIM FAIK SALIAGA AGIM GANI KOLECI AGIM HAJREDIN SHEHI AGIM ISA ÇELA AGIM ISLAM HOXHA AGIM ISLAM HOXHA AGIM ISLAM TOSKA AGIM MOKE ZHUPA AGIM MYSLIM SHEHU

NR. EMER ATESI MBIEMER
AGIM N. SHEHI AGIM OSMAN DEMNERI AGIM PJETER PJETRI AGIM QERIM SHKALLA AGIM RAMADAN LAZINI AGIM SAIM KOÇI AGIM SEIT GJONA AGIM SEIT SHOPAJ AGIM SELFO MEZINI AGIM SHEFQET SHKUPI AGIM SHPETIM CAKO AGRON MORAVA AGRON AQIF ÇULAJ AGRON ASLLAN ALVORA AGRON HAJRI DANAJ AGRON HASAN POJANA AGRON HASAN POJANA AGRON HETEM ELEZI AGRON HIQMET BEQIRI AGRON ILMI ZENELI AGRON ISMAIL ÇAUSHI AGRON LULASH PLANASI AGRON MARK JAHA AGRON MEHMET ISLAMI AGRON REXHEP PURRIZO AGRON REXHEP SHAHINI AGRON SELMAN BODINI AGRON SELMAN DOGJANI AGRON SULEJMAN SELFOLLARI AGRON ZENUN YMERAJ AGRON ZENUN YMERAJ AGUSTELA MANTHO SHIMAJ AGUSTIN KOLA AGUSTIN KOLA AHMET ABAZ AHMETI AHMET ALI LILA AHMET HASAN SHKEMBI AHMET HAXHI SEFA AHMET MYFTAR BETI AHMET SADRI NIKOÇI AHMET XHEVIT HAZIZAJ AIDA VISARI(AGALLIU) AIDA AGIM NIKOLLA AIDA AHMET MULLAJ AIDA AVDI KALAMISHI AIDA BARI ISMAILI AIDA MERKUR KARALLI AIDA OFIK KOÇI AIDA REFIK DEMA AIDA SELIM BIZHGA AIDA VIRON KANE AISHE MERSIN AHMETI AISHE NEZIR DOCI AISHE QATO FEJZO AISHE QATO FEJZO AISHE XHEVAIR SHEHU AJET BAHRI XEBA AJTEN FERIT DALIPI AL. P. IN. SH.A AL.P.IN SH.A . AL.P.IN.SH.A . AL.P.IN.SHA. ''ALBA STAR'' SH.P.K. ALBAN BAJRAMI ALBAN DASHI ALBAN GUSMANI ALBAN ENGJELL PADA ALBAN ISLAM LLOJAJ ALBAN LIGOR TASE ALBAN MAZAR RUSHITI ALBAN MITHAT BASHA ALBAN VASIL LUKA ALBANA LLAZI ALBANA TAHIRI ALBANA ARQILE MERDANAJ ALBANA BILO LLANAJ ALBANA ÇERÇIZ IBRAHIMAJ ALBANA ELMAZ TOROZI ALBANA KAPLLAN RESULBEGA ALBANA MEMO BEGAJ ALBANA NESTI BREGU ALBANA QEMAL DULE ALBANA SKENDER LAMA ALBANO PETRAQ GJECI ALBERT ABAZ KAMBERI ALBERT AGIM REBETA ALBERT ANASTAS TANE ALBERT BAJRAM HAKA ALBERT BEQIR RRUCI ALBERT DINE RISILIJA ALBERT IBRAHIM HASKA ALBERT IBRAHIM HASKA ALBERT KUDRET ISMAILAJ ALBERT LLAZAR SEVO ALBERT MUHARREM HANI ALBERT RAMAZAN RRUSHI ALBERT RAMAZAN TAKAÇI ALBERT SEFEDIN PRIFTI ALBINA DEMIR SHAHINI ALBINE XHEKE ALBTELEKOM ALBTELEKOM SH.A ALDA GJON GUGA ALDO VLADIMIR KOCO ALDONA MIHILL ELEZI ALEKS BARDHUL ZENELI ALEKS TASO BIFSHA ALEKSANDER ÇUPI PAÇI ALEKSANDER FRAN CENA ALEKSANDER FRAN CENA ALEKSANDER FRAN CENA ALEKSANDER MARK PJETRI ALEKSANDER NOVRUZ DULE ALEKSANDER NOVRUZ DULE ALEKSANDER PJERIN MUZHANI ALEKSANDER STAVRI LAHO ALEKSANDRA MISTO PECI

NR. EMER ATESI MBIEMER
ALFA UKE TRESHNJEVA ALFONS BITRI ALFONS ARIF MUÇA ALFONS REXHEP NDREU ALFRED KASA ALFRED HILMI HOXHA ALFRED JAK JAKSIMONI ALFRED JAKOV ARAPI ALFRED KOCO NDRIO ALFRED RAMAZAN KOLECI ALFRED RAPO BAJRAKTARI ALFRED SEFULLA MERSINI ALFRED SOKRAT BALLABANI ALI AHMET PLAKA ALI BANUSH MUSALLAJ ALI BESIM SHATELI ALI DEMIR SUBASHI ALI DEMIR SUBASHI ALI FAIK CERENISTA ALI IBRAHIM GJONI ALI IBRAHIM MIHA ALI LATIF RAMA ALI MEHMET MEHMETI ALI QANI KAPO ALI QANI KAPO ALI SHABAN GOSTURANI ALI XHELAL BLUSHI ALIDA SHKELQIM TUFA ALIDA SKENDER SADRIJA ALIE ELIAN FORTUZI ALIJE KASEM LEVANAJ ALIJE SADIK DURICI ALIL HALIL HOXHA ALIRIZA SKENDER MAJA ALKET MIKEL RADOVANI ALKET PASKAL BABALI ALKETA KONDAKÇIU ALKETA BAJRAM PIRJA ALKETA LUFTULLA ADEMI ALKETA SKENDER CINELLARI ALMA ÇELANJI ALMA MEHMETI ALMA BEDRI SEFERI ALMA HIQMET DAUTAJ ALMA HYSEN METAJ ALMA ISMAIL NGJELA ALMA MUHAMET XHEKA ALMA MURAT RAKIPI ALMA QAZIM SHALSI ALMA RUSTEM TATRAKU ALMA RUSTEM TATRAKU ALMA RUSTEM TATRAKU ALMA SADIK ZOTO ALMA VEIZ ZENKO ALMIRO DAULIO GURAKUQI ALMIRO PAULIN GURAKUQI ALQI MIHAL TASHO ALTIN DRAGOTI ALTIN DRAGOTI ALTIN NDREU ALTIN RAMI ALTIN AZIS BUZALI ALTIN BAJRAM SADIKU ALTIN GANI KODRA ALTIN HAXHI MERGJYSHI ALTIN KALO DUME ALTIN LATO ÇARÇANI ALTIN MALIQ ABAZI ALTIN MEDAT KODRA ALTIN MUSA HAMETI ALTIN NEKI FERUKU ALTIN XHEZO BEQIRI ALTION ALLMUÇA AMARILDA DHIMITER DHRIMA AMARILDO KASEM SEFA AMARILDO MIHO KARABECI AMELA SOTIRAQ LLUPA AMZA QAZIM VESHI ANA ILIJA JOKINOVSKA ANA MAJE GJINI ANASTAS NIKOLLA NASTI ANDELINA ELMAZ CUNI(HOXHA) ANDI KUJTIM DEMAJ ANDON MARK BALLKU ANDREA ISMET GRAPSHI ANDREA JORGJI DILO ANDREA PRENG KOLA ANDREA STEFAN QOSE ANDRODENA HUZRI SHAHINAJ ANDRONIQI GAQO PAPA ANESTI KONDAKÇI ANESTI BELUL PINDERI ANESTI GEZIM VELI ANETA DHIMITER MALAJ ANETA UZEIR DYRKAJ ANGJELINA ILIA GALANXHI ANIFE FAIK KADILLARI ANIFE KAJMAK BEGA ANILA HARIZAJ ANILA JANKU ANILA WITONSKI ANILA ALEKSANDER KRISTO ANILA ANDREA SHARKO (JAHO) ANILA BEXHET QOSE ANILA EQEREM OSMANI ANILA FRROK DODA ANILA HAJDAR VERDHA ANILA KOLI GAÇI ANILA SEFEDIN JONUZAJ ANILA SIMON KRISTO ANIS ISLAM MOLLAJ ANITA KASTRIOT SHKALLA ANJEZA LLUKA GJINI ANTON GJINAJ ANTONELA KOLA ANTONETA FIL SOTIRI ANTONETA HEKURAN KARABELLI

NR. EMER ATESI MBIEMER
ANTONETA QERIM BIDO ANTONETA RISTAN SHTEMBARI ANTONETA ROBERT BAÇI ANYLA ANDON KOROVESHI APOLON SELIM KAZAZI AQIF SALI TAFA ARAJANA QANI KROJ ARBEN BARONI ARBEN BOJA ARBEN DULE ARBEN FRROKU ARBEN GJELI ARBEN LAHO ARBEN SINA ARBEN SPAHO ARBEN XHEMALI ARBEN ASLLAN POGA ARBEN BAJRAM TUSHA ARBEN DYLEJMAN HOXHA ARBEN FAIK PRENCI ARBEN FERIT GJOKA ARBEN GAFUR LALAJ ARBEN GANI HAJDERAJ ARBEN GANI ZHUZHI ARBEN HALIM QOSE ARBEN HALIT MYFTARAJ ARBEN HASAN ZIU ARBEN LLAZER KONDAKCIU ARBEN MUSTAFA TOTO ARBEN ORHAN SINANI ARBEN QEMAL BEKTASHI ARBEN RAMADAN KURTI ARBEN RAMADAN LIKMETA ARBEN RAMAZAN PASMAÇI ARBEN RAMAZAN ZENELAJ ARBEN RAMAZAN ZENELI ARBEN RAMIZ SPAHO ARBEN RIZA KORRA ARBEN SERVET MINAROLLI ARBEN SHAHIN FEJZAJ ARBEN SHYQYRI DALIPI ARBEN SHYQYRI DULE ARBEN SYRJA ÇOLLAKU ARBEN SYRJA KAFARAJ ARBEN TEME VAKA ARBEN XHAFER MEMOLLARI ARBEN ZAIM VELIAJ ARDIAN TITI ARDIAN HAXHI BRACE ARDIAN HYSNI ASA ARDIAN LIMAN BESHIRI ARDIAN XHAVIT MERA ARDIAN XHAVIT MERA ARDIAN ZYBER ÇARÇILI ARDITA NUREDIN PELINKU ARDITA RAM BECOLLI ARDJAN DEMIR ALIU ARGJIR SHATELI ARGJIR OMIR SHATELI ARGJIRO KASI ARGUS KOMI XOXE ARGUS KOMI XOXE ARIAN GENC MUSA ARIAN GENCI MUSA ARIAN HAMDI KARAPICI ARIAN NOVRUS ZONJA ARIANA KOROVELLA ARIANA OSMAN DEMNERI ARIANA RAMAZAN DEMNERI ARIANA RESUL FEJZAJ ARIANITA PETRIT HAXHIAJ ARIF MURATI ARIF N DISHA ARIF SEFEDIN SELITA ARISTE VASIL PERCUKA ARISTE VASIL PERCUKA ARJAN KARAPICI ARJAN KARAPICI ARJAN KARAPICI ARJAN AZEM BRAHO ARJAN ENVER LAZAJ ARJAN HAMDI KARAPICI ARJAN HYSEN KARAFILI ARJAN KRISTOFOR VARESI ARJAN SEFER SHEHU ARJAN SHKURT KARAJ ARJAN VELI XHEKA ARJAN ZYBER TRIMI ARJANA ADEM OZUMI ARJANA AVDYL TOCILLA ARJANA GJERGJ KODHELI ARJOLA HYSEN MEÇA ARLIND GEZIM KRASNIQI ARLINDA LOPELLARI ARLINDA TARJA ARMAND AVNI FIDA ARMAND MURAT FIDA ARMAND SALI DACI ARMAND SINAN FERUNI ARMANDA FERIZ QATIPI ARMANDO KOÇO XHARI ARMANDO KOL DEVOLE ARMIRO PAULIN GURAKUQI ARSEMIN LESKOVIKU ARSEMIN NAZMI LESKOVIKU ARTA DANAJ ARTA DANAJ ARTA DANAJ ARTA BAJRAM PERLEKA ARTA MARKO ROSHI ARTA QERIM NIKA ARTA RAKIP TROPLINI ARTA TOKU PAPA ARTAN NURCELLARI ARTAN TABAKU ARTAN TABAKU ARTAN ARQILE GJIKA

NR. EMER ATESI MBIEMER
ARTAN BESIM KAMBERI ARTAN ENVER XHAKO ARTAN HAJRULLA BESHKU ARTAN HALIM KURTI ARTAN HAMZA DAUTI ARTAN HAMZA HYSENI ARTAN HIQMET DERSHA ARTAN ISMET DERVISHI ARTAN KASEM IMERI ARTAN KASEM YMERI ARTAN KOÇO SAVA ARTAN MUSTAFA KUÇI ARTAN MYNYR BURNAZI ARTAN NAZMI BALA ARTAN NEVRUZ KAPEDANI ARTAN NIKO DULAKU ARTAN PETRIT XHAFKA ARTAN RIDVAN DISHNICA ARTAN SHEFQET TABAKU ARTAN SHEFQET TABAKU ARTAN SHEFQET TOSKA ARTAN SHPETIM LESKOVIKU ARTAN SHPETIM LILANI ARTAN SPIRO FILO ARTAN ZYFER XHENGO ARTIMAN ZYLYFTAR ALLKO ARTUR DALIPI ARTUR ADEM NAZIFI ARTUR BEQO LATIFI ARTUR BINAK ÇELAJ ARTUR BINAK ÇELAJ ARTUR CELNIK KUQO ARTUR DAUT ROSHI ARTUR FERIT DALIPI ARTUR ILIAZ ZHARI ARTUR ISMET ALIMANI ARTUR QEMAL TRUJA ARTUR QEND BAJRAMI ARTUR QERIM BRAHIMAJ ARTUR REFAT METAJ ARTUR ROBERT DEMA ARTUR SKENDER MARA ARTUR SKENDER SINA ARTUR XHAFER XHAXHO ARTUR ZEF MARKU ARZEMIN NAZMI HAZIZAJ ASDREN ALLDINI ASIJE ALI JAÇE ASIM ALEM ÇAKO ASLLAN PLAKA ASLLAN ZEBI ASLLAN ABAS BAKU ASLLAN SADIK LALA ASLLAN SADIK LALA ASPASI STAVRO HARIZAJ ASQERI SABRI ÇELA ASQERI SHYQYRI MYFTARAJ ASTER MEHILLI ASTER HAMIT XHETANI ASTRIT HAJDARI ASTRIT HYSENBELLI ASTRIT ZYLAJ ASTRIT ZYLAJ ASTRIT AGIM KUCI ASTRIT AGIM KUCI ASTRIT AHMET BARINI ASTRIT HEKURAN ROKO ASTRIT HYSEN VOKA ASTRIT IMER PADESHI ASTRIT MEHMET GJAKOLLI ASTRIT MUSA KATROSHI ASTRIT NUREDIN LUSHAJ ASTRIT QEMAL GJECI ASTRIT RAMIZ SHAHINI ASTRIT REFAT LEVANAKU ASTRIT RIFAT LEVANAKU ASTRIT SHABAN VAKIARI ASTRIT YLLI META ATHINA HARRILLA PAPUÇIU ATLIE MUHAMET BERISHA AUGUST SELIM QEFALIA AUREL BAÇI AUREL KRISTAQ DECE AUREL KRISTAQ DECE AUREL NEVRUZ BACI AUREL NEVRUZ BAÇI AURELA BAHOLLI AURELA AVNI RUÇAJ AURELA MERSIN BEQARAJ AURELA MERSIN BEQARAJ AURORA NJAZI AHMETAJ AVDI BESIM KACI AVDUL FERIK HASA AVDYL FERIK HASA AVNI BRAÇE AVNI SPAHO AVNI HAMIT ÇELAJ AVNI MUHARREM GOXHAJ AVNI RRAHMAN KACINA AVNI RRAHMAN KACNIA AVNI RUSTEM DANI AZEM GANI SHALCA AZEM SADRI SYLISUFAJ BAFTISHA MEHMET SHABANI BAFTJAR BODLLI BAHRI MICI BAHRI QAZIM MICI BAHRI SHYQYRI SHTALBI BAJAME GJENCI XHEKA BAJAME LAME ZHOLI BAJAME NJAZI BARDHI BAJRAM ADEM TUSHA BAJRAM BASHKIM LAMA BAJRAM EMIN LEKA BAJRAM FERIT KOLA BAJRAM FERIT KOLA BAJRAM KAMBER PASHO

NR. EMER ATESI MBIEMER
BAJRAM MAN METALIAJ BAJRAM MUHARREM BAJRAMI BAJRAM MUHARREM HAKA BAJRAM REXHEP KOJELI BAJRAM REXHEP KOJELI BAJRAM RUSHIT BEGAJ BAJRAM SALI CUBI BAJRAM SELMAN OSMANI BAJRAM SHEFIT TORA BAKI REXHEP DERVISHI BAKUSHE ISUF BELI BAME HAZBI HARIZI BARDHI DAJLAN HASANLLIU BARDHOK BIB MITRUSHAJ BARDHOK GJERGJ PRENDI BARDHOK PJETER PJETRI BARDHOK PJETER PRENGA BARDHUL VRENOZ BEQARAJ BARDHYL HYSEN ABAZI BARDHYL SKENDER ZEKO BARDHYL XHEVIT MIMINI BARDHYL ZAIM BRICI BAREZA MITAT ÇAUSHAJ BARI ZENEL SHENTOLLA BARIE NEIM KARATI BARIE NEIM KARATI BARIE NEIM KARATI BARIE NEIM KARATI BARIE RAMIZ MAZE BARIJE IRFAN BAKA BASHKIA TIRANE BASHKIM MURATI BASHKIM RUCI BASHKIM ULAJ BASHKIM ETEM ELMAZAJ BASHKIM FADIL GACI BASHKIM ILMI MYFTARAGA BASHKIM ISA ULAJ BASHKIM ISUF VELILLARI BASHKIM MALIQ OKA BASHKIM MEHMET KAMBERI BASHKIM MUKIM BAZANI BASHKIM MYSLIM KUQI BASHKIM QANI SPAHO BASHKIM RAMAZAN BURRELI BASHKIM RAMAZAN RUCI BASHKIM REFAT SHEHU BASHKIM SHYQYRI ISMAILI BASHKIM TOFIK ISAKU BASHKIM VESEL PICALLI BASHKIM ZENEL FEJZULLA BASHKIME MARK PRENGA BASHKIME ZENJEL BALLIU BASIR IBRAHIM CUPI BASRI ISLAM MANA BASRI ISLAM MANA BASRI ISLAM MANA BASRI ISLAM MANA BASRI ISLAM MANA BEAT GM &''S'' SH.P.K. BEAT GN&S SH.P.K. BEDRI DILAVER KARAPICI BEDRI DILAVER KARAPICI BEDRI ELMAZ BOKA BEDRI YMER SHKALLA BEDRIE HEKURAN MEHMETI BEDRIE OSMAN GOGA BEGATOR DAJLAN HILA BEHAR MEHDI BEQIRI BEHARE AHMET BUSHI BEHATE MUÇOLLARI BEHIJE MAHMUT DUSHI BEHIRE LIBOHOVA BEHIRE LIBOHOVA(TURKU) BEJDO PASHO BEJXHE OSMAN KOLANECI BEKILDA PEMA BEKILDA KRISTAQ PEMA BEKIM KARATI BEKIM AGIM SECI BEKIM SINAN SINANI BEKTASH AVNI MERDANI BENIK MENDUHI SARAÇI BEQAR MUHARREM GOXHAJ BERGIN SHEHU BERUZE HAREDIN BARDHYLI BESART RASIM FERIZOLLI BESHO XHEMAL REMA BESIM HYSEN SERJANI BESIM JAHE SOKOLAJ BESIM JAUP SHAHINI BESIM LAME TRESHNJEVA BESIM LUAN KARAI BESIM LUAN KARAI BESIM MUHARREM CAKONI BESIM SALI MALSORI BESIM VELI HYKA BESNIK ALLA BESNIK BUSHAJ BESNIK DODA BESNIK ISTREFI BESNIK KAZIU BESNIK MYRTAJ BESNIK PIPERKU BESNIK AHMET HAMITI BESNIK BESHIR CAMI BESNIK DULEMAN HOXHA BESNIK FEJZI SHAHU BESNIK FEKO AZISLLARI BESNIK FERIT LAMÇE BESNIK FERRIK FEZGA BESNIK HAXHI PAJA BESNIK LIMAN BESHKU BESNIK LIMAN BESHKU BESNIK MUHARREM GUCE BESNIK NEVRUZ BACI BESNIK OSMAN BASHAJ

NR. EMER ATESI MBIEMER
BESNIK QEMAL ALLA BESNIK RAMAZAN TARJA BESNIK RAMAZAN TARJA BESNIK RIZA MUHARREMI BESNIK SHABAN DACI BESNIK SHYQYRI LIKRAMA BESNIK XHELAL LIKOLLARI BESNIKE ALLA BETI AZIS ROJBA BETIM MENSUR HOXHA BEXHET ABDULLA AGA BEXHET TEFIK KAPLLANI BIB MARK VATA BIHANE GJATA BILAL RAMALIU BILAL VIP SULO BILBIL ETHEM MUKAJ BILBIL FAIK SHIMCANI BILBIL SADIK SHERIFAJ BILBIL SADIK SHERIFAJ BILBIL SHAHIN DEMA BILBIL SKENDER SKENDERI BILBIL ZAIM SHEHU BISLIM UJKAN GJOÇAJ BLEDAR RRJOLLI BLEDAR AGRON HASKO BLEDAR AGRON HASKO BLEDAR ALI ÇELA BLEDAR BAJRAM MURATAJ BLEDAR HAJRULLA MYFTARAJ BLEDAR KASEM CERIBASHI BLEDAR PELLUMB BRACE BLEDAR ZYDI BREGU BLEDI MUHAMET NEXHIP BLEDI PETRIT MUKA BLENDJAN SEJDINI BLERAND MENDOR CAMI BLERIM FEIM SHQIPONJA BLERIM HALIL ALLUSHI BLERIM REXHEP BERBATI BLERINA ASIM CAKAJ BLERINA BEQIR VATA BLERINA DALIP TAFANI BLERINA KLEMENT KOLANECI BLERINA SHABAN MERLIKA BLERTA ENES SOKOLI BLERTA MANE TARTARI BLERTA MENTOR TELA BRAHIM DAN ZAGANJORI BRAHIM SALI VILA BRIKENA KOKOLI(MURATI) BRIKENA O KOKOLI BRIKENA O KOKOLI BRIKENA OSMAN KOKOLI BRIKENA OSMAN KOKOLI BRUNILDA XHAFERRI BRUNILDA BASHKIM FUTEZI BRUNILDA FADIL BAMIHA BRUNILDA RUSTEM DERVISHI BRUNILDA XHEVAT SHEMAJ BUJANA ESTREF KALECI BUJAR DOKU BUJAR HOXHA BUJAR METHASANI BUJAR SADIKLLARI BUJAR BEDRI MULLETI BUJAR FADIL ÇELA BUJAR FAIK SPAHIJA BUJAR HALIM HOXHA BUJAR HALIM HOXHA BUJAR HAZIS BEQIRI BUJAR HAZIS DAJKO BUJAR HAZIS DAJKO BUJAR HEKURAN MERSINI BUJAR ISMAIL MANUKA BUJAR ISMAIL MAVUKA BUJAR ISUF QYRA BUJAR LULASH VUKAJ BUJAR MEHMET KAMBERI BUJAR MEHMET SHETO BUJAR MUHAMET DEDJA BUJAR NAMIK SHEHU BUJAR NASYHI SKENDERAJ BUJAR OSMAN DEMNERI BUJAR OSMAN DEMNERI BUJAR QAMIL KURTI BUJAR RAMAZAN AKZOTI BUJAR RAMIS SALAJ BUJAR REFAT HOXHA BUJAR REFAT HOXHA BUJAR REFAT HOXHA BUJAR SABRI DOKU BUJAR SABRI DOKU BUJAR XHAFERR BALI BUJAR XHAFERR BALI BUJAR XHAFERR BALI BUJAR XHEZAR HOXHA BUJAR XHEZAR HOXHA BUJAR ZINI IBRO BUKURI IRFAN SHKUPI BUKURI MEZAN AHMETI BUKURIE CARA BUKURIE AHMET NELI BUKURIE AVDULLA REÇI BUKURIE GEZIM KORA BUKURIE IBRAHIM KOFINA BUKURIE IRFAN SHKUPI BUKURIE MUIR KORÇARI BUKURIE SHAQIR KARAMETA BUKURIJE BEKTESHI BUKURIJE ATMET NELI BUKURIJE DEMIR BULKU BUKURIJE GJIN MARGJINI BUKURIJE KADRI SULA BUKURIJE QAZIM ALIMEHMETI BUKURIJE REXHEP KAPOLLARI BUKURIJE RIZA QORDJA

E shtunë, 15 SHTATOR 2012
EMRAT E PRONAREVE QE U JEPET LEJA E LEGALIZIMIT PËR 12 QARQET E VENDIT
NR. EMER ATESI MBIEMER
BUKURIJE SHERIF KAPEDANI BUKUROSH ILIAS ALIMANI BUKUROSH ILIAZ ALIMANI BUKUROSH ILJAZ ALIMANI BUKUROSHE XHAFER PLAKU BURBUQE SADUSH MEHMETI BURBUQE TAFIL MEÇJA BURHAN IBRAHIM BILANI CAJUP QAZIM SHAQE CAN TAHIR UKCANAJ ÇLIRIM HUTA ÇLIRIM MARJANAKU ÇLIRIM ELMAZ TAFA ÇLIRIM SKENDER FEJZULLAHI DAFINA ELEZI DAFINA MALO DAFINA MET KAMZA DAFINA MYQEREM SULAJ DAFINE JAHOL SELAMI DAJLAN XHAFERR HODO DALI PAPLEKAJ DALIP DALIP DALIPI DALIP GANI HYSA DALIP SELIM NEZHA DALLANDYSHE JAUPANI DAN RRAHMAN SELIMAJ DANE MARK VESELI DANIJE GANI HYKA DASHAMIR PALLAZI DASHAMIR JEMIN FATIA DASHAMIR NURI BAJKO DASHAMIR QEMAL POLLOZI DASHNOR JASHAR OSMANAJ DASHURI AVNI KANUSHI DASHURI SHYQYRI MATELLARI DAUT REXHEP MEMIA DAUT REXHEP MEMIA DAVE JAKU MARKU DAVE ZEF LLESHI DAVID DRAGUSH BEJAERI DAVIDA MISKA DAVIDA LLESH MISKA DAVIDA LLESH MISKA DAVINA DED ZEFI DED RAMAJ DEDE FRROK BIDA DEDE KOL SHERRI DEDE KOL SHERRI DEDE LULASH PLANASI DEFRIM RESHIT DUSHA DEJE SHIMA DEJE ABAZ IBRAHIMI DELI PAPLEKAJ DELO SHAHIN AHMETI DELO SHAHIN AHMETI DELO SHAHIN AHMETI DEMIR SALI KARASANI DEMIR SKENDER OLLI DEMIRHAN GARIP GUCOLLARI DENALD STEFAN PRIFTI MATA DENIO NAZMI HYKA DENIS MUHAREM SHEHU DENIS SHPEND ELEZI DENISA ODHISE KURETA DERVISH DOMI DESHIRA ALI KALLUPI DESHIRE ETHEM HOXHA DHIMITER ADAM BRAHO DHIMITER TRIFON STEFANI DHIMITRAQ PAPAJANI DHIMITRAQ THOMA MISSO DHORI PRIIFTI DHURATA BERZIU DHURATA HOXHA DHURATA XHAFERAJ DHURATA HAMIT DANJOLLI DHURATA HAMIT HAXHIJA DHURATA ISMAIL FETA DHURATA JAUP KAPLLANAJ DHURATA NEBI SALIASHI DHURATA NEZIR DEMIRXHIU DHURATA NURI KUCI DHURATA QAMIL SKURAJ DHURATA RAKIP BERDAI DHURATA RAMADAN EMINI DHURATA SEFER TORBA DHURATA SELFO DULE DHURATA SHEFQET LATI DHURATA TEME PESHKU DHURATA XHEMAL XHANI DHURIM NDUE BEBA DIANA ÇIÇI DIANA DERVISHAJ(XHELK DIANA BAHRI GAQI DIANA BAHRI GAQI DIANA BARI MYFTARI DIANA ESAT XHELILI DIANA HAKI ZAIMAJ DIANA JASIN MEZINI DIANA LEFTER CANI DIANA LLESH ABDURAMANI DIANA MEHMET LEVENDI DIANA PIBUL SHEHU DIANA SEIT PADA DIANA VASIL NAQO DIANA XHAVIT CENMURATI DIDGJEN AGIM BIBE DIJE FILE SINA DILAVER SEJDO DILAVER HASAN DOBRA DILAVER MEHMET SHALA DILAVER MUSA MERJA DILAVER MUSA MERJA DILAVER MYSLYM KARAPICI DILAVER PETRIT DUSHKU DILAVER RAHIM MATARANGA DIODORI AGIM MUJA DITURI ZENEL MALA DJANA FUAT DAJKO DLIRI DHIMITER SHUKE DOLOR HAMIT HYSAJ DOLOREZ MUHAMET FURXHI DOLOREZA LULE DONALD IRFAN YLLI DONIKA MINO DONIKA ENVER DHRAMI DONIKA ENVER DHRAMI DONIKA HYSEN METUKU DONIKA KIÇO POLLOZI DONIKA MUHAMET STAFUKA DOREADA VASILLAQ MIO DORIAN LUTFI MUÇA DORIAN PARIM KONGOLI DORINA PISTOLJA DORJAN BASHKIM KARROCI DORJAN SKENDER PUKA DOROVIJE DALIP OSMANI DRANA RIZA KODRA DRANE MARK LLESHAJ DREJT. RAJ. SIG. SHOQ. DREJTORIA SHENDETIT PUBLIK DRENUSH MESHI DRENUSH GANI MESHI DRENUSH SYL MESHI DRITA ABDULLAJ DRITA DANAJ DRITA DATJA (HOXHA) DRITA DATJA(HOXHA) DRITA JAHJOLLI DRITA LEKA

EKONOMI
NR. EMER ATESI MBIEMER
ELIDA RAMADAN HALULI ELIDA RAMIZ PINDERI ELINDA MYQEREM PASHAJ ELINOR NDINI LLUPO ELION LILO ÇIPI ELIRA KRISTO GUXHO ELIRA SHYQYRI LEKAJ ELIS PETRIT FIKAJ ELISABETA DYRMISHI ELISABETA KOLA ELISABETA KAPLLAN MALOÇALI ELISABETA ZENEL SPAHO ELISABETA ZENEL SPAHO ELIZA IDAJET MELONASHI ELMIRA MYFIT CAUSHI ELONA BASHKIM DOBROLISHTI ELONA FETI SINA ELONA HASAN LEKA ELONA SKENDER KORRA ELTON ZOTO ELTON ABEDIN SHKURTA ELTON AHMET BACELLI ELTON AHMET TAFA ELTON DEMIR RRENDO ELTON FATMIR SHEHU ELTON FERUZ XHAFER ELTON HAJDAR MALO ELTON HAMDI META ELTON PANDELI NOTI ELTON RAKIP LACI ELTON RAMAZAN BALI ELTON SHERIF MUJA ELTON STAVRI TIRANA ELVA MUSTAF PEPAJ ELVA MUSTAF PEPAJ ELVANA VANGJEL ZHEZHA ELVANA XHAFER OMURI ELVI ANESTI XHAXHO ELVIJE XHEVAIR AGOLLI ELVIN LLAZAR ZISI ELVIRA JORGJI BERETI ELVIRA MITAT DYRMISHI ELVIRA SKENDER DRAPERI ELVIRA TOTI GOGA ELVIS SPAHAJ ELVIS HALIL NEZAJ ELVIS JORGJI SHQEVI ELVIS SKENDER KULLAJ EMANUEL ÇOTE TETA EMANUELA ZYDI HOXHA EMILJAN RAMAZAN XHIXHA EMIN ELEZ MATA EMINE FEZEF NASUFI EMINE MUHARREM HOXHOLLI EMINE SENLI ENDJELL ALEKS BRAHO ENDRI DRASA ENDRI BASHKIM MILIKU ENEA HAJRI HOXHA ENEID KONDO ENGJELL LLABANI ENGJELL LLABANI ENGJELL BILAL GORELLARI ENGJELL HYSEN SPAHIU ENGJELL KAME GODOLE ENGJELL QEMAL SHEHU ENGJELL TEKI MEHMETI ENGJELLUSH BRACI ENGJELLUSHE QELESHI ENGJELLUSHE ZHUKRI ENGJELLUSHE ALEKS BRAHO ENGJELLUSHE BESNIK SPAHIU ENGJELLUSHE ÇENO BEGAJ ENGJELLUSHE ETHEM CENE ENGJELLUSHE IDRIZ HOXHA ENGJELLUSHE QANI HYSENLLARI ENGJELLUSHE SHABAN KAMZA ENGJELLUSHE SULEJMAN JACA ENGJELLUSHE TOSUM SAMARA ENIS BAJRAM GJELI ENIS FATMIR VESHI ENKELEDA LELO(SARACI) ENKELEIDA AVDULLAJ ENKELEIDA HARUN AHMETI ENKELEJD ROBERT ÇOLLAKU ENKELEJDA RABETA ENKELEJDA ÇERÇIS IBRAHIMI ENKELEJDA GEZIM BRACE ENKELEJDA GEZIM QATJA ENKELEJDA HASAN BEGAJ ENKELEJDA NJAZI SHABANI ENKELEJDA SHABAN ISMAILI ENKELEJDA THANAS GEGA ENKELEJDA XHEMO LAMAJ ENO STAVRI VELO ENOGLIN LUFTAR CANAJ ENRI AGIM CEKANI ENRIKETA KRISTOFOR PAPA ENTELA AGUSH BERISHA ENTELA AGUSH BERISHA ENTELA ASLLAN TASHO ENTELA DEMIR ISLAMI ENTELA ETHEM HOXHA ENTELA FATMIR MUHAMETI ENTELA FREDI MARJANI ENTELA NIMAN VELIAJ ENTELA SELADIN KRAJA ENTELA SULEJMAN ELMAZAJ ENTELA XHEMIL ARAPI ENTJEN XHOVALIN DEMA ENVER LUSHA ENVER MARKJA ENVER MEHMETI ENVER MEHMETI ENVER MEHMETI ENVER TAFAJ ENVER ALI TUZI ENVER BENIAMIN MEHMETI ENVER DALIP IBRO ENVER DALIP SEFA ENVER DERVISH LUSHA ENVER MUHAMET ZENELI ENVER SALI LEKA EQEREM FERIT MAREJA EQEREM SELIM KERCIKU EQEREM SELIM KOXHIKU ERAIDA VASIL SHARKO ERALD VIKTOR KULLA ERANDA SULO DERVISHAJ ERANDO DEFRIM ZENUNLLARI ERANDO KOLEC KOLA ERDOL NEXHMI BEQIRI ERFAN ZENEL KENA ERGYS KASTRIOT LLANAJ ERGYS KASTRIOT LLANAJ ERGYS PIRRO SHKABA ERIETA MANXHAR HAXHIAJ ERIK KEPUTA ERIOLD PAL DODAJ ERION SUVARIJA ERION BARDHYL SPAHI ERION PJETER KAÇORRI ERISELDA THANAS BASHARI ERITON SHEHU ERJETA DHIONIS CICI ERJOLA JAKIN MEREPEZA ERJON HASANI ERJON ALI TURABI ERJON EDUART SUVARIJA ERJON HILMI DARDHA

20

NR. EMER ATESI MBIEMER
DRITA ADEM QERIMI DRITA ADEM QERIMI DRITA HAJRULLA ZOTO DRITA HAJRULLA ZOTO DRITA HAJRULLA ZOTO DRITA HALIL VARPSI DRITA ILJAS XHIHANI DRITA JAHOVER BARUTI DRITA JONUZ RIZVANI DRITA MUSTAFA KAJTAZI DRITA REXHEP DUMA DRITA RIZA ÇOMENI DRITA SAKIP XHEKA DRITA SHAQIR HOXHA DRITA XHELAL FERHATI DRITA XHEMAL CACA DRITA XHEMAL ZOTO DRITAN DISHA DRITAN HOXHA DRITAN HOXHA DRITAN LLANAJ DRITAN LLANAJ DRITAN FAKO LLANAJ DRITAN ILIA PAÇEJA DRITAN IMER ZEBI DRITAN JAKUP RRAPI DRITAN JAKUP RRAPI DRITAN JORGJI QOSE DRITAN LUAN GACI DRITAN LUAN GACI DRITAN LUAN GACI DRITAN MEHILL RICA DRITAN MITER CIPI DRITAN MUSA BALASHI DRITAN MYSLIM ZANI DRITAN NESTI LENA DRITAN SABRI QOSJA DRITAN SABRI QOSJA DRITAN SADRI HASANI DRITAN SEFEDIN DYLLI DRITAN SELIM HYSENI DRITAN SHAHIN SPAHIU DRITAN SHKELQIM BRINÇI DRITAN TODI RISTIA DRITE SHEME TORA DUDUSHE ETEM META DUHIJE LATIF DOKU DUKAT MALIQ SPAHIU DUKATOR FERIT TELALLARI DUKATOR FERIT TELALLARI DUKATOR FERIT TELHALLARI DULE SULO HASANI DURIM DULO(DULE) DURIM HYSOLLARI DURIM MEDI DULE DURIM SABRI PICARI DUSHE HASAN BALA DYLBER RAKIP SHKURTA DYLBERE BARJAM NDREU DYLBERE HAMID SUBASHI DYLBERE REXHEP QERSHORI EDIP ISMET SHEHU EDIP QAMIL DACI EDISON HALIT MULGECI EDISON HALIT MULGECI EDISON TEFIK ÇELA EDJOLA ANDON MARKU EDLIR XHAHOLLI EDLIRA BEQIRAJ EDLIRA JAHOLLARI EDLIRA KODRASI EDLIRA KODRASI EDLIRA BEQIR BEQIRAJ EDLIRA ENVER MARKU EDLIRA FUAT JAHOLLARI EDLIRA KOLIT BRAHO EDLIRA KUJTIM XHEMALI EDLIRA PETRIT CAKO EDLIRA TAHIR XHELEKA EDLIRA XHEZO LEZO EDMEA ISUF CARA EDMOD ASTRIT ZANI EDMOND KASI EDMOND KUKA EDMOND AVDULLA MUÇA EDMOND HALIL IMANI EDMOND ISMET NEZIRI EDMOND JANI REKA EDMOND LAVER GOJDA EDMOND LAVER GOJDA EDMOND LUFTIM KUKA EDMOND MARK KOLA EDMOND MELEQ KYÇYKU EDMOND MYSLIM LUZI EDMOND PETRIT ARAPI EDMOND QAMIL HILA EDMOND QAMIL SALLAKU EDMOND QAZIM XHEPA EDMOND REFIK SALIBASHA EDMOND SHABAN KERÇIKU EDMOND SHEFKI XHEMOLLARI EDMOND THANAS CEQI EDMOND THANAS TOROVECI EDMOND XHEMAL DOKU EDRIN OSMAN HASANI EDUARD ENVER TALJA EDUART FIRI EDUART AHMET KATESHI EDUAR T FOTI SHY TI EDUART HAMZA FIRI EDUART HASAN SKENDERAJ EDUART ILJAS SKARRA EDUART MIFTAR HOXHA EDUART MUSTAFA GOCI EDUART RAMADAN RAMÇI EDUART SHPETIM PADA EDUART STAVRI LIÇO EDUART ZAIM VELIAJ EDVIN REFIK QUKU EFIGJENI GJYLAMETI EGLANDA ZENUNI EGLANTINA BAROKA EGLANTINA YMERI EGLANTINA ARISTOTEL BESHO EGLANTINA RAMI CICOLLARI EGLENT KASEM BICI EJUP MEDAT OSMANI EKATERINA MIHAL TOSKA EKREM DYLBER NAZARI ELDA AVDURRAHMANI ELDA SHTEMBARI ELDA LIKO GURI ELDA ODHISE ÇAÇI ELDA PAL MERGJYSHI ELDA PIRO BUZO ELDA RUHI SPAHIA ELDA SKENDER DUSHKU ELDI MILTIADH CONDI ELENI ILO PALI ELEZ MUHAMET NUHALLARI ELEZ XHELADIN CALA ELEZ XHELADIN LALA ELEZ XHELADIN LALA ELGENT OSMAN EMINI ELI GORE PEÇI ELI VELI MECOCU ELIDA ÇOLLAKU ELIDA APOSTOL COLLAKU ELIDA FATOS ÇIFLIKU ELIDA HYQMET XHABRAHIMI

NR. EMER ATESI MBIEMER
ERJON NOVRUZ KAPEDANI ERJON XHEZAIR BERBERI ERJONA JAKUP MEKOLLARI ERLIN GENCI SAMINI ERLIN GENCI SAMINI ERLIND SHAQIR PIRA ERMAL BASHKIM XHURXHI ERMAL FATMIR ALISLLARI ERMAL ILIR HOXHA ERMAL PETRAQ THEMELI ERMAND HAJRI HOXHA ERMANDA KRISTAQ SHENI ERMIR AGOLLI ERMIR FUAT JACE ERMIR MYRTEZA BAÇI ERMIR NEKI FERUKU ERMIR TOMORR KAPEDANI ERMIRA ISTREFI ERMIRA ABAZ MASHA ERMIRA JAKUP ZEQIRI ERMIRA MANTHO ZEMANI ERMIRA MEHSUET METALIA ERMIRA MUSTAFA GOXHAJ ERMIRA NEBI SHEHU ERMIRA NIKO RUDAJ ERMIRA SELAM DYRKAJ ERMIRE NIKO RUDAJ EROLANDI MUHARREM ZAIMI ERTA ARGJIR SFERDELLI ERVEHE HAJDAR SHEHU ERVEHE VEIZ SERANI ERVIN BUJAR PALLAVESHI ERVIN HAMEZ SOKOLAJ ERVIN KUDRET HYSENLLARI ERVIN MEXHIT ELEZAJ ERVIN MIFTAR GJANA ERVIN VESEL KAJA ERVIS POLIKRON KOROVESHI ESA HYSEN NEZIRI ESAT HALIL DOGJANI ESAT ISUF RUKA ESAT RAKIP LAÇI ESAT SEFER MARKU ESHREF SALI DEMNERI ESMA REXHA ESMA KALEM FEJZO ESMERALDA BASHKIM SKUKA ESMERALDA NURI VIZANI ESMERALDA PETRIT KORITA ESTELA SERVET GOXHABELLIU ESTREF IBRAHIM BALLO ESTREF IBRAHIM BALLO ETLEVA HALILI ETLEVA HODO ETLEVA JONUZAJ ETLEVA ASIM KORA ETLEVA BEQIR DOÇE ETLEVA FADIL HIDA ETLEVA FASLLI KUQO ETLEVA HAXHI XHANI ETLEVA HEQEREM KREKA ETLEVA NEIL BRASHIMAJ ETLEVA PIRO HODO ETLEVA PIRO MAQELLARI ETLEVA RAMAZAN LASKU ETLEVA REXHEP KELO ETMOND MUHARREM QAFOKU EUGEN PATRIZAN HILA EUGEN PJERIN MUZHANI EUGEN PJERIN MUZHANI EUGENT LIMANI EVANGJELI AZEM MARKU EVGJENI ANDREA CIKO EVGJENI LLAMBI RRAPI EVGJENI SOKRAT KERI EVITA GEZIM KURTI EVRINOMI PALI DHASKALI FABIO MEHMET SINA FABIOLA KUJTIM GJONI (HYSOLLARI) FABJAN SHYQYRI MEHMETI FADIL HAJRI FADIL HASA FADIL DEMIR ABDIU FADIL ETHEM MAKSUTAJ FADIL FADIL HOXHA FADIL KADRI VUCAJ FADIL KADRI VUCAJ FADIL MANE MEHMETAJ FADIL MISIN DOBRUSHI FADIL RAM LAÇI FADIL SHAQIR MEHMETAJ FAIK SABRI VEIZAJ FAJKA SHIKO ALIKO FAMILJA PAZARI FANIKA JAN AGARAJ FANIKA PELLUMB AGARAJ FAREDIN XHEVAIR GYREJA FARI QAMIL HOXHA FARI QAMIL HOXHA FARIE RAM SELIMAJ FARIJE KARAMAN HYSA FATBARDHA DRAGAJ FATBARDHA DUSHKU FATBARDHA RAMA FATBARDHA BAJRAM HAXHI FATBARDHA FAIK HYSENBELLI FATBARDHA FERIT NULLARI FATBARDHA IBRAHIM VELI FATBARDHA ISLAM FASKO FATBARDHA NJAZI HAMETLLI FATBARDHA PREL NDREVATAJ FATBARDHA QANI GUZI FATBARDHA QAZIM STAFA FATBARDHA SADIK KOKIÇI FATBARDHA SEHIT HALILI FATBARDHA SHABAN BALI FATBARDHA ZENEP SHESHORI FATBARDHASKENDE RUSTAFA AVDULI FATIHA MEXHIT BASHA FATIME BAZE FATIME BOÇI FATIME LAMAJ FATIME DERVISH ZHURI FATIME ESAT TRESA FATIME MURAT OSMANI FATIME RAMAZAN SHIMA FATIME SEFER SPAHIJA FATIME XHELADIN SHABA FATIME ZHEMAL KUKUNJA FATJON BAJRAKTARI FATJON JONUZ HAKA FATJON SHABAN MITA FATKI MEHMET KAMBERI FATMIR BUSHI FATMIR SULAJ FATMIR AVDI XHARRI FATMIR BARDHYL BRAMI FATMIR BUJAR BALI FATMIR ELEZ MESI FATMIR FAIK SHENGJERGJI FATMIR FERIT KOKONA FATMIR FRAN UKCENAJ FATMIR GJERGJ GJINAJ FATMIR HAMDI PRIFTI FATMIR HAMID KERTALLI FATMIR HYSEN MANGA FATMIR LIMAN LEBA FATMIR MEHMET SINA FATMIR MEHMET SINA

NR. EMER ATESI MBIEMER
FATMIR NEVRUZ KAPOLLARI FATMIR NIMAN HOXHA FATMIR NJAZI PELLUMBI FATMIR NURI QETI FATMIR QANI TORO FATMIR RESHIT TUSHAJ FATMIR RIZA KUÇI FATMIR SALI SHEHU FATMIRA DEMO SADA FATMIRA ELMAZ ELMAZAJ FATMIRA HASAN AZISLLARI FATMIRA ISMAIL MUSTA FATMIRA JASHAR HYSENJI FATMIRA MERO SULAJ FATMIRA NEVRUZ MYFTARI FATMIRA NUREDIN HAJDARAJ FATMIRA REXHEP BRAÇE FATMIRA XHELADIN KONDI FATMIRA XHEVIT TOROZI FATOS AZERMADHI FATOS AZERMADHI FATOS AZERMADHI FATOS KOTOBELLI FATOS SADIKU FATOS SADIKU FATOS SADIKU FATOS SKEJA FATOS BAHRI BARDHI FATOS GANI LALA FATOS HAJREDIN META FATOS JOSIF DHROZA FATOS RAMUSH NUREDINI FATOS RAMUSH NUREDINI FATOS XHEZO BEQIRAJ FATOS ZEQIR SHEMSIU FATOS ZEQIR SHEMSIU FATRI DULE FATSEREKA DINGU FATUSHE ILJAZ NEXHA FAZLLI NAZO FELLENXA MURATAJ FELLENXE RAMAZAN KILA FERDI MANE BEQIRAJ FERDINAND DAUT BRAHIMAJ FERDINAND ELEZ ISUFAJ FERDINAND HALIL SINOIMERI FERDINAND NEZIR ISLAMAJ FERDINANT IBRAHIMI FERHAT SAKURTI FERID RAMAZAN HUDHRI FERIDE HASAN RUCI FERIDE MURAT JANÇA FERIT DINJARI FERIT ADEM MUCA FERIT AGIM PLASA FERIT HAJDAR BODURRI FERIT ISUF SHAQIRI FERIT TAHIR DACI FERIZ HAME MEMIA FERIZ MAL MADANI FERUZE DURO FESTIM BASHLLARI FESTIM BUSHI FESTIM ABDI MURATI FESTIM SAFET XHAFERRI FESTIM SELMA NURCELLARI FESTIME ALI MATRAKU FETANET MUSTAFA MUHARREMAJ FILE HAXHI KASMI FILE RIZA RUKA FIQERETE KAMBER KRAJA FIQIRET MEHMET DERVISHI FIQIRET NEZIR SKENDERI FIQIRETE ABAZ KOÇANI FIQIRETE ISUF MANJA FIQIRETE RESHIK BAÇI FIQIRETE SALI ZENUNI FIQIRETE SELAM KOÇIA FIQIRETE SELMAN KOCIU FIQIRI ALLMETA FIQIRI BELUL TAHIRI FIQIRI BEQIR ASLLANI FIQIRI HAQIF SULAJ FIQIRI RAMAZAN TEODORI FIQIRI XHEMAL ALLMETA FIQIRI XHEMAL ALLMETA FIQIRIJE RESUL HAXHIMALI FIRMA BRUKER FERR. V. MEKSI FISNIK IDRIZ THARTORI FISNIK KADRI DUMANI FISNIK VELI SPAHIU FITIJE DERVISH RAMA FITIM SPAHIU FITIM HARUN HAZIZAJ FITIM MYHEDIN LULO FITNET HAMDI HOXHA FITNETE AHMET IBRAHIMI FITNETE MYSLYM OZUNI FITNETE RAMAZAN MUKJA FITNETE SALI DEMNERI FITNETE XHELO GJELI FITNETE XHELO TAMBURI FITRETE XHEMAL DUSHKU FJORANTINA GJOLEK GERBAJ FJORENTINA GJOLEK GERBAJ FLAMUR BEQIRI FLAMUR ASLLAN ASLLANI FLAMUR FERHAT GJONI FLAMUR FERIK BULLA FLAMUR HASAN CALLIKU FLAMUR HYSEN SHT YLLA FLAMUR MANE MEMETI FLAMUR MANE MEMETI FLAMUR SHUKRI QOKU FLAMUR ZENEL KALEMI FLAMURE FETI SHKEMBI FLLANZE SINAN KUPA FLORA BOÇI (GJOKA) FLORA TOMÇINI FLORA ALUSH BAKIA FLORA HAJRULLA PAPAJANI FLORA HAKI ALIZAJ (PUJARI) FLORA HAZIZ TELA FLORA KOCI MERTIRI FLORA MUSTAFA SHEHU FLORA RIZA SHKIRA FLORA TAHIR HASANDOÇAJ FLORENC HYSEN MANKOLLARI FLORENC TOMORR BERDUFI FLORENCA ISA SELIMI FLORENT BASHKIM VENETIKU FLORESHA ISUF XHANI FLORESHA MEHMET SULA FLORESHA XHEMAL AHMETAJ FLORETA RAMAZAN PASMAÇIU FLORIAN RAHMAN ÇELHANJI FLORIAN RESHAT BOGDANI FLORIAN RESHAT BOGDANI FLORIJE RAMIZ SULA FLORIJE REXHEP MUSKA FLORIKA HALIL MULLOYMERI FLORIKA LIGOR ASLLANI FLORIKA SHABAN GALLACI FLORIKA SHABAN GALLACI FLORINDA BESNIK BAJRAMI FLORINDA JORGJI KALLASHI FLORINDA SKENDER TOROMANI FLORINDA SULO NUSHI FLORJAN SHKELQIM JAUPANI FLURIJE KADRI SEÇI

NR. EMER ATESI MBIEMER
FLUTURA HAJDINI FLUTURA MULLARAJ FLUTURA BAJRAM KADAREJA FLUTURA HAMZA ZIZAJ FLUTURA HASAN HALILAJ FLUTURA HAZIZ SHEHU FLUTURA IMER DEDA FLUTURA ISLAM DEMA FLUTURA RAMAZAN HYSA FLUTURA SELMAN BLUSHI FLUTURA SHAQIR BRACE FLUTURA SKENDER MATA FLUTURIM SHAQIR DAJA FONIKA JANI AGARAJ FOTINI ÇOBAJ FOTINI QIRJAKO KONDO FOTO KIÇO VONGLI FOTO KIÇO VONGLI FOTO VANGJEL KASHTA FRAN JAK GJONAJ FRAN MARK FRROKU FRAN ZEF CENA FREDERIK ISMAIL ALUSHI FREDERIK KOCO KROMIDHA FREDERIK SPIRO GJERASI FREDERIK SPIRO GJERAZI FREDI XHEVIT BALLIU FRIDA DHIOGJEN ZERA FRIDA FATMIR AZISLLARI FROKE NDUE DEDENDREAJ FRORINDA PJETER BROZI FUAT HASAN BUNDO FUAT MERSIN JACE FUAT NAZIF ABAZI GAFUR SULEJMAN ETHEMAJ GAFURR DEM DOGJANI GAFURR HAKI KETA GALINA KOLI VAKO GANI BEG SHABANAJ GANI BEG SHABANAJ GANI BERI SHABANI GANI DALIP SHEHU GANI DULE PROGONATI GANI HASAN GANILLARI GANI SULO PIPERO GAZMEND FEJZI RRAPUSHI GAZMEND HAXHI HAXHIA GAZMIR HOXHA GAZMIR HOXHA GAZMIR ABAZ ABDULLAJ GAZMIR SULEJMAN HOXHA GENC AVDULLA ALIKO GENC ISMAIL MANUKA GENC MYNYR BURNAZI GENC NDUE GJONI GENC SABAH DERVISHI GENC SAKIP KALOSHI GENCI ÇELMETA GENCI FUAT JAHOLLARI GENCI ISUF SHKALLA GENT VERGJIL MONARI GENTI XHAVIT LLESHI GENTIAN LESKAJ GENTIAN ABDULLAH PULTI GENTIAN GAZI ÇAFAJ GENTIAN GEZIM KOLLÇINAKU GENTIAN GEZIM KOLLÇINAKU GENTIAN GEZIM KOLLÇINAKU GENTIAN GEZIM KOLLÇINAKU GENTIAN HAJREDIN BENGASI GENTIAN KUJTIM MATAJ GENTIAN MAZLLEM MELOKU GENTIAN RAKO CARKO GENTIAN SYRJA MULLIQI GENTIAN VASFI PELLUMBI GENTIAN YMER KAREMANAJ GENTIAN ZYLYFTAR DRAGOTI GENTIANA NUREDIN MULLAJ GENTIANA ZAGOLL SHAQIRI GENTJAN DILAVER SEJDO GERALDINA SOFOKLI MINXHAJ GERANTINA FELEK PEÇI GERANTINA FELEK PEÇI GERT CARCANI GERT GJELI GERTA HIDAJET BERISHA GERTA LATIF LASKU GERTI PETRIT GJELI GESTA AVDYL DYRMISHI GEZIM HASANLLARI GEZIM PASHAJ GEZIM SINA GEZIM SINANI GEZIM SUKAJ GEZIM XHAFA GEZIM BAJRAM BALISHAJ GEZIM BAJRAM SULA GEZIM ELEZ MATA GEZIM FASLLI MUCA GEZIM HASAN CIPI GEZIM HASAN CIPI GEZIM HYSEN DARO GEZIM HYSEN KOVACI GEZIM IBRAHIM SHEHI GEZIM ISA GUÇE GEZIM ISUF CEKA GEZIM MUHARREM LLUKA GEZIM MUSA MATUSHI GEZIM MUSA MUSAJ GEZIM QAMIL HABIBAJ GEZIM REXHEP QETI GEZIM RRAHMAN XHAFERRI GEZIM SAMI FLAGA GEZIM SINAN SINANI GEZIM SULO MUHAMETAJ GEZIM VEAP ISLAMI GEZIM XHEVDET CAUSHI GJELOSH GJOKE NIKOLLA GJELOSH GJON MATOSHI GJERGJ HOXHA GJERGJ LUSHI GJERGJ SHOLLA GJERGJI AGRON SHAHOLLARI GJERGJI ISMET LAKO GJERGJI PETRAQ GJECI GJIN DED QEHAJA GJIN DEME PAPLEKAJ GJOK PJETER PRRONI GJON BIBE LEKA GJON GJONAJ GJON NDUE GJECI GJON PJETER PAVACI GJOVALIN NOCI GJOVALIN NDUE NDOJA GJOVALIN NIKOLL PROGNI GJYLANI VEHBI DIBRA GJYRGJI SULO BEJKO GJYSTINA REXHEP ABDI GLEDI BAJRAM VLADI GOFILE GJON IMERAJ GRAMOZ BRAÇE GRED DISTRIBUCION SHPK GRETA MOJSI NDREU GRETA MOJSI NDREU GRETA PAULIN NARACI GRETA SELIM MANE GRETA TEKI PRIFTI GUÇE BEZAT RAMA GUIDO NDUE PERGJOKA GULJELM SERREQI

NR. EMER ATESI MBIEMER
GULJELM GJON SERREQI GURI RESHAT DRAGOTI GURI SILE FEJZULLAHI GURI XHEVIT VELILLARI GURIM DEMIR MALO GUXIM IDRIZ TAFAJ GUXIM IDRIZ TAFAJ GZIM XHEMAL KROVA HAFEZ MUSKOLLARI HAJDAR MEHMET KEPUTA HAJREDIN HOXHA HAJREDIN KERÇIKU HAJREDIN ESAT NASUFI HAJREDIN ISLAM HOTI HAJREDIN RAUF FRATARI HAJREDIN RAUF FRATARI HAJREDIN REFAT HOXHA HAJREDIN S KERÇIKU HAJREDIN SELIM KERCIKU HAJREDIN SELIM KERÇIKU HAJRIE ABDULLA HOXHA HAJRIE KALEM XHAFA HAJRIJE ABDULLA HOXHA HAJRIJE FASLLI TROCI HAJRIJE HAXHI TELALLI HAKI AVDI ÇELA HALIL BEQIR UKA HALIL BESIM KRAJA HALIL HASAN GEZIQI HALIL JAKUP VATA HALIL MAL ALIAJ HALIL SALI MAMICA HALIL SEFER NOZLLAKU HALIME SHERIF MEMUSHAJ HALIQ CIKU HALIT CARA HALIT MALIQ ZAJMI HALIT RAKIP HOXHA HAMDI CENOLLI HAMDI SUDI HAMDI BIDO ISLAMI HAMDI HYSEN MICI HAMDI ISUF RUKA HAMDI JAHE MICI HAMDI MUSTAFA META HAMDI MUSTAFA META HAMDI SHEMSI DRIÇI HAMIDE ZYFI HAMIT SITA HAMIT HALIL NEZAJ HAMLET PJETER PJETRI HAMZA FARI KALLAVERE HAMZA RAMAZAN PLAKA HAMZA SHAZIMAN SPAHIU HANE ADEM JATA HANE ALIM HYSA HANKE HALIL DIBRANI HAQIF DYLEJMAN DEMIRLIKA HAQIF HANE GJOKOLA HARUN MUCA HASAN BAJRAKTARI HASAN AHMET LUSHI HASAN DAUT DERGUTI HASAN FERHAT KANTO HASAN METI LECI HASAN METI LECI HASAN OSMAN PASHAJ HASAN SHAQIR MURATI HASAN XHAFER MURATI HASIM ADIL RADO HASIME BEQIR LILA HASIME ZENEL HOXHA HATIJE MEHMET DUSHA HATIXHE HYKA HATIXHE HYKAJ HATIXHE DINE SULA HATIXHE HETEM VIDHI HATIXHE MEHMET LIÇO HAVA REXHEPAJ HAXHI FEIZI IBRO HAXHI HALIT MATRAKU HAXHI RRAHMAN SELIMI HAXHI SADIK GJANA HAXHI SHABAN TUFA HAXHI SHEFQET LAMI HAXHI SHEFQET LAMI HAXHI SHYQIRI BALLA HAXHIRE TAHIR METAJ HAXHIRETE CANAMETI HAZIS SHERIF CECAJ HAZIZ SADIK ALLGJATA HEDIJE HAJREDIN KARDHASHI HEKTOR MENDAR MULLA HEKTOR ZYLKADI KALANA HEKURAN MAZLLEM KALEMASI HEKURAN MEDI DULE HEKURAN MEDI DULE HEKURAN MUHAMET BRAHIMAJ HEKURANE ISMAIL GJINI HERION DERVISH CIFLIKU HETEM PIPERI HEVZI XHAFERR KRASNIQI HIKE ELEZI HIQMET SHYQYRI MYFTARAJ HIQMET TOSUN LIMLLARI HIQMET TOSUN LIMLLARI HIQMETE ADEM BEÇA HIVZI NEKI PESHTANI HODO ADIL RRAPO HOJE HILE GJONI HUME MEHMET HALILAJ HUME MEHMET HALILAJ HUMIJE ISMAIL MANDRI HURMA BEKTASH SALIASI HYJNOR RAMIZ QERIMI HYQMETE BALI ALIAJ HYQMETE BALI ALIAJ HYRE NIMAN GJYRIQI HYSEN HASAN KALA HYSEN HASAN LUSHAJ HYSEN ISMAIL BREÇANI HYSEN MALIQ TELA HYSEN MYSLYM PELLUMBI HYSEN OSMAN KOKOLI HYSEN SALI DIZDARI HYSEN SALI DIZDARI HYSMET IDRIZAJ HYSNI DODA HYSNI NAZMI HAKA HYSNI SHYQYRI LITA HYSNIJE AVDI HASA IBRAHIM NELA IBRAHIM IBRAHIM ZANUNI IBRAHIM MAN GJURRA IBRAHIM MEHMET MEMIA IBRAHIM RAMAZAN BRAHIMI IBRAIM MEMIA IDRIZ GEZIM JOLLA IKBALE HAKI KUPA ILDA XHAVIT EMIRI ILIA HAMIT ÇAUSHI ILIA KOÇO KONGO ILIA STAVRI QIRJAQI ILIA THOMA BAXHO ILIA THOMA TASE ILIR AHMETI ILIR DELIALLISI ILIR JAKU ILIR MERO ILIR ABEDIN ÇIÇI

E shtunë, 15 SHTATOR 2012
EMRAT E PRONAREVE QE U JEPET LEJA E LEGALIZIMIT PËR 12 QARQET E VENDIT
NR. EMER ATESI MBIEMER
ILIR ARIAN DRAGONI ILIR ARIF HALILI ILIR BEQIR BUDLLA ILIR HAKI SHARRI ILIR HASAN SALLA ILIR HASAN SHEFQETI ILIR HYSEN ONURI ILIR MEHMET NIKAJ ILIR MUHARREM DUBALI ILIR MURAT CAKONI ILIR NAMIK DAIU ILIR NIKOLL PACO ILIR PANDELI BERETI ILIR QAZIM KERÇIKU ILIR REXHEP HALLVAXHIU ILIR SEIT CULLHAJ ILIR SHEFQET HOXHA ILIR SHEMSI META ILIRIDA DEMUSH ABAZI ILIRJAN ÇELA ILIRJAN ARSHIN BEJLERI ILIRJAN DILAVER CEREPI ILIRJAN DILAVER ÇEREPI ILIRJAN DULE HOXHAJ ILIRJAN FATMIR DURO ILIRJAN HYSEN SERJANI ILIRJAN IRAKLI BICJA ILIRJAN KASO MEHMETI ILIRJAN QAMIL KOLA ILIRJAN RAMADAN KUKELI ILIRJAN SYRJA KASA ILIRJAN VASIL KROMIDHA ILIRJAN XHAVIT SUÇI ILIRJANA ÇUMANAJ ILIRJANA SHEFQET BEGAJ ILJAZ ISA FISHEKU ILJAZ TAHIR GEGA INAJET TOSKA INAJET BEQIR KARROCI INDRIT FAIK DOGA INDRITA FEIM ABDYLI IQMET TOSUN LIMLLARI IRAKLI MARINGLEN ZERA IRENA ALLMUÇA IRENA GUIDO PERGJOKA IRENA JORGJI PIKULI IRENA KIÇO JAUPI IRENA PETRAQ ISMAILAJ IRENA QERIM HAMITI IRENA RESHAT ÇAKAJ IRFAN KADRI BEGAJ IRFAN MEXHIT ZEBI IRFAN SHEFIT BREGU IRINI DHIMITRI MANGO IRMA HALIT SHAMETAJ IRMA MUSTAFA KACI IRMA NAIL CALA IRSIOLA THEMISTOKLI NIKA IRVINA ISLAM ROSHI ISA QERIM ZYMBERI ISA SHABAN LALA ISA TAHIR TUJECI ISARE SEFULLS MUSABELLIU ISHE HAQIF XHETANI ISIDON SOKRAT KOTI ISLAM BEDRI LOKA ISLAM HYSEN AGOLLI ISLAM MYFTAR CENKO ISLAM RREMENTI ÇENGO ISLAM RUSHAN ZAIMI ISLAM SHEFQET SHEHU ISMAIL DYSHNIKU ISMAIL ARIF NEZAJ ISMAIL HAKI MALOKU ISMAIL HAKI MALOKU ISMAIL KASO MEHMETI ISMAIL MUHARREM XHAFERRI ISMAIL OSMAN KARAJ ISMAIL RESHIT BAHITI ISMAIL XHELAL MALLUNXA ISMET NURI NDREGJONI ISMETE KASEM DIKO ISMETE NUREDIN ALIAJ ISMETE SALI MÇINI ISMETE SELMAN HERRI ISUF HASANI IVA LORO KROQI JAHO SABRI JAKBELLI JAKUP SHEFQET SHIMA JANAQ VASIL RISTANI JANAQ VASIL RISTANI JANAQ VASIL RISTANI JANI AVDULLA POPA JANI TEKI KAÇI JANKA KOLLI JANULLA ILIA QIRIAKO JANULLA VASO QERAMA JANULLA VASO QERANA JASHAR HALIT TAHIRI JEMIN FERIK HYSENBELLI JETA ISUF SHKALLA JETA XHEZO QOSJA JETENOR GJON LEPURI JETENOR GJON LEPURI JETMIR SALI DEDA JETNOR LATIF SHEHAJ JOANIS DHIMITER HANO JOANIS SERVET TOCKA JOLANDA AGO AGAJ JOLANDA STAVRI KOLA JONELL VESHO JONIDA DASHNOR SHEHU JONIDA NURI HYSA JONUZ HASAN VAKA JORGO QIRJAKO HILA JOSIF LILI PRIFTI JOSIF PJETER PUPI JOSIF VELI BAFTI JOZEFINA ISA JAKU JULIAN AHMET XHEMBULLA JULIAN EQEREM KATROSHI JULIAN GJERGJI KOLA JULIAN NEFAIL SHYQYRIU JULIAN PARIM DOSTI JULIAN SKENDER KURTI JULIAN VLADIMIR KREKA JULJANA NJAZI AHMETAJ JULLA ALI KASI JURGEN XHELAL MUJKA KADE ALI AHMETAJ KADEME EMRI HOXHA KADIFE PASHOLLARI KADINE ZENUN ALIAJ KADIRE ZENEL MUCA KADRI DALIPI KADRI ALUSH BULLARAJ KADRI BAKI PREZA KADRI ISMET DATJA KADRI REXHEP SPAHIU KADRI REXHEP SPAHIU KADRI REXHEP SPAHIU KADRI SADIK KATAROSHI KADRI SADIK KATROSHI KADRIE DINO ALIMERKO KADRIE DINO ALIMERKO KAJAZE KOCIAJ KALIOPI DHIMITER ZOTO KALIOPI GULI KOSTA KALIOPI JANI KOROVELLO KAMBER TAHIR MARTINI

EKONOMI
NR. EMER ATESI MBIEMER
LEONORA SPIRO KOROVESHI LEONORA SYRJA BRAHAJ LEONORA SYRJA BRAHAJ LEZE NDUEH DOÇI LIDA KUMBE LIDA GURI BEZHANI LILI BEKIM ALLKA LILIANA PURAVELI LILIANA BESIM MICI LILIANA ENVER ÇUBERI LILIANA FADIL DEDJA LILIANA MILTO ELQENI LILIANA NERIOGJEN GJIKDHIMA LILIANA VASIL VAKA LILJANA GJINI LILJANA ASLLAN TAFA LILJANA EMIN VAKA LILJANA FERIT TOSHI LILJANA HALIL RROSHI LILJANA ILIA XHAFA LILJANA ISA TAKAÇI LILJANA ISA XHANI LILJANA LEK CUNI LILJANA LLUKAN SAVO LILJANA MARK IBRAJ LILJANA MUHAMER MUÇAJ LILJANA NJAZI BLAKSTARI LILJANA QEMAL PATOZI LILJANA SADIK DEMO LILJANA SPIRO NUREDINI LILJANA YMER TAKA LIN TUSH GJOKA LINA LLAZAR KONDILI LINA XHEFER HAKANI LINDA GJERMANI LINDA NOSI GJERMANI LINDITA ALIMEMETI LINDITA AGRON DAUTAJ LINDITA BEQIR CANI LINDITA FATMIR CANAJ LINDITA GANI MUÇA LINDITA GJON KIKA LINDITA LATIF HASANAJ LINDITA MISTO XHANARI LINDITA NASI GJERMANI LINDITA NEIM KONDO LINDITA NEIM KONDO LINDITA NOSI GJERMANI LINDITA RAMADAN ZAÇE LINDITA RUZHDI KAÇI LINDITA SALI HOXHA LINDITA ZIHNI LATIFI LINE HOXHA LINKNEJDA BARDHYL GEGA LINKNEJDA BARDHYL GJERGJI LIRI BIZHGA LIRI ÇEKA LIRI CENAJ LIRI AVDULLA BRAÇE LIRI ELEZ ÇULLHAJ LIRI GANI HYSENI LIRI HAXHI BRACE LIRI JORGJI LLUPO LIRI JORGJI OCELLI LIRI JORGJI OCELLI LIRI KOLI YZEIRI LIRI KRISTO PANO LIRI RAKO BEGAJ LIRI SEFER SEFERI LIRIE MITRO META LIRIE NEZIR PASHOLLARI LIRIE RAMIZ DEDJA LIRIJE BAKALLI LIRIJE COCI LIRIJE REKA (LACEJ) LIRIJE REKA (LACEJ) LIRIJE ALI XHOXHI LIRIJE AVDI XHELO LIRIJE BEXHET DYLI LIRIJE JONUZ MUCAJ LIRIJE MYSLIM KOLA LIRIJE SALI SALLAKU LIRIJE XHELO DASHI LIRIJE XHELO DASHI LIRIKA LUKE BROZI LIRIM ISLAM MUDA LIRIM LAM LUMAJ LIRIM MUJ NEZIRAJ LIRIM TELHA STAFA LIRJAN LAMAJ LISI ISLAM ISMAILI LLADE SANDRI SHATRA LLAMBA PREND MICI LLAMBI TOLI SHAKA LORENA NAZMI LIKA LORETA FATMIR ZENGJINASI LORETA MURAT DOBROLISHTI LORETA RAKIP STAFASANI LORINA MUHIR ÇARÇANI LUAN ALI HADAJ LUAN ARIF SPAHO LUAN FEMI KARASANI LUAN HAXHI XHANI LUAN KADRI SELIMI LUAN MENTOR SHKRETA LUAN MIHO GJINI LUAN RESHIT DERMANI LUAN SELIM TURIA LUAN SELIM TURJA LUBJANA NEXHIP KASAJ LUCIA NINO KURTI LUÇIA NINO KURTI LUDMILLA GJOLEKE MUÇA LUDMILLA KOZMA DUNDO LUDMILLA PANDELI DULE LUDMILLA VARFOLLOMENI ZORAQI LUFTETAR XH TOPOLLAJ LUFTIM HAXHI SULI LUIZA VESHI LUIZA MALO MEMA LUIZA PJETER RAPI LUK DEDE KALAJ LULE BEQIR DEMIRXHI LULEZIM SUDI LULEZIM IBRAHIM FEJZO LULEZIM NAIM ZACE LULEZIME BEDRI MALE LULI NIKOLL FLORINI LULIETA ELEZ IBRAHIMI LULIETA TEKI BANDI LULJETA ÇULLHAJ LULJETA GUSKA LULJETA HYSEN MERJA(YZEIRI LULJETA LATIF SHLLAKU LULJETA LUTFI VOGLI LULJETA OSMAN RADANI LULJETA QEMAL SULA LULJETA SIRI ALLDERVISHI LULJETA VEIZ BELLO LULJETA XHELIL DOMI LULJETA XHEMAL XHAFERAJ LULJETA ZEQIR BULKU LULJETA ZINI KEÇO LULJETA ZYBER MYFTARAJ LULO KAMBER LULO LULZIM BEQIR KALBAJ LULZIM HASAN BALLA LULZIM IDAJET JOCA LULZIM MYRTEZA ZENELI LULZIM NDUE NDOJ

21

NR. EMER ATESI MBIEMER
KAPLLAN HOXHA KARAFIL IRFAN ÇARÇANI KAREMAN SABRI DERVISHI KASTRIOT LICO META KASTRIOT NESIM ZACE KASTRIOT NEZIR RAMAJ KASTRIOT RRAHIM KAMBO KATERIAN LEONIDHA AVDIA KATERINA ANDON MEKSI KATERINA HALIT SINA KATERINA ISMAIL XIBRAKU KEDINA SKENDER REXHMATAJ KELMEND LILI MITRO ''KESH'' SH.A. KIMETE ISUFI KIMETE ABAZ HASA KIMETE HAJDAR BAKU KIMETE SKENDER MUSTAFA KIMETE SKENDER MUSTAFA KLAJD DIN DINE KLARIDA FATMIR NELA KLARINDA MALIQI KLARINDA ZYDI MALIQI KLAUDJA SULEJMAN TOTO KLEA ISLAMAJ KLELIA RUCA KLELIA RUKA KLEMENTINA AGRON ZAÇE KLEMENTINA LAVDIM ZANI KLEMENTINO STERIO PIJA KLITON PIRO NAQELLARI KLODIAN DEMIR REXHMATI KLODIAN MERSIN HISI KLODIAN NAIM CIBAKU KLODIAN PAVLO DEMA KLODIAN SKENDER HOXHA KLODIAN SPARTAK ZAJMI KLODIANA KRISTO SEJDHO KLODJAN HYSEN ALUSHANI KLOTILDA LEKA KOÇI TAHIRI KOÇI TAHIR TAHIRI KODHEL HYSEN MANKOLLARI KOL DEDNDREAJ KOL DED SELJA KOL NIKOLL DEDAJ KOL NIKOLL DEDAJ KOLARITA ÇUKALLI KOLE MARK PRECI KOLE MARK PRECI KOLI SAKO GOGA KOLI SAKO GOGA KOSTA HEKUR SENKO KOSTANDINA BEGAJ KOSTANDINA ALI SERJANI KOSTAQ SOTIRAQ ROVI KOZETA KOCO MESHI KOZETA KRISTAQ KAME KOZETA LUKE KARASECAJ KRENAR SAMI KOFINA KRENAR SAMI KOFINA KRISANTHI KOSTA ÇARÇANI KRISTAQ STEFAN GJURGJAJ KRISTIANA QIRIAZI KRISTINA KITO KRISTINA ILIA MANÇE KRISTINA JAK GJONAJ KRISTINA KOZMA DYRKAJ KRISTINA OMIR BAJKONSI KRISTINA PANDELI LOLE KRISTO SOKRAT VASILI KRISTOFOR PECI KRISTOFOR ANDREA PECI KUDRET KOÇI MULLAYMERI KUDRET QEMAL HOXHA KUJTIM DINAJ KUJTIM PROGNAJ KUJTIM BNLIM MYFTARI KUJTIM DINE DINAJ KUJTIM DINE DINAJ KUJTIM DINE ZAHO KUJTIM ENVER LIÇO KUJTIM GJURAN HOXHA KUJTIM HAMDI GJATA KUJTIM HYSEN ÇEPANI KUJTIM IBRAHIM AGA KUJTIM IBRAHIM SPAHIU KUJTIM LULO MAHMUTAJ KUJTIM MARK BROKSHI KUJTIM MEHDI SITA KUJTIM MEHDI SITA KUJTIM MEHDI SITA KUJTIM MURSEL TAHIRAJ KUJTIM MUSEL TAHIRAJ KUJTIM QAMIL LLUBANI KUJTIM RAMAZAN SALA KUJTIM RESHAT KACKINI KUJTIM SADIK MARTANI KUJTIM SELIMLA SKURRA KUJTIM SHAQIR BALLIU KUJTIM SULEJMAN MULGECI KUJTIM TARE TARE KUJTIME HALIL SALILLARI LAHE RAMAZAN BASHA LATIF RESHIT LUZI LATIF SAMI NUREDINI LAURA AGRON TEROLLI LAVDIE ISUF BEQIRI LAVDIE NEXHIP ZEMKOLLARI LAVDIE QEMAL VEIZAJ LAVDIJE REKA LAVDIJE SHYQYR FEJZULLA LAVDIM ZENEL CANI LAZAM SHAHIN SEFAJ LAZAN SHAHIN SEFA LAZAR SHAHIN SEFA LAZER NDUE ZEFI LAZER ZEF CURRI LAZER ZEF CURRI LAZER ZEF CURRI LAZER ZEF CURRI LEDIO ASTRIT KOKA LEDIO PETRIT KOKA LEFRIE SOTIR KOJA LEFTER DHIMITER KASHTA LEFTERI HALIT BORA LEFTERI NEXHIP DUSHAJ LEFTERI OSMAN XHELO LEFTERIE GJOKA LEJLA NEZO DELIA LEJLA REFIK LUKA LEK NDUE PALOKA LEK ZEF LLESHI LEME RIZA KOKOMANI LEONARD KADIU LEONARD GANI RAMAJ LEONARD GEZIM XHAFERRI LEONARD HEKURAN QOSJA LEONARD LLAZAR SEVO LEONARD LLAZAR SEVO LEONARD LLAZAR SEVO LEONARD LLAZAR SEVO LEONARD QAZIM KULLAFI LEONARD SAMI STRAZIMIRI LEONARD SAMI STRAZIMIRI LEONARD ZEF BUJARI LEONORA HYSENJ MEMAJ LEONORA REFIT DAJLANI LEONORA SAFET BULKU LEONORA SERJAN HALILI

NR. EMER ATESI MBIEMER
LULZIM REMZI ÇAUSHI LULZIM TOMSON LANI LULZIME XHEVAT TORO LUMTURI JORGO LUMTURI JONUZ RUSPI LUMTURI LIMAN DERVISHI LUMTURI LUAN DERVISHI LUMTURI MAHMUT MARA LUMTURI MEDI XHEKA LUMTURI MUÇO MILLA LUMTURI NUREDIN PASHKAJ LUMTURI QEMAL SHAHLLARI LUMTURI SAFET KONOMI LUMTURI SHEME ZHUPA LUMTURI SULO KONDI LUMTURIE LUTFI HAKA LUMTURIJE KADEMI LUMTURIJE EMIN KOÇIBELLAJ LUSHE TEFIK ÇONIKU LUTFI DAUTLLARI LUTFI LUCA LUTFI ADEM PIRA LUTFI ETHEM TOPÇIU LUTFI HALIM DAUTLLARI LUTFI HALIM DRUTLLARI LUTFI HALIM KALLARI LUTFI QAMIL CEVANI LUTFI SEFEDIN LOKA LUTFI XHEMAL LUCA LUTFIE OSMAN REZHDA LUTFIE QEMAL HOXHA LY TFI QEMAL MYFTARI MADALENA QIRIC ANDONI MAFERIT LEC XHEPI MAHIR FEJZULLA MALI MAHMUDIJE SELIM VATHI MAHMUDIJE SELIM VATHI MAJE MYSLIM MULLETI MAJLINA RIZA NAQO MAJLINDA ANGJELLARI MAJLINDA BAKI BARUTI MAJLINDA BILBIL BIHUCAJ MAJLINDA EDIP VESHI MAJLINDA EJUP STAFA MAJLINDA FATMIR IBRAHMAJ MAJLINDA GANI QEMALI MAJLINDA HAKI BURNAZI MAJLINDA ISMAIL VESELI MAJLINDA JORGJI CAVO MAJLINDA LUIGJ DEMA MAJLINDA MEHMET BYLYKU MAJLINDA MURAT GJOKA MAJLINDA OSMAN XHENGO MAJLINDA QAZIM ASLLANI MAJLINDA SHAHIN MUSABELLI MAJLINDA SHAQIR GJINAJ MAJLINDA SHEFQET SELIMI MAJLINDA SOKOL BARDHI MAJLINDA STEFAN MEJDANI MAJLINDA VANGJEL SIMONI MAJLINDA XHEMAL CARCIU MAKBULE BESIM KARAJ MAKBULE HAMIT XHELO MAKSIM MEHMET METALIA MAKSIM MIÇO LAÇO MAKSIM XHEVAT SHAHU MAL SADIK REMA MALIQ CIKU MALIQ HILMI OSMANLLIU MANE AHMET STAFASANI MANE TUSH NGJENCI MANE ZAIM FUSHA MANJOLA KOÇI MANJOLA MEHMETI MANJOLA BASHKIM LIKAJ MANJOLA ÇLIRIM HYKAJ MANJOLA HAKURAN TOPULLI MANJOLA SAZAN NGJELA MANUEL JONUZ BIXHOKU MANUELA KIÇO NAKE MANUSHAQE HAKORJA MANUSHAQE HALIT SALLIU MANUSHAQE HYSEN CARA MANUSHAQE IBRAHIM XHELJA MANUSHAQE MEHMET LASKU MANUSHAQE MYRTEZA HARASANI MANUSHAQE SABEDIN MEÇAJ MANUSHAQE SEFEDIN SHALSI MARASH GJOKA MARENGLEN AGIM HUQI MARENGLEN AGIM HUQI MARENGLEN QANI CECI MARENGLEN QANI CECI MARGARITA BODE MARGARITA KALO ÇOTA MARGARITA KIÇO KURTI MARGARITA LLAMBI HALILAJ MARGARITA NASI PERIKLIU MARGARITA RAMADAN NEZAJ MARGARITA TAIP SHKEMBI MARIANA XHEMAL DRAGONI MARIE MEDHA MARIJA GJOKE GILARDI MARIJE BRUKA MARIJE NDUE KESHTENJA MARIJE XHELAL MANJANI MARIKA ILIA KAÇI MARIKA KOÇO QERAMA MARINGLEN SAMI SELISHTA MARIO HYSNI ISUFAJ MARJANA PALLA MARJANA NDUE NIKOLLA MARJANA NDUE NIKOLLA MARJANA NOVE NIKOLLI MARJANA QAMIL HASNJOKA MARJANDA BAJRAM DUMANI MARJETA META MARJETA ANDON ALIAJ MARJETA HALIL MEMA MARJETA LUTFI EMINI MARK GJINAJ MARK LULI MARK LULI MARK LULI MARK LULI MARK DOD PRENGA MARK GJON MARKU MARK NDREC KOLA MARK NDUE GJINAJ MARKO ILMI DEMIRAJ MARSELA AMETAJ MARSELA ÇELNIK HOXHA (AZISLLARI) MARSELA KOSTAQ SHQEVI MARSELA THEODHOR ANASTASI MARSINA MILO XHANIJA MARTA KOL SHTJEFNI MARTA ZEFIN ZHUPA MARTE NDREK MHILLI MARTIN BIBE LLESHAJ MARTIN MARK HILA ''MATA'' SH.P.K. MATJANA JANIL LIÇO MATJANA XHAFER ZIZAJ MATO SALI MATUKA MAZE ASQERI ZHOLAJ MEHDI TAFIL VERCANI MEHMET ALIMEHMETI MEHMET MUÇ RAMÇAJ MEHMET REXHEP DERVISHI MEHMET REXHEP KORITA

NR. EMER ATESI MBIEMER
MEHMET RUSTEM MUDA MEHMET SULEJMAN BERISHA MEHMET XHEMAL CELMETA MELEQE KASA MELEQE MIHAL JONUZAJ MELIHA FIQIRI THACI MELOPI JORGO RUSHITI MEMEO YMER KORCARI MEMO ETHEM HASANI MENDIE KADRI LALA MENDU XHAVIT MIFTARI MENDUH ILJAZ DAMZI MENDUHIJE GURI ÇERAVA MENSUR SHKELQIM KALAMISHI MENTAR MUHARREM RAMI MENTOR RAMI MENTOR MELEQ TELA MEREME FERHAT BALLA MEREME MEHMET SHEHU MEREME RIZA HAMITI MERGIM NAZMI HOXHA MERITA ALI BAJRAKTARI MERITA DILAVER PRIFTI MERITA DILAVER PRIFTI MERITA HAJDAR BULKU MERITA HAXHI ALLUSHI MERITA IBRAHIM MUÇELLI MERITA OMER MYFTARI MERITA QEMAL SULA MERITA RIFAT MITRO MERITA SHAZIMAN CAMI MERITA SKENDER LUSHA MERJEME HAMIT ZOTO MERSIN BICI MERSIN XHAFER LATIFI MERXHAN BOG BUCA MERXHAN REXHEP ARAPI METIN FEYZULLAH ABAKAY MEXHIT XHEMAL CIPI MHILL PREND PRENDI MIGENA HOXHALLARI MIGENA PASHA MIGENA TOMOR ÇAÇI MIGENA VASIL DHOKSA MIHANE JASHAR CICOLLARI MIHANE REXHEP DACI MIKEL QAKO KITA MILLO KIÇO MALIQI MILTIADH SOTIR KUTALI MIMOZA ALDISHA MIMOZA ALUSHI MIMOZA GODALI MIMOZA PELLUMBI MIMOZA XHAJA MIMOZA ADEM LLESHI MIMOZA AGIM MATJA MIMOZA AHMET ÇEKREZI MIMOZA AHMET XHANI MIMOZA FASLLI RIZVANI MIMOZA HAMID MEÇE MIMOZA HETEM DIDO MIMOZA ISMAIL PELINÇI MIMOZA KADRI MAMAJ MIMOZA MALIQ NERGJONI MIMOZA MALIQ SHEHU MIMOZA MUHARREM BUNDO MIMOZA NDREC ARAPI MIMOZA NEVRUZ PELLUMBI MIMOZA NIJAS GJATANI MIMOZA POLIKRON LACE MIMOZA RAMADAN QERAMA MIMOZA RESHIT TUFA MIMOZA SABRI DANJOLLI MIMOZA SHABAN LLESHI MIMOZA SHEFQET FACIA MIMOZA SHERIF HAMZA MIMOZA TUTI CEQI MIMOZA VAIT ALIAJ MIMOZA XHEMAL ÇELA MIMOZA ZILFO KOSTA MINA CERRA MINA NDONI MINA NDONI MINE BRAHIM BALA MINE HEKURAN HALULI MINEKO ESTREF DULE MINELLA BRAHO MINELLA HARILLA PAPUÇIU MINELLA LIO NAÇI MINERLA KOROVESHI MIRANDA XHEMALI MIRANDA HASAN LEKA MIRANDA NUSRET KRUJA MIRANDA REFAT TOPI MIRANDA REXHEP RIRA MIRANDA ZEQIR SHUPO MIRASH SEFEDIN KULLA MIRBAN ELMAZ DIKA MIRBAN ELMAZ DIKA MIRDITA SHERIF BEQIRAJ MIRE MUÇ DEMUSHI MIRELA ÇOBO SKENDAJ MIRELA HAMID ISMAILI MIRELA ISUF LLUPA MIRELA KADRI KOLLOGJENI MIRELA METO KALOÇI MIRELA QANI BALI MIRELA SELIM KASA MIRELA TOMORR KAPEDANI MIRELA XHELADIN HAZIZAJ MIRJANA PAJA MIRJANA SHAPA MIRJANA JONUZ KARAFILI MIRJANA VANGJEL KAPAJ MIRJETA BAKIRI MIRJETA HALIT HASANI (MYFTARI MIRKA BESIM TELI MIRSIJE LLUKA MIRSIJE SHYQYRI MAROLLI MIRVETE QAZIM PASHA MIRVJENA SELIM GJELI MISLIM FERATI MISLIM HAJDAR JELLA MITER MARTIN MEÇAJ MITRUSH PETANI MJAFTIME ELMAZ PERVATAJ MJAFTONI XHANI MJAFTONI SHEFQET JENIÇERI MOIS ZYLFER KAMBERI MOLINAR ALI BACI MONDA ISMAIL BREGO MONDI OSMAN NASUFI MONIKA AVNI FIDA MONIKA ISMAIL VATHI MONIKA MUHAMET CANO MONIKA PAJTIM BRAÇE MRIKE PAL MEKSHI MUFID IRFAN FIDA MUFIT ELMAZ KULEMANI MUHAMED EQEREM KAVAJA MUHAMED SAHIT KARECI MUHAMET ZAIMI MUHAREM NURI MULLALLI MUHARREM AHMET GRUDA MUHARREM ALI GJYRIQI MUHARREM HAJDAR GUÇE MUHARREM MAHDI GJOKA MUHARREM MEHDI GJOKA MUHARREM OSMAN SERDARI MUHARREM RAMIZ LUKA

NR. EMER ATESI MBIEMER
MUKADEZ PERMETI MUKADEZ RIZA MUÇA MULLA MANXHAR VESHI MULLA MANXHAR VESHI MUSA HAZIS LICKU MUSA HAZIZ RICKU MUSA SKENDER BISHEVA MUSA ZYDI MALIQI MUSTAFA ALLA MUSTAFA ALLA MUSTAFA GANI DURO MUSTAFA HYSEN GOCI MUSTAFA LIMAN DERVISHI MUSTAFA SELIM TOTRAKU MUSTAFA SELIM TOTRAKU MUSTAFA VELI QOJDESHI MUSTAFA XHEMILE BERATI MYFIT MUSTRET KARAMETO MYFTAR SINANI MYFTAR SINANI MYNYR ISMAIL BREGO MYNYR SHYQYRI HASHIMI MYREVETE SELMANI MYRTEZA MYFTARI MYRTEZAN BAJRAM MUSTAFAJ MYRVETE DJEPAXHIA MYRVETE SELMANI MYRVETE HAMDI IBRAHIMLLARI MYRVETE ISMAIL KULLAFI MYRVETE QEMAL XHELA MYSLIM HASA MYSLYM GAZIDEDE MYSLYM ABAZ SHEHU MYSLYM MUSA SALLAKU MYSLYM RAHMAN HERRI MYZAFER MEHMET BRATI MYZEJEN HAKLAJ MYZEJEN KALANA MYZEJEN MENI MYZEJEN FADIL DODA MYZEJEN FADIL DODA MYZEJEN ISA MYFTARI MYZEJEN RUSTEM BLUSHI NADIRE BEQIR SHAHU NADIRE MEHMET FERIZI NADIRE PELLUMB TOLLJA NADIRE RAMADAN GJELOSHAJ NADIRE SELIM KODRALIU NADIRE SHAQIR BEGA NADIRE SHAQIR BEGA NADIRE SHAQIR BEGA NAFI ZAIM SHEHU NAFI ZAIM SHEHU NAFIE HASAN MANLLIU NAFIE REXHEP KUNXHIU NAFIJE IBRAHIM KASMI NAFIJE NAZMI DOKU NAILE ALI ZALOSHNJA NAILE KORBI KARAJ NAILE OSMAN STAFA NAILE RIZA PICIRI NAIM MUSAI NAIM TAHIRAJ NAIM ALI NOKA NAIM AQIF KOLTRAKA NAIM ARSHIN IBRANJ NAIM ASLLAN ASLLANI NAIM BAJRAM TAKAÇI NAIM BAJRAM TAKCI NAIM GJURAN HOXHA NAIM IDRIZ DEDJA NAIME MUHARREM GJELI NAIME SHYQYRI SADIKU NAIMIR LUAN KURTI NAIMIR LUAN KURTI NAMIK AHMET PLLAHA NAMIK MUHARREM HOXHA NAMIK SHERIF SELAMAJ NAMIRE QASHIP HAMZO NAMIRE SHERIF NAKO NARENTA SOTIR BUSHI NARIE PASHUK NOKA NASIBE RAMADAN PICOLLI NASIP NAZIF AGA NASIPE IBRAHIM LLANGOZI NATALINA MIKEL NDRECA NATASHA DURO NATASHA ISMAIL MURAJ NATASHA LAVER ROJBA NATASHA LLIKAN BUSHI NATASHA MEJTIM BALLABANI NATASHA METI LULO NATASHA MITRO VELAJ NATASHA MUHARREM SEVO NATASHA NAZIF DERVISHAJ NATASHA NEZIR KINA NATASHA PETRAQ MAMILLA (SHY TI) NATASHA PETRAQ SHY TI NATASHA QANI SHEHU NATASHA SOTIRAQ CIPI NATASHA SPIRO PANI NATASHA THOMA MARKU NAUNKA MITER DIMROÇI NAXHIE GJONI NAXHIE HOXHA NAXHIE HOXHA NAXHIJE BRAHIM MOLLAJ NAXHIJE FASLI CAPA NAZE RIZA ALLMETA NAZMI ALIRO VASILI NAZMI ARSHI DABULLA NAZMI HASAN BAJRAKTARI NAZMI ISMAIL XHAURI NAZMIE KAME MANAJ NAZMIE NEBI XHAFERI NAZMIE SALI DEMNERI NAZMIJE ALI VASILI NAZMIJE BALI METALIAJ NAZMIJE RAMADAN TARJA NDER. ALBTRASPORTIT NDERIM ELEZ CIBAKU NDREC MARK TUCI NDRICIM BAKALLU NDRICIM HAKI KICI NDUE GJON MEMAJ NDUE SOKOL PRENDI NDUE ZEF BARDHI NEBAHET XHEMAL ZHLLIMA NEBAHETE IMER MEMI NEBI ADEM DOKOLLI NEBI ZYBER SYLA NEBIE SHEME FEJZO NEDRET SALI CENA NEDRETE JONUZ SHKRELI NEIM MYRTEZA ZOTO NEIM SABRI MUSABELLIU NEKI SADIK MEDA NEKIJE KAPOLI NEPAIL ASIM NURKA NERIM HYSEN KACELI NERIM HYSEN KACELI NERITAN ABAZ BOJANA NERMIN DILAVER KAMATA NERMIN ESHTREF SPAHIU NERTILA FERDI XHANI NERTILA KRISTAQ SAVO NERVE NUSRET KARAMETA NESHAT NAZIF ALLDASHI NESIM FAIK FUSHA NEVRESE SOTIRI

NR. EMER ATESI MBIEMER
NEVRUS EMIN HYSI NEVRUZ ÇELNIK MAMKOLLARI NEXHIP ZYBER BUZI NEXHMIE HAZIZ DURMISHI NEXHMIJE CENKOLLARI NEXHMIJE RAMA NEXHMIJE ARSHI SHEHU NEXHMIJE HAZIZ DYRMISHI NEXHMIJE ISLAM HOXHA NEXHMIJE ISMET RESULMANAJ NEXHMIJE MEHMET ALLA NEXHMIJE MEHMET PALANIKU NEXHMIJE MUSA ALLA NEXHMIJE NUREDIN MYRTAJ NEXHMIJE QEREM KECI NEXHMIJE SHAQIR SHALCANJI NEXHMIJE VELEDIN SILBERMAGEL NEZIRKA REXHEP MUSALLARI NICOLA SPAVIERI NICOLA ANGIOUNO SPAVIERI NIFE ALI BASHA NIFE SULEJMAN CALI NIK UKCAMA NIKE PRENG NIKOLLAJ NIKO LEONIDHA CETRI NIKO VANGJEL VASILI NIKOLETA LLESH GURRA NIKOLIN BALTO STAMBOLLA NIKOLIN LUK PALI NIKOLIN PRENG MARDODAJ NIKOLL LUSH PROGNI NIKOLL NDUE GJOKA NIKOLL THIMO BARDHI NIKOLLAQ DHIMITER MUCO NILDA MATRAKU NILDA STAVRI GAMBETA NIMETE GJINOVARI NIMETE HOXHA NIMETE XHELO PUSTINA NIMETE XHLO PUSTINA NIMETE ZYLYFIT BABASI NIQI KIÇO ZENGJINASI NIQI RUÇO ZENGJINES NJAZI ASLLAN LIMAN NJAZI MEDAT BUNGURI NJAZI PERVIZ DAMZI NJAZI SAMI FERATI NJAZI YMER CENA NORDIK KRENAR RUHI NOVRUS MALIQ LILA NOVRUZ DUDO BATHA NOVRUZ XHEMAL KAPEDANI NUREDIN ISLAM MOLLAJ NUREDIN MUHAMET MUSAJ NUREDIN PETRI KOLECI NURI ÇAMI NURI FADIL BAKO NURIE ISMAIL HOXHA NURIE RAMAZAN MEMA NURIE SELMAN LIKCANI NURIE SELMAN LIKCANI NURIJE SPAHO NURIJE RAMAZAN LETI NURIJE TEFIK DERVISHI NURISHA QEMAL KARAPINJALLI NUSRET ENVER HOXHA NYLBI BASHA ODETA FETI DUKA ODISE FLORANT VILA OLGER GEZIM BALLA OLIMBI HAJDIN SHEMSHIRI OLIMBI ZOI FILI OLLGA KALANDERI OLLGA AVRAM STEFANI OLTA VELI MATA OLTINA KRISTO DISHNICA OLTION SHPETIM MEÇE ORGESA ARMOR DINO ORHAN AKIL SAKIQI ORIONA RAMADAN MAJA ORTAK JOSHTETEROR ORTAKU JOSHTETEROR OSMAN TOMJA OSMAN MUZAFER NEZINI OSMAN RIFAT LEVANAKU OSMAN RIFAT LEVANAKU OSMAN RUSHIT TOMJA OSMAN RUSHIT TOMJA OSMAN RUSHIT TOMJA PAJTIM DEMIR ELEZI PAJTIM ILJAZ XHIHANI PAJTIM VELI BRAÇE PAJTIM VELI BRAÇE PAJTIM VELI BRAÇE PAL DOÇAJ PAL FRROK TOTRI PAL KOLE GJOKLAJ PAL LLESH DODAJ PALOK GJEKE KALAJ PANDELI STAVRI KITA PAQSOR SERVET AGOLLI PASHIE SEFER MERA PASHIJE SEFER MERA PASHK LLESH NOKA PASHK NDUE GJINAJ PASHK NIKOLL LEKAJ PASHO LEKA PASJONARE MOLLA PASJONARE THOMA MOLLA PASKAL KOLO LENA PASKAL SOKRAT STOJA PAULIN FRANG DELIA PAULIN MARK PRECI PELLUMB SHKURTI PELLUMB SHKURTI PELLUMB ALI GUXHA PELLUMB HASAN SULEJMANI PELLUMB KASEM SALIASI PELLUMB METE SPAHIU PELLUMB PJETRI LEKAJ PELLUMB RIZA GEGA PELLUMB XHAVIT MERA PELLUMB XHAVIT MERA PENETE NEZIR RAMA PERENT FUAT HORANLLIU PERIKLI MITA PERPARIM CENOIMERI PERPARIM HODE PERPARIM DEMIR VOKA PERPARIM ELMAS CUNI PERPARIM GANI RAMAJ PERPARIM GARIP AZISLLARI PERPARIM HAMIT HAKA PERPARIM NAZMI SHINI PERPARIM RAMAZAN MUCA PERPARIM RIFAT MENA PERPARIM RIFAT MENA PERPARIM RUZHDI ZERJA PERPARIM SABRI ZAGAMI PERPARIM SHYQYRI SHKEMBI PERPARIM ZEF KOLA PETRAQ KRISTO MIO PETRAQ RAKO GJATA PETRIT KAÇORRI PETRIT OROZI PETRIT SHKEMBI PETRIT SHKEMBI PETRIT AGUSH KATIRAJ PETRIT AZEM METOU PETRIT EMIN STAFA

E shtunë, 15 SHTATOR 2012
EMRAT E PRONAREVE QE U JEPET LEJA E LEGALIZIMIT PËR 12 QARQET E VENDIT
NR. EMER ATESI MBIEMER
PETRIT GANI HALDEDA PETRIT ISMAIL BALLA PETRIT ISMET SPAHIU PETRIT ISMET SPAHIU PETRIT KADRI DURO PETRIT MARTIN MARKU PETRIT MARTIN MARKU PETRIT MEHMET LECI PETRIT MIDAT ZEQO PETRIT MUHARREM DULI PETRIT MURAT RAMA PETRIT MUS HASANI PETRIT MUSHTAN OCELLI PETRIT MYRTO LLAKA PETRIT NIJAZ QYRA PETRIT NUREDIN MALAJ PETRIT QAMIL PERHATI PETRIT S. THAÇI PETRIT TAHIR MARKECI PETRIT TOFIK KALOSHI PETRIT XHAFER KADARE PIRO ANDON DOKO PIRO PETRO THANASI PIRO ZYLYFTAR MUKAJ PJETER PERSHQEFNI PJETER DED LEKAJ PJETER GJON PLAKU PJETER NDREK PERSHQEFNI PJETER RROK GILAJ PLLUMB MALIQ DYRMISHI POLIKRON JOSIF LACE POLIKSENI JORGJI CANE POTEM PICOLLI PRANOVERA ISLAM KAMI PRANVERA C EKA PRANVERA SHEHI PRANVERA SINO PRANVERA ADEM RABETA PRANVERA FEIM BERISHA PRANVERA NEVRUS HYKA PRANVERA QASHIP TOSLLUKU PRANVERA SHEMSI META PRANVERA TAIP KAÇI PREKE NDUE DEDNDREAJ PREL PJETER GJONI PRENA LERAJ PRENA LULASH LERA PRENDE ZYLFI PRENG BARDHOK CARA PRENG GJET NIKOLLI PRENG LLESH GJONAJ PRENG LLESH VORFI PRENG NDUE RRAPI PRENG NIKOLL MARKU PULLUMB ÇOLLAKU PULLUMB SULEMAN ELMAZI QAMIL KADRI PASHO QAMIL ZENEL HILA QAMILE HAXHI KARAGJOZI QAMILE MILAZIM MUÇA QAMILE XHELAL KUCI QANI TRIÇE QANI QAZIM NAZURAJ QANI VELO VELA QAZIM COL RRAHMANI QAZIM HAMDI TAGA QAZIM SELMAN BUCI QEFSERE ALLA QEFSERE ALLA QEFSERE SHEHI QEFSERE ISMAIL ZHEGU QEMAL MUCA QEMAL BAJRAM SHABANI QEMAL HAMIT SELA QEMAL HYSEN SHABANI QEMAL IBRAHIM PLAKU QEMAL KAMER PETKU QEMAL NEZIR HYSA QEMAL QERIM GJUTA QEMAL SALI DEMNERI QEMAL SALI XHEMALALLARI QEMAL SHAHIN BEBJA QERIM RAMADAN PRENCI QERIME RAMAZAN KARMA QIRJAKO CALIQI RABIJE SADIK KUQI RABIJE ZENUN NEZAJ RABUSHE BAJRAM THANISHTA RAFET KARAFIL HYSKO RAHIM PETRIT SPAHIU RAIMOND HAKI DERVISHI RAIT ZENEL HILA RAJMOND VELI XHEKA RAJMONDA DANGLLI RAJMONDA MAÇI RAJMONDA BEDA BANI RAJMONDA EFTHIM BOKSI RAJMONDA HYSNI ASLLANI RAJMONDA MIHAL ZARAQI RAJMONDA MYSLYM BABAMETO RAJMONDA MYSLYM CARA RAJMONDA NDONI SIMO RAJMONDA QAMIL HYSKA RAJMONDA REXHEP MERTIRI RAJMONDA SHEFQET CANDI RAJMONDA XHAFER BREGASI RAJMONDA ZAIM DEMAJ RAKIPE GURTALI SINA RAM SAMI MAZRREKU RAMADAN BAJRAM TELHAJ RAMADAN DERVISH ZEBI RAMADAN DERVISH ZEBI RAMADAN LAKE LUMANI RAMADAN SABIT SHEHU RAMADAN SABIT SHEHU RAMAZAN DROGEJA RAMAZAN HARSHIMI RAMAZAN HASHIMI RAMAZAN HYSA RAMAZAN HYSA RAMAZAN OSMANI RAMAZAN QAMO RAMAZAN AHMET HOXHA RAMAZAN ELEZ HYSA RAMAZAN HASAN OSMANI RAMAZAN IBRAHIM DEMA RAMAZAN ISUF TAKAÇI RAMAZAN SULEJMAN HOXHA RAMAZAN XHELIL SULEJMANI RAME BESIM KAÇAKU (HALILI) RAMIZ BARDHYL HAJDINI RASHIT OMER AJDINI RASIM KARAPICI RASIM A. PEPA RASIM ABAZ PEPA RAZIE REFAT BRAÇE RAZIJE ALLMUÇA RAZIJE MEHMETI RAZIME FRAN BIESHKAJ REBANI BUFE KOCIU REFIE GJOLEK PATOZI REFIK SALIBASHA REFIK DEMUSH BALLCAJ

EKONOMI
NR. EMER ATESI MBIEMER NR. EMER ATESI MBIEMER
SHKENDIJE ETHEM DERVISHI SHKENDIJE SAMIT SPAHIU SHKURTA DALI TATA SHOTE EMIN MESHI SHPEND HORESHKA SHPEND NDREU SHPEND SALLAKU SHPEND HASAN HORFSHKA SHPEND SADRI HAKLAJ SHPENDI HASAN HORESHKA SHPETIM BAJRAM LAMAJ SHPETIM ELEZ MATA SHPETIM GANI KOLECI SHPETIM NUREDIN DEJA SHPETIM SELMAN BULKU SHPETIM SHABAN KAZIU SHPETIM XHAVIT MUÇA SHPETIM XHEMAL MEÇE SHPETIM ZYBER LILA SHPRESA MARKU SHPRESA SEFERI SHPRESA GJON NIKOLLA SHPRESA HALIL HYSAJ SHPRESA HAMDI METANI SHPRESA IBRAHIM MIMA SHPRESA IBRAHIM ZENELI SHPRESA IDRIZ DERVISHI SHPRESA IDRIZ MALIQI SHPRESA ISMAIL LATIFI SHPRESA KASEM LAME SHPRESA MECAN PETRITAJ SHPRESA OSMAN KARAJANI SHPRESA QAMIL LLABANI SHPRESA QAZIM ISMAJLUKAJ SHPRESA QAZIM VAKA SHPRESA RAMADAN JONUSLLARI SHPRESA RIZA SHKURTI SHPRESA SADIK RACA SHPRESA SADIK RACA SHPRESA SHYQYRI MANXHARAJ SHPRESA SHYQYRI SULA SHPRESA XHAFER LUSHI SHPRESA XHEZAIR DAFKU SHPRESA ZEQO MUÇA SHQIPE HAXHI BRAÇE SHQIPE MUHARREM CASLLI SHQIPE QEMAL DAUTAJ SHQIPE SEIT JAUPANI SHQIPE SEIT JUPANI SHQIPERI SHEHU SHQIPONJA EQEREMT MUSHAJ SHQIPONJA MUHAMET ZAIMAJ SHQIPONJE SHEHU SHQIPONJE QEMAL DAUTAJ SHQIPONJE TAHIR BANAJ SHYQYRI ALI DULE SHYQYRIE MUHARREM PAJA SIBE XHEMAL ROÇI SILVANA ALLIU SILVANA ALLIU SILVANA BAJRAM RODI SILVANA DILAVER HUNDA SILVANA IDRIZ MUÇA SILVANA ISUF GJINI SILVANA LLAZI ANASTASI SILVANA MURAT NAZJA SILVANA SKENDER BAJRAKTARI SILVANA VELI ZAHARIA SIMON GJON ARAPI SINAN MEL MARGJEKA SINAN RIZA SINANAJ SINAN SELMAN SEJDINI SKENDER GJONI SKENDER ALI YZEIRAJ SKENDER COL RRAHMANI SKENDER COL RRAHMANI SKENDER HASAN ÇALIKU SKENDER HAXHI NEZAJ SKENDER HEKURAN LAHO SKENDER MAHMUT KASTRATI SKENDER QAMIL ÇELA SKENDER REFAT HOXHA SKENDER REFAT HOXHA SKENDER RIFAT HOXHA SKENDER RUSTEM METHASANI SKENDER SALI TAHIRI SKENDER SULO HASANI SKENDER YMER AVDIA SKERDI ABDYL HAJRULLA SOFE AHMET DOCAJ SOFIE HAMIT ZAMA SOFIE XHEMAL BERBERI (LLAVES SOFIKA RAMADAN TAHIRI SOFOKLI SALI QOSE SOKOL AGIM MEZINI SOKOL ALBERT LUCA SOKOL GJON GJEÇAJ SOKOL KUJTIM ZAHAJ SOKOL MUSTAFA MATAJ SOKOL OSMAN DEMETJA SOKOL QEMAL GJATA SOKOL REFIT GJOKAJ SOKOL SHUKRI VARI SOKOL SKENDER FLAMURI SOKOL VERI MUSABELLI SOKOL ZIHNI PIJANECI SOKRAT KOCO CIKOPANA SOKRAT LONI GOGA SONILA NOKU SONILA ALI AGO SONILA LONI BOCI SONILA MIÇURIN KASAPI SOTIR ALI ZENELAJ SOTIRAQ TODI THIMO SOVJET SHAHIN MAHMUTI SOVJET SHAHIN MAHMUTI SPARTAK MALILE SPARTAK FEMI KOLTRAKA SPARTAK HAKI TOSKA SPARTAK KADRI MULLAMNERI SPARTAK SELIM DORACAJ SPASE DRAGAN BOGDANI SPIRO PRIFTANJI SPIRO HARILLA QENDRO SPIRO NEIM PRODA SPIRO VASIL RISTANI STAVRI KOCI TIRANA STAVRO KOCA STAVRO VANGJEL KOÇA STEFANAQKE ILLI BANA STELA EKSARKO STELIO ALI MEMAJDINI STILJAN ARBEN KODHELI STOLI GEGA SUDE HAMIT LUCA SUELA ISMET VLADI SUELA MAL LIMANI SUELA SPIRO BURDA SULEJMAN DULAJ SULEJMAN HAXHI ULLIRI SULEJMAN ISMAIL ÇEKIRI SULEJMAN N CANI SULEJMAN RAMAZAN HYSA SULEJMAN SHEFQET TARE

22

NR. EMER ATESI MBIEMER
REFIK ISMAIL HAKORJA REFIKO MEHMET PERONA REFUZE NEXHIP SHEHAJ REI KUJTIM DAJKO REIZ ZIHNI GJONI REMZI MUSTAFA TURDIU REMZI RASIM ARAPI RENATO FERDINANT CIPO RENATO SHPETIM LIÇI RENIS ANDON JAHO RESHAT LULUSHI RESHIT MURAT MURATAJ RESHIT NUREDIN BEJA RESMI BATJAR ÇELA RESMI SHABAN GJOLLA RESMIE ALI MANE RESMIE SHEME MIRAÇI RESMIE XHEMAL MERA RESMIJE PETRIT STAFSULAJ RESMIJE SHUAIP KULHEKU REXHEP ASHIKU REXHEP BILBIL SKENDERI REXHEP DERVISH ZEBI REXHEP IZET RUCI REXHEP RAMAZAN MUCA REXHEP SADRI SADRIA REXHEP SELMAN ARAPI REXHEP XHAFER KAMBERI REXHEP XHAFERR KAMBERI REXHINA AHMET BAJO REZAR ULQINAKU REZART NAZMI LUNDRAXHIU REZART TURHAN NASUFI REZART ZYDI PICALLI REZARTA PETRO DUMI RIDVAN SEJDIN KASEMI RIFAT ALI KADIU RIGELA XHANI RIGENA GANI PRENASI RIGERT DALIP KAÇI RINOLA GEZIM CANI RITA DILAVER KOSTULA RITA REIS RUKAJ RITA RROK FILIPI RITVAN SHEHU RITVAN SABRI DISHNICA RIZA AVNI SELMANAJ RIZA AVNI SELMANAJ RIZA HAXHI ORUCI ROBERT AXHEM GERMENJI ROBERT BEKIM KARATI ROBERT FILIP DEMA ROBERT FILIP DEMA ROBERT JANI KONGO ROBERT MANOL KONOMI ROBERT N. REÇI ROBERT PEÇO KONDO ROBERT QANI ÇULI ROBERT RAMAZAN TEFAJ ROBERT SHABAN KORUNI RODOLF LLAMBRO NGJELO ROLAND DHRAMI ROLAND HANO ROLAND MANUSHI ROLAND AHANAS PACO ROLAND DEMIR SHABANI ROLAND DHIMITER GRILLO ROLAND NAIM VOGLI ROMIR GANI ZALLA ROVENA MYRTEZA ULQINAKU ROZA KELLIÇI ROZA FRROK MARKU ROZA FRROK MARKU ROZA PAVLLO PLEUSHKU ROZANA PUSTINA ROZANA IRFAN PUSTINA ROZANA MYRTEZA DAJLANI ROZE JAK KOLNDREU ROZETA SHEHAJ ROZETA XHANI ROZETA BASHKIM HOXHA ROZETA MEDI MERGJYSHI ROZETA XHEVAIR BIBA ROZINA AHMET TEMALI RRITARD KUCUKU RRUSHDI HYSEN ALSELA RUDINA NDREAJ RUDINA ALI ZAIMI RUDINA OSMAN EMINI RUDINA SULEJMAN SOKOLAJ RUDINA XHEMAL BERZANI RUDOLF SPAHIU RUHI MUSTAFA CIVULI RUHI XHEMAL REXHA RUHIJE NACI RUKIE EDIP SHATKU RUKIJE ADEM IBRAHIMI RUKIJE XHAFER DODA RUSHAN AJREDIN MUHAMETI RUSHAN DAUT DAUTAJ RUSHAN KAMBER PASHO RUSO RUSHAN ZANO RUSTEM BIBA RUSTEM JAHJA SALLAKU RUSTEM MERKUR IMERATI RUSTEM SEJAT MOLLAYMERI RUSTEM SHEFQET PEÇI RUSTEM YMER BIBA RUSTEM YMER BIBA RUTHO BUDINI RUZHDE GANI XHIKA RUZHDI TOFIK SERHATI RUZHDIE RUSTEM GJOKOLA RUZHDIJE TARJA SABA HAJDAR VESELI SABAH BAJRAM HOÇIA SABAUDIN SABRI BILANI SABRI HYSA SABRI QOSJA SABRI BILAL METUKU SABRI HETEM MEHMETI SABRI HYSEN QOSJA SABRIE REXHEP PETA SABRIJE PEPA SABRIJE ABAZ KRAJA SABRIJE IBRAHIM SARACI SADA HAXHI SHKALLA SADETE ALI META SADIE ZENEL GAÇI SADIJE NEXHAT MATOSHI SADIJE ZENEL HAZIZI SADIK ZENUN SYLAJ SADRI HAXHIA SADRI SHEHU SADRI ZAIM SHEHU SAFET XHEVAIR EJBEJAQ SAIDE MUSTAFA GOXHARI SAIDE RAMO SHERAMETA SAIMIR JOSIFI SAIMIR ENVER TALJA SAIMIR ISMAIL ALUSHI SAIMIR LUAN BREGU SAIMIR MEHMET SINA SAJDE KURTI

SAJMIR ASLLAN CACI SAJMIR MEHMET SINA SALI BARJAM FEJZOLLARI SALI DILAVER DINGU SALI HALIM KALLARI SALMI SALVATOR NDOJA SALO HEKURAN IBRAHIMLLARI SAMEDA NEVRUZ ZEQIRAJ SAMI LLAZANI SAMI SALLAKU SAMI SALLAKU SAMI SELISHTA SAMI ALI BAJRAMI SAMI FETAH DANI SAMI NAZMI LLAZANI SAMI QAMIL KOSTA SAMI RAME HASANI SAMI RAMO HASANI SAMI REXHEP SALLAKU SAMI REXHEP SALLAKU SANIE METUSH SINANI SANIE MUÇO ZENELAJ SANIE XHEMAL SHEHI SANIJE DAJA(ALLA) SANIJE ARIF DELAJ SANIJE HALIL HOXHA SANIJE HAMZA STAFA SANIJE HYSEN MYDERIZI SANIJE JAKUP STAFAJ SANIJE SINAN RUSTEMI SANIJE XHEMAL BRAHIMAJ SANIJE XHEMAL KAMBERI SANIJE XHEMALI SHERI SARE IDAJET SHINKO SAVA JORGJI PREÇJA SAVJET SHAHIN MAHMUTI SAZAN GODO XHIAJ SAZAN JASHAR ÇERKEZI SAZAN QEVERIM AZIZI SAZAN URAN SHKURTI SAZAN ZENEL BERISHA SEFEDIN BITRI SEFEDIN VELI DISHA SEFER RAMADAN MANREKA SEFER SHABAN DEMA SEFERIN NUE MARKU SEHIT XHEMAL CULLHAI SEIT QAMO SEIT QAMO SEIT XHEMIL CULLHAJ SEJRIJE MUHAREM ISMAILI SELAM HAMZA ZOTKAJ SELAM MUSA BISHEVA SELAMI REXHEP MEMIA SELAMI SHABAN KAPIDANJA SELIM OSMAN CERPJA SELIM RREFMANIT MASHA SELIM XHELO GJELI SELIME DINO MEÇAJ SELIME JAÇE FEIMI SELMAN BAHRI DUSHKU SELVI SHAHU SELVI HAJNA VESHI SELVIJE ADEM LIKA SELVIJE SADIK ALI SEMIHA QEMAL MERXHUSHI SERGEJ NIKOLLAQ SALLABANDA SERIE LASI LAMÇE SERME ABDYL KODRA SERVET RAMADAN NOTO SERVETE ALI KALAJA SERVETE JONUZ SKENDO SERVETE MEHMET FATIA SERVETE SHABAN DARDHA SERVETE SHEFQET SHULLAKU SERVETE XHEMAL MYFTARAGA SEVDA QEMAL BASHA SHABAN BACI SHABAN ABAZ KAZIU SHABAN MAKSUT KOLICI SHABAN MUSA EMINI SHABAN OSMAN CIKU SHABAN QAZIM BITRI SHABAN SHAMET LIGU SHABAN SHYQYRI DYBELI SHABAN TAHIR SULA SHAHE ZAIM PRENCI SHAHIJE VELI. TRIMI SHAHIN GUCAJ SHAJDIE HALIL PERZHILLA SHAKE ARIFE NIKOCI SHANE ZEQIR MUCAJ SHAQIR SHUTINA SHAQIR TOCILLA SHAQIR JASHAR KOLICI SHAQIR KAPLLAN ÇULLHAJ SHARAF NAZIF ALIKA SHEFIKAT ABDULLA SERANI SHEFIKO XHEVDET GOXHAJ SHEFKI BRAHAPAJA SHEFKI ABDULLA SHIJAKU SHEFKI DURO LILO SHEFKI ELEZ HYSA SHEFKI ZYBER TOTRAKU SHEFKI ZYBER TOTRAKU SHEGA AVNI VELIAJ SHEGUSH ISMAIL MECJA SHELA HYSEN BONJAKU SHEME JEMIN ZERA SHEMSI XHEMAL KAMBERI SHEQERE HAJDAR MEZHIKA SHEQERE QERIM LULAJ SHERIF HASANI SHERIF SPAHO SHERIF AVDI MULOSMANI SHERIF SALI DEZDARI SHERIFE KONDO SHERIFE ALI EGRA SHERIFE JASHAR KORRA SHERMIN NAZMI LESKOVIKU SHIQERE KALOSHI SHIRET MEHMET ISMAILI SHKELQIM MULGECI SHKELQIM SALIU SHKELQIM UKCANI SHKELQIM AHMET MUNGA SHKELQIM BEKTASH SARIKA SHKELQIM DERVISH LUSHA SHKELQIM FEJZULLA SNOLI SHKELQIM ISMET ÇOLLAKU SHKELQIM LIMAN BESHIRI SHKELQIM LUTO AGARAJ SHKELQIM SABRI POPSHINI SHKELQIM SHYQYRI NASUFI SHKELQIM ZAIM SHEHI SHKELQIM ZAIM SHEHI SHKELZEN DOCI SHKELZEN ALI HASANDOÇAJ SHKELZEN HUDET DEMA SHKELZEN HYSEN ONURI SHKELZEN ZIJA HOXHA SHKELZEN ZIJA HOXHA SHKENCA DYRMISHI SHKENDIE LIKA

NR. EMER ATESI MBIEMER
SULLTANE BARDHYL NGJELA SULLTANE HIDER MERJA SULLTANE IRFAN ZEQAJ SULLTANE IRFAN ZEQAJ SULLTANE RAMAZAN CANO SULLTANE RUSTEM BULLARI SULO AVDI XHELO SUZANA CANE SUZANA MEZIRAJ SUZANA MYRTO SUZANA SADIKU SUZANA AHMET BELLO SUZANA BAJRAM METHASANI SUZANA BEQIR DUKA SUZANA DHIMITER THANASI SUZANA HAJDAR META SUZANA HASAN CAKONI SUZANA HYSNI DIFEKÇIU SUZANA MIHAL PAPA SUZANA MUHARREM SULEJMANI SUZANA RAMIZ HOXHA(GOXHAJ) SUZANA SHABAN LIKA SUZANA VELI NUHIJA SUZANA ZENEL LUCI SYBI ESAT BEGOLLI SYBI ZYLFI MYFTARAJ SYRJA NEXHIP MAJDINAJ TAFIL MUHAMET LAME TAGE LUN PASHA TAHIR HAMETAJ TAHIR FERHAT SHKURTI TAHIR FERHAT SHKURTI TAHIR XHAVIT MUÇA TALE ZEF BARDHI TALIKO FUAT BASO TANJA MILO MEÇE TATIANA YMERAJ TATIANA KLEANTHI DURI TATIANA XHAVIT SEJDHA TATJANA HYKA TATJANA DERVISH MESHINI TATJANA DERVISH MESHINI TATJANA GANI GODAJ TATJANA PANDELI ZOTO (BOROVA) TATJANA QEBIR SKENDAJ TATJANA XHAVIT SEJDHO TAULANT ULQINAKU TAULANT FATOS ANASTASI TEFIK GJENC ZHURDA TEFTA KOÇO TEFTA PROKO TEFTA AQIF SHAQIRI TEFTA ASGJIR METUSHLLARI TEFTA BEKTASH KOLA TEFTA JANI MILUKA TEFTA SELIM GRORI TEFTIRA REXHEP MULLAJ TEKI MUHARREM BAJRAMI TEKI QENAM KALEMASI TEUTA HYSEN IBRAHIMI TEUTA HYSEN RUSTEMI TEUTA ISLAM DEMAJ TEUTA MUÇO SHURDHI TEUTA NEXHIP LIKA TEUTA ZENUN SHARRA THANAS KARAJANI THANAS KARAJANI THANAS DHIMITER BASHARI THANAS PANAJOT LENA THANAS PETRO FOCIRO THANAS PILO KARAJANI THANAS THOMA SEVO THELLENXA HIDER DUKA THELLENXA SEFER BEQIRI THEMIJE KOLI PRIFTI THEODHOR DHIMITER PAPA THIMI KALEM TILE THODHORI KRISTO KUEVQI THOLIA THEODHOR RAMA THOMA LEK NICKA THOMA VASIL RISTANI TIME HAXHI BRECANI TOFIK HAKI FERA TOM KOLE KAÇORI TOMOR RAMADAN HANO TOMOR SHYQYRI MUÇO TOMOR SHYQYRI SELAMAJ TOMOR SKENDER MYRTEZAI TOMORR HAXHILLARI TOMORR ZENEL BRAÇI TONIN NDREKA TONIN GJON NDOJ TONIN JAK FRROKU TONIN NIKE BUNJAJ TONIN PAL JAKAJ TONIN PRENGE NARDODAJ TOSUN ALI SPAHIU TRANDAFILE HIDA TRASHEGIMTARET GJELI TRENDAFILE QEMAL LUSHA TRENDAFILE XHEMAL VATHI TRENDELINA ASLLAN MUSARAJ TRENDELINA GJIN MARGJINI TRENDELINA KAMBER SALIASI TRENDELINA NAIM AGOLLI TRIFON SAMI KOFINA TUSH OSMAN FIDA UKE IDRIZ CELKOLAJ ULBIJE HYSEN FARRUKU ULJANA RAMIS ABAZAJ URIME PASMAÇIU VAIDE IBRAHIM SERANI VAIP MURAT KANANAJ VAJE EMIN SEFERI VAJE SULE METI VALBONA BEGU VALBONA SADIKU VALBONA BEQIR GAGUSHI VALBONA BEQIR GAGUSHI VALBONA BEQIR HOXHA VALBONA EQEREM ÇERPIA VALBONA HAZIZ MILUKA VALBONA PINO ZAVALANI VALBONA SADIK BAKU VALBONA SELAM BANI VALENTINA ELMAZI VALENTINA LAPARDHATI VALENTINA CACI GJENERALI VALENTINA ESAT KEGJA VALENTINA ETEM PILKU VALENTINA HALIM ZAÇAJ VALENTINA HYSEN KALEMASI VALENTINA HYSEN KALEMASI VALENTINA JANI KUTALI VALENTINA KOÇO MEÇI VALENTINA KOÇO RUÇO VALENTINA NEVRUZ BARDHI VALENTINA SOTIR CEKANI VALENTINA SOTIR ÇEKANI VALENTINA THEODHOR COLLAKU VALENTINA VANGJEL QERAMA VALTER XHEVIT KELLO VANGJEL PILINCI VANGJEL ANESTI TASE

NR. EMER ATESI MBIEMER
VANGJEL NIKOLL DEDA VANGJEL VAIM GUMA VANGJEL XHEMAL GJIKA VANGJUSH NUNO ÇILI VASIL ABAZ SHT YLLA VASIL JORGJI DHIMITRI VASIL KOSTA GOCE VASIL NASI BUDA VASIL THEODHOR TEKO VASILIKA ALIAJ VASILIKA BERETI VASILIKA MALAJ VASILIKA EMIN RIZVANI VASILIKA HAFIZ MEMAJ VASILIKA THOMA BERETI VASILIKA THOMA PALUSHI VASILIKA VANGJEL JANKO VASILIKA VELI KERÇIKU VASILIQI JANI LATI VASILLAQ VLLAJ MILE VATH QAMIL ELEZI VATHE HAXHI ADEMI VEBI HAMDI DAJTI VEHAP ADEM TOPUZI VEHBI DINE BODI VEHBI ISUF BRAHIMI VEHBI RAKIP XHANI VELI AVNI HAKLAJ VELI ISLAM ISLAMI VELSON PETRIT BEJKO VENDIGJARE FASLLI AGARAJ VENO ADEM MALAJ VERA SALLBIJA VERA BAJAZIT XHIHANI VERA FAIK HOXHA VERA FEJZO HITAJ VERA PRELE SADRIA VERA QAZIM NDONI VERA RIZAÇI HAJREDINI VERGJIN ARSHI ZENUNI VERONA DALIP GJOKA VERONIKA VATA VERZILETE NEZIR KRAJ VESEL KADRI NEZIRI VIKTOR PECI VIKTOR SPAHIU VIKTOR ILIA MECO VIKTOR THANAS ANDONI VIKTOR TOMOR SPAHIU VILDA NAUMIT BREGU VILHEM SEIT DAUTAJ VILHEM SEIT DAUTAJ VILMA DHIMITER THEODHOSI VILMA ZYHDI TARJA VILSON AJDIN ZHUPA VILSON BASHKIM XHAFA VILSON MERQEZ QENDRO VIOLA REIS SHAQE VIOLETA BLUSHI VIOLETA ÇITO VIOLETA NOTE VIOLETA ZENOLLARI VIOLETA ANDON HOXHA VIOLETA APOSTOL ANDONI VIOLETA ETHEM BAJA VIOLETA ETHEM BALLA VIOLETA GJERGJ LLESHI VIOLETA GJERGJI DARDHA VIOLETA HARIZ MEÇE VIOLETA HASIF THOMAI VIOLETA HYSNI JAUPAJ VIOLETA ISMAIL MUÇA VIOLETA ISMAIL PUSHAJ VIOLETA LULI BELLO VIOLETA MEHMET KRUJA VIOLETA MUHAREM REXHO VIOLETA MYRTEZA AVRAMI VIOLETA PASHK CARA VIOLETA RAMADAN HANO VIOLETA REXHEP HAXHIU VIOLETA TAIP PENKO VIOLETA VELI VESHI VIOLETA XHEMAL ALIMUÇA VIOLETA XHEVDET SELIMOLLARI VIOLETA ZENEL LLUPO VIRON TEME OSMANAJ VISARDO FEJZULLAHU VITORE TELO VITORE LEKE BOGDANI VITORE PREN META VITORE RUSTEM DUSHAJ VITORI FOTO KARAJANI VJOLA KOCO GODA VJOLETA ISLAM ZELA VJOLLCA BOCI VJOLLCA KAPOLLARI VJOLLCA LUARASI VJOLLCA MUÇA VJOLLCA SUÇI VJOLLCA ARIFIT PRECI VJOLLCA BEQIR GJELI VJOLLCA BEXHET BANE VJOLLCA HYSEN KORODHONI VJOLLCA JEMIN MICI VJOLLCA MEHMET TAFA(HASA) VJOLLCA MERSIM GOXHAJ VJOLLCA MURAT BIXHA VJOLLCA NAMIK ÇAUSHI VJOLLCA NUREDIN BILA VJOLLCA QEMAL OCELLI VJOLLCA SHABAN SELMANAJ VJOLLCA SHAQIR HAMITI VJOLLCA TOFIK SHEHU VJOLLCA VASIL KANANAJ VLADIMIR BASHA VLADIMIR GEGA VLADIMIR KELLIÇI VLADIMIR LIMAJ VLADIMIR METANI VLADIMIR METANI VLADIMIR RISTANI VLADIMIR SHTREFI VLADIMIR DHIMITER BASHO VLADIMIR MUHARREM BEGAJ VLADIMIR RUSTEM LLANAJ VLADIMIR SEIT GJONA VLADIMIR TARE FEIZO VLADIMIR YMER HASANBELLI VOJO ALI AVDULAJ VOJON NE AP. VOJSAVA ALI ALIKAJ VOJSAVA ALI ALIKAJ VOJSAVA ALI POCARI VOJSAVA KODHEL LIKAJ VOJSAVA MUHARREM PAJÇINI VOTIME TARJA VOTIME SELAM HASANALIAJ VRENOS XHAFER HODAJ VUKSAN MARK RAMAJ VUKSAN MARK RAMAJ VUKSAN TOM MARKU VUKSAN TOM MARKU VULE HEKURAN KAMZA VULLNET BAJRAM HAKA

NR. EMER ATESI MBIEMER
VULLNET LATIF GJOKA VULLNETAR TAFIL HATE VULLNETAR TAFIL HATE XHABIR QERIM HIDRI XHAFER FERIT TELHALLARI XHANO MUHARREM PECI XHAVIT MALOKU XHAVIT GANI HAXHIMALI XHELAL REXHEP ABIP XHEMAL KAPOLI XHEMAL KORRIKU XHEMIL MYSLYM RIBAJ XHEMILE BODI XHEMILE ABEN ÇAUSHI XHEMILE FASLLI HOXHA XHEMILE IBRAHIM LALA XHEMILE NESHAT BEJKO XHEMILE QAMILF DUKA XHEMILE SELFO BAJA XHEMILI DYFEKÇIU XHEVAHIR MUSTAFA SULA XHEVAHIR SAMI BASHA XHEVAIR DEMIR KOCI XHEVAIR NEBI EJBEJA XHEVAT LIVADHI XHEVAT ADEM TIFEKÇIU XHEVAT BASRI SELIMAJ XHEVAT BASRI SELIMAJ XHEVDET CENOLLI XHEVDET ISMAIL MUSTAFA XHEVDET XHEMAL CENOLLI XHEVIT HAMIT MATJANI XHEVIT IBRAHIM BRAHIMI XHEVRIJE ASLLAN CANI XHEVRIJE MEHMET SHKRETA XHEVRIJE RIZA DISHA XHEZMI ZIJA NEXHIPI XHEZMIE QERIM ÇOKU XHOVANA XHEMAL ÇAUSHI XHULIETA TRIFON KEPI XHULJA RASIM MAMICA XHULJETA SELAM RRAOI XULIO ARIAN PECANI YILMAZ SUKRU IKILI YLBER RAHMAN KOÇI YLLI MURATI YLLI NANO YLLI AHMET LEKA YLLI AVDI XHELO YLLI HAMDI META YLLI ILJAZ SPAHIU YLLI MEHDI LUCA YLLI NDUE BUSHATI YLLI NURI SHKEMBI YLLI QEMAL DIDO YLLI RAKIP RAMA YLLI SADIK KALEMI YLLI SHEFQET KALEMI YLLKA BASHA YLLKA BEJDO MEHMETAJ YLLKA ETEM RUSI YLLKA HALIL AVDULLAJ YLLKA IBRAHIM KOKONA YLLKA MALI ÇAÇI YLLSON SULOLLARI YLLSON SULOLLARI YLLSON SULOLLARRI YMER ISMAIL REXHOLLARI YMER TAHIR SULA YZEDIN XHEMIL IMAMAJ ZABIT QAMIL LLESHI ZABIT SULEJMAN KESHI ZACE NAIM ZACE ZAGOLL TOMOR SPAHIU ZAIM SALI MAMAJ ZAIM SALI MAMAJ ZAMIR ELEZ MATA ZAMIRA MUCA ZAMIRA BAJRAM ZAGE ZAMIRA IBRAHIM RAMOHITO ZAMIRA NEXHAT LAMÇE ZAMIRA SAFET MURAJ ZAMIRA XHEVIT MUÇA ZANA FASLLI ÇELA ZANA KOÇI NIKOLLA ZANA PERIK GAÇE ZANA QAKO VULA ZANDEJE BEGE IDRIZI ZANMIR VAIT HASA ZANMIR VAIT HASA ZARIF ETHEM LICOLLARI ZEBAJ AGAJ ZEBAN NIMAN AGAJ ZEF GJOK NOKA ZEF JAKUP GJONAJ ZEF NDUE MARKU ZEF NIKOLL LULI ZEF NIKOLLE LULI ZEF PJETER BALA ZEFIRE MUSLIM ISMAILAJ ZEJNULLA FAIK BALLANCA ZELIJE SALI SKANA ZEMRIE KAZIU ZENEIDA FERIK LESKA ZENEL GJOLEK SHALARI ZENEL N. SHEHI ZENEL RAM BUNGA ZENEL XHAFER KURTI ZENEPE RIZA XHAFERI ZENEPE SULEJMAN KONDAKÇIU ZEQINE ALI PAZARI ZEQIR YMER KORDHONI ''ZEZA'' SH.P.K. ZGJINE ISLAM ZENELAJ ZHANETA FIQIRI DINHLLOSHI ZHANETA KADRI (DURO) ÇAÇI ZHANETA NEZIR SHY TAJ ZHANETA NIKOLLA KALO ZHANETA SOTIR SHKRAPI ZHANETA TEKI FLAGA ZHULIETA MIFTAR MASHA ZHULJETA KODRASI ZHULJETA SHTEMBARI ZHULJETA ALEKO NANA ZHULJETA KRISTAQ SHTEMBARI ZHULJETA TRIHAT IMAMI ZIHNI RIZA MAZE ZIJA REXHEP HOXHA ZOICA DODA ZOJA KANAN VESHI ZOJE GJON VATHI ZOJE JON VATHI ZOJE LUIGJ TUSHAJ ZOJI MUSTAFA PELLUMBI ZONJE LICA ZONJE XHAFERR KARREÇI ZULIHA BEXHET ZHABOLI ZYBER LATIF GJOKA ZYHDI ALI TURDIU ZYHRA HAJRULLA HAMITI ZYLAL HYSEN ALUSHANI ZYLFIJE BESIM TARJA ZYLFIR OSMAN TELI ZYLIHA GANI CANI ZYLYFTAR NEXHIP HAJDINAJ ZYRA HAJDAR MAQELLARA ZYRA RIZA DURO

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

SPORT
De Biazi: Napoli, më pëlqyen Inler dhe Behrami
ANULIMI

23

SERIA A

X

Inler

hani De Biazi, trajneri i Kombëtares së Sh qipërisë, është shprehur për "Radio Gol" se Shaqiri ishte lojtari që bëri diferencën në ndeshjen e fundit ndaj Shqipërisë. Ai ka përgëzuar edhe tre lojtarë të Napolit, pjesë e kombëtares së Zvicrës, që luajtën në ndeshjen e fundit ndaj kuqezinjve. - "Në përballjen me Zvicrën në ndeshjen e fundit kualifikuese të Botërorit, pashë që tre lojtarët helvetë të Napolit ishin në formë shumë të mirë", - theksoi De Biazi. - "Inler e Behrami ishin më të spikaturit e kësaj ndeshje, ndërsa Xhemaili ka luajtur vetëm gjysmë ore, por ka dhënë shumë në këtë pjesë loje." Trajneri Xheni De Biazi ka përgëzuar edhe sulmues-

in e Bajernit të Mynihut, Zherdan Shaqiri. - "Nga kampi i Zvicrës më ka pëlqyer shumë Shaqiri, i cili i përket tani Bajernit të Mynihut", - theksoi De Biazi. Torino do të presë Interin dhe Milani do të luajë ndaj Kaljarit. Juve do të udhëtojë drejt Xhenoas. Kampionatin italian e kryeson Juve me pikë të plota, pas dy ndeshjeve të para. Milani pas një humbje rikuperoi ndaj Bolonjës në ndeshjen e javës së fundit, por skuadrës së Alegrit i kërkohet qëndrueshmëri dhe prova e Atalantës do të jetë prova e së vërtetës. Trajneri Alegri duket pranë divorcit, pasi një ish- milanist Rud Gulit ka dalë në pah për të marrë drejtimin e Milanit.

JAVA E 3-të
Palermo - Kaljari Milan - Atalanta Kievo -Lacio Fiorentina-Katania Xhenoa-Juve Napoli - Parma Peskara- Sampdoria Roma- Bolonja Siena- Udineze Torino -Inter

KATEGORIA SUPERIORE/ Pas ndeshjeve të kombëtares, luhet java e tretë e kampionatit

KATEGORIASUPERIORE

Arianit Muraçi
arianitmuraçi@kohajone.com

D

y skuadra rivale, Flamur tari dhe Skënderbeu do të luajnë këtë javë jashtë fushës së tyre, por me një avantazh nga ekipet e tjera udhëtuese, sepse skuadrat kundërshtare nuk do të kenë në favor tifozët. Bylisi do të luajë në fushë asnjanëse, ndërsa beratasit do të presin Flamurtarin, pa praninë e tifozëve. Trajneri i Skënderbeut, Mirel Josa, do të kërkojë fitoren e tretë radhazi në Vlorë, ndaj Bylisit, për të qenë më i sigurt në krye të kampionatit. Kampionët në fuqi të vendit, e kanë nisur mirë këtë sezon, me dy fitore të shënuara në dy ndeshjet e javës së parë. Skënderbeu do të luajë në fushë asnjanëse në Vlorë, përballë ballshiotëve që vuajnë dënimin e sezonit të kaluar. Plaku-Pejiç janë dyshja sulmuese e Skënderbeut, por Josa nuk ka vendosur ende për sulmin, para këtij takimi. Pritet të mësohet gjendja më e fundit e Plakut, i cili ka pësuar një dëmtim të lehtë para ndeshjes. "Shpresojmë të vazhdojmë me ritmin e nisur sezonin. Pavarësisht se do të luajmë në fushë asnjanëse, nuk do të jetë e lehtë përballë

Flamurtari dhe Skënderbeu, “të fituara"nëtransfertë

JAVA e 3-të
Sot Apolonia-Kukësi 14:00 Bylis-Skënderbeu (në Vlorë) Të dielën Tomori-Flamurtari Shkumbini-Besa Vllaznia-Luftëtari Të hënën Laçi-Kastrioti (në Kavajë) 14:00 14:00 17:00

14:00

Korçarët festojnë një gol

Bylisit", - theksoi Josa. - "Bylisi ka ndalur edhe pretendentë të tjerë për titull, në këto javë", - shtoi tra-

jneri i Skënderbeut. Sot në Fier do të luajë edhe Kukësi. Skuadra e drejtuar nga trajneri Armando

Cungu nuk ka fituar asnjë ndeshje në javët e para. Kukësi ka njohur dy barazime pa gola në fushën e

tij, përballë Luftëtarit dhe Vllaznisë. Ndaj Apolonisë do të jetë transferta e parë për kuksianët jashtë, dhe nëse nuk do të fitojnë është paralajmëruar shkarkimi i trajnerit, Cungu. Flamurtari do të luajë një ditë më vonë ndaj Tomorit, në një stadium të boshatisur, pasi është dënuar fusha beratase. Trajneri Rubio do të kërkojë fitoren e parë në stolin e Flamurtarit. Vlonjatët nuk kanë shijuar ende fitoren e parë të këtij sezoni. Në ndeshjen e parë drejtoi Muça, i cili u shkarkua pas barazimit me Bylisin në fushën asnjanëse të Beratit. Rubio debutoi ndaj Laçit, ku Flamurtari bëri surprizën e madhe të javës së dytë, duke humbur brenda në shtëpi, 10. Edhe Luftëtari, që nuk njeh humbje në dy javët e para, pretendon të arrijë një tjetër surprizë në Shkodër, përballë Vllaznisë.

REALI MADRIDIT

K

Rekord, të ardhurat kalojnë mbi 500 milionë euro
shitjet e biletave gjatë një sezoni, llogaritet që të ardhurat të kenë qenë 9.5 për qind të shumës totale. Shpenzimet janë rritur në sigurinë, por ka ulje në paga dhe shpenzime të tjera. Edhe politikat spanjolle kanë bërë që të rriten taksat, por klubi i Realit ia ka dalë që të jetë i suksesshëm në këtë drejtim, duke rritur ndjeshëm të ardhurat totale. Reali i Madridit fitoi Superkupën e Spanjës, pas dy ndeshjeve, ndaj Barcelonës. Por skuadra e Murinjos mbetet pesë pikë pas Barcelonës në kampionat dhe synon që të rikuperojë këtë diferencë në vazhdim të sezonit. Champions League është një tjetër synim i skuadrës së Realit, që mban rekordin me 9 trofe të fituar në histori.

BUNDESLIGA

lubi i Realit të Madridit ka mbyllur vitin fiskal, 2011-12 me të ardhura totale prej 514 milionë eurosh, apo një rritje prej shtatë për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Një lajm i mirë për Kristiano Ronaldon, që u shpreh se ndihet i pakënaqur tek kjo skuadër dhe mundet që tani t'i rritet rroga, për të qenë ndoshta ai lojtari më i paguar në botë. Pas publikimit të të ardhurave, kjo është shumë më e madhe që fitohet nga një institucion sportiv, dhe Los Blankos janë bërë kështu klubi i parë në botë që i kalojnë të ardhurat, prej 500 milionë eurosh. Reali është një industri e tërë sportive. Nga abonimet dhe

Merkel del në mbrojtje të futbollistëve gay
K
a bërë shumë bujë deklarata e një futbollisti homoseksual të Bundesligës gjermane, dhënë për revistën "Fluter", i cili nuk ka dashur të identifikohet, për shkak të problemeve që mund të ketë më vonë. Por në mbështetje të tij dhe të komunitetit gay ka dalë kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Ajo i kërkoi sportistëve që të deklarojnë homoseksualitetin e tyre. "Futbollisti i asaj interviste, ashtu si çdo profesionist tjetër, jeton në një shtet ku nuk ka përse të ketë frikë që të pranojë homoseksualizmin e tij", - deklaroi Merkel. Ajo foli në ditën që përkujtohej bashkimit i Bundesligës mes dy shteteve gjermane në vitin, 1990. - "Nuk duhet të ketë frikë asnjë qytetar gjerman, ky është misioni im politik", - shtoi kancelaria Merkel. Antonio Kasano foli në Euro 2012 kundër homoseksualëve në ekip, duke bërë bujë me këtë deklaratë të tij. Kasano mori më vonë gjobë nga UEFA. Sakaq, problemi i homoseksualitetit nuk pritet mirë në perëndim, sidomos kur fjala është për futbollistët profesionistë.

CYANMAGENTAYELLOWBLACK

E shtunë, 15 SHTATOR 2012

REKLAME

24