DÜNYA’DA ATATÜRK’ÜN İSMİNİN VERİLDİĞİ VE ANITININ YAPILDIĞI ÜLKELER… Türkiye’nin kurucusu ve kurtarıcısı Mustafa Kemal Atatürk’ün Dünya’nın her

yerinde tanındığını ve hemen hemen her ülkede onun adına yaptırılan bir büst ya da heykel olduğunu biliyor muydunuz? Place ATATÜRK – Vise / BELÇİKA
Belçika`nın Almanya sınırı yakınında, Vise kentine bağlı Cheratte kasabasında bulunan Mustafa Kemal Atatürk`ün adını taşıyan meydan, bölgedeki Türkler`in gurur kaynağı. Maden ocaklarında çalışmak için Belçika`ya gelen Türk ailelerin yaşadığı bölgede, Türkiye ve Atatürk hayranı Vise Belediye Başkanı Marcel Neven`in girişimi ile 2003`te asılan 2002 yılında önce bir caddeye Atatürk adı verilmiş, bazı çevrelerden tepki gelmesi üzerine levha kaldırılmıştı. Bunun üzerine bir yıl sonra caddenin hemen yanındaki meydana Atatürk adı verilmişti. Ancak daha sonra Atatürk Meydanı`nın “Place Attaturk” diye yanlış yazıldığı anlaşıldı. Bir süre sonra bu hatadan dönüldü ve yazı “Place Ataturk” şeklinde değiştirildi.

Rotterdam – Utrecht / HOLLANDA Hollanda`da iki farklı şehirde. ATATÜRKSTRAAT -3066 VS ROTTERDAM, KEMAL ATATÜRKSTRAAT – 3573 PA UTRECHT

ATATÜRK ANITI – Wellington / YENİ ZELANDA M. K. Atatürk Memorial; – is situated on a ridge above Tarakina Bay, Wellington Capitol of New Zealand, the Atatürk Memorial looks out over Cook Strait and the site was chosen for its remarkable likeness; – to the landscape of the Gallipoli Peninsula, in Turkey. M. K. Atatürk Anıtı; Tarakina koyu, başkent Wellington`ta. Anıt Cook Boğazı`na bakıyor, burasını Gelibolu Yarımadası`na benzemesinden dolayı seçmişler.

Mustafá Kemal Atatürk – Caracas / VENEZUELA Reconocido como fundador del moderno estado Turco, La plaza Santa Sofía, municipio Baruta.

Havana / KÜBA

Başka hiçbir yabancı devlet adamın heykeli Küba'da bulunmamaktadır!

Canberra / AVUSTRALYA

Anzac Savaş Anıtı karşısındaki Atatürk Anıtı. The memorial is opposite the Australian War Memorial on ANZAC Parade in Canberra Albany / BATI AVUSTRALYA The Ataturk Channel Albany has commemorated our Anzac links by naming the channel, between King George Sound and Princess Royal Harbour, Ataturk Channel. There is also a large statue of Ataturk looking out over the channel, in memory of KEMAL ATATURK, Founder and President of Modern Turkey Against whose brave forces Australian and New Zealand. Troops Fought so gallantly at Gallipoli. The entrance to Princess Royal Harbour from which many of those Australian troops sailed. Is named ATATURK ENTRANCE ANZAC Day – April 25 1985 Mustafa Kemal Ataturk (1881-1938) Founder of the modern Republic of Turkey. Commander in Chief of the Turkish forces in Gallipoli.His famous words are: PEACE AT HOME PEACE IN THE WORLD At a dawn service in 1934 in Gallipoli referring to the ANZAC troops He said :

” Those heroes that shed their blood and lost their lives … You are now lying in the soil of a friendly country. Therefore rest in peace. There is no difference between the Johnnies and Mehmets to us where they lie side by side …. You, the mothers, who sent their sons from far away countries. Wipe away your tears, your sons are now lying in our bosom and are in peace. After having lost their lives they are now our sons as well.” Sculpture by Burhan Alkar Architects : Howard and Associates Supported by : Turkish Prime Ministerial Office, Ministry of Foreign Affairs of Turkey, City of Albany and Australian Government.Donated to the City of Albany by Turkish Australian Culture House. Inc. Perth, 25 April 2001 Heykel Atatürk`e benzemiyor, ama ADI yeter.

Bükreş / ROMANYA

Statuia lui Mustafa Kemal Ataturk

Santiago / ŞİLİ

Şili`nin başkenti Santiago`da Apoguindo Caddesi Novigod Parkı`ndaki Atatürk Anıtı. Şili`nin başkenti Santiago`da belediye, kentte yaşayan kişilerin örnek alması için bir parka, Atatürk`ün sözlerinin yer aldığı rölyefini yaptırdığı bildirildi. YAZININ TÜRKÇESİ “Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu, vatanının fedakar ve sadık hizmetkarı, benzeri olmayan kahraman, insanlık idealinin canlı emsali… Bütün hayatını Türk Milletine vakfetmiş, milletine kendi ruhunu, ateşini vermiştir. Hatırası milletinin ruhunu ateşli tutan sönmez bir meşale olarak yaşamaktadır!”

Statue of Mustafa Kemal ATATÜRK – Kuşimoto / JAPONYA Statue of Mustafa Kemal ATATÜRK Kashino, Kushimoto, Higashimuro District, Vakayama, Japonya 18 Eylül 1890`da ERTUĞRUL FIRKATEYNİ Kushimoto açıklarında tayfuna yakalanınca kayalara çarparak batmıştı. Amiral Osman Bey dahil 655 mürettebattan, sadece 69 kişi kurtulabildi. Şehitler arasında Hasan Âli Yücel`in annesi Neyyire Hanım tarafından dedesi ve Can Yücel`in büyükdedesi Kaptan Âli Bey de bulunmaktaydı. Kazada ölenlerin anısına Kuşimoto’da bir anıt yapılmıştır. İlk anıt Japonlar tarafından 1891’de dikilirken, 1929 yılında yine Japonlar tarafından genişletilmiştir. Şehitlik Anıtı, 3 Haziran 1929 tarihinde Japon İmparatoru tarafından da ziyaret edilmiştir. 1937’de Türkiye tarafından restore edilen anıt önünde her yıl düzenli olarak anma törenleri yapılmaktadır. Kuşimoto kasabası Mersin ve Yakakent ile kardeş şehirdir. Kuşimoto’da bir de müze bulunmaktadır. 1974 yılında inşa edilen “Türk Müzesi”nde Ertuğrul Fırkateyni’nin maketi, gemideki asker ve komutanların fotoğrafları ve heykelleri bulunmaktadır.

Mustafa Kemal ATATÜRK MARG Caddesi – Yeni Delhi / HİNDİSTAN

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK MARG CADDESİ, KONSOLOSLUKLAR BÖLGESİ – YENİ DELHİ / HİNDİSTAN

ATATÜRK STATUE – Mexico City / MEKSİKA

Meksika`nın başkenti Mexico City`de 1910 yılında yaptırılan ve “Osmanlı Saati” olarak bilinen tarihi saat kulesi, Türkiye`den binlerce kilometre uzaklıktaki ülkenin Osmanlı izlerini taşıyan tek yapısı olarak yükseliyor. Meksika`da ayrıca bir Atatürk Anıtı da yer alıyor. Meksika`da ki Atatürk Anıtı 2002 yılında Türkiye’nin Meksika Büyükelçisi Ergün Pelit tarafından yoğun girişimler sonucunda TİSK’in de katkılarıyla La Reforma caddesine yaptırılmış.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK STREET – Santo Domingo / DOMİNİCAN REPUBLİC

Calle Mustafa Kemal Ataturk, Santo Domingo, Dominican Republic Dominik Cumhuriyeti ATATÜRK Statue – Be`er Sheva / ISRAEL

Sderot David Tuviyahu ile Ali Daivis caddelerinin kesiştiği yerde bulunan bu anıtta Atatürk'ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” söylemine vurgu yapılmaktadır.

ATATÜRK MONUMENT – Amsterdam / HOLLANDA

AMSTERDAM`ın kuzeyinde ATATÜRK ANITI. 1964 yılından bu yana bir çok GURBETÇİ Amsterdam`a yerleşmişti. Ford fabrikasına ve NDSM`in tersanelerinde çalışmak için buraya getirilen işçiler eskiden Klaprozenweg olan şimdi ise Atatürk sokağı olarak anılan bölgenin kuzeyindeki ahşap barakalara yerleştirildiler ve buraya halk arasında Türk köyü dediler. Anısına buraya 1978`de bir Atatürk anıtı diktiler. Anıtta Hollandaca ve Türkçe olarak “Yurtta Sulh, Dünyada Sulh” yazılı. Amsterdam`da şu anda yaklaşık 40.000 “Türk” Hollandalı yaşamaktadır. Largo Mustafa Kemal Atatürk – Roma / İTALYA

Largo Mustafa Kemal Ataturk 00144 Roma, İtalya

ÇİN'de Kapağında M. Kemal Atatürk Resmi olan Ders Kitabı
Lise Tarih kağında Lenin, Emilyan Pugaçev, Gandi, ve Atatürk. Yani, Çin'e göre, 4 büyük devrimci önderden biri Atatürk. 4 sayfa tutan Atatürk bölümünden önemli cümleler şunlar: “Birinci Dünya Savaşı ile yenilen ülkeler arasında bulunan Türkiye, savaştan sonra emperyalist ülkelerin istila ettiği hedef bir ülke oldu. Ülkelerini kurtarmak için, Türk Halkı, önderi ve yurtsever komutanı olan Kemal ATATÜRK ile ülkelerinin bağımsızlığını kazanmak için çalışıyorlardı. M.Kemal liderliğindeki yurtsever grup, padişahtan ayrılarak, Nisan 1920’de milli bir hükümet kurdu. O yıl Ağustos’ta padişah, ittifak devletleriyle Sevr Anlaşması’nı imzaladı ve böylece Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya’nın yarı sömürgesi oldu. Uzun süren bir savaştan sonra, M.Kemal hükümeti 1922 yılında İngiltere’den destek alan padişahın ordusunu ve işgalci Yunanlıları yendi ve 1923 yılında ittifak devletleri ile Lozan Anlaşması’nı imzaladı. Lozan Anlaşması’nda Türkiye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü kabul edildi. Yabancı ülkelerin Türkiye üzerindeki egemenlikleri ve ekonomi üzerindeki özel denetim hakları ortadan kaldırıldı. Ayrıca, boğaz bölgesinin tarafsızlaştırılması kabul edildi. Milli bağımsızlığı kazandıktan sonra, Türkiye Cumhuriyeti kuruldu ve M.Kemal Birinci Cumhurbaşkanı olarak seçildi. Daha sonra M.Kemal bazı demokratik reformlar uyguladı. Siyasi olarak padişahlık sistemine son verdi. Din ve devlet işlerini birbirinden ayırdı. Ekonomik alanda önlemler aldı. Kültür ve eğitim alanında laik eğitimi geliştirdi ve harf devrimi yaptı... Sosyal olarak tüm eski kötü alışkanlıkları ortadan kaldırdı. Bu türlü yenilikler ülkenin bağımsızlığını kuvvetlendirdi ve halkı tekrar diriltecek yola girmesini sağladı. M.Kemal devrimi başarılı bir devrimdir. M.Kemal devrimi, Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzlerce yıl süren derebeylik sistemini bitirdi ve Türkiye tarihinde yeni bir sayfa açtı.” KEMAL ATATÜRK AVENUE – Dhaka / BANGLADESH maps.google.com adresine gidin arama bölümünde bu ülkedekileri görebilirsiniz. THE ATATÜRK AVENUE – İslamabad / PAKİSTAN maps.google.com dan bu ülkedeki caddeleri görebiliyorsunuz.
http://www.turknorthamerica.com/2012/05/22/dunyada-ataturkun-isminin-verildigi-ve-anitinin-yapildigi-ulkelergaleri.html Derleme / Semra BAYRAKTAR

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful