Volume 4, Issue 42

Tetor 29 , 2012

Our Words Weekly Issue
“ N E W L I F E ” J E T A E R E

S P EC I A L P O I N T S O F I N TE RE S T:  Problems in Albania and how they need to get resolved. No Sided articles and no restriction for our members, our guest and our friends. Latest needs for our community and the latest resolutions Our Free Voice through our words.

PROBLEMET NE SHQIPERI DHE SI DUHET TE ZGJIDHEN (Fq.28)
TAKIMI MBAREKOMBETARE PER CESHTJEN SHQIPTARE CESHTJA SHQIPTARE PER ZGJIDHJE. PROBLEMET NE SHQIPERI DHE SI DUHET TE ZGJIDHEN Te dashur bashkekombas ,te nderuar miq dhe te ftuar , me lejoni tju pershendes ne kete takim mbareshqiptare. Do ta nisja fjalen time me disa vargje te Mit’hat Frasherit “cdo shqiptare gjendet sot perparagjykates se Historise. Historiapo na gjykon :ne mos patme fatin te jeme Sterniperte lumtur te stergjysherve fatose , Kemi detyren te perpiqemi qe te behemi, Ne vete stergjysher te ndjershme per niperit tane.” Te dashur bashkekombas, ne kumtesen time desha te ngre disa probleme nevralgjike qe po kalojne shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi.ne pamundesi te jete present ketu me ne dr Afrim Krasniqi ai na ka sjelle nje mesazh ku pershhendet kete takim kombetare mbareshqiptare per ceshtjen e bashkimit kombetare shqiptare ne nje shtet nje komb, nje pasaporte nje flamur kuq e zi kjo do te jete Shqiperi Etniuke, do te na sjelle nje pamje reale te Shqiperise ne keto 22 vjet te tranzicionit . Sic iu permenda desha te prek disa pika qe perbejne problem per momentin ne Shqiperi.Kane kaluar 22 vjet dhe akoma spo shohim ne Shqiperi te filloje demokracia.Kane kaluar 22 vjet dhe ne Shqiperi jo qe nuk ka filluar demokracia si process por akoma me keq po kalohet ne neodiktature.Ne Shqiperi ajo qe eshte kryesorja nuk funksionon drejtesia dhe nuk respoektohet kushtetuta shqiptare tapia e nje shteti.Kur ne nje shtet drejtesia ka vdekur atehere skemi shtet por nje amulli.Do ta nisim nga ngjarja me flagrante ku presidenti I Shqiperise jo qe nuk zgjidht nga populli por aq me keq ai vete shkel kushtetuten e Shqiperise duke pranur te votoi per veten e tije nder kohe qe gjykata kushtetuese e pezulloi si deputet zotin Ilir Beqja per 2 poste.Dhe nga ana tjeter pranon kete president me dy poste ku ai pazbardhura .Perse???????akoma skemi pergjigje ligjore.3- U shkelen procedurat ligjore qe emri I tij te shkonte ne komisionin e ligjeve dhe pastaj te shihej cv e tij dhe nuk do ta pranonim sepse ka nje dipllome master fallco.Megjithate atje u be sic urdheroi eprori , kryetari I PD sot.Shkohet me tej ….shpenzohen milione auro te mobiloi shtepine ku do te qendroi nder kohe qe populli ska buke ne tavoline.Akoma me keq kur deklaron se cdo gje do ta kete nen kontroll kryeministri.Duke u nisur nga koka e shtetit qe shkel ligjet shqiptare dhe kushtetuten , cmund te flasim me tej. Kalojme ne dekretimin SHISH QE EMROHET Brenda nates pa u konsultuar me USA , dhe largohen ne seconde per pushime ??? Në vend po shfaqen dukuri dhe fenomene kriminale të pa dëgjuara më parë që bien ndesh edhe me moralin dhe karakterin e shqiptarëve si popull. Vendi po lëngon nga vrasjet, plagosjet, grabitjet, vjedhjet, aksidentet, vetëvrasjet, korrupsioni, zjarret, errësira, mungesa e ujit të pijshëm dhe thatësira . Mungesa e demokracisë është ndër faktorët më kryesorë të rritjes së kriminalitetit në Shqipëri dhe për momentin lë mbrapa edhe faktorë të tillë të familjarizuar me shqiptarët si kriza ekonomike, korrupsioni, varfëria, papunësia, mbipopullimi urban, analfabetizmi, lypja, prostitucioni, konfliktet e pronësisë, degradimi i familjes etj. Për ti shpëtuar ketij realiteti virtual ku I ka plandosur Qeveria, në Shqipëri duhet rithemeluar gjithçka nga e para përfshi edhe shtetin pavarësisht se jemi në vigjilje të 100

Albanian American
voton per vetveten.Ne nenin 91 te kushtetutes shqiptare deklarohet se nuk mund te ushtroi detyren e presidentit nje njeri I semure.Ne kete rast presidenti eshte I semure dhe pranon kete post duke shkelur kushtetuten.Ne momentin qe kryetari I PD e propozon per kandidat per president shkelen proceduratligjore .1- ky person kish dosje te hapur ne porkurori.2- nuk kish kryer punen si MPB per vrasjet politike si Skardilajd Konomi, agenti Isa Copa, Deputeti Xhindi etj….Pra mbi shpine e tij rendojne vrasjet politike te

I N S I D E T H I S I S S U E :

Problemet Grevistet Faik Krasniqi, Arben Llalla, Zeneli, Vasil Tabaku, Agim desku, Raimonda Moisiu, Silvana Berki, Vullnet Mato,

Faqe 1-28 Faqe 1-7 Faqe 2-3, 4-5 7-9 Faqe 5-7 9, 12

Grevistë, Ai nuk ka nevojë për ju - Nga Afrim Krasniqi (FQ. 7)
Grevistë, AI nuk ka nevojë për ju - Nga Afrim Krasniqi Në ditëlindjen e tij të 68-të kryeministri Berisha gjeti rastin të lëshojë një lumë sharjesh, akuzash, fyerjesh dhe denigrimesh kundër grevistëve të urisë, ish të përndjekur politikë. Në stilin e tij denigrues kryeministra tha atë që thotë prej 22 vitesh: kush është kundër meje është i paguar nga opozita, është antishqiptar, është antievropian, është i korruptuar, trafikant, kriminel dhe imoral. I ka thënë në vite të njëjtat epitete kundër kujtdo që ka pasur përballë që nga Azem Hajdari, Gramoz Pashko, Ibrahim Rugova, Rexhep Qosja, Neritan Ceka, Arben Imami, Genc Pollo, Ilir Meta, Fatos Nano, Edi Rama, Alfred Moisiu, Bamir Topi e deri tek më të fundit, grevistët e urisë. Disa prej tyre nuk jetojnë më, disa sot i ka aleatë besnikë në qeveri, disa i ka përballë në opozitë. Në logjikën dhe formimin personal fanatik të periudhës komuniste kryeministri Berisha nuk njeh metodë tjetër përveç këtij stili luftarak denigrimi dhe fyes edhe për kulturën minimale qytetare të këtij vendi. Parimi i denigrimit të kundërshtarit, i baltosjes së tij, i asgjësimit publik të tij duke (keq)përdor ministra e deputetë militant, sharës të paguar në media, struktura të specializuara abuzimi dhe deri edhe institucionet më të larta të shtetit – janë e mbeten parim jetësor, pjesë e identitetit dhe formimit politik të njeriut, i cili prej vitit 1968 vijon të jetë në pushtet. Për ata që njohin karakterin dhe praktikat e tij sjellja ka një shpjegim: Berisha flet për turmat, udhëheq për turmat, ushqehet nga turmat dhe

Vasil Tabaku, Koco Danaj, A Meksi, Ylli Xhufi, Anila Omari

Faqe 6-7 7,-9, 10-14 17-19

Adresa Anetaresimi

Faqe 28

P a g e

2

O u r

W o r d s

ARISTIDH KOLA DHE SHTYPI SHQIPTAR nga Arben Llalla
ngrinte në mes nga dhimbjet që ndjente në trup. Pasi kuvenduam për dy orë, na ftoi të gjithëve si ishim për darkë. Na ftoi në një tavernë të bukur në lartësinë e Kalasë së Selanikut. Ishte një mbrëmje e bukur, qyteti i Selanikut shikohej në pëllëmbë të dorës. Aristidhi ndoshta e ndjente që mund të ishte takimi i fundit me nipat e tij dhe donte që t’i qeraste për herë të fundit. Gjatë darkës kuvendonim për historinë, për Kosovën. Në një çast më thotë: “Këtë Selanik në vitin 1912 Pashai i ushtrisë turke që ja dhuroi grekëve, ishte shqiptar dhe varri i tij ndodhej dikur në varrezat e shqiptarëve që tashmë janë prishur nga Qeveria greke në vitin 1976”. Vërtetë ashtu ishte, qytetin e Selanikut gjenerali Hasan Tahsin Pasha ua dorëzoi grekëve gjatë, përpjekjeve për ta marrë serbët dhe bullgarët. Pasi hëngrëm darkë Aristidhi më thotë: “Eja të më takosh në Kalkidhiki se të kam sjellë disa gjëra të bukura”. Mbas tri ditëve, ditë e shtunë, më 19 gusht, marr rrugën për në qytetin bregdetar të Kalkidhikis. Shkoj në Hotelin ku pushonte miku im. Duke pirë kafe i them që do të dëshiroja të incizoja një bisedë të lirë me të. Ai pranoi me gjithë kënaqësi. Më pas Aristidhi më sjell në sallonin e pritjes së hotelit një çantë të madhe me libra, revista, kalendarë, kaseta me këngë arvanitase. Ishte një arkiv e mirë me botime të arvanitasve të Greqisë që nga viti 1983 e deri në vitin 2000. U gëzova shumë. Nuk dija se si ta falënderoj. Ishte një arkiv i tëri origjinal dhe këto miku im Aristidh Kola mi besoi mua. Nuk e di se ç’e shtyu të më dhuronte këto gjëra me vlera historike për kombin shqiptar. Të nesërmen, e diel 20 gusht, Aristidhi më fton për darkë bashkë me konsullin e përgjithshëm të atëhershëm shqiptar në Selanik prof.dr. Nikolla Dhamo. Ishte darka e fundit që haja me mikun tim, me njeriun që do më jepte forca për të vazhduar që të merrem me studimet historike për arvanitasit.. Mbas tri ditësh më 23 gusht, Aristidhi më njofton se nga ora 17.20 do nisej me tren për në Athinë dhe dëshironte të takoheshim. Nuk e lëshova këtë rast. Ulemi në një kafene pranë stacionit të trenit për të pritur orën e nisjes. Bëmë rreth dy orë bisedë të këndshme. Pasi treni jep sinjalin e nisjes ndahem me mikun tim dhe familjen e tij. Ai hipi në tren dhe unë e shoqëroja me sy deri sa u ul në kabinë. Ishte takimi i fundit, ishte ndarja nga njeriu i mirë që punoi për bashkëjetesën e të gjithë popujve të Ballkanit. Me Aristidhin flisnim në telefon shpesh herë. Një ditë tetori më thotë se ishte shumë i sëmurë, dhe i paralizuar i tëri. Kur më tha këto fjalë më kapi një trishtim i thellë, mbeta i hutuar me telefonin në dorë. Nuk mund të besoja që po dëgjoja fjalët nga vetë ai se po shuhej. Më 12 tetor rreth orës 11 paradite më telefonon sekretarja e Aristidhit, Albana dhe më thotë: “Aristidhi vdiq mbrëmjen e 11 tetorit në orën 22.30 minuta”. Njerëzit e afërt të Aristidhit e prisnin që ai do vdiste. Sepse ai vuante nga një sëmundje që nuk kishte shërim. Për arsye të punës time nuk munda të isha në varrimin e miku tim, atë ditë të zezë tetori të vitit 2000, nuk munda atë ditë t’i jepja përshëndetjen e fundit vëllait tonë arvanitas. Kështu Aristidh Kola mbeti në kujtesën time i gjallë si atë ditë që biseduam në Selanik dhe u përshëndetëm në stacionin e trenit, ai për në Athinë e unë për të vazhduar rrugën për studimet historike të shqiptarëve të Greqisë, arvanitasit.

It takes for Diaspora to get moving to take the Guilty Albanian Politicians to the ICC Hague

Getting members Worldwide with $1 Symbolic

Who are the representatives and workers & where are the funds for Albania deviating

No one will guarantee their safety after the crimes they committed...

A society in despair in Albania!!!

Who will guarantee their lives after the killing they have ordered as a family??? So far no one...

Femije te uritur asnje kacidhe nga milionat qe hidhen per familjen Berisha!!!

Letra e plotë e Ndrecës për Hillari Klinton Nga Gjergj Ndreca
Letra e plotë e Ndrecës për Hillari Klinton Nga Gjergj Ndreca Zonjës Hillary Klinton Sekretare e Shtetit, SHBA E nderuar zonjë! Po të shkruaj nga një klinikë spitali në Tiranë, ku po kurohem për plagët e shkaktuara nga akti i vetëflijimit që tentova të bëj disa javë më parë. Jam një ish- i burgosur politik i regjimit komunist në Shqipëri, që i jam bashkuar një greve të gjatë urie. Thelbi i kërkesave tona ka të bëj me një defekt themelor të shoqërisë ku jetojmë, moszbatimin e ligjit. Ne nuk kemi hyrë në grevë urie për lëmoshë, për pare apo kërkesa individuale, por për të protestuar kundër kulturës së moszbatimit të ligjit në Shqipëri, i cili po degradon në atë shkallë sa na ka çuar në kufijtë e mbijetesës. Qeveria aktuale ka miratuar ligjin 9831 në vitin 2007 mbi dëmshpërblimin e ish- të përndjekurve politik dhe ka pasur detyrim që ta zbatojë atë brenda tetë viteve. Në vitin e pestë të zbatimit të tij, ajo ka kryer një të tetën e detyrimit, dhe me këtë ritëm i bie që ligji të zbatohet pas 40 vitesh, kur askush nga ne nuk do të jetojë më. Bashkë me zbatimin e ligjit aktual, kemi kërkuar një status shoqëror më të sigurt lidhur me pensionet dhe banesat sociale, si dhe pasqyrimin e të vërtetave historike për të cilat na kanë diskriminuar. Shumë shokë të mi të qelisë kanë vdekur pa marrë asnjë lek. Të tjerë po sëmuren dhe vdesin nga dita në ditë. Ne po ridënohemi duke na vrarë, jo vetëm shpresën tonë për një kompensim dinjitoz, por dhe humbjen e shpresës tek një shtet ligjor dhe një shoqëri e dekomunistizuar. Ajo që ne kërkojmë është të respektohemi si njerëz të lirë dhe të barabartë dhe të mos mbartet dhe tek pasardhësit tanë pasojat e diskriminimit tonë gjatë komunizmit dhe në periudhën e gjatë të tranzicionit 22 vjeçar. Është një betejë për shanse të barabarta dhe të drejtën tonë për t’i dhënë fund diskriminimit për shkak të bindjeve politike. Kërkesat tona u injoruan dhe ne në vend të dialogut dhe zgjidhjes u përballëm me një fushatë përbaltje si shkuam me qetësi drejt vetëflijimit, nuk është akt i njerëzve të dëshpëruar, por i qytetarëve të vendosur që duan të ndezin shpresën në një shoqëri, e cila është lodhur nga zhgënjimet, korrupsioni dhe regjimet autoritare. Protesta jonë drejtohet kundër fyerjes së thellë dhe injorimit që qeveria aktuale dhe qeveritë e mëparshme të paskomunizmit, i kanë bërë atyre që i rezistuan komunizmit dhe u ndëshkuan prej tij. Kryeministri I vendit tonë, Sali Berisha, është një politikan që mbijeton falë konflikteve dhe ndarjes së shoqërisë nën diktatin e pushtetit të tij. Ai ka aleat varfërinë, mungesën e kul-

kriminelë ordinerë. Akti im dhe i mikut tim, Lirak Bejko, që

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

3

Shqiptaret ne Kosove nga te tere anet per te mbrojtur te drejtat e tyre

KRIZA LINDORE DHE LËVIZJA SHQIPTARE (vazhdon)
mund të lejohet që në këtë shekull të diturisë e të qytetërimit, një komb kaq trim e kaq i lidhur me truallin e tij të sakrifikohet duke ia dhënë një fqinji kaq të pangopur, pa asnjë arsye të ligjshme?” Memorandumi drejtuar Fuqive të Mëdha shpallte në fund se përballë lakmive të egra të fqinjëve shqiptarët qenë bashkuar me njëritjetrin dhe qenë betuar solemnisht se do ta mbronin me armë atdheun e tyre deri te njeriu i fundit dhe se në të njëjtën kohë do të përpiqeshin për të zbatuar në atdheun e tyre reformat për të cilat kishte nevojë vendi, në mënyrë të veçantë zhvillimin e arsimit publik. Tezat e parashtruara në memorandum Abdyl Frashëri i shtjelloi më hollësisht gjatë takimeve që pati me ministrat e Jashtëm dhe me personalitete politike të vendeve që vizitoi. Argumentet që ai solli, se shqiptarët do t’i mbronin me armë të drejtat e tyre kombëtare, në rast se Fuqitë e Mëdha do të merrnin një vendim të prerë në lidhje me lëshimin e Epirit në favor të Greqisë, lanë kudo një përshtypje të thellë. Mbrojtësi më i flaktë i pretendimeve greke, ministri i Jashtëm frëng V. Vadington (Waddington), u detyrua të pranonte se Franca nuk do të ngulte këmbë për zbatimin me çdo kusht të Protokollit nr.13 dhe se kufiri i ri turko-grek nuk do të caktohej përfundimisht pa u dëgjuar edhe teza e shqiptarëve. Një premtim të tillë Abdyl Frashëri mori edhe nga kryeministri italian Depretis dhe nga ministri i Jashtëm britanik Solsbëri (Salisbery). Para se të ktheheshin në Shqipëri, gjatë qëndrimit në Stamboll, Abdyl Frashëri e Mehmet Ali Vrioni i drejtuan sulltanit, më 23 qershor 1879, një memorandum, në të cilin i kërkonin që të mos pranonte në asnjë mënyrë zbatimin e Protokollit 13, pasi copëtimi i Shqipërisë, thuhej aty, do të sillte asgjësimin e kombit shqiptar dhe kjo, nga ana e vet, do të vinte në rrezik vetë Perandorinë Osmane. Sikurse shkruanin autorët e këtij memorandumi, të pesë Fuqitë e Mëdha, përveç Francës, të cilat ata sapo i kishin vizituar, ishin tashmë të prirura që të mos i jepej Greqisë tokë nga Epiri. Ata i kërkonin sulltanit që të thyente këmbënguljen e Francës, duke kënaqur Greqinë me më tepër toka nga ato që i ishin premtuar në Thesali. Trajtimi i mosmarrëveshjeve turko-greke rreth Protokollit nr.13 nga ambasadorët e Fuqive të Mëdha zgjati gati dy muaj. Por këto fuqi u treguan të pavendosura për të dhënë një vendim të prerë, ngurruan që ta caktonin vetë kufirin turko-grek. Me propozimin e Francës, në qershor 1879, ato kërkuan bashkërisht nga Perandoria Osmane dhe nga Mbretëria Greke që të rifillonin bisedimet dypalëshe rreth kufirit të tyre të ri. Konferenca e re turko-greke do të zhvillohej në Stamboll dhe do të ndiqej së afërmi nga ambasadorët e Fuqive të Mëdha të akredituar pranë Portës së Lartë. Fakti që Fuqitë e Mëdha pranuan të vihej në diskutim Protokolli nr. 13, qe fitorja e parë diplomatike që korri Lidhja Shqiptare në arenën ndërkombëtare. Por vendimi që ato morën për rifillimin e bisedimeve turkogreke i nxiti shqiptarët që ta vazhdonin presionin e tyre si ndaj Portës së Lartë, ashtu dhe ndaj Fuqive të Mëdha. Në qershor të vitit 1879, Lidhja Shqiptare deklaroi se nuk kishte hequr dorë nga vendimi i saj i mëparshëm për të luftuar me armë jo vetëm kundër Greqisë, por edhe kundër Stambollit, në rast se do të miratoheshin pretendimet e Athinës në Epirin shqiptar. Për t’ia paraqitur Portës së Lartë këtë vendim, në muajin gusht shkoi në Stamboll një delegacion i përbërë nga Abdyl Frashëri, Mehmet Ali Vrioni dhe Vesel Dino. Një muaj më vonë, në shtator 1879, Këshilli i Përgjithshëm i Lidhjes Shqiptare, në një mbledhje të jashtëzakonshme që zhvilloi në Prizren, ripohoi vullnetin e mbarë Shqipërisë për të mbrojtur trojet e saj përballë lakmive të Greqisë dhe në të njëjtën kohë formoi një Komitet të Luftës të përbërë nga 37 anëtarë, për të vazhduar përgatitjet e nevojshme ushtarake në krahinat jugore. Vendosmëria që treguan shqiptarët për të mbrojtur trojet e tyre dhe rreziku i shpërthimit të kryengritjes kundërosmane në Shqipëri, e detyruan Portën e Lartë që t’i zvarriste përsëri nga njëri muaj në tjetrin bisedimet me palën greke, duke mos pranuar tezën e Athinës, e cila ngulte këmbë për të marrë si bazë në këto bisedime Protokollin nr.13. Në të njëjtën kohë, edhe Fuqitë e Mëdha vijuan përherë e më tepër të bindeshin se zbatimi i këtij Protokolli nuk varej vetëm nga nënshkrimi i Perandorisë Osmane dhe se aneksimi i Epirit nga Mbretëria Greke nuk mund të arrihej pa luftë me shqiptarët ose, siç shprehej një diplomat frëng në nëntor 1879, pa një gjakderdhje të madhe, e cila mund të ishte fatale për Greqinë. Kështu, pas gati 10 muaj përpjekjesh, edhe Konferenca e Stambollit u shpërnda pa asnjë rezultat. Në këto rrethana Fuqitë e Mëdha vendosën ta merrnin vetë në dorë caktimin e kufirit turko-grek. Për këtë qëllim ato thirrën në qershor të vitit 1880 një forum ndërkombëtar, Konferencën e Berlinit. Fuqitë e Mëdha. Si rrjedhim, lufta për mbrojtjen e trojeve shqiptare ende nuk kishte marrë fund, përkundrazi, parashikohej që ajo të merrte trajta të përgjakshme. Pas vrasjes në Gjakovë të mareshal Mehmet Ali pashës, Porta e Lartë u dha të kuptojnë Fuqive të Mëdha se e kishte tepër të vështirë të përmbushte kundrejt Malit të Zi detyrimet territoriale që rridhnin nga Traktati i Berlinit. Por knjaz Nikolla nuk donte të dinte për asnjë justifikim. Nga frika se me kalimin e kohës mund të ndryshonin rrethanat ndërkombëtare në dëm të saj, Cetina kërkonte vazhdimisht ndërhyrjen e Mbrojtja e Plavës dhe e Gucisë Fuqive të Mëdha për ta detyruar Peran(tetor 1879-janar 1880) dorinë Osmane të dorëzonte sa më parë Me revoltën e armatosur të krahinat e Podgoricës, të Shpuzës, të Gjakovës dhe me aksionin Zhabjakut, të Plavës, të Gucisë e të diplomatik të pranverës së vitit Rugovës, të cilat Kongresi i Berlinit ia 1879, Lidhja Shqiptare ia hoqi kishte dhënë Malit të Zi. Veç kësaj, si Portës së Lartë de facto të kundërpeshë ajo po e vononte dorëzimin drejtën që të fliste në emër të e Ulqinit, të Dinoshit dhe të Bregut të Shqipërisë. Veç kësaj, me qënBunës, të cilat i mbante të pushtuara dresën e saj energjike, ajo bëri qysh nga koha e luftës, por që sipas që të zvarriteshin e të mos zbato- Traktatit të Berlinit duhej t’i ktheheshin heshin menjëherë dy vendimet e Perandorisë Osmane. rëndësishme të Kongresit të Presionin më të fortë ndaj Perandorisë Berlinit, që cenonin interesat Osmane e ushtroi Rusia cariste, e cila kombëtarë të Shqipërisë, njëri në vijoi ta kushtëzonte tërheqjen e ushtrive favor të Malit të Zi (neni 28 i të saj pushtuese nga Traka me dorëzimin Traktatit) dhe tjetri në dobi të e krahinave që i qenë premtuar Malit të Greqisë (Protokolli nr. 13 i Zi. Fuqitë e tjera të Mëdha u bashkuan Kongresit). me presionin carist, pasi e shikonin me Megjithatë Lidhja e Prizrenit shqetësim qëndrimin e mëtejshëm të nuk e kishte plotësuar ende ushtrive ruse në afërsi të Stambollit. përfundimisht programin e saj. Kështu, në fund të vitit 1878, Porta e As gjashtë Fuqitë e Mëdha nuk Lartë vendosi t’i zbatonte detyrimet ishin të prirura t’i anulonin territoriale kundrejt Malit të Zi. vendimet që kishin marrë në Vendimi i Stambollit ngriti përsëri në Kongresin e Berlinit, as dy këmbë shqiptarët. Për të shqyrtuar shtetet fqinje ballkanike nuk gjendjen e re u mblodh menjëherë, në kishin ndërmend të hiqnin dorë fillim të janarit 1879, Komiteti nga viset që u kishin premtuar Kombëtar i Lidhjes, i cili ripohoi qëndri-

Çështja Shqiptare në ballkan nuk është qështje fetare, por Kombëtare Nga Xhelal Zejneli (vijon)
shqiptare në Gadishullin Ilirik merr fund. Qëllimi kryesor dhe i vetëm i Beogradit, i Athinës, i Gruevskit dhe i Moskës është që ndërmjet shqiptarëve, në një anë dhe SHBA-së, përaktësisht Perëndimit, në anën tjetër, të ftohen marrëdhëniet dhe të lindë mosbesimi. Qëllim i boshtit sllavo-bizantin është edhe prishja e marrëdhënieve midis popullit shqiptar dhe popullit hebraik. Përse?! Për arsye se SHBA-ja dhe Izraeli kanë lidhje të ngushta. Sipas legjendës, bashkësia hebraike në Amerikë ushtron ndikim të theksuar në politikën amerikane. Thuhet po ashtu se hebrenjtë ushtrojnë kontroll edhe mbi institucionet monetare dhe financiare në botë. Shqiptarët nuk duhet të lejojnë që miqësia shqiptaro-izraelite të vihet në dyshim. Këtë mbase s’do ta dëshironin as hebrenjtë. Ata e dinë mirë se shqiptarët janë i vetmi popull i planetit i cili Gestapos gjermane nuk ia dorëzoi as edhe një çifut të vetëm. Shqiptari, në përputhje me kodin etik kombëtar – besën, më parë pranonte të vritej prej gjermanëve, sesa të tregonte vendin ku ishte fshehur një familje hebraike. Shqiptarët duan që ndërmjet palestinezëve dhe izraelitëve të arrihet një marrëveshje historike, në mënyrë që dy shtete sovrane dhe demokratike të jetojnë në paqe pranë njëri-tjetrit. Ndërhyrja e falangës së Gruevskit - Askund në botë nuk është parë që, për zënien e tre të dyshuarve, të angazhohen 800 policë të armatosur deri në dhëmbë dhe të shoqëruar me qenë. Një potencial i tillë militar mund të mbajë një front lufte dhe jo të shkelë në orët e pasmesnatës shtëpitë e lagjeve periferike të Shkupit, që të përkujtojnë romanet natyraliste të Emil Zolës. Ky veprim barbar i qeverisë së Gruevskit paraqet terror shtetërordhe është në kundërshti me konventat ndërkombëtare. Faktori ndërkombëtar duhet të pushojë së ledhatuari Maqedoninë. Ndërhyrja e kësaj falange në dhomat e gjumit të shqiptarëve e komprometon me të madhe edhe faktorin ndërkombëtar. Vetë fakti se kjo milici speciale nuk hasi në kurrfarë rezistence, dëshmon qartë se janë bastisur shtëpi qytetarësh të pafajshëm. Një ditë para se të mbahen zgjedhjet në Serbi, ministri serb i Punëve të Brendshme – Ivica Daçiq, që t’i rritet rejtingu ditën e zgjedhjeve, urdhëroi burgosjen e pesë shqiptarëve të Preshevës. Dhe ia doli. Korri rezultat më të mirë se ç’priste. Faktori ndërkombëtar duhet t’i parandalojë sllavo-bizantinët që të eksperimentojnë me jetën e shqiptarëve të pafajshëm. Shqiptarët dhe mësimi i historisë - Shqiptarët duhet t’i kushtojnë rëndësi më të madhe historisë kombëtare. Historia e shkruar në frymën e ideologjisë komuniste, ku miqtë tanë historikë paraqiten si armiq, duhet të rishqyrtohet. Brezat e sotëm dhe ata që do të pasojnë, duhet ta dinë nga tekstet e historisë se kë patëm miq dhe kë armiq. Cilët ishin ata që na ndihmuan për ta krijuar një gjysmë Shqipërie dhe kush ishin ata që e shkaktuan copëtimin e saj. Trojet shqiptare në gadishull, që nga Kriza a dytrë lindore (1877) e këndej, u copëtuan në gjashtë pjesë: Shqipëria, Kosova, Kosova lindore (Preshevë, Bujanovc, Medvegjë), Maqedonia veri-perëndimore, viset shqiptare në Mal të Zi dhe Çamëria. Pjesë e kombit shqiptar është edhe diaspora shqiptare – në Evropë, në SHBA dhe gjetkë. Shqiptarët e dinë se miq historikë të tyre kanë qenë dhe janë: SHBA-ja, Gjermania, Vjena, Roma, Londra, Kroacia. Shqiptarët i janë mirënjohës ish-presidentit francez - Sarkozisë. Armiq historikë të shqiptarëve kanë qenë dhe janë: Beogradi, Athina dhe Moska. Në vitet

P a g e

4

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
akoma. Roberti dëshironte të fliste por Era e ndërpreu, duke i vendosur pëllëmbën mbi gojë. -Lermë të mbaroj, Robert!-i tha ajo. Roberti puthi pëllëmbën e saj. Era qau me ngashërim. Më pas largoi atë. Vuri duart rrotull gjunjëve dhe vazhdoi të fliste: -Unë u ktheva në qytetin tim, për të punuar dhe martuar me Enon. Por, si të tregova më parë, ai ishte i martuar. Kur mësova të vërtetën, pësova tronditje e dëshpërim të thellë. Nuk dija ku të shkoja. Merrja tableta të qetësohesha. Dëshiroja të telefonoja e të tregoja gjithcka, por mendova se ti kishe qënë i zëmëruar me mua. Nuk kisha me kë komunikoja e të shkëmbeja një mendim. Isha e vetmuar. Roberti me duart që i dridheshin, ledhatonte fytyrën e saj. Era vuri përsëri duart rrotull gjunjve. Morri frymë thellë. Ti, Robert ishe e vetmja gjë që nuk mund të harroja. Më duhej të sakrifikoja dashurinë tonë dhe kjo pothuajse më rënoi shpirtërisht. Unë kurrë nuk kam dashur njeri tjetër që atëhere kur Eno më la. Dhe ja ku jemi të dy përsëri. Era qante. Lotët rridhnin nëpër fytyrën e saj të zbehtë. Top of Form - Robert, e di, e ke të vështirë të pranosh të vërtetën, por ai që më zhgënjeu është doktori, Eno Aleksi, biri tuaj!!! -Eno, Eno! –Roberti shqiptoi emrin e tij, gjaku i ngriu në venat. Shtrëmbëroi fytyrën nga dhimbja që ndjehu në gjoks. Ai vështronte atë të qante… *** Roberti formoi numurin e telefonit. -Po, baba, - u përgjigj Eno. Roberti mbylli sytë. Ndjehu lotët e nxehtë t’i binin faqeve. Ndolli hundët dhe fshiu ato me kurrizin e dorës. - Baba, folë cfarë ke? Je mirë? Mos je i sëmurë? -Jo, jo, unë mirë jam, por….. - iu përgjigj me ngashërim. Nuk mundej të fliste. -Baba, ti po qan,??! Cfarë ka ndodhur tregomë? - dëgjonte zërin e shqetësuar të Enos. -Era, Era Pishtari! Është shumë e sëmurë…, -i tha mes gulcimeve ngashërues. Mbylli telefonin. Ecte në korridorin e spitalit drejt dhomës ku dergjej Era. Zilja e telefonit ra disa herë, por ai nuk e ngriti. Ishte Eno! U ul me ngadalë anës shtratit. Era hapi sytë. Lotët filluan të dilnin

Biggest Heist on private land continues to happen in Albania...How can they, the Albanian politicians sell someone else’s land??

Nje shuplake nga Gjergj Ndeca Nga Skender Minxhozi
inistri i vendit përballet sot me një probImagjinoni për një moment një skenar lem që mund ta evitonte, por që në kushtet të tillë: një grusht burrash nisin një aktuale, përkthehet në mënyrë të pashgrevë urie në një cep të Tiranës. Si në dhjetëra raste të mëparshme në të gjithë mangshme, si një tjetër provë e politikës së tij të konfliktit dhe si një gur shtesë në Shqipërinë, edhe ata kërkojnë dialog kulturën e urrejtjes që ai ka kultivuar me qeverinë, për disa të drejta tradicionalisht në Shqipëri. Fatura ndërkekonomike që u janë shkelur. Nga ombëtare e grevës është pika e saj e qeveria vjen përgjigje pozitive. Një forcës, në përballjen me shtetin. zv.ministër i drejtësisë caktohet të marrë kontakt me ta, e më pas nisin një Greva e urisë qe padyshim një faliment në rresht takimesh mes palëve, për të shqyrtuar pretendimet në fjalë. Greva, e cila në ditën e parë të saj është renditur diku nga mesi i edicioneve informative, kalon shpejt te lista e lajmeve të shkurtra, të cilave nuk u hedh sytë askush. Kërkesat mbeten pezull, por qeveria shmang zhurmën dhe ekspozimin mediatik. E gjithë sa u supozua më lart, nuk ndodhi, kur 29 ditë më parë një grup të burgosurish të diktaturës shpallën grevën e urisë në rrugën Komuna e Parisit. Ajo që ndodhi është e kundërta. Fillimisht greva u shpërfill, më pas, kur grevistët nisën të vetëdigjen, u rrethua dhe sot është një grevë e “pilotuar” dhe e konturuar brenda hapësirës mikroskopike që kanë lejuar kordonët imponues të policisë. Nga ana tjetër, megjithëse mori një përhapje mediatike spektakolare, e cila u solli edhe në një reagim gjithnjë e më të fuqishëm ndërkombëtar, greva vijon të ndeshë në planin e mbështetjes njerëzore. Ashtu siç qe, përkundër, edhe një sukses i dukshëm kokëfortësinë tashmë absurde të qeverisë për të mos negociuar. Qeveria, ndërkombëtar. Nga njëra anë ajo mbeti një bërthamë e kufizuar proteste, të cilën nga ana e saj, ndeshet sot me një krizë shumëkush e ka ndjekur në distancë, por që anën e saj më të rrezikshme e shfaq pa prezencë “në vetë të parë”. Në të më shumë së jashtmi. Nuk pati turma kundërt, kjo grevë ka qenë një fitore e mijëshe para çadrave të grevistëve, por pati një listë deklaratash të hidhura nga hatashme për organizatorët e saj, në planin mediatik dhe atë ndërkombëtar. Nuk është të huajt brenda e jashtë Shqipërisë, të e tepërt të thuhet se ajo shënon në këtë cilët që të gjithë këshillojnë pikërisht atë që Berisha vijon me kokëfortësi ta aspekt një shuplakë të hidhur dhe po aq të mohojë: dialogun me grevistët. Kryem- papritur për qeverinë, nga të gjithë diplomatët kryesorë në Shqipëri, por edhe nga Departamenti i Shtetit. Vështirë se Berisha llogariste para një muaji se do të merrte një “këshillë” për këtë temë nga Riker, kur e priste atë në Tiranë. Dhe ka një shpjegim sesi një grevë në thelb jopopullore brenda vendit, mund të marrë kaq shumë vëmendje jashtë vendit. Është pikërisht elementi që Berisha s’e ka llogaritur sa duhet dhe si duhet. Fjala është për kartën morale të atyre burrave të vjetër e të pafuqishëm, që enden nga njëri ekran në tjetrin, duke kërcënuar se do të vdesin në grevë. Qeveria mund të gërmojë sa të dojë nëpër dosjet e vyshkura të komunizmit, për të gjetur ndonjë element komprometues për grevistët, ajo mund t’i arrestojë ata, mund t’i përgojojë në shtypin e vet gjithë ditën, mund t’i rrethojë me policë dhe mund t’u heqë edhe ilaçet e diabetit. E vetmja gjë që s’mund të bëjë, është që t’u imponojë të njëjtin imazh negativ edhe të huajve, të cilët kanë një konsideratë krejt të ndryshme nga gossip-i banal i qeverisë shqiptare, për këtë kategori të vuajtur nën diktaturë. Nuk mund të mohohet se mes grevistëve dhe numrit një të qeverisë, ka tashmë në mes një humnerë urrejtjeje të dyanshme. Ky faktor emocional ka qenë madje përcaktues, në “krijimin” thuajse me dhunë të një profili ndërkombëtar të grevës së urisë. Në vendin tonë ka pasur qindra greva urie në 22 vjetët e fundit, edhe për arsyet më banale. Formati ndërkombëtar i kësaj greve, është dhurata më e mirë që Berisha u bëri atyre burrave, të cilët sot, teksa vuajnë urinë, etjen dhe inatin e shtetit, e dinë se praktikisht e kanë fituar betejën e tyre me qeverinë. Aq e vërtetë është kjo, saqë në mesin e procesit të marrjes së statusit të vendit kandidat, në mes të axhendës së tij të udhëtimeve jashtë vendit, Kryeministrit i duhet të dëgjojë një zë gjithnjë e më të fortë të kancelarive të huaja, në mbështetje të procesit të dialogut me grevistët. Mllefi i akumuluar te një segment i të djathtës tradicionale, nuk përmblidhet vetëm nën kulmin e çadrave të grevës së urisë së të përndjekurve politikë. Në tetë vjet PD u “ka dalë fjale” jo vetëm të burgosurve, por edhe pronarëve të vjetër, të cilët shohin sesi vitet ikin, pronat u legalizohen atyre që kanë ndërtuar ilegalisht, kurse qeveria vijon të thotë të njëjtat gjëra. Në fund të mandatit të dytë qeverisës, Partia Demokratike dhe disa aleatë të saj të vegjël (siç është PR), do të kenë një përballje të vështirë me këto kategori sociale, që nuk kanë se ku t’i kërkojnë dhe t’i pretendojnë tjetër, veçse te Berisha, Topalli apo Mediu, të drejtat që u përkasin prej vitesh me ligj. Me sjelljen e tyre ndaj grevës së të burgosurve të Enver Hoxhës, këta shtetarë i kanë shtuar edhe një gur tjetër murit të ndarjes nga ata që i sollën në pushtet me saze dhe vota në vitin 2005.

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

5

Amerikan i Harvardit në 2008-ën: Tani e besojmë ilirishten..........derguar NGA FERDEROVA DAUTGI
Tani mund ta besojmë historinë e gjuhës shqipe në lidhje me ilirishten, duke e vendosur atë në aspektin indoevropian, në kuadër të grupit veriperëndimor. Kjo deklaratë e bërë nga albanologu amerikan, Eric Hamp, në kuadër të konferencës së organizuar nga Qendra e Studimeve Albanologjike, është s hoqëruar për herë të parë dhe me etimologjinë e disa fjalëve krahasuese. Etimologjia e fjalës thika - gjendet tek fjala e latinishtes siko, po ashtu fjala thupra - e krahasuar me fjalën latine sibina. Realisht ky ka qenë lajmi më i fundit edhe për vetë shkencën tonë gjuhësore, ku studiuesit shqiptarë të sotëm janë gjendur përballë kësaj befasie, duke e vendosur padyshim në ato fenomene që me plot gojën mund të quhen risi, edhe në këtë rast për shkencën tonë gjuhësore. Duhet shënuar se për profesor Hamp është një nënvizim i veçantë, se ka në natyrën e punës së tij - mendimin që është vazhdimisht në zhvillim. E nis leksionin me një nderim të albanologut Holger Pedersen, e më pas thotë… “Imagjinoni: Danimarka, një vend që në tërësinë e vet numëron më pak banorë se Chicagoja, i ka dhënë shqipes dhe rolit të saj të pakrahasueshëm në familjen indoeuropiane nëntë gjuhëtarë të kalibrit ndërkombëtar”. Hamp i quan të nëntë- “Great Danes”, duke nisur me Rasmus Rask-un, zbuluesin e vërtetë të ligjit të Grimit, që ky i fundit vetëm se e publikoi para Raskut danez. U tërheq vëmendjen gjuhëtarëve historikë shqiptarë që “gjithnjë i referohen Pedersenit duke e cituar gabim sikur të kish thënë se kishte dy dhe jo tre laterale (bashkëtingëllore anësore) në indoeuropianishte…kam frikë se nuk e lexojnë Pedersenin në origjinal…thjesht i referohen njëri pas tjetrit gabimit që ka bërë i pari i atyre që e kanë cituar…”- shton pastaj. “Po nuk dua të bëj listën me emra…s’ka rëndësi”- thotë pastaj. Pastaj nis e lidh logjikisht tezën e tij duke sjellë shembuj nga fjalë të mbledhura në 80 fshatrat arvanitas të

MË 1947 I BIRI I ISMAIL QEMALIT, QAZIM BEJ VLORA, VDIQ I IZOLUAR NË SANATORIUMIN E
MË 1947 I BIRI I ISMAIL QEMALIT, QAZIM BEJ VLORA, VDIQ I IZOLUAR NË SANATORIUMIN E TIRANËS Nga FATOS VELIU Evropës dhe më tej. Kudo ku ka qenë i ati, ai ka luajtur rolin e sekretarit të tij. Historia e tij fillon që në veprimtarinë ose me angazhimin e tij pranë veprimtarisë së Ismail Qemalit. Që në kuvendin e Vlorës, edhe më para, kur Ismail Qemali u detyrua të ikte në mërgim, se sulltan Abdul Hamiti filloi ta të Ismail Qemalit, Qemal Vlora, në përndjekë... lidhje me Qazim bej Vlorën tregon Edhe në momentet e Pavarësisë, d.m.th në aktivite"Shumë pak veta e dinin që në vitet '50 tet që u zhvilluan dhe përfunduan në shpalljen e -'60 ishte akoma gjallë çuni i Ismail {avarësisë në Vlorë në 28 Nëntor 1912, Qazimi Qemalit, i cili ka qenë dhe krahu i ishte pranë tij, pranë Ismail Qemalit, pra pranë djathë i Ismail Qemalit, sepse ka qenë babait të vet dhe e ndihmonte në veprimtari të edhe sekretar edhe këshilltar i Ismail ndryshme kancelarike dhe sekretarie. Madje ai ka Qemalit. Ai ka qenë një natyrë qenë edhe në Konferencën e Ambasadorëve në atë fjalëpake dhe shumë i mprehtë e shumë kohë që u zhvillua në Londër, ku ka qenë pranë i heshtur. Unë kam të fiksuar një fakt Ismail Qemalit së bashku me Isa Boletinin, fotoja e që më ka bërë me të vërtetë përshtypje të cilëve është shumë e njohur, që janë në një varkë për Qazimin, që Ismail Qemali e duke shkuar në atë konferencë. Është e njohur edhe quante 'memoria ime' , pra të gjitha historia e pabesueshme e Isa Boletinit kur hyri në takimet, të gjitha bisedimet, të gjitha zyrën e ministrit të Jashtëm anglez Eduard Grein, ku tematikat që Ismail Qemali kishte i pranishëm ka qenë jo vetëm Ismail Qemali, por zhvilluar apo do të zhvillonte, për edhe vetë Qazim Bej Vlora për të cilin po flasim. rifreskim kishte Qazimin. Pra për çdo Është pikërisht momenti që i tha Isa Buletinit që "ja, gjë "Qazim, kur e kemi këtë takim?", të çarmatosën ty gjeneral trim", ndërkohë që ai "Qazim, si e lamë për këtë problem?". nxori nga xhamadani koburen tjetër dhe i tha "nuk Këtë e them me shumë bindje, se është më ke çarmatosur, ja ku e kam koburen". D.m.th shprehur vetë Ismail Qemali dhe unë e kishte tjetrën të fshehur. kam dëgjuar gojë pas goje nga prindërit Edip Ohri: Qazim bej Vlora ishte njerku im e mi dhe nga xhaxhai, që Qazimi ishte Në vitin 1936, kur ishte pak a shumë në një moshë quajtur 'memoria e Ismail Qemalit'. të thyer, fati e çoi Qazim Vlorën të martohej me Pra, për çdo lloj problematike që i dilte gruan e një dere fisnike të Strugës, Behije të atit ai ka qenë i bashkangjitur si të Masllafin, e cila ishte e veja e Inajet Bej Ohrit dhe u thuash. Ndërkohë, Orhan Zarshati, nipi mor denjësisht me rritjen dhe edukimin e fëmijëve i Ylvies, vajzës së vogël të Ismail që ajo kishte. Qemal Vlora, nipi i Qamil Vlorës, Qemalit, dëshmon: Djali i tretë, të djali i vogël i Ismail Qemalit tregon në dëshminë e themi Qazim Bej Vlora, ka qenë një vet se "Qazimi është martuar vonë me një grua, por person mjaft i afërt me të atin, për nuk ka pasur fëmijë. Historia e Qazimit është një arsye se e ka shoqëruar në çdo çikë e komplikuar dhe si përfundim ai ngeli në ndërmarrje që ka marrë Ismail Qemali, Strugë, pra shumë afër Shqipërisë që i kishte lënë në favor të Pavarësisë së Shqipërisë. Ai amanet i ati kur kishte vdekur, por që e cila nuk e ka qenë në krahë të tij nëpër Konferen- pranoi të mbante por e la të vdiste në vetmi jashtë ca, nëpër takime me diplomatët e kufirit të saj shtetëror". E ndërsa memoria historike elauron emrin e Qazim Ismail Qemalit apo Qazim bej Vlorës siç quhej ndryshe, ne takojmë djalin e tij adoptiv apo i biri i të shoqes, që pakkush e di se ai është pikërisht Edip Ohri, i cili për katër dekada ka qenë krijuesi dhe drejtuesi i aviacionit shqiptar. Më mbrapa ai është arrestuar me akuzën se "do të bombardonte Bllokun e udhëheqjes komuniste", gjë që vetëm rastësia e shpëtoi nga ekzekutimi i padiskutueshëm. Orhan Zarshati konfirmon "Qazim Bej Vlora është martuar vonë, me Behie Strugën, ose me Behie Ohrin më saktë, që ishte nëna e katër fëmijëve, dy djemve e dy vajzave, Edip Ohrit dhe Elibe Ohrit, Dashman Ohrit dhe Hermet Ohrit. Ata ishin, si të thuash, fëmijë adoptivë të tij. Pikërisht Edip Ohri flet me një mirënjohje të jashtëzakonshme për njerkun e tij, Qazim Ismail Qemalin, i cili e ka treguar një ndjenjë të thellë prindërore në rritjen dhe edukimin e tij. "Neve, - tregon ai, - u emigruam që nga Struga, nga trevat shqiptare të Maqedonisë, erdhëm në Tiranë dhe u vendosëm fillimisht në Rrugën e Kavajës. Babai im vdiq në vitin 1936. Ka qenë kryetar komune në Shën Vlash të Durrësit dhe pas vdekjes së babait ne ramë në një gjendje ekonomike shumë të rëndë. Pas kësaj, miqtë dhe farefis ynë i thanë nënës që duhet të martohej, se përndryshe nuk mund të mundte të përballonte vështirësitë ekonomike që ishin të asaj kohe. Dhe nëna ime u martua me djalin e Ismail Qemalit. Ky ishte djali i pestë i Ismail Qemalit. Ne kemi banuar në disa lagje të Tiranës. Por së fundmi kemi banuar në Rrugën e Durrësit, në një oborr me fabrikën e cigareve FLORA që ishte e Haziz Biçakut dhe Esat Dishnicës, i cili ishte dhe administrator. Shtëpia ku kemi banuar familjarisht deri në çlirimin e Shqipërisë ishte pronë e Isuf Tufës". Ndërsa nipi i Ylvies, vajzës së vogël të Ismail Qemalit, Orhan Zarshati, vijon konfirmimin e tij në lidhje me ato ç'ka deklaruar për njerkun e vet Edip Ohri "Po, Qazim bej Vlora ata i ka ndihmuar shumë që të arsimohen dhe shkollohen që para çlirimit. Dhe është mirë që ata ia njohin si mirësi Qazim Beut, që u përkujdes për ta derisa i futi nëpër shkolla që para çlirimit. Pastaj gjatë luftës ata u inkuadruan në repartet e partizanëve. Qazim bej Vlora, - tregon Edip Ohri, - ka qenë një njeri shumë korrekt, i sjellshëm, jo vetëm me nënën time, por edhe me gjyshen tonë. Qazim Beu ose Be Ahmuxha që i thërrisnim neve, na trajtonte tamam si fëmijët e tij, interesohej personalisht për shkollimin tonë dhe ka bërë të mundur që të katër fëmijët, të arsimoheshim deri edhe në studime të larta. Ai ishte shumë korrekt, i sjellshëm, kërkonte që neve të rriteshim mirë, pa vese, është interesuar personalisht për shkollimin tonë. Por fakti është që ne të katër fëmijët morëm jo vetëm arsimin e mesëm, por edhe arsimin universitar". Qazim bej Vlorës i refuzohet mundësia e jetesës në Shqipëri Enver Hoxha i ndërpret pensionin patriotik (Vijon nesër) 12 shkurt 1919, trupi pa jetë i Qemalit mbërrin në Vlorë Me gjithë përpjekjet e palës italiane dhe shumë peripeci të tjera që dolën pas vdekjes së Ismail Qemalit, djemtë e tij nuk reshtën së përpjekuri që babanë e tyre ta sillnin në Vlorë, e cila e priste me padurim për ta varrosur në lartësinë madhështore të Kaninës. Vdekja e tij në atë kohë kishte tronditur mbarë kombin dhe grupe të shumta shqiptarësh, të ardhur nga të gjitha trevat, po përqendroheshin në Vlorë për t'i bërë nderimet e merituara diplomatit të famshëm. Së fundmi gjithçka u bë realitet. Ishte pikërisht data 12 shkurt e vitit 1919, kur trupi pa jetë i

Perpara Syve te Europes (vijon)
me elementin e vet nacional. Të gjithë angazhimet e tjera nga rëndësia vijnë pask këtij angazhimi dhe kësaj detyre. Për këto probleme mjetet financiare mund dhe duhet të gjenden. Ne tashmë e kemi përmendur borxhin e Serbisë gjatë kolonizimit të Toplicës dhe Kosanicës dhe përfitimet që patëm prej tij. Kur Mbretëria e vogël Serbe nuk hezitoi të bëjë sakrifica të mëdha financiare, dhe vëretet ajo nuk hezitoi, si një mbretëri e lirë dhe e pavarur, të kërkonte borxhin e parë për kolonizimin, mund të themi se Jugosllavia e ditve të sotme nuk është në gjendje ta bëjë një gjë të tillë? Ajo mund dhe duhet ta bëjë këtë, dhe nuk është e vërtetë se ajo nuk ka mjete për ta bërë. Le të llogarisim afërsisht se sa do të kushtojë shpërngulja e 200.000 shqiptarëve dhe vendosja e një numri po kaq të madh kolonistësh.Shpërngulja e 40.000 familjeve shqiptare, duke marrë një familje të mesme prej 5 anëtarësh dhe një shumë mesatare prej 15.000 dinarësh për çdo familje, do të kushtojë tërësisht 600 milionë dinarë. Shpenzimet e kolonizimit për të vendosur 40.000 familjet tona mund të arrijë një total prej 200 milionë dinarësh. Ja përse: 1) Shqiptarët e shpërngulur do të lënë vetëm tokën por edhe shtëpitë e veglat e tyre bujqësore. Në këtë mënyrë, shumica dërrmuese e kolonistëve tanë jo vetëm do të vendoset në shtëpitë e shqiptarëve, por duke patur pak ndihmë me bagti dhe ushqime, ata do të përfitojnë ekonomikisht dhe do të bëhen të pavarur. Për këtë arsye ne theksojmë këtu se speullimet private me pronat e lëna prej shqiptarëve nuk duhet të lejohen në asnjë mënyrë. Ato duhet t'i marrë shteti dhe t'ua japë kolonistëve. 2) Gjatë vendosjes së kolonive të reja, forcat ushtarake do të përdoren sa herë që të jetë nevoja, sikundër ishte rasti me ndërtimin e Sremska -Raca dhe me rindërtimin e fshatrave të shkatërruar nga tërmeti i vitit 1931 në jug. Për këtë qëllim, ushtrisë do t'i jepet e drejta dhe mundësia të krijojnë një lloj shërbimi të punës së detyrueshme për projektet publike, ashtu sikundër Stamboliski krijoi në Bullgari Trudova Pronist dhe Hitleri krijoi Arbetsdienst në Gjermani, duke mobilizuar rezervistët apo duke zgjatur afatin e shërbimit ushtarak. Do të jetë veçanërisht mirë që rinia jonë e stërvitur, pas diplomimit në universitet, të ngrkohet me këtë detyrë. Në këtë rast, duke marrë pjesë në punën ndërtimtare për interesin e përgjithshëm, shumë prej tyre do të bëhej më të ndërgjegjshëm dhe do t'i shikojnë gjërat në mënyrë më realiste. Kjo mund të xbatohen lehtësisht duke u dhënë epërsi në punësimin punë shteti të atyre të rinjve që kanë punuar një farë kohe për zbatimin e politikës së kolonizimit. Kjo gjë do të pakësojë gjithashtu papunësinë midis intelegjencës sonë të re, e cila ka filluar të bëhet një problem social gjithnjë e më i mprehtë në vendin tonë. 3) Në marrëveshje me organizata dhe shoqata të specializuara, duhet gjetur rruga më pak e kushtueshme për pastrimin e tokave nga shkurret, kanalizimin, tharjen e kënetave etj., sikundër dhe ndërtimin e shtëpive. Ndërmarrjet private duhet të informohen se gjatë aktivitetit të tyre për të siguruar materialet e nevojshme, shteti do t'i ndihmojë ata me anë të doganave të reduktuara dhe tarifat hekurudhore, kredi dhe mjete të tjera, kështu që në këtë veprimtari kaq të rëndësishme shteti ka të drejtën të kërkojë prej tyre furnizim me materiale me çmimet më të ulura. Çësgtja e sigurimit të materialeve do të zgjidhet direkt nëpërmjet karteleve dhe pastj, në marrëveshje me to, shteti do të përcaktojë

P a g e

6

O u r

W o r d s

20 grevistet e urise 2012 - Ja kush jane emrat dhe vitet e tyre te burgimit
20 grevistet e urise 2012 - Ja kush jane emrat dhe vitet e tyre te burgimit · GAJMENT HAMITI, 5 vjet në Qafë Bari, Vendlindja Tiranë në 1959, i martuar më 4 fëmijë, i papunë. RAMAZAN SPAHIU, 12 vjet në burgun e Spacit, vendlindja Burrel në 1941, vendbanimi Burrel, Beqar, pa pension. GUXIM KULLOLLI, 9.5 vjet në burgun e Qafë Barit, Vendlindja Elbasan në 1960, Vendbanimi Elbasan. I martuar me 4 fëmijë, i pa punë. BESIM VALTERI, 6 vjet burg në Spac, Vendlindja Burrel në 1961, Vendbanimi Tiranë. I martuar me 4 fëmijë. i pa punë dhe i pa strehë. AGIM KOLLÇAKU, 5 vjet në burgun e Qafës së Barit, Vendlindja Kavajë në 1956, Vendbanimi Kavajë, i martuar me 2 fëmijë, i pa strehë. ARIF BEU, 5 vjet në burgun e Spacit, Vendlindja Kavajë në 1957, Vendbanim Kavajë. I martuar me 3 fëmijë, i Pa punë. VLLASI KOÇI, 13 vjet në burgun e Spacit, Vendlindja Vlorë në 1956, Vendbanimi Vlorë. I martuar më 2 fëmijë. Pa punë. PETRIT MUKAJ, 5 vjet burg në Qafën e Barit, Vendlindja Tiranë në 1958, Vendbanimi Tiranë, I martuar me 2 fëmijë. I pa punë. MALDIN MUKAJ, 5 vjet në burgun e Qafës së Barit. Vendlindja Tiranë në 1951. I martuar me 3 fëmijë. pa punë. YLLI GJONÇAJ, 5 vjet burg në Qafë Bar. Vendlindja Tiranë në 1953, Vendbanimi Tiranë. I martuar me 2 fëmijë. i pa strehë. PERIKLI SHQEVI, 10 vjet në burgun e Burrelit dhe Qafë Barit. Vendlindja Tiranë në

Shkrime nga NAFI ÇEGRANI
në jetën e tyre. Flisja hapur për veprimet dhe idetë e gabuara të disa imamëve dhe kështu hyra në konflikt me ta. Së shpejti situata u zbut ndërsa qëndrimet e mia u kurorëzuan me sukses. Edhe sot më kujtohen të gjitha. Vërtet krenohesha që isha mbështetësi kryesor, nismëtari që në Koritë të fillonin punën edhe katër klasa të tjera të tetëvjeçares. E shtrova idenë dhe ngadhënjeva, punova me gjithë zemër dhe DRAMA QË TRAZOI MALET u ndava i kënaqur. Kjo që bëmë me kolegët u mbajt si një shembull i mirë në përkrahnin pjesën e kuadrit mësimor të mendjet e malësorëve të këtyre anëve për drejtorisë së Çegranit, të cilët kishin shumë kohë. Këta njerëz të thjeshtë dhe të arritur të bindnin disa persona që ta sinqertë të Malit të Thatë edhe sot më ngrinin zërin kundër koncepteve të kujtojnë për të mirë. Mendoj se në zemrat mia. Megjithatë u tregova i e tyre do të ketë mbetur një këpujë e fortë guximshëm, e vazhdova punën, i hyra e një simpatie të posaçme që lidhej me luftës dhe urdhërova të gjithë nxënësit emrin dhe personalitetin tim. Një gjë të që kishin kryer klasën para një viti të tillë ndjej thellë-thellë në zemër për këta vinin patjetër në shkollë e të vijonin malësorë fisnikë dhe për nxënësit e mi të rregullisht mësimet prej klasës V deri dëgjueshëm. Mirëpo, siç ndodh rëndom në në klasën VIII. Ne ishim arsimtarët e jetë, kishte edhe raste kur disa individë më parë të diplomuar në këtë fshat dhe sulmonin me pa të drejtë, por me kohë ata vendosëm që punën dhe veprimtarinë u penduan për veprimet e tyre, sepse u tonë arsimore me nxënësit e klasave të bindën për punën time të drejtë. Njerëzit larta ta vazhdonim me çdo kusht. thoshin, pas atit të mirë gjithnjë çohet Hashim Zhupani na thoshte me pluhur...”. buzëqeshje se vetëm kështu do t’i Dita e ndarjes erdhi. U solla që të ngjanim Migjenit, do të vepronim si ai përshëndetja fshatin Koritë dhe malësorët dikur në Pukë. Për këtë qëllim mbajtëm trima e bujarë. Më vonë shkrova edhe një disa mbledhje edhe me strukturat e reportazh për gazetën “Flaka” të Shkupit. atëhershme të fshatit. Çështjet u elNë të përshkruaja një pjesë të jetës që ektrizuan shumë, por s’doli njeri që zhvillohej në mesin e atyre majave të mund të pengonte idetë dhe qëndrimet gërshetuara me kujtimet dhe përshtypjet që mbronim. Një ditë, një nxënëse u që ruaja për fshatin Koritë. Më kujtohen ngrit papritmas gjatë orës së mësimit. fjalët e ing. Bilall Selimit, (më vonë e Më dukej sikur mbi shpinë të saj përfundoi jetën tragjikisht dhe në mënyrë pushonte tërë masivi malor ku ajo ishte shumë misterioze), të cilit i kishin pëlqyer lindur dhe rritur. Posa u ngrit në shumë artikujt e botuar për Koritën, këmbë, menjëherë më ra në sy se diçka vendlindjen e tij. Më kujtonte gëzimet e e mundonte. malësorëve të tij, sidomos gjatë të korrave -Zoti arsimtar, -tha ajo me një zë dhe thatësirave të mëdha. “Ata, -pohonte i trishtues dhe e skuqur në fytyrë. ndjeri, Bilall, -i ruanin me kujdes vargjet e -Më lejoni mua të sqaroj shkakun se poezisë sime më të bukur “Kur bie pse nuk më lejojnë ta vijoj shkollimin. shtrëngatë e fortë shiu”, sepse shi dhe Klasa ra në heshtje të p1otë. Ajo, fort e grigja ishte jeta e tyre. Malësorët e këtyre shqetësuar, tha: “Mua më kanë fejuar, viseve krijonin këngë dhe legjenda për zoti arsimtar. I fejuari, burri im i shiun, diellin, për pataten e elbin e ëmbël. ardhshëm, është nxënës i klasës sonë. Atë pasdite pranverore të 1969-ës retë e Ai është, tha nxënësja duke treguar me dendura kishin mbuluar majat e Malit të gisht nga djaloshi me flokë të zinj. Thatë rreth Koritës. Në largësi dëgjohej Klasa filloi të vlonte si në koshere bubullima e pastaj shkrepnin rrufetë. bletësh. Zemra më dridhej, fytyra herë Malësorët i luteshin Zotit dhe pëshpëritin më zbehej, herë më skuqej. Nga me gjysmë zëri që viti t’u sillte bereqet, të nxënësit kërkova qetësi, se këto halle rritej elbi, patatja, të bëhej buka për mund t’u binin edhe atyre në kokë. fëmijët. Për fshatarët e Koritës shpresa Nxënësja, e shqetësuar, fshiu lotët dhe është jeta e tyre. Thatësia di t’i shkretojë me një zë të mekur më kërkoi falje dhe shpesh të mbjellat duke lënë pas pluhur, u ul në bankë, e qetë, sikur të kishte ara e livadhe të përcëlluara. Nxënësit e mi zgjidhur ndonjë çështje shumë më përcillnin me duar të ngritura në ajër. madhore. Nga bebëzat e tyre shpërthenin pika të Duke vepruar si pedagog, ashtu siç ma ngrohta lotësh. Pas horizontit mbetën ata diktonte edukata dhe vetëdija, malëso- dhe fshati malor. Ata do të jetonin larg, rëve mikpritës u flisja për nevojën e larg qytetit dhe botës, por afër zemrës dhe emancipimit dhe për anomalitë e tjera kujtimeve të mia përherë të ngrohta. Edhe kjo ishte një pjesë e jetës sime në këtë fshat të bukur ku më pritën me bukë, kripë e zemër. Balada ime ua tregon rrugën drejt së ardhmes fshatarëve të Koritës, ua sjell të vërtetën dhe bën që dielli të lindë sërish në majat lindore të Malit të Thatë. Nga malli që ndieja për këtë fshat dhe për këta malësorë nisa të shkruaj edhe reportazhe në “Flakën e vëllazërimit”, “Zërin e rinisë” dhe në revistën “Gëzimi”. Jeta e tyre, folklori, veshjet karakteristike, traditat, doket dhe zakonet, më lanë mbresë të thellë. Edhe sot i kujtoj Koritën dhe kritjanët. Ata jetojnë në heshtje me plagët dhe brengën e tyre gjatë shekujve, jetojnë atje pas maleve, larg rrëmujës e rrëmetit... për popullin e shtetin. Por, kështu mendoja, sepse edhe edukata komuniste kishte bërë ndikim në trurin dhe logjikën tonë. -“A e keni kryer shërbimin ushtarak”, -më pyeti punëtori operativ i SHSSSH-së (Shërbimi Sekret i Sigurimit Shtetëror), që me çdo kusht mundohej të më bindte. Flokët i kishte të thinjur, ndonëse nuk ishte më shumë se 45-46 vjeç. -“Jo, ende nuk e kam kryer. Preokupim tim kryesor, tash për tash, kam studimet dhe mbajtjen e familjes”, iu përgjigja menjëherë. -“Mirë de, ky s’është ndonjë problem i madh. Nëse vendos të punësohesh në Shërbimin e Sigurimit Shtetëror, atëherë lehtë e bëjmë edhe me shërbimin ushtarak. Atje do të shkosh në shkollë speciale për oficer rezervë, ndërsa rrogën do ta marrësh njësoj si të punosh në zyrë. Kështu e ke rrogën, plus shpenzimet e harxhimet e tjera, në qofte se shkon për specializim në SHSSH në Beograd, i cili zgjat rreth SI U BËRA AGJENT I UDB-SË nëntë muaj”, -vijoi operativi. Mandej më pyetën se a Gjendesha në shtëpi, në fshat Nxënësit i e kam patentën e shoferit e, kur u thashë se s’kisha kishim lëshuar në pushime dimërore. më thanë se edhe kjo është një çështje që zgjidhet Duheshin edhe disa ditë që të fillonte lehtë. “Deri atëherë, më thanë, do të kesh në dispozimësimi. Papritmas më thirrën dy njerëz të cion shofer nga radhët e shërbimit”. Këta dy agjentë panjohur, që as i kisha parë as i kisha dinin çdo gjë për mua, deri në hollësi. Duket se kishin takuar ndonjëherë. Nga veshja dhe sjellja bërë analiza speciale, më kishin përcjellë gjatë kohë, linin të kuptohej se ishin funksionarë të Me siguri se kishin mbledhur edhe shumë informata lartë të shtetit. nga “bisedat informative” me persona të ndryshëm. “Jemi të Sigurimit Shtetëror, të UDB-ës”, Ata e dinin si ecja, si e mbaja kapelën, me ç’ka mer-më thanë. resha. Dinin shumë gjëra edhe nga jeta ime intime, Pastaj më informuan se kishin ardhur nga dashurinë që kam pasur, dhe madje edhe me sa vajza Shkupi, nga Ministria e Punëve të kisha kontaktuar, cila ka qenë simpatia ime më e Brendshme, me qëllim që të bisedonin për madhe e të tjera. Më bënin pyetje për Ferunden nga punësimin tim në radhët e këtij shërbimi Tetova, një vajzë e bukur që e dashuroja sinqerisht, sekret. pastaj për Norën nga Normalja e Shkupit, etj., etj.. U habita fare. Iu bëra me dije se kisha Me një buzëqeshje ironike agjentëve u thashë se regjistruar albanologjinë me korreqenkëshin lodhur shumë që më paskëshin mbajtur aq spondencë në Shkup, se i adhuroja gjatë “nën hetime”, dhe se menduakan të shpërbleshkrimet dhe, se më mirë do të më vinte të heshin për punën e bërë me aq zhdërvjelltësi. Ata ma merresha me gazetari, ngaqë e doja me kthyen po ashtu me një buzëqeshje tinëzare dhe më zemër profesionin e gazetarit. Zotërinjtë thanë se ky qenkësh vetëm një obligim zyrtar i tyre. pastaj nisën të më rrëfenin për autorizimet Në fund më thanë që të mendohesha mirë e mirë dhe që do të kisha, për udhëtimet fantastike të mos e harroja UDB-në në qoftë se nuk do ta nëpër botës ku do të zhvillohej veprimtaria pranoja ofertën për punësim në Shërbimin e Fshehtë ime si njeri i autorizuar i këtij shërbimi Shtetëror të Ministrisë së Punëve të Brendshme të sekret. Më premtuan pastaj edhe banesë të Jugosllavisë për Maqedoninë, në Shkup. bollshme, të mobiluar në Shkup, perUnë vetëm mund ta merrja me mend se me ç’metoda feksionim profesional në Beograd. Më merrej UDB-ja. Të mos e përmend pamjen, përthoshin se atje do të mësoja se si bëhen katësisht zërin kërcënues të tyre. analizat dhe si përpunoheshin informatat Patriotizmi ynë patjetër duhet të jetë patriotizëm i sekrete, si bëheshin hulumtimet dhe si mençur. Ai medoemos duhet të jetë më i thellë se shkruheshin raportet apo informatat zyrnacionalizmi i verbër, duhet menduar më thellë se ata tare, si udhëhiqeshin operacionet sekrete të cilët vuajnë nga emocionet e cekëta nacionaliste. dhe të tjera që kishin lidhje me detyrën e Patjetër duhet të mësojmë dhe në mënyrë sistematike re. Më thanë se do të njihesha me mënyrat t’i shtjellojmë këto çështje kontemplative, duke i dhe metodat e këtij shërbimi. Më folën zbërthyer rrymat dhe qarqet e tyre, baticat dhe zbatiedhe për shumë çështje të tjera, por jo në cat që e rrethojnë botën, njeriun. Në bazë të të detaje, sepse, siç thoshin ata, janë çështje gjithave ne duhet patjetër të vëmë themele e baza të të sferave delikate që ruhen si “sekrete” të forta për formimin e bindjeve dhe marrjen e qëndrishërbimit. meve për konkludime të denja morale, gjë e cila do të U thashë se isha vetëm një arsimtar dhe se na e tregojë drejtimin dhe rrugën nga shkon politika e nuk dija në kisha apo jo aftësi dhe prirje brendshme dhe e jashtme shtetërore. Nëse kemi për një detyrë të tillë delikate dhe me besimin tonë të çeliktë ndaj Titos, do të ecte përpara përgjegjësi të madhe, pasi mendoja se nuk komunizmi dhe vetëqeverisja jugosllave. Kjo është ishte e lehtë të punoje në mënyre të denjë edukata jonë socialiste, Zoti ynë është ideja e me mendje të kthjellët me popullin dhe komuniste dhe ylli pesëcepësh, i cili ka forcë magjike

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

7

Shkrime nga Vullnet Mato
MBYLLJA E TRURIT e heshtjes së burrit, por në sytë e tyre dyshimi u shumëfishua. Më thanë haptas: ”Pse i ke vënë çelës trurit, mos ke ndërmend të marrësh tjetër grua?” Si dreqin ma gjetën, se fshehtësia ishte femër, që mund t’i vriste më keq se një depo me predha?!... Kaq alarm për një puthje me një grua tjetër, vetëm se mendja ime kish qejf të bënte pak dredha?!... FILXHANI MAGJIK Nga të gjitha substancat që dalin prej drurit, kafja ka fituar botërisht përparësinë absolute. Një kafe në mëngjes kthjellon qiellin e trurit, ngre në piedestal shpirtin teksa surbet pas buke. Te lëngu i saj muskujt marrin energjinë superiore, zemra akordon ritmin dhe harmonizon tonalitetin. Kafes i janë krijuar kudo komoditetet kryesore, zotëron lokalet më luksoze në të gjithë planetin. Kur kafja e ngeshme shkumon krejt filxhanin, kërkon t'i shtrohet dyst tryeza e muhabetit. Thërret miqtë e vjetër, alkoolin dhe duhanin të tymosin kohën bashkë deri në kulmin e qejfit. se kafja është njëra nga tri magjistricat e Makbethit... me çorape në fshehtësi, të takonte vajzën SHTRATI I PERËNDISË zbathur mes misrit në Kam një shok fluturak mesnatë. që ka bredhur botën Mikes i kishte dhe ka ecur më shumë shtruar në qiell se në tokë. nënvete xhaketën Qejfeve kurdoherë e tij, u ka ngrënë kokrrën, ishin shtrirë në një dhe shpesh ka trokitur kanal me djallin ndonjë gotë. me bar të thatë. Thotë, ka fjetur në dyshekun masazhist të Manhatanit, te shtrati pupëlor i Dubait ku digjen shtatë yje, ka bërë gjumin kolovitës te djepi qiellor i aeroplanit, por askund nuk ka gjetur atë shtrat perëndie, Si atëherë kur kish dalë Mjegulla i kish mbuluar me çarçafin e ftohtë, nektari i puthjeve u përzihej me pikla vesë, rrëketë e arta të yjeve u vetëtinin mbi kokë, në atë shtrat perëndie që s’e harron sa të vdesë...

Filxhani i kafes pret kartëvizitat shtëpiake, ku përndizen kujtimet dhe përgojohen njerëzit. Kafja kurorëzon suksesin me urime paraprake, Në kafene është kryqëzimi largon gjumin e shoferit i takimeve të miqësisë. të shmangë aksidentin. Aty “kafja” e ryshfetit bën tinëz njollosjen e Te llumi i saj kafja shkruan nderit. hieroglifet e fshehtësisë, Dy filxhanë kafe lidhin ku fallxhorja finoke nyjet e para të dashurisë. deshifron sekretet e tjetrit. Kafja përcjell të vdekurin Filxhani magjik zbulon në banesën e mermerit. të nesërmen e profecisë

SHQIPTARET NE TROJET E TYRE AKOMA PERSEKUTOHEN DHE BURGOSEN Kontribuan, Arben
Maqedonisë dhe askush nuk interesohet për këtë gjendje tragjike. Nuk e dimë se me këtë politikë ku shkon Maqedonia!? Që të jemi më të qartë për problemin në fjalë do të sjellim disa fakte që tregojnë mohimin pa të SHQIPTARET NE TROJET E drejtë të shtetësisë nga TYRE AKOMA PERSEKUTO- MPB. Pra, bëhet fjalë për HEN DHE BURGOSEN mohimin e shtetësisë të të Kontribuan, Arben Llalla, Xhela- gjithë shqiptarëve që vijnë nga Shqipëria e Kosova din Zeneli, Flutur Zavalina dhe u takon me ligjin Pra, në këtë kumtesë do të pashtetësia. rashtrojmë çështjen e mohimit të Mos dhënia e shtetësisë shtetësisë në RM të mijërave njerëzve që kanë dhjetëra njerëzve që jetojnë prej dekadash në vite që kanë krijuar këtë shtet, por që MPB u refuzon familje, jetojnë në shtetësitë dhe lejet e qëndrimit pa Maqedoni, në këtë mënyrë asnjë shkak dhe sqarime. u ndalohet integrimi në Janë mijëra shqiptar të lindur, të jetën shoqërore dhe kulmartuar me shtetas të Maqedonisë turore të shtetit ku dhe u mohohet e drejta e shtetësisë paguajnë taksat e ndryshduke mos figuruar askund, njerëz me. Pra, u ndalohet e pa të ardhme. Ka fshatra të tëra që drejta të punësohen në asnjë banor nuk është shtetas i ndërmarrjet shtetërore. Duke u mohuar të drejtën e punësimit në këto institucione ndeshim me racizmin shtetëror, kur në të njëjtën kohë me të madhe Maqedonia ngre zërin për të drejtat e minoritetit maqedonas në vendet fqinje me të. Këtu kemi një shtet që tregohet racist me popullsitë të etnive të tjera dhe njëkohësisht kërkon të drejtat e njeriut të zbatohen nga vendet e tjera. Kësaj i thonë: “bëni si ju them unë, por mos bëni si bëj unë”. Një shqiptar nga Shqipëria kishte fituar shtetësinë e Maqedonisë duke ndryshuar kombësinë nga shqiptare në maqedonase, duke ndryshuar fenë islame në ortodokse, ka ndryshuar emrin edhe mbiemrin nga Alban Limani në Antonio Limanovski. Duke bërë këto ndryshime ai kishte fituar shtetësinë maqedonase. Sipas tij, ky i kishte bërë të gjitha këto ndryshime nën presionin e policisë për të fituar shtetësinë maqedonase në vitin 2001. Në qytetin e Kumanovës dhe fshatrat përreth u refuzohet shtetësia qindra njerëzve që kanë mbi 40 vite që jetojnë dhe punojnë në këtë shtet me pretekstin se janë të rrezikshëm për Maqedoninë. Zyra e avokatit të popullit në Kumanovë deklaron se në vitin 2006 janë mbi 366 kërkesa ndihmë për të fituar të drejtën e shtetësisë. Ndërsa më 2007 janë bërë 237 kërkesa të tilla. Ndërsa në zyrën së avokatit të popullit në Tetovë janë formuar 183 lëndë për çështjen e mohimit të shtetësisë më vitin 2007. Banorët e dy fshatrave Goshinca dhe Llukara nuk kanë shtetësi dhe jetojnë pa letërnjoftime, njerëz që nuk kujdeset askush për ta. Këta banorë mund ti vrasin dhe asnjeri nuk mbanë përgjegjësi morale dhe ligjore. Këto ndodhin në kohën që Maqedonia kërkon datë për anëtarësimin në BE dhe NATO. Si është e mundur të bëhen anëtarë të familjes Evropiane njerëz pa identitet, pa adresë!? Fatbardha Shabanit, një grua nga qyteti i Kavajës ka 14 vite e martuar në Maqedoni, por i është refuzuar shtetësia. Hana Asani e martuar më 2003 me shtetas të Maqedonisë, nënë e tre fëmijëve i është refuzuar shtetësia e Maqedonisë me pretekstin se rrezikon sigurinë e Republikës së Maqedonisë. Si është e mundur një nënë, një shtëpiake të rrezikojë sigurinë e këtij shtetit!? Fahrije Neziri është nga Ferizaj i Kosovës dhe që më 1985 është martuar me Muhamedin nga fshati Idrizovë. Ka disa vite që bashkëshortes së tij jo vetëm i refuzohet shtetësia, por MPB i refuzon edhe lejen e qëndrimit për të huaj. Znj.Fahrije i rrezikohet ndarja familjare sepse pa leje qëndrimi nuk mund të vazhdojë të jetojë në Maqedoni legalisht. Pra, siç shihet kemi një rast flagrant ku janë shkelur rëndë të drejtat e njeriut, kujdesia e shtetit maqedonas për bashkimin familjar. Fatmir Hoxha me origjinë nga Kaçaniku ka 27 vite që i refuzohet shtetësia bashkë me pjesëtarët e tjerë të familjes. Kjo familje është pa asnjë kujdesie nga institucionet humanitare në Maqedoni edhe pse ky shtet thith fonde në emër të kësaj kategorie. Në një gazetë, disa vite më parë shkruhej se janë rreth 100 mijë shqiptar që u mohohet e drejta e fitimit të

Grevistë, AI nuk ka nevojë për ju - Nga Afrim Krasniqi (nga fq.1) (vijon)
kërcënon me turmat. Ai nuk e pranon elitën politike, nuk pranon qytetarinë dhe as kurajën civile, nuk pranon oponencën profesionale dhe as kritikën mediatike, fraksionin në parti apo kundërshtinë e ideve të tij në publik. Për të, kushdo që nuk bën pjesë në vathën e tij, përbën rrezik dhe duhet eliminuar, me të gjitha mjetet dhe në të gjitha format. Ai është e mbetet i vetmi politikan në Shqipëri që publikisht e pranon se kundërshtarët i do vetëm për ti mundur, një luftë e pambaruar që ka nisur më 1968 dhe ndryshuar përkohësisht kah më 1991, një tipar i revolucionit permanent që buron nga koncepti komunist i opozitës dhe oponencës armike. Ai nuk merret me grevën e urisë dhe kërkesat e grevistëve, nuk pranon të diskutojë mbi ish të përndjekurit politikë dhe denigrimin e tyre moral dhe ekonomik, e shpërfill rolin negociator të ambasadorit amerikan apo të BE në këtë grevë dhe përpjekjet formale të disa institucioneve të tjera kushtetuese. Për të nuk ka rëndësi greva dhe as kërkesat, për të ka rëndësi gjetja e armikut të ri, një front i ri lufte politike kundër armikut imagjinar, një klimë e re frike dhe kërcënimi ndaj atyre që janë vendosur kundër, pra një mesazh force për zgjedhjet e ardhshme dhe CV e tij politike. kategori kritike ndaj kryeministrit, të përjashtuara nga PD dhe struktura e pushtetit, të braktisura nga loja e pisët e pazareve të pushtetit, të papërfaqësuara në rrethin e ngushtë familjar e klanor të vendimmarrjes. Berisha është 68 vjeç dhe ai e di se nuk ka më moshë për të provuar rikthimin në pushtet, ndaj çdo ditë pushteti e përjeton si ditën e fundit, e përdor maksimalisht për garantimin e të nesërmes, është në kërkim të çfarëdo grupi shoqëror që mund ti besojë dhe i gatshëm të përdorë çdo mjet politik për të pamundësuar rotacionin politik në pushtet, në parti dhe në sistemin politik. koalicion me komunistet (me votat e Hysni Milloshit fitoi zgjedhjet lokale), me kryeministrat historikë të PS (Nano e Meta kanë qeverisur në 8 nga 10 vitet e PS), sesa të pranojë rikthimin e moralit politik dhe dialogun me ata që e sollën dy herë në pushtet, sidomos ish themeluesit e PD dhe ish të përndjekurit politikë. Kjo është arsyeja që ai sot merret me stallën e derrave të Gjergj Ndrecës dhe jo me 17 vitet e burgut të tij politik; që me informacione SHIK-u kërkon listat e kredive, banesave dhe familjarëve të secilit grevist dhe jo peticionin ekonomik të tyre; që akuzon grevistët se po vetëvriten në llogari të PS dhe refuzon të na tregojë përse SHBA e BE janë cdo ditë pranë grevistëve; që si Makbethi kërkon skenarë kriminalë për krimin e tij në vend që të bërë atë që bëri për Ramiz Alinë, kurimin me paratë e shtetit dhe dërgimin jashtë shtetit po me paratë e qeverisë. Në cdo vend të botës demokratike një kryeministër, një prind, një politikan dhe një deputet do të kishte sensin

Berisha u bë President dhe figurë popullore me mbështetjen e fuqishme të elitës intelektuale, rinisë studentore, ish Ai është i ndërgjegjshëm se kategoritë e pronarëve, ish të përndjekurve politikë dhe mësipërme e kanë braktisur dhe në rrethasindikatave. 22 vjet më vonë ato janë pesë na të tilla, është më i gatshëm të bëjë

P a g e

8

O u r

W o r d s

Masakra e Panaritit, si u fsheh nga historia gjenocidi grek Nga Gani Vila* Masakra e Panaritit, si u fsheh nga historia gjenocidi grek Nga Gani Vila* Masakra ndaj Shqiptarëve të Çamërisë nga dora e zezë greke Drejtuar Kryetarit të Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, Akademikut Gudar Beqiraj. Për dijeni Kryeministrit të Republikës së Shqipërisë, z.Sali Berisha. Unë që po ju shkruaj nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, quhem Gani Vila. Jam Drejtor i Televizionit të Shqiptareve të Amerikës. Arsyet përse shqiptarët në kohëra dhe rrethana të ndryshme janë larguar nga vendlindja tashmë dihen, por të rrallë janë ata shqiptare në emigracion që e kanë harruar vendlindjen. Sivjet populli ynë feston ngjarjen më të madhe historike, 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë. Në këtë kuadër, si bir i fshatit Panarit të Korçës, mora iniciativën për t'ju drejtuar këtë letër nëpërmjet së cilës ju kërkoj që e ashtuquajtura "Masakra e Panaritit", por që në fakt ka përmasat e genocidit të vërtetë, që është kryer në këtë krahinë dhe në zonat e tjera përreth nga shovinistët grekë në vitit 1914, të zërë vendin e duhur si pjesë e historisë sonë kombëtare. Qeveria greke e Venizelosit në kuadër të realizimit të ëndrrës së Vorio-Epirit, krahas vrasjeve të popullsisë shqiptare në krahinën e Kolonjës, Përmetit, Korçës etj, nëpërmjet ushtrisë së saj dhe të andartëve grekë të liruar nga burgu i Kretës, nga data 2 deri në 10 Korrik të vitit 1914, theri si bagëti, me thika, sëpata e hanxharë 375 gra, burra, pleq dhe fëmijë, dogji 150 shtëpi si dhe shkaktoi dëme të tjera. Mizoria e këtij gjenocidi tërhoqi edhe vëmendjen e Fuqive të Mëdha, saqë Lordi Lamington më 28 Korrik 1914 i bën thirrje Qeverisë së Anglisë që të reagojë kundër masakrave greke që po kryhen në Shqipërinë e Jugut. Po këtë ditë gazeta prestigjioze "Times" me artikullin e saj

Memorandum i qeverisë së përkohshme të Vlorës drejtuar Konferencës së Londrës 2 Janar 1913
Memorandum i qeverisë së përkohshme të Vlorës drejtuar Konferencës së Londrës 2 Janar 1913 Të nënshkruarit, përfaqësues të Qeverisë së Përkohshme Shqiptare, kanë nderin ti parashtrojnë Mbledhjes së Ambasadorëve të Fuqive të Mëdha në Londër pikëpamjen shqiptare dhe të vënë në dijeni të tyre kërkesat e ligjshme të Shqipërisë. Është një fakt historikisht i pranuar se populli shqiptar përbën grupimin etnik më kompakt, më homogjen dhe më të rëndësishëm të Gadishullit Ballkanik. Prejardhja dhe gjuha e tij, zakonet dhe karakteri i tij e dallojnë plotësisht nga racat që janë fqinjë me të........... Populli shqiptar....frymëzohet nga nevojat lokale dhe nga ndjenjat e popullsive fqinje në Ballkan për të deklaruar se paqja dhe qetësia e gadishullit do të sigurohen vetëm në qoftë se do ti jepet Shqipërisë së ardhshme një konfiguracion homogjen. Duke u nisur nga kjo, populli shqiptar kërkon për vendin e vet, kufijtë që janë për të të natyrshëm dhe që imponohen si nga kushtet etnike ashtu edhe nga e drejta e tij si banues i parë...Kufijtë që ne rivendikojmë janë ata që do të shkojnë gjatë një vije demarkacioni që niset nga kufijtë e tanishëm të mbretërisë malazeze dhe që përfshijnë sidomos bashkë me hinterlandet e tyre, qytetet e Pejës, të Mitrovicës, të Prishtinës, të Shkupit dhe të Manastirit deri në Meçovë duke ruajtur kufijtë e tanishëm deri në Prevezë. Populli shqiptar duke rivendikuar këtë caktim kufijsh ka vetëm një qëllim: të ketë me fqinjët e tij marrëdhënie sa të përzemërta aq edhe të qëndrueshme......... Pikërisht këtë të ardhme Shqipëria, duke dëshiruar edhe ajo të bashkëpunojë në veprën e përparimit të përgjithshëm dhe të zërë vendin e saj në bashkësinë e popujve të qytetëruar, kërkon me këmbëngulje që t’ia garantojnë Fuqitë e Mëdha të Evropës Nënshkruar nga Rasih Dino, Mehmet Konica, Filip Noga.

Poezi
MIMOZA REXHVELAJ EKSTAZE Ndizini zjarret e shpirtit, Mos kini frike - hapini portat Shkundini pluhurat Mbushni gotat! Jam uragan sonte. Jam e çmëndur, llatari, Dashurija më bën me krahë në kaltërsi. Me flatrat e jetës sulmoj Asgjë s’më ndal. Kam lindur me yllin e fatit Qëndisur në ballë. Ejani dhe ju me mua në qiellin e shtatë. S’do lëmë gur dashurie Pa kthyer mbrapsht… Xhesika Vula Sillej shpirti i argjilltë qe një shekull ngarënd ish i shkelur i zën peng me e quajt pavarësi shtetin më të ri dhe me gjakun e atdheut përplot mbush lumenjtë. Meduzat e krimit, ushujzat gjarpërinjtë e gjakut prap janë katrahurat e kohërave gjallë mbanë strukturë nën pluhrin pagan mbështjellur me shpirtin patologji lugetërit e urrejtës ugurzi. Frushkujt ecën mbi trupin e brishtë thithin si lubi meduzat hiena skenarëve të errta, hanë kockë e mish dhelpra ciat e klith zi e më zi nga parlamenti me gojën plot barazi. Ponte e Marty arkitekt të ri sajuan teorin e krimit te zi Dy shpirtëra t´mbështjellur me katranin mashtrim me vite e dekada lëngojnë interesave meskinë. Ne ngjeshim kohën luajm mendsh gelltisim mllefin, si t´mos kish qen nepër dhëmb bluajmë dhimbjen ndergjegja gërryen shpirtin tënd. Gjurmon fatin e tetqindë foshnjave të pa mjaltuar me qumsht nëne dhimbja kafshon fortë e dhemb shtrydh helmin ku ´nuk ka qen mllefi nuk pushon dhe shpon shtrëngim nofullash gjuhen kafshon. Nga hilet Europa hap dosjet mos heshtë në diten e sotit para 20 mijë përdhunimeve Të vrarëve e të zhdukurëve heqe verbësin e përkdheljeve nga xhelator paranoid Ponte dhe Dick . Karla del Poshti dhe Dick Marri me skuadrat vrastare evropa mbar lozin si dikur me kombin shqiptar Prej bizonësh tek tirani. por kë vërtet masakruan ? Nevi Paliku 22.05.2012 data sot shenon, Rrëzohen ekskursionistët dhe sh jet njerzish kjo dat ndalon. Bota, ka gjithcka brënda shqiptarë humnerave 14 viktima te nje aksidenti, Ka të mirë e të këqinj rrugësh shekullorë, ku plag e cdo shqiptari ne zemer i Do e mbjellin një degë blini po nga kush ndërtuar ? mbeti. Të tjerë rrënjët ja përpijnë Shteti, sh sy po qajn per kete tragjedi, me ligje e dënime fle, ... sh zemra renkojn,e si ndal dot Do kthehen në zvarranikë ngushëllon gjyqeve njeri. që me gjuhë të të pickojnë vonuar. dhe neser do qaj qielli per kete E të tjerë nëpër fjalime Ndërkohë rinia vazhdon dat, Kukuvajka mbretërojnë. gremiset per gjith ato 14 jet qe si zuri kjo humnerave idealiste, nat. Eshtë mirë të dini c`ka vdekjeprurëse, sh familje sonte do jen duke brënda sistemeve egoiste.... vajtuar, Ky kazan që vlon sa kohë Dhe meteorët e nxirë do i veshin vajzat me vello sikur te që të zgjidhni c`ju ka ënda cmënden ishin duke u martuar. të dini cili ju do. pamëshirë vazhdojnë neser nk do vij dhenderr per ti bombardojnë marr, Atë bacen plot me lule qiellin e grisur, po me arkivol do i qojn ne varr. Që gjyshërit tuaj mbollën tokën e kthyer në humnerë nk do ket lule per te zbukuruar, Mos harroni, ishin gjyshër Eh, rinia ime e mjerë... por do jen lule dhimbje per te Për botën e mirë u lodhën. peng, shtuar. kushtetutës pavlerë nk do ket muzik njerez per te Ashtu dhe ju, si dhe ata rrugëve parrugë, festuar, Ta pëlqeni pastërtinë pa busull , c`orientuar ! por do ket lot dhe zemer te Ta nderoni një të drejtë lenduar. Ta ndëshkoni marrëzinë. Sikur të mundesha do i neser do jet dita e mbuluar me lot mblidhja të gjithë lotët e si shi, Eh, mos u trisht rinia ime botës sëbashku cdo zemer shqiptari do ket Kur mbi ju godasin rëndë e me të të godisja zi. Se cdo vjeshte vyshken lulet cdo mëndje e sistemi të dhe pse jemi larg sju japim dot por pranverës prap në deformuar, ngushellim, këmbë cdo rruge të cpuar. te jap me zemer pak paqe nga Por ndonjëherë dhe loti shpirti im. Rrugë e parrugë është i kot, nk kam me fjal dhimbjen qe ta sic është e kot një mëncuri shpreh, Ka kohë qielli është ndotur e vonuar! por uroj qe Zoti shpirtin e tyre ne nga pluhurat meteoritë, dor ti ket. endacakët e rruzullit vetPILO ZYBA me dhimbje ne zemer,e me lot ne muar, ....Baladë me një faqe, të ndotur, ëndërr..... uroj me zemer qe shpirti juaj te të ngjyer si kongjitë ËNDËRRIM prehet ne paqe.. rrëzohen, për të vrarë, e shartuar. Dritëzë e vogël e brishtë Djegin "hitlerianët" dhe e bukur, Silvana berki Meditim në ligje labe! norvegjezë, Herë më ngjet ëndërr dhe por kë në të vërtet përvëluherë me flutur. Mos u trisht rinia ime an ? Engjëjt e mi tek vështroni Bien dhe automatikët e Rend që dritaren me Mos u trëmbni nga tërbime vetmuar finlandez, nxitim të hap, Dhe dorën ta zgjas dhe ty të të kap... Por ti xixëllonjë një dritë ndez varg, Rreh krahët e bukur edhe ikën larg... Unë rend pas dritës që ti më lëshon, Nuk e di ku shkel në ferra në hon ? Çirrem ngado, në duar në këmbë, Çuditem dhe vetë, askund nuk më dhëmb. Kam vet;m një ëndërr, kam dhe një dëshirë, Të zë dritën tënde që ndez në errësirë... Më ngjet ky fener, natën ma bën ditë, Prandaj rend pas saj dhe shpesh i ngre pritë... Më ngjet se kjo dritë, e zbehtë e bukur, Shpresëzën e jetës do ma bëjë të lumtur... Prandaj nuk do resht sa të jetë e mundur, Dritëzën tënde në shpirt për ta futur.. LUFTË KLASASH - L.M. Ritmi i hapit tënd zgjonte ëndrra, Mbi pjanon e trotuarit duke ikur. Pas të ndiqnin vështrimet, dhjetra zëmra, Rrëmbimthi rrihnin brënda gjoksit duke trokitur...

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

9

Ku janë shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë? Nga prof.dr. Uran Asllani
Ku janë shqiptarët ortodoksë të Maqedonisë? Nga prof.dr. Uran Asllani Deri në shpalljen e Pavarësisë Kombëtare, trevat të banuara me shqiptarë ishin brenda juridiksionit të katër vilajeteve. Ato ishin: Vilajeti i Kosovës me katër sanxhakë (prefektura), Prishtina; Jenipazari, Shkupi dhe Peja, që banoheshin dhe banohen nga shqiptarë të besimit mysliman dhe katolik; Vilajeti i Manastirit me katër s anxhakë: Manastirin, Dibrën, Korçën dhe Kolonjën, që banohej dhe banohet nga shqiptarë të besimit mysliman e ortodoks; Vilajeti i Shkodrës me dy sanxhakë, atë Shkodrës dhe atë të Durrësit, që banohej dhe banohet nga shqiptarë të besimit mysliman, katolikë dhe pakicë ortodokse dhe së fundi Vilajeti i Janinës, me pesë sanxhakë: Janina; Gjirokastër; Berati, Leskoviku; Preveza, që banohej nga myslimanë dhe ortodoksë shqiptarë. Lidhur me objektin e shkrimit do të përqendrohemi në përbërjen demografike të Vilajetit të Manastirit. Në këtë vilajet bënin pjesë dy sanxhakët, ai i Korçës dhe ai i Kolonjës, përbërjen demografike të popullsinë të këtyre prefekturave, ne shqiptarët e Shqipërisë i njohim mirë, ajo është myslimane dhe ortodokse. Përbërja e popullsisë shqiptare të dy sanxhakëve të tjerë është ende e panjohur dhe veçanërisht në atë sanxhak që gjendet në kufirin administrativ-shtetëror, në sanxhakun (prefekturën) e Dibrës. Asokohe sanxhaku i Dibrës përfshinte pesë kaza, të cilat ishin: Dibra e epërme; Dibra e

PSE U MBAJT I FHSEHUR TACIN OIL???
PSE U MBAJT I FHSEHUR TACIN OIL??? Silkroad Equity me 49% të aksioneve dhe Ypo Holdings me 51% të aksioneve. Gjatë një konferencë për mediat, drejtuesit e “Vetro Energy”, kanë premtuar investime të mëdha në Shqipëri. Mathew Roszak, prezantuar si drejtuesi i konsorciumit ‘Vetro Energy” tha se synimi i kompanisë është që të shtohet aktiviteti i Albpetrolit. Aksioneri shqiptar i konsorciumit, Rezart Taçi tha se në 5 vjet do të investohen tek Albpetrol 220 milionë euro. Sipas z. Taçi, pagesa prej 850 milionë euro do të bëhet pas disa fazave dhe do të jetë në një këst të vetëm. “Ne jemi të orientuar drejt rritjes dhe zhvillimit. Ne duam të përmirësojmë shkallën e operimit dhe të trajtojmë çdo çështje mjedisore që mund të ekzistojë”,- deklaruan drejtuesit e kompanisë “Vetro energy”. Roszak, foli mbi punën e tij si sipërmarrës për 16 vite. “Vetro Energy’ ka fituar tenderin për privatizimin e Albpetrol, paraqitëm një ofertë impresionuese dhe premtojmë se do të punojmë shumë për të rritur potencialin e Albpetrol”, tha Roszak. “Ne jemi të orientuar drejt rritjes dhe zhvillimit. Ne duam të përmirësojmë shkallën e operimit dhe të trajtojmë çdo çështje mjedisore që mund të ekzistojë”. Gjithashtu, ai tha se prodhimi i naftës ë Shqipëri do të kryhet me teknologji moderne dhe theksoi se do të eksplorohen fusha të reja, ndërsa shtoi se do të trajnohen punëmarrësit shqiptarë. Roszak theksoi se iniciativa e ‘Vetro’ për të marrë pjesë në tenderin e Albpetrol mori shkas nga disa pika, siç ishin anëtarësimi i Shqipërisë në NATO dhe vend që aspiron për në Bashkimin Europian. “Vetro Energy” është një kompani operuese dhe menaxhimi me qendër në Singapor dhe Hjuston të Teksasit, SHBA, që ka për objektiv investimet në industrinë e nxjerrjes së naftës dhe gazit në mbarë botën. Drejtuesit e “Vetro Energy” kanë përvojë në këtë fushë në çdo kontinent të botës që prodhon naftë dhe gaz”. Një tjetër VKM për Albpetrol Sakaq, një tjetër vendim qeverie e lidh Albpetrolin me kërkime për lëndë djegëse, pasuri kombëtare shqiptare. Ishte pikërisht data 07/06/2012 kur Berisha firmos në mbledhjen e Qëeverisë, vendimin për miratimin e marrëveshjes me ndarje prodhimi për kërkimin, zhvillimin dhe prodhimin e hidrokarbureve në det në Shqipëri, blloqet 2, 3 dhe 4 të Adriatikut, ndërmjet “Albpetrol”, sh.a.-së, dhe shoqërisë “Emanuelle Adriatic Energy Limited”. Ishte data 26 tetor 2011 kur Berisha deklaroi se do të bëhej privatizimi i Albpetrol: “Në mbledhjen e Këshillit të Ministrave u miratua vendimi “Për përcaktimin e formës dhe të strukturës së formulës së privatizimit të shoqërisë “Albpetrol”, sh.a, Patos. Duke u ndalur në këtë vendim, kryeministri u shpreh se ky privatizim do të bëhet në përputhjen më të plotë me ligjin e miratuar në vitin 1998, për privatizimin strategjik. “Privatizimi i Albpetrol-it, do të bëhet në përputhjen më të plotë me ligjin e miratuara në vitin 1998 për privatizimin strate-

Si filloi kolonizimi i Luginës së Preshevës nga Serbia?
Ishte shumë interesante që gjatë gjithë dokumenteve historike mbi marrëdhëniet Ruso Amerikane në Ballkan, marrëveshja e 13 Janarit e vitit 1913 për ndërtimin e përbashkët të kanalit ujor në Luginën e Preshevës (që pati tendenca tradhtie nga Rusia dhe Obrenoviqi më vonë) është marrëveshja e parë e nënshkruar mes këtyre dy vendeve për ndonjë çështje që zhvillohet në Ballkan. Edhe pse Lugina e Preshevës ishte survejuar nga Konsulli Amerikan me seli në Konstantinopojë (sot Stambolli) z. Xhon Lieshman, i cili për herë të parë nga terreni kishte raportuar mbi idenë e hapjes së këtij kanali ujor në raportin e 7 korrikut të vitit 1909 në statusin e Konsullit gjeneral Amerikan në Konstantinopoj duke e publikuar në dokumentacionet e përjavëshme të U.S.Consular and Trade Raports. Qeveria Serbe dhe ajo Ruse shumë gjatë (që vazhdon edhe sot ) kishin tentuar të humbin orgjinalitetin e këtij propozimi duke e paraqitur gjatë viteve herë si plan serb i një ish Mbreti të tyre e herë si ide europiane duke tentuar të humbin origjinalitetin e saj si ide dhe propozim amerikan që daton saktësisht prej ditës së 7 korrikut të 1909 kur për herë të parë Konsulli amerikan në Konstantinopojë shkruajti për këtë ide dhe raportojë direkt nga terreni, saktësisht nga Lugina e Preshevës dhe Shkupi ku ishte me vizitë zyrtare. Në dokumentacionin dhe korrespodencat e asaj kohe raporti i Konsullit Amerikan në Stamboll, z. Xhon Lieshman, është dokumenti i parë zyrtar në gjuhën angleze që ka të bëjë me idenë e rregullimit të kanalit ujor. Kjo ishte projektuar nga Asociacioni of Civil Enginners of New Jersey me 1920 (Dokumenti ekziston në arkivat e Universietit te Kalifornias). SHBA gëzon të drejtën e shfrytëzimit të Luginës së Preshevës (përdorimin e territorit të saj) për hapjen e Kanalit Ujor Morava-Vardar. Këtu kemi Marrëveshjen Ruso-Amerikane të vitit 1913 dhe dokumentacionet e letërkëmbimeve diplomatike të viteve 1909-1920 midis Qeverisë Serbe dhe asaj Amerikane që tregon se Asociacionit Amerikan të hapjes së kanaleve ujore me seli në Nju Xhersi i ishte dhënë me koncension territori ku do të hapjej ky kanal ujor. Ky Asociacion e kishte e dizajnuar këtë projekt dhe e kishte emërtuar Linja e Gravitetit të Ekonomis Europiane në drejtim me Suezin. Këto fakte mirë të dokumentuara, janë bazat e të gjitha ngjarjeve të mëvonshme që kanë ndryshuar fatet politike të Luginës së Preshevës dhe...

Librat e Arbën Xhaferit Nga Elsa Demo (vijon)
Librat e Arbën Xhaferit Nga Elsa Demo Përmbajtja e bibliotekës në mënyrë të heshtur flet për kulturën, interesimet, nivelin arsimor të një familjeje, por njëkohësisht edhe për periudhën kohore kur është formësuar ajo. Një kohë të gjatë në bibliotekën time kanë mbisunduar libra të autorëve të huaj të me këto qendra dhe me normalizimin dhe me normalizimin e marrëdhënieve me Shqipërinë në bibliotekën time shtohen libra të autorëve shqiptarë apo të huaj të përkthyer në gjuhën shqipe apo në gjuhën e origjinës. Cili libër ju ka tronditur bindjet? Varet nga periudha jetësore dhe nga zhvillimet politike. Në gjimnaz isha i lidhur pas racionalizmit të Rene Dekartit, pas përsiatjeve aforistike të Blez Paskalit, më vonë me autorët e sistemeve të mëdha filozofike, kryesisht me Kantin dhe Hegelin, ndërkaq Gëteja më ndihmoi që të kuptoja më mirë filozofët e periudhës antike, harmoninë mes elementeve dionisiake dhe apolonike në qenien e njeriut dhe implikimet e këtyre përsiatjeve te Shopenhaueri, Niçeja e deri te filozofët modernë të eskatologjisë të formatit të Osfald Shpenglerit, konceptet e të cilit sot përpunohen në mënyra të ndryshme prej autorëve shumë popullorë siç është S. Hatingtoni. Nga autorët modernë kam qenë i ndikuar nga krijimtaria dhe jeta e filozofit Seren Kierkegord, polemikat letrare dhe filozofike në mes Sartrit dhe Kamysë, analizat gjithëpërfshirëse të filozofit postmodernist Peter Slloterdik. Angazhimi im politik më ka shtyrë të lexoj literaturë politiko-sociologjike që shkencërisht zbërthejnë natyrën e konflikteve ndëretnike në shoqëritë e segmentuara siç janë Arend Liphart, Donalld Horovic, etj. Pra, flas për autorë që në periudha të ndryshme kanë ndikuar në formimin e botëkuptimeve të mia. Cili ju ka mësuar një gjuhë që s’e dinit? Në gjimnaz ky ka qenë profesori i gjuhës frënge, Qerim Arifi, një pedagog me aftësi të rralla dhe përkushtim iluminist. Në atë kohë ky profesor na detyronte që të mësojmë madje edhe zgjedhjen e 170 foljeve të çrregullta të gjuhës frënge. Mbaj mend se në atë kohë, në vitet ’60 dinim më mirë gramatikën e gjuhës frënge sesa atë të gjuhës shqipe. Ky profesor, autodidakt, i një qyteze provinciale na detyronte në atë kohë të dallonim Gerundivin prej participe present-it. Kur ligjëronte shkrumbohej, kur na pyeste shkumohej. Ishte profesor dhe pedagog i madh. Ka ndodhur të lexoni shumë gjëra të ndryshme nga ato që kërkonit? Kur ndodh kjo “rutinë”? Kur isha në studime të filozofisë në Beograd, niveli i ulët i leximit më krijoi një problem të madh: kureshtjen për çështjet elementare që nuk i dija, por që ishte dashur t’i dija. Në atë kohë vuaja nga leximi ekstensiv, e humbja toruan nga leximi i librave të dorës së dytë të përmendura në fusnotat e librave primarë. Dija e pakët kërkonte kompensimin me lexim kureshtar të librave të ndryshëm. Në këtë periudhë kujtoj se kam arritur t’i thyej disa barriera të natyrës intelektuale. Keni patur lexime lineare në kuptimin e fushës? Për shembull Eqrem Çabej pasi kapërceu rininë lexonte shumë pak fiction.

përkthyer në gjuhën serbo-kroate. Në atë kohë intensivisht përktheheshin libra të autorëve botërore, qoftë nga fusha e letërsisë, filozofisë apo shkencave të ndryshme. Cilësia e përkthimeve ishte në nivel. Me shkëputjen e lidhjeve

P a g e

1 0

O u r

W o r d s

Shkrime nga Raimonda Moisiu
ndjenjave të poetit, të ndodhive e dukurive që hasim çdo ditë me dimensionet e tjera të jetës sonë. Teksa bisedonim të dy me Podrimjen në ato ditë të bukura pranvere qershori buzë kaltërsisë së Jonit, apo kur hëngrëm drekën në Greshicën e vogël në kthim, ai më ka prekur shumë me modestinë e tij në kërkim të frymëzimit dhe dhe vëmendjen që tregoi një art poetik të spikatur, të ndaj poezisë sime dhe librit moduluara këto bukur e me tim me poezi “Lulëkuqja e artin e të shkruarit në Egër”, të cilin këmbënguli strukturën artistike, lirike, që t’ia dhuroja, sapo unë baladike e filozofike, zhbirimin mbarova së recituari e labirintheve shpirtërore të poezinë time në orën letrare poetike buzë Jonit! Më impresionoi me gatishmërinë, dashamirësinë, ngrohtësinë e fjalëve të tij, entuziazmin e shijen që i pati lënë poezia ime lirike “…kurthi i mëkatit…”. Kishte një mënyrë të veçantë stimuluese e të sinqertë si e shprehte entuziazmin e tij për ide të mira, për të thënë të bukurën e të vërtetën. Edhe këtë çast, akoma ndjej ngrohtësinë e dorës së tij në shpatullën time, butësinë e zërit të tij, teksa unë e kolegët e mi, poetët durrsakë Agim Bajrami, Alma Alpina Begaj, Vladimir Muçi dhe bashkëshorti i shkrimtares Vilhelme Vranari Haxhiraj, -Fitimi- këndonim serenatat korçare. Entuziazmin e poetit e pashë në fytyrën e tij që dlirësohej, buzëqeshjen e ngrohtë dhe fjalët e tij që kurrë nuk i harroj: “Monda, ti nuk je vetëm një poete e talentuar e dashurisë, por ti je edhe një korçare e bukur që këndon serenatat e dashurisë po aq bukur”, dhe më përqafoi. Poeti Ali Podrimja ka qenë dhe mbetet i veçantë për të gjithë ne. Ai bën pjesë në ata emra që janë simbol epoke, që i dhanë tonin dhe ngjyrën letrave shqipe, përmes fjalës së tij artistike, vargjeve elegjike, duke u shndërruar; -Patriarku e vargjeve lirike shqiptare! Falenderoj Zotin dhe kohën që më dhanë shansin e bukur historik për ta njohur, takuar e biseduar nga afër më këtë Korife të letrave shqipe. Lajmin se miku e kolegu ynë, poeti i madh i vargjeve lirike shqiptare, Ali Podrimja, kishte humbur në Francë, e përjetova dhimbshëm dhe kam shpresuar se do të ketë pasur ndonjë gabim në lajmet. Por kur me sytë e mi pashë homazhet dhe arkivolin të mbuluar me lule, largimi fizikisht i poetit Ali Podrimja nga kjo botë, më ka prekur shumë jo vetëm mua, por ka prekur në mënyrë më të konsiderueshme dhe të dhimbshme tërë komunitetin e poetëve, shkrimtarëve e artistëve, botën e artit –shpirtërisht, me penën e vargjet e tij ai do të jetë i pranishëm në mesin tonë për vite e vite, që vijnë e ikin. Trashëgimi e tij intelektuale, letraroartistike dhe kulturore janë mbresëlënëse dhe drita që la

Skerdilajd Konomi, the face of Hope in Albania...( never will he be forgotten)

Gjergj Ndreca, Ja pse i vura flakën vetes
Perikliu është përpjekur që të mos e bëja një veprim të tillë. Po përse atëherë Perikliu është arrestuar, në pamjet e filmuara duket se ai ka çakmakun? Po çakmak kam pas dhe unë pavarësisht se më mbajtën, arrita ta ndez vete. Dëgjo Spartak këto gjëra që po të them ua kam deklaruar dhe prokurorëve që erdhën në spital dhe me pyetën. Kam shpjeguar gjithë planin tim personal si kryetar i grevës dhe iniciativën për vetëdjegie. Një informacion i tillë për arrestimin e Perikliut po më bën të shqetësohem pasi ata po duan të delegjitimojnë grevën tonë. E përsëris unë ia kam vënë vetës flakën. Ka patur akuza nga qeveria se greva juaj është e politizuar dhe për këtë arsye nuk mund të negociohet me grevistët? Po si mund të jetë e politizuar, kur grevistët kanë qëndruar për mbi 18 ditë në trotuar. Greva jonë nuk ka lidhje me asnjë forcë politike, me asnjë parti. Por vizitat e forcave politike si PS, AK dhe FRD në grevë janë paragjykuar si politizim i grevës madje dhe deklaratat nga ana juaj si grevistë janë konsideruar politike? Më fal, por kjo është e padrejtë. E theksova më lart ne kemi pritur çdo qytetarë për vizitë gjatë grevës, mes tyre ka patur dhe përfaqësues të forcave të ndryshme politike, të cilëve iu kemi bere të qartë në çdo takim se grevën nuk duam ta përfshijmë me politikë, por iu kemi shprehur mendimin dhe bindjen tonë se vetëm deputetët e kuvendit dhe qeveria mund dhe duhet t’i japin një zgjidhje përfundimtare mjerimit të shtresës sonë politike. Pastaj ne na vizituan dhe ambasadorët e nderuar të vendeve mike si ambasadori Sequi dhe veçanërisht miku ynë ambasadori amerikan Aleksandër Arvizu. Të politizuar janë dhe ambasadorët? Po ne nuk i kemi mbyllur dyert askujt për të na vizituar dhe mbështetur, kemi pritur të vinte dhe kryetaren e Kuvendit Jozefina Topalli e cila është pjesë e klasës së ish -të përndjekurve. Por ajo kurrë nuk erdhi. Në asnjë moment nuk tha asgjë për ne. Harroi të shkuarën, duke u bërë palë më ata që na persekutuan në komunizëm dhe po na persekutojnë dhe sot. Asaj i takonte të fliste, të vinte të na takonte. Por ajo nuk u duk. Askush nga qeveria nuk erdhi, as dhe një komunikim telefonik. Sot kam parë tek spitali kreun e Institutit të të përn-

Kosovarët në Vlorën e 1912
Sipas kujtimeve të nipit të mbijetuar të Isa Boletinit FATOS BAXHAKU ndërkohë kishin mbërritur deri në Mitrovicë. Atëherë, sipas traditës së stërnjohur, si pa që atentatet kundër Isa Boletini, ishte një ndër Bacës nuk dhanë rezultat, personazhet më të rëndësishme Porta e Lartë mbajti peng në mbledhjen e Ferizajt, prej së dy nga njerëzit e tij më të cilës nisi më pas udhë lëvizja afërt: të nipin Tafilin dhe për shpalljen e zgjedhjeve të djalin Halitin, të cilët lira në Perandorinë Osmane. ndërkohë studionin në Ishte viti 1908. Baca i BoStamboll. Ngjarjet që do të letinit, që vinte pas një lexoni më poshtë janë periudhe të gjatë gjysmëinbazuar pikërisht në kujtimet ternimi e konfliktesh me Portën e njërit prej të paktëve e Lartë, në fillim preferoi të Boletinë të mbetur gjallë që mos ngatërrohej me intrigat për nga masakra e Podgoricës marrjen e pushtetit, që në 1916, nipit të tij, Tafilit, kur Isa Boletini dhe shumë nga njerëzit e tij u masakruan në mënyrë çnjerëzore. Ofertat e xhonturqve dhe lajmi i Ismail Qemalit Sipas kujtimeve të nipit, Tafilit, Stambolli kishte të gjithë intereein që të paqësonte Isa Boletinin. Në këtë periudhë del në skenë një tjetër emër i njohur i lëvizjes kombëtare shqiptare, Hasan Prishtina. Sipas Tafil Boletinit, ky, në qershorin e 1909, mbërrin në Mitrovicë, si i dërguar i posaçëm i Hysen Hilmi Pashës, Kryeministër i kohës. Prishtina, në emër të Stambollit, i premtoi Isës shpërblime dhe paqe nëse ky do të hiqte dorë nga kryengritjet e tij të herëpashershme. Baca refuzoi. Të njëjtën gjë bëri edhe disa muaj më vonë, kur mbërritën refugjatë të tjerë. Andej nga fundi i vitit 1909, një lajm inkurajues mbërriti në bjeshkët e Rozhajës, atje ku Isa Boletini qe strehuar për t’u shpëtuar atentateve. Ismail Qemali, më vonë “babai i Pavarësisë’ i dërgon lajm me anë një të tregtari të njohur bagëtish: “Gajret o burrë, e mos u mërzit”. Lidhja mes dy burrave më të famshëm të Pavarësisë sapo kishte nisur të ngjizej. Përgjatë fillimit të 1910-s, Isa Boletini dhe trimat e tij përshkruan pjesën më të madhe të Malësisë së Gjakovës, me shpresën se populli e paria po bëhej gati për një goditje të madhe kundër Perandorisë Osmane. Ndërkohë, përplasja e madhe nuk mund të vononte. Një betejë e madhe në grykën e Cerralevës ka mbetur në histori si një nga përplasjet më të mëdha mes shqiptarëve të armatosur dhe Perandorisë Osmane. Ngjarja, ku osmanët mbetën të gozhduar për tri ditë me radhë, bëri përshtypje të madhe edhe në opinionin ndërkombëtar, çështja shqiptare kishte nisur të kishte simpatizantët e saj edhe nëpër botë. Të mbetur pa bukë, të

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

1 1

Shkrime nga Agim Desku
eperfaqeson mire si ne liriken patriotike ashtu dhe ne ate sentimentale, vertet eshte si puhize ndjenja jote, delikate, eh. Nuk them ke zgjedh poezite me te bukura qe ke, se nuk e di cila eshte me e bukur, me magjepsin te gjitha. Shqipe, ilirishte, shume poezi te fuqishme. Ta them si fjale, ta them ne liri, Ilir nuk eshte emri im i fundit.. nuk e di si te lindin gjithe keto mendime. Te pergezoj dhe nejhere per cdo mendim e cdo varg qe hedh ne leter, jam teper krenare per ty. Gjithmone poezite e tua do te me japin te njejten kenaqesi dhe do te me bejne te buzeqesh dhe te qaj ndonjehere. je i madherishem. Akoma pres nje dite kur cdonjeri do te deshiroje te lexoje ty, sikurse dhe une. Pergezime dhe Urime pa fund. Erdha vone, kishte shume procedura dhe radhe per te mbaruar heret me apelin. Me qindra e mijra njerez cdo dite, me faj e pa faj, kush pyet, nje godine gjykate e pafund vetem per aksidentet. industri per te marre para nga njerezit, kapitalizem gjakpires, i poshter, ku sundon mashtrimi dhe krimi i organizuar. Eh, pse o, mashtrim dhe korrupsion e quani ate ne shqiperi ju? Ata jane amatore, besome mua! Lol, cfare frymezimi, jam vertet e merzitur m e cfare ndodh ketu. Eshte e shemtuar. ;). Mire, tani ti po fle, te uroj gjume te embel dhe nej dite te bukur per neser. Flm qe ma dergove materialin e Pegasit, doja te te shikoja te radhitur keshtu, megjithese per mua ke qene dhe je number one. Me i miri. xoxo Poezia e parë ,dita e parë Rebelimi i Titanikut Me vdekje a vdisej dashuria e lindur Furtunave Me fluturat ëndrrohej të ndalej rebelimi i Titanikut Si kërkohej engjelli thellësive te detit Guaca e unaza bashkë rrojnë fundit tim Te vargut kur shkruen poeti E ndala orën edhe lumi ndalet sonte Eh,e kam mikën largë thellësive të detit Për buzëqeshjen e saj flasin etjet E ëndërrave,buzët që janë zjarr Prekazi Për atdheun me dërgojnë pak shi loti Rri roje e dashurive të mbytura Jo nuk vdesin ëndërrat as zemrat Më pak dashuritë në fundin e detit Janë fillim i vargjeve,Yllberit që ju ndritë me pejsazhe ngjyrash emra me shkronja të arta ,simfoni ta them me fjalë kënge kur edhe ti këndon freskive pranverore vetë atë ditë kur do vish dasmat jan tuat mike

Sa bukur, mu be zemra mal qe radhitesh ne poetet me te mire edhe zyrtarisht tani. Shume bukur e ka shkruar parathenien Necaj, ndersa cikli i perfshire eshte teper i zgjedhur mire, t

Albania heading toward a new Dictatorship where the parliament commits fraud the president follows and the premier orders it….

Ku eshte Kallezimi Penal ne Gjykaten Kushtetuese per votimin me dy duar? Fjale shume dhe vepra hic...Shperdoroet besimi, vullneti & ...

Antika e mohuar, Kale-ja e Bujanocit Nga Fahri Xharra (vijon)
mbretërore të Trojës… Prej Dardanusit e kishte prejardhjen familja mbretërore e Trojës dhe kjo racë shquhej edhe për bukurinë dhe trimerinë e saj” . Pra ? Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Serbisë e zbulon një thesar historik të pamatshmëm në nëntokat ku ende jetojnë shqiptarët (Bujanovci) ,dhe pa fije fytyre thot se u gjet një trashëgimi ndërtimore antike tradicionale ,në Kale të Bujanovcit ,një trashëgimi helenistike. E ne shqiptarët ende mirremi me egzistimin tonë fizik andepari. Kanë kaluar mbi 40 vjet nga gjetjet e para në Kërshevicë të Bujanocit e deri me sot ku kemi një zbulim shumë të madh (Popović Petar) . Vendi i quajtur Kale në fshatin e përmendur u zbulua me 1965 nga Milan Jovanoviqi. ( Koha kur Rankoviqi ende ishte në fuqi) ,kurator i muzeut të Vranjës. Materialet e botuara ne vitin 1968 e paraqiten një zbulim epokal në këto anë ,akropolin me suburbiumin ( ndërqytetin) të një madhësijeje të quditshme. Gjatë hulumtimit të kompleksit ,në vitin 2008 u zbulua një ndërtesë me një formë bureje ( fuqije) , e cila i takon objekteve të rralla të ruajtura të shekullit IV prK dhe në tokat tona ( në Serbi, Petar Popoviq) si shembull i vetëm arkitektonik Gjatë hulumtimeve po tregohet që terësia arkitektonike është shumë më e madhe me struktura të urbanizuara të cilat shtrihen për gjatë lumit të Kërshevicës. Në fshatin e Kërshevicës (Bujanoc) në jugun e Sërbisë gjendet një plato oni sipas gjeografit grek Strabonit , ishte një qytet i vjetër që e arrijti kulmin në kohën e Filipit të II-të të Maqedonisë dhe të Lekës së Madh.. ( Burimet serbe) . Damastioni ose Damastumi në regjionin Ilir sipas të gjitha gjasava në kufirin e Kosovës së sotme , e njohur për kohën e saj të argjendit. dhe mirierave të argjentit. Sidoqoft Straboni e përmendëte Damastionin duke mos e precizuar saktë vend ndodhjen e tij kurse monedhat e argjendëta të gjetura vijnë nga Kosova, Maqedonia Lindore dhe Serbija jugore (Mali Rujan , në Kërshevicë, 15 km në Jug-lindje të Vranjës mbi lumin me të njejtin (Popoviq P.) . Burimet tjera emër,ku zbulimet e një tregojnë që qyteti ishte i banuar sektori të urbanizuar nga fisi Iliro-Dardan ,Damastinët tregojnë shenja të Epokës të mbretëruar nga Mbreti i tyre së Bronzit e deri te Epoka Bardhyli. Qarkullimi i monedhae hekurit ( shek XII-VII ve të argjendit të Damastionit prK) , me shumë shtresa të ishte nga Dardania dhe Brigjet e mbushura me mbetje lumit Morava ( Burimet serbe) arkeologjike që datojnë Gjetja e monedhave të argjendit shek IV-III prK. Damasti- tregonte që atë kohë bëhej një jetë luksi. Ndërsa J.J. Wilkes në librin e tij ”Ilirët” thot: ”Damastioni ,monedhat e argjendit dhe vetë jeta e atëherëshme mbesin një mister.” Mbesin mister sepse kishte mohime. Atëherë pse ”Kërshevica” e Bujanovcit të mos jetë Damastoni (i Strabonit) i Bujanovcit ,i Dardanisë ,i Ilirisë i Pellazgëve? Nxjerrja e pellazgëve nga lashtësia me anën e gjurmëve të tyre të shumta si dhe vendosja e tyre në një sfond historik, ku në të vërtetë e kanë vendin e hapë në menyrë të pashmangëshme qështjen e vazhdimësisë së tyre pra të pasardhësve të drejtpërdrejtë të ilirëve dhe të dardanëve, nga e cila është dashur të përcaktohet nga diçka që nuk ka të bëjë as me grekët e as me romakët, që megjithatë ata kanë qëndruar “diku në mes ,por pse në këtë mënyrë një faktori i rëndesishem dhe i merituar në familjen indoevropiane”, në njëren anë qartëson poziten e vet mbrenda për mbrenda gjenealogjisë së rrënjëve dhe trungut të sajë shumë degësh ku shqipja shfaqet me një degë të vetme dhe në tjetrën anë hiqen dilemat rreth vendit dhe rolit të pasardhësve të pellazgëve në raport me veten dhe të tjeret, veçmas kur dihet se ata shtriheshin në një hapsirë gjeografike ndër më të rëndësishmet dhe poashtu kur dihet se nga pikpamja etnike shoqërore dhe më vonë edhe politike do të jenë aktorë të të gjitha zhvillimeve nga ato parahistorike deri te ato historike.”Gjithnjë sipas burimeve qe vijnë nga autorët e antikës edhe ndarja në Pellazgë dhe “Barbarë”, ruan të fshehtën e një kapërcimi historik midis pellazgëve “hynorë” dhe pasardhësve të tyrë të drejpërdrejtë “tokësorë”-Dardanëve dhe të tjerëve nga kjo familje e gjërë kapërcim kjo që sipas tëgjitha gjasave lidhet me trojen dhe historin e sajë të lavdishme.Sidoqoftë dardanët si bijë të pellazgëve me një shtrirje teper të gjerë nuk i gjejmë vetem te mitologjia greke dhe romake por edhe te poetet edhe dramaturkët grek të antikitetit , kështu te Homeri heronjët e Iliades kryesisht ishin pellazgë. ( Jusuf Buxhovi,Kosova)” Pra pa u hamendur , këndejpari ku jemi sot, dhe ku ishim dikur ; andej pari ku të parët tonë jetonin dhe lundronin përgjatë historisë ; këndej pari ku kemi mundësi t`i çasemi e nuk duam por edhe andejpari ku nuk guxojmë as t`përmendim që ishte e jona. , janë gjurmët tona. Dardania (ne te kuqe), para ardhjes se Romakeve

P a g e

1 2

O u r

W o r d s

Gjenerali me Shajak
Enkelejd Gurbardhi Gjenerali me Shajak shqiptare „A besa a Besë „ me plagosur. dorë Ahaaa Këtë politikë kërkon ta vëje haaa ! e mbretit Pjetër , vazhdon të në përdorim duke filluar së prej valës lëshojë ende klithma , britma e pari me kombin shqiptar së kujë të parëfyeshme . pasi e din se ky Komb i pushkëve mjerë është më pak i tona shtërnGjithsesi kjo masakër nuk e fuqishëm se të tjerët. Për Me këtë politikë , Serbia , goheshin ligu Elez Isufin. Në krye të këtë ka shti në veprim të apo të themi ma mirë sllav- me u trimave të tij ai vazhdon sulmet gjitha mjetet që ka pasur. izmi, kërkon të mbizotnojë zbrapsë tue e rrepta duke shfaqur i pamMë së pari , deri sot , ka mbi të gjithë brezin e Adri- lanë disa të poshtur dhe stoik në qëndresën derdhë 2 milion dinarë atikut . . . Më 26. 10. 1921, vrarë në e tij për ruajtjen e kufijve brenda shqipërisë për të armiku mësyn rreptësisht , tokë. Në shqiptarë. Në një letër drejtuar sjellë ngatëresat e duhura e me të gjitha forcat , llogoret këtë luftë si Kristo Dakos në Selitë , midis kështu të pengojë Qeverinë tona. Kjo luftë e rreptë dhe në ato më të parat i tjerash Elez Isufi shkruan : „ e Tiranës për të mos u vazhdoi tre ditë rresht deri dhanë shkelmin kësaj lufte Pra se të shkruaj këto ngjarje , rregullue e me mos marrë më 28. 10. 1921 , ditën e dy oficerë dhe një artilier. dua t’ju kallzoj qëllimet që ka fuqinë dhe shëndetin që premte në mbrëmje. Këta tre oficerë e diftuen serbia për Shqipërinë , duhet. Shpenzimet që të veten me të vërtetë se megjithse Zotnija Juaj mund ta mbahet gjallë kjo propagan- Kudo që bënte yrysh armiku ishin të zotët me komandije mirë : Serbia ka për qëllim dë, sikur e kallzoi vetë me ndodheshin para britmës due ushtrinë shqiptare e të sjellë bashkimin e popujve të Ballkanit ndër frenat politike të saj. gojë një farë gospodini Puniço Hakiç inspektor i kufijve para komandantit tonë z. Ali Rizai me të cilin u poqën më 20. 10. 1921 në Reç rreth Drinit , ka nda një kredi të posaqme prej 3 milion dinarësh.

me i dalë zot nderit arbruer . . . (Gazeta „Dielli“ 13. shkurt. 1922) Elez Isufi , hyn padyshim në plejadën e ndritur të burrave shqiptarë të cilët jo

vetëmparandjenë situatat ballkanike të fillimshekullit tonë por edhe inicuan me atdhedashurinë e tyre një sërë qëndresash masive duke dëshmuar trimërinë , zgjuarsinë dhe vetë his-

Danaj, Ja Traktati i sekret i Londres 1915 qe coptoi edhe Shqiperine e 1913
Danaj: Ja Traktati i sekret i Londres 1915 qe coptoi edhe Shqiperine e 1913 jashtme. Italia pranon nga ana tjetër të lërë në çdo rast në lindje të Shqipërisë një teritor të mjaftueshëm për të siguruar qënien e një kufiri të përbashkët midis Greqisë dhe Sërbisë në perëndim të Liqenit të Ohrit ... NENI 16 Kjo Marrëveshje do të mbahet e fshehtë. Vetëm aderimi I Italisë në deklaratën e datës 5 shtator 1914 do të behet menjëherë I ditur botërisht pas shpalljes së luftës nga Italia ose kundër saj. Pasi morën shënim për Memorandumin e mësipërm, për¬faqësuesit e Francës, Rusisë dhe të Britanisë së Madhe, të autorizuar rregullisht për këtë qëllim, përfunduan me përfaqësuesin e Italisë gjithashtu I autorizuar nga qeveria e vet, këtë Marrëveshje: 1.Franca, Rusia dhe Britania e Madhe japin pëlqimin e tyre të plotë për memorandumin e paraqitur nga qeveria italiane 2.Ne lidhje me nenet 1, 2,dhe 3 të memorandumit, ….Ita¬lia deklaron se do të hyjë në luftë sa më parë dhe brënda një muaji të shumtën nga dita e nënshkrimit të këtyre do¬kumenteve. Bërë në Londër me 26 prill 1915 Kont Benkendorf Pol Kambon Eduard Grei Imperiali

SHQIPTARE KUDO QE JEMI NJE TIK TAK NE ZEMER KEMI BASHKIMIN KOMBETARE (vijon)
SHQIPTARE KUDO QE JEMI NJE TIK TAK NE ZEMER KEMI BASHKIMIN KOMBETARE Ditet shkuan shume shpejt , lajmi u perhaps si vetetima shqiptaret ne Amerike ne mbeshtetje te popullit te tij bashkimin hodhi si ide , trojet arberore te jene vec nje .Te ftuar nga trojet shqiptare perfaqsuesit e popullit erdhen , fjalene tyre te sjellin ne takimin etrojeve te mbjellin.Te mbjellin faren e bashkimit, te mbjellin faren e mirkuptimit, te mbjellin shpresen e njerezimit.Ja me ne fund shqiptaret u bashkuan per ti dal zot vatanit jo me lufte por me paqe sic e lane amanetin te paret. Me shume dhimbje perfaqsuesit e popullit antarja e bordit per te drejta e njeriut , ish ushtarja e uck , profesoresha teuta kamberi Llalla, profesori sazan Papraniku , sollen gjendjene mjeruar te tyre ku jetonin jashte trungut ame , jashte perkujdesjes aterore, ne thundrene sllaveve qe mese 100 vjet te shtypur e te mjeruar.Ne jemi shqiptare , kemi nje fis e nje fare perse te jemi te percare kur mema I kerkon bijt e saj te bashkuar te memes Shqiperi e drobitur kerkon bijt e saj te gjithe ne nje sofer te mikpritur.Ne sofren bujare shqiptare .MBAHU NENO MOS KIJ FRIKE SE KE DJEMTE NE AMERIKE. Te gjithe se bashku per nje qellim final.Shqiptare ne te gjithe e dijme qe partite politike jo nvetem qe nuk I mbrojten bijt e tyre nenat dhe motrate tyre ne burgimin , masakrimin famekeq ku 20 vete te inskenuar nga kriminelet slave masakronin nenen shqiptare.Partite politike Nuk iu gjenden popullit te tij pas carmatosjes se uck por ne vend qe ti mbronin vellezerit dhe motrat e tyre I burgosen me thelle vete ata me burgime te perjeteshme.Dhimbje per te gjithe ne qe I themi vetes shqiptare turp per ata qe moren voten e shqiptarit dhe I burgosen I shtine sic I themi ne shqiptaret 10 pash nen dhe.Deri me sot asnje parti politike nuk ka mbeshtetur popullin tone qe akoma megjithse 11 vjet nga marreveshja e Ohrit vuajne persekutimin shekullor.Shqiptare jemi nje gjak kemi nje nene na lindi dhe na rriti e sot te gjithe se bashku te punojme qe kombin tone ta begatojme.Perse te mbetemi te percare kur kemi nje fis e nje fare.Cdo levizje kudo dhe kushdo qe ebn deshira kuptohet eshte e mire por perse te mos jemi bashke sic I mabn nena femijet e saj, sic duam ta bejme Shqiperine Etnike ku flamuri I skenderbeut te valoje krenar ne token arberore.Vellezer dhe motra kudo qe jeni ne nuk duam te percahemi port e jemi bashke si ne barkun e nenes sone shqiperi.Hajde te bashkohemi nennje ide te perbashket qe memen Shqiperi ta qetesojme Dhe femijet ta ne ti gezojme .Nuk na duhen partite politike qe na shkaterruan femijet tane , djemte tane qe akoma dergjen neper burgje

Qytete e udhë në prag të Pavarësisë (vijon)
Qytete e udhë në prag të Pavarësisë Sipas shënimeve të vjetra nga një “koleg” francez FATOS BAXHAKU Si të gjithë gazetarët e udhëtimeve, edhe Gabriel Lui-Zhare (Gabriel Louis-Jarey) ka një mënyrë të shpenguar të të parit të vendeve. Duket sikur gatigati u përshkrua një udhëtim që e ka bërë me shokë pa e vrarë mendjen shumë se tashmë ishte në një vend të huaj, me zakone të tjera, me fe tjetër, me gjuhë tjetër dhe që nuk para kishte nam edhe aq fort të mirë. LuiZhare ka qenë një ndër gazetarët që ka shkruar shumë për Shqipërinë dhe Ballkanin. Ai udhëtoi ndër anët tona në prag të Pavarësisë. Pikërisht andaj bota që ai rrëfen, emra të njohur, por peizazhe tashmë të ndryshuara tërësisht, mund të na ndihim edhe më shumë për të kuptuar se në ç’vend stërgjyshërit a katragjyshërit tanë i dhanë udhë ëndrrës së vjetër për Pavarësinë e Shqipërisë. Shënimet e tij të udhëtimit janë një dokument mefortvlerëpër të kuptuar vendin tonë 100 vjet më nga dogana drejt një qyteti pa bukuri dhe pa hijeshi. Tregu nuk të tërheq dhe tezgat janë të mjera. Sheshi kryesor është mjaft i rëndomtë, ashtu si edhe xhamitë rreth e qark. Uji i Vlora, dy vjet pas rrjedhshëm mungon, Pavarësisë kostumet popullore janë “… Mbërritëm në një port zhdukur dhe shtëpitë nuk rudimentar, më mirë të paraqesin asnjë interes. themi një skelë, siç e quajnë Ato ndryshojnë shumë nga vendasit, të ndërtuar nga një kullat e Gjakovës dhe shoqëri që merret me Pejës, kështjella të vërteta nxjerrjen e bitumit. Disa feudale të bejlerëve shqippemë fshehin rrënojat tarë të Veriut. Kopshtet e goxha të mëdha të një thara nuk e kanë atë jetë kështjelle vendikase, pastaj, që u jep uji i rrjedhshëm i një rrugë plot pluhur të çon rrëkeve Tiranës apo Pejës parë. Ishte koha, kur për të shkuar nga Elbasani në Liqenin e Pogradecit duheshin vërtet 18 orë rrugë!!! misterioze…” Durrës… Turqia ia dha koncesionet për këtë vetëm Hekurudha e pamundur e një shoqërie franceze e cila Durrësit do të ngrinte një rrugë që “…Durrësi, që gjendet në nisej nga kufiri i vjetër serb krye të kësaj rruge të madhe, dhe do të dilte në Adriatik, ka qenë i paracaktuar të në Jug të Janinës, duke shndërrohej në një depo të kaluar nëpër Prizren, vërtetë prodhimesh dhe ishte Kukës, Ohër dhe Korçë. e natyrshme që aty të menIshte parashikuar që kjo dohej që të kalonte rruga, arterie kryesore të kishte dy ndërsa tani po mendohet për degëzime anësore, njërin një hekurudhë. Qysh në kohët drejt Shkodrës në perëndim, e fundit të regjimit turk, dhe tjetrin drejt Manastirit shoqëria gjermane hekunë lindje… Një plan i mirë rudhore e linjës manastirpunësh publike duhet të Selanik thoshte se do ta ketë si synim ngritjen e vazhdonte projektin e hekumenjëhershme të këtyre rudhës nga manastiri në rrugëve, riparimin e rrugës

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

1 3

Libri, “GEGNISHTJA, KUSHTRIM HYJNISH”… (vazhdon)
T’PAKTEN, TA KISHA NJOFT... Eh sa mallkimet ia drejtojsha, as pa dit’ se kujt, per t’mbrapshta disa raste, n’shpind qe mi pat lshue, veç per t’njoft bakeqsin, kush a’po t’kisha mujt, do t’kisha dhan gjys jete, nga ajo qi m’ka met’ mue... RITMI!... Melodis’ i jep magji, dhe zemres i fut’ fitil, e dej n’qeliz’n e fundit, trunin ma ngacmon, thue se i dal prej vehtes, gjymtyrt nisi t’leviz’, nga bertham’ e gjithsis’, energji trupi m’perqon... Si n’ritual shamanesh shpirti futet n’nirvan’, e n’gjenerator atomi, qi jam i kyqun ndjehem, , nji forc qe s’ka t’sosun, n’levizje veç me mban’, e tek kur t’nalet ritmi, vedvetit muj t’i kthehem. RRUGA PER N’PARAJS’... I undshem qi t’kerkoj xhelatinen e saj mretnore, perthithem si i futun n’vorbullen e jashtplanetes, nxjerr kryet e lyem me propolis t’lmuem lmashki, e dal un i sterngopun, kur t’zbraz’ n’te fart e jetes... E vetmja vorbull kjo, qi t’shpie n’parajs t’premtueme, dhe i vetmi kanal, prej nga hyjnit’ vijn’ n’boten ton’, si nji udhtar’ kosmosi, knaqsi ndjej t’papershkrueme, e kthehem si heroj shtat frontesh, i kputun si gjithmon’.... S’PO MA NDIN’... S’po ma ndin se i çfar fisi, je ti or bir’ nane, a ke pik’ prej malit, a ardh ke prej çfar ane... As partin qi i lpihesh, vend t’nalt per me zan’, a ki naj pushtet, e çfar detyre t’paskan dhan’... S’po ma ndin per zotin, se t’çfar feje e ke, kuj i lutesh rrejshem, n’krye t’kujt ban be... Nuk po due me dit’, se a je ndoj “vip” person, a naj trim me brina, qi murit me krye ia mshon... S’po ma ndin’ as çfar t’mira, paske ba najher, kur t’gjitha me nji shkelem, i derdhe pernjiher... Asgjas’po ma ndin, veç nji pyetjes qi po m’bren’: Shpirtkeq je ba ma von’, a shpirtkeq je vet i len’? GJITHKUSH ME T’VETEN... Me oshtima t’ambla valesh, e krrakatjet e pulbardhave, bregdetarin ve n’gjum deti, dhe e nxjerr’ nga bot’ e andrrave... Me blegrim’ e kumana bagtish’, dhe me ajr qi t’mbush mushkni, bjeshkatarin e ve n’gjum’ bjeshka, dhe e zgjon, me poat melodi... Me drit’ t’hanes, e rreze t’diellit, tuj mendu gjat dej n’çmendi, me sy t’hapun rri zgjuem poeti, e s’bie me fjet pa e kry vargn e tij... EDHE TOKA NA ASHT HIDHNU?... Kan nis’ shpesh dej ret’ e qiellit, rrfe mbas rrfeje mbi ne tuj lshue, a thue vall’ po iu prishim hijet, qi tan kohen ne na kan mbulue? Edhe lumi tue dal prej shtratit, bukur shpesh ne po na vershon, mos kufijt i ka t’pamjaftueshme, e i ra ndermend pak t’i zgjanon?... E termetet qi po rrenojn shpija, dhe per s’gjalli dojn’ me na perbi, toka jon’ thue se na asht hidhnue, qi prej mendje jem kaq axhami? Çysh t’ia bajm, e ku m’u ankue, dej natyres iu paskem merzit’! Mos a thue bre qenka pendue, ket far’ tonen qi e paska rrit’? DY GJYSAT E HYJNIS’... Fal’ mos i kjofsha nates, qi sjell m’ka mendime t’errta, tejmase te tmerrshme, sa edhe Drakullen kishin flakrue, e nadje bashk me terrin, ikin tue i fshi ferkemt e veta, dhe n’vend t’tyne vijn t’bardhat, n’shpirt tuj m’rrezatue... Mos hana po i dikton prej s’nalti, trunin tuj ma bllokue, dhe rrezja e par’ asht çelsi, qi i hap’ dyert e lumtunis? Mbasi njana rri larg tjetrit, mund t’them un pa dyshue, si hana, ashtu dhe dielli, jan’ dy gjysa n’zemer t’hyjnis’... SHQEPVERDHIT... Shumkush e don vetin, pak ma shum se t’vetin, por jo ta duesh aq shum, sa t’vetin me e damtue, se mallkim i t’vetit, mun e zan edhe vet mbretin, e le ma nji shqepverdh, n’karier qi don me shkue... Po shkele mbi trohat, e asaj buke qi t’ka ushqye, e po ia ktheve shpinden, vendit ku frym’ ke marr’, se gjamt e nanes shqipe, n’mord kan me t’u kthye... n’ferr do t’jesh perjet’, e shpirti dot digjet zjarr... N’t’raft nder mend tash heret, von’ sa s’tu ka ba, faqebardh ti do t’shptosh, me t’mir’ tue ia pague, i bekuem nga toka nan’, ma t’shtrenjt qi nuk ka, do t’flesh i qet si kingji, gja shpirtin pa ta trazue...

Tentativa për t´na bërë minoritetë n´shtëpin tone (vijon)
Tentativa për t´na bërë minoritetë n´shtëpin tonë Nga, Arlind Gashi, Kryetar i UNIKOMB-it Arlind Gashi Siç jemi në dijuri ,regjistrimi i popullsisë ka filluar me 1 prill të vitit 2011,pasi që zyrtarishtë nuk ka të dhëna të sakta që nga regjistrimi i fundit i bërë në vitin 1981 ku Kosova kishte më shumë se 1.5 milionë banorë ( më saktë:1.584.440 banorë).Ishin bërë edhe disa tentativa për të bërë regjistrimin e popullsisë,por shqiptarët kishin bojkotuar këtë regjistrim të bërë nga shteti pushtues.Ndërsa sipas disa vlersimeve edhe ne vitin 1991 kur ishte tentativa u e fundit e regjistrimit të banorëve të Kosovës,e që ishte bojkotuar nga shqiptarët numri i banorëve ishte afruar afër 2 milionëshit ( më saktë;1.956.196 ) , edhe pse kjo shifër e një ndryshimi të vogël brenda dhejtvjeqarit disi ndoshta do ishte paksa më logjike , se sa shifra e fundit që u dhanë nga Agjencia Statikore e Kosovës , e që ka 1.739.825 banorë në territorin e republikës së Kosovës ,duke mos llogaritur tri komunat në veriun e vendit .Dhe , kur bëjmë llogarinë mes shifrës së vitit 1981 dhe të vitit 2012 , që do të thotë në një periudhë prej 31 vjetësh , popullsia e shtetit të Kosovës ka shtimë të banorëve prej 155.385!. Por , të kthehemi njëzetvjetë mbrapa kur Kosova kishte afër 2 milion banorë,dhe me shfrat tjera në faktë delë se Republika e Kosovës në këto njëzetvjetët e fundit nuk paskemi pasë fare natalitetë,gjë që është tejët absurde.Êshtë shumë e pa besueshme kjo shifër e dhënë nga ASK (Agjencioni Statikoe i Kosovës),për t´mosë thënë se është një gënjeshtër e pastërt. Tashë që e kemi shumë të qartë se kjo shifër e publikuar,ka një prapavijë të rrezikshme. Rrezikshmëri permanente,sepse dërgonë uje n´mullirin e huaj,dhe fakturën e kësaj rrezikshmërie duhët ta mbajmë ne si gjithmonë.Pse bëhët ky manipulim në pikë drite,dhe kujtë i duhët ky manipulim? Kujtë i duhët ulja e numrit të banorëve kaq ndjeshëm ,dhe çfarë fshihët pas këti mashtrimi klasik?,E vetmja përgjegjje,që është adekuate dhe e kuptueshme është se për t´na dobësuar ne shqiptarëve në raportë me fqinjët tonë shovenistë,që të mos kemi mundësin e e parashtrimit të kërkesave ligjore dhe natyrore që të gjithë të jetojmë brenda një vije administrative dhe gjeografike.E kamë të lexuar se populli shqiptarë është populli më shtimë më të madhë në rajonë,e edhe më gjërë.Sipas perqindjes demografike të popullsisë shqiptare,shteti i Kosovës tashë duhet të i ketë mbi 3 milion banorë,e jo gjysmën e kësaj shifre.Përgjysmimi i kësaj shifre,është e qellimshme dhe shumë e dëmshme për vetë strategjitë zhvillimore socialo-ekonomike,por edhe në krijimin e një pasqyre artificiale.Dihët botërisht se rritja demografike e shqiptarëve ishte baza më e fuqishme e vetë ruajtjës së tokës dhe atdheut tonë.Ishte pikërishtje kjo rritje demografike e kombit tonë që na ka mbrojtur nga zhdukja apo asimilimi totalitarë nga sundues të shumtë që kishim! Pra,e gjithë kjo tentativë mashtrimi ka për qellimi uljën e ndjeshme të numrit të shqiptarëve dhe rritjën e madhe të serrbëve dhe minoriteteve tjera.Ngase në pragë të bisedimeve politike që do mbahën pa dëshirën dhe vullnetin e popullit shqiptarë,që të jetë një llojë barazie në bazë të banorëve,dhe n´kuadër të kësaj edhe të gjindet një marrveshje e pershtatshme politike,duke i bërë pakicën serrbe pjesë përbërëse e krijimit të shtetit të Kosovës.Êshtë absurde që 34% serrbë të Kosovës të llogaritën sa 93% shqiptarë,dhe të bëhën popull shtetëkrijues i Kosovës,kur në realitetë ata e kanë vra,masakru këtë popull,dhe ende nuk e pranojnë institucionët e shtetit të Kosovës.Më e dhimshme është se si këto lojëra të një rrezikshmeri etë madhe,lejohën në radhë të parë nga Agjencioni Statikorë i Kosovës,nga vetë institucionët tjera shtetrore që nga presidenca e deri tek institucionët komunale.Edhe përkundër faktit të presionit nga evropa që ulja e ndjeshme e banorëve shqiptarë të bëhët,vetë institucionët tona duhët të deklarohën hapur dhe të thojnë t´vërtetën edhe para evropës por edhe para gjithë botës,se është jo normale që n´pikë dite me tentu me i mashtru qytetarët tonë se ne jemi sa gjysma e numrit t´vërtetë.A mos vallë evropa,është duke dashur të nxitë edhe një luftë

P a g e

1 4

O u r

W o r d s

Albanians running for Public Office in USA

And the Winner is…. Mark Gjonaj

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

1 5

Shkrime nga James Wm. Pandeli

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 6

O u r

W o r d s

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Deputeti Fatmir Xhindi

Gentian Zguri

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

1 7

Vrasjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Isa Copa duke hetuar pronat ne Gjirin e Lalzit te familjes Konomi

P a g e

1 8

O u r

W o r d s

Ngjarjet e pazgjidhura ne Shqiperi

Kush e Organizoi Protesten?

Ku ishin Organizatoret?

4 Fajtore pa Faj gjenden vdekjen ne 21 Janar 2011

Kush drejton forcat shteterore mbrojtese?

Cilat jane procedurat e Policise para se te vrase?

Pronare banke ne Shqiperi, e papune!! Si te behesh Bilionere ne 3 muaj!!! Elvana Hana mbesa e L.Berisha

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

1 9

Vrasjet e krime te ndryshme te pazgjidhura ne Shqiperi

The Blair Connection

FLuturime Falas me urdher te ….

Vjedhja e lejuar ne Shqiperi e pronave per tu ndertuar rezervat ashtu dhe e mineralit te brendshem ne Shqiperi.

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Si pastroen parate nga peshku qe eshte qelbur nga koka!!!

Spitalet e Ndertuara me leke nga Tirana ne Qipro, Ishujt Keimen nepermjet nje grup manaxhimi ne New Jersey, USA. Keshtu jane pastruar shume para te vjedhura ndaj popullit SHqiptare.

Si mund te pastrosh parate e vjedhura nga viti 96-2005 nepermjet llogarive pa emer ne ishujt jasht Shqiperise...

P a g e

2 0

O u r

W o r d s

Disa Ngjarje e pazgjidhura ne Shqiperi nga Prokuroria...Kur vete Ina Rama ka frike per Femijet e saj!!

?
Duet nje Kryeprokuror allcak qe te zbardhi ceshtjet te pazgjidhura qe nga vitet 1944!! Perse nuk u pane dokumentat qe verifikonin fjalet e Albana Vokshit dhe e dergonin te qeli ate me bashkepunetoret? Disa nga ceshtjet qe kane kaluar pa hetuar ne Shqiperi!!

Perse vetem 2 Vjet heqje Lirie u kerkua kur te tjere kane marre me shume per me pak korrupsion? NJe hetues I mire do ti kishte keto kriminele cdo 2 dite gati tu duke dhene llogari….

Perse nuk u hetua shkelja e kushtetutes Shqiptare nga Prokuroria? A thua ka marr fund drejtesia?

Bilioneret e Rinj te pa Prekur ne Shqiperi qe bejn hesapet me $$$ e popullit me keq se S. Berisha

The leader of Opposition in Albania rather spend $$ on luxury vacations in US rather than face the facts and reality in Albania!! Could it be that he’s so implicated with the GOV. that he can end up serving life sentences?

Njerezit vdesin ne Shqiperi sepse Sekseri I lejeve te ndertimit ne tirane Alban Xhillari me E.ramen nuk cajn koke perhapesira midis ndertesave qe te kalojn makinat e urgjences. Me ato ne Shqiperi, kercenimet dhe blerjet ecin, po jo me ne pertej Oqeanit.

A pyet njeri ku eshte burimi I milionave $$ qe ky njeri eshte kukull? Alban Xhillari Sekseri I Lejeve te ndertimit tani kush eshte se E.Rama iku?

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

2 1

Vjedhja e Mineraleve, Pergjegjesit!!!!

Mineralet ne very te shqiperise te monopolizuara!!! Perse?

Floriri nepermjet mineraleve

Vdesin njerezit per tu pasuruar njerezit e Kryeministrit Shqiptare bashk me Fatos Nanon si sekretar PD’s ne Washington DC. USA

Fluturime me parate e mineriave te populit Shqiptare...

Hilja e Investimeve te huaja ne Shqiperi!!! Njerezit pergjegjes...

Stream Oil Albania has a direct connection to Shkelzen Berisha as well as to his sister Argita Berisha...te tjeret kane vec 1% si kukull qe jane...

Si mund te vjedhesh token parate e pronarit te tokes me ane te kompanive nafte fantazme nderkoh fshiet nga pas vete KM.

Argita & SHkelzen Berisha Pergjegjes per vjedhjen e naftes nga pronaret….

P a g e

2 2

O u r

W o r d s

Disa mbikqyrje nga pertej Oqeanit mbi familjen Balliu!!!! Fahri Balliu I paprekshem ne abuzime ndaj popullit te elbasanit!!! Ta kthej koken pas te shohi rrobat e grisura qe ka pas...

Henris Balliu Guilty as part of Gerdec Tragedy as well as being part of it!!!

A ka burra me ne ate vend??? 700 Punetore te firmes Kurum ne Elbasan ne proteste!

Kush nga keta nuk ka Ilegalisht Perfituar Financiarisht ne kurriz te popullit Shqiptare??? Te tere fajtore!!!

Human Right Violators as an inheritance from the so called bearded man Tos Nano in Albania!!

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

2 3

Lidhja Vokshi—Xheka —-Spahiu—-klani Berisha

Albana Vokshi Florentia Xheka Arjan tartari cfare kane keto te tre te perbashket/? Jane kukuallat e Klanit Berisha duke mbajtur kompani ne emer te tyre por qe gjenden Berishat nga pas

Kumbaret qe kane interesa financiare te perbashketa me opoziten e Rames qe pagoi $$$ Fatos Nanos per postin e kryetarit!!!

Fatos Nano u debua nga posti Kryeministrit nga nderkombetaret Amerikane!!!

Azem Hajdari I vrare nga bashkepunimi NanoBerisha!!!

Import Export I Droges ne kohen e Fatos Nanon ne Shqiperi ishte ne kulm te larte te Europes...

Kryengritje nga njerez me arme per parate e vjedhura ne kohen piramidale & ate qe vijoi me pas me fatosin ne krye...gjykoni vete njerez….

Koha kur Ishte Fatos Nano ne pushtet ne Shqiperi , kur krimi dhe rrembimi ishte 1 mij perqind lart

P a g e

2 4

O u r

W o r d s

A Funksionon Kontrolli Shtetit ne Shqiperi

Shembujt e Parave qe vijn drejt SHBA nga vendi me I Varfer ne Europe... Perse?

Familja Berisha & Podesta group 1— Albanian Americans 2
The Albanian Mafia Lobbies against the rest of Albanian Americans!!! The Global War Continues.. Nje vrime ne uje me keshillat drejt Shqiperise….zvogelimi I reputacionit te Podesta Group per hir te familjes Berisha... Mr. Countryman shell shocked when the opposition and the government of Albania sit down to vote some laws….Question– Did they really sit down together? Yes and you are welcome... Is the money being diverted to the Podesta group for retaliatory against those that tell the truth outside of Albania? So far YES...the war goes on..

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

2 5

100 vjet pavarësi apo 100 vjet vetmi?
100 vjet pavarësi apo 100 vjet vetmi? Nga Evis Plaku fillimet e “demokracisë” siç udhëtari i lodhur e uritur i mesnatës pret agimin. Por edhe të rinj si unë, që janë bashkëmoshatarë me “demokracinë” e këtij vendi, e kuptojnë qartë se i ashtuquajturi “tranzicion” është vetëm një zgjatim i eksodit tonë të pambarimtë. Jo drejt 100 viteve pavarësi, por drejt 100 viteve vetmi; të braktisur e dhunuar nga shteti ynë. Simbolika më e mirë e kësaj është pikërisht mënyra se si e festojmë këtë ngjarje. Miliarda lekë të harxhuara për të bërë show e për të hedhur në qiellin e zi të mundimeve fishekzjarre që bëjnë zhurmë, por nuk bëjnë dritë. Kur në fakt, ajo për të cilën kemi nevojë është që të ndriçohemi nga pishtari i historisë sonë 100-vjeçare, për të mos qenë të predestinuar të përsërisim gabimet e historisë, meqenëse kurrë nuk mësuam prej saj. A nuk jemi të vetëm në këtë 100 vjetor? Përballë një shteti që vetëm emrin ka të tillë e që na vjedh e keqtrajton çdo ditë. A nuk janë të vetëm studentët në tregun që nuk ka punë, me diploma papunësie në duar? A nuk janë lënë në harresë pensionistët, me pensione qesharake, ku për çdo ditë duhet të zgjedhin nëse do blejnë bukë apo ilaçe? A nuk jemi të pambrojtur përballë kriminalitetit që rritet ditë pas dite? A nuk janë të përhumbur fshatrat e këtij vendi, të lënë në mëshirën e fatit dhe në zemërgurësinë e pushtetarëve?

Rruga e mundimshme drejt pavarësisë
Vijon…. SHOSHORI STAFA Pjesa e tretë VIII. Midis otomanizmës dhe shqiptarizmës, midis autonomizmit dhe indipendentizmit, mendimi kombëtar shqiptar u luhat gjatë, me dekada të tëra, madje edhe pasi Shqipëria ishte shpallur formalisht shtet i pavarur. Vetë Lidhja Shqiptare e Prizrenit, me një program e një statut, me një kanun-name dhe një karar-name, shprehu një vullnet mesatar: mjafton që katër vilajetet shqiptare të bashkoheshin në një e të qeveriseshin prej një grand-veziri; mjafton që prej këtij bashkimi tokat shqiptare të mos u jepeshin fqinjëve, dhe paqja me Stambollin mund të rivendosej. Perandoria e cilësoi Lidhjen si një kuvend klerikësh dhe e refuzoi rregullimin administrativ që kërkohej. Dhe atëherë Lidhja kërkoi kryengritjen dhe, sipas burimeve osmane, armatosi jo më pak se 10 mijë luftëtarë vullnetarë. Por zigzaget e mendimit politik shqiptar u shprehën edhe më vonë. Dukuria historike e alterimit vazhdoi deri në shekullin e 20. Ndërsa Naim Frashëri hyjnizonte një Shqipëri idilike të pashoqe në botë, i vëllai, Samiu, projektonte të gjitha reformat e një Turqie republikane të ardhshme: reformën e alfabetit, reformën e shekullarizimit, reformën e ferexhesë, reformën e sistemit politik. Një prej tribunave më të respektuara të Rilindjes, e përkohshmja “Albania” e Faik Konicës, gjithashtu do të ishte më së shumti zëdhënëse e një Shqipërie autonomiste. Ndërsa Kongresi i Manastirit do të merrte vendimin historik për një alfabet të njësuar të shqipes me shkrim latin, siç kishte qenë prej librit të parë, “Mesharit”, Kongresi i Dibrës, po atë vit, do të pranonte të kundërtën, shkrimin shqip me alfabete orientale. Dukuria “Adhamudh” nuk është një shpikje shkrimtarësh. Së fundmi, Ekrem bej Vlora, pikërisht në ditët kur Shqipëria po shpallej e mosvarme, siç shkruan në kujtimet e tij, luftonte për perandorinë në Bregdetin shqiptar dhe i kujtonte kushëririt se po tradhtonte Sulltanin! Pavaresia e Shqiperise 1912 – firmat_ribotim 1937 Pavaresia e Shqiperise1912 – Flamuri, delegatet_ribotim1937 Shpallesit e pavaresise ne Londer Ismail Qemali dhe Isa Boletini IX. Por ç’ndodhte nëpër metropolet europiane, ç’mendohej për këtë vend, kur shqiptarët përpëliteshin midis otomanizmit dhe vetëdijes së tyre kombëtare? Zakonisht, midis tre faktorëve: kryengritjes popullore, mendimit politik shqiptar dhe diplomacisë së huaj, kjo e fundmja ka qenë më e nënçmuara, për të mos thënë më e penalizuara: të gjitha të këqijat shqiptarëve u kanë ardhur nga Avropi! Dëshmitë provojnë se projektet nuk kanë munguar. Qysh në vitin 1892, plot dy dekada para se Shqipëria të arrinte pavarësinë, një prej protagonistëve parësorë të botës italo-shqiptare, Francesco Crispi Glaviano, propozoi një projekt për pavarësimin e Shqipërisë, duke u mbështetur në përkrahjen e Italisë dhe duke llogaritur edhe kundërveprimin e perandorisë së Habsburgëve dhe doemos të Stambollit. “Dossier Crispi” ruhet edhe sot në Arkivin Shtetëror të Italisë dhe ka statusin e një koleksioni rreptësisht të rezervuar. Në vitin 1997, kur Shqipëria rrezikoi vetveten deri në shthurje shtetërore, kjo dosje u hap për herë të parë fare pjesërisht për shtypin dhe autori u penalizua. Projekte të përafërta kishin Vjena dhe Parisi, Londra e Moska. Por projekte kishin dhe veprimtarët shqiptarë. Lef Nosi, njëri prej veprimtarëve të brezit të dytë të Rilindjes, në programin e tij me titull “Ana Kombëtare”, hartuar më 1908, parashihte një Shqipëri të pavarur nën suzerenitetin e një fuqie të madhe të huaj, si shtet monarkik me një princ të huaj në krye, së paku deri në daljen prej rrezikut që shoqërojnë mëkëmbjen. Dhe ky princ duhej të ishte europian dhe të trashëgohej në fron. Vetë Ismail Qemali promovoi disa ide për Shqipërinë e ardhshme: kantonalizimin sipas modelit zviceran, krijimin e një federate shqiptaro-greke, proteksionizmin perëndimor dhe tek e fundmja edhe rikthimin e autoritetit të perandorisë si një autoritet që vetëm formalisht mund të kishte vlerë, kur vendi ishte përfshirë në luftërat ballkanike. X. Rruga e mundimshme drejt pavarësimit nuk u lehtësua as me fillimin e shekullit të ri. Kur perandoria osmane hyri në krizën e vet të fundme, lëvizja xhonturke, e njohur në popull si Hurrijeti, që shpërtheu në vitin 1908, i shtoi befasisht mirëbesuesit e një Turqie të re, që në njëfarë mënyre do të republikanizohej dhe do të njihte federalizimin e vet, duke e bërë Shqipërinë shtet të pavarur brenda saj. “Klubi i Selanikut”, i stigmatizuar prej Çajupit si kryeqendër e turkomanëve, nuk lindi prej imagjinatës. Një prej lëvizjeve më të mëdha përparimtare osmane, “Itiha ve Teraki”, “Bashkim e përparim”, kryesohej prej dr. Ibrahim Temos dhe arkivat e kësaj lëvizjeje të madhe ruhen tërësisht në Shqipëri. Shpresat për një Turqi liberale tek një pjesë shqiptarësh nuk u shuan madje edhe pas ndarjes së vendit të tyre nga perandoria, kur nisi beteja midis simpatizantëve të festekuqve dhe atyre të princërve perëndimorë. Ndërsa kuvendet shqiptare mblidheshin e rimblidheshin në Pejë e në Deçan; ndërsa kryengritjet e malësorëve në Veri shpeshtoheshin gjithnjë e më shumë, ndërsa në Kurbin shpërthente një prej rebelimeve më të mëdha antiosmane – thuajse asnjëherë e përmendur në histori – vetëdija otomane vazhdonte të peshonte shumë midis shqiptarëve. XI. Ta shohësh historinë e shtetit në një mënyrë të tillë, prapavajtëse dhe me një kriticizëm të ashpër realist, do të thotë t’i përgjigjesh dhe pyetjes se çfarë e vonoi nacionalizmin shqiptar, idenë shqiptare, lëvizjen kombëtare, Shqipërinë shtetërore. Dhe përgjigjja nuk është e vështirë: ishte pikërisht otomanizimi i thellë i Shqipërisë që ndërlikoi fatin shtetëror të saj. Armiku më i madh i perandorisë osmane ishte mbiemri dhe mbiemrat patronimikë të Arbërisë paraosmane ose u zhdukën, ose mbijetuan tek arbëreshët, ose u përshtatën sipas mënyrës osmane: Skurajt u bënë Uzgurlinj e Zguraj; Topiajt u bënë Topia-dan e Toptanë, Dukagjinët u bënë Dukagjinzade. Fisnikëria e vjetër arbërore mërgoi në “Felix Italia” bashkë me ikonat, dorëshkrimet, kambanat, kronikat dhe gjenealogjitë. Elita e re që u krijua trashëgoi një titulaturë ushtarake tipike orientale. Në dy shekujt e fundmë, titujt perandorakë u pëlqenin e prijësve të krishterimit roman: tetë medalje do të pranonte Prengë Bibë Dodë pasha nga sulltani, ashtu si vetë Pashko Vasa do të quhej Vaso pashë Shkodrani. Vetëm në vitin 1923 shteti shqiptar vendosi me ligj heqjen e titujve osmanë: bej, aga, pashë; dhe rikthimin e mbiemrit. Shqiptarët e patën më të lehtë të pavarësohen prej perandorisë osmane se prej otomanizmit vetë. XII. Shqipëria erdhi në ditëlindjen e vet shtetërore, kur bota së cilës i takonte kishte shkuar drejt një ideje tjetër: Paneuropës, idesë utopike të Europës së sotme. Ishte shqiptuar ideja e Shteteve të Bashkuara të Europës, ishte shkruar “Odeja e gëzimit”, ishte kompozuar simfonia e nëntë. Kishte lindur eurocentrizmi. Pikërisht atëherë shqiptarët vendosën të bëhen etnocentristë, aq sa mund të ishin etnocentrisë shqiptarët romantikë, që, përkundër asaj që ndodhi, e shihnin Shqipërinë zonjë si një nuse të mezipritur në kontinent e në rajon. Midis eurocentrizmit, etnocentrizmit dhe mbijetojave të otomanizmit Shqipëria navigon edhe sot, pas 100 vjetësh. Por shekulli i 21-të pa dyshim

Lazër Filipi, Ja dramat e mia për 100-vjetorin e Pavarësisë Nga ALBERT ZHOLI Lazër Filipi: Ja dramat e mia për 100-vjetorin e Pavarësisë Nga ALBERT ZHOLI INTERVISTA/ Artisti i Merituar, tregon karrierën e gjatë në skenë dhe ekran të dëshirojnë të luajnë. Ne jemi të hapur me komunitetin e aktorëve për çdo kërkesë të tyre. Unë njëkohësisht pres bashkëpunim edhe me regjisorë të tjerë megjithëse kam menduar që të jem vetë si regjisor. Pra kjo ditë hap siparin e aktivitetit tonë, ku ne kërkojmë bashkëpunim me gjithë komunitetin e aktorëve, regjisorëve, me Teatrin Kombëtar dhe me MTKRS. Nuk duket si mënyrë krejt tjetër ky lloj organizimi? Po. Për mua është deri në një farë mënyre si një konkurs i veçantë. Pra ne do të presim kërkesa të ndryshme nga komuniteti i aktorëve dhe regjisorëve, do shikojmë prurjet dhe do bëjmë seleksionimin. Këtu nuk ka kufizime, nuk ka përcaktime fiks, por do të fitojë më i miri, ai që ka dhe jep më shumë. Ku do të vihen në skenë këto dy drama? Në do të vëmë në skenë dy drama. Drama e parë si fillim do të vihet në skenë në Tiranë në Teatrin Kombëtar dhe më pas në veri të Shkodrës ku janë dhe ngjarjet e Kryengritjes së vitit 1911. Pra kryengritja e Malësisë së Shkodrës. Më vonë do të jepet në Vlorë por dhe në qytete të tjera, Njëkohësisht ne kemi planifikuar ta japim edhe në podiume të hapura edhe në qyteza. Do të jetë si një marshim nga jugu në veri duke mos njohur vendqëndrime stabël. Ndërsa drama “Nënë Tereza” do të jepet edhe në Festivalin e dramës shqipe që do të zhvillohet në nëntor në Teatrin Kombëtar ku dramat më të mira pas konkursit do të shkojnë në Vlorë. A do të mundeni ti realizoni deri në nëntor dy drama si kompani teatrore? Po. I kemi marrë të gjitha masat. Do punojmë natë ditë për të realizuar objektivin. Ne para një viti kemi punuar deri diku për një vepër por dhe kemi eksperienca që për një kohë të shkurtër kemi arritur të vëmë në skenë vepra të mira. Në marrim përsipër që para 28 nëntorit të dy këto drama ti bëjmë prezent përpara spektatorit. Kush do t’i financojë këto drama? Ne sot i bëmë prezent, dhe qysh sot do të bashkëpunojmë me komunitetit e biznesit sikundër thamë edhe me MTKRS. Besoj se ka njerëz patriotë nga ky komunitet që do të na ndihmojë. Po vetë përveçse regjisor do të luani ndonjë rol? Po do të luajë në dramën e Nënë Terezës rolin e Padre Krahinorit, kundërshtari më i tmerrshëm i Nënë Terezës që e quan Nënë Terezën kundër kishës, normave të saj, për bamirësitë e saj, për nismën që ka marrë ajo, dhe pastaj kur e njeh nga afër se çfarë po bën ai, bëhet mbrojtësi më i madh i saj, më i flakti. Ky është një ndër rolet kryesorë

P a g e

2 6

O u r

W o r d s

Declassified (continues)

V o l u m e

4 ,

I s s u e

4 2

P a g e

2 7

Declassified pg2

WE ARE ALSO ON THE WEB WWW.NEWLIFEAACO.ORG

Non Profit Charitable Organization

“ N E W

L I F E ”

J E T A

E

R E

1774 - 76 street Suite D3 Brooklyn, New York 11214 Phone: 718-594-0511 Fax: 201-795-4795 E-mail: Endri@newlifeaaco.org

Cdo njeri mund te behet anetare dhe te bashkoet me misionin tone per te krijuar nje shtet te vogul ketu ne kete continent te madh. Te ndihmojme njeri tjetrin qoft dhe me nje keshille te thjeshte. Kjo eshte nje thirrje per te informuar njeri tjetrin plus dhe per projekte te ardhshme qe jane ne pune e siper. Se shpejti nje Shkolle Shqipe Anglishteje dhe nje vend ku te gjith njerezit te gjejn nje strehim nga cdo hall apo nevoje. Bashkimi ben fuqi dhe Zemra e Vullnetarit nuk ka cmim.

Building a Future One Person At a Time...

SAKRIFICE DERI NE SUBLIM JETE
vjetorit të pavarësisë tonë kombëtare. Vetëm në këtë mënyrë do të çlirohemi nga makthi i rikthimit të anarkisë politike dhe krimit që po skuq përditë rrugët e Shqipërisë. Kjo qeveri e kryesuar nga mafiozet pos shet gjithcka ne Shqiperi dhe atje skan askush ta ndaloje.Porti I Shengjinit qe kjo qeveri ua kishte premtuar pales kosovare papritur na del nje Damir Fazllic miku I familjes Berisha dhe behet pronar serbo-boshnjaku.Po albpetroli kujt do ti jepet? Kompanise ruse po ne fakt Berisha qe shkoi ne azarbaxhian ishte pazari qe do te bente me to . Pasurite kombetare po kthehen ne pasuri private familjare.Skandalet e kasaj qeverie nuk kane te sosur.Paas cdo biznesi qendron familja. Ne bulqize serish u vra nje punetor e zuri dheu.Tek shikon ata femije te vegjel me kova ne kurriz per te mbledhur crom per te shitur per buken e gojes te vjen te ulerasesh .Po qevria cben .Shkon ben not ne det.Minatoret ne greve urije televizioni shqiptare dhe gazeta zyrtare ne kryeministri tregojne notin record te km shqiptare. Drejtesia ?????????dhe ajo u varros njehere e pergjithnmone perderisa ne mes jane future dy femijet e KMinistrit . Behet votim me dy duar ne

Perfundime
Më kërcënuan pse u deklarova shqiptar DESHMI SI JANE ASIMILUAR SHQIPTARET NE MAQEDONI LEXO NE VAZHDIM… një kohë, ngase mbaja mend të më kishte rrëfyer Nëna Zafirë, se me flamur kombëtar shqiptar ishte bërë dasma, kur ishte martuar me babin tim, Manojlin. Kundër vënies së flamurit tonë kombëtar u shprehën edhe ca njerëz të familjes sonë të madhe. Atyre nuk u mjaftonin arsyetimet e mia, se e ndieja për flamur të kombit tim, se me atë flamur ishte bërë dasma e prindërve të mi. Reagimi i tyre po më mërzit shumë, sepse atyre nuk ju ka mjaftuar që janë tjetërsuar në popull tjetër - maqedonas, por paskëshin ruajtur edhe paksa urrejtje ndaj kombit dhe flamurit të prindërve tanë”, thekson plaku nga fshati Kiçnicë REAGIM NGA ORGANIZATA "NEW LIFE' JETA E RE AACO NY, USA SHUHET JETA E ISH USHATRIT TE UCK NE BURG TE MAQEDONISE? JETE TE TJERA PRITET TE SHUHEN????????? shkojne ne trualline te pareve te tyre? Sot ne shek e 21 Popullit Cam i mohohen te drejtat nderkombetare te njeriut te lire ne trualline tyre.U mohohet vendlindja .Sic e shikojme shqiptaret te diskriminuar megjthse jetojme ne shek e 21 ku pretendohet si shekull i vendosjes se demokracive te reja .Por jo per ne shqiptaret qe jemi te coptuar dhe kerkojme bashkimin tone kombetare qe djemte tane te mos na burgosen masakrohetn apo te humbin jeten neper burgjet famekeqe. Andaj shqiptare vetem distancimi nga keta regjime gjakatare do te rilinde per shqiptarine ne trojet e te pareve tane JETA E RE , qe jete te tjera te te rinjve tane te mos shuhen . Qe Shqiperia te bashkohet dhe jeta e te rinjve tane te lulezoj ne nje shtet nje komb, nje pasaporte nje flamur kuq e zi. Organizata "New life" Jeta e Re aaco Ny, USA Kushtetuta e Republikës së Maqedonisë dhe të drejtat e Shqiptarëve Mr.sc.Ramadan Bajrami përgjithshëm i deputetëve”.......Neni 131 si është apo Amendamenti XVIII si është pas ndryshimit......” Për vendimin mbi ndryshimin e Preambulës , neneve të vetadministrimit lokal, nenit 131,

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful