P. 1
Egiticinin Egitimi

Egiticinin Egitimi

|Views: 20|Likes:
Published by Yavuz YUKSEL

More info:

Published by: Yavuz YUKSEL on Nov 20, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as PPT, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

12/04/2012

pdf

text

original

Eğiticinin Eğitimi

Eğiticinin Eğitimi

_İsim___________________

Soru Sorma Yaklaşımı
    

Grubun vermesi gereken cevabı eğitici olarak bilmek Açık sorular istenen cevapların en çabuk şekilde ortaya çıkmasını sağlamalı Cevaplar yeniden ifadelendirilmeli (kendi sözcüklerinizle) Bütün katılımcıların sözleri özetlenmeli Eksik kalan bilgi ilave edilmeli

Soru Sorma Teknikleri
  

Birbirini takip eden (Sıralı) – Gruba bekkli bir sırada soru sorma Kalp Krizi – Uyarıda bulunmadan belli bir kişiye soru sormak Ortaya Sorma – Grup katılımını destekleyerek cevabı arama

Soruların Açıklığı / Anlaşılır olması çok önemlidir!        En kısa şekilde sorunuz Soruların uygun ve eşit dağılımında sorulması Tahmin etmeye fazla imkan vermeyen Tam belli olmayan sorulardan kaçınma Cevabı topluluk içinde rahatlıkla verilebilecek Öğretmen – öğrenci ilişkisini hatırlatmayan LÜTFEN SORULARI SİZ CEVAPLAMAYINIZ!! .

Sorulara Cevap Verme Teknikleri        Her türlü katılımı duymaya çalışınız ve duyduğunuzu gösteriniz Cevaplara anında geribildirimde bulununuz Doğru cevapları tebrik ediniz Tam olmayan cevapları düzeltiniz Doğru olmayan cevaplar içinde bile takdir edilecek noktaları ortaya çıkarınız Anlaşıldığını kontrol ediniz LÜTFEN KATILIMCILARI DİNLEYİNİZ .

grubun dikkatini tekrar çekmeye çalışınız Konuşma öncesine kadar olan kısmı teyid ederek devam ediniz Katılımcının enerjisini başka yöne çekmeye çalışınız Görüşlerin bir kere ortaya getirilmesinin ardından hemen devam ediniz Katılımcının çözüm önerilerini sorunuz Görüşlerin üzerinde hiç durmayınız Fikirlerinizi en azından düşüneceğine ve deneyeceğine dair ikna etmeye çalışınız Genellikle Olumsuz Katılımcı – – – Şüpheci Katılımcı – . katılımı için teşekkür ederek.Problemli Katılımcılarla Başaçıkabilme Sürekli Konuşan Katılımcı – – – Sözünü kesecek anı hiç kaçırmadan.

cesaretlerini kırmaya çalışınız .Problemli Katılımcılarla Başaçıkabilme Suskun Katılımcı – Suskunluğun nedenini bulmaya çalışınız ve katılmasını sağlayacak ortamlar yaratmayı deneyiniz Şakacı Katılımcı – – Fırsatları azaltmaya çalışınız Benzeri baskı uygulayarak uzatmasını önlemeye çalışınız Sürekli Fısıldayan / Kunuşan Katılımcı – – Nedenini öğrenmeye çalışıp. yanlış anlaşmaları ortadan kaldırınız Konuşmalardan rahatsız olduğunuzu belirtecek hareketler yaparak.

Katılımcılar ile iyi ilişki kurabilme         Kişiler Yaklaşımlar Cesaretlendirme Katılımı Arttırma Hevesli ve iyi niyetli yaklaşım Kesin olarak anlaşmayı sağlamak Kendinizi grubun yerine koymak (empati) Ortak noktaların üzerinde durmak Katılımcılar ile uyum sağlamak .

saate bakma. tabiiki.Kesin Yapılmaması Gerekenler!!    Patron / öğretmen tipini hatırlatan davranışlar Teknik terimlerin sürekli kullanılması Olumsuz sinyaller (Göz teması. şu anda bunu konuşmayalım. devam edelim vs) . sıkılmış – rahatsız olmuş görünüm. arkasını dönme. Notlarla oynama.

Sesin Kullanımı     Doğru ses tonunun seçilmesi Dogru konuşma hızının seçilmesi Monotonluktan kesinlikle uzak durma Önemli yerlerde duraklamanın etkisini kullanma Aşırı uzun cümleler Emin olmadan başlanan (gevelenen) cümlerler Aşırı hızlı ve kelimeleri yutarak konuşma Eğiticinin arkası dönükken söylediklerinin anlaşılmaması Sık yapılan hatalar     .

Sözsüz İletişim 55% Beden Dili 38% Sesin Kullanımı 7% Sadece Kelimeler Beden Dili  Mesajın algılanmasını  Mesajın anlaşılmasını sağlar Mesajın Algılanması Gülümseme El sıkma Duruş Kendine Güven Görünüş .

Sözsüz İletişim Mesajın anlaşılması  Gözler – – 1. Fener Tekniği 2. kaşınma. Önemli noktaları el hareketleri ile belirleme Sallanma Sürekli hareket etme Dans etme  Eller ve Kollar – –  Ayaklar. 3lü sabitleme Tekniği Sürekli birşeylerler oynama. ovma vs. bacaklar ve vücut – – – .

Stresle başaçıkma      Herkes zaman zaman streslenir Stresi neyin yarattığını algılamak işleri kolaylaştırabilir Stres tamamen göreceli bir kavramdır Stres hem fiziksel hem de psikolojik olabilir Stres beklentilerin sonucu ortaya çıkar .

Stresle Başaçıkma Problem Donup Kalmak Çözüm Notlarınıza bakınız Derin nefes alarak sakin kalmaya çalışınız Son cümleyi tekrar ediniz Soru sorunuz Katılımcıların Güven Yitirilmesi bilgi düzeyini kontrol ediniz Konu hakkında araştırma yapılması Problem ve soruları tahmin etmeye çalışınız Konunuzu Eeee veya Aaaa Sesleri daha iyi çalışınız Duraklamaları normal karşılayınız Ses yerine nefes almayı deneyiniz Grubun Grubun İlgisinin Azalması gereksinmelerine duyarlı olunuz Molaları iyi ayarlayınız Görsel birşeyler katınız İnteraktif olmaya gayret ediniz Kendinize Grubun Karşısında Komik Duruma Düşmek güvenmesseniz bu işi yapabilirmisiniz Olası aksiklikleri hesaba katınız .

Stresle Başaçıkma Problem Söylenecekleri Unutma Çözüm Karmaşık malzemeyi küçük parçalara ayırınız Çeşitli özet bölümleri hazırlayınız Hiç Yeni Yüzler olmasza erken gelenler ile tanışınız Titreyen eller ve dizler Kalp atışlarının hızlanması Baş dönmesi Ağız kuruması Ağızın fazla sulanması Doğal hareketler ile enerjiyi dağıtmaaya çalışınız Not kartler kullanabilirsiniz Nefes alma tekniğini kullanarak yavaşlayınız oksijen gidişini arttırmaya çalışınız kenarını ısırabilirsiniz Beyne Dilinizin - .

konu.Görsel Destekler    Anlamlı bir resim bazen binlerce kelimeden daha etkili olabilir Görsel destekler iyi yardımcılardır. maliyet ve eldeki imkanlara dayalıdır . katılımcıların sayısı. ancak hiç bir zaman tek başlarına bir şey ifade etmeyecekler Görsel yardımcılar sadece sözlerle yapılan bir sunumdan 4 kat daha etkili ve hatırlanabilir – – – – Konu karmaşık olduğunda Karşılaştırmalar gerektiğinde İstatistiki veri gerektiğinde İlgi çekilmeye çalışıldığında görsel yardımcılar kullanabilirsiniz  Hangi görsel yardımcıyı kullanacağınız.

Hızlıca Kullanıldığı Yer Grubunun Haz.Görsel Yardımcılar Yardımcı Flip Chart Avantajlar Kolay Ekonomik Anında Önceden Dezavant. Grup tarafından da hazırlanabilir Beyaz Tahta Kolay Düzeltme Renkli yazmak zorluk yaratabilir Kullanırken prob. yaratabilir geribildirimi kaydedilebilir Özet sağlar Önemli noktalar ortaya çıkar 30 kişiden aşağı Flip Okulla imkanı Ekonomik bağıntılı Taşınamaz Okuması (yansıma) zor olabilir Kalıcı değil chartlar gibi En fazla 30 kişilik .

Kullanımı kolay dağıtabilir Hazırlaması zaman alabilir Sesli zor ise Orijinali getirmesi zor ise Asetatlar Işık düzeni gerek. Ekonomik ve dikkati dağıtıcı olabilir Bozulabilir Perde / beyaz duvar gerektirebilir 3-4m mesafe Resim / diagram verisi Küçük yazılar Her sayıya uygun . Kullanımı kolay Taşınabilir Önceden hazırlan. Dikkati Kullanıldığı Yer Kavramlar Ekonom.Görsel Yardımcılar Yardımcı Modeller Avantajlar Genelde Dezavant.

Görsel Yardımcılar Yardımcı Video Filmleri Avantajlar Eğlenceli Bilgi Dezavant. İlişkili olmayabilir Pahalı TV/Video gerektirir Zaman doldurma  Pahalı Kullanıldığı Yer 10-20 kişilik gruplar için idealdir verici Hatırlanabilir Ses Hatırlanabilir Durdurulabilir Güçlü / zayıf yönler olabilir Zaman harcatabilir Geniş gruplar Yayın dünyası Telefon eğitimleri .

4. 2. . Değerlendirme: Katılımcı Eğitimci Eğitim Bölümü Yönetici / Müşteri için önemlidir Konu ile ilgili olanlar: Hedeflere ulaşıldığını Bütün kaynakların değerlendirildiğini Optimum eğitimin sağşandığını Kişisel bazı faydaların sağlandığına emin olmak isterler 2. 3. 3. 4.Eğitimin Değerlendirilmesi  1.  1.

Eğitimin Değerlendirilmesi Değerlendirme bazen ters tepebilir çünkü: Zor olabilir—İlginç değildir—Desteklenmeyebilir– Güvenilmez Değerlendirme yapıldığında: İlgili—Geçerli—Güvenilir—Pratik olmalı Değerlendirme aşamaları: Reaksiyonlar—Öğrendikleri—Davranışlar--Sonuçlar Değerlendirme Çeşitleri: Eğitim Öncesi—Eğitim Sonrası—Belli bir süre sonra olabilir .

İhtiyacın belirlenmesi     Var olan problemlerin araştırılması Problem var ise eğitim ile ilgili olup olmadığı Eğitimin gerçekten yararlı olup olamayacağı Eğitimin ne gibi amaçlar ve hedefleri olacağı – – – – Açık / net ve anlaşılır olması Ölçülebilir (mümkün olduğunca) Gerçekçi Davranışsal olarak açıklanabilir .

kişisel performansı arttırmak amacı ile tasarlanmış bir süreçtir.Eğitim Nedir?  Eğitim herhangi bir alana yönelik. Bu süreç içerisinde: – – – – İhtiyacın belirlenmesi Eğitimin tasarlanması ve planlanması Eğitimin gerçekleştirilmesi Eğitimin değerlendirilmesi adımları mevcuttur .

Eğitimin tasarlanması ve planlanması  Eğitim Planının: – – – – Anahtar alanlar üzerinde yoğunlaşması Eldeki kaynakları ortaya çıkarması Üzerinde durulmamış konuları da içermesi Eğitici ve katılımcı için neyi gerektirdiğini belirtmesi gerekmektedir Katılımcıların mutlaka bilmeleri gerekenler Katılımcıların bilseler çok iyi olacaklar Katılımcıların bilseler bir şey kaybetmeyecekleri  Eğitim Planının Üç Elemanı: – – – .

Eğitimin tasarlanması ve planlanması  Yetişkinler en iyi – – – – – – Eğitim gönüllü ise Öğrendiklerini kullanma sorumlukları var ise Öğretilen bilgi geçmişte varolana ilave ise Öğrenme basitten karmaşığa doğru ise Kişiler kendi hızlarına göre öğrendiklerinde Yaparak öğrenme şansları var ise en iyi öğrenmektedirler Anlama düzeyi Katılımcı Sayısı Ekipman ve malzemenin yeterliliği Zamanlama  Eğitimin içeriğini etkileyen faktörler – – – – .

Yazma Kat. Kişi Dez. Az Sayı 15-30 kendi hızını ayarlar Katılımcının ilerlemesi ortadadır Basit becerisi Karar verme motivasyon Yanlış Beyin Fırtınası ve etkili Katılımcı yönlendiren Problem isim analizi Takım ruhu Yaratıcı Yönetim Yüksek Max 10 Durum Çalışma sı Gerçek hayatı Hazırlaması zaman yaşatır Risksiz egzersizdir alır Konu ile ilgili değilse beğenilmez Becerileri Karar verme Kişisel İlişki Yönetim Geliştirme Yüksek Max 10 . Pasif Kişisel Uyg.Eğitim Metodları Adı Ödev Ava.

Eğitim Metodları Adı Klinik Ava. Yüksek Sayı 1-8 Kararı Taşınabilir Eğitim gruplar Beceriler Müşteri İlişkileri El Beceri Aktif Tartışma Renk katar Katılımcıdır Öğrenme grup bilgisi kadar Zaman alıcı Çoğunlukla sonuçsuz Zaman Dinleme Sunuş Tek. sistem prosedür tanıtımı Az / Çok 10-20 . Grup Dez. İletişim Yüksek Limitsiz Demo Pratik Direk İlgili Limitleri Kişisel İlgi Gerekleri El becerisiz Süreç. Pahalı Sadece Uyg. Mekanik Kat.

Eğitim Metodları Adı Tartışma Grupları Ava. Öğrenme Uyg. Satış / Pazar. Anında Dez. Değişir . Fonksyonlar kontrol verme Kişilerarası Üst Oyun arası İsteksizlik Gerçekten bağımlılıkları göste. Takım Kurma Orta / Yük. Süreç Eği. Örgüt hakkında bilgi düşünülebilir uzak düz. Fikir geliştirme grup bilgisi kadar Balık Tabağı! Faydalı detay / Huzursuzluk Riskli Sıkı Gelişim Karar Yüksek 10-12 bilgi Geribildirim teknik. Davranış İletişim Yaratıcı Kat. Orta Bec. Sayı Max 20 Geribil.

/ içerik Katılım Uyg. Büyük gruplara uyg. konu Düşük Sayı Sınırsız kontr. Eğlenceli Empati düşük Düşük kontrol seçimi Rol Uygula. Danışman Kavramsal Seminer Kişisel araştırma üzerinde durur Değişik bakış açılarını destekler Orta 10-20 bilgilerine göre başarılı olur teorik bilgi anlatımı . Geniş Kat.Eğitim Metodları Adı Ders Verme Ava. Zaman Dez. Uçuk oluşturur olabilir Performans ölçer. problem değil Katılımcıların Kişisel İhsan Yüksek 6-8 Kay.

Eğitim Metodları Adı Gelen Evrak Ava. Anında Grup katılmaz ise ders şekline dönüşür Yön kaybı olabilir Katılımcıların konu Orta Takr. Operasç Mekanik Yönetim Orta / Yüksek Max. olmalı Zaman Kat. ugulanan Gerçekçi Uyg. Anında Dez.20 Çalışma Grupları eğitim transfer edilebilir Esnek Yazma değişik ihtiyaçları iletişim bec. 20 Ziyaret Verilen bilgiyi kuvvetlendirir Kelimelerin yetersiz kaldığı yerlerde Dalga geçilebilir Organize etmek zor olabilir süreç Orta / Yüksek Max. Operasyonel Her katılım Daha gevşek yakla. Şikayetler Yönetim Bec. Yüksek Sayı Küçük gruplar bilgi Detaylara önem Konuşma Artan yönetimi Stres yönetimi Yönetim Bec. 20 .

1 Kişiler Arası Bec. 1 = Yüksek 8 = Alçak 1 8 5 6 2 3 7 4 6 2 4 7 2 8 3 4 8 3 6 1 5 7 2 4 3 . 1 Çal. 4 Davranış Değ.Eğitim Metodları – Etkinlik Tablosu Adı Durum Bilgi Top. 5 Katılımcı Kabul. 5 Problem Çöz. Grup Ders Oyun Filmler Rol uyg.

Dinleyici Tipleri  Görseller ―Bu sana nasıl görünüyor?‖  İşitseller ―Bu konuda neler işittin?‖  Kinestetikler ―Bu konuda nasıl hissediyorsun?‖ .

devamlı konuşanlar Az konuşan. referanslar. göstermek.Görseller İşitseller Kinestetikler Hızlı ve sık konuşanlar Konuşmayı seven. bakmak. gürültü. hikayeler. sanal Dinleyin!. anlatmak. sesler Zor. rahat. kullanım kendi kelimeleri . açık Dinlemek. focus. hissetmek. bir kaç söz söyleyenler Görmek. kontrol Elde bakılan notlar. resimler. duraklamalar Video. duymak. dokunmak.

4. 5. Eğitici Sorular: Anlamayı kolaylaştırır Test Eden Sorular: Anlaşıp anlaşılmadığı / grup kontrol Soru Çesitler Açık Sorular: Serbest cevaba davet Kapalı Sorular: Tek kelimelik cevap istendiğinde Yönlendiren Soruları: Cevabın ne olacağı içinde belli olan sorular Dolu Sorular: Belli yöne çeken (baskı yaratan) Yansıtma Soruları: Anlaşılan noktaları açıklayıcı Odaklanmış Sorular: Belli alanları aydınlatan sorular . 3. 2. 6.  1. 2.Soru Sorma Teknikleri 1.

Dinleme Düzeyleri       Kaymış Gözler Otomatik Cevap Makinesi Son birkaç kelime tekrarı Sorulara cevap verebilme Başkasına anlatabilme Başkasına öğretme .

Neden Dinlemiyoruz         İlgi Düzeyi Dikkati Dağıtıcı Faktörler Kendi Kendine Konuşma Konuşmacının Tarzı Beden Dili Konuşmak İçin sıranın gelmesini beklemek Alışkanlık olarak dinlememe Savunma mekanizması olarak dinlememe .

sırayla açınız Sık sık tekrarlayınız Her zaman istekli olmaya çalışınız Güçlü ve doğru soruları sormaya çalışınız Cevap verirken mutlaka ―Evet‖ etiketine dikkat ediniz Sorulara hazırlıklı olunuz Sonunda ana noktaları özetleyiniz .Sunum Yaparken Daha Çok Hatırlanmak İçin          En önemli noktaları başta veya sonda belirtiniz Sunum içerisinde mutlaka ilginç / beklenmeyen birşeyler bulunmalı Konu ile ilgili doğru dosyaları.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->