Gitar Dergisi-Cenk Eroğlu Röportajı

Bu sayıda sizler için Türk Rock camiasının en önemli gitaristlerinden biri olan Cenk Eroğlu ile konuştuk. 19 Haziran günü Maçka Küçükçiftlik Parkı'nda, HiVoltage Festivali'nde, Cem Köksal ve Gür Akad ile beraber Gitarizma grubuyla verdikleri konserin ardından sorularımıza yanıt veren Cenk Eroğlu, 1967 yılında dünyaya geldi. Kendisi de bir müzisyen olan babası Ümit Eroğlu'nun etkisiyle müziğe çok erken yaşlarda başlayan Eroğlu, gençlik yıllarının çoğunu müzikle uğraşarak, besteleyerek ve kaydederek geçirdi. 1993 yılında ilk solo albümü "Yolculuk Rüzgara"yı yayınladı. Ardından 1997 yılında ikinci albümü "Zehirli"yi müzik severlerle buluşturdu. Bunun haricinde bir çok başka albümde, besteci, prodüktör ve gitarist olarak yer aldı. BPMM projesinde, Pat Mastelotto, Robert Fripp, Tony Levin ve Trey Gunn ile çalıştı. Daha sonra oluşturduğu Xcarnation projesinde ise, Pat Mastelotto, Kip Winger, Rod Morgenstein ve Reb Beach gibi isimlerle çalışma fırsatı buldu.

Eylül Biçer: Çocukluk yıllarınızdan başlayalım. Kendisi de bir müzisyen olan babanız Ümit Eroğlu, sizin üzerinizde nasıl bir etki yaptı? Müziğe başlamanızda ve gelişiminizde nasıl katkıları oldu? Cenk Eroğlu: Babamın ve dedemin stüdyo ve müzik dershanesi bana çok erken yaşlardan itibaren izleme ve uygulama şansı verdi. Her ikisinin de büyük katıları oldu. Ayrıca birçok müzisyenin de bol bol geldiği yerler olması birçok şeyi anlamama yardımcı oldu.

E.B.: Gitara nasıl yöneldiniz? Etkilendiğiniz müzisyenler ve gruplar kimlerdi? Müzik eğitimi süreciniz nasıl gelişti? C.E.: İlk gitarımı dedem Kemal Eroğlu verdi, Framus 1967. Hala duruyor. İki oğlum da o gitarla başladılar çalmaya. İlkokul 3'te Kiss dinlemeye başladım. Orta sona kadar fanatik olarak dinledim. Daha sonra Def Leppard, Foreigner ve Toto gibi grupları dinlemeye devam ettim. Sanırım Toto grubunun gitaristi Steve Lukather en çok etkilendiğim müzisyen oldu.

E.B.: İlk sahne ve kayıt deneyiminizden bahsedebilir misiniz? C.E.: İlk konserimi 1984 yılında kurduğum Metallic Shock grubumla verdim. O zamanlarda Heavy Metal nedir, bir suç teşkilatı mıdır diye 2 gün nezarette kaldım. Müzik tarzı olduğunu anladıklarında bıraktılar. 87-91 arası Tascam 4 kanal mini-studio ile bir drum machine, synth ve gitarımla

E. Aralarında 3-4 sene var her iki albümün. E. Aman sert olmasin. E.: İlk gençlik yıllarınızda birlikte çalıştığınız müzisyenler ve gruplar kimlerdi? O günlere dair deneyimlerinizden bahsedebilir misiniz? C.B.: Ortaokul yıllarımda Ankara Koleji'ndeki abilerimizin kurduğu Melomani grubuna takılarak başladım. Daha sonra Xcarnation ile hem aslıma döndüm hem de şarkı söylemeyi öğrendim.Mister ve King Crimson grubunun davulcusu Pat Mastelotto. "Winger". Nihayet 98 yılından itibaren rocka tam olarak dönüş yapabildim. Sonra sırasıyla Kip Winger. Zaten o noktadan itibaren Mr. .: Popüler alanında yaptığınız çalışmalar. Ankara'da ara ara farklı arkadaşlarımla değişik projelerim de oldu. Zehirli ise daha karanlık. Tony Levin. beni doğru yansıtmayan şarkılardan oluşuyordu. "Yolculuk Rüzgara" ve "Ben Yağmurda Doğdum" sevdiğim şarkılar. Zehirli ise Şafak Karaman'ın yapmama destek olduğu ve istediği bir albümdü. Raks firmasının talebi doğrultusunda Türkçe söz yazmaya başladığım şarkılardan oluşuyordu. Her iki albumde beni doğru yansıtan ve aynı zamanda o günün şartlarına uygun. kimlerdir? Bu çalışmalar sizi bir rock müzisyeni olarak nasıl bir noktaya getirdi. Hem popüler müziği hem de sektörü anlamama yardımcı oldu. Ankara küçük bir çevreydi ama çok bilinçli bir ortamdı. İlk albümüm naif ve hayata biraz çocukça bakan bir müzisyen albümü.B. Tecrübe anlamında bu çok işime yaradı. Devam ettim. Şarkıcı olarak kendimi sevmediğim dönemler. Her şeyi manual olarak sequencer olmadan çalmak ve besteleri bir grup çalmış gibi kaydetmek sonraki dönemde bana çok yardımcı oldu. Gitarist olarak fazla öne çıkmadığım albümler aynı zamanda. Ayrica Türk Müziği enstrümanlarını tanıma ve öğrenme şansı verdi.. prodüktör ve müzisyen olarak katkıda bulunduğunuz albüm ve sanatçılar neler. A Bari.: İlk albümüm Yolculuk Rüzgara. nasıl etkiledi? C. Steven Wilson. Graffitti gibi barlarda ve sinema salonlarında konserler yaptık.tonla beste yapıp kaydettim. Robert Fripp ile Bpmm albümünü yaptık.: Kendi isminizle çıkardığınız "Yolculuk Rüzgara" ve "Zehirli" albümlerinizden bahsedebilir misiniz? Kayıt süreci nasıl oldu? C. Sonra Metallic Shock ile devam ettim. çok solo atma gibi talepler vardı..E.: 90'lı yıllarda kendi kuşağımın diğer rock müzisyenleri gibi bir sürü pop ve popüler işlerde aranjör ve besteci olarak yer aldım. ediyorum.E.E.B.

E. Yurtdışında tüm dünyada basıldı ve kendi çapında çok başarılı oldu.E.: "Xcarnation" projesinden ve "Xcarnation II"'den bahsedebilir misiniz? C. "O yılların temsilcisine katılmak doğru mu. Onları ve de 2 tane cover şarkı çalıyorum kendi performansımda. Az prova yapabilmemize rağmen sağlam neticeler alabildiğimiz bir ekip. Babam Ümit Eroğlu'nun "Without You" şarkısına yazdığı harika kemanlar ve eşim Ebru Eroğlu'nun da (Volvox . .B. Bir sonraki albümde bir şarkıyı ben produce ettim. E.E.Pat Mastelotto . Bazıları gerçekten efsane isimler. Çünkü 80's tarzından kurtulmak için çok çalışmıştım.Ebru Bank) bas çaldığı. Çok sevdiğim hayranı olduğum bir grup olmasına rağmen çok düşündüm. ileriye baktığım ilk albümüm oldu. Albümde Kip Winger . Cem Köksal ve de Gür Akad'ın beni davet etmesi ile başladı.: "Gitarizma" projesi nasıl gerçekleşti? Sahne performansları nasıl geçiyor. Eski dostum ve Türkiye'de genç yaşlarda hayranı olduğum Gür Akad ile beraber çalmak bir onur. geleceği çok parlak bir gitarist olarak.B. içime sinen ve de şarkıcı olarak kendimi bulduğum bir albüm. sizinle birlikte sahne alıyor. produce etmeyi planlıyorum. O iki besteyi ve Gitarizma projesini bir albüme dönüştürüp.: Gitarizma.: Kip ile çalışmaya başladıktan sonra gruba girme teklifi Kip'ten geldi.Reb Beach Rod Morgenstein konuk oldular.E. Ve gitarist yönümü bu albümde nihayet kullanıyorum. ancak hala dışarıdan destek veriyorum. Ama yine seçtiğim tarz açısından gitarist yönümü çok kullanmadığım bir albüm oldu. neler hisediyorsunuz? Ayrıca oğlunuz da.: "Winger" grubundan ve gruba dahil olmanızdan bahsedebilir misiniz? C.E. Şimdi Xcarnation II üstünde çalışıyorum ve yine bir sürü konuk yabancı müzisyenler var.: Xcarnation benim biraz önce bahsettiğim '80's sound' ve müziğinden kurtulduğum. sevgili Alpay Şalt. degil mi?" çok düşündüm.B. Sonra da Xcarnation II projemin hatırına gruptan ayrıldım. Sonuçta evet dedim ve Winger IV albümünü Nashville'de Kip Winger / Reb Beach (Dokken-Whitesnake) / Rod Morgenstein ile kaydettik. Bu fikir nasıl ortaya çıktı? C. Şu ana kadar yalnız Gitarizma için bestelediğim 2 bestem var.

: Tercih ettiğiniz ekipman.B. Ama stüdyoda da Marshall 1975 MK II JMP 50. 13 yaşında olmasına rağmen çok ciddi bir müzisyen ve de gitarist. Sahnede ve çabuk işlerde Roland VGA 7 amp kullanıyorum. benim yerime her şeyi o çalsa ve herkes gözlerini kapatarak dinlese.Efe Eroğlu.E.: Yabanci dil öğrenin ve yurtdışına açılmaya korkmayın. İlk fikir Alpay'dan geldi.B. Soundun daha çok tuşede gizli olduğuna inanan bir müzisyenim.E. Arkadan line out soundu müthiş doğal ve güzel bir amfi. . Gelecekte basarılı olması için her şeye sahip. Ve onu sürekli destekliyoruz. 2005 yılından beri Suhr gitarlarini kullanıyorum. E. bir fark duymazlardı. Ayrica Gibson Les Paul 57 GoldTop . Bunun yanı sıra Custom Audio Electronics Wah ve çesitli pedallar da kullanıyorum. O konsere çıkmayı kendi haketti. E.B. E. Ben de Efe'ye teklif ettim. Şimdi o gitar oğlum Efe'nin. Voodoo amps modifiyeli.E.: Uzun yıllar Ibanez Jem 77 FP kullandım. C.: Gitar dergisi adına çok teşekkür ediyoruz. Onu Palmer speaker simulator ile kullanıyorum. Ben hiç olmasam. Winger ve Dokken albümlerinde kullanılmış efsane bir amfim var. özellikle gitar ve amfiler hangileri? C.Musicman Luke II ve Reynolds gitarlarım var. Ayrıca Suhr firmasının Koko boost pedalı ile amfiyi push ediyorum.: Ben teşekkür ederim.: Son olarak Gitar Dergisi okuyucularına ve genç gitaristlere söylemek istedikleriniz nelerdir? C.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful