P. 1
Veľká katastrofa v Austrálii

Veľká katastrofa v Austrálii

|Views: 15|Likes:
Published by Peter Farárik

More info:

Published by: Peter Farárik on Dec 16, 2012
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

07/13/2013

pdf

text

original

Veľká katastrofa v Austrálii

(http://www.youtube.com/watch?v=73_GPbGOxZM) Záplavy v Brisbane bola veľká katastrofa pre Austráliu. Zničené polia, mestá, všetko. Stovky ľudí museli byť evakuovaní. Rozvodnená rieka Fitzroy zaplavila skoro celé mestá. Ľudia boli nútení stavať hrádze popri rieke, evakuovali nemocnice. Veľa miest ostalo odrezaných od sveta. Boli to najhoršie záplavy za posledných 120 rokov. Zasiahli viac ako 200 000 ľudí. V Queenslande táto rieka dosiahla svoje maximum, kulminovala vo výške 9,4 metra. Obyvatelia používali člny na prepravu po mestách, pomáhali jeden druhému a zachraňovali čo sa ešte dalo. Zachraňovali i helikoptéry, záchranári na pevnine. Odrezané bolo aj letisko, železnice, cesty, jednoducho všetko. Po tejto pohrome zostali desiatky mŕtvych a nezvestných. Na fotke zo záplav vidíme veľa vody po celom meste, ktorá ničí a zaplavuje celé mesto – nemá žiadne prekážky.

Austrálska premiérka Julia Gillard si v helikoptére prezerala zaplavené oblasti a sčítavali sa miliardové škody. Mnohým ľuďom nezostalo nič. Záplavy trvali vyše 2 týždne po silných tropických lejakoch a zasiahli oblasť takú veľkú, ako je rozloha Francúzska a Nemecka dokopy. Tieto záplavy v Austrálii sa stali najdrahšou katastrofou v dejinách krajiny. Vláda uvažovala o zavedení povodňovej dane, s ktorej by sa hradili čiastočne náklady na odstránenie následkov povodne. Táto fotografia zachytáva škody na uliciach – polámané stromy, neporiadok z odplavených vecí, všetku škodu. Myslím, že veciam, ako sú záplavy, je potrebné venovať pozornosť. I keď všetci dobre vieme, že im nezabránime, lebo príroda si vždy bude robiť čo bude chcieť, ale môžeme sa pred ňou aspoň troška ochrániť. Pre Austráliu to bola obrovská katastrofa, trpeli ňou tisícky ľudí, ktoré boli odkázané na pomoc iných. Všetci by sme mali mať nejakú snahu pomáhať v takýchto ťažkých situáciách. Živelná pohroma môže kedykoľvek postihnúť aj nás a určite by sme boli radi, keby nám ostatný pomáhali. Častokrát nato prídeme, až keď je veľmi neskoro. Pritom príroda nás dokáže prekvapovať stále. Je

všemocná a dokáže zničiť čokoľvek behom minúty. Myslím, že v mnohých ľuďoch obrázky či videá, ktoré videli z tejto katastrofy vyvolali mnoho smutných pocitov a emócií.

Fotka zobrazuje kompletne zatopené ulice a ako vidíme ľudia sa musia preplavovať v člnkoch a pozerať sa iba na spustošenú krajinu naokolo, či dokonca na svoj zničený domov.

Simona Chreneková Sexta

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->