P. 1
Kenan Muştu Matematik Köyü

Kenan Muştu Matematik Köyü

|Views: 6|Likes:
Published by kenannn_mustu
Eğitsel Oyun Tasarımı
Eğitsel Oyun Tasarımı

More info:

Categories:Types, School Work
Published by: kenannn_mustu on Jan 03, 2013
Copyright:Attribution Non-commercial

Availability:

Read on Scribd mobile: iPhone, iPad and Android.
download as DOCX, PDF, TXT or read online from Scribd
See more
See less

04/06/2015

pdf

text

original

Kenan Muştu 100210855 Eğitsel Oyun Tasarımı Matematik Köyü Giriş

Matematik Köyü oyunu ilköğretimin 6 , 7 , 8. Sınıf öğrencileri için hazırlanmış eğitsel bir oyundur.

Amacı
Oyunun amacı eğlenceli bir ortamda matematik dersi konularını öğretmek için tasarlanmıştır.

Oyun Hakkında
Oyun içerisinde matematik konularıyla ilgili sorular sorulmaktadır. Öğrenciler matematik köyünde sadece görevlerini tamamlama değil farklı eğitsel oyunlarda oynayabilmektedirler. 4 ünite oyuna dahil edilmiştir. Her ünite konusu için 5 görev vardır. 1. 2. 3. 4. Konu : Doğal sayılarda dört işlem ( 1 – 5. Seviye ) Konu : Kesirler ( 5 – 10. Seviye ) Konu : Denklemler (10 – 15. Seviye) Konu : Geometrik Cisimler (15 – 20.Seviye )

Oyun Seviyeleri Hakkında Bilgi a. Doğal Sayılarda Dört İşlem (1 – 5.Seviye ) Doğal sayılarda dört işlem konusuyla ilgili olarak oyuncuya dört işlem soruları sorulmaktadır. Görevler kolaydan zora doğru gitmektedir. İlk olarak tek sayılardan başlayıp daha sonrasında iki ve üç haneli basamaklarla ilgili dört işlem soruları sorulmaktadır. Her görevde toplam 12 tane soru sorulmaktadır. Her doğru cevap için 100 altın verilmektedir. Ayrıca görevleri daha eğlenceli hale getirmek için bir hayvan resmi 12 parçaya bölünerek koyulmuş. Her doğru cevap için resimin farklı bir bölümü açılıyor. 12 soru sonunda hayvan resminin tamamı açılırsa bonus (tekrar deneme hakkı, altın, veya diğer görevlerde kullanılacak araçlar) veriliyor. Yanlış cevap verilen sorular için tekrar deneme hakkı vardır. Oyuncunun her görev için toplam 4 tane tekrar deneme hakkı var. Her görev için tekrar deneme hakkı sıfırlanıyor. Eğer seviye tamamlanamazsa o seviyeyle ilgili video izleniyor. Videoyu izleyebilmesi için altını olması gerekiyor. Seviye arttıkça videonun altın değeri de artıyor.

Not : Diğer görev bölgeleri de yine aynı mantıkla devam etmektedir. Örnek Ekran Görüntüsü

Diğer Eğitsel Oyunlar Hakkında Bilgi Görevler haricinde var olan eğitsel oyunlar ise hafıza oyunları, ingilizce kelime oyunları gibi oyunlar vardır.

Oynanışı
a. Karakter Seçimi

İstenilen karakter seçilerek karakter adı giriliyor ve oyun başlıyor. Oyun başladıktan sonra ilk olarak karşımıza oyun haritası geliyor.

b. Oyun Haritası

Harita üzerinde oyuncunun seviyesine göre görevlerin olduğu yerler belirlenmiş. Siyah noktayla ( . ) gösterilen yerler görev yerleridir. X işareti ile gösterilen yerler ise görevlerden farklı öğrencilerin diğer zihinsel gelişimlerine katkı sağlayacak eğitsel oyunlardır. Oyuncu kendi seviyesine göre bu görevlerden birini seçerek yerine getirmeye çalışıyor. Görevler birbiriyle ilişkili olduğu için bir görevi tamamlamadan diğer göreve geçilememektedir.

Oyunun Özellikleri  Oyun tek oyuncuyla oynanmaktadır.  Flash programında yapılacaktır.  Karakterin istenen yerlere götürülebilmesi için mouse kullanılacaktır. Görevlerde veri girişi yapılabilmesi için klavye kullanılacaktır. Oyun gereksinimi Oyunun oynanabilmesi için bilgisayarda Adobe Flash Player yüklü olması gerekmektedir. Ortalama bilgisayar özelliği taşıyan her bilgisayarın kaldırabileceği bir oyundur.

Oyunun Eğitim Alanında Kullanımı  Matematik Köyü oyunu sadece matematiksel zekayı değil diğer hafıza ve dille ilgili alanları da geliştirmektedir.  Oyundaki ünite konularıyla ilgili öğrencilerin bilgilerini pekiştirilme imkanı veriliyor.  Oyun eğitsel yönü ön planda tutarak öğrencilerin oyun oynarken eğlenceye kaptırmamaya dikkat edilmiştir.

 Öğrencilerin klavye ve mouse kullanma becerileri artacaktır.

You're Reading a Free Preview

Download
scribd
/*********** DO NOT ALTER ANYTHING BELOW THIS LINE ! ************/ var s_code=s.t();if(s_code)document.write(s_code)//-->