The Great Rate Race

If Emily buys 6 pounds of apples for $12.90, what is her unit rate?

pound

$2.10 per pound $2.15 per $3.25 per pound

1

The Great Rate Race

If Rebecca scores 36 points in 8 games, how many points does she score per game?

game

4.5 points per game 4.75 points per 5 points per game

2

The Great Rate Race

If Olivia drives 500 miles in 12 hours and Alexus drives 336 miles in 8 hours, who is driving at a faster rate?

3

The Great Rate Race
Olivia Alexus

If Jen scores 6 goals in 16 soccer games and Tyler scores 8 goals in 20 soccer games, who scores more goals per game?

4

The Great Rate Race
Jen Tyler

If Ally leaves Plympton at 5 p.m. and she drives at a rate 38 miles per hour, how far will she have driven by 9 p.m.?

5

The Great Rate Race

114 miles miles 152 miles

132

If Nick buys 5 packs of Sharpies for $34.50 and Jackie buys 7 packs of Sharpies for $47.60, who got the better deal for each pack of Sharpies?

6

The Great Rate Race

Nick Jackie

7

The Great Rate Race
Great job so far. You’re almost done. Scan the code below, answer a few more questions and then we’ll see who won!

8

The Great Rate Race

9

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful